Jump to content

Posao


Guest Administrator

Recommended Posts

citam ove ideje o novoj varijanti penzije...

neveruem

http://www.b92.net/b...6&nav_id=800974

 

lepo ja kazem, niko od nas nece otici u penziju, podicice starosnu granicu do 75 i jebace nas u glavu malim platama da pocrkamo

A prosečni životni vek u Srbiji je 74 godine za muškarce i 76 za žene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam gotovo ništa o novom (i starom) zakonu o radu, ali to što je dočekan na nož, mi uliva poverenje.

Jebiga, ja nešto ne vidim da je stari zakon o radu mnogo štitio prava zapošljenih, izuzev onih koji su partijskim knjižicama dovedeni na državne jasle, pa Bog otac ne može da ih otpusti.

Možeš da zapališ državnu zgradu u kojoj radiš, da se snimiš kamerom, da bi oni mogli da razmišljaju da li da te otpuste, dok imaš prava na žalbu. Jebeš to.

Klasičan šljaker u Srbiji, nit' ima prava, nit' je prijavljen i kontam da mu je isti kurac - novi, ili stari zakon.

 

Ako će novi zakon da doprinese lakšem otpuštanju parazita, koji samo u svom svetu imaju neprocenjive sposobnosti, a za sve ostale su nesposobne pijavice, onda sam za da se taj zakon usvoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako će novi zakon da doprinese lakšem otpuštanju parazita, koji samo u svom svetu imaju neprocenjive sposobnosti, a za sve ostale su nesposobne pijavice, onda sam za da se taj zakon usvoji.

 

Nesto ne verujem, vezare ce se snaci kakav god da je zakon, jer smo takva zemlja. Samo ce vise da jebu ostale, neprivilegovane zaposlene

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ti linkovi za Nacrt i za moj popis najvažnijih izmena, nedavno sam to radio zbog posla

 

što se tiče radnog vremena, prekovremeni rad je moguć u trajanju od najviše 8 sati nedeljno i to pod posebnim uslovima

 

 

nacrt

http://www.scribd.com/doc/200401341/Nacrt-Zakona-o-Izmenama-i-Dopunama-zakona-o-Radu

 

moj popis izmena

http://www.scribd.com/doc/200403808/Izmene-i-Dopune-Zakona-o-Radu

 

 

 

svakako treba čitati sve, pošto ja nisam mogao da uđem u detalje (ovo spremam za neki bilten, pa ne mogu da se razmašem)

suština je da su sindikati najebali i zato se džukele bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se ne sviđa deo o smenskom radu. Nije zgodno raditi noću, iako sigurno ima ljudi kojima to više odgovara. Možda ne mora da dobije veću platu, ali bar da ograniče da npr. radnik koji radi noću može da radi maksimalno 35 sati nedeljno, ili tako nešto. Svakako da je to sve normalnije danas (radnici u fabrikama, bolnicama, pekarama, vozači...), ali čovek ne može tako lako da se prilagodi tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imajući u vodu očajno stanje na srpskom tržištu rada, rekordan broj nezaposlenih, i činjenicu da ljudi ( radnička klasa pre svega) nisu sigurni da li će imati za koricu hleba naredni mesec, mislim da svaka promena u toj je sferi dobrodošla. Makar podrazumevala pucanje u nogu šefovima sindikata, jer šta su oni uradili za radnike ovih godina?

Sve to u Lisičiji potok i takatakataka, pik, pak, puk što bi reko drug Popara..

Edited by Schneider

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa piše

 

Ако је рад организован у сменама које укључују и ноћни рад, послодавац је дужан да обезбеди измену смена, тако да запослени не ради непрекидно више од једне радне недеље ноћу.

Запослени може да ради ноћу дуже од једне радне недеље непрекидно, само уз његову писану сагласност.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Član 108

 

Zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, i to:

1) za rad na dan praznika koji je neradni dan - najmanje 110% od osnovice;

2) za rad noću i rad u smenama, ako takav rad nije vrednovan pri utvrđivanju osnovne zarade - najmanje 26% od osnovice;

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali to je do inspekcija, radnika itd

 

sam Zakon o radu, kao propis, je u velikoj meri na strani radnika i biće čak i ako izmene navedene u objavljenom nacrtu budu usvojene

a i u sudovima radne sporove gotovo uvek dobijaju radnici

Edited by Underkuruz

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali to je do inspekcija, radnika itd

 

Ma da.. slažem se.

Samo kažem, preleteo sam preko teksta i (gorko)smešna mi je bila ona odredba, u kojoj se kaže da radnik može raditi noću duže od navedenog ograničenja, pod uslovom da je to isključivo uz njegovu saglasnost. Mislim.. hah :haha: .. baš neki mučenik koji hrani decu neće dati saglasnost za to... i neki tamo privrednik će se baš potresti ako mu radnik ne da saglasnost, dok ima 20 njih (sa saglasnošću) da postavi na njegovo radno mesto.

I ovakav zakon o radu mu više dođe kao neki spisak lepih želja, nego nešto realno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa rekoh (odnosno rekosmo) već, nije zakon, nego (ne)sprovođenje.

Sve dok inspekcija prima mito, institucije ne rade, skoro svakog realno boli kurac da radi svoj posao, neće ni zakon puno pomoći.

 

Ja bih kao prvu stvar uradio da se činovnicima u birokratiji daju u proseku duplo manje plate, nego ljudima koji rade kod privatnika.

Znači ako kod privatnika imaš 20-30.000 prosek, ovde da budu plate 10-15.000... pa lepo brate nek to rade samo svršeni srednjoškolci i fakultetlije godinu-dve-tri dok ne nađu nešto bolje.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...