Jump to content

Opšta tema


Recommended Posts

:):):):):):)

 

E, da nisam crkla gladna porazgovarali bismo na tu temu, ali pošto su mi isisali svu energiju na faksu, odoh!

Pišemo se posle :D

 

ja sam uvek za razgovor, dogovor...ti se lepo odmori...pa razmotri moj predlog...nemoj propustiti takvu priliku :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Obitavam prakticno u (nekadasnjem) Meksiku.

 

 

Jel' pogledao neko onaj Liver Stone-ov dokumentarac o Kubi, intervju sa Kastrom? Totalno ludilo.

 

Inace kapiram da vecina nija bas najbolje upoznata sa day-to-day situacijom na Kubi. Ima bas dobrog pickaranja na tu temu na imdb.com, pa message board bas tog Stone-ovog filma. Ovi sto su zabegli iz Kube (uglavnom u Amerigu) i pored toga sto intenzivno vole svoju zemlju i naciju tupe kako je sranje. Tupe kako je sranje i mnogi drugi iz Latinske Amerike, sto je mene pomalo iznenadilo. Nisu sve latinoamericke zemlje u socijalistickom fazonu, bar ne trenutno. Chile na primer. Onda se jave neki treci, secam se nekog Danca, i on tupi kako je do bola na Kubi. Nije nikad ni bio, argumenti mu se baziraju na Buena VIsta Social Club-u koji je netom odgledao. Kao eto, svi matori, zdravi i sviraju iz zajebancije. Ali, pogledajte ovaj drugi Stone-ov film, pod obavezno. Posebnu pricu one mlade doktorke koja kida, i za isti posao bi dobijala sulude pare u Amerigi a imala bi stostruko bolje uslove. Kida i ovako, onako bi bila legenda. Ali posto je na Kubi i dalje 'uravnilovka', ona verovatno tek nesto malo vise zaradjuje od postara (tamo je bas ona stara 'prava' uravnilovka). E da, ona kao doktorka (hirurg bese) svakodnevno pici turu i obilazi ove starije pacijente koji ne mogu sami da se dopelaju na kliniku. Elem, sve sto mogu da pozelim Kubi je da ostanu kakvi su ali da im ulete debele pare. Dosta je vise cemera.

 

 

Inace, pre nego sto su dosli Konkistadori, ovi od Meksika pa sve do Ognjene zemlje su se samo tako pickarali vekovima. Mi smo uglavnom i culi samo za Acteke, Inke i Maje jerbo su se ovi najebali dadaije svim ostalim plemenima, kojih sigurno bese jedno 200-300. Jaci uvek trte slabije, nista novo. Konkistadorima su se prikljucila pratkicno sva ta porobljena i istrebljivana (za kojekakve zrtvene rituale) plemena.

 

 

a da ti nisi gledao Apocalypto? :)

 

mnoga plemena još postoje u Južnoj Americi(a ne sarađuju sa bijelcima), za razliku od Inka i Maja...

 

Da su ta plemena sarađivala sa bijelcima, danas ne bi ni postojala, zbog boleština koje su bijelci doveli sa sobom, zar ne?

 

kako ide naslov one knjige.... Guns, Germs, and Steel

 

 

Ameri su se javili pre Hrvatske, prvog sata kad je puklo u Sloveniji. Godinu dana kasnije su promenili strategiju.

 

 

pa to tebi zvuči logično, a meni ne. Prvo, strategija se ne mijenja 50 godina.

 

Likovi su htjeli da poguraju NATO do granica Rusije i praktično su ga i dogurali do Ukrajine, ali ovaj region im je i dalje rupa bez članica i samim tim slaba tačka za njih. Zna se dobro kakvu su oni pomoć nudili, zove se Drang nach osten, a mi nismo htjeli da igramo tu igru i zajebasmo ih za 20 godina... pa prvo, oni su tu Jugoslaviju i stvorili, da je Pašić odlučivao granica bi bila Karlobag. Pa kad Juga nije htjela da igra igru ''kako proliti rusku krv'' onda smo dobili po guzici.

 

A Velika Srbija nikad nije bila cilj nijedne velike sile, valjda je to jasno. Rusije je možda bila, ali samo do našeg neučestvovanja u Krimskom ratu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna se dobro kakvu su oni pomoć nudili, zove se Drang nach osten, a mi nismo htjeli da igramo tu igru i zajebasmo ih za 20 godina...

 

Za ovaj plan do sad nisam imao prilike čuti. Možeš li dati neke opširnije informacije ?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

crtanje mi nije jača strana....

 

 

Evropa 1990 NATO članice

 

europe1990cp3.gif

 

 

Evropa 2008

 

europe2008gifvl5.gif

 

prosto, ovo je nestabilan region i ometa i okolne države(zato nacrtah ove pipke :)

 

kad bi bio stabilan prostor, kad bi bili neutralni kao Švica, tad bi sve zemlje mogle dati 100% u pritiskanju Rusije, što je stara Kenanova ideja, da se Rusija prosto opkoli i jednom višedecenijskom opsadom uništi, što im je i pošlo za rukom 1989.

 

 

Tokom Hladnog rata

 

worldfm0.jpg

 

s lijeva na desno: Berlinski zid ( Zapadni Berlin, koji kao treba da prikaže blagodeti kapitalizma - Ameri finansirali), SFRJ(Informbiro, odvajanje od komunističkog svijeta, tržište rokenrol i ta sranja, tampon zona - Ameri finansirali), Turska(raketna kriza), Irak (1981), Avganistan(1979), Vijetnam, Koreja.

 

Ista ta opsada se pokušava sada u Evropi, odatle kriza u Gruziji i jebanje s nama. Umjesto u Turskoj, rakete se postavljaju u Češkoj i Poljskoj, umjesto u Vijetnamu i Koreji sukob se fingira na Kosmetu i u Gruziji. U Ukrajini i Belorusiji imamo ove naše otporaše koji misle nešto iznutra da slome, ali vidjećemo šta će se desiti.

 

Plus zaboravih da se sada bore i oko sjevernog pola(iznad Rusije), kao ima nafte i ko zna koje pičke materine - samo dalje opkoljavanje. Ali vidjećemo, ne znam koliko će ova ekonomska kriza da ih našamara, mada me plaši da će a) izaći iz krize još jači, b ) zbog krize postati ekstremniji, mada je već samo priznanje terorističkog Kosmeta i nazovi antiterorizam po svijetu neka naznaka ekstremnosti.

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

mnoga plemena još postoje u Južnoj Americi(a ne sarađuju sa bijelcima), za razliku od Inka i Maja...

 

Da su ta plemena sarađivala sa bijelcima, danas ne bi ni postojala, zbog boleština koje su bijelci doveli sa sobom, zar ne?

 

kako ide naslov one knjige.... Guns, Germs, and Steel

 

Gledao sam 'Apocalypto', naravno. Prosle, pretprosle godine. Juznoamericku istoriju proucavam 30 godina pre toga, tako da what's your point? Nisu svi juznoamericki indijanci riknuli od bolestina (u stvari jedne jedine) koje su Evropljani doneli. Oko pola onovremene populacije i to u prvih 20-tak godina kolonizacije. Ko do tada nije riknuo od bolestine nije ni posle toga. Anyway, verovatno sam pogledao jedno 30-tak dokumentaraca i procitao jedno 4-5 knjiga na tu temu (prekolumbijska i prekonkistadorska Ameriga) samo u poslednjih 4-5 godina. Capisce. I ja bih snimio Apocalypto bas tako kako je snimljen. A snimljen je tip-top, bas onako kako jeBilo, kazu knjige.

 

 

pa to tebi zvuči logično, a meni ne. Prvo, strategija se ne mijenja 50 godina.

 

Strategija se, prikane, menja po potrebi. Moze dnevno a moze i decenijski. Zato se ova prva i zove kratkorocna a ona druga dugorocnija. 50 godina bi bila dugorocna strategija. Nego, nije problem u tome sto su Ameri promenili strategiju u roku od godin' dana, istorija svedoci momente kad su oni (i drugi) menjali strategiju iz dana u dan. Nebitno. Problem je u tome sto MI burazeru nemammo strategiju od kako je Ti-ta umro.

 

...Likovi su htjeli da poguraju NATO...

 

Kad su nam Ameri nudili pomoc, preCednik je bio, ne lezi vraze, niko drugi do Bush stariji. Nije on (niti Republikanci) krenuo sa opkoljavanjem Rusije (tad je u stvari jos bila ona unija njihova). To su krenuli da rade Demokrate u skladu sa 'Karnegi Melon' poveljom (doktrinom) ciji su potpisnici sredinom osamdesetih godina bili apsolutno svi iz (kasnije) Klintonove administracije. Ta doktrina je nastala ili na Karnegi Melon univerzitetu ili na Georgetown univerzitetu, ne mogu da se setim, otuda znaci navoda gore. Olbrajtova je ordinirala na Georgetown-u, ali se ja tripujem nesto na Karnegi Melon (isto univerzitet). Ima negde online da se nadje, sigurno. To je doktrina, traktat od nekih skoro pedesetak stranica, o tome sta treba da se radi. Sta bi oni radili kad bi uzeli vlast. I uzeli su, i sve do jedne jote odradili. Stavise, Republikanci su maksimalno kocili stvar i dalje pogorsanje odnosa sa Rujama. Pre neki dan, kad je Obama dobio izbore, kompletan ruski vrh se usro. Oni imaju samo najzajebanija iskustva sa Demokratskim rukovodstvom, unazad 4-5 decenija.

 

Sto se tice Velike Srbije, kad su sklapali Trscanski sporazum, bese valjda leto 1915. ako me secanje ne vara, pre nego je Italija usla u rat (tim povodom su se i okupili) i Rusija i Francuska i Britanija i ta ista Italija nisu imali nista protiv ideje o Velikoj Srbiji. Oni su je i kreirali za ime sveta. Oni su ti koji su ponudili Srbiji onolike teritorije po danasnjoj Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Dalmaciji. Alo bre. Alo, ima li koga? Oni su bili za Veliku (i mocnu jasta, saveznici smo) Srbiju, a Ameri su bili za Jugoslaviju.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

pa ja i rekoh da su Ameri bili za Jugoslaviju... opet čitaš na preskoke

 

Gledao sam 'Apocalypto', naravno. Prosle, pretprosle godine. Juznoamericku istoriju proucavam 30 godina pre toga, tako da what's your point? Nisu svi juznoamericki indijanci riknuli od bolestina (u stvari jedne jedine) koje su Evropljani doneli. Oko pola onovremene populacije i to u prvih 20-tak godina kolonizacije. Ko do tada nije riknuo od bolestine nije ni posle toga. Anyway, verovatno sam pogledao jedno 30-tak dokumentaraca i procitao jedno 4-5 knjiga na tu temu (prekolumbijska i prekonkistadorska Ameriga) samo u poslednjih 4-5 godina. Capisce. I ja bih snimio Apocalypto bas tako kako je snimljen. A snimljen je tip-top, bas onako kako jeBilo, kazu knjige.

 

super brate, pa daj imena tih plemena. O kolikom broju uopšte govorimo, pošto sam uvjeren da je minoran.

 

I naravno, još veći problem je S. Amerika.

 

 

Strategija se, prikane, menja po potrebi. Moze dnevno a moze i decenijski.

 

 

to je sada pitanje hoću li desnom ili lijevom rukom u govno, ali ne i da li ću u govno. To je stalna strategija - Kenan.

 

 

Kad su nam Ameri nudili pomoc, preCednik je bio, ne lezi vraze, niko drugi do Bush stariji. Nije on (niti Republikanci) krenuo sa opkoljavanjem Rusije (tad je u stvari jos bila ona unija njihova). To su krenuli da rade Demokrate u skladu sa 'Karnegi Melon' poveljom (doktrinom) ciji su potpisnici sredinom osamdesetih godina bili apsolutno svi iz (kasnije) Klintonove administracije. Ta doktrina je nastala ili na Karnegi Melon univerzitetu ili na Georgetown univerzitetu, ne mogu da se setim, otuda znaci navoda gore. Olbrajtova je ordinirala na Georgetown-u, ali se ja tripujem nesto na Karnegi Melon (isto univerzitet). Ima negde online da se nadje, sigurno. To je doktrina, traktat od nekih skoro pedesetak stranica, o tome sta treba da se radi. Sta bi oni radili kad bi uzeli vlast. I uzeli su, i sve do jedne jote odradili. Stavise, Republikanci su maksimalno kocili stvar i dalje pogorsanje odnosa sa Rujama. Pre neki dan, kad je Obama dobio izbore, kompletan ruski vrh se usro. Oni imaju samo najzajebanija iskustva sa Demokratskim rukovodstvom, unazad 4-5 decenija.

 

da, kao da Ronald Regan nije bio mnogo zajeban the president.

 

1493. Influenza, probably from germs carried by the livestock, sweeps through the native people, killing many of them.

 

1507. Two waves of smallpox kill from a third to a half of the American Indians in what are now Cuba, Haiti (Hispaniola), and Puerto Rico. Canoe traders carry the disease to the Yucatan Peninsula of what is now Mexico, where it kills many Maya.

 

1520. Smallpox

 

1531. measles epidemic

 

1545. An epidemic that is believed to have been pneumonic plague and bubonic plague (black death) or typhus covers Mesoamerica killing thousands of Indian people.

 

1566. Two million South American Indians die from typhoid fever.

 

1637. scarlet fever

 

1690. Malaria

 

1735. diptheria

 

1849. cholera

 

http://www.kporterfield.com/aicttw/articles/disease.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ja i rekoh da su Ameri bili za Jugoslaviju... opet čitaš na preskoke

 

Ne citam brate na preskoke, nisam nigde ni sugerisao da nijesi to kazao jadan. Moja recenica glasi " Oni su bili za Veliku (i mocnu jasta, saveznici smo) Srbiju, a Ameri su bili za Jugoslaviju."

 

'Oni' su prethodno referirani Velika Britanija, Italija, Francuska i Rosija. Na Trscanskom dogovoru. Ti si tvrdio da nijedna strana nacija nije za Veliku Srbiju nikad bila. Or something.

 

 

super brate, pa daj imena tih plemena. O kolikom broju uopšte govorimo, pošto sam uvjeren da je minoran.

 

I naravno, još veći problem je S. Amerika.

 

S. Amerika kao Severna ili Sud Amerika? Anyway, u Meksiku pored spanskog postoji (sigurno, kaze i vikipedija) jos 62 zvanicna jezika. Pri tome nisu engleski i ruski i tako to, nego sve 'indigenous', meksicki indijanski. Mozes misliti koliko onda danas tamo plemena ima rodjace. Nije jedan jezik jedno pleme, kapiras. Brate, jutros u dva stojim u kraju sa 5-6 lokalnih Mehosa. Cirkamo na ulici ispred njihove kuce a neki i duvaju (strogo zabranjeno jelda, kurcimo se). Svi odreda iz drugog kraja i plemena iz Meksika. Znaes li ti jarane kolika je to zemlja. Pa tamo je daleeeeeeeeeko veci broj indijanaca nego belaca. Ne znam da li ti kapiras da je belaca (znaci u prevodu, Spanaca koji se nisu mesali PRETERANO sa lokalnim stanovnistvom) vrlo malo. Sacica, really. Ovih sto se nisu uopste mesali, mozda ima 27, zajebavam se, ali kapiras. Sta si ti mislio da je Mexico, keve ti?

 

 

da, kao da Ronald Regan nije bio mnogo zajeban the president.

 

Za Ronija postoji medju novinarskim i politickim uskim krugovima (ovi sto su ga u stvari znali i iza zatvorenih vrata) opsteprihvacena teza da je verovatno najgluplji i najnesposobniji predsednik, neko kaze od WWII naovamo, neko u XX veku a neko 'period'. Tip sem tih govora koje je odglumeo perfektno nista pod milim Bogom nije radio kad se vrata zatvore i kamere iskljuce. GLedao je filmove i TV uglavnom, ono, kucni pritvor. Neverovatno, a? Kruze anegdote po svim tim sveckim krugovima, ko je imao gluplju (ne)zgodu sa Reganom :rockdevil: ?

 

 

 

1507. Two waves of smallpox kill from a third to a half of the American Indians in what are now Cuba, Haiti (Hispaniola), and Puerto Rico. Canoe traders carry the disease to the Yucatan Peninsula of what is now Mexico, where it kills many Maya.

 

1520. Smallpox

 

1531. measles epidemic

 

 

Pazi, ovde su podaci za citavu Amerigu, od Severnog do Juznog Pola. Ja sam mislio na one epidemije tamo oko 1520-1540, kad su stigli ovi konkistadori jelda. U Meksiko, Panamu i Peru. Jedan je stigao preko Floride doduse, kopnom. Onaj cetvrti najnebitniji (najmanji zlikovac :pivopije: ), stalno mu zaboravljam ime. A to su sve boginje, mada razlicite...Priznajem, ne secam se ovo za tifoidnu zlezdu i onu neku trecu bolestinu. Fakat je sto kazes, na Severu su ih tamanili namerno, u Juznoj Americi kako stignu, uglavnom su korisceni kao radna snaga od pragmaticnih Spanaca. Nece sigurno oni da beru kokos i secernu trsku.

 

to je sada pitanje hoću li desnom ili lijevom rukom u govno, ali ne i da li ću u govno. To je stalna strategija - Kenan.

 

Ne kapiras.

 

'da li ću u govno.' - to je strategija (kratkorocna ili dugorocna ili 'nesto izmedju - jablan').

 

'hoću li desnom ili lijevom rukom u govno' - to je taktika.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
'Oni' su prethodno referirani Velika Britanija, Italija, Francuska i Rosija. Na Trscanskom dogovoru. Ti si tvrdio da nijedna strana nacija nije za Veliku Srbiju nikad bila. Or something.

 

tačno, al' mi mozak zaspao...

 

pa i nije logično, budući da su svi podržavali bolesnika sa Bosfora...

 

Za Ronija postoji medju novinarskim i politickim uskim krugovima (ovi sto su ga u stvari znali i iza zatvorenih vrata) opsteprihvacena teza da je verovatno najgluplji i najnesposobniji predsednik, neko kaze od WWII naovamo, neko u XX veku a neko 'period'. Tip sem tih govora koje je odglumeo perfektno nista pod milim Bogom nije radio kad se vrata zatvore i kamere iskljuce. GLedao je filmove i TV uglavnom, ono, kucni pritvor. Neverovatno, a? Kruze anegdote po svim tim sveckim krugovima, ko je imao gluplju (ne)zgodu sa Reganom

 

pa neko drugi mu je odrađivao stvari, ipak je lik pokrenuo takvo naoružavanje što je vjerovatno glavni razlog raspada SSSRa

 

pazi kao Bush senior reče mi Amerigosi smo Amigosi sa reformisanim Rusima... nije nego. Valjda znaš da to ne odgovara realizmu u međunarodnim odnosima. Realizam je ''pokupi sve što možeš''

 

S. Amerika kao Severna ili Sud Amerika? Anyway, u Meksiku pored spanskog postoji (sigurno, kaze i vikipedija) jos 62 zvanicna jezika. Pri tome nisu engleski i ruski i tako to, nego sve 'indigenous', meksicki indijanski. Mozes misliti koliko onda danas tamo plemena ima rodjace. Nije jedan jezik jedno pleme, kapiras. Brate, jutros u dva stojim u kraju sa 5-6 lokalnih Mehosa. Cirkamo na ulici ispred njihove kuce a neki i duvaju (strogo zabranjeno jelda, kurcimo se). Svi odreda iz drugog kraja i plemena iz Meksika. Znaes li ti jarane kolika je to zemlja. Pa tamo je daleeeeeeeeeko veci broj indijanaca nego belaca. Ne znam da li ti kapiras da je belaca (znaci u prevodu, Spanaca koji se nisu mesali PRETERANO sa lokalnim stanovnistvom) vrlo malo. Sacica, really. Ovih sto se nisu uopste mesali, mozda ima 27, zajebavam se, ali kapiras. Sta si ti mislio da je Mexico, keve ti?

 

aj nek' ti bude, samo ja ne vidjeh nijednog indijanca u reprezentaciji Brazila ili Argentine...

 

 

Ne kapiras.

 

'da li ću u govno.' - to je strategija (kratkorocna ili dugorocna ili 'nesto izmedju - jablan').

 

'hoću li desnom ili lijevom rukom u govno' - to je taktika.

 

da li ću čvrsto ili nježno da mijesim i da li ću da grickam bradavice - to je taktika. A govno je strateški cilj.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ipak je lik pokrenuo takvo naoružavanje što je vjerovatno glavni razlog raspada SSSRa

 

Nije taj nista pokrenuo sem video rekordera. Ljudi oko njega koji su ga doveli na vlast su to smislili. Raja danas misli da je W mentol, W je za Ronija siva eminencija.

 

aj nek' ti bude, samo ja ne vidjeh nijednog indijanca u reprezentaciji Brazila ili Argentine...

 

I Cige volu da pikaju fudbal pa ih nema po nasim reprezentacijama. Proves shit (nista).

 

 

da li ću čvrsto ili nježno da mijesim i da li ću da grickam bradavice - to je taktika.

 

To je operativni detalj, da ne kazem manevar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi i dalje definišu stvarnost po onome što vide na televiziji. Nisam video Indijanca na TV-u automatski znači da ih ima malo... Mislim....

Koliko god da TV "otvara horizonte", u mnogo većoj meri stvara stereotipe i zombije bez trunke kritičke svesti koji gutaju sve što im se servira.

Edited by Mistress Burzum

Share this post


Link to post
Share on other sites

U kom smislu? Slabiji su mozda jer nisu imali ''savremeno'' oruzje, tj. nisu bili materijalisti. A ovo je zlo doba materijalizma.

 

Nisu imali Marka Pola koji bi skoknuo do Kine, doneo bambuse punjene barutom i kojekakvim zapaljivim samlevenim prahovima, gde bi posle kraceg vremena neko skontao da umesto da ih uperis u nebo, mos' nekom u facu uz napomenu da je stig'o novi sheriff u grad. Gotta love my white boys :pivopije: .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu imali Marka Pola koji bi skoknuo do Kine, doneo bambuse punjene barutom i kojekakvim zapaljivim samlevenim prahovima, gde bi posle kraceg vremena neko skontao da umesto da ih uperis u nebo, mos' nekom u facu uz napomenu da je stig'o novi sheriff u grad. Gotta love my white boys :pivopije: .

Jesi ti siguran da pre Marka Pola nije pronađen barut?

Čini mi se da je on mnooooogooo ranije korišćen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Nije taj nista pokrenuo sem video rekordera. Ljudi oko njega koji su ga doveli na vlast su to smislili. Raja danas misli da je W mentol, W je za Ronija siva eminencija.

 

isti kurac. Valjda pričamo o njegovom, REPUBLIKANSKOM mandatu. Pokopao SSSR.

 

I Cige volu da pikaju fudbal pa ih nema po nasim reprezentacijama. Proves shit (nista).

 

i jes' i nije

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Indigenous_pe...ary_populations

 

To je operativni detalj, da ne kazem manevar.

 

e jebi ga sad....

 

pa objasnio sam po kretanju NATOa poslije 1990. da je to bila strategija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Demografija Meksika (CIA World Factbook)

 

mestizo (Amerindian-Spanish) 60%,

Amerindian or predominantly Amerindian 30%,

white 9%,

other 1% (stranci)

 

Link

 

 

 

Ako neki Mehos indijanac ima kap tudje (bele i druge) krvi, svrstava se odma' u mestizo (mesanca) zbog straha od progona.

 

Starting with the first national census in 1885, the indigenous population was classified by a linguistic criterion. This indicator was misleading since many of the indigenous people refused to acknowledge their use of indigenous languages for fear of discrimination. The 1921 census included more direct questions as to racial origin and the results showed that 59 percent of the population (or a total of 8,504,561) considered themselves to be mixed mestizo while 29 percent (4,179,449) of the total national population self-described themselves as being indigenous. A further 10 percent were self-classified as "white" and 2 percent as foreigners.

 

Izvor: Institut za ekologiju, UNAM, Mexico

 

Link

 

 

 

Znaci, 9%-10% oCto ljudi se izjasnjavaju kao beli, svi ostali su indijaneri. Poneki ima i kap bele krvi, jeej. Kako rekoh pre, i poneki beli imaju kap-dve indijanske krvi, nema bas 'cistih' belaca previse.

 

 

 

Wikipedia:

 

Ethnography

--------------

 

Mexico is ethnically diverse. The second article of the Mexican Constitution defines the country to be a pluricultural nation originally founded upon the indigenous peoples .

 

Even though there are no official statistics for ethnicity (other than those reported for indigenous peoples), it is estimated that around 70% of the population is ethnically mestizo, and 12%-30% is purely Amerindian. Whites or Europeans make up 1 to 9% of the population, mostly descendants of Spaniards, whereas other ethnic groups -namely Afro-Mexicans and Asians- make up less than 1% of the total population. Admixture levels in Mexico have been studied in multiple studies and have shown a strong presence of Amerindian and European genetic contributions with a significan African contribution as well.

 

 

 

The constitution not only recognizes the 62 indigenous peoples living in Mexican territory but also grants them autonomy and protects their culture and languages. This protection and autonomy is extended to those Amerindian ethnic groups which have migrated from the United States—like the Cherokees and Kickapoos—and Guatemala during the nineteenth and twentieth centuries. Municipalities in which indigenous peoples are located can keep their normative traditional systems in relation to the election of their municipal authorities. This system is known as Usos y Costumbres, roughly translated as "customs and traditions".

 

According to official statistics—as reported by the Commission for the Development of the Indigenous Peoples or CDI—Amerindians make up close to 30% (as of 2000) of the country's population, even though only a little more than half of them (15% of total population) still speak an indigenous language and a tenth (1.2% of total population) do not speak Spanish.[33][34] Official statistics of the CDI[35] report that the states with the greatest percentage of Amerindian population or individuals of Amerindian origin are Yucatán (59%), Oaxaca (48%), Quintana Roo (39%), Chiapas (28%), Campeche (27%), Hidalgo (24%), Puebla (19%), Guerrero (17%), San Luis Potosí (15%) and Veracruz (15%). Oaxaca is the state with the greatest number of distinct indigenous peoples and languages in the country.

 

Europeans

------------

 

White Mexicans are among the three main groups in the country.

 

Apart from the recognition of indigenous peoples, neither INEGI nor CONAPO classify the population according to ethnicity. International organizations usually report that between 9% and 15% of the country's population could be classified as European, Caucasian or White. Most of these are criollo, the relatively unmixed descendants of the Spanish colonists. However, many other immigrants arrived during the Second Mexican Empire (mostly French) and during the late nineteenth and early twentieth centuries, mostly from Italy, the United Kingdom, Ireland and Germany. White Americans, Yugoslavians, Armenians, Greeks, Germans, Polish, Romanians, Russians and Ashkenazic Jews, along with many Spanish refugees fleeing the Spanish Civil War also immigrated. The European Jewish immigrants joined the Sephardic community that lived in Mexico since colonial times, though many lived as Crypto-Jews, mostly in the northern states of Nuevo León and Tamaulipas. Some communities of European immigrants have remained isolated from the rest of the population since their arrival, amongst them the Dutch Menonites of Chihuahua and Durango, the Venets of Chipilo, Puebla, which have retained their original languages.

 

Other ethnic groups

 

Other groups of immigrants include Arabs of Lebanese and Syrian origin present in significant numbers in Puebla, as well as Chinese, Japanese and Koreans. Mexicans of Filipino descent are estimated at 200,000, mostly located at Michoacán, Guerrero, and Colima. Afro-Mexicans, mostly of mixed ancestry, live in the coastal areas of Veracruz, Tabasco, Oaxaca and Guerrero.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...