Jump to content

Koncertne agencije u Srbiji


Vrtoglavica

Recommended Posts

Pa cuj, ne treba ni mistifikovati. Nije u pitanju osvajanje marsa vec organizacija koncerta.

 

Sve u svemu, dok neko od njih ne dodje do svog prostora i svog sanka cene nece padati i poseta nece rasti. Pitanje je da li mogu da se zajedno skrpe i iskreditiraju neki prostor, pa ga isplacuju radom i rentom u praznom hodu medj koncertima. Meni samo ta buducnost deluje zdravo, sve ostale verzije su 'mala bara puno krokodila' style.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, meni je to bio najbolji period u zivotu sto se metala tice, nisam se bolje provodio nikada nego tada, jebes sav strani metal koji je posle toga dosao... Na svim ovim koncertima sam bio (osim Motorhead, to ni tad, a ni danas ne bih gledao :)). Ali jbg, bili smo mladji, sviralo se pred punom bastom KSTa (pricam za Interfector), gostovalo se na svim mogucim medijima, bilo je milion fanzina, ljudi su putovali sa svih strana na koncerte, scena je zivela bolje nego ikada, pa onda Rock Express, Metal Express, Butcherian, Nocturne, Explosive... Ali kako je krenulo sa stranim koncertima, domaci bendovi otisli u deseti plan, i eto, danas je kako je.

E vidis mislim da je tu problem u generaciji,kad sam ja bio mali imali smo vrlo malo prilike da uopste nabavimo metal izdanja. i zato su nam mnogo znacila i skoro svako od nas je dozivljavao torturu zato sto ima dugu kosu od ljudi koji slushaju britney i ti koncerti su nam stvarno znacili...A onda su se pojavili ovi metal core i nu metal likovi koji razmisljaju isto kao i oni likovi sto slushaju britney i onda jednostavno znam sigurno 10 bendova koji se nisu prijavili za metal battle recimo zato sto ljudi koji to rade uopste nemaju tu ideologiju metala(npr na wackenu nikad nije svirao nu metal bend a mi poslali downstroy),isto je problem i sa bendovima kad je alogia svirala samsona (,ma kolko pesma bila niske inteligencije) ,iskrena je i to su fanovi osetili,a sad sviraju ove gluposti da bi bili orginalniji i kurac,iako mi laza i ekipa zameraju isto je i za draconic koji je vazio za jedan od boljih bendova ovde postao je kao supa sa svim i svacim kako to neko da voli kad ne zna sta da voli...veliki je izbor danas medju koncertima i ljudi nemaju zasta da se vezu jer se prave koncerti po zanrovima(evo skoro smo u jednom danu imali black metal i death metal svirku i obe su pukle)TI davni koncerti su super ,jer si imao da cujes od mother serbije ,dimmu borgira,kammelota pa iced eartha na jednom istom koncertu i niko se nije zalio...Pominjes i fanzine ima i tu dobar primer kad je bucherian poceo da radi trivium i bullet for my valentine ,a realno da li iko ko slusha trivium je ikad kupio bilo koji fanzin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva tema. Iz nje sam saznao da se agencije koje organizuju koncerte međusobno mrze, i da i komšija ima (koncertnu) kravu koju treba dovesti u stanje ucrknuća. Takođe sam obogatio život teorijama šta je problem na sceni: Da je karta jeftinija samo malo, na koncerte bi se toliko dolazili da dolazilo do masovnih tragedija kao u indiji za vreme verskih praznika kad se na hodočašću izgazi svetina međusobno. Dalje, saznao sam da sceni fali Alogija, pored žive postojeće Alogije koja je na istoj toj sceni aktivna, da je američki NuMetal, koji ovde skoro niko ne sluša upravo kriv za posrnuće najmlađih generacija, jer one logično slušaju narodnjake umesto rock pod uticajem Killswitch Engage i Slipknot-a, zato je grand popularan, jer puštaju Korn na TV-!. Zatim sam saznao da Srbi brzo odrastaju i da zato nema pravih fanova, jer čim omatore pobacaju nitne i rasprodaju CD-e, za razliku od Finaca recimo, koji ne odrastaju pa ceo život slušaju metal, valjda bi to trebala biti logika. Čuo sam i da su neki tamo bendovi trebali snimati autorske stvari, iako de fakto postoje na sve strane bendovi koji snimaju autorske stvari samo nikoga nije briga. Informacija da se Srpski bendovi i svi ostali međusobno svađaju me takođe pogodila, očigledno su svi oni bendovi koji sarađuju i ne raspadaju se pa im opet slabo ko kupi album ili dođe na svirku fatamorgana. Saznao sam i da SOKOJ pljačka rokere i daje pare narodnjacima, to valjda po logici, da Sokoj ne treba da pošteno deli pare na osnovu toga šta je najviše emitovano, nego treba da 90% para daje metal bendovima a ostalih 10 narodnjacima iako su oni najviše emitovani na stanicama. Takođe pretpostavljam da pare koju su meni lično isplaćene od Sokoja, a znam da su dobijali kintu i neki drugi ljudi iz bendova kojima su STVARNO emitovane pesme negde, takođe idu u domen fatamorgane. To jest, svi ovde pričaju kako treba urediti državu, ali kad počne neko uređivanje, onda mora i da se plati porez, e a to već ne valja... Kad bi mogli nekako da budemo švajcarska ali da se ponašamo kao Srbi. Ja bih lično da i u svaku javnu klonju uvedu naplatu puštanja muzike, samo da se lepo kao u civilizovanom svetu to radi sa broadcasting uređaja, dođe čovek iz sokoja, uzme listing, lepo se transparentno vidi ko je puštao vodu a ko kakvu muziku, i rešen problem. Naravno, to ne menja situaciju da bi Georgijev i Mitar Mirić opet dobili najviše para od emitovanja, što je i logično.

 

 

 

U principu, na njivu su oni koji su trebali da poseju kukuruz svoje obavili u jesen, sve po redu, i kad je došlo proleće, ispostavilo se da niko nije brinuo, niko da zalije, slabo kiša, niko da uzbere na vreme, niko nije prskao ili šta već i sad se selo skupilo i konstatovalo da je kukuruz propao. I kao jbg, svi kapiraju da je neko trebao nešto da uradi, samo je to uvek neko drugi, bio taj što je zajebao. I propade srpski metal, u nepovrat.

 

Mislim ono, sklop objektivnih problema i okolnosti i našeg mentaliteta.

 

Da se razumemo, veliki tiraž metal benda i srbija ne mogu da stoje u istoj rečenici, osim ako između ne stoji reč "nedostižno" ili "Nemoguće". A bendova ima i biće, doduše, to nikog nije briga.

 

A za koncerte, to je lako. 3 - 4 koncerta godišnje max i rešen problem. Znaće se da će onda biti dobra poseta a moće će možda da bude i manja karta jer će se podrazumevati da će biti ljudi. ovo ovako meni sa strane izgleda pomalo kao spirala u kojoj organizator očekuje sve manju posetu i zato sve više diže kartu koja opet izaziva još manju posetu i tako u krug.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dushan

Zar nema SOKOJ neke kriterijume da se dela koja su manje zastupljena vise boduju. Na primer klasicna muzika. Ja se nisam udubljivao da li je metal drugacije bodovan od narodne muzike, a slozices se da ne bi u ovoj zemlji trebalo isto da se boduju. Ja sam apsolutno za to da se i u klonju uvede placanje muzike, ali da ako visi neka reprodukcija, takodje se lupi tantijem i na to. Zar nisu malo muzicari precenjeni u odnosu na druge umetnike. Zamisli situaciju da biblioteka placa SOKOJU neku cifru, a jedan pisac koji je u skolskoj lektiri ne dobije ni dinara sto se njegovo delo iznajmilo 1000 puta godisnje. Biblioteka je na budzetu,ok, ali i radio stanica koja je na budzetu i placa SOKOJ-u. Ovo za frizerske salone i cekaonice, najnormalnije bi mogli da se pojave neki sa znackama koji okupljaju dnevne listove i magazine. Procescnom cekacu bi bilo dosadnije bez casopisa nego bez muzike. Radio stanicam se klepa cifra od ukupnog dohotka. Niko ne sme mafiju da pita da li se dohodak stice na osnovu autorskih i kontakt emisija, servisnih informacija i sl, ili od muzike. Konkretno pustao muziku ceo dan i na osnovu toga navukao sponzore ili na osnovu svog autorstva, SOKOJU je svejedno, on te klepi po dohotku, jer navodno samo zaradjujes na muzici. Neka se muzicari odreknu svojih tantijema u korist uredjaja koji ce 'pravedno' beleziti sta je pustano, pod uslovom da svi imamo novca za originale, onda stvarno ne bi bilo problema. Ovo kazem jer izrada jednog CD-a kosta od 20 centi do jednog evra, zavisno od tiraza.

Ako bi se sve te pausalne dazbine rasclanile na broj ljudi, tj korisnika koji slusaju muziku, doslo bi se do zakljucka da svaki covek slusa po tri pesme u isto vreme. Ja sam prvi za placanje, ali da ne bude kao u komunizmu da placas posebnu pretplatu za radio u kolima, jer ne vodimo dva paralelna zivota, jedan u stanu a drugi u kolima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Razbijač-NAAĆI
Vase ponasanje ocigledno nije profesionalno. Da ste profesionalni znali biste sta je saradnja i koordinacija i koliko toga dobrog ona moze da donese.

 

Poslovna politika ukoliko dovede do bankrota nije dobra poslovna politika, stoga joj je valjda cilj da bude prosperitetna, zaista ne znam sta je ovo pod brojem 3 trebalo da znaci...

 

Vi SAMO dovodite bendove? Ja mislim da to nije samo, pogotovo ako nabijate nenormalne cene, i ukoliko stalno otkazujete koncerte... Tako direktno uticete na scenu, jer bendove na tu istu srpsku scenu i dovodite.

 

Ja mislim da je ovo jako dobra tema da se rasprave neke stvari i da se metal javnost upozna sa pricom i Legacyja i TN jer se i previse govorkalo o tim stvarima poslednjih godinu dana (i vise)...

 

 

Ajde,ajde...tebi dećko peva u onom ''Noćaj'' bendu,i preko njega,i njegovih poznanstavamnagledala si se mora koncerata za đabaka,i sad pljuješ ljude iz organizacija.Kako te nije stid.

Al to je upravo ono što sam pominjo,dok se krava muzla,svi su sisali,a kad vam krava umesto sise kurac ponudila,onda ste se svi opametili,i krenuli da razjašnjavate stvari.

 

 

U nastavku sledi:

NOVA TEMA: DA LI STVARNO PETAR VRANJEŠIĆ IMA KURAC OD 26cm? devojke otkrivaju:

-Sandra

-Ivona

-Svetlana

-Ljiljana

-Jeca

-Vesna

-Dušanka

...i druge,

kao i gej bratija iz teretane Gym.

-Darko

-Vukašin

-Nikola...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha, Nocaj bend. :) :)

 

Bio sam nedavno na Slipknot-u i raspametio sam se koliko je malo ljudi bilo. Slipknot je gledalo 3500-4000 ljudi, a Killswitch maksimum 1500!!! A dnevno vidim bar 3 klinca sa njihovom majicom!? Da "Arena" nije organizovala taj koncert, otkazali bi ga 100%.

Čini mi se da nije Srbija konkretno zasićena sa svirkama, već Beograd. Dobar deo koncerata "izvlače" ljudi iz unutrašnjosti i mislim da bi neki koncerti mnogo bolje prošli u Novom Sadu, Nišu ili Kragujevcu, nego što su u BG-u.... Ova muzika je generalno underground i hard-core fanovi će uvek naći i para i vremena da bi gledali omiljeni bend, gde god on svirao. Niko se sigurno ne zadesi ispred SKC-a pre koncerta In Flames-a i sasvim slučajno iskešira 2500 za kartu i uđe iz radoznalosti...

to sam ja 1000puta rekao. :da:

 

eto npr da li je neko cuo za Lance Lopeza??

Eto on je u Pancevu skupio vise nego CIIC i JOP zajedno. :D

 

Ali problem je sto drugi gradovi nemaju adekvatne prostore za odrzavanje koncerata.

Eventualno ne nekom otvorenom prostoru, klubova je jako malo..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Razbijač-NAAĆI

Ja da ti kažem Kriće baća,problem je i prostor,a i organizatori pucaju na beograd jer tamo ima najviše populacije,a i beograd je šatro prestonica.to mene nervira.fora je što po nemaćkoj svi mogući benndovi sviraju po svim mogućim prćijama i selima,a kod nas samo bg,novi sad...a unutrašnjost ništa...ali nisu ljudi krivi,oni su naviknuti tako,i zato sve tako funkcioniše.da si ih naviko da idu u šiljegovac,kruševac,uzice da vide neki bend,od starta,druga bi prića bila.Pogledajte malo fudbalske navijaće.

Ja se sećam,kad je bila ona stara jugoslavija,ja mali,zapucam sa burazerom i njegovom thrash bagrom u zagreb,ljubljanu,gledamo destruction,bombarder,heller,bloodbath..ide se,svi piju,vozovi puni,posle gitarijade,u beogradu gobilini,šaht,dlm,sunshine...odeš u ns,generacija,bez budućnosti...ja na koncertu ritma nereda u ns-u 1993/94,ljudi ko na mitingu vuka draškovića u devedesetim...nije bilo love,ali što je najbizarnije,BILO JE za svirke!!!

posle kreću,kiss u bg-u,biohazard legende,body count i ice t,pro-pain...u srbiji cveta HC scena,razbijanje,posle došli rock-epxress i rogooše,promovisali metal koliko mogli.Ja se sećam,detelinara,nema koji klinac nije nosio neku metal majcu...ili slušo metal...išlo se opet gro na svirke...a onda, 2004.dolazak metallice,i poćetak kraja ekspanzije metala,gomile koncerata di se nije znalo ko pije ko plaća,cene kojima se nije znao red,opšti haos...publika zasićena,i prezasićena.Organizatori su na uštrb dovođenja slavnih imena,zanemarivali domaće grupe,što se Polzovićma recimo nikad nije događalo.I,to je dovelo do toga,da naša scena slabi,da klinci sviraju na govnima od opreme,da sviraju u govnima od prostorija,da gube elan da urade nešto vaznije,pa se okreću sviranja obrada itd.itd.i JA više serem,smorio sam se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Razbijač-NAAĆI
covece ovo nesto ne stima. Meni je duplo manji. Ko je sada cudo prirode, ti ili ja?

 

 

Pitaj Jaroslava,on se blanja ladnom vodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja da ti kažem Kriće baća,problem je i prostor,a i organizatori pucaju na beograd jer tamo ima najviše populacije,a i beograd je šatro prestonica.to mene nervira.fora je što po nemaćkoj svi mogući benndovi sviraju po svim mogućim prćijama i selima,a kod nas samo bg,novi sad...a unutrašnjost ništa...ali nisu ljudi krivi,oni su naviknuti tako,i zato sve tako funkcioniše.da si ih naviko da idu u šiljegovac,kruševac,uzice da vide neki bend,od starta,druga bi prića bila.Pogledajte malo fudbalske navijaće.

Ja se sećam,kad je bila ona stara jugoslavija,ja mali,zapucam sa burazerom i njegovom thrash bagrom u zagreb,ljubljanu,gledamo destruction,bombarder,heller,bloodbath..ide se,svi piju,vozovi puni,posle gitarijade,u beogradu gobilini,šaht,dlm,sunshine...odeš u ns,generacija,bez budućnosti...ja na koncertu ritma nereda u ns-u 1993/94,ljudi ko na mitingu vuka draškovića u devedesetim...nije bilo love,ali što je najbizarnije,BILO JE za svirke!!!

posle kreću,kiss u bg-u,biohazard legende,body count i ice t,pro-pain...u srbiji cveta HC scena,razbijanje,posle došli rock-epxress i rogooše,promovisali metal koliko mogli.Ja se sećam,detelinara,nema koji klinac nije nosio neku metal majcu...ili slušo metal...išlo se opet gro na svirke...a onda, 2004.dolazak metallice,i poćetak kraja ekspanzije metala,gomile koncerata di se nije znalo ko pije ko plaća,cene kojima se nije znao red,opšti haos...publika zasićena,i prezasićena.Organizatori su na uštrb dovođenja slavnih imena,zanemarivali domaće grupe,što se Polzovićma recimo nikad nije događalo.I,to je dovelo do toga,da naša scena slabi,da klinci sviraju na govnima od opreme,da sviraju u govnima od prostorija,da gube elan da urade nešto vaznije,pa se okreću sviranja obrada itd.itd.i JA više serem,smorio sam se.

 

Sve si u pravu. Stvar je u tome što 90% bendova koji dolaze kod nas (što se tiče metala, punk-a, HC-a) nisu u zenitu karijere kada dođu ili su usko žanrovski orijentisani i kao takvi beograđanima i nisu preterano zanimljivi (osim tvrdokornim fanovima), dok masa iz unutrašnjosti ne može uvek da se iscima. Zato bi bilo bolje češće organizovati koncerte u NS-u, Nišu, itd. Ako bi cena bila prihvatljiva, došla bi gomila ljudi gladnih dobre svirke, a koga zanima iscimao bi se i iz drugog grada da dođe da ih vidi. To je opšti trend i u okruženju.... U Hrvatskoj je pre dve godine u Osijeku svirao Ignite, nedavno, takođe tamo i SNFU, pre par dana u Varaždinu Limp Bizkit (s obzirom na to da je u ZG Slipknot bio dan dva pre BG-a, Limp Bizkit bi pukao 100%)... Iron Maiden im je prošle godine u Splitu svirao, a pre dve, ako se ne varam u Mađarskoj su u Debrecenu bili (ne u Budimpešti)....

 

Mislim da bi to rešilo neke stvari što se tiče slabe posete. Metal, Punk, Hardcore se vole u Srbiji, skoro da nema nikoga ko je to počeo da sluša kao klinac, malo njih nastavi, ali bi se sve to nekako više popularizovalo u celoj zemlji... Možda bi imali problem sa beograđanima koji ne vole da se cimaju van grada, ali..... Ipak je ovo sve predlog za koncertne agencije, dosta sam palamudio....

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako uvežu prevoz sa kartama, naravno da bi bio pun pogodak...

 

Šta kao, svi misle Beograđani ne vole Srbiju, jes' ne vole. Kakvo sranje kroz gusto granje. Jedva bre čekam da odem kod drugarice u Sombor ili već negde, da mi dupe vidi put.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čini mi se da nije Srbija konkretno zasićena sa svirkama, već Beograd. Dobar deo koncerata "izvlače" ljudi iz unutrašnjosti i mislim da bi neki koncerti mnogo bolje prošli u Novom Sadu, Nišu ili Kragujevcu, nego što su u BG-u.... Ova muzika je generalno underground i hard-core fanovi će uvek naći i para i vremena da bi gledali omiljeni bend, gde god on svirao. Niko se sigurno ne zadesi ispred SKC-a pre koncerta In Flames-a i sasvim slučajno iskešira 2500 za kartu i uđe iz radoznalosti...

 

 

to sam ja 1000puta rekao. :da:

 

eto npr da li je neko cuo za Lance Lopeza??

Eto on je u Pancevu skupio vise nego CIIC i JOP zajedno. :D

 

Ali problem je sto drugi gradovi nemaju adekvatne prostore za odrzavanje koncerata.

Eventualno ne nekom otvorenom prostoru, klubova je jako malo..

 

Sve to stoji, ali ima tu jos nesto: nemojte zaboraviti da Beograd nije centar Srbije samo administrativno, vec i geografski. Ok, tu mogu da se podvedu jos i Novi Sad i Smederevo npr, ali sve ostalo bi bilo jako zajebano. Jel' mozete da zamislite kako neko iz Subotice odlazi na koncert u Nis i koliko je cimanje potrebno za tako nesto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Razbijač-NAAĆI

Ja nesam ni reko da su Beogradjani krivi,nego organizatori pucaju uvek na bg jer je velik grad,i privlaći najviše publike,kako iz samog bg-a,tako i sa strane a i okolnih zemalja.Pa i Tito je sahranjen u Beogradu,što nije recimo u Ćićevcu,ili Svilajncu,Somboru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najskuplje je nesto cega nema. Prevedeno u sferi koncerata je u dva slucaja:

Da niko ne pozove bend u Srbiju.

Da pozove pa se ne odrzi.

Nisam pricao o svom novcu vec o organizatorima sto su se osilili, sto je ovde i tema!! Ti pokusavas da prebacis loptu da zabasuras diskusiju. Vidi njemu je skupo.

Vidis, tebi je skup SKC, ali nikako da odgovoris narodu da li je skup kao Petof sala, te ce Sonata (verovatno) biti cena kao i Budimpesti.

Hoces blizak kontakt sa narodom, izvoli.

Ovo je pravo mesto za PR-a.

Sta ces sledece da smislis da ne pricamo o 'agencijama' na temi o 'agencijama' (neko rece kompanija)?

Ovo je samo odgovor na tvoj odgovor, naravno nikada necu da zapocinjem predjasnju diskusiju.

 

Ali ti ne mozes shvatiti koliko upucujes kritike na pogresnu adresu! Veliki organizatori prvi treba da smanje cijene, a ne da ACDC kosta 4000. Na ACDC moze doci bilo ko. Bilbordi, TV reklame, Plakati, fama koja se stvara oko njih, dnevne novine... Meni koji ih nikad nisam upalio u zivotu da preslusam, doslo je 100 puta da odem na koncert. Da je karta bila bar 2000, ne bi ih propustio, nema sanse. Isto je sa Slipknotom.

 

Ali shvati sad sledece. Ko god slusa neki prog na yumetalu, trazi prog koncerte. Sad mi sjednemo i skontamo dovesti neki teski underground, i pokusamo sa Circle II Circle. Kad ono, Circle II Circle dolaze sa Manticorom i Italijanima, sa full busem, i dnevnim troskovima od preko 1000 evra :( I sad, mjesto logikom da se tako mali bend natrpa u kombi, i obidju evropu, smanje troskove stravicno, pa mi fino stavimo ulaznicu 500 dinara, i dodje makar 100 ljudi ( a da se ne lazemo, da je ulaznica 200 dinara, doslo bi najvise 100-150 ljudi), mi moramo da pucamo na 1400 dinara. E, vidis, to jeste skupa ulaznica. Trenutno radimo na tome da tako male bendove nagovorimo da se osmjele na neke manje turnejice, sa kartom od maksimalno 700-800 dinara, sto je realnost i za CIIC, i JOP i sve slicne bendove. Ali za Sonatu 23 evra, to nit' je skupo, nit' bezobrazno. Ni na Sonatu nece niko da zaluta. Mozemo staviti ulaznicu 1800 dinara, sto bi bio minimum minimuma, pa da se pomolimo da nam dodje 800 ljudi, sto je u domenu sna, da se pokrijemo i svi budemo srecni. Poslije 580 na Flamesima, 800 na Sonati je nemoguce. A ti si se uhvatio prostora, kao da je to jedini problem. Sta je sa ozvucenjem? Sa svijetlom. Sa kvalitetnim ljudima koji ce odraditi neke tehnikalije? Sta je se keteringom? Jel' shvatas da bendovi tipa Hammerfall, Sonata uvijek vode po 2 predgrupe. Ketering nije samo hrana. Troskovi se pumpaju, a svi ti bendovi imaju bar po 700 ljudi sirom Evrope. Sto bi nama smanjili cijenu? Smatram da si nepravedan po pitanju cijena karte, ja ti samo kazem da su u evro-dva razlike, nekad manje, nekad vise, od evropskog prosijeka. Postoje ljudi kojima nije lako, a i ne zele, sve i da nema viza, da gledaju koncerte van Srbije. Kome se ne svidja, ja mu zaista preporucujem da ide u inostranstvo. Zanimljivije je, veci je dozivljaj, i zajebancija, ali, da je jeftinije, e, s tim polako. Probajte. Ne bih da advokatisem nikoga, ali razmislite malo. Da je sve ovo tako prelako i unosno, ne bi imali samo 2 organizacije koje rade sa kontinuitetom, vec bar 10, a ja sad ne bih caskao po forumu, vec bi me bolilo briga sta pise po forumima. Kao sto mnoge ne zanima, jer im se proizvod svakako prodaje. Samo razmisli o tome, i nemoj da odgovoris na ovo tako sto ces pricati kako kukam i zalim se, jer nije tako. Pisem ti sve ovo, samo da otprilike shvatis koliko je problem veci od "bezobraznih organizatora". Kao da svi ne bi bili najsrecniji da je karta 800 dinara, a SKC uvijek sa 1200 ljudi unutra.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitaj Jaroslava,on se blanja ladnom vodom.

Jel kod tebe genetika ili stavljas neke narodne meleme? Ako nije samo do genetike, ajd budi fer pa prosledi recept, jer ja nikako ne mogu da ti budem konkurencija s obzirom na tvoj intelekt.

@Elderane

Jos malo pa smo dosli do kraja (jedan korak od ocaja....)

Vidis, ja za AC/DC nemam kome direktno da kazem za cenu karte, a za druge koncerte imam, sto si i priznao, zato ne zameri bilo sta da kazem, sem ako te budem vredjao. Za kartu im se jednostavno moglo, kao sto se moglo za Duran Duran (gde je bilo bidovanja, ko na Ebay-u), ili Brian Adams nesto preko 3000 cini mi se... ima dosta primera, eh sad to je bezobrazluk velikuh.

Ono sto smatram vasim bezobrazlukom je da mi objasnjavas o troskovima, kao da svega toga nema i na zapadu. Sve sto tebi traze, traze i njima. Samo se postavlja pitanje, da li su kod nas sve te cene (ne bend, nego gomila sitnica koje kada se skupe cine trosak) iste kao tamo. Prostor? hmm neko rece da SKC uzima par hiljada evra vise nego sto bi trebalo (da ne trazim post sada, ne znam ko je rekao). hajde jednom da nam kazes, sta je to bezobrazno skuplje ovde, te ne moze da bude jeftinije za 5 eura od zapadnog proseka (ne najjeftinije karte, nego prosek)?

Svelo se na to da je Srbija podeljena na kaste (moram da se ponavljam, na zalost), te ce samo oni verni fanovi platiti. Neko olako, jer je u nekoj gornjoj kasti, a neko malo teze.

E, sada kljuc

TI si rekao na temi o Sonati (pre oko godinu ili vec) da ona nema ovde publiku i da je skupa.

I ako si to rekao, ti si 'zagrizao' da je dovedes i sada ce cena biti kao i tamo, zbog rizika, koji je 'opravdan' zato sto nemaju publiku ovde. Doci ce njih 500 probranih, ako ne, otkazaces.

opet se svodi na dve stvari

Ne pozvati bend

Pozvati i otkazati ako omane procena (vracamo se na ono odakle je potekla rasprava, OTKAZIVANJE)

Da napomenemo da je Sonata jeftinija u Americi nego ovde. Da li tamo dolazi 500 ili 1000 mozda i saznamo.

p.s

mene vise nervira otkazivanje nego cena, jer, verovao ili ne, nekada mi je to skuplje od same karte, zato sto ne zive svi u Beogradu i moraju da pokrenu neku logistiku da odu na koncert.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to stoji, ali ima tu jos nesto: nemojte zaboraviti da Beograd nije centar Srbije samo administrativno, vec i geografski. Ok, tu mogu da se podvedu jos i Novi Sad i Smederevo npr, ali sve ostalo bi bilo jako zajebano. Jel' mozete da zamislite kako neko iz Subotice odlazi na koncert u Nis i koliko je cimanje potrebno za tako nesto?

 

Jeste cimanje, ali ništa veće od cimanja do Pešte na koncert. Još je i jeftinije... Ne može niko svaki vikend da se cima 200-300km. Odradiš par dobrih svirki godišnje, voz, cuga, avantura, vidiš neki grad u kom nikad nisi bio... Što da ne? Meni je lično BG skroz dosadio. Bio sam prošle godine na Pro Pain-u u Nišu i bilo mi je do jaja!

Neka razmisle malo organizatori o ovome....

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dushan

Zar nema SOKOJ neke kriterijume da se dela koja su manje zastupljena vise boduju. Na primer klasicna muzika. Ja se nisam udubljivao da li je metal drugacije bodovan od narodne muzike, a slozices se da ne bi u ovoj zemlji trebalo isto da se boduju.

Naravno, postoji bodovanje muzike, između ostalog i po tome da li je umetnička muzika i koliki je broj izvođača, ako se radi o grupi tj "Ansamblu". Kada se pesma prijavljuje to se sve popuni pa onda ako tražiš specijalan tretman svoje pesme, obično bi neko trebao to da potvrdi. Samo bojim se da ne razumeš da metal nije "umetničkija" muzika od neke druge samo zato što ga ti ili ja volimo i ne postoji niti jedan zdravo razumski razlog zašto bi bio drugačije bodovan. Organizacije kao sokoj suštinski služe tome da naprave preraspodelu para od emitovanja itd, i to treba da bude po situaciji na terenu. Kad postoje listinzi, pravi listinzi onda se to lepo deli po tome koliko je ko emotivan, a ni po babu ni po stričevima. Sokoj nije umetnički savet koji treba da odlučuje šta je dobro a šta ne i kome treba da ti pare, pomešao si lončiće. Sokoj bi trebalo da se isključivo bavi zaštitom prava autora, pa i stranih autora, u idealnoj situaciji, ja dobijam kintu ako mi puste pesmu u Nemačkoj, nemac ako mu puste pesmu ovde na TV-u. Nisam ti citirao ostatak posta ali manje više - žališ se na stvari koje su opravdane i gde se radi o tome da država nije zakonski uređena pa samim tim ni sokoj ne može kako treba da funkcioniše i eventualno su moguće zloupotrebe, ali se žališ i na stvari koje su u stvari normalne i baš treba da budu takve. To što ti pričaš pa kao "Trebalo bi ovako ili onako", nema tu šta da se izmišlja i da mi pretpostavljamo, i jednostavno mešaš babe i žabe, da ne idem sad red po red... Kakve crne reprodukcije. Kada kao slikar ja budem pravio jednu pesmu za dva tri dana, i onda bude mogla da fizički egzistira samo kao jedna pesma, kao što može samo jedna originalna slika, i kad ta jedna pesma imala samo jednog kupca koji će je platiti 1000 eura i puštati samo sebi kod kuće, e onda upoređuj slike i muziku. Muzika se kopira, emituje i masovno sluša i zato se svuda gde se emituje ubire kinta. Kapiraš? Postoji to rešeno i uređeno u drugim državama i postoji jasna logika oko toga zašto je to baš tako. Mi čak nemamo unikatne kodove na CD-ima izdatim ovde, godinama unazad, tako da i da se zakonski srede stvari, problem je kako pratiti koji su albumi emitovani itd itd. Inače reagovao sam zato što često čujem to kako "Šta taj Sokoj uzima pare", a bune se često ljudi koji bi trebalo da se raduju što Sokoj uzima pare. E sad to što kod nekog organizatora koncerta često bane ekipa iz sokoja i bubne neku cifru od oka, to samo znači da stvari treba bolje regulisati ali ne i da je to uzimanje para od Sokoja samo po sebi loše.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda bi imali problem sa beograđanima koji ne vole da se cimaju van grada, ali..... Ipak je ovo sve predlog za koncertne agencije, dosta sam palamudio....

Veruj mi da smo se i mi smorili od Domova omladine, SKC-ova, Living Room-ova i sličnih papazjanija. Za mene nema boljeg provoda od toga da sednem na voz s društvom, pićem i zaputim se u NS, ZA, SD... I svakako nisam jedini. Eto, recimo koncert Arkone u Novom Sadu. Em super cena bila, em podosta ljudi došlo (dosta nas iz BG). Da je koncert bio u BG-u bilo bi duplo manje ljudi, a cena krate duplo veća.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dushan

Nisam ja pomesao loncice za SOKOJ. Sokoj ima skale za bodovanje zbog popularnosti neke muzike, a ko je odredio skale ne zalazim u to. Cak je u dosta intervjua objasnjeno da klasicna muzika ima veci koeficijenat zato sto se redje pusta i da ne bi umetnici te vrste bili zapostavljeni. SOKOJ se ponasa kao drzava, daj da ti uzmem porez, a kako cu ja da raspodelim to nije tvoja briga. Izvini a sta je cd nego jedna reprodukcija? Poenta autorskog prava je da ako neko drugi zaradjuje na tvojoj intelektualnoj svojini, dobijes ti od toga pripadajuci deo. Ako se vrti tvoj mp3 u wc-u i to pospesuje sranje, to APSOLUTNO isto kao i reprodukcija slike u wc, koja takodje pospesuje sranje, te se naplacuje 2 din za sranje umesto jedan za pisanje (covek krenuo da pisa pa kad je cuo muziku prisralo mu se). Ako biblioteka zaradjuje sto rentira knjige, ne znam zasto pisci ne bi dobijali TANTIJEME, jer da nije njih onda biblioteka ne bi imala na cemu da zaradi, to je jasno kao dan. Sad sto je knjiga nacionalno dobro, a muzika nije, to je nesto drugo. Slozices se, napisati monografiju o nekom manastiru, je mnogo zametniji posao, nego stvaranje nekog albuma.

Kako obrazlazes sto SOKOJ uzima 0.2 boda 1 bod 1 euro, za svaki uredjaj koji moze da snimi CD ili DVD, traku... pazi molim te, svako ko kupi DVD rezac je pirat i odmah se daje na stancovanje diskova, a mi da to malo predupredimo sa pausalom.

Da rezimiram, nije normalno da se uzima pausal, a da niko ne zna gde novac ide. Ako ja pustam u kaficu indijsku muziku, to znaci da imam neki interes, sto u prevodu znaci, platicu, ali necu da taj novac ode nekom metalcu, jer se nece vratiti u indijsku muziku i ja nemam nikakvu korist sto sam platio. Taj indijac sto mi pasuje dobice manje za svoj rad, a time ce manje biti motivisaniji da stvara novo delo, sto je i cilj. A posebno sto je narod osetljiv na podvale i pronevere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dushan

Nisam ja pomesao loncice za SOKOJ. Sokoj ima skale za bodovanje zbog popularnosti neke muzike, a ko je odredio skale ne zalazim u to. Cak je u dosta intervjua objasnjeno da klasicna muzika ima veci koeficijenat zato sto se redje pusta i da ne bi umetnici te vrste bili zapostavljeni. SOKOJ se ponasa kao drzava, daj da ti uzmem porez, a kako cu ja da raspodelim to nije tvoja briga. Izvini a sta je cd nego jedna reprodukcija? Poenta autorskog prava je da ako neko drugi zaradjuje na tvojoj intelektualnoj svojini, dobijes ti od toga pripadajuci deo. Ako se vrti tvoj mp3 u wc-u i to pospesuje sranje, to APSOLUTNO isto kao i reprodukcija slike u wc, koja takodje pospesuje sranje, te se naplacuje 2 din za sranje umesto jedan za pisanje (covek krenuo da pisa pa kad je cuo muziku prisralo mu se). Ako biblioteka zaradjuje sto rentira knjige, ne znam zasto pisci ne bi dobijali TANTIJEME, jer da nije njih onda biblioteka ne bi imala na cemu da zaradi, to je jasno kao dan. Sad sto je knjiga nacionalno dobro, a muzika nije, to je nesto drugo. Slozices se, napisati monografiju o nekom manastiru, je mnogo zametniji posao, nego stvaranje nekog albuma.

Kako obrazlazes sto SOKOJ uzima 0.2 boda 1 bod 1 euro, za svaki uredjaj koji moze da snimi CD ili DVD, traku... pazi molim te, svako ko kupi DVD rezac je pirat i odmah se daje na stancovanje diskova, a mi da to malo predupredimo sa pausalom.

Da rezimiram, nije normalno da se uzima pausal, a da niko ne zna gde novac ide. Ako ja pustam u kaficu indijsku muziku, to znaci da imam neki interes, sto u prevodu znaci, platicu, ali necu da taj novac ode nekom metalcu, jer se nece vratiti u indijsku muziku i ja nemam nikakvu korist sto sam platio. Taj indijac sto mi pasuje dobice manje za svoj rad, a time ce manje biti motivisaniji da stvara novo delo, sto je i cilj. A posebno sto je narod osetljiv na podvale i pronevere...

to je bio verovatno najgluplji pokusaj slikovitog prikaza neke situacije. nadam se da ne radis u prosveti ili sa decom, iako si u pravu za teoriju intelektualne svojine.

ne mozes porediti razlicite vrste umetnickog izraza i rangirati ih na nekakvoj skali. ko je rekao da je manja stvar napisati album? si napisao neki nekad? ili si radio oko manastira? glupost.

dalje, nacionalno dobro? sta je to? postoji opste dobro i SVAKO delo zasticeno autorskim pravom, prelazi u opste dobro tacno 50 godina od dana smrti autora.

kao sto si vec naveo, gde te pare od emitovanja idu, treba da interesuje onog koji je napravio muziku i onog koji zaradjuje od zastite njegovihg prava, sto je u nasoj prici SOKOJ( ako uzmemo da se to tako naziva, zastita :) ). ne vidim gde su tu vlasnici kafica. da, treba da placaju, jasno. javno je emitovanje. ali u tom lancu oni su na pocetku, a taj proces ne ide u krug. prema tome, sta mene tehnicki boli penis da li je para otisla autoru muzike, ako sam ja pustanjem te iste muzike ostvario dobit, navukao musterije itd? ja ne branim SOKOJ, ali ne razumem zasto bi ljudi tako razmisljali? dakle, ako je zakon takav, kakvu vezu ostvaruje taj sto je pustio tu muziku i sam muzicar?

EDIT uostalom, lepo rece Dusan S. sustina je u tome da se prakticno zalis na stvari koje su takve, jer je sustinski najlogicnije da budu takve. e sad, kako se primenjuju, to je druga stvar, i da ima mutljavine, naravno da se slazem...

Edited by LeX69

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema ovde publiku i da je skupa[/u].

I ako si to rekao, ti si 'zagrizao' da je dovedes i sada ce cena biti kao i tamo, zbog rizika, koji je 'opravdan' zato sto nemaju publiku ovde. Doci ce njih 500 probranih, ako ne, otkazaces.

opet se svodi na dve stvari

Ne pozvati bend

Pozvati i otkazati ako omane procena (vracamo se na ono odakle je potekla rasprava, OTKAZIVANJE)

Da napomenemo da je Sonata jeftinija u Americi nego ovde. Da li tamo dolazi 500 ili 1000 mozda i saznamo.

p.s

mene vise nervira otkazivanje nego cena, jer, verovao ili ne, nekada mi je to skuplje od same karte, zato sto ne zive svi u Beogradu i moraju da pokrenu neku logistiku da odu na koncert.

 

E, znaci to je sustina. Vjerovao, ili ne, slazem se. Nista gore od otkazivanja. Niti se covjek jadnije osjeca, a plus i bend nezadovoljan, i fanovi nezadovoljni. To se apsolutno slazem. Da se koncerti u Srbiji moraju stabilizovati, stoji. Ja nisam ponosan ni na jedan otkazan koncert Terra Nostre, ali sta da radim. Castle smo morali da otkazemo, Judas nismo otkazali mi, vec oni, Kreator je pao na dan Mejdena, i tu niko nije ostecen, jer je prodato 2 karte za taj koncert. Na vrijeme je javljeno. JOP je zaista glupost od strane nase agencije, potpuno nepotreban i nebitan potez. Opet, vraceno je manje od 30 karata. Barem smo pokusali... Ovaj osvrt pravim samo da ti pokazem kako ni jedan veliki SKC nije otkazan od strane Terra Nostre. Tu je ipak drugacije, proda se prilican broj karata, ulozi se u plakate, plati se prostor, dogovori se sve. Vjeruj mi, to se tek tako ne otkazuje. Ne otkazuje se kad je mali broj karata u pitanju, vec kad je broj ekstremno nizak. Priznaces da je glupo gledati JOP pred 50 ljudi, ili Sonatu pred 200, ili Castle pred 2000. Tu se postavlja pitanje smisla. Sta da ti kazem, desava se i tako nesto. Evo, sad je i Prong otkazan od strane Legacy-ja zbog nedostatka dokumenata kod benda. Sta tu tek reci? Ovdje je samo problem to se dosta otkazivanja poklopilo. Najiskrenije se nadam da ce se sve to stabilizovati sto prije. I jos nesto, molim te, nemoj se meni obracati u prvom licu "otkazujes", "dovodis"... Ja ovo vise pisem iz licnog ugla, kao fan, a u Terra Nostri nas ima vise, i ne znam da li se poklapaju ove moje tacke gledista s njihovim bas u svemu.

I, da, da te demantujem, ja nisam rekao to sto ti kazes za Sonatu... Evo ti moj post od prije tacno godinu dana:

"23. 6. 2008, 16:22 Post #1351

Dolazi maltene isti broj ljudi. Sve te price su jedna velika bajka. Ako su festivali propali, to ne znaci da na solo koncertima u glavnom gradu nikada nece biti pune sale i dobra atmosfera. Ti "veliki" metal bendovi, koji su u globalnom smislu maleni, prolaze jednako dobro. Bugari su, mozda, u zadnje vrijeme ekstremniji, ali kod njih je metal u strasnoj ekspanziji, a kod nas suprotno. Sonata Arctica ima ovdje sasvim dovoljno publike za bilo kakav koncert na turneji, i ako bude prilike, siguran sam da ce i doci. "

Gdje je tu tacno recenica da su skupi i da ih niko nikada nece dovesti?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...