Jump to content

'bem ti život


ManiaC

Recommended Posts

koja je fora s odlascima u Kinu i predavanjem engleskog klincima?

znam nekoliko ljudi koji su otišli da se bave time, niko nije makar studirao engleski, a kamoli diplomirao

 

evo pre mesec dana ode drugar koji ima gimnaziju i dve godine više građevinske

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne trebaju maltene nikakve kvalifikacije, najbitnije je da si belac. moja drugarica je svojevremeno batalila predavanje engleskog na tajlandu jer su poceli da dolaze iscepani bekpekeri iz zemalja sa engleskog govornog podrucja i da dobijaju posao bez problema za maltene sitnis. nekoliko godina kasnije to je postao trend u azijskim drzavama, a ako mi sa divnim naglaskom dobijamo posao, to dovoljno govori

Share this post


Link to post
Share on other sites

po takvim rupčagama žive arapi, crnci i ostali cigani... i ovi što peške šipče za pariz ne mogu se nadati bilo čemu boljem, tako da su za mene debili.

 

sedi slepče gde si, bar si na svome, a ne da budeš građanin trećeg reda u jebenoj francuskoj.

 

u svakom slučaju, srbija ima daleko većih briga od ubogih migranata.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

super se tamo zivi,moze na kredit sve,onda malo sa vremena na vreme izadje milion ljudi da protestvuje zato sto se tako lepo zivi,pa malo strajk ovoga i onoga,pa ti udje milion izbeglica u zemlju,pa ne znas sta ces sa njima pa malo terorizam,a za super liberalne ljude mozete da odete u neki od kupleraja sa ovcama i psima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

po takvim rupčagama žive arapi, crnci i ostali cigani... i ovi što peške šipče za pariz ne mogu se nadati bilo čemu boljem, tako da su za mene debili.

 

sedi slepče gde si, bar si na svome, a ne da budeš građanin trećeg reda u jebenoj francuskoj.

 

u svakom slučaju, srbija ima daleko većih briga od ubogih migranata.

 

Čekaj ti stvarno tvrdiš da neko ide na lošije da živi samo da bi se reklo da živi u Francuskoj? Ti reče da si ti okružen sa takvima znači čak i ne pričamo ovde o migrantima i ljudima koji beže od rata... ti misliš da neko iz Srbije ide na lošije na zapad da bi tebi mogao da se kurči kako mu je bolje a zapravo mu je bolje u Srbiji? :haha:

 

U inostranstvo vredi ici ako si skolovan i dobijes posao u struci. Nekad si mogao i nepismen da odes i da dobro zivis, ali to vreme je proslo. Sad ako radis crnacki posao mozes samo da prezivljavas, jer ceo rad se svodi na otplacivanje stana, kola ...

 

Ne znam gde si ti bio ali ovo uopšte nije istina. Šta možeš u Srbiji da radiš ako nisi školovan i nemaš posao u struci tj da si neki fizikalac? Hoće uopšte da te puste da uđeš u banku a ne da digneš kredit? Da li misliš da išta manje od toga možeš da dobiješ na zapadu?

Ovde su kamate za kredit 1-2% i to je skorz normalno, a maltene kredit mogu da dobiju svi. Plaćaš kredit za stan koliko bi inače plaćao stanarinu, ako ostaneš bez posla opet si osiguran.

 

Znam ljude koji rade part time noćne smene fizički posao i sa tim su kupili stan sa 1% kamate bez problema, uz to polovan auto.

 

super se tamo zivi,moze na kredit sve,onda malo sa vremena na vreme izadje milion ljudi da protestvuje zato sto se tako lepo zivi,pa malo strajk ovoga i onoga,pa ti udje milion izbeglica u zemlju,pa ne znas sta ces sa njima pa malo terorizam,a za super liberalne ljude mozete da odete u neki od kupleraja sa ovcama i psima.

 

Jesi bio ti nekad negde van Srbije?

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na temu odlaska

http://startit.rs/os...amerska-dilema/

 

A što se tiče lagodnog života naspram preživljavanja, to je više do pojedinca. Kad bi ljudi seli i razmislili 5 minuta koliki su stvarni troškovi kredita za stan i/ili nov auto, u poređenju sa iznajmljivanjem i/ili kupovinom polovnog automobila, videli bi šta donosi veću uštedu i fleksibilnost. Davno sam čitao da ~50% ljudi u Nemačkoj i Švajcarskoj nema svoj stan, već iznajmljuju. I to ne zbog finansija. Jednostavno ljudi neće da budu vezani za jedan kamen. Ili u Danskoj gde je porez na automobile takav, da ako nemaš bar troje dece i ne razmišljaš o novim kolima. I sasvim je normalno da na posao ideš bajsom ili vozom.

 

A kod nas čim dobiješ "posao za stalno", odma' diži kredit za stan u centru (1500€/m^2) i auto od 20.000€, jer će svi misliti da si lud zato što plaćaš kiriju nekome i posle 20 godina nemaš ništa. A razlika između rate za kredit i kirije je u proseku 100€, da ih čuvaš u banci, za 20-30 godina bi sa kamatom imao 30.000-40.000€, možda i više. Pred penziju kupiš kućicu pored Dunava i Bog da te vidi.

Edited by Dead Man Drinking
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam gde si ti bio ali ovo uopšte nije istina. Šta možeš u Srbiji da radiš ako nisi školovan i nemaš posao u struci tj da si neki fizikalac? Hoće uopšte da te puste da uđeš u banku a ne da digneš kredit? Da li misliš da išta manje od toga možeš da dobiješ na zapadu?

Ovde su kamate za kredit 1-2% i to je skorz normalno, a maltene kredit mogu da dobiju svi. Plaćaš kredit za stan koliko bi inače plaćao stanarinu, ako ostaneš bez posla opet si osiguran.

 

Znam ljude koji rade part time noćne smene fizički posao i sa tim su kupili stan sa 1% kamate bez problema, uz to polovan auto.

 

 

Ti zivis u Finskoj ako se ne varam? Mislio sam pre svega na ove strogo kapitalisticke zemlje o kojima pricamo. Probaj da odes u Ameriku da radis taj posao pa ces da vidis da li mozes ljudski da zivis.

 

Naravno da neces ovde da dobijes nista dzabe, ali racuna se na to da vec imas nasledjenu neku porodicnu imovinu, u inostranstvo kad se preselis nemas nista.

 

Imam i ja strica u Svedskoj. Naravno zivi solidno, cak i kad ostane bez posla zabole ga, prima socijalu da moze da zivi komotno dok ne nadje drugi posao.

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neke zemlje imaju kulturu kupovine dok neke više rentiraju. U Nordijskim zemljama se više kupuje jer su krediti povoljni i ekonomija je više manje stabilna.

 

Finska je 5-6 godina za redom u recesiji.

Ali:

 

Kažem kamate su 1-2%. Isto ti dođe na kraju meseca da li ćeš da plaćaš kiriju ili ratu, u proseku izdvajaš negde oko 50% jedne prosečne plate. Ako dvoje radi možeš da živiš vrlo pristojno. Ako jedno ne radi sigurno dobija neku pomoć za nezaposlene i opet možeš da živiš više nego pristojno.

 

Sa dve malo iznad prosečne plate i dvoje dece možeš sebi da priuštiš više nego kvalitetan život. Pričamo o novom autu 20-30k stan od 80-100m2, letovanja, zimovanja, 30 dana mesečno plaćenog odmora i zapravo dobijaš bonus za svaki dan na odmoru tako da godišnje dobiješ 12.5 plata.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto ti pricas funkcionise u tih nekoliko zemalja u Evropi, pre svega Skandinavija i Nemacka, koje vode jaku socijalnu politiku, i koje pre svega mogu sebi to da priuste. Sta mislis zasto su tamo pojurili svi ovi migranti? Sto ne idu u Spaniju, Francusku, Poljsku, Grcku, Italiju...

Edited by LoveHateLove

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...