Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

  • 1 month later...

Mislio sam na onu vlastelu koja nije stupila u vazalni odnos sa Turcima.Jeste Marko nosio krunu,ali je verovatno jos od pocetka svoje vladavine bio turski vazal.Zanimljivo je da je tako minorna licnost postala nacionalni hero i to verovatno zbog one recenice sacuvane u zitiju Konstantina FIlozofa,dok je Vuk Brankovic,ni kriv ni duzan ozigosen kao izdajnik.Kako god,Milutin je najveci srpski srednjevekovni vladar :rockdevil: :rockdevil: :rockdevil:

 

A zašto svi pričaju da je Vuk ni kriv ni dužan ozloglašen kao izdajnik?

Ja ne tvrdim da jeste. Znam da se do kraja života borio sa turcima, i sve to stoji.

Ali ja ne vidim tu beskrajnu mudrost da se povukao sa Kosova da bi imao ko Srbiju da brani (nešto baš i nije uspeo). Ako si već izašao na polje, bori se do kraja. Šta sad? Mogao je to da proceni i Vlatko Vuković i ode za Bosnu, i Lazar i svi ostali velikaši.

Sve dok je i jedan neprijateljski vojnik na polju i ti trebaš da budeš na polju, a ne da kalkulišeš.

Pogotovo što je ta bitka bila bez (trenutnog) pobednika. Možda bi baš Vukov ostanak osigurao pobedu.

 

Marko je bio turski vazal, ali vrlo moguće da je radio kao špijun za naše. Opet, moguće je i da su turci to predpostavljali.

 

Što se tiče Bitke na Marici, nema šta da se puno kaže. Osioni, pijani, nespremni.. urnisali su nas samo tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тачни бројеви се не знају, када је у питању Маричка битка, тако да се не зна ни ко је био бројнији.

 

Moguće da se ne znaju pouzdani brojevi (kao i za boj na kosovu, uostalom), ali mislim da se pouzdano zna da smo bili mnogo brojni od turaka.

 

Tako je mene jedan ortak ubedjivao kako u Rusiji u skolama uce da su Rusi srpsko pleme i da poticu od Srba...a nigde ni u jednom izvoru ili knjizi koja se bavi Rusijom ili Ruskom istorijom to ne pise. :haha:

 

Kako ono evolucionisti kažu: "Nije čovek nastao od majmuna, nego su majmun i čovek nastali od istog pretka".

Tako i ja kažem: "Nisu srbi nastali od rusa, ni obratno, nego su i srbi i rusi došli od istog plemena, samo su se naši malo zajebali u navigaciji i otišli južnije nego što su trebali". ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zašto svi pričaju da je Vuk ni kriv ni dužan ozloglašen kao izdajnik?

Ja ne tvrdim da jeste. Znam da se do kraja života borio sa turcima, i sve to stoji.

Ali ja ne vidim tu beskrajnu mudrost da se povukao sa Kosova da bi imao ko Srbiju da brani (nešto baš i nije uspeo). Ako si već izašao na polje, bori se do kraja. Šta sad? Mogao je to da proceni i Vlatko Vuković i ode za Bosnu, i Lazar i svi ostali velikaši.

Sve dok je i jedan neprijateljski vojnik na polju i ti trebaš da budeš na polju, a ne da kalkulišeš.

Pogotovo što je ta bitka bila bez (trenutnog) pobednika. Možda bi baš Vukov ostanak osigurao pobedu.

 

Marko je bio turski vazal, ali vrlo moguće da je radio kao špijun za naše. Opet, moguće je i da su turci to predpostavljali.

 

Što se tiče Bitke na Marici, nema šta da se puno kaže. Osioni, pijani, nespremni.. urnisali su nas samo tako.

To se zove stratesko povlacenje.Zasto bi iko uzalud umirao???Inace,da nije ojacao kult Lazara,svetog mucenika koji je umro za veru i slobodu,i da nije doslo do rivalstva izmedju 2 porodice,verovatno ne bi bio upamcen kao izdajnik.Ali,sta bi bilo kad bi bilo...Isti taj Lazar je stekao kult sveca mnogo brze nego sami Nemanjici.Prvi pomen o Vuku Brankovicu kao izdajniku nalazi se u delu Marva Orbina, ( 250 godina posle Kosovske bitke).

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa on je bio najgladniji vlasti i trtio se svuda umesto da prizna da nema pravo na presto i da sa Mrnjavcevicima zajedno polomi Turke. Ovako glava zavrsila na kocu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja prava kad je turski vazal?Sto mu Turci nisu omogucili da dodje na vlast?Zato sto je nebitan.Svi su oni uzurpatori kuce Nemanjica koja se nasla u rasulu ubrzo nakon smrti Dusana i koji pritom teze da sebi obezbede sto veci legitimitet.Lazar je imao podrsku crkve.Zbog toga je i najbolje prosao.

 

A Brankovici su muda jos od Milutina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...