Jump to content

Linux / Unix


Nazzgul

Recommended Posts

Ccc, opet neka egzotika. :-) Treba ti disketa sa boot loaderom na sebi. Pretpostavimo da će to biti GRUB, dakle nije na odmet da prelistaš GNU GRUB Manual. A evo i par zanimljivih linkova:

 

ftp://alpha.gnu.org/gnu/grub - GRUB floppy images

Ako se odlučiš za grub-0.97-i386-pc.ext2fs, trebalo bi da bude dovoljno da u konzoli utipkaš:

dd if=grub-0.97-i386-pc.ext2fs of=/dev/fd0

 

http://geocities.com/supergrubdisk - Super Grub Disk

 

Use a Floppy to Boot USB Pendrive Linux - Ovo će ti možda biti najzanimljivije, a može lako da se desi da proradi iz prve :-)

Probao sam ovaj poslednji metod. Problem je u tome sto bios nema USB drajver, tako da ni ne vidi ekterni USB hard disk, ni USB flash memoriju. Nisam probao super grub disk zato sto su i drugi imali problema:

http://www.supergrubdisk.org/forum/index.php?topic=91.0

Sta treba uraditi? Rekompajlirati kernel, i to ne ovaj najnoviji nego neki stariji (noviji nece stati na disketu), ukljuciti u njega i USB drajvere, i to staviti na disketu. Onda, dici sistem sa diskete, a sve ostalo ucitavati sa USB hard diska. Ili, mislim da moze nekako da se "preusmeri" dizanje sistema da ide preko usb drajva. U svakom slucaju, niko nije napisao tutorial za tako nesto, tako da... mislim da cu da cekam da mi hard rikne i da kupujem novi laptop... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jesam, ne dešava se ništa. Kad ga otvorim probude se samo DVD (može da se otvori) i media dugmići (u teoriji bar, svetle kad ih pritisneš). A ni BT neće da radi: procenio sam da nije sve instalirano, i zbilja OBEX nije bio, instalirao ga, proradio, prebacio neke slike s telefona i to je to, više ne radi.

 

Izbaci compiz i instaliraj Openbox window manager, tako će standby proraditi 100%, pa ga u login prozoru prebaci na Gnome/Openbox il KDE/Openbox, u zavisnosti koje okruženje ti je dominantno. Koristi program Blueman za bluetooth.

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se u UNIX-u gleda puna komanda koja je izvrsena?

 

na primer, u profilu mi je namesteno da imam alias "grep"="grep -rs" (ne secam se tacno, mozda je sintaksa pogresna), odnosno kad god ukucam "grep", komanda koja se izvrsava je u stvari "grep -rs". E sad, ja to znam za grep, ali za neku drugu komandu mozda ne znam. Kako da saznam koja se komenda "stvarno" izvrsava.

 

Odnosno, sta treba da ukucam da bi dobio sledeci rezultat:

 

> [komanda] grep

grep -rs

>

 

znaci, da mi kaze koja komanda se stvarno izvrsava.

 

Sledece pitanje:

 

Takodje, da li je moguce da ako imam neku skriptu, da mi se prikazuje svaka komanda koja se izvrsava, a ne da bude sakrivena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Onda nisi probao mnoge USB bezicne mrezne adaptere :)

Ili neke maticne ploce sa 7.1 integrisanim zvucnim karticama :)

 

Moram priznati da nisam; jedino mi je trebao dodatni drajver za štampač: imao je za sve modele sem onaj koji mi je trebao. :)

Edited by Kakashi

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
Kako instalirati (koje) video kodeke u Mandrivi?

 

ftp://ftp.funet.fi/pub/mirrors/ftp.linux-...0420-2.i386.rpm

 

posle "rpm -i win32codecs-20030420-2.i386.rpm" mislim da su tu spakovani i video i audio codeci

 

 

a kad malo bolje razmislim proveri dvd moras to vec na dvdu da imas mandriva je puna sa propratnim materijalom za mjuzu i filmove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Audio radi i kao mp3 i uz video. A ti kodeci, mislim, ne bi uspeli jer je ovo i586 (Mandriva Linux 2009 One KDE i586).

Default player (Dragon) pusti zvuk, ali ne i sliku; Totem i VLC se samo ubiju čim im pustiš fajl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Audio radi i kao mp3 i uz video. A ti kodeci, mislim, ne bi uspeli jer je ovo i586 (Mandriva Linux 2009 One KDE i586).

Default player (Dragon) pusti zvuk, ali ne i sliku; Totem i VLC se samo ubiju čim im pustiš fajl.

To sto koristis Mandriva i586 znaci da bi ovo vrlo verovatno trebalo da radi kod tebe. Meni VLC zna da puca ali mi zato Mplayer i Xine rade savrseno a koristim win32codec pack na njima.Poslusaj me bash kao sto sam ti rekao.

 

Svuci fajl iskopiraj u neki folder udji u taj folder preko konsole i ukucaj

"su"

"root sifra"

rpm -i win32codecs-20030420-2.i386.rpm

 

pogledaj da cekiras i mplayer i xine na onom cdu ako ih imas medju propratnim softverom.Najbolje resenje skini mandriva DVD powerpack i instaliraj kompletnu multimediju tu imas sve za reprodukciju videa na linuxu i radi sve posle default installa bez bilo kakvog podesavanja.Ako ne mozes da nadjes powerpack mandrive skini open suse dvd

http://download.opensuse.org/distribution/....1-DVD-i586.iso tu ti je isto upakovano sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeli drugar a koja ti je graficka kartica i kakav video fajl pokusavas da pustis?Da li si probao nekoliko razlicitih video fajlova pa ne radi ili samo jedan te isti pokusavas?Probaj Xine i Mplayer, kazem ti ja isto imam problema na Slackwareu doduse da pustam kroz vlc.Vlc je do jaja jel je i video server ali kod mene puca cesto sto dosta nervira.Mplayer mi radi genijalno i koristim KMplayer frontend i zadovoljan sam skroz.Ako si pocetnik pa se mucis sa konzolom poslusaj me i svuci mandriva powerpack ili open suse kao sto sam ti gore link dao.Pazi tu ti je podrska do kraja.Na Mandriva powerpacku naprimer imas sve poznatije playere sa svim mogucim codecima za pustanje svih video fajlova slicno je i sa open suseom ili debianom imas boga oca materijala ali je mandriva doduse bas mnogo lepo upakovana da se ne mucis uopste.E sad ako te zajebava hardware u smislu kompatibilnosti sa drajverima tu moze da bude jebade.Kad sam ja poceo da se zezam sa lindzom i popusio par puta prvo sa scannerom za koga nisam imao backend onda je bilo prvo hop na net pa gledaj sta radi na lindzi pa onda daj tu elektroniku da kupim jel sigurno radi.Dok sacekas drajver prodje dosta vremena ili ga ne sacekas nikada.Vidi samo linskype i podrsku za web kamere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...