Jump to content

Zašto domaći metal bendovi prave tekstove na engleskom?


Recommended Posts

Odgovor je vise nego lak...

Skoro svaka engleska rechenica lepshe zvuci nego na srpskom (nemaju padeze i gluposti... jednostavnije je...). Inache se srpski smatra za ruzan jezik u svetu! Od slovenskih jezika, ruski je najlepshi i najtechniji! Eto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

А како би 'леба ти певао песму страног бенда на енглеском у Србији? Исти ти је фазон.

 

pa neznam meni nije isti fazon ok mi je da pevam pesmu stranog banda na engleskom u srbiji ali mi nije ok da na engleskom pevam pesme domaceg banda.ali nije da ja sada nesto mrzim bandove koji u srbiji prave muziku na engleskom samo neznam deluje mi logicnije praviti je na srpskom

 

Zasto engleski? Pa, zato sto je u pitanju svetski jezik, zato sto su rock i metal tvorevine engleskog govornog podrucja

rok je nastao na engleskom govornom podruciju ali u sebi sadrzi razne muzicke elemetne sa svih strana

 

i zato sto bi rock/metal TREBAO da se bavi univerzalnim ljudskim temama/probemima a ne samo necim vezanim za neko usko lokalno podrucje

cekaj ti pokusavas da kazes da je nemoguce da se srpskim prica o univerzalnim ljudskim temama??

 

Najbolji (a i nama najblizi) primer zasto NE BI trebalo pevati na maternjem jeziku je madjarska metal scena. U Madjarskoj postoji gomila fenomenalnih metal bendova (da ne kazem da su svetlosnim godinama ispred nas) i muzicara koji imaju OGROMNU nacionalnu popularnost (Ossian, Tankcsabda, Nevergreen, Kalapacs, Pokologep, Moby Dick, Akela...) ali koji nisu uradili apsolutno nista van rodne im zemlje. Ova situacija se moze porediti i sa nasom rock/metal scenom gde bendovi koji skupe i po 10000 ljudi na koncertu (Corba, Van Gogh), van zemlje mogu biti interesantni samo gastarbajterima ili iseljenicima.

Prema tome...pricaj engleski da te ceo svet razume :muzicar:

 

to sto bandovi iz madjarske se ne probijaju na zapadu dovoljno je zato sto nisu favoriti muzicke industrije jednostavno lakse je danas prodati jos jedan bedan americki metalcore band nego uzeti nesto orginalno iz neke zemlje u evropi za koju amerikanci nisu ni culi

 

 

A jos bih mogao da dodam da ce jako malo bendova ikad MRDNUTI iz ove zemlje sa srpskim tekstovima (opet, izuzetak blackerima, al' sto im true/cvlt/nekro/pagan/grim pravac ima englesko ime, to jos nije pojasnjeno :confused: ). Pod mrdnuti ne podrazumevam MTV,gastarbajterisanje i sl. nego old school turneja, sviras po svetu, ljudi dolaze na tvoj kocert zato sto vole tvoju muziku, pevaju na tvom koncertu etc.

 

ma niko nece mrdnuti iz zemlje ni ovako ni onako

 

 

Odgovor je vise nego lak...

Skoro svaka engleska rechenica lepshe zvuci nego na srpskom (nemaju padeze i gluposti... jednostavnije je...). Inache se srpski smatra za ruzan jezik u svetu!

 

decko idi lepo izdrkaj na sliku denija,korija ili na kojeg god drugog pedera i nemoj da vredjas najlepsi jezik na svet jezik mojih predaka

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo pomislite da li bi ikada iko odavde čuo za helloween, gammaray, running wild, guardian, sodom, kreator, tankard itd itd da su pevali na nemačkom?? teško da bi se probili van granica nemačke.

 

e sad ovo vezano za nas - engleski - što da ne, srpski - takođe, nema potrebe pljuvati po jednom ili drugom, ali ipak ne vredi ona parola ''pričaj srpski da te ceo svet razume''

 

a ove ''patriote'' nek ne slušaju metal - produkt trulog zapada, nego samo gusle i gajde

Share this post


Link to post
Share on other sites

cini se da zaista postoje pravci gde je potrebno pevati na englesko, ukoliko bend zeli da napravi neku "svetsku"

ekstra popularnu karijeru, dok za andergraund pravce to i nije narocito bitno.

tvrdji bendovi punk-hardcore orijentacije mogu da naprave kult u okviru svojih krugova na maternjem jeziku.

black metal takodje mozda cak odnedavno i ima tradiciju pevanja na maternjem jeziku i takvi bendovi su opste prihvaceni.

u death metalu nije narocito popularno (takoreci uopste) pevanje na maternjim jezicima, to se tice svetske scene

grindcore scena uglavnom radi na engleskom, no vrlo cesto poznati bendovi imaju nekoliko pesama na maternjem jeziku. latinosi i spanci cesto pevaju na spanskom, no kao sto rekoh, ti bendovi su poznati samo u okviru grindcore krugova. Bruheria je jako poznat bend koji peva na spanskom, ali spanski se predvidja da ce kroz 80 godina postati

mozda i vodeci jezik u americi...

izgleda da u bendovima gde je razumljiviji vokal bitan, u bendovima neekstremnog metala, zaista bitan engleski za svetsku karijeru...na alost izgleda da tako stvari stoje.

sto se mene tice, ja u potpunosti podrzavam pevanje na maternjem jeziku i sirenje kulturnog diverzita kao i cuvanja kulturne tradicije

 

@RNA

 

mislim da tresh metal moze da zvuci dobro i na srpskom, da je najbitniji dobar tekst,

mada ocito treba poraditi i na metrici, rimi, prilagodjavanju pesmi (a slazem se da je tradicija tresha sa anglofonog podrucja).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ove ''patriote'' nek ne slušaju metal - produkt trulog zapada, nego samo gusle i gajde

 

'alo, brate, cujes li ti sebe??? 'ajde sad procitaj jos jednom sta si napisao! a onda procitaj naziv teme! prica je o nasim bendovima!

ako neko voli svoju zemlju, ne znaci odmah da mora da mrzi sve ostale!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za tekst na maternjem jeziku, UVEK veći respect u odnosu na onaj na engleskom.

 

Zašto? Pa zato što bend na taj način pokazuje da stoji iza svog teksta, da mu pridaje važnost i da ima potrebu nešto njime i da saopšti (ma šta to bilo), a ne da je tu čisto forme radi.

Hajde, molim te, objasni mi na osnovu cega si zakljucio da bend ne stoji iza svog teksta ako je na engleskom, da mu ne pridaje vaznost i da nema potrebu da njime nesto kaze?

 

 

to sto bandovi iz madjarske se ne probijaju na zapadu dovoljno je zato sto nisu favoriti muzicke industrije jednostavno lakse je danas prodati jos jedan bedan americki metalcore band nego uzeti nesto orginalno iz neke zemlje u evropi za koju amerikanci nisu ni culi

 

Madjarski Ektomorf je potpisao za Nuclear Blast.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Зато што се, несрећници, надају да ће изађи ван оквира мале сале СКЦ, некавих рупа у Руми, Врању, курцу, палцу (част Руми и Врању, него ми први падоше на памет).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod izbora jezika ima i niz drugih detalja. Recimo, dosta zavisi i od onog ko piše tekst, pogotovo ako piše loše tekstove. Našoj publici glupi tekst na engleskom prihvatljivije zvuči nego glupi tekst na srpskom. Drugo, pevačima nije svejedno na kom će jeziku pevati. Ako pevaju na srpskom, opet zbog domaće publike i njenog očekivanja da će razumeti tekst, pritisak postoji da što jasnije izgovore reči, a ako je tekst na engleskom, taj problem ne postoji, mogu da mumlaju koliko hoće. Uz to, neke govorne mane se daju sakriti ako pevaš na engleskom. Ja kad pevam na srpskom, jasno se čuje da ne umem da izgovorim glasove poput "č", "š" i "r", dok u engleskom to ne dolazi do izražaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo pomislite da li bi ikada iko odavde čuo za helloween, gammaray, running wild, guardian, sodom, kreator, tankard itd itd da su pevali na nemačkom?? teško da bi se probili van granica nemačke.

kako smo onda culi za rammstein,oomph,subway for sally??

 

a ove ''patriote'' nek ne slušaju metal - produkt trulog zapada, nego samo gusle i gajde

 

ako hoces da znas metal muzika je ukorenjena u evropskoj klasicnoj muzici i evropskom folku tako da ne vidi nista ne patriotski u slusanju metala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sto ima veze sa pop kulturom (a metal i rok tu spadaju, svidelo se to nekom ili ne :evotigana: ) je produkt engleskog govornog podrucja. U vreme nastanka BILO KOG od prvavaca/podzanrova/manifestnog oblika pop kulture, isti je ili bio za englesko govorno podrucje ili se nije nikad ni primio. Jedini izuzeci ovog sto sam rekao, na globalnom nivou, su Crout rock (valjda se tako pise???Craftwerk, Falco...) i vise puta pominjani black (engleska rec... :confused: ). Da ne bude zabune, "shvapski rok" je nezaobilazan deo gotike u bilo kojoj pop manifestaciji, ali i Nemacka je odmah iza anglo americkih zemalja po ukupnoj "bitnosti" na celom svetu (ovo zvuci jako grubo, ali to je gola istina). Nagradno pitanje glasi: da li bi Yngwie, Europe, ABBA, Roxxete, Ace of Bace, At The Gates, In Flames, Hypocrisy, Therion etc. postigli BILO KAKAV uspeh/priznanje/popularnost/PROFIT u svetu da im je bio bitan shvedski jezik i lokalpatriotizam. Odgovor se namece sam po sebi...K'o sto rece Ax, nije nam svima zelja da sviramo ceo zivot u Levom Pickovcu (odmah pored Velikog Gornjeg Vukojebanog Pizdinca), a to sto cemo ceo zivot to verovatno raditi nas ne sprecava da barem pokusamo da mrdnemo iz gorepomenutog.

Inace, kao sto je vec bilo pominjano, srpski jezik jeste jako zajeban za rock/metal. Padezi i akcenti nas jebu kao beba zvecku, JAAAKO puno reci nam ima pun kurac slogova, gomila reci nam se zavrsava vokalima i td. Daleko od toga da je engleski idealan jezik za rock/metal (cak smatram nemacki puno boljim), ali je em "svecki", em prilagodljiviji.

 

I btw, metal kao i rock nemaju veze sa evropskim folklorom nego sa muzikom crnih ex robova sa juga amerike poznatijom kao blues. To sto se metalci loze k'o baba na penziju na klasiku (barok) i folklor (uglavnom nordijski) nema blage veze sa muzickim korenima ove muzike.

Edited by necropol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sve zavisi, i sam metal je po sebi izrazito komplikovan.

 

NWOBHM - itekako vuče korene u rock i hard rock muzici.

 

Thrash je proistekao iz Heavy-ja.

 

Iz Thrash-a delimično HC. Death metal svakako...

 

Iz Death-a - Black metal ( suštinski).

 

Progressiv metalci itekako inspiraciju nalaze u blues-u i klasici.

 

Paueraši korene verovatno pronalaze u Hard Rocku, heavy-ju i još pokojem muzičkom žanru.

 

Kako god, srpski jezik je verovatno NAJPRECIZNIJI jezik na planeti. Ali i nedovoljno melodičan, za razliku od ruskog.

 

Sve je iskonski stvar globalizacije - pa i koncept samog interneta u krajnjoj liniji jeste engleski.

To je svetski jezik ( svidelo se to nama ili ne) ... zaboravite na Esperanto.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz Thrash-a delimično HC.

Не буди смешан. Треш је настао комбинацијом NWOBHM и панка/НС-а. Discharge је већ увелико постојао тада.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod izbora jezika ima i niz drugih detalja. Recimo, dosta zavisi i od onog ko piše tekst, pogotovo ako piše loše tekstove. Našoj publici glupi tekst na engleskom prihvatljivije zvuči nego glupi tekst na srpskom.

pa glupi tekst je uvek glupi tekst,poenta je napraviti sto bolji metal sa sto boljim tekstom.pevanje na engleskom da bi se sakrio sopstveni netalenat nije reshenje

 

Drugo, pevačima nije svejedno na kom će jeziku pevati. Ako pevaju na srpskom, opet zbog domaće publike i njenog očekivanja da će razumeti tekst, pritisak postoji da što jasnije izgovore reči, a ako je tekst na engleskom, taj problem ne postoji, mogu da mumlaju koliko hoće.

ma mogu mumlaju koliko hoce ko im brani

 

 

Uz to, neke govorne mane se daju sakriti ako pevaš na engleskom. Ja kad pevam na srpskom, jasno se čuje da ne umem da izgovorim glasove poput "č", "š" i "r", dok u engleskom to ne dolazi do izražaja.

ma sta fali ako imas govornu manu dok pevas??i seselj ima govornu manu kada prica srpski pa gledaj gde je stigao covek,postao je svetski brend

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...