Jump to content

Genesis


Angelystor

Recommended Posts

Al' opet, iako je ličniji taj solo rad, slabija je emocija nego kako peva u Genesisu... Moguće da je manje uzdržan u ispuštanju duše kad peva ove psihodelične tekstove... I + te godine kreativne. (Imao je 25 kad je napustio bend...)

 

Živo me interesuje koliko će da mi treba da izgustiram ovo da mi se više ne sluša, evo slušam prvih 6 albuma po stoti put :bigblue:

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzivam i razmisljam ;)

 

Izvrteo sam taj album bas dosta, vise nego prva 4, od njih sam najvise prvi...

 

Od njega sam u stvari i poceo, pustio sam malome Sledgehammer, on ga gledao 10 puta uzastopno, nije davao da se pusti nista drugo, i onda kad je konacno izgustirao, poceo da klikce na Gabriela u related pa sam cuo Big Time... pa pustio album, skontao da nije samo Sledgehanmer...

i pomislih (boze,) dobar bre ovaj Gabriel, ae da cujemo taj Genesis s njim... i onda padavina u nesves

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidis imam taj fazon kada slusam nesto da ne razmisljam, jer zelim da muziku obradi limbicki sistem, da vidim da li je to nesto sto cu nastaviti da slusam ili ne... racionalaizacija i razmisljanje idu na drugo/trece slusanje... smeta mi da se fokusiram na sta mi koji deo lici, podseca, a da samu pesmu nisam svarila u njenoj biti.

 

Sto bi rekli zen ucitelji "ako vidis cvet, uzivaj u njegovoj lepoti, onog momenta kada ga uberes, da bi mu se divio (analizirao), unistavas ga i prestaje da bude lep"

 

Mali je car pusti mu Steam kada budes dosao do objasnjavanja reprodukcije :haha:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Qt87bLX7m_o

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

TARZAN KEVA! :haha: :haha: :haha:

 

Ne znam, ja sam bio podesio da mi stiže notifikacija svaki put kad neko postuje na ovoj temi, i pre par nedelja mi iskočila notifikacija, kad ono vidim nije post na Genesis temi, nego me Helle addovala u prijatelje :haha: :haha:

 

A danas vidim nov post na ovoj temi a nema notifikacije :o

Ne znam šta su se istripovala moja podešavanja, ali mi je bilo drago na kraju...

 

 

Ne daj se isprovocirati Angelizatore, zna Vo šta je najbolji prog rock ikad snimljen, a i ako ima neko drugo mišljenje, oprosti mu, osetiće to pre ili kasnije...

Ili neće. Ima fore do kraja života :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu je odma sve jasno kad otpeva prvi stih :)

 

Mada se lepo čuje milina i na prvom albumu, što se glasa tiče...

 

Vidi ovaj trip:

 

The band's name was omitted from the sleeve, because Decca had recently discovered that an obscure American act was also calling itself Genesis and asked the band to consider changing its name to avoid confusion, which Jonathan King declined. The American "Genesis" in question was likely a Los Angeles based group that released In The Beginningon the Mercury label in 1967.

 

Nisam slušao taj album, ali ću baš neki put da ga pustim, pošto mu se strane zovu 'book one' i book two', a ovaj naš Genesis ima pesmu In the Beginning na svom prvom albumu itd, podseća malo jedno na drugo...

 

I onda 1974. izlazi reizdanje Genesis - From Genesis to Revelation pod imenom In the Beginning...

Ćiribu - ćiriba, američki bend Genesis se istiskuje iz istorije :D

Edited by Demon Seed
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle duzeg vremena, ovih dana nesto slusam Genesis, prakticno od pocetka do kraja :). sastavih i neku svoju top listu najboljih genesis albuma. Tacnije, svih albuma ali poredjanih po kvalitetu. Verovatno se vi necete sloziti sa njom ali eto, forum je valjda razmena misljenja :)

Ps. imajte u vidu da sam ja fan celokupne genesis karijere. Listu sam pravio na osnovu cistog (suvog) kvaliteta, bez obzira da li je prog ili pop.

 

 

 

 

1. SELLING ENGLAND BY THE POUND 1973

 

Ne mogu da se otmem utisku da je Selling England By the Pound njihov najbolji album. Dosta previranja izmedju njega, Lamb, Trick of the Tail i Foxtrota. Mislim da je na ovom albumu sve leglo kao nikada pre, a ni posle. Cinema Show vrhunac krativnosti i magije benda. Ovim albumom Genesis postaje jedan o vodecih bendova dekade, a sa albuma je skinut i prvi mega uspesan singl benda "I know what i like (in your waredrobe)" koji je tokom kompletne dalje karijere bio jedan od koncertnih favorita.

 

 

2. LAMB LIES DOWN ON BROADWAY 1974

 

Kako je i sam Collins izjavio u bbc dokumentarcu 2014, "ovo je ono najbolje od nas u studiju"...posebno fly on windshield. Mozda nije bilo potrebe da album bude dupli , no to ne umanjuje kvalitet i velicinu. Definitivno najpoznatiji i najuspesniji album iz Gabrielove ere.

 

 

 

3. TRICK OF THE TAIL 1975

 

Po meni, u sviracko tehnickom smislu, najbolja ploca. Progressiva na vrhuncu. Oseca se da je odlazak Gabriela nekako oslobodio ostale da daju svoj sviracki maksimum. Phill Collins kao pevac... otkrice decenije iako vise volim Gabrielov stil. Bend postize jos veci uspeh.

 

 

4. FOXTROT 1972

 

Velika prekretnica u zvuku i karijeri benda. Genesis ulazi u prvu ligu prog scene, a gabrielovi ekscentricni nastupi dodatno skrecu paznju na njih. Album je dao mozda i najbolji prog ep "supper's ready". Koliko znam, najcenjeniji album kod die hard prog fanova.

 

 

5. WIND & WUTHERING 1976

 

Verovatno ce mnoge iznenaditi pozicija ovog i albuma ispod, ali ja sam jedan od onih koji tvrde da je Wind...nepravedno potcenjen album. Logican je nastavak na Trick...a bend i dalje sviracki briljira. Sve pesme su odlicne, jedina mana je sto sam zvuk nije mnogo drugaciji od prethodnog albuma.

 

 

6. NURSSERY CRIME 1971

 

Mozda i najbitniji album genesisa. Dolaskom Steve Hacketta i Phill Collinsa, bend dobija na sirini. Steve Hackett definitivno podize zvuk benda na visi nivo, dok Collins svojim sviranjem podize kompletnu pricu benda za barem 3 stepenika iznad. Apsolutno jedan od najboljih rock bubnjara u istoriji. Posebno su mi bile smesne teze kako je do 1975 Collins bio potpuno nebitan covek u bendu...ko i dalje tako misli, neka uporedi ovaj album sa prethodnim.

 

 

7. DUKE 1980

 

Ovaj album je mozda i najbolji u prelaznom periodu. Nekako, prog i pop su se ovde najbolje spojili. Zapravo, ovde pop muzike i nema jer pesme poput Misunderstanding , Duchess, Please don't ask i najveci hit benda u dotadasnjoj karijeri "Turn it on again" su zapravo AOR pesme, dok su Behind the lines, duke's travels, duke's end...prog. Svakako odlican album, Collinsovo pevanje je ovde najubeljivije po meni.

 

8. INVISABLE TOUCH 1986

 

Iz pop faze, definitivno najbolje ostavarenje. Jeste ovo album od koga se prog fanovima dize kosa na glavi, ali ko je ovu plocu slusao pazljivo, shvatice je u pitanju prog album sa (u to vreme) najskupljom mogucom pop produkcijom. Poslusajte Domino recimo...A land of confusion, definitivno najveci hit benda. Imao sam prilike da je sa svojim bendom skinem i izvodim uzivo, verujte, mnogo bre zajebano odsvirati i otpevati...

 

 

 

9. WE CAN DANCE 1991

 

Fading Lights, Driving the last spike...pesme od 10 min. Prog za pocetak devedesetih. Sa druge strane, i can't dance, po meni najgora pesma Genesisa iako je napravljena iz zajebancije. Svakako, skup odlicnih pesama (ako izuzmemo malo pre pomenutu) iako se stice utisak da su u pitanju pesme koje su bile planirane za neki od albuma Phill Collinsa ili Mike & The Mechanics (Rutherfordov sjajan AOR band iz osamdesetih i devedesetih).

 

 

 

10. TRESPASS 1970

 

Pocetak najave potencijala benda. Peterov glas ovde zvuci (barem meni) najbolje. Period pre kostima i totalnog artizma, kada je bio fokusiran iskljucivo na pevanje.

 

 

 

11. AND THEN, WHE WERE THREE 1978

 

Prvi album Genesisa sa odredjenim pop elementima, oliceni u mega hitu Follow you, Follow me. Ostatak albuma, prog sa nesto spustenijim gasom u odnosu na prethodne albume. Osetio se odlazak Hacketta. Uvodna pesma, jedna od boljih...

 

 

 

12. GENESIS 1983

 

Nakon pop preterivanja na albumu Abacab, ovde se Genesis malko vraca prog korenima (naravno uz pop pakovanje). Mama je definitivno jedna od njihovih najboljih pesama, dok su Home by the sea (oba dela) najbolji odogovori na prog radove iz sedamdesetih, upakovani u osamdesete. Dobar album generalno.

 

 

 

13. CALLING ALL STATIONS 1998

 

Neuspeo pokusaj da se bend odrzi u zivotu nakon odlaska Collinsa. Solidan album, cak sta vise, daleko mracniji i kompleksniji od vecine prethodnih. Novi pevac Ray Willson jednostavno nije legao sa svojom grungerskom bojom glasa (mada je to bio pokusaj oponasanja gabrielovog stila). Ako po misljenju prog fanova, nakon odlska Gabriela, a posebno Hacketta, to vise nije taj bend...onda posle odlsaka Collinsa, Genesis kao bend nema svoju svrhu, ma u kom zanru da se kretao...da je makar ostao kao bubnjar...

 

 

 

14. ABACAB 1981

 

Prvi true pop album benda. Iako je sviracki intresantan i nimalo naivan. Man on the corner ,najaci momenat...

 

 

 

 

15. FROM THE GENESIS TO REVELETIONS 1969

 

Sam pocetak velike karijere...vidi se da ni sami nisu bili sigurni kakvu bi muziku stvarali. Vise mi ovaj album dodje kao neki sentis iz sezdesetih.

 

 

 

 

 

LIVE ALBUMI:

 

1. SECONDS OUT 1977

 

ovaj spada u sam vrh cele diskografije, najbolji moguci presek prog faze

 

 

 

2. GENESIS LIVE 1973

 

jedina zamerka je nedostatak epske numere Super's ready...ona je morala ovde uci.

 

 

 

3. THREE SIDES 1982

 

odlican live album ,snimljen u vreme abacab turneje.

 

 

4. LIVE OVER EUROPE 2007

 

Prava je steta sto Hackett i Gabriel nisu bili deo ovog reuniona. Ovako, preostala trojica su nam podarila presek gotovo svih faza karijere. Malo se zamera Collinsu na manjku energije...

 

 

5. THE WAY WE WALK 1992

 

Obrnuto, Collins prsti od energije ali repertoar uglavnom baziran na pop fazi, uz jedan odlican old medley...Phill odlican u musical box.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plusić za temeljnost i trud, za albume od Trespass do Lamb nemam šta da raspravljam, svejedno mi je kako su poređani, ali ove post-Gabriel albume uopšte nisam u stanju da stavim u isto poređenje s njima, a kamoli da neki od njih stavim iznad albuma kao što su Trespass ili NC, uopšte nema magije.

Nije da ih nisam slušao, pokušao sam nekoliko puta, bude simpatičnih momenata, ali se uvek ubuđam od dosade negde oko Duke, i obustavim. Zrače tim ljigavim Kolinsovim osećajem za hit, sve više i više na svakom sledećem albumu, a kad sviraju prog, nekako kao da ga sviraju mehanički, pa im se slučajno zadesi da pogode dobar momenat. Ima nekolicina pesama koje volim, ali uglavnom je ljigica, počevši od Hansa Holci Your Own Special Way, pa nadalje.

On je fenomenalan pevač, ali vokalne melodije koje on napiše ne mogu da se porede sa Gabrielovim. Aj da je problem samo glas, nego fali i u svirci nešto.

 

Live sam slušao samo sa Gabrielom (tu imam sličnu zamerku kao ti, nedovoljno pesama) + onaj jedan od prvih bez njega, gde je fina stondirana ekipica dok razbijaju Supper's Ready :D

Kasnije one sa reuniona itd gledao par pesama na ytu, nije me privuklo da odgledam više.

I meni isto dođe nekad da zaplačem kad se setim koliko je malo falilo da se skupe i Gabriel i Hackett.

Ovo što sad Hackett radi, Genesis Revisited Live ili kako se već zove, baš je očajno, tačno odsvirano i otpevano, a nije neko zadovoljstvo da se sluša i gleda, još me više podseća na ovo što sam napisao u rečenici iznad xD

 

Kad pičim celu diskografiju, prirodnije mi je da posle Lamba nastavim sa Gabrielovim solo albumima, slično je što se tiče tog umanjenja proga i prelaza na pop, a bolja muzika, jer Gabrielov pop (zasluženo) nosi 'art' prefiks, za razliku od Kolinsovog, koji je samo pop :bigblue:

Edited by Demon Seed
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Kad pičim celu diskografiju, prirodnije mi je da posle Lamba nastavim sa Gabrielovim solo albumima, slično je što se tiče tog umanjenja proga i prelaza na pop, a bolja muzika, jer Gabrielov pop (zasluženo) nosi 'art' prefiks, za razliku od Kolinsovog, koji je samo pop :bigblue:

 

Apsolutno se slazem sa tobom oko ovoga :da:

 

@SrkiEon: lepo je videti neciji pregled albuma, super si ih opisao, ali moram da priznam malo sam zastala da vidim sta je inicijalna nit po kojoj bi albume gradirao na ovaj nacin jer su neki u redosledu dalji a neki blizi idejno i atmosferom od sledeceg :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...