Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

A ngihtvisionide kao dodatna oprema

Marty jeli li mozda probao H&K Blue seriju konkretno model od 60w kad sam bio zadnji put nisu ga imali pa me zanima utisci

ako mislis na hughes&kettner(ili kako se vec pise...)...govno od pojacala...probao sam nekoliko...davno...

Edited by darijus

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako mislis na hughes&kettner(ili kako se vec pise...)...govno od pojacala...probao sam nekoliko...davno...

jel to ima u onoj radnji na zelenjaku, music trade?

 

poz!

 

ako je to to, onda je shit nevidjeni! icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel to ima u onoj radnji na zelenjaku, music trade?

Ima jedna radnja koja se nalazi u prvoj ili drugoj ulici koja je paralelna sa Brankovom ka Knezu... Tamo sam cesto sretao Vidoju Bozinovica... A pored njega - drze i H&K i jos neke tipove pojacala koji nisu ni Fender ni Marshall... icon_wink.gif Imaju i Hamer gitare, ove, nove, dalekoistocne ako se ne varam. Imaju i S seriju ibaneza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jesi li probao pojacalo

Ne, jedino sto sam probao od opreme je plavi S470DX Ibanez... Zica 'E' mi je malo sjebala prednje zube, tremolo rucicu sam jedva progutao + moja slika stoji pored kase sa natpisom "ne dajte ovom coveku da proba gitare". Nikada vise arpeggio jezikom... I ne dozvolite da vas lazu kako gitara proizvodi nizak napon...

 

P.S. Nisam

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti je stvarcica koja sadrzi cipove koji sluze za simulaciju pojacala distorzija efekata u stvari zamishljen je kao zamena za analogne pedale uglavnom ih koriste lowq budget gitaristi ne znam dli je iko video satrianija da svira sa nekim procesorom na koncertu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li mi neko reci kakav je Ibanez

RG1550BK ili Ibanez

RG2550EXGK?Posto sam namjeravo da kupim jednu od te dvije!Posto sam fan od beckera i drugih shreddera moze li mi ko reci koje su gitare dobre za takve stilove sviranja?Daa li one gore navedene gitarre imaju top lock?Dusanovo misljenje me zanima!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je vec bilo... ali tema je dugacka... zanima me gitara bez pojacala, tj. da se komp koristi kao pojacalo? Naravno podrazumeva se da komp poseduje nesto u rangu SB Live! + adekvatni surround sistem ili neke jace zvucnike sa svojim pojacalom (muzika linija .. etc).

 

10x

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li mi neko reci kakav je Ibanez

RG1550BK ili Ibanez

RG2550EXGK?Posto sam namjeravo da kupim jednu od te dvije!Posto sam fan od beckera i drugih shreddera moze li mi ko reci koje su gitare dobre za takve stilove sviranja?Daa li one gore navedene gitarre imaju top lock?Dusanovo misljenje me zanima!!!!!!!!!

što se tiče ta dva modela , pretraga po netu ti verovatno može reći više nego ja, u smislu, da zaista nisam (naravno) prilike da probam ove gitare.

Zadnje tri cifre označavaju standardnu oznaku gitare, znači rg 550 u tvom slučaju, to što je dodat broj ispred znači da je prestige gitara, 1 je za jeftiniju varijantu magneta a 2 za DiMarzio IBZ pickupove. To su pickupovi koje koliko sam skapirao radi DiMarzio samo za Ibanez, i nema ih u redovnoj prodaji kao DiMarzio modela.

 

AKo već nameravaš da se isprsiš za novu gitaru, pogledaj one modele koji imaju neck thru body ili 2620 model. Mislim da je to što nemaš singl nije neki gubitaku odnosu na činjenicu da je telo od mahagonija. A što se tiče tehničkih podataka, mislim da to možeš da vidiš na www.ibanez.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd, odgovori mi na temi o opremi i pojačalima,umesto ovde, pa ćemo tamo.

 

Ok da nastavimo diskusiju odje icon_da.gif ...nisam se dobro izrazio...kada sam rekao rack prvenstveno sam mislio na odvojeni preamp i poweramp...kako to po naski bese pretpojacalo i snagas?...e sad se uz to jos dodaju neki rack efekti, reverb i sl. i na kraju se sve to poveze na 1,2 ili 4 kutije...a sa druge strane imamo neki setup slican Satrianijevom...znaci pedale as distorzijom, efektima, reverbom u pojacalo ali bez digitalnih rack efekata kao u prvom setup-u...jer pojacalo u sebi ima i preamp i poweramp kako si mi ti to jos davno objasnio...e sad ako mene neko pita to je ustvari isto...tj. sve je stvar nekog licnog afiniteta icon_da.gif ...ili mozda gresim?

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok da nastavimo diskusiju odje icon_da.gif ...nisam se dobro izrazio...kada sam rekao rack prvenstveno sam mislio na odvojeni preamp i poweramp...kako to po naski bese pretpojacalo i snagas?...e sad se uz to jos dodaju neki rack efekti, reverb i sl. i na kraju se sve to poveze na 1,2 ili 4 kutije...a sa druge strane imamo neki setup slican Satrianijevom...znaci pedale as distorzijom, efektima, reverbom u pojacalo ali bez digitalnih rack efekata kao u prvom setup-u...jer pojacalo u sebi ima i preamp i poweramp kako si mi ti to jos davno objasnio...e sad ako mene neko pita to je ustvari isto...tj. sve je stvar nekog licnog afiniteta icon_da.gif ...ili mozda gresim?

ma po mom misljenju, reck je ono sto i jeste, znaci moze pojacalo, preamp, efekti, snagash, i ekvilajzer i to je to... mogu biti i pedale pod efektima i sl.... malo sturo i jednostavno objasnjenje ali, mrzi me da kucam....

poz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo kod opreme...ko koristi moj legendarni Korg...ti ili 3MAJ?...i da kako funkcionise? ...ocena od 1 do 5 icon_smile.gif

Zmaj ga je koristio na onoj legendarnoj probi, i nije se proslavio, a od tada ga evo kod mene kuci, samo sam ga probao i strpao u kutiju nazad, i odlozio na sigurno ph34r.gif

 

Nego kada mogu da ti ga vratim?

Ja idem u subotu ujutro na exkurziju, pa ne znam jel ce ti trebati....

 

ocena 3-4... nisam ga dovoljno probao da bih spoznao sve njegove prednosti i mane...

 

 

poz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ja mislim da bi bilo korisno porazgovarati ovde na jednu temu

 

U par navrata ljudi pominju rack-ove, i tu izgleda postoje čak i neke vrste sujevrja, kao da se radi o nečemu specijalnom što donosi zvučnu prednost onima koji imaju para.

 

Dakle, šta je to rack?

 

Rack je ormar od metalnih šipki, ili ktuija koja se otvara sa prednje strane sa mestima za šrafljenje u koju se slažu efekti. Zašto? Tato što je tako lakše, kako zbog transporta, tako i zbog povezivanja. Znači samo to.

U rack-u se nalazi ono što je određenom gitaristi potrebno od efekata, kao i preamp-preampovi i powerampovi.

 

Sada moramo da se vratimo na to od čega se sastoji pojačalo.

 

Kod klasičnog Marshall-a koji nema više kanala koji se svičuju, zvuk prelazi ovaj put:

 

- Preamp (tu se zvuk sa jačine signala koju dobijamo iz magneta gitare pojačava na linijski nivo signala,

a pomoću

- gain-a možemo (živele lampe) dobiti, nazovimo to pojednostavljeno "prepumpavanje ili prepoterećivanje lampe u kojoj se onda pojavljuje iskrivljenje - distorzija, a zvuk takođe biva i kompresovan, znači, razlika između slabijeg i jačeg se smanjuje. Dobija se topliji, plivajući zvuk.

- EQ (tu zvuk biva modifikovan frekventno, svetliji tamniji, manje onoga, više ovoga)

- Poweramp (tu sada zvuk biva pojačan toliko da može da gura kutiju, i zatim je poslat kroz izlaz za kutiju

 

Postoji mogučnost da je pojačalo spojeno sa kutijom - to zovemo combo

Postoji varijanta da je razdvojeno, imamo glavu i odvojeno kutiju

Postoji varijanta da se samo pojačalo razdvoji na preamp deo i poweramp deo. Onda imamo, preamp - poweramp - kutija lanac.

 

Mnoge kompanije proizvode odvojeno preamp-ove koje možete kako uključiti u poweramp pa u kutiju, tako isto možete preamp uključiti u običnu maršalovu glavu (pa takoreći imati lanac preamp-preamp-poweramp-kutija)

 

Znači jednostavno, neki gitaristi se opredele da koriste odvojen preamp i poweramp određenog proizvođača, i to je jedna od stvari koje se nađu u rack-u (jer je jednostavnije tako nego ih nositi unaokolo razdvojene i povezivati pred svirku)

 

Pedala je u stvari takođe mali preamp, samo u drugačijem obliku, ona vrši modifikaciju i predpojačavanje zvuka, ali baš sa namerom da zvuk treba da posle toga joše jednom uđe u pream, na primer od pojačala. Možda bi smo čak mogli reći da je pedala sama po sebi (uglavnom) pre-pre amp

 

Svi ostali efekti takođe nalaze svoje mesto u rack-u, od kompresora do reverba.

 

Šta je u stvari procesor za gitaru? Pa to je u stvari rack u malom za one koji nemaju dovoljno novca da kupe odvojene komponente, ili žele jednostavniji set-up. Jednostavno u plastičnom kućištu neko zgura preamp stage, i sve ostale efekte tako da to košta što manje a radi što bolje, i pri tome je naravno lakše za programirati i povezati.

Naravno razlika je drastična.

Procesor u sebi ima digitalne čipove koji imitiraju ponašanje preamp-a, i zato postoji razlog zašto onaj koji odreši kesu za Boogie TriAxis ili slično čudo ima zvuk kao đavo, a simulacija rectifiera na malom digitech procesoru zvuči kao krdo muva zatvoreno u limeno lonče.

 

Naravno postoje i kvalitetne (i skupe) glave koje imaju ozbiljne preamp stage, više kanala i sl. Mnogi veliki (ne po visini i težini icon_mrgreen.gif ) gitaristi imaju upravo ovakav jednostavan set-up, znači kabl, pedale, glava pojačala, kutije.

Obično većia glava ima effect send izlaz koji je vezan posle preamp-a i pre powerampa, i služi za povezivanje digitalnih efekata. Time se dobija da glavni signal ne prolazi kroz milion sprava i zadržava integritet, jer ide direktno do kutija, a na odvojene glave i kutije se šalje izlaz iz rack-a sa digitalnim efektima koji je poslat sa effect send-a glavnog pojačala. Naravno signal može da se vrati i u prvo pojačalo i da se pomeša sa osnovnim signalom ali veliki momci obično ne vole tako. Sa razlogom.

 

SMorio sam se fest pišući...

 

Nadam se da je neko imao koristi od ovoga i da je malo demistifikovalo tu priču o "rack-ovima". Rackovi su kod većine ljudi dakle samo nosioci digitalnih efekata, dok se za zvuk brinu glave pojačala, ili preampovi, koji jesu takođe u rack-u, ali su po svojoj građi jednaki preamp delu klasične glave pojačala.

 

Nije potrebno kupiti ceo rack da bi imali fenomenalan zvuk. Potrebna vam je dobra glava i pedala, ili glava koja ima više kanala i sama po sebi da je dobar zvuk, ili neki preamp od kojih neki i nisu toliko skupi a rade veoma lepo (kao kod nas populani ADA MP-1 recimo) Za digitalu sekciju možete kupiti par pedala kao chorus ili delay pa ih vezati na effect send-u ili pre preamp-a (kako koji, zavisi) ili kupiti digitalni procesor sa koga ćete vući samo prostore , chorus i slično, a za distorziju će se brinuti pedala ili sam preamp pojačala.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...