Jump to content

Genesis


Angelystor

Recommended Posts

  • 2 years later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Ovo prosto nije istina koliko je The Lamb Lays Down on Broadway dobar album. Nisam još svario sve albume (i drago mi je zbog toga), poslušao ostale samo po par puta, ali opet ne mogu da zamislim kako nekom neki drugi može da bude omiljeni xD

 

Peter Gabriel je gospodar kosmosa, ne znam jesam li negde doživeo da osećam jaču vezu između tekstova, izražajnosti i melodija vokala. (vidi što se trudim da ne koristim tuđice, nisam rekao 'izražajnost' od srednje škole, i to sam mor'o)

 

Ostalo razvalio, Kolins rasturio bubanj pa ga mrzite koliko 'oćete, klavijature kad se prospu, sve zvezde prebrojiš, bas rastura, gitare mi nekako najmanje dolaze do izražaja, ali savršeno dopunjavaju ceo taj... saundskejp.

Kad smo već kod toga, nisam očekivao ni da će da me pogodi tako neki negitarski prog, majstorski. Klavijatura koliko god da bude u prvom planu, ni jednog trenutka mi ne ide na živce, što mi nije slučaj sa npr. Tarkus od ELP.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plusic :bigblue:

 

Ne secam se da li je bila diskusija ovde ili gde vec koliko je Peter Gabriel bio ispred svog vremena... doduse i sada je :da:

Covek je u to vreme posmatran kao cudak... Prethodnih meseci vrtela prva cetiri albuma... neverovatno koliko je dobar kombo atmosfere, teksta i svega jbte na Watcher of the skies pesmi... nadjoh live verziju, Peter je stvarno bio unique

 

http://www.youtube.com/watch?v=z5NOV0-EH0c

 

Btw slusao neko novog Steve Hackett-a?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostalo razvalio, Kolins rasturio bubanj pa ga mrzite koliko 'oćete, klavijature kad se prospu, sve zvezde prebrojiš, bas rastura, gitare mi nekako najmanje dolaze do izražaja, ali savršeno dopunjavaju ceo taj... saundskejp.

 

Hate na Kolinsa se ograničava (ok, ja bar ograničavam :D) na 80te i tako to, a ono što je radio 70ih u Genesisu, pa i posle odlaska Gabriela je, što bi rekli vi mladi, jako izražajno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvini najtšejd eklipso :D

 

jagnje lega na brodvej > jagnje leži na brodveju

 

što bi rekli vi mladi, jako izražajno.

 

Izražajno = eskpresivno, majke mi, pitaj Melindu

Ako si me pogrešno razumeo, mislio sam na ekspresiju pojanja njegove visosti.

ne hejtuj mi negovanje srpskoga jezika! :D

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, uvek mi je The Lamb bio pretežak album, iako sam generalno fan duplih konceptualnih ostvarenja tipa The Wall ili Snow. Više volim par albuma koji su izašli pre i posle istog. :da: Činjenica je doduše da je Gabriel dao sve od sebe na tom albumu, to je jedan od onih slučajeva kada čovek zapali iz benda jer skonta "od ovog ne može bolje."

Share this post


Link to post
Share on other sites

...gitare mi nekako najmanje dolaze do izražaja, ali savršeno dopunjavaju ceo taj... saundskejp.

Kad smo već kod toga, nisam očekivao ni da će da me pogodi tako neki negitarski prog, majstorski. Klavijatura koliko god da bude u prvom planu, ni jednog trenutka mi ne ide na živce, što mi nije slučaj sa npr. Tarkus od ELP.

 

STEVE: I was an innocent bystander on "The Lamb." It happened despite me, not with me. All the things that I'd managed to hold back on "Selling England By The"Pound" seemed to come back in full force here. The nightmarishly long sides - everything linked to everything else. I really felt it was very indulgent. I couldn't quite get to grips with it or contribute something great in a guitar sense. I don't think Tony's done a finer album. But I did feel the amount of stuff I was managing to put across was painfully small. My marriage, at this point, was on the rocks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa druge strane, ja sam pre nek' dan ponovo obrtao "From Genesis To Revelation", nisam ga pustio ne pamtim od kad. I, još uvek mi se ne sviđa definitivno. Mislim, nije loše, ali ipak ću pre smatrati "Tresspass" prvim pravim Genesisom. Ovo je samo okayish i ne mogu nešto mnogo da povežem sa daljim razvojem. Ne znam jel ostali imaju sličan trip?

 

Još sam odmah uz to i prvi Yes obrtao, koji em mi sam mnogo jači album za istu godinu, em može da se vidi odakle su iskočili dalji razvoji na sledećim albumima, stvara kvalitetniji bigger picture.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jes malo moody bluesy bee geesy prvi, al' meni je lepo leglo par pesama s njega... Ja krenuo unazad od Lamb, sad sam na Nursery Cryme, on mi je malo slabiji od Foxtrot i Selling England... Al' baš sam hteo malo bolje da obratim pažnju na prelaz, bubanj pre i posle Kolinsa... Neverovatno kakav je ovo bubnjar, kako ga vozi na Dancing with the Moonlit Knight npr, ki uzde da drži :D

 

Sad mi npr. Achilles' Last Stand bubnjanje baš miriše na njega.

 

Yes sam slabo slušao, ček da dođe na red xD

 

Nego vidim da sam ja jedini ovde koji se pali na Lamb, lenji ste :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, meni milo što vidim negativne komentare za Lamb od Steve-a lično, sugeriše da je možda sve sasvim u redu sa mnom. ;) Jedino što bi ovo "everything linked to everything else" trebalo da bude recept za fenomenalan prog album. Jasno je da je Gabriel tu bio mastermind, predvodio priču iako ostali u bendu nisu bili on the same page, verovatno je to prouzrokovalo tenzije zbog kojih su se raskantali. Ali dobro, de, izdvojiću ja The Carpet crawlers, Counting out time, Fly on a windshield, da ne bude da hejtujem ceo album.

 

Nisam ni slušao debi, po komentarima zaključujem da ni ne moram, hm? :haha: Zato je Trespass prilično dobar, fin nagoveštaj mog favorita Nursery cryme. :wub:

 

Kreni sa Yes prvom prilikom, ortak, i javi utiske vezane za Tales from topographic oceans. Najveći progeri su lenji kada je ovaj album u pitanju. :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta je babi milo, to joj se i snilo :bigblue:

Ja Steveov komentar uopšte ne vidim kao negativan, nego kao uvid u njegovu tačku gledišta iz vremena snimanja. Šlag na tortu mi je svakako ova njegova rečenica: I don't think Tony's done a finer album.

 

'Nightmarishly long sides' uopšte nisu problem ako je muzika ovako dobra, (kao što si verovatno već iskusio sa drugim duplim albumima koji ti se sviđaju), samo su problem ako te mrzi da mu daš šansu. Meni je na prvo slušanje legla bukvalno samo The Chamber of 32 Doors. Na sledeće slušanje Carpet Crawlers, In the Cage, onda sledeći put još Cuckoo Cocoon i Anyway, i kroz sledećih 5 (10, 20, 30 :haha:) mi je apsolutno sve leglo, od početka do kraja mi je album fenomenalan, eventualno onaj noise u waiting room ako ćemo da cepidlačimo, ali i to mi se sviđa. Jeben je malo, dugačak je, otpevane (a i odsvirane) melodije su malo nepristupačne na prvu, al' kad ih 'uhvatiš', fantazija je, ja ne mogu da se odlepim od albuma nedeljama, ako ga ne čujem 3-4 dana, moram obavezno da ga pustim, slušao sam ga i po dvaput dnevno. xD

 

Gabriel je bio mastermind samo tekstualno, napisao je sve tekstove osim za Light Dies Down on Broadway, ostali su u Headley Grange-u zajedno napisali 90% muzike, Gabriel je napisao muziku za Carpet Crawlers, melodije vokala, i tu i tamo neke melodije, nešto vrlo malo.

 

Krenuću sa Yes, al' još ima ovde šta da se vari, polako xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krenuću sa Yes, al' još ima ovde šta da se vari, polako xD

 

Zvuči kao da se družiš sa Staršuterom ovih dana :haha:

 

Nego, gde je bre to hate za Lamb? Meni super album, samo ne mogu da kažem niti da mi bolji/gori ni od NC, Tresspass..., kvalitet i iskustvo za sebe. I, što mi je i najbitnije, odličan kao celina. Dosta pesama ako se pusti same za sebe...nyah, ali kao tok, teče kao pivo ovih dana letnjih... Jedino doduše Carpet Crawlers i In The Cage da kažem da su mi i van odlične stvari, na butlezima i posle te turneje ih i dugo svirali.

 

Kreni sa Yes prvom prilikom, ortak, i javi utiske vezane za Tales from topographic oceans. Najveći progeri su lenji kada je ovaj album u pitanju. :bigblue:

 

Osećam se lečka prozvano :haha::P U fazonu sam da ću da ga obrnem ovih dana, samo kad god mi se sad sluša Yes, neki dr. album pustim :haha:

 

Ali da, demonside, obavezno i Yes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Više treba da se družimo, nego što se družimo :wub:

 

Pa nije hejt, al' ono, pomenem Lamb, Melinda odgovara s Watcher in the Skies, Totamealand kaže težak mu, pa sam dobio utisak da ga samo ja volim ovoliko xD

 

Al' obavezno da dodaš The Chamber of 32 Doors na spisak tih što su ti dobre samostalno :D

 

Mada meni nijedna nije njeh samostalno, pa ni ove interlude zajebancije kao Hairless Heart i Supernatural Anaesthetist

 

S tim što kad mi se prisluša neka od pesama samostalno, pustim je, pa onda ipak odlučim da obrnem ceo album :haha:

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Osećam se lečka prozvano :haha::P

Hah, da, sad se sećam naše spike na tu temu jednom. :haha:

 

Dobar post, demon side, uvek sam imao utisak da je Gabriel autor dobrog dela muzike na albumu. Verovatno zato što mi i muzički dosta odudara od prethodnika pa sam imao pretpostavku da je čovek i muzički bio dominantan koliko i tekstualno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super je priča o stvaranju albuma, kako se desila magija uprkos zajebanim okolnostima, dug prema izdavačkoj kući i pritisak, te probe bez Petera i tenzija s njim, Steve koji je malo bio sjeban, i na kraju kao da je sve to pomoglo albumu s jedne strane, a s druge strane album ipak nije doživeo da se razvije do kraja, kao što je npr. The Wall.

Peter je malo zbrzao tekstove pa nisu baš razrađeni do kraja i imaju neke nesavršenosti, tipa - lik iz Njujorka koji koristi engleske lokalizme pa to malo naruši ubedljivost itd.

Ali sa druge strane meni tekstovi sa Lamba imaju mnogo slojevitije značenje nego sa The Wall, mnogo mi je zanimljivije da kopam po njima.

 

A za vreme Lamb turneje su u pozadini puštali slajdove koji su samo na oko dva uspešno funkcionisali, scenografija im nije najbolje radila, Phil je izjavljivao kasnije u intervjuima kako je dosta sve to ličilo na Spinal Tap :D

Zato i ne postoji kompletan snimak koncerta sa Lamb turneje, a ceo album je sviran u celini, i još tamo 2004-2007 (valjda su se dvaput dogovarali da se okupe?) Gabriel zbog solo rada odbijao kompletan reunion gde je to moglo da se konačno odradi kako treba, dođe mi da plačem xD

Al' razumem ga, jbg, kad nije odrađeno tad kako treba, ide čovek napred, nije mu bilo do ulaganja truda da krpi neke rupe od pre 30 godina...

 

I tu dolazimo do onoga što mi je padalo na pamet kad si ti na ranijim stranama ove teme u postovima od pre ~5 godina pominjao kako su ti Pink Floyd albumi često legali na prvu, i ona 'mainstream prog rock' konstrukcija - to je upravo to, Pink Floyd jeste prog, al' su mnogo prijemčiviji na prvu loptu, zato svaki random koji ni ne zna šta je prog rock zna šta je Pink Floyd, zato su i dostigli toliku slavu i imali mogućnosti da prave ogromne live show-ove za te konceptualne albume...

Jesu Genesis bili popularni, ali su uvek bili pomalo ograničeni sredstvima za snimanje i za organizaciju turneje, sve što zarade se ulagalo nazad u snimanje sledećeg albuma i organizovanje turneje.

Ironično je kako su se svi obogatili tek kad su se raspali, pretpostavljam da se Steve najmanje ovajdio siroma, ali je ostao tr00 :D

 

(Počeo sam potajno da mrzim Pink Floyd u poslednje vreme zbog toga što Genesis to nije uspeo da odradi do kraja sa Lamb. :haha:)

Edited by Demon Seed
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jer opšte je poznato da droge doprinose organizovanosti rada i finom oblikovanju melodija xD

 

U Pink Floydu se samo Barett redovno drogirao, ostalo sve fina čeljad bila.

 

Btw Totame, i ja sam se iznenadio kad sam pročitao da su ovi napisali svu muziku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...