Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Kad smo vec kod toga, koja je TACNA razlika izmedju pasivne i aktivne? icon_confused.gif

To sam i ja pitao Dusana kada sam se uclanio na forum...i kao vecina ljudi bio sam u zabludi da je aktivna elektronika "bolja" od pasivne...stvar kod aktivne elektronike je da se zvuk dobija iz samog magneta, sto ujedno znaci da ce gitara sa aktivnom elektronikom zvucati isto bilo da je napravljena od drveta ili od plastike npr.

Dok je sa pasivnom elektronikom logicno stvar potpuno obrnuta...tako da pasivni magneti-elektronika na svakoj gitari zvuce drugacije...seljacki receno tada svaka gitara ima svoju "dusu" icon_smile.gif ...ali kao i uvek na kraju se sve svodi na to sta ko zeli da dobije od gitare...tj. koji ga muzicki pravac najvise interesuje...

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka hvala icon_smile.gif ...ako bih ikada uzimao nekog Jackson-a to bi bio iskljucivo neki USA model (znaci onaj kome ne ispadaju potenciometri icon_smile.gif ) a on kosta vise i od najskupljeg Ibaneza...dok sa druge strane ako bih uopste i imao toliko para da dam za djitru sigurno ne bih uzeo Jackson-a vec nesto ozbiljnije...tipa Music Man ili nesto slicno...

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo Marty je lepo objasnio, mada malo ekstremistički icon_wink.gif

Nije da bukvalno sasvim nema veze kakvo je drvo u gitari ako se stavi aktivna.

 

Aktivna je vrlo slična tome da po izlasku iz gitare koja je pasivna imate mali booster koji pojačava signal i koji oblikuje ton po nekoj određenoje ekvalizaciji.

To čini da gitare sa aktivnom imaju donekle sličniji zvuk, ali daleko od toga da zvuče isto.

 

Pošto aktiva elektronika ima jači output, ona više zasiti ulaz na pojačalu i zbog toge se danas uglavnom koristi za high gain svirku, i ugrađuju je u gitare koje su namenjene isključivo za tu varijantu, kao što je slučaj kod većine modela ESP-ja.

Takođe nećete dobiti nešto preterano plemenit ton, što naravno ne znači da je nemoguće dobiti dobar clean, ali bih u svako doba clean radije snimio sa običnim stratom.

 

Pošto većina gitarista voli da ima neki svoj specifičan ton, ne posežu često za aktivnom elektronikom, tako da većina guitar heroja koristi pasivne magnete, koji omogućavaju veću slobodu s smislu dobijanja nekog specifičnog, prepoznatljivog i ličnog tona.

 

A koja gitara, to je već stvar šta ćete svirati.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da Sensei imam jedno glupo pitanje za tebe icon_smile.gif ...da li sipka u vratu moze da se sjebe (zajedno sa vratom) ako se previse podesava-steluje ili ako se previse zategne? ...gde je otprilike granica...pitam posto sam pre jedno nedelju dana sebi setup-ovao gitaru (jedno 5-6 sati bez prestanka) i morao sam dosta da zategnem sipku, tacnije da skroz ispravim vrat tako da bih imao ujednacenu visinu zica na svakom pragu...u principu prezadovoljan sam svojim setup-om i jedni setup kojim sam bio zadovoljniji je bio Dr.Nurg-ov icon_biggrin.gif ...a nosio sam gitaru kod dosta "strucnjaka"...nego ovo pitam cisto onako iz predostroznosti...

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...