Jump to content

Paganizam


Recommended Posts

Moje religijsko opredeljenje je slovenska religija. Naravno, uskladio sam je sa danashnjim zhivotom, tj. sa obavezama! Hocju recji, slavim bogove jednom dnevnom, a ne tri puta, kako su to ranije radili Sloveni, vecj samo uveche, iako bi trebalo i ujutro i u podne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje religijsko opredeljenje je slovenska religija. Naravno, uskladio sam je sa danashnjim zhivotom, tj. sa obavezama! Hocju recji, slavim bogove jednom dnevnom, a ne tri puta, kako su to ranije radili Sloveni, vecj samo uveche, iako bi trebalo i ujutro i u podne.

Kako mi je drago kada cujem ovako nesto. pivopije.gif

 

Nego, jel onaj projekat Shadowdream tvoj?Preslusao sam onu pesmu sa sajta i svidela mi se pa reko sto ne otvoris temu na domacoj sceni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje religijsko opredeljenje je slovenska religija. Naravno, uskladio sam je sa danashnjim zhivotom, tj. sa obavezama! Hocju recji, slavim bogove jednom dnevnom, a ne tri puta, kako su to ranije radili Sloveni, vecj samo uveche, iako bi trebalo i ujutro i u podne.

Posto si religiju ocigledno uskladio i sa danasnjom naprednom tehnologijom, pitam se, koji bog je zastitnik tvog kompjutera? Verovatno Perun, jer se bavio stwujama. Cenim da umesto uzemljenja pored gore navedenog sokocala drzis autenticnu staroslovensku saksiju sa sve perunikama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto si religiju ocigledno uskladio i sa danasnjom naprednom tehnologijom, pitam se, koji bog je zastitnik tvog kompjutera? Verovatno Perun, jer se bavio stwujama. Cenim da umesto uzemljenja pored gore navedenog sokocala drzis autenticnu staroslovensku saksiju sa sve perunikama.

Izvini, ali omasila si poentu za 180 stepeni.

Idi nauci nesto, razmisli opet pa se vrati..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Varg: Хвала на комплименту, отворих тему, како си и сам предложио! Слава!

 

@Three Tears: Заштитник мог компјутера је анти вирус, а Перун је заштитник целог словенског рода!

 

Слава!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa sad, postoje paganski praznici, rituali, nisam ni ja dovoljno upoznat ali kada sam posecivao Asatru stranice video sam da je to veoma detaljno opisano, uz molitve, pesme..sa sve celim kalendarom, danima u nedelji i praznicima koji se totalno razlikuju od hriscanskih.

U principu, sve se moze kad se hoce. icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, chak i ono shto sa paganstvom nikada i nije imalo veze

 

sve to je NEOpaganizam (Neo uspostavlja direktnu vezu izmedju tog sranja i drugog sranja - matriksa)

 

nemogucnost rekonstrukcije stare slovenske religije je zadivljujuca

jasno svakom ko se ozbiljnije time bavio

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Славим пре свега молитвом.

 

Молитва коју изговорам је следећа:

 

"Слава Дажбогу у тишини његовој, слава његовим златним кочијама која почивају у миру у овом поноћном часу.

Златном колу Дажбоговом славу узносимо, јер опрема га Зора Поноћница!

 

Ово је молитва која се изговара увече, ова се молитва првенствено изговора у поноћ, али може и у било које доба ноћи! Особа која се моли треба да се окрене ка северу и изговори је!

 

Иако је ово молитва посвећена, првенствено, Дажбогу, за мене она представља молитву свим боговима, јер Сунце обасјава сва божанства.

 

Уколико је за вас неко други Бог Сунца, рецимо Јарило, можете изменити молитву и уместо Дажбога ставити Јарила.

 

Слава!

Edited by Shadowdream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Славим пре свега молитвом.

Значи, постоје молитве.

Ок, хвала, то ме је интересовало.

 

ЕДИТ

--------

Како мислиш да неко други може бити Бог сунца?

Од чега то зависи, ти бираш или...?

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нема на чему!

 

Зависно од племена Словена!

 

Рецимо, нама, Србима и многим другим јужнословенским племенима, је Перун врховни Бог, док је Велес источним племенима, пре свега Русима!

 

Тако је и са осталим божанствима. Дажбог је у неким крајевима Бог Сунца, код неких је Бог радости, али овај други случај је веома редак!

 

Слава!

Edited by Shadowdream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нема на чему!

 

Зависно од племена Словена!

 

Рецимо, нама, Србима и многим другим јужнословенским племенима, је Перун врховни Бог, док је Велес источним племенима, пре свега Русима!

 

Тако је и са осталим божанствима. Дажбог је у неким крајевима Бог Сунца, код неких је Бог радости, али овај други случај је веома редак!

 

Слава!

Иако сам релативно добро упућен у словенску митологију, нисам знао за ту поделу, то јест, мислио сам да је Перун свима врховни Бог.

Реци ми, како тумачиш то раслојавање? Шта је са Пољацима, рецимо, Лужичким Србима итд?

Иначе, немој мислити да покушавам да те исмејем нити оспорим, твоје је право у шта ћеш веровати, а и ако сви Срби не могу да буду Православни (иако бих ја то волео, свакако) боље је да верују у нешто што има везе са Србима и да пишу ћирилицом, него да се замлаћују којекавим будалаштинама које са нама везе немају. Чини ми се да си упућен у проблематику, па ти зато и постављам питања.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Иако сам релативно добро упућен у словенску митологију, нисам знао за ту поделу, то јест, мислио сам да је Перун свима врховни Бог.

 

Род нема свој људски облик, већ представља првобитни елемент, Ваздух, из кога, касније, настају Ватра, Вода и Земља!

 

Е сад, Врховни богови су Сварог и Лада, тј. мушко и женско оличење Пода и они су зачеци свих супротности! Тиме се желело рећи да све супротности настају из једног, истог извора! Потомци Сварога и Ладе су Перун, Велес, Дажбог и Световид. Негде постоје и подаци да је и Сварожић, Бог ватре, потомак Сварога!

 

Тако да је Сварог, глобално, врховни Бог! По мени, Сварог и јесте врховни Бог свих Словена, а потомци су уствари Богови који чувају одређено племе, па су зато и њих прозивали врховнима! Примера ради, уколико је неко племе номадско, за свог, не бих рекао врховног, пре бих рекао "водећи Бог", узимало би Велеса, који је чувар стоке и пастира! Уколико је неко племе више војно настројено, Прерун би за њих био "водећи Бог", јер је он симбол слобеде и правде и заштитник ратника, итд.

 

 

 

 

Реци ми, како тумачиш то раслојавање? Шта је са Пољацима, рецимо, Лужичким Србима итд?

 

Неко моје тумачење је следеће: сматрам да је у томе учествовао спољни утицај, пре свега остаци културе Венеда, утицај балтичке религије, утицај Германа. На пример, Западни Словени су ратоборнији од источних, јер су им "прве комшије" Германи, а са севера долази утицај скандинавских народа.

Код Јужних Словена, тј. нас, "водећи Бог" је Перун, заштитник ратника! Зашто? Па, Јужне Словене су константно нападали Грци!

 

Но, једна заједничка одлика свих Словена је филозофија на коју су се позивала, а она гласи: "Чувај своју земљу, али не освајај туђу"!

 

Што се Пољака тиче, направићу мало поређење западно словенског пантеона и римске митологије!

 

Yecza - Јупитер, Luada - Марс, Dzydzilelyа - Венера, Nyа - Плутон, Dzewana - Дијана, Marzuaba - Церера, Pogoda - Време, Zywie - Живот.

 

Пољски писци из 16. века додали су том списку још неколико имена, на пример Лел, Полел, Погwизд, Похвист.

 

Генерално, религија Западних Словена се базира на подацима који се односе на светилишта и божанства Балтичких Словена. Врховни Бог Балтичких Словена је, свакако, Световид, коме је посвећен храм/тврђава Аркона!

Као највиши богови означавају се и Триглав и Сварожић. Сва та божанства повезана су са ратним функцијама и са магијом, а ратнички карактер имала су и остала божанства Балтичких Словена, као што су Рујевит или Јаровит, који је изједначаван са Марсом.

Што се тиче пољског пантеона, чији је део онај горе наведени пример, он је, међутим, вештачка творевина, коју у целини треба одбацити.

 

И да, што се тиче онога што сам рекао горе, "Западни Словени су ратоборнији од источних", може да се види и кроз западнословенска божанства, која су, дакле, повезана са ратним функцијама и са магијом!

 

Иначе, немој мислити да покушавам да те исмејем нити оспорим, твоје је право у шта ћеш веровати, а и ако сви Срби не могу да буду Православни (иако бих ја то волео, свакако) боље је да верују у нешто што има везе са Србима и да пишу ћирилицом, него да се замлаћују којекавим будалаштинама које са нама везе немају.

 

Наравно да не мислим ништа лоше! Драго ми је да има људи који се занимају за овакве ствари!

 

Што се православља тиче, да, оно је ипак ближе свим словенским народима, јер се у основи правослаља налази словенска религија!

 

Чини ми се да си упућен у проблематику, па ти зато и постављам питања.

 

Хе, хе... Морам да будем упућен, јер је то ипак моја религија! icon_mrgreen.gif

 

Хвала свима на одвојеном времену, које су одвојили да прочитају ово!

 

Слава!

Edited by Shadowdream

Share this post


Link to post
Share on other sites

... koji takodje imaju molitvu. Kriterijum ti je stvarno neverovatan.

Ко прича о молитвама?

 

Мој мачор ми каже - Милоше, ја сма схватио шта си хтео рећи, а ти пренеси том Metalbeer-у.

Дакле, мачор је схватио да сам ја хтео рећи да ми је драго да Срби, ако већ нису Православни, верују у нешто што има везе са Србима и пишу ћирилицом (значи, да буду словенски пагани), него да верују у којекакве будалаштине типа харе кришна и сличне.

Човече, имаш озбиљне проблеме. Бесмислено је да ме јуриш по темама и нешто "прозиваш", а да ниси у стању да схватиш смисао једне обичне реченице...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хвала свима на одвојеном времену, које су одвојили да прочитају ово!

Хвала теби, момчино, што си одвојио време да ово напишеш. Нових сазнања никад није доста.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тако је Страхиња!

 

Постоваћу још занимљивости, ових дана, јер верујем да ће вас и то занимати, пшто сте људи са широким погледима на свет, а уз то и људи које занимају праве вредности!

 

Слава!

Edited by Shadowdream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvini, ali omasila si poentu za 180 stepeni.

Idi nauci nesto, razmisli opet pa se vrati..

To su stvari koje ne moraju da se uce (sem ako ne planiras da osnujes sopstvenu "Vecernju skolu paganizma") , vec je dovoljno da mislis glavom, a ne da se povodis za tr00 idolima, cija je svrha u ono doba bila razumljiva.

Edited by Three Tears

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ко прича о молитвама?

 

Мој мачор ми каже - Милоше, ја сма схватио шта си хтео рећи, а ти пренеси том Metalbeer-у.

Дакле, мачор је схватио да сам ја хтео рећи да ми је драго да Срби, ако већ нису Православни, верују у нешто што има везе са Србима и пишу ћирилицом (значи, да буду словенски пагани), него да верују у којекакве будалаштине типа харе кришна и сличне.

Човече, имаш озбиљне проблеме. Бесмислено је да ме јуриш по темама и нешто "прозиваш", а да ниси у стању да схватиш смисао једне обичне реченице...

Macor kaze? Da li se i kezi pritom? Ovo je sve bolje i bolje...

Tvoja poruka je: Veruj u bilo sta, bitno je da ima veze sa Srbima i cirilicom (koja se ubila od veze sa slovenskom kulturom).

Takodje verujem da si veoma upucen u Hare Krisnu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...