Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

Je l' istina da nijedan islamski vladar, osim Murata, nije poginuo u borbi sa hrišćanima? Ili je to jedini turski sultan koji je ubijen tokom neke bitke?

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

nego...s kim se to koljes Kure? :haha:

 

ма нешто сам докон, па сам се сетио неког разговора од пре неки дан

а буразер спава, па не могу да га питам, него морам овде

 

 

фала, сад се сетих да ми је и брат то помињао

проклети Бугари

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ucili smo o tom ratu da je razlog sto smo izgubili taj sto mi kao narod nismo imali nikakav motiv da ratujemo protiv Bugara i da je to jedini osvajacki rat koji smo vodili na teritoriji druge drzave. Bugari su bili veoma motivisani da brane svoju teritoriju, a mi Srbi totalno nezainteresovani za rat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ucili smo o tom ratu da je razlog sto smo izgubili taj sto mi kao narod nismo imali nikakav motiv da ratujemo protiv Bugara i da je to jedini osvajacki rat koji smo vodili na teritoriji druge drzave. Bugari su bili veoma motivisani da brane svoju teritoriju, a mi Srbi totalno nezainteresovani za rat.

Отприлике то, и још да додам - страх краља Милана - и то не толико од Бугара, колико од Пашића и радикала који су у то време у Бугарској (један од разлога избијања рата). Ово је доста утицало на исход, јер је из тог страха донео неколико стратешки неразумних одлука.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Jesmo. Ali to je bio samo deo Srbije jer ostale picke nisu htele da pomognu pa su zato posle izginuli na Kosovu. Umesto da su svi zajedno nastupali oni kao najvece picketine gledale da uvale dupe na tron. Nista se nije promenilo ni do dan danas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bitka na marici?

 

da, bili smo dosta brojniji, ali smo se napili ko svinje i Turci nas poklali tokom noci.

 

 

a Kosovska bitka je mislim jedinstveni slucaj bitke gde su oba suprotstavljena vladara poginula, makar ja ne mogu da se setim niti nadjem na netu neki drugi primer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тачни бројеви се не знају, када је у питању Маричка битка, тако да се не зна ни ко је био бројнији.

 

А тај део о пијанству није утемељен, много је битније било то што су Угљеша и Вукашин сматрали да ће се Турцима свакако јебати мајка, па логор није обезбеђен, нити су постављене страже.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesmo. Ali to je bio samo deo Srbije jer ostale picke nisu htele da pomognu pa su zato posle izginuli na Kosovu. Umesto da su svi zajedno nastupali oni kao najvece picketine gledale da uvale dupe na tron. Nista se nije promenilo ni do dan danas.

Turke pre Maricke bitke Srbi,pa i ostali evropski narodi nisu videli kao ogromnu pretnju.Strah od Turaka u srpskim zemljama javlja se tek nakon pogibije despota Jovana Ugljese i kralja Vukasina.Inace,oni su u to vreme imali najjacu vojsku na Balkanu.Stoga,nisu ni osecali potrebu da pozovu u borbu sve srpske vlasteline u pomoc.Inace,niko od velikasa se posle toga nije pozivao na kraljevsku krunu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turke pre Maricke bitke Srbi,pa i ostali evropski narodi nisu videli kao ogromnu pretnju.Strah od Turaka u srpskim zemljama javlja se tek nakon pogibije despota Jovana Ugljese i kralja Vukasina.Inace,oni su u to vreme imali najjacu vojsku na Balkanu.Stoga,nisu ni osecali potrebu da pozovu u borbu sve srpske vlasteline u pomoc.Inace,niko od velikasa se posle toga nije pozivao na kraljevsku krunu.

(Краљевић) Марко Мрњачевић се све до погибије титулисао краљем - сачувани су и натписи изнад његових фресака у Марковом манастиру и још једној цркви, као и новац који се ковао у његовој држави. Такође и запис једног монаха о швалерацијама благоверног краља Марка.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam na onu vlastelu koja nije stupila u vazalni odnos sa Turcima.Jeste Marko nosio krunu,ali je verovatno jos od pocetka svoje vladavine bio turski vazal.Zanimljivo je da je tako minorna licnost postala nacionalni hero i to verovatno zbog one recenice sacuvane u zitiju Konstantina FIlozofa,dok je Vuk Brankovic,ni kriv ni duzan ozigosen kao izdajnik.Kako god,Milutin je najveci srpski srednjevekovni vladar :rockdevil: :rockdevil: :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Да је титулу „вожд“ у српском народу први понео Свети Сава, а последњи Ђорђе Стратимировић 1848. године.

 

Реч „вожд“ потиче из средњег века и нема исто значење као данашња реч „вођа“. Разлика је у томе што вожд има искључиво позитивно значење. Први српски вожд је био Свети Сава, кога су ословљавали као „вожд отачаства на благоверје“.

 

Титулу „вожд српске земље“ везује се за краљеве Милутина, Стефана Дечанског и цара Душана. После пораза на Марици Срби су деценијама чекали новог вожда. Пронашли су га у деспоту Стефану Лазаревићу. Први вожд након средњег века био је вођа Првог српског устанка Карађорђе Петровић.

 

На Мајској скупштини, 2. маја 1848. године, у Сремским Карловцима, за вожда српског народа у Српској Војвод(ов)ини изабран је Ђорђе Стратимировић. После њега, ниједан Србин није понео ову титулу.

Edited by HeLLsarma
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...