Jump to content

Consecration


Buddha

Recommended Posts

niste napisali u tom obracanju medijima da niste samo vi iskusili ovaj problem vec desetine bendova. Bolje prepravite i posaljite ponovo jer ce tako vest biti ozbiljnije prihvacena.

 

Dodao sam to, zaboravan sam, ceo dan razmišljam o ovome pa mi malo udarilo u mozak..

 

trebao si da naglasis za udruzenje estradnih umetnika da oni otimaju pare bre ovako ispada kao da su hrvati krivi za sve a oni samo prate protokol koji su dobili od tog udruzenja

 

I jedni i drugi su krivi, doduše, Hrvati manje nego naši.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovu akciju u svakom slucaju treba podrzati, ja cu postaviti sve potrebno na Serbian Metal, cim stignem.

 

A sad bih malo ovo Baalovo obracanje medijima da analiziram, i da ukazem na par zamerki

 

 

Sledeći mail sam poslao Blicu, B92, Kuriru...:

 

-----------------------------------------------------------------------

Poštovani predstavnici medija,

 

Rešio sam da vam se obratim u ime svih srpskih alternativnih rock i metal bendova zbog situacije koja se desila i dešava se na granici sa Hrvatskom.

 

Nije trebalo ovako. "U ime svih" nije adekvatno, jer za pocetak, nije sigurno da li postoje bendovi ovih zanrova koji su vec clanovi tog udruzenja, a i mislim da se trebalo sacekati, tj. prvo sakupiti bendove pa onda krenuti u kampanju, jer za sada ce ovo izgledati kao revolt jednog benda, koji, nazalost ako cemo realno, nije se dovoljno dobro raspitao oko tog odlaska, i ako je clanstvo u tom udruzenju zakonski obavezno, to se onda mora postovati (dok god se ne promeni, ali i to zakonskim putem).

 

Bolje bi bilo da je stajalo: ispred benda Consecration, obracam se medijima u cilju upoznavanja istih, kao i sire javnosti, sa problemom koji se otvorio, a tice se Udruzenja estradnih muzicara i pojedinih delova njihovog statuta... Tako nesto.

 

 

 

Bend Consecration je bio pozvan od strane jednog hrvatskog benda u goste u Rijeku, radi sviranja i promocije naše muzike. Raspitali smo se šta nam treba od dokumenata i sve smo uredno izvadili, poneli pasoše, podneli zahtev za ata karnet, platili i dobili ata karnet na kome smo stavili spisak sve opreme koju nosimo, dobili smo pozivno pismo od tog benda iz Rijeke i krenuli smo put granice. Na našoj granici nismo imali ni malo problema, zadržali smo se 5 minuta i naši carinici/policija su nas ljubazno propustili, ali problem je nastao kada smo došli na hrvatsku granicu. Policajac Ivan Antolović nam je odmah tražio legitimaciju, tj. licencu udruženja estradnih umetnika Srbije i da bez toga ne možemo da uđemo u Hrvatsku, čak ni sa ata karnetom. Kratko smo se ubeđivali sa njim nakon čega je on otišao, doneo kopije naših pasoša, upisao imena naših roditelja i onda smo čekali 2 sata na granici nakon čega se gore navedeni policajac vratio sa rešenjima o zabrani ulaska u republiku Hrvatsku svima koji su bili u kombiju i naravno, zavedeno pečatom u pasošu i u njihovim kompjuterima.

Ovo je nazalost, sve sasvim ok sto se tice zakonske strane. Tj. da se izadje ovako na tv, novinar bi otisao u Udruzenje, gde bi mu tamo procitali deo zakona koji se odnosi na obavezu muzicara da poseduju dozvole za rad, i samo ce isprozivati Consecration da nije ozbiljan bend, i da se nisu dovoljno dobro raspitali o potrebnoj dokumentaciji pre odlaska u inostranstvo.

 

Pokusavam se staviti u objektivan polozaj (a i zavrsavam Novinarstvo, pa sam siguran da ovo ovako ne bi proslo u korist Consecrationa). Hrvatski carinici su provodili zakone drzave Hrvatske, tj. ovo je revolt od strane benda kojem smetaju zakoni, dakle nije problem carinika, niti drzava, jer su oni radili svoj posao. Hrvatska verujem ima zakone uskladjene sa Evropskom unijom, i zbog toga je tu razlika.

 

Sve ovo se desilo dana 27. marta 2009. godine oko 13 časova. Nakon potpisivanja tih rešenja i vraćanja na našu granicu, pitali smo naše carinike da li se to traži hrvatskim muzičarima kada ulaze u Srbiju, na šta su odgovorili da se naravno ne traži.

Opet ovo iznad sto sam napisao, zakoni su razliciti, to sto je u Hrvatskoj tako, ne mora da znaci da je i u Srbiji, a mislim da je ovo samo jedna od milion zakonskih razlika izmedju te dve drzave, sto znaci da ce vremenom sigurno i na nasoj strani biti isto kao sto je sada na Hrvatskoj.

 

Ovo je izgleda napravljeno da bi se ugasili mladi alternativni bendovi Srbije, bendovi koji ne zarađuju od svirke već to rade samo iz ljubavi prema muzici koju sviraju, jer niko od članova bendova ne zarađuje od ovoga već imaju svoje dnevne poslove i krvavo zarađuju svaki dinar da bi uložili u svoj bend i da bi ljudi čuli njihovu muziku.

Mislim da nije, vec jednostavno se zanemario taj broj bendova koji rade neprofitabilno, sto je stvarno tesko da se izmeri. U pravnim drzavama poput nasih, GDE GOD se neke pare obrcu (kolike god bile) neko ce se ugraditi za porez ili sl. i to jeste malo zajebano, tj. taj zakon je prosao, postoji, i bice tesko razdvojiti bendove koji zive od muzike, i one koji sviraju iz ljubavi, tj. malverzacije ce poceti da rade sigurno.

 

Molim Vas da istražite ovo i da što pre rešimo sve, bendovi već između sebe dogovaraju proteste, kao i svirku koja će biti posvećena ovome što se desilo i veoma bi nam značila podrška medija.

Ovo je cool, mada to sada zavisi od stepena profesionalnosti novinara, i cinjenice koliko ce ga ova tema zainteresovati. Mozda ce samo objaviti ovo, a mozda ce detaljnije istraziti, ali eto...

 

Mislim da treba ovo pazljivo i polako raditi, treba skupiti bar 20 bendova koji su po ovom pitanju isti, i onda ici u siru kampanju, i traziti sastanak sa predsednikom tog Udruzenja, i pre svega videti kakav je covek, mozda se moze nesto resiti, ali ono sto moramo shvatiti kao realnost, je to da je to Udruzenje tu da ostane, taj zakon je tu da ostane, i gotovo. Problem je sto smo mi u raskoraku sa ovakvim zakonima, tj. ne znamo ni sta su ni da postoje u inostranstvu. Cinjenica je da ne moze svako organizovati koncerte bez dozvole (a to se radi svakodnevno kod nas), ne mogu se lepiti plakati posvuda (a to se svakodnevno radi), trebale bi se i ulaznice pecatirati u poreskoj upravi (a sumnjam da se to bas radi) itd. itd. Sad sto mi nemamo pare za sve to, tu nastaje taj problem, ali da li je ikoga briga za to, vreme ce pokazati.

 

Izvinjavam se na duzini posta, nije jednostavna tema, mozda sam malo zbrzao, ali imam odredjena iskustva sa ovim, jer sam svojevremeno bio na sastanku sa predsednikom Udruzenja estradnih muzicara Republike Srpske, i poznati su mi njihovi stavovi o svemu ovome, a tesko da idu nama u korist.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje bi bilo da je stajalo: ispred benda Consecration, obracam se medijima u cilju upoznavanja istih, kao i sire javnosti, sa problemom koji se otvorio, a tice se Udruzenja estradnih muzicara i pojedinih delova njihovog statuta...

:no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo se nadam da ovaj "zakon" nece zahvatiti i okolne zemlje,pre svega Madjarsku jer je to nekima jedini izlaz za sviranje u Evropi.U to ukljucujem sebe i svoj bend.Sve u svemu sramota....samo radikal moze tako nesto da proturi i poturi.Posto je muzicka industrija relativno mala kod nas i posto se inace svakakav vid umetnosti tretira ispod svakog nivoa mislim da ova tema nije toliko interesantna da bi se njome bavio neko sa politickog,pravnog itd. aspekta,otuda mislim i da te akcije sa dopisima ministrima,medijima i sl. nece uroditi nikavim plodom mada opet uvek vredi pokusati ali mislim da ima slabo vajde jer je ova zemlja dotakla dno u svakom smislu i obliku i savetovato bih svakoga da bezi odavde kako god moze jer nema nade ovde realno za bilo sta.Sve su to namazane face koje skupljaju politicke poene onda kada im trebaju a niko kurcem nije mrdnuo konkretno za nesto korisno....Stoga,pored svega ovoga sljamu se moze da maze,krade,da se izdaju lazni papiri,dozvole....nesto poput drumske mafije samo u ovom slucaju u deal-u sa nekom grozomornom facom na nekoj chelnoj funkciji u Hrvatskoj...a kinta se samo sliva na neciji racun.Mislim da ovo naravno steti najpre ljudima u Srbiji koji imaju zelju da sviraju u Hrvatskoj pred tamosnjom publikom ali objektivno gledano nanosi vecu stetu Hrvatima pogotovo sada kada se kao furaju za ulazak u EU a ovo je ocigledan dokaz da se radi o teskoj korupciji i protivzakonu.

Mislim da bi trebalo svakako dostaviti ovaj dopis najpre nekim evropskim institucijama i da se ukaze na diskriminaciju,krsenje prava,korupciju i sve ostalo sto sprovode drzava Srbija i Hrvatska u pogledu kulture i umetnosti

Edited by zombie eater

Share this post


Link to post
Share on other sites

Užas! Ne znam da li ovako nesto postoji u drugim evropskim zemljama ali za naše bendove je sigurno ponižavajuce da trpi ovakvu združenu torturu od državnih službi i kraljeva šunda i lošeg ukusa. U septembru prošle godine bendovi Azazel i Awaiting Fear su sprečeni da nastupe u Sarajevu, jer je tamošnjim organizatorima prećeno da će policija prekinuti koncert ako se održi kao i da će naplatiti ogromne novčane kazne organizatorima. Ovde procitajte izjavu organizatora u diskusiji o svirci. Savetovano je da se pokrene neki vid udruženja koji bi bio pokrovitelj svih nama bitnih događanja. Međutim, za koncert u Tuzli planiran narednog dana nije bilo nikakvih problema.

 

Podržavam svaki vid protesta jer je ovo uzjahivanje na naše grbače veliki bezobrazluk. Čiji tačno, doznaće se, nadam se.

 

Možda bi bilo dobro da otvorimo i zasebnu temu.

 

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

apeironov komentar na baalovo pismo je dobar i iako je pismo ok, tacno je da treba sacekati jer zurba nije korisna u ovoj situaciji (iako je sam dogadjaj koji se zbio na granici "svez" i stoga tehnicki pogodan za vest to dakako nece biti vest u stampanim medijima nemojmo se zavaravati). treba stvar ucitini da izgleda takvom (kao sto i jeste uostalom, iako to prosjecnom gradjaninu srbije nece biti jasno) kao da je u pitanju "high profile" i hitno pitanje kulture u srbiji, a ne samo da je bend consecration ostecen.

osteceni su i bice u buducnosti mnogi muzicari i bendovi kojima je apsurdna regulacija (radi se o regulativnom propustu naravno, nije niko napravio zaveru protiv rok scene u srbiji) onemogucila dopru do strane publike.

 

ali pitanje ima prije svega pravnu dimenziju i ona je od najveceg znacaja. mozete vi apelovati javnosti (koja u pravom smislu rijeci i ne postoji u srbiji, u svakom slucaju ne za pitanja iz podrucja kulture) i protestovati koliko hocete ali to je jedna prilicno uzaludna borba protiv establismenta meni se cini.

 

pre svega, hrvati nista ama bas nista nisu krivi. oni deklarativno podrzavaju "prava muzicara u srbiji, autorska prava kurac krastavac" i normativno su kako rece apeiron vjerovatno uskladjeni sa evropskom unijom ili barem ide u tom pravcu i nista ih u tome nece zaustaviti. problem je iskljucivo unutrasnji.

u pitanju je diskriminacija po kulturnom osnovu i po osnovu imovnog stanja, namjerna, slucajna, nije bitno.

 

-ustav cl 21:

"...Забрањена је свака дискриминација, непосредна или посредна, по било ком основу, a нарочито по основу расе, пола, националне припадности, друштвеног порекла, рођења, вероисповести, политичког или другог уверења, имовног стања, KULTURE, језика, старости и психичког или физичког инвалидитета...."

 

ja mislim da vi ili grupa bendova i muzicara organizovanih na neki nacin treba da trazite neki ozbiljan pravni savjet od nekog strucnjaka. stvar je takva da mozda cak moze i na ombudsmana. bez zez. nisam strucnjak ali meni sve to tako izgleda.

 

...a sad drugi dio posta...

 

citavo ovo sranje izazive veliku mrznju u meni. dugo vremena nisam bio tako bijesan. nista ne ide na ruku muzicarima u srbiji. ozbiljna, umetnicka, originalna popularna muzika u srbiji ocigledno ne treba da postoji. treba sve pruziti estradnim diletantima i omoguciti im da se sto vise bogate. treba sto vise podrzavati mnozenje sunda i sirenje najprizemnije masovne kulture a onaj segment muzicke scene koji sacinjavaju mladi, ozbiljni, posveceni ljudi treba pokopati. kao da na ovim prostorima nikad nije postojala rok muzika, kao da niko nikad nije cuo sta je to i se sad smatra necim nepotrebnim, kao neki visak, eksces, smetnja, nesto strano i srpskom rodu neprimjereno. sad imamo kulturnu elitu sacinjenu od kafanskih sviraca i plesacica na kurcu koja ce nam davati sveti primjer i vodjstvo. jebeno udruzenje estradnih umjetnika srbije, sve bi ih metkom pozdravio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

apeironov komentar na baalovo pismo je dobar i iako je pismo ok, tacno je da treba sacekati jer zurba nije korisna u ovoj situaciji (iako je sam dogadjaj koji se zbio na granici "svez" i stoga tehnicki pogodan za vest to dakako nece biti vest u stampanim medijima nemojmo se zavaravati). treba stvar ucitini da izgleda takvom (kao sto i jeste uostalom, iako to prosjecnom gradjaninu srbije nece biti jasno) kao da je u pitanju "high profile" i hitno pitanje kulture u srbiji, a ne samo da je bend consecration ostecen.

osteceni su i bice u buducnosti mnogi muzicari i bendovi kojima je apsurdna regulacija (radi se o regulativnom propustu naravno, nije niko napravio zaveru protiv rok scene u srbiji) onemogucila dopru do strane publike.

 

ali pitanje ima prije svega pravnu dimenziju i ona je od najveceg znacaja. mozete vi apelovati javnosti (koja u pravom smislu rijeci i ne postoji u srbiji, u svakom slucaju ne za pitanja iz podrucja kulture) i protestovati koliko hocete ali to je jedna prilicno uzaludna borba protiv establismenta meni se cini.

 

pre svega, hrvati nista ama bas nista nisu krivi. oni deklarativno podrzavaju "prava muzicara u srbiji, autorska prava kurac krastavac" i normativno su kako rece apeiron vjerovatno uskladjeni sa evropskom unijom ili barem ide u tom pravcu i nista ih u tome nece zaustaviti. problem je iskljucivo unutrasnji.

u pitanju je diskriminacija po kulturnom osnovu i po osnovu imovnog stanja, namjerna, slucajna, nije bitno.

 

-ustav cl 21:

"...Забрањена је свака дискриминација, непосредна или посредна, по било ком основу, a нарочито по основу расе, пола, националне припадности, друштвеног порекла, рођења, вероисповести, политичког или другог уверења, имовног стања, KULTURE, језика, старости и психичког или физичког инвалидитета...."

 

ja mislim da vi ili grupa bendova i muzicara organizovanih na neki nacin treba da trazite neki ozbiljan pravni savjet od nekog strucnjaka. stvar je takva da mozda cak moze i na ombudsmana. bez zez. nisam strucnjak ali meni sve to tako izgleda.

 

...a sad drugi dio posta...

 

citavo ovo sranje izazive veliku mrznju u meni. dugo vremena nisam bio tako bijesan. nista ne ide na ruku muzicarima u srbiji. ozbiljna, umetnicka, originalna popularna muzika u srbiji ocigledno ne treba da postoji. treba sve pruziti estradnim diletantima i omoguciti im da se sto vise bogate. treba sto vise podrzavati mnozenje sunda i sirenje najprizemnije masovne kulture a onaj segment muzicke scene koji sacinjavaju mladi, ozbiljni, posveceni ljudi treba pokopati. kao da na ovim prostorima nikad nije postojala rok muzika, kao da niko nikad nije cuo sta je to i se sad smatra necim nepotrebnim, kao neki visak, eksces, smetnja, nesto strano i srpskom rodu neprimjereno. sad imamo kulturnu elitu sacinjenu od kafanskih sviraca i plesacica na kurcu koja ce nam davati sveti primjer i vodjstvo. jebeno udruzenje estradnih umjetnika srbije, sve bi ih metkom pozdravio.

svaka cast

ne bi bolje rekao narucito za zadnji deo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam koliko je aktuelan ovaj ZAKON O SAMOSTALNOM OBAVLJANJU UMETNIČKE ILI DRUGE DELATNOSTI U OBLASTI KULTURE i od kog je znacaja ova predlozena dopuna tog zakona - ako je uopste bila predlozena, ali u svakom slucaju solidno rijesenje imajuci u vidu to kakav je zakon (krajnje cudan, restriktivan a neprecizan, smijesan kao i brojni ostali nasi zakoni)

Edited by MudriPanj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crni metal i siva ekonomija

 

Ako ovih dana čvrsto rešite da se ubijete bacanjem naglavačke sa Kalemegdanske tvrđave ili uzimanjem poveće doze heroina, bićete u velikom problemu. Država će pokušati da vas spase. Džabe ste vi pri čistoj svesti i zdravoj pameti rešili da to uradite, krajnja instanca koja odlučuje ko je pametan je negde u hodnicima nekog biroa.

 

Ima čak i bizarnijih stvari. Milan Tarot i njegov vidoviti Bene Gesserit esnaf su zabranjeni na srbijanskim televizijama iz svima znanih i mnogima prijemčivih razloga. Uzalud je objašnjavati da bi mediji trebali biti slobodni u emitovanju svog programa a gledaoci u trošenju vlastitog novca putem telefonskih usluga. Ne samo kolektivna pamet RRA, nego i hiljade građana će se složiti sa ovakvom politikom. Zašto? Pa zato što jednostavno misle da su pametniji od tog malog broja svojih sugrađana koji se pale na vidovnjake i da imaju pravo da ih na polunasilan način odviknu od gluposti.

 

No, to su građani kao pojedinci. Šta da radimo sa udruženjima i sindikatima koji monopolizuju svoj većinski položaj na određenom tržištu i, uz blagoslov i zakonodavstvo države, postaju alfa i omega u datoj grani. Taksista, lekar, advokat bez licence? To neće da može pa makar imali dva miliona korisnika koji žele platiti za vaše usluge. Ili još gore ako hoćete da radite za svoje klijente bez ikakve novčane ili druge nadoknade. Korporacije sa državnim ingerencijama odlučuju da li ste ili niste nelojalna konkurencija, u suprotnom eno ih u Nemanjinoj, blokiraše saobraćaj...

 

Jedan od retkih domaćih bendova koje actualy mogu da slušam je i beogradski metal sastav Consecration. Oni su pre neki dan krenuli put Rijeke gde su imali zakazan koncert. Sjajna stvar, složićemo se svi. Naši bendovi idu tamo, njihovi dolaze ovde, družimo se, razmenjujemo ideje i iskustva, otkrivamo nove grupe, jednom rečju – istina, odgovornost, pomirenje. No, Beograđani nisu daleko stigli. I pored ponetih ličnih dokumenata, pasoša, pozivnog pisma, ATA Carnet pasoša za muzičku opremu, hrvatska granična služba im je zabranila ulazak. Razlog? Nemaju uverenje od reprezentativnog udruženja da su – muzičari!

 

What the fuck? Mnogi će se složiti sa ovakvim postupkom hrvatskih vlasti braneći se argumentom da se mora znati ko šta radi i koliko to naplaćuje kako bi država ubrala svoj mali procenat u vidu poreza. Hajde sada da ostavimo po strani raspravu o tome da li bi Consecration tamo nešto zaradili ili im je organizator garantovao samo obrok ili dva i ad-hoc smeštaj (pouzdano znam da čak ni u crno obučene Riječanke nisu uračunate u aranžman, pa bi sve zavisilo od individualnih kvaliteta Beograđana). Hajde da ipak prihvatimo tu priču o porezima i vidimo zašto je klimava. Naime, ako poslodavac (organizator koncerta) odluči da dovuče nekoliko momaka pod izgovorom da su oni nekakav muzički bend i ako on sa njima sklopi ugovor o (ne)plaćanju, bojim se da tu nema mesta za nikakav sindikat, uniju ili udruženje. Ako poslodavac na svoju odgovornost dovodi buljuk ljudi sa čudnim frizurama misleći da se radi o muzičarima, mislim da mu onda i treba dozvoliti da se osramoti i bankrotira jer je doveo šarlatane. A porez koji bi se eventualno platio bi se utvrđivao u trouglu poslodavac-izvođač-poreska uprava.

 

Pa čemu onda služi Udruženje estradnih umetnika i izvođača Srbije? Udrite me kobilicom basa posred čela ako znam! Po forumima neki njihovi članovi tvrde kako je licenca tog udruženja jedan od uslova da se dobiju putne isprave za izlazak iz zemlje u ulozi muzičara. Naime, kad ne bi bilo njih, svaki klošar sa drombuljom ili okarinom u džepu bi mogao da ode na granicu tvrdeći da je upravo započeo svoju evropsku solističku turneju. Ili još gore, vele oni, šta ako neki kriminalac pobegne od pravedne ruke zakona predstavljajući se kao muzičar. Tja... Već zamišljam Legiju kako posle bekstva iz zatvora, a noseći violončelo u desnoj i Dvoržakovu Simfoniju iz Novog sveta u levoj ruci, grabi ka crvenom horizontu hrvatske granice.

 

E da! Ako ste član udruženja možete sebi plaćati doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje. Jeste da je moguće da se te pare u istoj funkciji stave i na štednju, pod jastuk, u privatni fond, ali je lakše ovako. Vi nama malo para, mi vama malo monopola i tako su živeli srećni i zadovoljni do kraja života...

 

Neki optužuju Hrvate za ovu papazjaniju i pozivaju našu državu da odgovori istim merama. Zaista to će pogoditi (i pogađa) upravo one najmanje, neafirmisane bendove čija je muzika daleko od mainstreama. To su sada doživeli Consecration, a ranije se dešavalo i mnogo poznatijim facama poput Darkwood Duba i Kande, Kodže i Nebojše. To će se verovatno dešavati i ubuduće jer izgleda da sinergija hrvatskog pravnog okvira i srpske politike izdavanja licenci upravo to i omogućava. Ne poznajem hrvatske pravne norme, ali ako imaju nešto poput našeg dokumenta koji se zove Posebni kolektivni ugovor za radno angažovanje estradno-muzičkih umetnika i izvođača u ugostiteljstvu, diskografiji i koncertnoj delatnosti koji je donet na osnovu Zakona o radu, onda se ova situacija doima kao jasna. Dotični dokument naime u Članu 5 kaže:

 

Strani izvođač može biti angažovan u estradno-muzičkom programu kod domaćeg poslodavca, u skladu sa odredbama ovog ugovora, pod uslovom da ima odgovarajuću javnu ispravu o svom statusu izdatu od odgovarajuće inostrane organizacije ili organa koju je dužan da dostavi poslodavcu, odnosno reprezentativnom sindikatu.

 

Poslodavac je dužan da, pre zaključivanja ugovora o izvođačkom radu-delu sa stranim izvođačem, sa reprezentativnim sindikatom zaključi sporazum o saglasnosti za angažovanje stranog izvođača.

 

Saglasnost na angažovanje stranog izvođača na teritoriji Republike Srbije daje zajednička Komisija reprezentativnog sindikata i Unije, na osnovu zahteva poslodavca u kojem je navedeno vreme izvođenja estradno-muzičkog programa i spisak izvođača uz koji se dostavljaju kopije javne isprave o statusu i pasoša stranog izvođača.

 

I tako... Verovatno da neko slično hrvatsko udruženje na sličan način 'štiti' svoje metal proizvode od inostrane konkurencije. Pitanje je samo zašto su hrvatski graničari od Beograđana tražili licencu konkretno Udruženja estradnih umetnika i izvođača Srbije, a ne nekog drugog. Ispostavlja se onda da to udruženje u Srbiji ima monopol na izdavanje licenci, da te licence koštaju par stotina evra po čoveku na godišnjem nivou i da su potrebne čak i za alternativne muzičke bendove koji drže po dve svirke godišnje bez ikakve nadoknade.

 

Zašto i takvi bendovi moraju imati licencu? Pa zato što je zabranjeno nešto raditi besplatno. A zašto je zabranjeno nešto raditi besplatno? Pa zato što država od toga ne ubira nikakav porez. Sa njene tačke gledišta je svejedno da li će svirke biti ili neće jer je u svakom slučaju tu njen prihod jednak nuli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma jebacu im ja sve seljacko po sred picke...

elem, repostovah na spejsu sa bend profila, dosta ce ljudi videti, plus oni iz hrvatske i okruzenja, tek da se zna kakva je banda na vlasti ovde, a koliko vidim, i tamo...

doduse, o tome bismo mogli sledeca dva meeca da vecamo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, sve je to stara priča, priča koja je počela još pre dve godine. Još tada se nije uspelo nešto uraditi "bukom" i dopisima, a još teže će danas. Prilikom pokušaja formiranja udruženja rock muzičara mnogi su se smejali, ne razmišljajući da bi jednog dana to telo imalo određeni uticaj, tipa prilikom pisanja zakona i slično. Ovde su stvari jasne k'o dan~ Zakon postoji, istina loš i prilično neodređeno formulisan, ali postoji i nema apsolutno nikakvih pravnih mogućnosti da se okrene na "našu" stranu. Čak i da se 50 bendova okupi, mislite da će to tek tako proći? Dotično udruženje, koliko sam upoznat, broji oko 8.000 članova koji, sasvim razumljivo, ne žele da ispadnu budale jer su cele dve godine plaćali određenu cifru. Jebiga, "zakon jednak za sve" i te fore. Naravno, iskristalisaće se sve nakon određenog vremena, biće sve jasnije formulisano pa Ceca i Cons neće biti u istoj kategoriji i na papiru. Ali do tada...budući da živimo u zemlji u kojoj živimo, osedećemo i oćelaviti. No, brinem se i za inteligenciju naših ljudi koji krive hrvatske graničare. Totalni nonsens. Za tako nešto zaista treba biti talentovan. Na kraju, zaista mi je žao što se sve ovo desilo Consu, jednom od retkih naših bendova koji zaista vrede. Pozdrav svima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, sve je to stara priča, priča koja je počela još pre dve godine. Još tada se nije uspelo nešto uraditi "bukom" i dopisima, a još teže će danas. Prilikom pokušaja formiranja udruženja rock muzičara mnogi su se smejali, ne razmišljajući da bi jednog dana to telo imalo određeni uticaj, tipa prilikom pisanja zakona i slično. Ovde su stvari jasne k'o dan~ Zakon postoji, istina loš i prilično neodređeno formulisan, ali postoji i nema apsolutno nikakvih pravnih mogućnosti da se okrene na "našu" stranu. Čak i da se 50 bendova okupi, mislite da će to tek tako proći? Dotično udruženje, koliko sam upoznat, broji oko 8.000 članova koji, sasvim razumljivo, ne žele da ispadnu budale jer su cele dve godine plaćali određenu cifru. Jebiga, "zakon jednak za sve" i te fore. Naravno, iskristalisaće se sve nakon određenog vremena, biće sve jasnije formulisano pa Ceca i Cons neće biti u istoj kategoriji i na papiru. Ali do tada...budući da živimo u zemlji u kojoj živimo, osedećemo i oćelaviti. No, brinem se i za inteligenciju naših ljudi koji krive hrvatske graničare. Totalni nonsens. Za tako nešto zaista treba biti talentovan. Na kraju, zaista mi je žao što se sve ovo desilo Consu, jednom od retkih naših bendova koji zaista vrede. Pozdrav svima.

 

8000+ metaka? prelazim na malj.

eventualno noz. samo, losa strana noza je to sto se brzo tupi, a i ostrica se lako okrnji. a i puno krvi bude pa se usmrdi sve brzo, sa maljem je lakse poslije za cistiti i za transport samo treba mahati tim maljem, ko da je to lako, znaci neko kombinovano rijesenje je pozeljno tipa stotinu maljem pa kad se umorim stotinu koljem, trebace mi dobra kecelja (dobro je pa sam nasao svoje stare naocale za ronjenje...)

jel onda mozemo da mijenjamo taj zakon?

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ne verujem - ima ljudi na jebenom MySpaceu koji su poceli da seru kako eto - hrvati su krivi za sve, hrvatski granicari mrze srpske muzicare pa zbog toga to rade, oni su izmislili ATA kartu to niko drugi ne trazi..... ???? Oh Boze....

 

 

Eh, jedino nezgodno u celoj ovoj prici je sto nece moci da se izbegnu ovakve situacije. Mislim da treba svuda posebno naglasiti da nije upitanju hejt Srbije i Hrvatske itd. ne bi li se odmah ogranicili od ovakvih gluposti. I naravno, da se takvi komentari mrznje brisu.

 

 

Inace potpuna podrska sa moje strane za celu ideju :da: Iako mislim da je Lord Hypnos u pravu, svakako treba pokusati, jer zakoni se i ne menjaju dok neko ne podigne prasinu.

Edited by amy_mccoy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ovako - organizuje se par protesnih svirki po nasim vecim gradovima. Jedna ce biti u Beogradu na Trgu a jedna u Novom Sadu u Hangaru (iza Aurisa). To za sada imamo.

 

Sledece stvari:

 

1) poslao sam Olji Beckovic dopis o ovome za "Utisak nedelje", nadam se da ce ga uzeti u obzir.

 

2) Otvorio sam temu na forumu Natase Miljkovic u predlozima da je uzme u obzir za emisiju "Kljuc" a mislim da je najbolje da se svi tamo registrujete i podrzite ovu temu kako bi se ona i ostvarila. Evo linka:

 

http://www.natasa-miljkovic.com/forum/view...p=108713#108713

 

3) Dalje, otvoren je MySpace profil koji podrzava POBUNU, molim sve bendove, sve fanove, medije i sve ljude koji i dalje veruju da postoji jedan normalni estetski nivo u muzici da adduju ovu stranicu medju prijatelje:

http://www.myspace.com/unus_sr

 

4) U toku je izrada peticije koju cemo dostaviti Ministarstvu Kulture Drzave Srbije koju bi bilo lepo da potpisu svi koji ne zele vise fashizam turbo-folk pornografske muzike i vec jednom SADA i ODMAH povuku crtu ispod koje RnR i Underground scena ne idu i koja MORA da se podigne iznad onog na cemu je sada i ispod cega stoka zeli da ga gurne.

 

PODRZITE MLADE MUZICARE SRBIJE, PODRZITE UNDERGROUND SCENU - SADA I ODMAH!!!!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...