Jump to content

Putovanja


Novaliis

Recommended Posts

:)

aj izvini molim te.. ja jelte imam preferencije, volim pedere i to :D

 

meni LICNO SF ne moze da se mjeri s LA. sto ne znaci da je LA bezveze, super je - ali meni se smucilo vozikanje, guzve, smucio mi se Holivud, stajanje na ulici po pet sata.. smucio mi se Beverly Hills, ljudi slikaju svakog ubogog glumca kog vide i zadrzavaju saobracaj. na svakom cosku ima po jedna sajentoloska crkva.. i sinagoga .. uh.

s druge strane, volim Redondo, Venice.. licno mnogo ljepse od Santa Monice.. e da, utisak ostavlja Santa Barbara :da: prelijep grad stvarno.

planiram sad za koji mjesec opet dole malo na proputovanje, sto znaci da ima stvari da se vide - cuj, pa centar svijeta :)

i NI SLUCAJNO se kupati u jebenom ladnom okeanu. :lol:

e da, sta je jos super u LA - WATTS! :) koliko tamo kurvi ima...... a neke ulice, NE SVE, samo NEKE - izgledaju kao da je upravo Rambo prosao. mi smo se vozikali tako neko vrijeme (djeca zalutala) - bili smo jedini bijeli ljudi tamo uz muriju. mislim to je samo prvi utisak, nasumice, cijenim da ima tu jos mnogo vise da se kaze.. : )

ma, vecina vremena mi uvijek prodje u stajanju na autoputu.. tako da me to izbija iz takta bas. jedino gdje nije bilo pretjerane guzve je Orange County, mada tamo nema nish posebno da se gleda osim high (middle) class kuca..

 

 

SF s druge strane, cini me vise da se osjecam kao kod kuce.. dosta dijelova grada podsjeca na Beograd/Sarajevo.. :da: neke zgrade, ulice i sl.

onda nekako, grad je drugacije organizovan.. u LA je turizam, guzve, Holivud.. SF je suprotno (osim ovo za guzve) - tamo ces vidjeti ljude po ulici, cekaju prevoz, setaju se, setaju kerove.. pogotovo Market street.. centar grada je strava, a odlican je i Golden Gate Park.. tamo sam zalutala s nekim opicenim Amerikankama na neku izlozbu Vivien Vestvud, i odusevila se koliko ljudi zapravo KORISTI NOGE (nije me odusevio broj pedera). u Sacramentu, i u centar grada kad odes, neces vidjeti 10 ljudi da seta.. svi jure autima.. ili recimo provozas se kroz Presidio - apsolutno prelijep dio grada, jako neobicne vile/kuce - malo sta je u SF `instant americko`.. ima taj neki evropski smek. :da:

u SF samo da se prosetas do Fisherman's Wharf - super je (e kad smo vec kod tog dijela, preporucujem Wipe Out restoran :da: nije skupo, a klopa solidna), i sve ono po centru - znaci od luke, ghirardeli skvera, centra, market streeta - sve mozes pjesaka da prodjes, a da ti noge ne posustanu :D

e da, sto jes - jes - najgori Hooters u kom sam bila je bas taj u SF, dole pri luci - dzaba ti sise, osta stomak prazan. sreca da pored ima IN&Out (nikad McDonalds, uvijek In&Out). konobarice i nisu neke sisate a hrana je uzasna - prljavo do bola, skupo takodje, a porcije male - hladne - ne vrijedi..

u tom dijelu grada vrlo zanimljiv je Ripley`s Believe it Or Not (ko ima stomak za to), i APSOLUTNA preporuka Pampanito podmornica - mislim da je jos tamo usidrena u luci (kod Fishermans Wharf) - 9 dolara je ulaz, definitivno vrijedi.. dobijes slusalice, objasnjenja, prodjes malo kroz podmornicu i skontas kako je lijepo sto nisi mornar. :D

 

 

a sad nek nas dersu provede kroz LA :D posto ja nemam blage..

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da kazem treba da imas debeo novcanik da sve to obidjes

da svasta sam ja isplanirao.....trebace love sto jes' jes'

 

@blondie

 

izcitao sam sve sto si napisala hvatam beleske :D i puno hvala na savetima......

 

u taj primadona city idem obavezno :rockdevil: .....

 

za sada koliko sam se informisao u Chicagu nece mi biti ni priblizno interesantno kao u L.A......Bon Jovi ce malo da popravi stvar :meshuggah: ......

 

i NI SLUCAJNO se kupati u jebenom ladnom okeanu.

ladna voda u martu a?? bedaq

 

jedno pitanje - kakva je sigurnost nocu na ulicama - ja sam navikao na blejacki Beograd da cim je lepo vreme noci i noci provodim na adi i po parkovima cenim da to u USA ne prolazi.....i da koji su ono zajebani delovi L.A. geto blabla.....ja imam neku veliku mapu al nemam pojma gde je to.....cuo sam price ono south L.A. geto zajebano

 

briga mi je i hrana...ja sam od onih koji sabiraju svaku kaloriju :) moram da se pazim tamo USA ima losu repuraciju sto se toga tice :D

 

cuo sam da u L.A. ima extra dobrih stena za freeclimbing to moram da overim

 

sve je to lepo al najvaznije mi je da nadjem mesta za izlazak koja ce mi se svideti u Chicagu cu i imati drustvo a u L.A. nista....osim tetke :):D

 

a sad nek nas dersu provede kroz LA posto ja nemam blage..

 

da da ajd :D

 

i da Blondie znam da si fan - kad pocinje 7 serijal 24??? :D:meshuggah: ne pise na imdb-u nista

Edited by shock!

Share this post


Link to post
Share on other sites

u okeanu se ne kupaj - NI U SRED AVGUSTA, tacka kraj price :)

 

sigurnost, nocu na ulicama je NIKAKVA, skoro ko i danju :) mislim zavisi gdje si naravno.. recimo u sred grada San Francisca, po zavrsetku koncerta (jednom Megadeth, pa Dimmu Borgir drugi put), policije je bilo jako mnogo - znaci, nema zadrzavanja ni setanja.. picis do garaze, uzmes auto i bjezi.. setaju se samo beskucnici :D

u LA - kazem ti, ne idi u Watts, to ti je ono, uzasan dio grada.. ima ulica gdje ni policajci vise ne idu.. Okland je takodje poznat ko mala geto zajednica :D mada, da se ne prepadas, nije to tako strasno.. ne trazi nevolje, ne pricaj s budaletinama, ne odgovaraj na pitanja, ne nasjedaj na price beskucnika i ne daji im lovu - poslije te prate i traze jos. das im sendvic ako imas ili neku hranu - AKO bas zelis da ucinis :D

u LA - zavisi gdje si naravno.. ali drz se auta i ne parkiraj se nigdje mnogo daleko :lol: i naravno, zakljucaj se pobogu..

 

 

sto se tice hrane, ako ces nesto na brzinu a da nije McDonalds (mislim stvarno je uzas od fast fooda) - a jede ti se hamburger - raspali u In&Out.. razlika je velika, sve je svjeze - mislim nije sad NEKI kvalitet, ali je deset puta bolje od Meka.. imas i secret menu - ja prozdrljiva uvijek trazim cheeseburger, `animal style` (senf, krastavci, salata - sve ti krknu :) ).. obavezno svrati u Jamba Juice (ima ih pri svakom mallu) - tu su ti svjezi sjedjeni smoothies, sokovi i sl. osvjezava :da: i zdravo je a i napuni stomak..

 

pazi, u SF kad dodjes, OBAVEZNO na Market st (u samom centru grada, medju soliterima), imas jedan od najljepsih/najvecih mallova - Nordstrom na 4 sprata.. Bloomingdales, Adidas, Nike i sl. butici.. tu imas odlicnu knjizaru Borders - strasan izbor, niske cijene :da: (mada iako natrcis na bilo koji Barnes&Noble - nacices sve sto te zanima).. a skroz u prizemlju malla - mislim u podrum kad se spustis, imas ogroman dio s restoranima.. ima i market sa hranom - ali to je preskupo, bolje ti je naruciti nesto iz drugih kuhinja - od raznjica do morske hrane - cijene nisu strasne a strava je izbor, a i super je malo da se covjek odmori :da: sjevernije uz Market St kad krenes (mozda pola milje samo uz ulicu) - imas zgradu UN-a, ima cak tabla sa Srbijom :da: i tu iznad predjes ulicu i vidjeces zgradu opere+par muzeja - TO MORAS da vidis, savrsen prostor, arhitektura.. mozes dobre fotke da uradis :da: to sve pjesaka, a auto parkiraj IZA malla, imas tonu mjesta - za male pare :da:

i jedan mali savjet, za bilo gdje da si.. PROBAJ da ne dajes lovu ono - 10 dolara cijeli dan za parking.. ta mjesta budu toliko prebukirana, i sve je na divlje, tako da se LAKO moze desiti da ti neko blokira auto i da ostanes cijeli dan zaglavljen.. a parking radnici - obicno ne znaju engleski.

uvijek parkiraj auto u garaze negdje em je sigurnije em te niko ne blokira, i ObAVEZNO zapamti gdje si parkirao.

takodje, iz iskustva znam da pri trznim centrima - npr, parkiras auto regularno, uzmes onu karticu i sad, kucaju ti se sati.. a ti lijepo nesto sebi kupis - hranu ili prosto nesto kupujes ovako, POKAZES racun kad izlazis sa parkinga - i vjeruj, mozes dobiti do 75% popusta, zavisi gdje si!!!!! to ti vazi pogotovo u SF, ja sam uspjevala da racun od 30-40 dolara za parking (ono, ostanemo bas cijeli dan), skresem na 6-7 dolara :da:

 

 

 

jesi ti vec kupio kartu za BJ?

ako nisi, male su ti sanse da ces je naci

 

 

24 - kasni, strajk scenarista.. ko i sve drugo, zato gledamo Terminatora

(kazu da ce zbog strajka NAVODNO tek u martu krenuti, sad ne znam ni ja)

 

 

 

 

edit:

i male napomene za prelazak BayBridgea.. uvijek probaj da imas sitnu lovu - 3-4 dolara, ne znam ni ja koliko je prelazak (ulazak u grad), i apsolutno izbjegavaj dolazak u grad ponedjeljkom.. savrsen dan je nedjelja (s tim da radnje rade samo do 6-7 uvece), mada, ako vidis da je red od 3-4 milje, probaj sljedece.. imas 10-15 kapija gdje se placa putarina.. ti se zaletis tamo gdje nema red uopste, gdje auta prolaze (ljudi koji stalno prelaze most imaju neke posebne propusnice pa ih kamera snimi valjda i lako idu) i kad vidis da ne mozes da prodjes, onda se ljubazno osmjehnes vozacu do tebe (budala sto je cekala 2 sata da udje na most) i kazes da - DONT SPEAK ENGLISH, NEED HELP, razmases se malo rukama, i oni te puste preko reda da se ubacis.. ja to redovno radim, i ustedim sebi do sat-dva cekanja :da::)

(ne zaboravi Pallace of Fine Arts.. upisi adresu i uzmi direkcije! to ti je tacno na putu za Golden Gate - nema sanse da promasis, vidi se skoro iz svakog dijela grada)

 

 

 

 

EDIT2:

zamalo zaboravih.. kad udjes na BayBridge. na sredini je tunel, tj ostrvo kroz koje je tunel, pa most opet pa grad! znaci, OBAVEZNO se drzi u desnu traku i sidji na ostrvo, imaces savrsen Nes Bridzis pogled na grad!!!! apsolutno savrseno. a kad su kopali tunel, zemlju su izbacivali odma pored ostrva i tako su napravili Tresaure Island - nemoj da si to promasio, to ti vrijedi ko cijeli grad.. imas zaliv, pogled, brodove, pogled na Golden Gate, Alcatraz.. najbitnije sam grad! ja to kad sam vidjela prvi put bila sam ko Alisa u zemlji cuda. prelijepo stvarno..

vidi odmah na mapi (google earth najbolje) kako izgleda

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

bila bi prava osoba za San Francisco tourist guide :mrgreen:

 

 

vidi odmah na mapi (google earth najbolje) kako izgleda

da igrao sam se malo s google earthom upravo

 

jesi ti vec kupio kartu za BJ?

ako nisi, male su ti sanse da ces je naci

javio sam da mi kupe ubacili su i treci termin zbog interesovanja tako da cu ugrabiti ima jos karata proverio sam

 

 

jedva cekam da krenem imam ispit 6-og al ne mogu da se skoncentrisem uopste :lol: ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj savjet ti je da ti ODMA kupe kartu.. na kraju ces zavrsiti ili bez karte ili sa kartom IZA bine - vjeruj i da i takve idu u prodaju :da:

i zajebi tapkarose :da:

 

 

e da, ne znam kakav si s vremenom, ali bilo bi ti extra da svratis u Napa Valley - to ti je ono, za obavezan turizam u CA.. mali gradic, a okolo sve vinarije/polja/vinogradi..

u SF isto prodji kroz China town, mislim vrijedi proci, ali smrdi brate ko u bloku 70 :)

 

a sto se tice hrane, ako si stvarno `picky` - onda ti je najbolje da svracas u markete poput Bel-Air, Safeway, SaveMart, Vaughns - odes na deli, i tamo ces naci apsolutno odlican izbor sendvica, kineske hrane, svjezih supa i sl. da se ne zezas po drive-thru..

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj savjet ti je da ti ODMA kupe kartu.. na kraju ces zavrsiti ili bez karte ili sa kartom IZA bine - vjeruj i da i takve idu u prodaju

i zajebi tapkarose

da napomenuo sam hitnocu situacije :lol: i video sam za tu foru behind stage :) koji trip

 

e da, ne znam kakav si s vremenom, ali bilo bi ti extra da svratis u Napa Valley - to ti je ono, za obavezan turizam u CA.. mali gradic, a okolo sve vinarije/polja/vinogradi..

20 dana u Claremontu 48km od L.A. downtown-a....trudicu se da maximalno iskoristim vreme.....

 

sto se tice hrane, ako si stvarno `picky`

 

imam cikluse ishrane - nekad sam "picky" do bola bukvalno gledam da li je jogurt od 0.1 ili 0.2 % masti itd.

 

naravno taj period u USA ne planiram da se cimam previse oko toga ali opet moram da vodim racuna....nikako klasika fast-food fazon....moram da kombinujem nesto....

Share this post


Link to post
Share on other sites

to `low fat` ima na tona po americi, jebo ih low fat, i no calories i sugar free :)

smucili su mi se, svi po 300 kila a sve fazoni..

 

 

ma, cak i da odes u bilo koji fast food - uvijek imas `zdrave opcije` - salate, i cuda :da: i nemoj se ustrucavati da pitas sta se sve nalazi u sendvicu/salati/hamburgeru. kazi da izbace sve sto ne volis - ljepote kapitalistickog drustva se sastoje u uvlacenju u dupe musterijama. ti si musterija, pusti nek se satiru oko tebe.. :D ja kad sam dosla - naviknuta iz srbije neljubaznoscu i drskoscu prodavaca - nisam mogla da sebi dodjem, `kulturni shok` :)

i porcije su prevelike gdje god dodjes, uzimas sve SMALL - bice ti dovoljno :da::D

 

 

i NIKAD nemoj da si neljubazan u restoranu, pogotovo u fast food. tek kad jedes onda se zali ako moras. ne zelis da jedes tudju slajmaricu.

Edited by blondie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nemam volje ovaj plavishin traktat da citam. sve ovo vreme, iz sve snage tupi kako je ipak kulisicko vo Ameriko, a onda prepanula decka. Pusti gas bre alo, nek sam pojede govno di treba i nek sam otkrije uzitke di treba. Najgore sto mos' ti se desi u Americi, da ti dodjosi (k'o ja) pricaju kako treba !?!

 

Izadjes lepo sa aerodroma, fin, kulturan aerodrom, fin ti covek, i pitas "pardon, nisam odavde, gde bih mogao da se onako pravo dobro zezam". Tako cimnes jedno 10-tak Amera cim sletis, i statisticki zapalis tamo gde ti kazu. Kad si vec tamo (sad vise nema poente da ti tupe da ides tu gde vec jesi, jel'da) pitas, jel'te, ovakav posten co'ek kao ja, gde bi mogao lepo da se opusti. Onda ti oni kazu 'Cardak ni na nebu ni na zemlji, adresa ta i ta'. I tako redom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nemoj.

 

na aerodromu ce ti prvo budaletine prici. sto makroi sto narkomani sto neki cudaci i vrbuju te za sekte, za nocne barove, za ko zna sta. ja sam u LA na grbaci dva puta imala bar 5 takvih likova.

drugo - ne ostaje covjek ZAUVIJEK. oce da iskoristi vrijeme.

ja bi voljela da je meni neko rekao neke stvari prije nego sam ispucala pare na gluposti (glupa mjesta i preskupu hranu), i da me uputio u neke dijelove grada, a ne da sjedim zakljucana u autu, moleci boga da mi niko ne pokuca na prozor :)

trebalo mi je 5 puta da odem u SF da skontam u koja mjesta vrijedi otici a u koja ni slucajno zalaziti. a tek u LA..

covjek ima VIZU, ogranicenje - sto da izigrava idiota, veseljaka koji nema pojma odakle je stigo ni gdje ide?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nemoj.

 

na aerodromu ce ti prvo budaletine prici. sto makroi sto narkomani sto neki cudaci i vrbuju te za sekte, za nocne barove, za ko zna sta. ja sam u LA na grbaci dva puta imala bar 5 takvih likova.

drugo - ne ostaje covjek ZAUVIJEK. oce da iskoristi vrijeme.

ja bi voljela da je meni neko rekao neke stvari prije nego sam ispucala pare na gluposti (glupa mjesta i preskupu hranu), i da me uputio u neke dijelove grada, a ne da sjedim zakljucana u autu, moleci boga da mi niko ne pokuca na prozor

trebalo mi je 5 puta da odem u SF da skontam u koja mjesta vrijedi otici a u koja ni slucajno zalaziti. a tek u LA..

covjek ima VIZU, ogranicenje - sto da izigrava idiota, veseljaka koji nema pojma odakle je stigo ni gdje ide?

 

slazem se....treba prikupiti sto vise korisnih informacija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, ali znam koji krevet ima i koju gitaru svira i koju muziku voli i koji alkohol pije. SVE mi se dopada, posebno krevet (vodeni) ;)

 

Alo pricamo o mojoj zeni a ne o tvom muzu :mrgreen:

 

Inace trebao bi da putujem u Bec u martu, videcemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nacicemo ti nesto zmaju, rechi mi samo imas li preferencija :)

 

ako treba dovescemo iz Beijinga :lol:

 

 

 

 

 

evo glup primjer koji se meni obio o novcanik.. ima lanac supermarketa Albertsons (sad se zovu Savemart), gdje postoje dvije cijene proizvoda. oni s karticom placaju sve i do 50% jeftinije (zavisno od proizvoda, negdje 20-30%), a bez kartice - deru te po dzepu. KARTICA nije kreditna, znaci SVAKO moze da je uzme, samo popunis podatke (ime, prezime i broj telefona), oni ti daju karticu, koju pokazes na kasi, dobijes popust i ides dalje.

ja pitam moje rodjake o cemu se radi - prvi put vidim da postoji taj sistem s karticom, i kontam - kreditna.. oni kao - ma to je neka kartica, to je nista, to nije bitno. pitam druge rodjake - daju mi isti odgovor. kontam - kreditna - ja nemam pravo na to.

kreten provedem pola godine u americi kupujuci u toj radnji BEZ jebene karte, dok mi kasirka nije slucajno kroz razgovor objasnila o cemu se radi. na kraju, skupim racune i skontam da sam za taj period mogla ustedjeti PREKO 500 dolara. i doslo mi bilo da svojim idiotima od rodjaka - TRAZIM te pare :)

 

stvarno sam voljela da mi je neko rekao te stvari. ili da mi je rekao da BOGO znaci Buy One Get One (free).

ili da za prelazak mosta moras imati kesh sa sobom, a ne da potrosim 3-4 sata opet cekajuci u redu.

 

 

 

blondie = info freak :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

da vec sam video za tu foru kartice ima toga bas......

 

 

Chicago je extra.....bio sam u Art institutu koji je jedan od najcenjenih art muzeja u svetu fazon Picaso Monet Rembrant......vrh.....pa Shedd aquarium....upravo sam shvatio da je toliko toga de jednostavo mrzi da pisem.....

 

 

ali najaci utisak mentalitet riba ovde......znaci strasno.....ne znam da li sam za ceo zivot u Bg-u upoznao takve devojke....tolika sloboda...extra.....brate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja bih trebala na ljeto u cikago.. bas sam guglirala neka mjesta, izmedju ostalog Art institut.. :da:

 

bachi koju sliku i ne gubi vrijeme po netu.

 

iskoristi to za ribe.. to je i moj utisak bio. ajde frajeri, manje vise, ali ribe.... pridju na sred ulice i traze broj telefona.. :) cak se i meni desilo :lol:

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bih trebala na ljeto u cikago.. bas sam guglirala neka mjesta, izmedju ostalog Art institut..

 

bachi koju sliku i ne gubi vrijeme po netu.

 

iskoristi to za ribe.. to je i moj utisak bio. ajde frajeri, manje vise, ali ribe.... pridju na sred ulice i traze broj telefona.. cak se i meni desilo

 

trebas doci stvarno je dobro....ima stvarno da se vidi svasta......

 

a to za ribe....znaci to je strasno......znaci toliko drugacije da nisam mogao ni da zamilsim///......toliko opustena i zdrava atmosfera......znaci dosao sam u neku bas fensi teretanu.....100 likova sve debeli ameri i 50 riba.....a ja ubi zivot svoj da stignem neki nivo fitness modela zbog nekih riba u Beogradu koje dizu nos svima .........al zato lagano ovde opusteno skroz.....posle u bar da ne pricam sta je bilo pozadi.....prvih dana....a likovi koji zive ovde na sve to u fazonu - pa da normalno sta ti je......pa kako drugacije........ja iz prve ostadoh shokiran

Edited by shock!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...