Jump to content

Filmovi - preporuke


C.A_R.I.A.

Recommended Posts

Napoleon - niti dosadnijeg i ispraznijeg filma. Veliki propust jer je kao licnost bio interesantan, pa i taj odnos sa njegovom zenom. Sve je svedeno na neki iskarikirani pogled da je bio neodraslo deriste, i Hoakin Finiksovski ometen u razvoju tm koji fura vec dugo. Cak ni scene borbi nisu u deda Ridli fazonu da kazes barem je majstorski jedan deo uradio. Ovo je klasican pristup kako ti Englez vidi Francuza i pisa mu po istoriji momenat. Nista sacekamo sigurno jos par decenija za valjanu adaptaciju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se, ali kontam da je bar gledljivije od ove verzije. Scene se se samo dešavaju sa malo veze i objašnjenja između, pogotovo kad samo baca bitke po Evropi. Ovo je pre trebao da bude neki serijal od 10(ak) epizoda.

Posle odličnog "The Last Duel" dva baš teška fejla izbacio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wonka, zapravo jedan dobar film koji mogu deca da gledaju deca i stariji. Paul King je ispekao zanat u tv reziji radeci na Mighty Booshu, i bas me je zanimalo kako ce uspeti da prenese vrcavost i mastovitost na veliko platnu. Iako ovo nije rimejk, vec kao neki pocetak pred onog Wonku sa Vajlderom, mogu reci da je fotografija fantasticna, ima dosta detalja u svemu i to funkcionise iako je dominantan CGI. Timote se lepo snasao, iako mi je Vajlderov lud ko struja Wonka za nijansu bolji. Ako ste ikada zeleli da vidite najbolje od engleza i njihovih glumaca, svi su tu, ko je ikada glumio u bilo kojoj seriji i sitkomu, i naravno nema lose dodeljene uloge. Zamerio bih samo sto je prica formulaicna, nema tu iznenadjenja, ali zato ostatak prezentacije sve na mestu. Jaka 7, vuce ka na 8 zbog odlicnog stila, mjuzikl numera i naravno komedije koje ima dosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samostalno mi je ok, ali ako se uporedi sa Wilder Wonkom, dosta bezveze i limunada film. I Paddingtoni su mi daleko bolji. Jedino što meni ovako prijalo da vidim toliko poznatih UK lica na istom mestu (troje iz Peep Show, dvoje iz Ghosts, Phil Wang, itd itd.)

Sa druge strane, super mi je novi Miyazaki, jedan od najlepših animiranih filmova koje sam gledao u bioskopu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Leave The World Behind (2023)
Sam Esmail je izdao novi film na Netflix-u, i okupio vrsnu glumačku ekipu: Julia Roberts, Mahershala Ali, Ethan Hawke, Myh'ala Herrold, Kevin Bacon. I napravio je veliki ćorak 2023. godine. Baš mu hvala na tome.
Sredovečni bračni par (Roberts, Hawke) iznajmljuje kuću radi odmora, međutim razna čudna dešavanja ih teraju da se sakriju u njoj, ali im na vrata dolazi vlasnik sa njegovom kćerkom i moli za prenoćište jer je i njih zadesila ista situacija. (Ali, Herrold)
U suštini ovo je trebao da bude psihološki triler, a pošto je Esmail već radio nešto slično sa Mr. Robot serijalom, gde smo uvek nagađali šta je stvarnost, a šta fikcija ili paranoja, ovde neizvesnosti ponestaje ubrzo kada počnete da igrate bingo i pogađate sve zaredom. Zamislite da vam klinac Amerikanac objašnjava sve nedaće sveta kroz njihovu prizmu, takav je ovaj scenario, a stvarno je žalosno što i ne može da poentira sa svim temama koje želi da obradi i onda se samo razvodnjava i postaje sve neugodnije za gledanje.
I velika je šteta što su ovoliki glumci dobili nezahvalan materijal, nikada nisam imao utisak da su likovi uverljivi, i često su zalazili u kemp, bez ikakvog pardona.
Tehnički aspekti su ono što izvlači film, Esmail je odlično ispekao zanat u Mr Robot serijalu i ovde ćete videti dosta njegovih kadrova po kojima je postao poznat. Kamera je često energična i živahna, da će i neke najobičnije scene da učini zanimljivim. Kinematografija je na mestu, boje su posve živahne, i montaža dosta doprinose da od samo ljudi pričaju bude nešto.
Što se tiče žanra kraj je sveta, nek propadne nije šteta, moraće da malo odmore od svega toga. Dosta njih je izlazilo, često su postali previše suvi, i sami likovi koji se tu nađu su uvek nezanimljivi. Stoga ne bi bilo loše da se malo odmori od žanra, sakupe neke nove ideje, nije kao da nam realnost ne daje dovoljno materijala u svakodnevnici.
3/10

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mission Impossible - Dead Reckoning

Solidan akcijaš. Jeste tom kruz zygovornik sajentologije, ali ovakvi festovi raskoši pre
svega vizuelne daje materijala za oprost. 6/10

The Lord of the Rings The Return of the King EXTENDED (2003) [1080p]

Šta reći nego ovo:ovo je epska ekranizacija koja je vredna reprize i neće se ponovo desiti u skoroj budućnosti.
8/10

Killers Of The Flower Moon 2023

Solidna drama, malo razvučena, ali, oh well.

7/10

Ad Astra (2019)

OK filmmsko mučenje. Ipak, u moru mediokriteta ovakve pokušaje osvajanja slave moramo bar pohvaliti.
6/10

Leave The World Behind (2023) 

Čudan film, ali u mainstream cinema-i, ovaj hororčić trijumfuje kao prime time zabava. Ja sam pošteno uživao.

8/10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nedelja (2024)

Eto dočekasmo da još jedan naš poznati pevač dobije svoju biografsku filmsku priču. Sinoć sam pogledao Nedelju, i mogu vam reći da je bioskopska sala bila puna. U jednu ruku drago mi je, da ne bude da naši filmovi mogu da privuku masu, ali i dalje ne mogu da se prestanem čuditi da se svi lože na biografske filmove počivših poznatih ličnosti.

Slagao bih kada bih rekao da nisam imao očekivanja, Nemanja Ćeranić (režiser, ko-režiju potpisuje Miloš Radunović) me je iznenadio sa svojim prvencom Lihvar i želeo sam da uspe u predstavljanju života Džeja i da nam isporuči čistokrvni mejnstrim film.
Dobra vest je da Nedelja daleko bolje sklepana i osmišljena naspram Tome. Ćeranić maksimalno koristi od budžeta koji ponovo je nešto veći od Lihvarovog, ali sa uspehom prikriva sve nedostatke u mnogo razigranijoj montaži i kinematografiji Predraga Gavrilovića i Aleksandra Karaulića koji nam bez problema prenose to davno izgubljeno vreme stare Jugoslavije. I ono što je možda najbitnije, estetski je ovo jedan od lepših domaćih filmova. Boje su jarke, odlično su postavljene scene sa igrama sena i svetlosti. I vidan je napredak u montaži naspram Lihvara.

U suštini pratimo Džejovo odrastanje i jako brzo napuštanje porodice gde završava u domu, tu se ubrzo uči šibicarenju i odatle vidimo njegovo višedecenijsko odrastanje na Dorćolu sa ekipom koja je plivala u mangupskim i kriminalnim vodama. Ako bih baš imao veliku zamerku, to jeste što je Džej sporedan lik u sopstvenom filmu. Daleko više vremena se posvećuje njegovom bratu Džambi (glumio ga Janketić jr), koji je bio poznat kao kriminalni kralj Dorćola. Kao da autori nisu imali poverenja da bi muzički deo priče o Džejovom uspehu mogao da drži pažnju publici, pa su pritegli za mnogo lakšim i petparačkim narativnim rešenjem. Zanimljivo je da su izbegnute neke konotacije sa Arkanom, navodno je Džamba pucao u njegovu sliku u jednom restoranu i da su imali zavadu. Verovatno da su to prikazali ne bi dobili pooslednju pesmu koju peva Ceca.

Kada dođemo do dela sa upoznavanjem Marine Tucaković i Aleksandrom Radulovićem Futom, i umesto da dobijemo zanimljive priče i uvide iz studija kako su nastajale pesme i kolaboracije i kontakti sa ostalim izvođačima sa scene i kako je dolazio do slava, kroz sve se to samo pretrči.
Definitivno je film predugačak, moglo je ovo da se skrati i na recimo 90 do 100 minuta i da bude kompaktnije. Husa je dobar izbor za Džeja, ali jeste bilo bizarno gledati čoveka koji je u svojim kasnim četrdesetima, a da glumi mlađanu verziju Džeja. Čak sam se nasmejao kada mu jedan od likova kaže mali, a ovo odrastao čovek.

I veliki je propust takođe što nisu iskoristili više Džejevih pesama, malo mi je bilo čudno da se od Olivera Mandića čak tri puta izvrtela jedna pesma, možda je režiser voli i smatra da je efektivna za film, ali posle tri puta može samo da vam izađe na nos.

U svemu ovome se nalazi dobar film, možda će čak i serija da podari neke dodatne bravure ili jednostavno u montaži saseće mast i predugačke scene i time da dobijemo kohezivnije delo.

Na stranu svih nedostataka ovo ne bi trebalo da vas spreči da odete u bioskop i da ga pogledate, i da nastavite da pratite Ćeranićev dalji rad, koji se nadam izlazi do kraja godine i zvaće se Volja Sinovljeva.

5/10

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Je li samo meni novi Yorgos bio dosadnjikav? Citam na netu kako ljudi pisu da je film iscasen a ja se pitam da li su gledali njegove ranije filmove. Super su kostimi, casting, gluma, ali film me prosto nije odradio. Menjao bih ovo za "Killing of the sacred deer" bilo kad...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poor things najbolji Yorgos od pamtiveka. Pitak, smesan, promocuran i hrabar, anomalija u mejnstrim filmu. Meni to vise odise nekakvom studentskom energijom kao kada se prvi put pravi film, ali da mozes sve da spojis u koherentnu celinu i da nema ispada. Definitivno cu ga pogledati drugi put u bioskopu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako mislimo najbolji Yorgos Papandreu još od Lobstera, slažem se. Super bioskopsko iskustvo, em sa strane kinematografije, em što retko dobrih ima ovako dobrih čudak filmova u bioskopu. Emma Stone uloga karijere (doduše gledao sam je još u možda 2 filma :haha:), Dafoe dominacija kao i uvek, a Ruffalo mi ulepšao život sa overactingom (i overaccentom). Kraj mi najgori deo, kad se pojavi muž, kad udari da vozi feminizam poruku 200 na sat.

Usput da pomenem da sam gledao i "Zone of Interest" pre par nedelja. Unikatno iskustvo, ali daleko mi od omiljenog Glazer filma. Više je eksperiment nego klasičan film. S tim rečeno, ne verujem da bih ga gledao opet.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm zanimljivo, ja se bas radujem da gledam Zone of interest, hajde videcemo kako ce to proci. 

Meni jos od Lobster svaki Yorgos je za stepen losiji od prethodnika. Sad The Favorite i Poor things, mrtva trka. Bolje mi je odradjen Poor things, ali mi je Favorite bio zanimljiviji za gledanje.

Edited by Uruk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je svaki Lanthimosov film odličan, nijanse su u pitanju kako bih ih rangirao. Poor things je fenomenalan - uvrnut, zabavan, ozbiljan, poučan, zaokružen, monumentalan. Deo sa mužem je odličan, baš zaokružuje priču i formira celinu da se ne završi apstraktno. Jedini nepotreban detalj mi je ona druga devojka koju su doveli umesto Bele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledah juce Dinu i moram da primetim kako sam ponovo tacno predskazala buducnost:
 

Quote

Mysticum,
O LÆLE STOJANE, šta sam videla, Harkoneni napuštaju Giedi Prime i kreću na Araken i jebeno su zli, imaju u džepu rat, Satanu i LSD
O KRV TI JEBEM ZAŠTO NEMAMO MYSTICUM KOD KUĆE
5/7 najbolji nastup festivala

 

 

 

p.s. Poor Things film godine

Edited by Havočka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni bio dobar The Zone of Interes. Ima def malo kao neki vajb festivalskog filma, sto mi je cudno i netipicno za Glazer-a. I neke stvari su mi mozda previse blunt (mada ako cemo iskreno sama premisa filma je vec gimick-y). Ali sam sve u svemu zadovoljan.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da niko nije pominjao  - sve preporuke za May Demcember, kao lep zicer film za odgledati. Bas ozbiljan film, a sa druge stane dosta napet i enigmatican sve vreme. Drama, triler, misterija, kritika drustva, samospoznaja/broba sa licnim problemima, ima sve pa sta ko voli nek se na taj sloj filma fokusira 😄 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...