Jump to content

Gentle Giant


Novaliis

Recommended Posts

Britanski sastav iz sedamdesetih. Meni jedan od omiljenih bendova uopste.

 

Mislim da su poznati svakom fanu prog roka pa nije potrebno previse ih predstavljati. Dovoljno je reci da su poznati po kompleksnoj, genijalnoj muzici. Na zalost, bend nikada nije doziveo vecu popularnost.

 

http://www.youtube.com/watch?v=oK4cuXJa7QE

http://www.youtube.com/watch?v=_8WiYHns8Os

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

imate neke preporuke za neke slične albume/bendove?

 

Jesi li slusao bend ''Yezda Urfa''? Njihov album ''Sacred Baboon'' je jedan od mojih omiljenih i iako nisu slicni Gentle Giant-u, nekako sam ih uvek svrstavao u isti kos - ''ludacki istripovani prog rock sedamdesetih''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da znaš da sam nedavno tražio neke nove bendove koji su nekog približnog stila GG-u, ali ne postoji realno ništa što bi se moglo svrstati u isti koš. Stoga, šta će mi kopije, kad imam original :D

kapiram ali mislim da ne bi trebao baš tako da posmatraš stvari (u kontekstu original-kopija) jer često i kopija može biti (skoro) podjednako dobra kao i original. give it a chance man ;)

 

Jesi li slusao bend ''Yezda Urfa''? Njihov album ''Sacred Baboon'' je jedan od mojih omiljenih i iako nisu slicni Gentle Giant-u, nekako sam ih uvek svrstavao u isti kos - ''ludacki istripovani prog rock sedamdesetih''.

upravo preslušao gazda Yezdu Urfa. fenomenalno! baš carska i tripozna mjuza + što ima dosta vokalnih delova koji baš podsećaju na GG. ne mogu da verujem kakvi sve bendovi obitavaju u mračnim vodama prog rock undergrounda 70-ih. :mrgreen: moraću da poslušam i njihove ostale albume :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, vidis, tuzno je da je takav bend snimio samo 2 albuma. Nisam siguran za album ''Boris'' kakav je, preslusao sam ga davno samo par puta, cini mi se da je to vise kao neki demo.

Recimo, secam se da je ova pesma na tom izdanu ali u demo verziji. Ovo mi je bolja verzija, sa Sacred Baboon-a:

 

http://www.youtube.com/watch?v=IX6iewSNq2E

Share this post


Link to post
Share on other sites

u, pa ovo zvuči super! kakav crni demo :bigblue: evo sad videh na netu da taj Boris ima lepe kritike/recenzije, stavio sam da se skida pa javljam utiske čim preslušam

 

inače, u svim žanrovima ima takvih one-album-wonder (u ovom slučaju dva albuma) bendova koji iz nekog razloga nisu uspeli da opstanu dovoljno dugo da bi svetu podarili više svoje carske mjuze

 

a jbg, šta da se radi, bedak, uživajmo makar u ovome što su ostavili iza sebe ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj razlog je uglavnom nedovoljna paznja medija i nepopularnost jer se ne radi o mejnstrim muzici. Zalosno, jer kakva muzika je u pitanju govori cinjenica koliko je Gentle Giant popularan i slusan danas. Isti slucaj sa Yezda Urfa albumom..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gentle Giant se poprilično ubraja u kultove žanra, doduše ne kao Genesis i tako ti, ali sigurno je ostavio veliki uticaj na sve što se dešavalo posle.

 

Inače, je l' slušao neko Three Friends, bend nastao od bivših članova GG-a i uglavnom sviraju GG klasike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novi album Neal Morse-a ima jednu takvu pesmu, Time Changer. Gostuju Alan Morse i Nik D'Virgilio iz Spoks's Beard. Pesma je o vremenu koje je proveo u Spock's Beard i ima jedna deonica gde rade vokalne harmonije kao u najboljim danima..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 years later...
  • 2 years later...

The classic GENTLE GIANT lineup has reunited for the first time since 1980 for a unique new video. Pieced together over the last few months, it's a brand new performance of "Proclamation" (originally from the band's 1974 album "The Power & The Glory"), including appearances from GENTLE GIANT alumni Derek, Ray and Phil Shulman, Gary Green, Kerry Minnear, John Weathers and Malcolm Mortimore. There are also guest appearances by numerous notable musicians, including Jakko Jakszyk (KING CRIMSON), Billy Sherwood (YES), Lee Pomeroy (ELO/STEVE HACKETT), Dan Reed (DAN REED NETWORK), Richard Hilton (CHIC) and Mikey Heppner (PRIESTESS).

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...