Jump to content

Filmovi - preporuke


C.A_R.I.A.

Recommended Posts

Organski film ti je umetnicko delo koje nastalo iz cistih autorskih i artistickih poriva.Znaci neodoljiv impuls da se vaja slikom i zvukom.

ukratko: smor u najavi, sa dugackim dosadnim i nepotrebnim "umetnickim" kadrovima koji su smisljeni da testiraju strpljenje publike. ;-)

 

Trijumf Volje-Lennie Riefenstahl

ne znam da li je ovo "organski film", ali znam da se smatra udzbenikom iz propagande. sumnjam da su motivi autorke nesto mnogo artisticki, mislim da je pre svega "sluzila partiji" i trecem rajhu kad je pravila ovaj film. ;-)

 

---

 

nevezano za tvoj post,

od bergmanovog sedmog pecata mi se, da prostis, ide u wc. u stvari, ide mi se u wc od ljudi koji samo taj njegov film znaju, i ne znaju da objasne zasto je bitan. bilo bi zanimljivo da odaberemo neki njegov film, da otvorimo temu i malo prodiskutujemo o tome sta se tu desava. imam osecaj da ne bi bilo vise od 5 poruka na toj temi. ne mogu da se otmem utisku da ima ljudi koji to kao fora "gledaju" jer su culi da je bergmnan poznat reditelj i da to treba da se kaze u drustvu ako zelimo da ispadnemo pametni i da se "razumemo u umetnost". ono sto mu salvador dali dodje za slikarstvo, to mu bergman dodje za film - znak prepoznavanja "velikih strucnjaka" i ljudi od ukusa. ;-)

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaginos,postujem tvoje misljenje, jer se vidi da si inteligentan.Mislim da smo se apsolutno poklopili-jer ja prvi MRZIM seratorske filmove.Sto NE ZNACI da takodje uzivam u holivudskim crapfestovima tipa Transformers ili Pirates of the Carribean.Veruj mi veliki sam skeptik po pitanju filmova,jer mi je profesija rezija.Jednostavno posle vise godina razocarenja vise sam se navikao da izlazim iz bioskopske sale i sada trazim spas u kinematografiji proslih decenije i shvatam koliko je film kao umetnost degradiran bullshitovima sto art house sto mejnstrim.Mene samo interesuje DOBAR fim nezavisno od produkcije i investicija.Sto se tice-Sedmog Pecata,ne interesuje me sta drugi kazu,film je keva.Od Bergmana su mi se dojmila samo Sedmi Pecat i Persona.Veruj mi lik je MRTAV ozbiljan sa svojim craftom i da li stvarno mislis da je on kriv sto su njegovi filmovi bili popularni sa art-house low lifeovima 60-ih i 70-ih.Covek je jednostavno predstavljao sebe bez stida.Sto se tice okruzenja-tacno znam o cemu govoris-jer sam imao nesrecu da budem opkoljen istim skotovima koji tebi idu na jetra.Drugim recima:likovi koji se vrzmaju po BG klubovima,pale na Aphex Twina,"rani" Pink Floyd ,"dzeeeezzz",Joy Division i Baskijata.Te likove mozes prepoznati po crnim Statson sesirima,neravnomerno isecenom kosom,pederskim bradicama,pirsingom u nosu,retro dezemperima i jaknama,Camel cigaretama,salovima i maramam oko vrata i njihovom tendencijom da ti ispricaju kako su sinoc"zgutali" tablete i vino,a zatim do ujutru"u tripu" citali Bukovskog.

Kad jednoj od ovih zverki kazes da ti se jako svidja trilogija "Lord of the Rings" oni ti odgovore zvuceci kao Cane iz Partibrejkersa-"brate nisam iz fazooooona" i momentalno smatraju da te treba dezintegrisati.Zatim pocinju da ti kenjaju o poeziji Ceslava Milosa ili cisto radi reda pomenu gurua "avangrade" devedesetih Metjua Barnia.Zatim otpiju gutljaj vina i pitaju da li si slusao novi album od Bjork.Na jednoj od ovih zurki moras da se dotaknes ili Bunjuela ili Bergmana.Kada ih pitas "koji je Bunjuelu kurac" oni ti kazu da "brate,moras da udjes u njegov trip" i ispricaju ti kako je Dalijeva seksualna fantazija u to vreme bio decak sa sisama i ostale anegdote iz njegovog i Bunjuelovog zivota.Izmedju Bergmana i Bunjuela se malo zaustavite na Ejzenstajnu i oni ti kazu kako "Oklopnjaca Potemkin je vrhunac cinizma i nihilizma-skoro kao Prust" i da im je zao sto nema filmova iz njegove "meksicke faze".Zatim ti pokazu svoj scenario/radio dramu o cetiri notorna narkomana koji u liftu usmrkavaju kremirani pepeo njihovog palog sadruga i kikocu se kao da prociscavaju grlo.Za Bergmana na kraju kazu da je u personi rekao"sve" i da je "Sedmi pecat" simbol "religijske antiutopije".Usput ove face mozes cesto sresti na skupjlanjima ne-vladinih organizacija i koncertima narodne-bugarske muzike na Kolarcu.

Sto se tice Leni Riefenstahl-jedna stvar je veoma bitna-taj film je umetnicko delo zbog vere i entuzijazma -a ne ideologije.Kadriranje je donelo revoluciju u kInematografiji i Riefenstahl je apsolutno verovala sa ljubavlju u nacisticku ideologiju koju je i sama propagirala.Ona je od tog propagndnog filma napravil umetnicko delo za sva vremena bas zbog nade i vere koju je ulozila u projekat.Sam film se uzdigao iznad kaljuge propagande i ostao remek delo za sva vremena.Ovo ti ne govorim ja vec istorija filma.Njena ideologija o ubbermenschu i novom dobu je dosla do umetnickog izraza i zato je ovo "organski" film.Sto se tice samog termina -nisam ga ja smislio vec Kusturica kada je karkterisao svoj opuse pre nekoliko godina.Apsolutno se slazem i cenim i zabole me kurac sta ce ko da kaze na to.A,ako si zapazio moju listu filmova naci ces da vecina njih nisu Art House vec filmovi koji su pravljeni za komercijalne svrhe.Cak je Kurosawin Dreams producirao George Lucas.Moram da brisem-pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

steve jobs - ispostavilo se da sam te pogresno procenio na prvu loptu. :pivopije:

 

da dodam:

- ja ne mislim da su transformersi los film, i ne mislim da pirati s kariba ne vrede nista. prosto, nekad sam raspolozen da gledam filmove zan klod van dama i pirate sa karbia, i nerviraju me svi filmovi gde kadar traje duze od 3 sekunde. :) sa druge strane, nekad sam raspolozen da gledam sedmi pecat i andrej rubljova. i mislim da nije normalno da covek UVEK bude u jednom raspolozenju, i siguran sam da laze onaj ko se predstavlja da samo gleda te "umetnicke" filmove i da mu s vremena na vreme ne prija da pogleda nesto tipa osmi putnik 2 ili tako nesto. od tih sto tripuju (opisao si ih) mi se ide u wc, i da se ja pitam - motiku u ruke, i pravac u kukuruz na okopavanje.

 

Od Bergmana su mi se dojmila samo Sedmi Pecat i Persona.

nisam gledao sve njegove filmove, ali mi se svideo the serpent's egg. tematika mi je super - to bih pustao deci u srednjoj skoli pod obavezno, kao lektiru.

 

Covek je jednostavno predstavljao sebe bez stida

nisam dovodio u pitanje kvalitet njegove rezije nego ekipu "strucnjaka" koju si (odlicno) opisao i njihove tripove o bergmanu.

 

posle vise godina razocarenja vise sam se navikao da izlazim iz bioskopske sale i sada trazim spas u kinematografiji proslih decenije i shvatam koliko je film kao umetnost degradiran bullshitovima sto art house sto mejnstrim

ma, nije degradiran - svako neka gleda sta voli, a ponude ima. ja sam, na primer, shvatio da mi se svidja nemacka kinematografija (ima neki vajb koji je meni blizak) i jedini problem koji ja imam sa tim, to je da pronadjem filmove na torentima. ;) inace, ne mislim da su nekad filmovi bili bolji. mislim da je odnos djubreta i dobrih stvari isti sada kao sto je bio. medjutim, posto vreme "pojede" lose filmove i posto se niko vise ne seca tamo nekih gluposti koje su snimane pre 30 godina, vec ostaju zapamceni samo dobri filmovi, mi imamo utisak da je kinematografija nekad bila bolja... mozda gresim, ali to je moj utisak.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cheers :pivopije:

 

To za degradiranje je diskutabilno pitanje.Jer,recimo meni su filmovi sve gori i gori iz godine u godinu-mada.ne kazem,mozda je to zbog mojih visokih standarda.Ako primetis,danas je sve u sequelima i remakovima.Da li znas recimo da je u planu ekranizacija 1984-te koji ce ujedno biti i rimejk filma iz (pogadjas) 84'.Jebemu mater,nekako danas je sve u pitanju vise do toga ko glumi i ko je reziser-a ideje nula.Poslednje nesto cime sam ono bas bio odusevljen do obsednutosti je bio Donnie Darco.Ima jako dobrih filmova iz Holivuda koji su caki i blockbusteri-recimo LOTR triologija,prvi Matrix zatim 300 ima neki zanimljivi vibe itd...Sto se tice art house filmova-brate ne mozes da verujes koliko sam samo puta izasao iz sale za vreme prikazivanja tih preseravanja...vise nego iz regularnih bioskopa.Jednostavno ne treba davati nekim skotovima kameru u ruke.Jebo im ja mater (kvazi)umetnicku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt0460829/

 

Bow down puny creatures cause thou doesn't deserve even looking at the fuckin' link! Kamoli film da odgleda..haha...da, da...poludi chovek Lynchovog filma, ja sam sinoc bas bio na ivici :) Jesam umoran malko bio dok sam gledao film, ali cenim i da sam chio i odmoran seo da ga gledam da bi mi opet trebalo par pauza tokom filma.

 

Preporuka za fanove Lyncha. Velika! A oni koji ga ne vole, pa mogu jedino da se takmiche izmedju sebe koliko minuta unutar filma ce dogurati da odgledaju : )

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dead Silence - radili ga isti likovi koji radishe SAW. Sta znam..ok...melanholija od boja heh...kraj solidan, ali smrdi da ce biti nastavka :)

nikako da pogledam ovaj film. i sto vreme vise prolazi, moje interesovanje za njega je sve manje. ne znam... valjda su, sto se mene tice, lutke na filmu kao element horora zavrsile karijeru sa malenim Cakijem. :)

 

sto se James Wan-a tice, Death Sentence bi, posle Saw-a, mogao biti jos jedan pogodak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U poslednje vreme sam se zaista nagledala filmova i filmova...poslednje shto sam gledala je "Silent Hill" i "See No Evil", koji su me zaista odushevili...ali, isto tako sam gledala "The Last Mimzy", koji je shatro dechiji film, apsolutno mi se nije svideo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...