Jump to content

Prica o silovanju...


imaginos

Recommended Posts

To ti je zato što slušaš Panteru :haha:

nije bre, pantera mi prija za glavu, nego čim vidim da nešto liči na nekakav niz, onao uredjen po nekom šablonu, zaboli me glava, smuti mi se, i počne da mi trne leva ruka, ko da ću (da) šlogiram :haha:

 

- pa kad cemo da cujemo konacno nesto vise o tim fetisima? ;-)

kad otvorite temu o fetišima, nisam je tu neki spamer :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobi A ubije osoba B dete koje je osoba C. Onda dođe zakon koji je osoba D, izvrši smrtnu kaznu nad osobom B i kraj priče.

 

OK, da, to je tako nekad bilo, danas više nije niti može biti, zato što većina zločina nije crno-bela.

 

Uostalom, daću vam vrlo plastičan primer posledica takvog sistema. Svi znate kako je Varg Vikernes ubio Euronymousa iz Mayhema. Da je po vašem, on bi odavno bio mrtav, a mi lišeni nekoliko fenomenalnih albuma. Pritom čovek danas mirno živi i radi na svojoj farmi. Dakle, po čemu bi bilo opravdano da je on onomad ubijen?

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, da, to je tako nekad bilo, danas više nije niti može biti, zato što većina zločina nije crno-bela.

 

Uostalom, daću vam vrlo plastičan primer posledica takvog sistema. Svi znate kako je Varg Vikernes ubio Euronymousa iz Mayhema. Da je po vašem, on bi odavno bio mrtav, a mi lišeni nekoliko fenomenalnih albuma. Pritom čovek danas mirno živi i radi na svojoj farmi. Dakle, po čemu bi bilo opravdano da je on onomad ubijen?

 

 

Он би и био мртав да је постојала смртна казна у Норвешкој. Ја, колико знам, добио је највећу могућу казну? Само не знам детаље око пуштања.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, da, to je tako nekad bilo, danas više nije niti može biti, zato što većina zločina nije crno-bela.

 

Uostalom, daću vam vrlo plastičan primer posledica takvog sistema. Svi znate kako je Varg Vikernes ubio Euronymousa iz Mayhema. Da je po vašem, on bi odavno bio mrtav, a mi lišeni nekoliko fenomenalnih albuma. Pritom čovek danas mirno živi i radi na svojoj farmi. Dakle, po čemu bi bilo opravdano da je on onomad ubijen?

Nemaš pojma koliko me zaboli patka za njegove 'fenomenalne' albume. Nije poenta zakona da ti budeš zadovoljan, već da se zadovolji pravda. Jel oduzeo nekome pravo na život? Jeste. Zašto bi to pravo i dalje njemu bilo garantovano. Sam je izabrao svoj put, neka sam snosi i posledice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Он би и био мртав да је постојала смртна казна у Норвешкој.

 

Pa zato i ne postoji :)

 

Nije poenta zakona da ti budeš zadovoljan, već da se zadovolji pravda.

 

Pa TO pokušavam da ti objasnim! Zadovoljenje pravde uopšte NIJE primarna svrha zakona, to će ti svaki pravnik reći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zato i ne postoji :)

 

 

Избо је лика 23 пута. Мислим да то што живи сада на својој фармици није задовољењ правде. А, притом, нећу да спомињем да је, ако си већ навео тај пример. сјебао пола блек метал сцене тим убиством.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi lišeni nekoliko fenomenalnih albuma.

 

Ti bi bio lisen nekoliko tebi fenomenalnih albuma,mene bi boleo kurac posto mi je ceo Burzum opus tesko smece bez kojeg bi svet bio bolji.

 

Pritom čovek danas mirno živi i radi na svojoj farmi. Dakle, po čemu bi bilo opravdano da je on onomad ubijen?

 

Ne ubijen,ali zatvoren do kraja zivota.Covek je psihopata,i takvima nije mesto na ulici.Po meni licno je trebalo ubiti bolesnog skota kao psa,ali objektivno za smrtnu kaznu ipak treba vise,i nije realno ocekivati za njegova (ne)dela tako nesto.

I reci ti meni jednu stvar:zbog cega bi neko ko je ubio coveka i napravio tolika sranja dobio priliku da mirno zivi i radi na svojoj farmi?To isto radi i neki obican farmer koji mrava u zivotu nije zgazio.Nisu isti,i ovaj skot ne moze imati ista prava.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

 

I reci ti meni jednu stvar:zbog cega bi neko ko je ubio coveka i napravio tolika sranja dobio priliku da mirno zivi i radi na svojoj farmi?To isto radi i neki obican farmer koji mrava u zivotu nije zgazio.Nisu isti,i ovaj skot ne moze imati ista prava.

 

 

Управо сам то и рекао.:пивопије:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa TO pokušavam da ti objasnim! Zadovoljenje pravde uopšte NIJE primarna svrha zakona, to će ti svaki pravnik reći.

Čekaj Gojko, gubimo se malo na talasnim dužinama. Zadovoljenje pravde BI TREBALO da bude primarna svrha zakona. Šta ja imam od toga što će ubica nekog mog bližnjeg da ide na rehabilitaciju? Da neću možda ja da mu platim hranu i smeštaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I reci ti meni jednu stvar:zbog cega bi neko ko je ubio coveka i napravio tolika sranja dobio priliku da mirno zivi i radi na svojoj farmi?

 

To objašnjavam već sat vremena i terate me da se ponavljam - zato što je osveta isključena iz jednačine. Osveta je primitivna stvar, nagonska, stvar koju je zakonodavstvo ostavilo iza sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sisus

Pa naravno da mu ti placas smestaj i hranu...kroz porez...zbog toga sam ja za smrtnu kaznu i ubijanje smeca...ljudi koji su u stanju pociniti tezak zlocin kao sto je ubistvo,nemaju pravo da se rehabilituju,i da zive na grbaci gradjani.Jedino pravo koje bi im dao je da biraju ko ce im presuditi:dzelat ili clan porodice cijeg je bliznjeg ubio.

 

@Gojko

Procitaj sta je Narsil rekao...konkretno to sto pricas nema veze sa osvetom.Osveta bi bila da mu neko iz porodice ubijenog presudi,bez ikakvog uplitanja zakona.Ovo o cemu mi pricamo nije osveta,vec pravda.

Edited by lemmy sixx

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sisus

 

Čekaj Gojko, gubimo se malo na talasnim dužinama. Zadovoljenje pravde BI TREBALO da bude primarna svrha zakona. Šta ja imam od toga što će ubica nekog mog bližnjeg da ide na rehabilitaciju? Da neću možda ja da mu platim hranu i smeštaj?

 

pravda ne izgleda isto iz perspektive zrtve, pocinioca, posmatraca sa strane, drzave, ovog i onog - tako da ne moze da se nadje neka "referentna tacka" pravde koju bi trebalo zadovoljiti. hocu da kazem na primer sledece: osoba sa jakim osecajem za pravdu dozivi da njen sin pocini silovanje, ubistvo, kradju ili nesto slicno. odjednom pocinje da se menja perspektiva i pravda vise ne izgleda isto toj osobi, i pocinje druga prica i drugi zahtevi.

 

pravda iz ociju posmatraca sa strane je uslovljena time koliko taj posmatrac ima PRECIZNE I VERODOSTOJNE informacije o onom sto se desilo (a to nikad nije verodostojno jer taj neko nije prisustvovao dogadjaju)...

 

tako mi se cini da dolazimo do paradoksa - pravdu bi trebalo zadovoljiti (tu se svi slazemo), ali po cijem kriterijumu?

 

 

jedino oko cega mozemo da se svi (uslovno receno) slozimo je da treba da postoji zakon koji stiti drustvo...

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadovoljenje pravde BI TREBALO da bude primarna svrha zakona.

 

Pa to je tvoje mišljenje, tvrdim ti da nijedan krivični zakon nije donet sa ciljem zadovoljenja pravde, jer bi onda bilo kako ti kažeš. Ne može ekvivalent za oduzeti život biti 10 godina zatvora, može biti samo isto tako oduzet život. Pa nije li ti onda to indikativno? Ja znam, razumem da tebe zabole kurac za nečiju rehabilitaciju, ali to objašnjavam sve vreme - zakon nije briga za pojedinca. U prevodu, da neko meni sutra ubije nekoga iz familije, taj neko će dobiti toliko i toliko godina zatvora zato što sudija smatra da na toliko dugo treba da bude isključen iz društva, a ne zato što je meni neko ubijen, pa da to bude neka nadoknada. To nije moje mišljenje, to je aksiom savremenog prava. Kud je Kuruz baš sad banovan, majku mu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti bi bio lisen nekoliko tebi fenomenalnih albuma,mene bi boleo kurac posto mi je ceo Burzum opus tesko smece bez kojeg bi svet bio bolji.

 

 

 

Ne ubijen,ali zatvoren do kraja zivota.Covek je psihopata,i takvima nije mesto na ulici.Po meni licno je trebalo ubiti bolesnog skota kao psa,ali objektivno za smrtnu kaznu ipak treba vise,i nije realno ocekivati za njegova (ne)dela tako nesto.

I reci ti meni jednu stvar:zbog cega bi neko ko je ubio coveka i napravio tolika sranja dobio priliku da mirno zivi i radi na svojoj farmi?To isto radi i neki obican farmer koji mrava u zivotu nije zgazio.Nisu isti,i ovaj skot ne moze imati ista prava.

 

 

Slažem se, naročito ako se ima u vidu svirepost s kojom je Varg izvšio zločin. Ne samo što je naneo čoveku ko zna koliko uboda u prvom naletu, već ga je sustigao ispred stana da bi ga dokrajčio. Dodamo li tome svako odsustvo kajanja kod njega, svakako bi kazna trebalo da bude takva da ga za stalno udalji iz društva jer je tim zločinom pokazao da nije dostojan da bude njegov deo, kao i da je potpuno nestabilna i poremećena ličnost. Ne bi me iznenadilo da opet napravi neku glupost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pa naravno da mu ti placas smestaj i hranu...kroz porez...zbog toga sam ja za smrtnu kaznu i ubijanje smeca...ljudi koji su u stanju pociniti tezak zlocin kao sto je ubistvo,nemaju pravo da se rehabilituju,i da zive na grbaci gradjani.Jedino pravo koje bi im dao je da biraju ko ce im presuditi:dzelat ili clan porodice cijeg je bliznjeg ubio.

 

To sam i ja rekla. :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj se ljutiti, ali ako iz cele moje priče nisi shvatio koliko je pravda subjektivan pojam, onda nemam više nijedan argument da ti ponudim.

 

Мислим да је Леми хтео да каже исто што и ја, за неведени пример.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se, naročito ako se ima u vidu svirepost s kojom je Varg izvšio zločin. Ne samo što je naneo čoveku ko zna koliko uboda u prvom naletu, već ga je sustigao ispred stana da bi ga dokrajčio. Dodamo li tome svako odsustvo kajanja kod njega, svakako bi kazna trebalo da bude takva da ga za stalno udalji iz društva jer je tim zločinom pokazao da nije dostojan da bude njegov deo, kao i da je potpuno nestabilna i poremećena ličnost. Ne bi me iznenadilo da opet napravi neku glupost.

 

Da, samo što je tada imao 19 godina. Nek mi se javi onaj ko je bio potpuno zrela i formirana ličnost sa 19 godina. A i ovaj deo "nije dostojan da bude njegov deo" - ne radi se tu ni o kakvom dostojanstvu; štaviše, čovek samom činjenicom da mirno živi i radi pokazuje uspešnost koncepta rehabilitacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...