Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Ali zar je smrt u 20. godini života nagrada?

Ovo je privremeni svet,kažem ukoliko ode u raj,a to ne znamo ni ja ni ti.Ne mislim "nagrada" kao bukvalni poklon,tj ne mogu ja da ovde dajem detaljne analize zašto neko ide kasnije na nebo a neko ranije.I gde neko ide.

Rekao sam to samo kao puki hipotetički primer.U slučaju da ode,to nije nimalo loše.

 

2. Zato što nije u upotrebi niti u bogosluženju, niti u pravoslavlju, a osim toga jedini koji se zvanično služe tim izrazom su Jehovini svedoci i Nazareni, tako da uopšte nije prikladan.

 

Могу ли се грешници покајати после смрти?

 

Не могу. Само у овом свету људи могу да бирају: или да буду добровољне слуге Христове, или Сатане. После смрти свако ће се придружити своме господару, кога је изабрао и следовао у своме животу. Господ Исус је рекао о својим слугама: „Где сам ја, онде и слуга мој нека буде" (Јн. XII, 26).

 

Шта треба да се ради ако нема свештеника, а дете је врло болесно?

 

У тако озбиљном случају Црква дозвољава да сваки хришћанин, или хришћанка могу извршити крштење у најкраћем облику, тј. погружавањем детета у воду и изговарањем: „Крштава се слуга Божји (име) у име Оца, и Сина, и Светога Духа; Амин." Ако дете преживи, свештеник ће допунити крштење и извршити свету тајну миропомазања.

 

 

Prilikom pričešćivanja,obično se govori "prišešćuje se sluga Božji (ime)"

Izvinjavam se što sam ovo zaboravio

 

Ne, rob može da napreduje samo u jednom smislu: da postane slobodan.

Svako ko je rob grehu,nije slobodan,kaže apostol Pavle.Ne govorim o telesnim,bukvalim robovima,nadam se da si pročitao citat Patrijarha Pavla.

4. Rano ustajanje, noćne molitve, pasulj i kupus, baš teške stvari. Naravno da je manastir linija manjeg otpora jer se sklanjaš od sveta, a samim tim i od iskušenja.

Okej,prihvatam da to tebi nije teško,ali uključi u to i poslušanja.Neko je pekar,neko se bavi jednim a neko drugim poslom.Ako misliš da se u manastiru ništa ne radi već da se samo mole,nije obično baš tako.

Monaštvom si prizvan na mnogo veći podvig,pogotovo jer je standardni monaški tipik hranjenje dva puta dnevno i potpuno izbacivanje mesa iz ishrane.

I naravno,u današnje vreme ekskurzija,u manastiru je često veoma živo,dolaze razni ljudi i pitaju razna pitanja,tako da ni to nije baš lako.

5. Polugola klinka ne može da dođe do manastira jer u manastirima (kao i u svim crkvenim objektima uopšte) postoji kodeks oblačenja koji važi i za turiste.

Kodeks postoji,ali kod nas se to razlikuje od manastira do manastira.U Grčkoj ne puštaju žene u pantalonama u manastir,kod nas je to sve različito od manastira do manastira.

Ja sam viđao muškarca u bermudama u manastirima,šta će monasi,da opominju non-stop valjda im je dosadilo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ovo je privremeni svet,kažem ukoliko ode u raj,a to ne znamo ni ja ni ti.

 

2. Svako ko je rob grehu,nije slobodan,kaže apostol Pavle.Ne govorim o telesnim,bukvalim robovima,nadam se da si pročitao citat Patrijarha Pavla.

 

3. Ako misliš da se u manastiru ništa ne radi već da se samo mole,nije obično baš tako. Monaštvom si prizvan na mnogo veći podvig,pogotovo jer je standardni monaški tipik hranjenje dva puta dnevno i potpuno izbacivanje mesa iz ishrane.

 

4. I naravno,u današnje vreme ekskurzija,u manastiru je često veoma živo,dolaze razni ljudi i pitaju razna pitanja,tako da ni to nije baš lako.

 

5. Ja sam viđao muškarca u bermudama u manastirima,šta će monasi,da opominju non-stop valjda im je dosadilo.

1. Isto tako ne znamo ni ti ni ja da li uopšte postoje raj i pakao. Možemo da verujemo da postoje ili ne, ali nikako ne možemo stvarno znati dok ne umremo. Zato ne bih posmatrao stvari na taj način. Ako neko umre u 20. godini, otišao u raj ili pakao, ili možda u dimenziju x, to je sigurno loše.

 

2. Ja sam govorio o telesnim robovima dok ste i ti i Rogozub govorili o telesnim robovima. Sad ste se prebacili na duhovno ropstvo. Svako ko je rob, bilo grehu ili telesnom gospodaru, teži da bude slobodan. Možeš težiti oslobođenju od greha, i valjda svaki rob greha koji je svestan svog stanja tome i teži. Važna je svest o tome da si rob. Ako te neko okuje u lance i zaključa u podrum, a ti nisi svestan da si rob, nećeš ni težiti slobodi. A ako ti neko otvoreno govori da si rob, onda si budala ako toga nisi svestan.

 

3. Naravno da ne mislim da se samo mole, postoje razna poslušanja i naravno da to znam. Ali ti izgleda nisi svestan šta monasi zapravo rade u manastiru, jer je za tebe podvig jesti dva puta dnevno i izbaciti meso iz ishrane.

 

4. Nijedan, ali nijedan monah nije obavezan da uopšte stupa u kontakt sa izletnicima a kamoli da odgovara na njihova pitanja. Ako si otišao u manastir da se osamiš pa onda dođe buljuk ljudi koji žele da ti postavljaju glupa pitanja, uvek možeš da se povučeš u svoju keliju gde je njima pristup zabranjen. A to da je u manastiru "živo" čisto sumnjam jer postoji određeni kodeks ponašanja koji ljudi, verovao ili ne, izuzetno poštuju poslednjih godina.

 

5. Mogao si možda videti muškarca ili ženu u bermudama u manastirskom krugu, ali sigurno nisi mogao videti muškarca u bermudama u crkvi (jer je u crkvu strogo zabranjeno ući u bermudama, pa čak i u majici kratkih rukava i monasi ne opominju takve, več im bukvalno zabranjuju pristup), a kamoli muškarca ili ženu uopšte (koji nije monah) u monaškim kelijama. Tako da monah uvek može da izbegne neki neželjen susret sa razgolićenom telesnošću.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad ste se prebacili na duhovno ropstvo

Okej,nesporazum,bitno da se razumemo.Ja sam pričao o duhovnom ropstvu od početka,jer je prošlo vreme crnaca robova,makar ono masovno vreme robovanja kao nekad.

1. Isto tako ne znamo ni ti ni ja da li uopšte postoje raj i pakao.

Netačno.Ti ne veruješ da postoje,ja verujem.

Ako neko umre u 20. godini, otišao u raj ili pakao, ili možda u dimenziju x, to je sigurno loše.

Važi,slažemo se da se ne slažemo.To je sigurno.

Ali ti izgleda nisi svestan šta monasi zapravo rade u manastiru, jer je za tebe podvig jesti dva puta dnevno i izbaciti meso iz ishrane.

Ne volim da baratam tezama tipa da sad ja tebe ubeđujem u nešto,ako ti misliš da monasi rade nešto u manastiru osim onoga što sam naveo ti veruj,nemoj i meni govoriti da sam ja u zabludi.

S obzirom da monasi uglavnom nikad ne jedu meso,i da je kod njih još u duhovnom nivou dosta toga drugačije,jeste,za mene je to podvig,nemam ništa protiv da za nekog nije.

4. Nijedan, ali nijedan monah nije obavezan da uopšte stupa u kontakt sa izletnicima a kamoli da odgovara na njihova pitanja.

Ja sam u manastiru Morači razgovarao sasvim slučajno sa monahom i lepo smo se ispričali.Tj nije pričao samo meni već maloj grupici ljudi koja se oformila kod njega.

Odakle ti ovaj podatak ? Kad se neki monah proslavi,kao recimo čovek koji je blizu Boga,ljudi dolaze kod njega,kao što su dolazili kod starca Pajsija svetogorca.

Opet i u običnim situacijama,ljudi se ispovedaju u manastirima.

Takođe u manastirima postoji i poslušanje monaha koji dočekuje i ispraća goste.Zavisi od tipika naravno.

Uostalom,ako neko dođe običnom monahu i pita ga za neki problem,mislim da ne bi bilo u duhu ljubavi da ga ovaj odbije.

Uostalom monasi i žive od priloga onih koji dođu u manastir.

A to da je u manastiru "živo" čisto sumnjam jer postoji određeni kodeks ponašanja koji ljudi, verovao ili ne, izuzetno poštuju poslednjih godina.

Veruj mi,na Ostrogu je i više nego živo,koliko samo tamo prolazi ljudi.Morača,takođe.Manastiri Fruške Gore takođe.

Ne može neko reći "e pa ljudi,mi smo se umorili,ne znamo odakle vi dolazite,ali dođite sutra".

Ako se jedan monah povuče u svoju keliju,neko ipak mora ostati da dočeka ljude,jer će oni kupiti sveće ili nešto slično.

5. Mogao si možda videti muškarca ili ženu u bermudama u manastirskom krugu, ali sigurno nisi mogao videti muškarca u bermudama u crkvi

Možeš da mi ne veruješ,ali jesam,video sam.Strogo je zabranjeno i da žene ulaze u pantalonama u crkvu,pa opet,kažem,ne sporim to što ti kažeš,da ih monasi opominju,ali zavisi od manastira do manastira.

Muškarci uglavnom ulaze u pantalonama u crkvu,a žene takođe često u patalonama,to sam viđao više od jednom.

Što se tiče izbegavanja iskušenja,monah se može sablazniti i lepim ženskim licem.

Zato je i zabranjen ulazak žena na svetu Goru.

Tako da su monasi stalno pod iskušenjima.Bilo razgolićenosti ili ne.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe, stan i hrana besplatni, okruženi prirodnom lepotom i obasuti pažnjom posetilaca, vernika, turista... ali molitve, post, vrtni i povrtni radovi - ma muka živa :da:

 

dok se mi u civilstvu rvemo sa računima, kreditima, šefovima, bolestima telesnim i mentalnim, prekovremenim radom, uličnim nasiljem, kriminalom, ratovima, epidemijama, poplavama, požarima, zatim, prilikama da sa uzme ili primi mito, kockom, drogama, ženama... sve to nije lako, pa nije ni čudo što mnogi traže utehu u "opijumu za narod". a neki čak se toliko navuku na taj "opijum" da požele da ga uživaju doživotno u posebnim "opijumskim kućama" poznatijim kao manastiri gde se imaju doživeti intenzivna psihodelična iskustva. a za svo to duhovno uživanje i tripovanje ima se idealan izgovor - molitva za druge, za mene tebe nas grešne i naše pokajanje i spasenje... da oni to ne rade život na ovom svetu bio bi sigurno još gori no što jeste. ne možemo to proveriti ali mora biti da je tako :D a može se biti i monah u civilu - iz čiste ljubavi prema bližnjem i samoodricanja dati sve od sebe da drugima pomogneš, rasprodaš sve što imaš i podeliš sirotinji, daš krv, kožu s dupeta, bubreg kome treba, podmetneš se kad nekog bije rulja, itd itd. e bato, to su muda Isusova. ako je on najveći uzor, kako on nije nigde bežao i sklanjao se od iskušenja ovoga sveta. da, ima puno tih praktičnih načina da se čovek podvigne i požrtvuje samo što nisu tako elegantni i bezbedni kao molitva ;)

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi ako ste voljni da pazljivo chitate, ja bih hteo da iznesem svoje mishljenje o pojmu ,,bog" i njegovoj modernoj interpretaciji.

 

Svaki pojam koji bi trebalo da nam pomogne da stupimo u dodir sa stvarnoshcu, okonchava se stvaranjem nove prepreke tom dodiru, jer pre ili posle zaboravljamo da rechi nisu stvari. Pojam ne odgovara stvarnosti - to su dve razlichite stvari. Nikada se ne prepiremo oko stvarnosti - prepiremo se oko mishljenja, pojmova, ideja.

 

Primer:

Kada definishem neku osobu kao zenu, to je istina. Ali, u toj osobi ima gomila stvari koje ne obuhvata pojam ,,zena". Ona ce uvek biti ta posebna zena, konkretna i jedinstvena, koja moze biti upoznata samo kroz iskustvo, ne moze biti uopshtena. Konkretnu osobu moram lichno da vidim, moram lichno da je upoznam, intuitivno da doprem do nje. Pojam uvek ispushta ili gubi neshto veoma vazno, neshto dragoceno shto se nalazi samo u stvarnosti, a to je konkretna jedinstvenost. Pojam, dakle, tezi da uopshtava stvari.

 

Ako hocemo da vidimo kakav je neko u stvarnosti, moramo odbaciti pojmove, predrasude i iluzije o njemu i samo ga posmatrati.

 

Potrebno je da govorim o rechima i pojmovima da bih nekom neshto objasnio. Kada gledamo neko drvo, mi ga ustvari ne vidimo. Mislimo da ga vidimo, ali ga ne vidimo. Kada gledamo neku osobu, u stvari je ne vidimo, samo mislimo da je vidimo. Ono shto vidimo je neshto shto smo fiksirali u svom umu. Stichemo odredjeni utisak i drzimo se tog utiska, i dalje gledajuci neshto ili nekoga kroz filter prvobitnog utiska. To se chini gotovo sa svim stvarima. Chinjenica je da smo okruzeni bogom, i da to ne vidimo, bash zato shto znamo neshto o Bogu. Poslednja barijera koja stoji izmedju nas iz vizije Boga je nasha predstava o Bogu. Gubimo Boga zato shto mislimo da neshto znamo. To je uzasan aspekt religije. Eto shta su govorili jevandjelisti - vernici su ,,znali" i zato su odbacili Isusa. Najveca spoznaja boga je spoznati ga kao nespoznatljivog.

 

Zaista se previshe govori o Bogu, svet vishe ne moze da izdrzi. Premalo je svesnosti, premalo srece ali gotovo da nema svrhe govoriti o tome. Premalo je odbacivanja iluzija, greshaka, afekata i okrutnosti. Od toga pati svet, ne od pomanjkanja religije. Religija bi trebalo da nam pruzi zashtitu od pomanjkanja svesnosti.

 

Dakle shta je cilj? Spoznati stvarnost onakvu kakva jeste. Chitav smisao religije i boga, je u tome.

 

Ako se ne gleda na stvari kroz filter sopstvenih pojmova, nikada nam ne mogu dosaditi. Svaka stvar postaje jedinstvena. Svaka stvar je razlichita od druge, uprkos slichnostima. Dobro je da postoje slichnosti, tako da mozemo da izgradimo pojam. To je od velike pomoci, sa aspekta komunikacije, uchenja ili nauke. Ali zavodi nas da pogreshimo i stvara veliku prepreku sposobnosti da vidimo bash tu jedinstvenu stvar ili posebnu lichnost. Ako je ono shto vidimo samo pojam, moze se reci da ne zivimo u stvarnosti jer je stvarnost konkretna. Pojam je samo poluga koja nas uvodi u stvarnost, ali kada smo jednom tamo stigli, treba intuitivno dopreti do nje.

 

Pojmovi su uvek zamrznuti dok stvarnost teche. Stvarnost je celovita dok rechi i pojmovi razbijaju stvarnost na parchice.

 

Eto ukratko toliko o tome......

Edited by Seeker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada gledamo neku osobu, u stvari je ne vidimo, samo mislimo da je vidimo. Ono shto vidimo je neshto shto smo fiksirali u svom umu. Stichemo odredjeni utisak i drzimo se tog utiska, i dalje gledajuci neshto ili nekoga kroz filter prvobitnog utiska. To se chini gotovo sa svim stvarima.

da, to se čini gotovo sa svim stvarima. šta misliš zašto? samo posmatranje i viđenje stvari onakvim kakve jesu može biti i jeste oduvek bila "privilegija" raznih umetnika, filozofa, mudraca i sličnih entuzijasta i dokoličara. ogromna većina ljudi jednostavno nema vremena za takvo iskustvo, a ako i ima izbegava ga zbog straha ili lenjosti. ljudima su potrebne predstave, iluzije i predrasude jer bez njih bi bili ogoljeni i izloženi, bili bi oslobođeni ali jako uplašeni i nezaštićeni. spram takvog mentaliteta, učinak tvoj ili bilo kog drugog mudraca, proroka ili umetnika kroz istoriju bio je i ostao zanemarljiv.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto tako ne znamo ni ti ni ja da li uopšte postoje raj i pakao. Možemo da verujemo da postoje ili ne, ali nikako ne možemo stvarno znati dok ne umremo.

ali vas to necje sprechiti da nastavite svoju raspravu na josh jedno 20ak strana...

 

Zato ne bih posmatrao stvari na taj način. Ako neko umre u 20. godini, otišao u raj ili pakao, ili možda u dimenziju x, to je sigurno loše.

pogledaj ovu kretenoidnu logiq... ja nemogu da poverujem da si ti ozbiljan kada pishesh ovakve stvari. on kazhe: jeste tako. a onda ti kazhesh, pa znash, nemozhemo nikako biti sigurni; shto onda znachi da nije tako. au, brate...

 

Uostalom,ako neko dođe običnom monahu i pita ga za neki problem,mislim da ne bi bilo u duhu ljubavi da ga ovaj odbije.

a i ovaj malo malo pa mora da krene sa ovim njanjavim stvarima kao onaj Grigorije, il kako se vecj potpisao.

 

Uostalom monasi i žive od priloga onih koji dođu u manastir.

shta ti choveche lupetash. monasi zhive iskljuchivo od svog rada. a lenji (da ne iskoristim tezhu rech) monasi zhive od priloga.

 

ako je on najveći uzor, kako on nije nigde bežao i sklanjao se od iskušenja ovoga sveta.

to je to poznavanje Biblije i Hrishcjanstva, koje jednostavno izbija iz njega, ma iz ushiju mu viri...

 

Mislimo da ga vidimo, ali ga ne vidimo. Kada gledamo neku osobu, u stvari je ne vidimo, samo mislimo da je vidimo.

je, je, mi smo u matrixu...

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

je, je, mi smo u matrixu...

 

Boy - Do not try and bend the spoon. That is impossible. Instead, only try to realize the truth.

 

Neo - What truth?

 

Boy - There is no spoon!

 

Neo - There is no spoon?

 

Boy - Then you'll see it is not the spoon that bends, it is only yourself.

 

 

- The Matrix -

Edited by Seeker

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovaj lik stvarno misli da smo u matrixu... unsure.gif

 

Kao prvo ja se malo zezam, citirao sam taj dijalog zato shto si ti prvi pomenuo Matrix. Ako mislish da znash shta ja mislim, mogu ti reci da si u zabludi.

 

Ja bih sada mogao da raglabam neka svoja razmishljanja ovde, ali ovo je tema o Pravoslavlju tako da cu to uraditi na nekoj drugoj temi.

Edited by Seeker

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne vredi Seekeru, Rogozub se odlučio za plavu pilulu umesto da pokuša nešto po uzoru na Hristosa, npr. da uđe u kladžu i potera one nesrećnike koji tamo trunu i troše svoju crkavicu, ili stane između dve grupe navijača kad oće da se pošibaju i kaže im - nemojte braćo jedan na drugoga, nemojte k'o Boga vas molim - e, to bi već bilo nešto, dokaz čvrstine vere u Gospoda i ljubavi prema bližnjem svom, nešto više od puke retorike i rituala. tad bi mu i Hudini rek'o - kapa dole rođače, to su muda od 5 labuda :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jos Blafa da vidim na forumu pa da kazem da sam sve videla :):):):)

 

Nego ljudi kad smo vec na temi o pravoslavlju....

Koliko se pogled crkve o nekim stvarima koje se desavaju oko nas usaglasio sa danasnjim vremenom?

Mislim konkretno na savete koje svestena lica daju omladini, vezano za porodicu, probleme i slicno (nekako ne verujem da i dalje stoje pri onoj nista pre braka'.. ili mozda stoje????). Ipak ce i danas dosta ljudi koji imaju problem prvo pomocj potraziti od svestenih lica, zatim od baba vracara pa tek onda recimo kod psihologa ili psihijatra....

 

Koliko je pravoslavna crkva 'savremena' u tom pogledu?

Po recima nekih ljudi koji su sticajem okolnosti upoznati sa pravoslavnim i katolockim svestenstvom, kazu da je Pravoslavna crkva daleko otvorenija...

 

Ja nemam pojma, nikad se nisma bavila tom tematikom.

 

Zna li ko?

 

 

@ Seeker

 

Agent Smith : You are empty.

Neo: So are you.

 

:D

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveca spoznaja boga je spoznati ga kao nespoznatljivog.

Sa tvoje tačke gledišta.Sa gledišta pravoslavnih vernika,on je sam želeo da se nama otkrije u liku svog sina Isusa Hrista.

Vernici ne mogu da znaju pa da nešto odbace,ne razumem šta to znači.Mnogi svetitelji su bili grešnici,pa je došlo do velikih promena kod njih i to više nisu bili.

Imamo i primere iz jevanđelja gde Isus bludnici oprašta grehe,kao i ženi koja je uhvaćena u preljubi.To je jer su oni želeli da se kaju,a pojedinci su samo želeli da pitanjima iskušaju Isusa,npr. da se pokaže da on gazi na Mojsijev zakon i da ga zato osude.

a i ovaj malo malo pa mora da krene sa ovim njanjavim stvarima kao onaj Grigorije, il kako se vecj potpisao.

Okej,ispravka,dobro si rekao.Monah ne bi trebalo da odbije tuđe pitanje i tuđi vapaj za pomoć,naravno ako baš on ne može zbog svojih poslušanja da stigne,bilo bi dobro da preporuči toj osobi neku drugu osobu u manastiru ili neki manastir koji je više otvoren za ovakav tip dijaloga.

shta ti choveche lupetash. monasi zhive iskljuchivo od svog rada.

Okej,lupio sam i ostao živ.Monasi žive od prodaje sveća,ikonica,brojanica i sličnog,a delom i od priloga,a nekada su manastiri masovno imali pčelinjake i obradiva zemljišta,tako da oni manastiri koji to nemaju su u malo težoj situaciji,pa su više oslanjani na priloge.Oni koji to imaju prodaju i med i vino na primer.

Mislim konkretno na savete koje svestena lica daju omladini, vezano za porodicu, probleme i slicno (nekako ne verujem da i dalje stoje pri onoj nista pre braka'.. ili mozda stoje????).

Dobro pitanje.Šta sveštenici savetuju kod nas to zaista ne znam,ali sam stekao utisak da sve zavisi od sveštenika do sveštenika.

U Rusiji nema šale sa tim,oni lepo kažu - ništa pre braka.Naravno nema greha da ga ne pokriva milost Božja,tako da i oko ovoga ne treba padati u paniku.

Ipak ce i danas dosta ljudi koji imaju problem prvo pomocj potraziti od svestenih lica...

Eh,kad bi tako bilo,bojim se da većina ide prvo kod baba vračara,pa tek posle kod sveštenika.

Rogozub se odlučio za plavu pilulu umesto da pokuša nešto po uzoru na Hristosa, npr. da uđe u kladžu i potera one nesrećnike koji tamo trunu i troše svoju crkavicu, ili stane između dve grupe navijača kad oće da se pošibaju i kaže im - nemojte braćo jedan na drugoga, nemojte k'o Boga vas molim -

Neko bi mu rekao - kapa dole,ali neko bi i rekao "al su dosadni ovi pravoslavci...".Ne možeš svetu ugoditi.

Kad bi ti krenuo da objašnjavaš kladioničaru da je to što radi čisto bacanje para,dok on to sam ne ukapira,ništa od ubeđivanja.Još gore kad su navijači u pitanju.I šta,recimo,smiriš jednu tuču,bojim se da su vremena još gora,danas ubijaju zbog navijačkog šala i to van utakmice.Takvim ljudima ne možeš baš tako lepo reći da član drugog kluba nije njegov neprijatelj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...