Jump to content

Hardware


Јарослав

Recommended Posts

Ja sam do juce imao 8gb DDR3 patriotovu,mana mu je sto ne moze na ASUS plocu da ide ali zato podrzava sve ostale,a posto imam ASUS plocu menjao sam ga uz doplatu za Kingston 8GB,inace taj patriot sam uzeo za 4020din po shock ceni.

 

Јели колега мртви, колико то стаје? И зар ти је стварно више требало 4GB RAM меморије од неког i5 процесора?

Razlika u ceni je od 50/60 eura za taj procesor ako se ne varam tako da 4gbDDr3 ram memorije ne bi pokrilo tu cifru a ovaj procesor sto je uzeo je babaroga i ne vidim razlog zasto bi mu trebao bolji sem ako ne radi na nekim jako zahtevnim projektima u extra-ultra-mega zajebanim programima -_- .

Edited by BruceBruce

Share this post


Link to post
Share on other sites

bas sam o tome pricao sa ortakom pre par dana.prosle godine sam kupio ddr2 2gb na 800mhz i to je kostalo 4200din,a sad ima ddr3 2x4gb na 1600mhz za 4000din ravno.koja je to razlika u cenama samo za godinu dana to je neverovatno.... rama nikada dosta,narocito kada se radi sa malo jacim softverom(najjednostavniji primer je fotosop koji 2gb rama zguta dok si rekao keks),a i npr gta 4 da bi se igrao sve na maximumu ne moz bez 6-8gb rama,narocito sad sa ovim real modovima koji trose uzasno puno..

 

Ajde ne lupetaj gluposti covece boziji.Kakvih crnih 8GB za GTA,da li si ti normalan.Ja imam 4GB,sve zivo mi na maksimumu.A sto se tice photoshopa,u ovom momentu su mi upaljeni photoshop CS5,premiere CS5,after effects CS5 i igra Rage,i sve ukupno to koristi oko 80% RAM-a.Ne lupetaj.

Koji ce vam kurac 8GB rama,da li ste vi normalni.Pa ja na poslu imam masine sa 4GB a rade televizijske poslove savrseno.Najbolje da nekom prosecnom korisniku treba 8GB,to je cisto proseravanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

razlika je primetna kada je upaljeno gomila stvari + neka zahtevna igra, alt-tab radi u sekundi sa 8GB.

Opet kazem, prosecnom korisniku ne treba da je 4GB 50e, al posto je manje od 20 zasto ne uzeti ko ima kintu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde ne lupetaj gluposti covece boziji.Kakvih crnih 8GB za GTA,da li si ti normalan.Ja imam 4GB,sve zivo mi na maksimumu.A sto se tice photoshopa,u ovom momentu su mi upaljeni photoshop CS5,premiere CS5,after effects CS5 i igra Rage,i sve ukupno to koristi oko 80% RAM-a.Ne lupetaj.

Koji ce vam kurac 8GB rama,da li ste vi normalni.Pa ja na poslu imam masine sa 4GB a rade televizijske poslove savrseno.Najbolje da nekom prosecnom korisniku treba 8GB,to je cisto proseravanje.

To sam gore isto rekao i za procesor,koji ce kurac sada nekom nazovi "normalnom koristiku racunara",tj coveku koji racunar koristi u "civilne svrhe" i5 ili i7 procesor...cisto izivljavanje.ja sam uzeo 8GB rama zato sto sam video po shock ceni za 4 ljade a tog dana nisu imali bas ni jednu od 2X2 gb pa sam uzeo da ne bih cekao,kasnije se ispostavilo da sam se zajebao zbog ploce pa sada menjam u istoj firmi i cekam taj kingston paket...

Share this post


Link to post
Share on other sites

razlika je primetna kada je upaljeno gomila stvari + neka zahtevna igra, alt-tab radi u sekundi sa 8GB.

 

alt+tab radi u sekundi i na 4GB,bez problema.I alt+start na win 7.Bez ikakvih problema.Dakle,to nije nikakav razlog za kupovinu te bolesne kolicine rama.

 

Bacanje para. Bolje kupiti jedne patike od 12000, nego 16gb RAM - a. :mrgreen:

 

Naravno.Patike ces nositi svaki dan,a toliku bolesnu kolicinu rama apsolutno nikada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Није да нема потребе, нека већа симулација ће брзо да повуче 4-5GB (ако се неко уопште бави тиме на кућном рачунару). А колико ми се чини, за фотошоп и слично ваља узети што бољи процесор, јер ће такви програми искористи свако језгро и сву кеш меморију.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakvi bre procesori,photoshop je kurton od programa sto se tice zahtevnosti.Jedino sto vam treba je OpenGL podrska na grafickoj i minimum 256mb rama na istoj (sto u ovo vreme ima 90% ljudi),i to samo u slucaju da radite sa kompleksnim slikama ogromnih formata,ili 3d slikama.Kakav bre photoshop,kurton od programa.Isti slucaj je i premiere.Svaka malo jaca masina ce ga gurati bez problema.Samo ce vam renderovanje zavisiti od toga da li imate CUDU na grafickoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јели колега мртви, колико то стаје? И зар ти је стварно више требало 4GB RAM меморије од неког i5 процесора?

 

I5 procesor mi je bio preskup za razliku od i3, a čisto sumnjam da se vidi toliko razlika. Što se tiče rama iskustvo mi je pokazalo da njega stvarno nikad dosta. Uvek multitaskujem i imam često upaljena po 3-4 adobejeva programa istovremeno plus radim na dva monitora.

Ne radim ništa preterano zahtevno osim obrade fotografije visoke rezolucije ponekad.

 

U poslednje vreme primećujem na poslu da samo upalim nekoliko tabova i firefox povuče 2gb rama lagano. 1gb mu je neki default u zadnje vreme.

 

Osim toga dižem virtualne mašine pa mi zbog toga takođe treba dosta rama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I5 procesor mi je bio preskup za razliku od i3, a čisto sumnjam da se vidi toliko razlika. Što se tiče rama iskustvo mi je pokazalo da njega stvarno nikad dosta. Uvek multitaskujem i imam često upaljena po 3-4 adobejeva programa istovremeno plus radim na dva monitora.

Ne radim ništa preterano zahtevno osim obrade fotografije visoke rezolucije ponekad.

 

U poslednje vreme primećujem na poslu da samo upalim nekoliko tabova i firefox povuče 2gb rama lagano. 1gb mu je neki default u zadnje vreme.

 

Osim toga dižem virtualne mašine pa mi zbog toga takođe treba dosta rama.

uzeo si bombonu od masine,sve je na mestu onoliko koliko treba pa i vise od toga. :rockdevil:

 

PS:

Da si uzeo recimo taj i5 koji je dosta skuplji od i3 ne bi narednih 2-3 god mogao da iskoristis njegov max tj ne bi ti bilo uopste potrebno a mozda nece ni tada...

Edited by BruceBruce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakvi bre procesori,photoshop je kurton od programa sto se tice zahtevnosti.Jedino sto vam treba je OpenGL podrska na grafickoj i minimum 256mb rama na istoj (sto u ovo vreme ima 90% ljudi),i to samo u slucaju da radite sa kompleksnim slikama ogromnih formata,ili 3d slikama.Kakav bre photoshop,kurton od programa.Isti slucaj je i premiere.Svaka malo jaca masina ce ga gurati bez problema.Samo ce vam renderovanje zavisiti od toga da li imate CUDU na grafickoj.

 

istina ziva, ja koristim udobno photoshop za prosecne stvari a imam 640mb rama dok mi je, recimo, opera ukljucena u isto vreme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde ne lupetaj gluposti covece boziji.Kakvih crnih 8GB za GTA,da li si ti normalan.Ja imam 4GB,sve zivo mi na maksimumu.A sto se tice photoshopa,u ovom momentu su mi upaljeni photoshop CS5,premiere CS5,after effects CS5 i igra Rage,i sve ukupno to koristi oko 80% RAM-a.Ne lupetaj.

Koji ce vam kurac 8GB rama,da li ste vi normalni.Pa ja na poslu imam masine sa 4GB a rade televizijske poslove savrseno.Najbolje da nekom prosecnom korisniku treba 8GB,to je cisto proseravanje.

normalan jesam,a ti ocigledno nemas blage veze sta pricas.svojim ocima sam gledao kako se racunar koji je snimao demo projekat sa 6-7 traka GUSIO na 3gb rama u cubaseu petici i kako je imao jos 100mb rama slobodno.moze ti biti upaljeno i jos 10 programa,ja pricam o AKTIVNOM koriscenju istih,a ne upalis program pa igras rage.licno posedujem 2gb rama i kada god u fotosopu krenem da radim sa malo vecim slikama (ne sa obicnim slikama od 1mb pa dodas tekst,zatamnis sliku i te fore to moze svaka kanta da radi) komp mi radi na jos 20-30mb rama.uostalom covek je lepo odgovorio na ovoj stranici za sta mu treba toliko rama.valjda on zna najbolje za sta ce to da koristi..

danas je jedan stap od 4GB oko 1800din, bzvz je ne uzeti dva takva (pricamo o DDR3 naravno), i covek ne osecam nikakva stucanja, drljanja HD-a ili bilo kakve probleme u radu.

upravo tako,cene su sada mnogo povoljnije i prihvatljivije i ako mozes zasto ne bi kupio?

 

svaka cast DMW uzeo si ti dobru masinu i nek te sluzi godinama dok je ne zamenis boljom.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

normalan jesam,a ti ocigledno nemas blage veze sta pricas.svojim ocima sam gledao kako se racunar koji je snimao demo projekat sa 6-7 traka GUSIO na 3gb rama u cubaseu petici i kako je imao jos 100mb rama slobodno.moze ti biti upaljeno i jos 10 programa,ja pricam o AKTIVNOM koriscenju istih,a ne upalis program pa igras rage.licno posedujem 2gb rama i kada god u fotosopu krenem da radim sa malo vecim slikama (ne sa obicnim slikama od 1mb pa dodas tekst,zatamnis sliku i te fore to moze svaka kanta da radi) komp mi radi na jos 20-30mb rama.uostalom covek je lepo odgovorio na ovoj stranici za sta mu treba toliko rama.valjda on zna najbolje za sta ce to da koristi..

 

Cubase 5 koristim i ja,i apsolutno nikada mi se nije desilo to o cemu pricas.Nikada.Kada radim nesto u Cubase-u koristim to vreme da bih renderovao nesto iz After Effects-a ili Premiera,bas zbog male Cubase potrosnje.Apsolutno mi nije jasno sta ti pricas.

Za photoshop ti lepo kazem da nije nikakav potrosac.Svakodnevno sam u dodiru sa njim posto mi je to posao,i radim i sa slikama ogromnih dimenzija.Stavim renderovanje u premieru ili after effects-u i za to vreme bez problema radim sve photoshop operacije.Ne znam koliko si u kontaktu sa nabedenim programima,ali renderovanja u njima vuku mnogo vise nego neke cubase sprdacine.

 

I5 procesor mi je bio preskup za razliku od i3, a čisto sumnjam da se vidi toliko razlika. Što se tiče rama iskustvo mi je pokazalo da njega stvarno nikad dosta. Uvek multitaskujem i imam često upaljena po 3-4 adobejeva programa istovremeno plus radim na dva monitora.

Ne radim ništa preterano zahtevno osim obrade fotografije visoke rezolucije ponekad.

 

Ima itekako razlike.Ja sam pre nesto manje od godinu dana u jednu masinu u montazi stavio i3,a pre par meseci sam uzeo dve nove montazne masine sa i5.Poprilicna razlika.

Sto se tice rama,tvrdim,znaci tvrdim,da ti je 4GB rama sasvim dovoljno.Photoshop,after effects i premiere konstantno u upotrebi u multitasking varijanti,i sve fercera savrseno.Dobro,ako mislis renderovati iz sva tri programa istovremeno,onda bi bilo pizdarije.Ali ko normalan to radi.Cak bi i to u neku ruku bilo moguce,ako bi imao Nvidiu sa CUDA podrskom.

Sto se tice monitora,bolja varijanta ti je da uzmes neku 24".Ja sam dosta dugo u montazama imao dva monitora,nisam hteo uzimati vece.Ali onda sam uzeo 3 komada,i video koliko sam se zajebao sto to ranije nisam uradio.Em je usteda prostora velika,em je sve preglednije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako čovek koristi virtuelne mašine 4GB mu nije dovoljno, naravno ako koristi više odjednom.

 

Što se tiče i3 vs i5, i5 je mnogo bolji jer ima 4 fizička jezgra, dok i3 ima 2, doduše vidi 4 jezgra u Windowsu zbog hyperthreadinga. Ja i dalje furam Q6600 na 3.4GHz i za sve što mi treba je zakon. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice monitora,bolja varijanta ti je da uzmes neku 24".Ja sam dosta dugo u montazama imao dva monitora,nisam hteo uzimati vece.Ali onda sam uzeo 3 komada,i video koliko sam se zajebao sto to ranije nisam uradio.Em je usteda prostora velika,em je sve preglednije.

 

Imam dva monitora 24'' Samsung i 20'' Benq. Što se tiče photoshopa (i lightroom-a) jesi li radio nekada na RAW fajlovima rezolucija od prilike 4700x3100?

 

 

Koleginica je uzela Mac pre par nedelja, po defaultu neki noviji model ide sa i5 + 16gb rama. Ne bi stavljali toliko da ne treba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako,posto me je AMD konfiguracija strasno strasno zajebavala,uzeo sam bio AMD Athlon X4 840 3.2,radeon 6770,asus plocu i 8gb ram DDR3 i menjao serviser sve komponente sem procesora i nije mogao da ustanovi zasto izbacuje crn ekran pri instalaciji sistema a tvrdio je kako procesor nema sanse da bude,popizdeo sam,dobio pare natrag,dodao sam kes i uzeo intelovu config. da ne bijem glavu vise jer su mi zivci otisli u kurac ovih 7 dana:

 

intel i5 2400 3.1ghz

msi ploca

ge force gtx-ti 550 DDR5 1gb

4gb DDR3 ram

kuciste i napajanje skroz ok i prezadovoljan sam kako radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...