Jump to content

Genesis


Angelystor

Recommended Posts

Ah, postovi iz davne 2009. godine. Mislim da su u to vreme prog albumi umeli brže da mi legnu zato što mi je žanr još uvek bio prilično nov, toliko toga bi mi u startu bilo zanimljivo zato što je drugačije. Sada kada puštam neki prog, znam da će mi biti potrebno dooosta vremena da pokaže svoje specifičnosti i kvalitete. Floydi više nisu u kategoriji proga na prvu loptu, postovi datiraju iz vremena kada mi se još nije slegao The Wall kojem je trebalo tri godine, kao ni The Final cut, koji je počeo da mi ulazi u uho posle čak pet godina. :da: Nije mi Floyd neki izuzetak, rekao bih da su i oni baš kao i Genesis tek od osmog ili devetog albuma doživeli veliko probijanje u mainstream (Floydi sa Money i Breathe, Genesis sa Follow you follow me).

 

Nisu Genesis jedini prog bend sedamdesetih koji je bio "proklet". Za većinu tih bendova je karakteristično non stop dolaženje i odlaženje članova, odlaženje benda na hiatus, odbijanje od strane publike kad god bi se probalo nešto novo (što je u principu uvek), a rekao bih da je sam žanr bio na vrhuncu možda pet godina.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa upravo, i jedni i drugi su uspeli da zgrnu lovu i široke mase tek kad su dostigli određeni catchiness, samo je problem što je Genesis s tom promenom prestajao da bude prog i postao pop, a Pink Floyd su više zadržali integritet, a malo sredili strukturu pesama i melodije, smanjili divljanje.

Zato i ne pričam gore u sagledavajući celu karijeru benda, nego kukam nad Jagnjetom :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simone dobar je Lamb ali od svih PG albuma iz tog perioda njemu se retko vracam, jer to je album gde je vec ispotencirano ono sto je prethodno razrađeno na ranijim albumima a da mi je vrh date stvaralacke ekipe nije.

Uvek bih se vratila NC i Foxtrotu pa Tresspasu (kojima se redovno i vracam).

 

Fora sa prvencem FGTR je konceptualna sarolikost, sto se mene tice, svaka pesma je za sebe... Opet meni je ovaj album kao blizak rodjak Revolvera (1966) i Sgt. Peppera (1967) manje-vise, zato mi je legao na keca i gledam ga kao poseban entitet u Genesis diskografiji. Ovaj album uopste ne mogu da poredim sa tipicnim prog bendovima tog vremena, jer mi se prirodno nadovezuje na muziku Beatles-a, pa ga u tom kombu i pustam. Pokusajte i videcete :haha:

 

Sad pustih FGTR ponovo :haha:

 

Edit: npr ova stvarcica...

http://www.youtube.com/watch?v=xNN9PAw_6gQ

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta pesma mi jedina baš zapala za uho :] To za Beatles sam i pre već čuo komentar, samo što ne mogu i sam to da poredim jer nikad actually nisam slušao Beatlese.

 

Al' obavezno da dodaš The Chamber of 32 Doors na spisak tih što su ti dobre samostalno :D

 

Solidna, ali ima nekih delova tu koji mi se ne dojme :]

 

Lilith > 32 Doors

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simone dobar je Lamb ali od svih PG albuma iz tog perioda njemu se retko vracam, jer to je album gde je vec ispotencirano ono sto je prethodno razrađeno na ranijim albumima a da mi je vrh date stvaralacke ekipe nije.

Uvek bih se vratila NC i Foxtrotu pa Tresspasu (kojima se redovno i vracam).

 

Fora sa prvencem FGTR je konceptualna sarolikost, sto se mene tice, svaka pesma je za sebe... Opet meni je ovaj album kao blizak rodjak Revolvera (1966) i Sgt. Peppera (1967) manje-vise, zato mi je legao na keca i gledam ga kao poseban entitet u Genesis diskografiji. Ovaj album uopste ne mogu da poredim sa tipicnim prog bendovima tog vremena, jer mi se prirodno nadovezuje na muziku Beatles-a, pa ga u tom kombu i pustam. Pokusajte i videcete :haha:

 

Sad pustih FGTR ponovo :haha:

 

Edit: npr ova stvarcica...

http://www.youtube.com/watch?v=xNN9PAw_6gQ

Jebote nisam slushao ovo 5 godina i tek sad provaljujem da od 15 sekundi ove stvari nastali mnogi hitovi recimo johny B :)

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, liči to na Johnny B, a mene sve vreme podseća na I am a woman in love, and I'd do anything, :D

 

@Melinda:

Znaš kako, ja kad počne Lamb da mi izlazi na nos, pređem na starije albume, i baš su mi dobri svi albumi pre Lamba, pa ćemo da vidimo da li ću nekad da ih toliko svarim da mi neki bude bolji, ali sumnjam... Nije baš nesvareno, svario sam skroz lepo Supper's Ready npr... Na njima ima fenomenalnih pesama sa takođe, ali mi nisu za sada u celosti albumi toliko dobri od početka do kraja, koliko Lamb.

Danas sam slušao sve do Duke... Inače ne bacam preteran hejt na Kolins eru, al' svaki put kad probam da slušam te albume, izgubim interesovanje, stanem tu negde kod Duke, ako i dođem do njega. Kolins ima sličan glas, ali nije toliki genije baš kad je pevanje u pitanju, više mi je značio dok je slagao glasove sa Gabrielom :D

Mada i dalje volim pesmu Man in the Corner, posebno onu mudroliju sa trajanjem strofe/refrena, gde se nazubi kraj refrena sa početkom strofe, i još poneku pesmu, al' teško da će da me interesuju albumi da ih cele slušam...

 

 

@Angelystor:

Dojmi ti se u stvari samo refren, a?

Meni je ta pesma nešto što ne vredi da mi se poredi s bilo čim, dobra je Lilith, al' mi apsurdno totalno da turam neke znakove nejednakosti s bilo čim... Da stavimo sa druge strane nešto sa Anthems od Emperor pa turimo neki znak između, i crkne kompjuter... Ili bolje Outside od Bowie-a, da ne bude nešto iz totalno levog univerzuma.

 

Krenuo sam da seciram ovde deo po deo i da se divim, al' svakako nema to svrhe dok ne doživiš to sam, sa sve tekstom, da je tekst vozim besna kola jebem dobre pi*ke, teško da bih bio ovoliko opčinjen...

Mada, što i da ne seciram, bole me brige...

(Intro) - :o :o :o

(I strofa) - krene da pulsira bas, kao da muzika slika ono o čemu peva, pojavi mi se pred očima scena kako ljudi u odelima i sa aktovkama trčkaraju užurbano i sudaraju se po 'odaji'

(II strofa) - muzika se promeni, kao da se zamrači i krene da okreće polako na

(Uvod u refren) - protagonistu i njegovu muku, i opet taj pulsirajući bas :o

(Refren) - e ovo je padanje na dupe, kad se prospu gitare i klaviri, tekst, nemam reči da opišem magiju, pa onda kad obrne jedan krug, pa udari opet onaj akord, krene novi talas jeze niz kičmu, ugrče mi se listovi xD

 

I to sve još opet krug, a ništa od teksta se ne ponavlja, gde se ne zna koja je strofa jača od koje, i koji je deo sjajnije otpevan.

Tekst tek da ne analiziramo strofu po strofu kao na času srpskog, mnogo će da bude, al' o svakoj ima da se razmisli i popriča fino.

 

He'll smile through his guard

Survival trains hard

 

sn3vu.gif

 

Evo kad smo već tu jedan lep isečak iz Gabrielovog saopštenja za javnost prilikom napuštanja benda:

Even the hidden delights of vegetable growing and community living are beginning to reveal their secrets. I could not expect the band to tie in their schedules with my bondage to cabbages. :)

 

 

Spojler za Melindu

 

 

My father to the left of me,

My mother to the right,

Like everyone else they're pointing

But nowhere feels quite right.

 

Najveća želja mi je

da su svi srećni sada

I da spasitelj svima otvara vrata

Da su im ponosni

I mama i tata

I da mogu da vide sve

Sa najvišeg sprata

 

:bigblue:

 

 

 

I kad završi sa

and I'd give you all of my dreams

If youd help me

Find a door

That doesn't lead me back again

Take me away.

 

Kako je taj deo otpevan, auu

 

Onda lepo posedim jedno 5-10 minuta, pa otvorim folder da ubacim drugi disk, kad već nemam drugu ploču da stavim :D

Edited by Demon Seed
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvanično si nadjebao mene i moje seciranje albuma pesmu po pesmu :D Al svaka čast.

 

Al zaintrigirao si me, vidiš, nikad nisam seo Lamb sa tekstovima da proučim. Mogao bih disk da nabavim :]

 

@Angelystor:

Dojmi ti se u stvari samo refren, a?

 

Actullay, no, obrnuto :haha:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, liči to na Johnny B, a mene sve vreme podseća na I am a woman in love, and I'd do anything, :D

 

@Melinda:

Znaš kako, ja kad počne Lamb da mi izlazi na nos, pređem na starije albume, i baš su mi dobri svi albumi pre Lamba, pa ćemo da vidimo da li ću nekad da ih toliko svarim da mi neki bude bolji, ali sumnjam... Nije baš nesvareno, svario sam skroz lepo Supper's Ready npr... Na njima ima fenomenalnih pesama sa takođe, ali mi nisu za sada u celosti albumi toliko dobri od početka do kraja, koliko Lamb.

Danas sam slušao sve do Duke... Inače ne bacam preteran hejt na Kolins eru, al' svaki put kad probam da slušam te albume, izgubim interesovanje, stanem tu negde kod Duke, ako i dođem do njega. Kolins ima sličan glas, ali nije toliki genije baš kad je pevanje u pitanju, više mi je značio dok je slagao glasove sa Gabrielom :D

Mada i dalje volim pesmu Man in the Corner, posebno onu mudroliju sa trajanjem strofe/refrena, gde se nazubi kraj refrena sa početkom strofe, i još poneku pesmu, al' teško da će da me interesuju albumi da ih cele slušam...

 

 

Spojler za Melindu

 

 

My father to the left of me,

My mother to the right,

Like everyone else they're pointing

But nowhere feels quite right.

 

Najveća želja mi je

da su svi srećni sada

I da spasitelj svima otvara vrata

Da su im ponosni

I mama i tata

I da mogu da vide sve

Sa najvišeg sprata

 

:bigblue:

 

 

 

I kad završi sa

and I'd give you all of my dreams

If youd help me

Find a door

That doesn't lead me back again

Take me away.

 

Kako je taj deo otpevan, auu

 

 

Simone drago mi je sto si u kontaktu sa svojom zenskom stranom tj animom <3

 

Vidi aj za nas koji volimo komplet ugodjaj tekst/muzika/atmosfera sta se dojmi u momentu zavisi od receptivnog statusa limbickog sistema. Jbga dobra je pesma, ali me ne radi kao tebe... sto je skorz cool, kao sto mene radi prvi album a eto nikoga od vas ne radi i sta cemo sad :haha:

 

A propo spojlera podseca te ta sekvenca na Siroti Ani i Bo? Jaoj pa lici, ali ne bi mi ta pesma bila prvi izbor iskreno, prvo mi je pao na pamet King Crimson, In the court... album, taj neki vajb :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Angelystor:

Pitao sam za refren, jer ja nisam ni obratio pažnju na ostalo toliko kad sam prvi put slušao, pustio album, skontao da je dupli, slušao ga tako u pozadini, sa povremenim uključivanjem mozga... i onda me je refren samo pokosio, još kad sam čuo šta peva, odma' sam uzeo da pročitam ostatak teksta

 

 

@Melinda:

Pre sam očekivao da će Lemi da dođe da mi kaže da sam peder, ali pretpostavljam da neće da čita ovo sve :haha:

A ti bi malo da elaboriraš gde si ovde našla animu, je l' zbog detaljne analize teksta, emotivnog doživljaja? Pominjanja Bouvija? :obrv:

Nije li malo seksistički da emotivnost posmatraš kao ženskiju osobinu? :P

 

Ma ovaj mama tata tekst me podsetio, pa reko da ti bacim sh(o)utout pošto si skoro počela da konzumiraš kkn :bigblue:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

@Melinda:

Pre sam očekivao da će Lemi da dođe da mi kaže da sam peder, ali pretpostavljam da neće da čita ovo sve :haha:

A ti bi malo da elaboriraš gde si ovde našla animu, je l' zbog detaljne analize teksta, emotivnog doživljaja? Pominjanja Bouvija? :obrv:

Nije li malo seksistički da emotivnost posmatraš kao ženskiju osobinu? :P

 

Ma ovaj mama tata tekst me podsetio, pa reko da ti bacim sh(o)utout pošto si skoro počela da konzumiraš kkn :bigblue:

 

Ma jok bre, referenca je Barbara Streisand :haha: I am a woman in love and I do anything... kada sam to procitala crkoh od smeha, zato sam pomenula zensku stranu :haha:

Neka si bacio shout-out, lepo je povezivati stvari :da:

 

A propo humora... Moram...

 

1006040_570651246309376_111944829_n.jpg?oh=5768eb72f69037f21481e04760168e52&oe=5653BB06

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravio sam ja šta je na početku posta dok sam došao do pisanja kraja xD

Manje gitara, više klavijatura i ostalih instrumenata, eto anime odma' :haha:

Super je meni prvi album, odužio mi se post pa zaboravih i na to da se nadovežem iz tvog posta, fino mi je legao, nekoliko pesama s njega su mi baš dobre, skoro sam ga i u status turao. Šatro ona Alice Wrathchild prepoznala pesmu pa nastavila tekst, guglala kuja, sluša tamo neki excelcore :D

 

Baš sad režem disk da metnem u stub, '74 ludorije, Apostrophe od Zappe, Phaedra - Tangerine Dream, Tales from Topographic Oceans (decembar 73, jebiga, US izdanje je '74 :D), i Camel - Mirage...

 

Razmišljao sam da ubacim Porodičnu manufakturu crnog hleba, album Stvaranje, eto simbolike :obrv:

Edited by Demon Seed
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pljus! :haha:

 

uradjeni vs. smoreni pitanje je sad? :haha:

 

Komentar sa kojim se slazem... "Great songs prior (Gabriel) but this is the most talented version of all of the Genesis incarinations."

 

 

preslusaj ovu verziju do kraja i reci sta mislis ;)

da mogu da se telepromtujem znam gde bih bila 1973 godine :haha:

Maske, garderoba ma kompletan nastup sve prati pesmu u potpunosti... da sam u publici izasla bih i zaigrala sa Peterom, nabacila neki cvetic da se slazemo i u kostimima :haha:

 

http://www.youtube.com/watch?v=M58wE8GTGp4

Mating and bath time... simultaneously, hahaha... uvek sam volela "ludacku" notu, koja ima vise slojeva nego sto ih ima Collins (koliko god i on dobar bio). Preslusaj solo radove PG, on ima tu dubinu koju Collins nema koji je u drugu ruku, emotivniji, da se tako izrazim :da:

Peter Gabriel>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Phil Collins, malo da udarim kontru diskusije radi :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peter Gabriel>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Phil Collins, malo da udarim kontru diskusije radi :haha:

 

Kontru na

 

Komentar sa kojim se slazem... "Great songs prior (Gabriel) but this is the most talented version of all of the Genesis incarinations."

?

 

Ja se s ovim nikako ne slažem, kako bre više talented bez Gabriela, ispada Bruford talentovaniji pa nadoknadio? Uz dužno poštovanje, on ni Kolinsove božanske bubanj deonice ne odradi uživo baš kako treba. :D

Ili šta, 'najtalentovanija' live verzija pesme? Oo

 

Pa naravno da >>>>>>>>>, jeste ok ta verzija s Kolinsom, ali pevanje ne može da priđe, kakvi, ništa dok ga gospodar ne zapeva.

 

Preslušao sam Gabriela solo do So (kad krenem Genesis diskografiju uglavnom umesto aTotT pređem na Gabriela :bigblue: ), baš mi se danas po glavi muva ova pesmica, fantastična je

 

http://www.youtube.com/watch?v=PBAl9cchQac

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontru na

 

YUMETAL!!!! Simone, vidis da ljudi overavaju forum, malo da se digne prasina ovo-ono :haha:

valjda si skontao da nisam u tom fazonu osim kada se zajebavam ;)

 

Ja se s ovim nikako ne slažem, kako bre više talented bez Gabriela, ispada Bruford talentovaniji pa nadoknadio? Uz dužno poštovanje, on ni Kolinsove božanske bubanj deonice ne odradi uživo baš kako treba. :D

Ili šta, 'najtalentovanija' live verzija pesme? Oo

 

Pa naravno da >>>>>>>>>, jeste ok ta verzija s Kolinsom, ali pevanje ne može da priđe, kakvi, ništa dok ga gospodar ne zapeva.

 

Pa komentar se odnosi na "prior" tj raniji period tj na Gabriel-a barem sam ja tako skontala komentar :haha:

 

Preslušao sam Gabriela solo do So (kad krenem Genesis diskografiju uglavnom umesto aTotT pređem na Gabriela :bigblue: ), baš mi se danas po glavi muva ova pesmica, fantastična je

 

http://www.youtube.com/watch?v=PBAl9cchQac

 

Jeste bas volim tu stvar!!! <3

A spot bas dopunjuje pesmu :da:

 

Meni se PG bas vrteo ovih dana

poslusaj i kasnije radove... 2002 npr

 

Pazi ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=RXWjKrRE7YQ

 

walking through the undergrowth, to the house in the woods

the deeper i go, the darker it gets

i peer through the window

knock at the door

and the monster i was

so afraid of

lies curled up on the floor

is curled up on the floor just like a baby boy

i cry until i laugh

 

pa kad krene "i'm afraid of being mothered..." i kad izdahne na 6:09... najez... :wub:

 

Iako ti je post ostao na drugoj strani, prenet je konstruktivno ;)

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma hoću, išao sam redom, pa nisam stigao još dotle xD

 

Neam pojma, ima dobrih stvari tu, al' kao da se izgubila magija kad su se rasturili, ništa što je bilo ko od njih radio posle '75. nije dobro kao onih 5 Genesis albuma... (mada nisam baš baš sve od svih preslušao...)

 

Ili to što ih je magija napustila ima veze i s godinama, biće da umetnička kreativnost sklerotiše tokom sazrevanja, a da je najbujnija dok si stariji adolescent. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...