Jump to content

Posao


Guest Administrator

Recommended Posts

Ja bih kao prvu stvar uradio da se činovnicima u birokratiji daju u proseku duplo manje plate, nego ljudima koji rade kod privatnika.

Znači ako kod privatnika imaš 20-30.000 prosek, ovde da budu plate 10-15.000... pa lepo brate nek to rade samo svršeni srednjoškolci i fakultetlije godinu-dve-tri dok ne nađu nešto bolje.

moze, da plata bude 10-15k al da to bude part-time job

ko ce da sedi negde za 15 soma? toliko imaju cistacice. plus za te par ese ne isplati nista da radis ako ce da traje ceo dan, jer onda nemas vremena za drugi posao, a da bi ziveo treba ti drugi posao tj jos para.

treba smanjiti drzavnu administraciuju, ali ne na taj nacin.

kakvi ste ljudi, ubili biste nekoga ko vam nista duzan nije, i ti ljudi sto rade trreba da ziuve od plate, to sto svi zivimo u srbiji je druga prica. gde su ljudi koji rade i primaju platru socijalni slucajevi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kažu da je to tako u nekim razvijenim zemljama (nisam proverio, pa ne mogu da tvrdim).

Eto.. ako već težimo ka tome, hajdemo prvo da se ratosiljamo onog pogubnog "Uči sine školu, da ne bi morao da radiš".

 

Kuruze.. nemam ja ništa protiv zakona... samo me ne greje sunce zbog drugih stvari, to hoću da kažem.

 

kakvi ste ljudi, ubili biste nekoga ko vam nista duzan nije, i ti ljudi sto rade trreba da ziuve od plate, to sto svi zivimo u srbiji je druga prica. gde su ljudi koji rade i primaju platru socijalni slucajevi....

 

Ma ne bih ja nikoga ni ubio, ni dirao. Meni je nit' iz džepa, nit' u džep.

U tome je i caka, što ljudi ne bi radili za 15.000, nego bi se preorijentisali na nešto plaćenije (a van tereta države), a birokratiju mogu da rade i svršeni srednjoškolci (i to 100 puta učinkovitije).

Naravno, pare koje bi se uštedele na taj način, upravo davati ljudima koji osnivaju male firmice, a posebno onima sa izvoznom delatnošću.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi koji deo birokratije

al to ne menja cinjenicu da je 15k nedovoljno za zivot, pa da li radio u administraciji il ko cistacica

 

a to :"uci sine MEGATREND da ne bi morao da radis"

to je problem, ne nesto drugo. nece ljudi da rade razlicite poslove sa fakultetskom diplomom, al pitanje je SA KOJOM DIPLOMOM.

no hard feelings za megatrendovce, al da se ne lazemo, 90% njih je tamo jer ne bi mogli da prodju ni na jednom krstenom fakultetu.

niej svako za fakultet i to nije nista novo ni strano, samo roditelji guraju decu u kojekakve megatrende i sranja jer misle da ce im time uciniti uslugu

oce kurac, samo ce im bustovati samopouzdanje da ne rade poslove za koje zapravo jesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, jer u proseku od 5 zaposlenih, 1 radi sjajno, jedan onako al troje ne rade nista

i tako je u svim drzavnim preduzecima (u ovom u kom ja radim je bas tako.. tipa ono troje moz da zamenis sa jednim koji radi dobro i da se ne primeti razlika, sem na bolje)

jer im se moze, jer nema evaluacije i rada po ucinku, kao kod privatnika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ljudi na državnom budžetu (škole, bolnice, policija, pa i administracija)

Zato i rekoh birokratija.

Naravno da postoje važne državne institucije, i njima sigurno ne bih dao platu 15.000

Pričam o onome što imamo, a bez čega se realno može (a imamo vala.. za izvoz takvih).

 

Kuruz je, čini mi se ostavio link do ove kolumne Lazanskog:

http://www.politika....-kupusu.sr.html

 

U njoj je otprilike ono što i ja hoću da kažem:

Када сам у британском Форин офису у Лондону, који је и организовао тај интервју, замолио да ми дају њихов службени ауто да се пребацим до Нортвуда, бело су ме погледали.

 

„Господине, Форин офис има само три службена аутомобила.” Онда сам ја њих бело погледао. Министарство спољних послова империје у којој све донедавно никада није залазило сунце, од Хонгконга до Гибралтара, 1982. године имало је само три службена аутомобила. Узео сам такси.

Share this post


Link to post
Share on other sites

korupcija na nizim nivoima je posledica toga sto su ti ljudi, kao i skoro ceo radni narod http://en.wikipedia.org/wiki/Precariat

 

korupcija na visim nivoima, nivoima kontrole, je odlicna stvar. znaci da su tu ljudi zbog para, a ne iz ubedjenja, sto postoji uglavnom u totalitarnim drustvima. zato npr svi fasisticki sistemi imali do jaja malu korupciju, na nizim nivoima je resena tako svi (koji nisu neka proganjana manjina) mogu da zive normalno, fasizam je originalna socijalna drzava, a na visim nivoima je resena tako sto su svi isprani mozgovi koji su tu iz fanatizma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa rekoh (odnosno rekosmo) već, nije zakon, nego (ne)sprovođenje.

Sve dok inspekcija prima mito, institucije ne rade, skoro svakog realno boli kurac da radi svoj posao, neće ni zakon puno pomoći.

 

Ja bih kao prvu stvar uradio da se činovnicima u birokratiji daju u proseku duplo manje plate, nego ljudima koji rade kod privatnika.

Znači ako kod privatnika imaš 20-30.000 prosek, ovde da budu plate 10-15.000... pa lepo brate nek to rade samo svršeni srednjoškolci i fakultetlije godinu-dve-tri dok ne nađu nešto bolje.

 

Svrseni srednjoskolci i fakultetlije ne bi znali nista kao ovnovi. Ne znaju mnogo ni oni koji imaju i mnogo veci staz, a ovi bi mogli da zevaju samo kao tele u sarena vrata tako da je ta ideja totalno neizvodiva sem u nekoj knjizi losoj knjizi fantastike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora uopšte da znači, moja sestra od strica radila u opštini kao šalteruša posle srednje i znala je da radi kao i ove starije (i više je od njih radila). Baš kažu da im je bila radnik za primer, šteta što ode na faks pa napusti pos'o :D

Kapiram da o tako nekim poslovima Elf priča, ne da zaposliš klince po školama i bolnicama da rade nešto za šta i nemaju kvalifikacije

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa na salteru moze da radi bilo ko. Ajde neka neki ko zavrsi npr. ekonomski fakultet dodje u opstinu i da radi na budzetu. Ne bi mogao da bude ni obican knjigovodja, a o mestima glavnog knjigovodje, budzetske kontrole ili nesto drugo moze samo da sanja. Meni su takvi dolazili i nisu znali ni virman da popune. 10 godina prakse treba da bi neko mogao na odgovornijem mestu da radi i da stvarno nesto i uradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije poenta u smanjivanju plata u javnom sektoru, nego u:

 

1) smanjenju broja zaposlenih

2) zapošljavanju kvalitetnih, a ne podobnih

3) redovnoj kontroli, potrebnoj zbog veličine državnog aparata

4) vrednovanju učinka svakog zaposlenog, kako bi visina zarade iznad fiksnog iznosa predstavljala proizvod određenog količnika i učinka odmerenog prema jasno uspostavljenim kriterijumima

5) kresanje troškova, što pre svega podrazumeva ukidanje privilegija poput službenih automobila, nemilosrdnog trošenja impulsa preko službenih telefona itd.

 

 

javni sektor je potreban svakoj državi, ali mora biti građen shodno potrebama države i građana, a ne radi zapošljavanja raznih degenerika koje je kasnije nemoguće otpustiti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plus sto je ko nas revizija bila takva da je apsolutno ometala obavljanje svakodnevnog posla. Iskopirali smo svaki dokument koji je odstampan u zadnje dve godine i to dva puta. Kamion papira smo potrosili. Koji rashod!!!!

 

Da je drzava normalna oni bi trebali da dodju pa neka bucu sami. Ovako oni imaju vise nase dokumentacije nego mi sami, a ostali su 6 meseci s tim sto i evo sada posle godinu dana jos uvek traze neke gluposti kao da nisu vec sve dobili i to dva puta. Mi vise nemamo ni jedan jedini papiric da im damo.

 

Da i 3 kopir aparata se pokvarila od kojih je jedan i crkao.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

E drugari zna li slucajno neko za firmicu kojoj bi trebao PHP developer sa nekim intermediate iskustvom. Na stranu javljanje na kojekakve internet oglase, mnogo bi mi vise znacilo da iz prve il druge ruke saznam kakvo je stanje u nekoj firmi nego da mi samo na intervjuu napricaju sve i svasta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pogledaj s vremena na vreme sajt firstbeatmedia.com. oni s vremena na vreme traze php programere. firma je americka, rad od kuce, plata uvek na vreme. sestra mi radi kod njih 3+ godina, zadovoljna je.

 

p.s.

firma gde trenutno radim trazi python programera, ako neko nekog zna, neka se javi na pp da dam detalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam pitona,ali ko ce da ga isprogramira jebem li ga.

 

bude li doticni programer dovoljno visok, krupan i dlakav, poslacu ga da ti ga isprogramira. svima dobro.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ti dlakavi su mozda bolji za tvoju mesozderku. Meni treba neki suptilniji programer jer sa pitonom mora oprezno da se postupa da ne bude posle kuku lele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...