Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Ја сам Јахве, Бог твој, који сам те извео из земље египатске, из куће ропства. Немој имати других богова уз мене.

Не прави себи лика ни обличја било чега што је горе на небу, или доље на земљи, или у водама под земљом. Не клањај им се нити им служи. Јер ја, Јахве, Бог твој, Бог сам љубоморан. Кажњавам гријех отаца - оних који ме мрзе - на дјеци до трећег и четвртог кољена, а исказујем милосрђе тисућама који ме љубе и врше моје заповједи.

Не узимај узалуд имена Јахве, Бога свога, јер Јахве не опрашта ономе који узалуд изговара име његово.

Сјети се да светкујеш дан суботни. Шест дана ради и обављај сав свој посао. A седмога је дана субота, починак посвећен Јахви, Богу твојему. Тада никаква посла немој радити: ни ти, ни син твој, ни кћи твоја, ни слуга твој, ни слушкиња твоја, ни живина твоја, нити дошљак који се нађе унутар твојих врата. Та и Јахве је шест дана стварао небо, земљу и море и све што је у њима, а седмога је дана починуо. Стога је Јахве благословио и посветио дан суботни.

Поштуј оца свога и мајку своју, да имаднеш дуг живот на земљи коју ти дâ Јахве, Бог твој.

Не убиј!

Не учини прељуба!

Не укради!

Не свједочи лажно на ближњега свога!

Не пожели куће ближњега свога! Не пожели жене ближњега свога; ни слуге његова, ни слушкиње његове, ни вола његова, ни магарца његова, нити ишта што је ближњега твога!

Edited by HeLLsarma
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako vec govorimo o ne vladinog organizaciji zvanoj "pravoslavna crkva", jedan kratak reality-check, cisto da se podsetimo koliko je to unosan i dobar posao. ;-)

 

http://www.youtube.com/watch?v=ebxrIZNYqWM

 

Не знам зашто би се Рамбово мишљење узимало за валидно и нешто посебно, јер кад му је стрико био жив већина Црногораца је мислила тако и нажалост многи и данас тако уопштено/генерализујући мисле.Мада и сам Рамбо није одрастао у једном за Цркву похвалном времену, јер је она сама била понижена и одбачена у том тоталитарном и мрачном систему титоизма, па није ни чудо да су свакакве приче искрсавале на површини али ето ајде да будемо искрени и кажемо да је увјек било изузетака и у том свештеничком позиву, на жалост, што опет не даје за право никоме па ни неком "имагиносу" да дира саму природу цркве и хришћанства, да назива православну цркву "невладином организацијом" и да омаловажава попове достојне свога позива и живота.

  • Upvote 1
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo treba da naucis sta je to nevladina organizacija. a onda ces videti da se crkva potpuno uklapa u definiciju.

 

naravno da imam pravo da "diram" samu prirodu crkve i hriscanstva, upravo zato sto se crkva bavi "diranjem" u prirodu coveka.

 

to sto ne mozes da podneses da cujes kad neko ima drugacije misljenje i sto smatras da "nemam pravo" da kazem sta mislim - to dovoljno govori o tome koliko si indoktriniran i sklon represiji, necemu sto je od vajkada bio alat i oruzje crkve, kad god je ta organizacija imala moc. na tvom primeru je, nazalost, ocigledno kako religija moze negativno da utice. :(

  • Upvote 3
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

нажалост, твоју хистеричност по питању самог хришћанства или на овој тему конкретно православља си показао из много наврата.Твоје право или да буде отворени твоју компетентност да говориш о хришћанству по било којој основи је сведено на нулу (0).Хистеричност, која је својствена атеистима,анти-теистима па чак и агностицима са ових простора је последица једне нетрпељивости чија је појава најчешће усмјерена на конкренту вјерску заједницу, а њена основа је мржња.Латинска пословица да је "незнање, мајка дрскости" се односи на тебе као и на све оне који тако олаким и површним потезима, покушавају да омаловаже хришћанство, свету тајну свештенства и читаву историју Цркве.Мени је жао, што се ти и теби слични, затварате у тај свијет спољашњости, површности и што немате смирења да признате да о хришћанству, самој Цркви, њеном учењу, њеном свједочанству у овом свијету, немате појма, да ништа не знате.Е кад будете у стању да то признате, биће можда мање хистерије, мање мржње и сигурно мање површности.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slicna prica vec u Suri 1 Kurana, ne znaju, zatvoreni, povrsni, ne znaju da ne znaju, Alah je pravi, Alah jedini, kad prihvate Alaha prihvatice jedinog pravog boga....Isto kaze i Tanah u svoju korist...kome potencijalni vernik sad da se privoli?

 

Religija treba da je neka oaza za dusu, da duhovno uzdize tog koji veruje u to ili zeli da veruje ili ne zna bolje ili gore, cini ga duhovno plemenitim, otvorenim za sva pitanja, a ne da bude zadrt i ularen i da druge smatra manje vrednim jer je on krscanin, jevrejin, musliman, budista....a cinjenica je da se bilo koja crkva previse trpa tamo gde joj u dvadesetprvom veku nije mesto i da mnogi "predstavnici boga" vise kaljaju istog tog koga predstavljaju i kome se "klanjaju".

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ти не читаш или се намјерно правиш луд, ја овдје не говорим о хришћанству и њеном учењу нити ми је циљ да убјеђујем икога у шта треба да вјерује, ко је прави о ко није, или чега да се прихвати..него о односу у том 21 вијеку који ти помињеш, одређених појава на тему хришћанства, ту мислим на елементарне ствари, који те појаве пуни незнања омаловажавају са неке висине, себе стављају у улогу неих ескеперата о томе кави су свештеници, какви су вјерници, ко је индоктриниран ко није.Мислим затворени у неки свијет потпуне хистерије, генерализација према вјернцима, према побожности, према црвкеној јерархији, историји цркве итд. Ти исти причају о сувошности саме религиозности у 21 вијеку, и тако себе стављају на мјеста неких неславних личности које су исто "пророковале" прије 100 година.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sa iste visine gledas sa koje gleda i aterista, samo ste na dva razlicita brda.

Cinjenica je da je prosecan svestenik danas licemer, da ne predstavlja boga na nacin na koji treba ili na koji je ideja te religije ciljala, da se udaljio dobrano od tog puta, cinjenica je i da je prosecan vernik ovca koja slepo veruje bez ikakvog razumevanja jer je to eto tako i on ne razume nista iznad toga, ili zbog nekakvog straha o saznanju uopste ne pokusava da razume( cesto dok sam diskutovao sa mnogima koji jesu vernici niti znaju niti zele da znaju sta je sve hriscanstvo prikupilo i preuzelo od drugih religija i verovanja jer u to jednostavno ne zele da veruju niti zele da cuju niti zele da diskutuju o bibliji ili novom zavetu jer nece da zadiru u to).Takva je situacija i sa prosecnim ateistom. Isto tako kako je sa njim tako se moze reci i za vernika da je zatvoren u neki svet potpune histerije, generalizacije prema nevernicima, prema neverovanju.....

 

Mnoge stvari iz tih bozijih zakona starog zaveta, da ih tako nazovem, je vreme davno pregazilo. pogotovo danas.Da li je religioznost suvisna danas, ocigledno ne, covek je i pored svega danas i dalje prilicno priglup koliko je bio i kada su religije uzimale daha i kontrolisale ljude, i potreban mu je takav vid oslonca.Da li je snaga religije danas opala, da.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cinjenica je da je prosecan svestenik danas licemer, da ne predstavlja boga na nacin na koji treba ili na koji je ideja te religije ciljala

A чекај молим те, одакле теби сазнање ко су просјечни свештеници и на који начин они свједоче Христа коме служе и на шта то циља идеја религија коју он служи?Надам се да говоримо о православљу јер смо на тој теми.Ајде молим те реци, јер изгледа да си ти пун неког искуства.

 

cinjenica je i da je prosecan vernik ovca koja slepo veruje bez ikakvog razumevanja jer je to eto tako i on ne razume nista iznad toga, ili zbog nekakvog straha o saznanju uopste ne pokusava da razume( cesto dok sam diskutovao sa mnogima koji jesu vernici niti znaju niti zele da znaju sta je sve hriscanstvo prikupilo i preuzelo od drugih religija i verovanja jer u to jednostavno ne zele da veruju niti zele da cuju niti zele da diskutuju o bibliji ili novom zavetu jer nece da zadiru u to).Takva je situacija i sa prosecnim ateistom. Isto tako kako je sa njim tako se moze reci i za vernika da je zatvoren u neki svet potpune histerije, generalizacije prema nevernicima, prema neverovanju.....

Па добро, то је сад овако нашироко написано и донекле би се сложио за пасивност којој смо склони, барем ми православни хришћани или они који себе зову правосалвни хришћани а то нису.Србија можда има ту до 2% литургијских хришћана, и то оних у оквиру православне цркве, не неких одвојених заједница од београдске патријаршије које данас скитају по неким забаченим дјеловима Србије, исповједајући некакво "истинско српско православље" или шта ти ја знам.О том прикупљању од других религија или вјеровања, није тема Хришћанства, оног правог литургијско-аскетског, свето-отачког, пастристичког, свеотогорског, оног који свједочо Васкресење Хрисотво, обајвљује његову часну смрт на Крсту, исповиједа његово рађање итд. тиме се хришћанство не бави, знаш, то је тема за неку емисију која се бави поређењима и сличностима, није ни то лоше знати али није од неког пресудног значаја, јер је права вјера Васељенским саборима посвједочена.

 

Mnoge stvari iz tih bozijih zakona starog zaveta, da ih tako nazovem, je vreme davno pregazilo. pogotovo danas.Da li je religioznost suvisna danas, ocigledno ne, covek je i pored svega danas i dalje prilicno priglup koliko je bio i kada su religije uzimale daha i kontrolisale ljude, i potreban mu je takav vid oslonca.Da li je snaga religije danas opala, da.

Никад ниси чуо за нови завјет?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jedini koji su toj ideji najblizi su kaludjeri i monasi, dok svestenik uziva u izobilju, obicno iskvaren tim izobiljem. uziva u svim blagodetima zivota, neretko vidjas mnoge jako dobro situirane iz bogatih porodica.Evo posto je pravoslavlje u pitanju, konkretno njihovi cenovnici.za krstenja, sahrane, svadbe, pomene, slave i razna osvestavanja, pritisak na zajednicu, mesanje u politiku, grabljenje zemljista na svakom koraku za svoje potrebe....sve to nije ideja "duhovnog spasenja"

Za to mi nije potrebno nikakvo iskustvo, dovoljno da samo pogledam oko sebe.

 

 

Pa jeste nasiroko ali karakteristicno za svakog pravoslavca(posto je tema jel) ali i ostalih grupa vernika i verovanja.I svi redom na kraju postaju na neki nacin ratoborni, odbrambeni, sa gardom i brzim povlacenjem iz diskusije.Evo vidis i sam pocinjes vec sa "odakle tebi ovo" i "ajde molim te reci mi jer si pun nekog iskustva". Nisu potrebne emisije, dovoljna je ova tema na kojoj ce se isto reci sto bi se reklo i u nekoj takvoj emislji.

Ovde je dosta puta kaceno milion citata, tudjih misli i kojekakvih tekstova, ali se svaka diskusija oko njih ili bilo koji pokusaj analize zavrsavao sa nekim oblikom sukoba-ti si ateista, ne kapiras, ne lupaj i sve se na kraju svodilo na ja sam vernik znam bolje ili "valjda bolje zna onaj ko je citiran nego ti"

A da bi na kraju o necemu diskutovao valjda je potrebno i da se ima neko predznanje.tj o religiji, pa o tome kako je nastajala, pa judaizmu pa kako se rodilo iz toga hriscanstvo, pa kasnije iz njega islam, koje su slicnosti sa drugim religijama....kako drugacije razumeti bilo sta?

 

Pa i taj novi je sada poprilicno star.

Isto kako je stari zavet nekad bio nov pa ga jednog dana pregazilo vreme, tako su i jevandjelja i poslanice vecinom odradile svoje, pa ce to zameniti neki novi zavet i tako redom.Kao npr istorija telefona.nekad onaj na gajtan, na brojcanik, pa ga zamenio onaj bezicni s dugmicima...pa u medjuvremenu dosao i mobilni....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jedini koji su toj ideji najblizi su kaludjeri i monasi, dok svestenik uziva u izobilju, obicno iskvaren tim izobiljem. uziva u svim blagodetima zivota, neretko vidjas mnoge jako dobro situirane iz bogatih porodica.Evo posto je pravoslavlje u pitanju, konkretno njihovi cenovnici.za krstenja, sahrane, svadbe, pomene, slave i razna osvestavanja, pritisak na zajednicu, mesanje u politiku, grabljenje zemljista na svakom koraku za svoje potrebe....sve to nije ideja "duhovnog spasenja"

Za to mi nije potrebno nikakvo iskustvo, dovoljno da samo pogledam oko sebe.

Колико ти свештеника заправо лично познајеш?Ja лично мислим а и из сусрета са многим свештеницима могу да кажем да је то увелико спољашњи утисак који одаје можда не знам, марка неког аутомобила или нешто слично, што мени лично не смета и не прави проблем, јер сам упознат са светом тајном свештенства и литургијским животом православне цркве.Заправо свештенички живот умногоме није једноставан и није лаган, захтијева огромна одрицања.Свештеник као парохијски, који у Христу окупља заједницу конкретних личности, које он исповиједа, уводи у тајне хришћанског живота итд. и треба да живи заједно са својим окружењем, да буде упознат са неким друштвеним питањима, да свједочи хришћанску етику... е сад, мијешања у политику...свако има право да има став према неким таквим питањима, што свештника не изузима од осталох људи...али нисам ни ја за неко претјерано уплитање самих свештеника у тај начин живота и размишљања, што мислим да код нас то није изражено толико...Са тим цјеновницима нисам нешто посебно упознат, барем овдје у Црној Гори сам присуствао конркетно на неколико крштења, и људи који су се крштавали су добровољно остављали прилог, није било истакнутих цјеновника....такође за славу и освештавања колача...то није обавеза да се плати да би се освештало, то је на добровољну основу и могућност некога да остави неки динар...Светотајински живот Цркве излази из тих оквира..

 

 

Pa jeste nasiroko ali karakteristicno za svakog pravoslavca(posto je tema jel) ali i ostalih grupa vernika i verovanja.I svi redom na kraju postaju na neki nacin ratoborni, odbrambeni, sa gardom i brzim povlacenjem iz diskusije.Evo vidis i sam pocinjes vec sa "odakle tebi ovo" i "ajde molim te reci mi jer si pun nekog iskustva".

Па ето, тако кажем, јер заиста не би било згорег да нам посвједочиш одакле све то теби, јер та фасада било чијег живот не говори ништа о њеној некој унутршњости и дубини.

A da bi na kraju o necemu diskutovao valjda je potrebno i da se ima neko predznanje.tj o religiji, pa o tome kako je nastajala, pa judaizmu pa kako se rodilo iz toga hriscanstvo, pa kasnije iz njega islam, koje su slicnosti sa drugim religijama....kako drugacije razumeti bilo sta?

Сличности су јасне, очигледне, свима данас доступне...када се говори конкретно о јудаизму, исламу и хришћанству заједничка црта им је васељенски и монотеистички карактер.Али све остало је небо и земља.

 

 

Pa i taj novi je sada poprilicno star.

Isto kako je stari zavet nekad bio nov pa ga jednog dana pregazilo vreme, tako su i jevandjelja i poslanice vecinom odradile svoje, pa ce to zameniti neki novi zavet i tako redom.Kao npr istorija telefona.nekad onaj na gajtan, na brojcanik, pa ga zamenio onaj bezicni s dugmicima...pa u medjuvremenu dosao i mobilni....

Ма како стар човјече, па то је гледано из преспективе поруке коју носи најсвјежија објава и откровење Бога човјеку, актуелна и данас, значи Јеванђељу нема равне књиге у историји.Васкрсење је највећа побуна, и то против смрти у историји човјечанства која свједочи о обнављању људске природе,Дај ми нешто јаче о Васкрсења?Или од Крста?Бог се открио човјеку и открива постепено, зато је ту и стари завјет и пророци, неопходни и присутни кроз тај континутитет историје, који је континуитет откровења, коначано испуњен у Богочовјеку Христу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jedini koji su toj ideji najblizi su kaludjeri i monasi, dok svestenik uziva u izobilju, obicno iskvaren tim izobiljem. uziva u svim blagodetima zivota, neretko vidjas mnoge jako dobro situirane iz bogatih porodica.Evo posto je pravoslavlje u pitanju, konkretno njihovi cenovnici.za krstenja, sahrane, svadbe, pomene, slave i razna osvestavanja, pritisak na zajednicu, mesanje u politiku, grabljenje zemljista na svakom koraku za svoje potrebe....sve to nije ideja "duhovnog spasenja"

Za to mi nije potrebno nikakvo iskustvo, dovoljno da samo pogledam oko sebe.

 

Glavna svrha sveštenika jeste da služi narodu.

Mnogi ne razmišljaju o tome koja je to vrsta posla i posmatraju samu na vršenje krštenja, svadbi, opela i slično. Napomenula bih da, pored svih tih dužnosti koje imaju, jeste i dužnost duhovnika. Dakle, sveštenik je neko kod koga ljudi samovoljno odlaze i govore o stvarima koje ih, u suštini, tište. Kako su sami ljudski životi kompleksni i životne priče različite, to povlači i razgovor o krajnje neprijatnim stvarima. Sveštenik će znati tvoje stanje u kući, slučaje zlostavljanja, laž, prevaru, preljubu itd, a ujedno će ostati osoba koja će ti posle ući u taj isti dom i tretirati te kao da priča o svim tim stvari nije ni postojala. I neće postojati samo tvoja priča, već priča još ne znam kog broja ljudi.

Kao što sam rekla predhodno, razni će ljudi dolaziti sa raznim svojim demonima i jedan čovek sve to treba da podnese i nosi sa sobom. Kada sagledam njihovu ulogu kao jednu od takvih, ne deluje mi ni malo naivno.

Nije to uloga psihologa koliko je, kao što i samo ime kaže, uloga duhovnika. Neko ko će te podsetiti na to da treba ostati smiren, strpljiv, da treba pronaći ljubav i za onog ko ti čini nažao.

 

Ne znam koliko banalizujem, ali samo se trudim da objasnim jedan od aspekata funkcije sveštenstva.

 

Monaštvo je jedna sasvim druga priča jer u monaštvu ti ne služiš nikom drugom sem Bogu i posvećen si usavršavanju sebe samoga što ne povlači probleme sa kojima se susreću ljudi iz sveta.

 

Kada pomenu sve one ideje koje nisu ideje "duhovnog spasenja", ta priča se povela na nekoj od predhodnih strana. Dešava se, na žalost, sve i svašta... i u sveštenstvu i u gore pomenutom monaštvu i u crkvi. To, po celoj ideji pravoslavlja i hrišćanstva generalno, ne bi trebalo da bude tako. Mislim da svi imamo svest o tome. Ali tako je. U suštini, dešava se sve ono što se dešava i u ostalim profesijama, samo što, kada se to isto dešava u crkvi, predstavlja jednu kontradiktornost.

Ljudi su ljudi i samim tim kvarljiva roba, bili oni sveštenici, lekari, advokati ili metalostrugari. Ne vidim zašto bi njihova dela uticala na bilo čiju religioznost. Ako već na situaciju ne mogu da utičem, a sama moja religija nalaže da ne osuđujem, onda ja, kao vernik, treba da se potrudim da se ponašam u skladu sa onim u šta verujem. Može samo da mi bude žao što stvari nisu u skladu i da se ja trudim da dam dobar primer ako već neko kome je to dužnost ne daje.

 

Pa jeste nasiroko ali karakteristicno za svakog pravoslavca(posto je tema jel) ali i ostalih grupa vernika i verovanja.I svi redom na kraju postaju na neki nacin ratoborni, odbrambeni, sa gardom i brzim povlacenjem iz diskusije.Evo vidis i sam pocinjes vec sa "odakle tebi ovo" i "ajde molim te reci mi jer si pun nekog iskustva". Nisu potrebne emisije, dovoljna je ova tema na kojoj ce se isto reci sto bi se reklo i u nekoj takvoj emislji.

Ovde je dosta puta kaceno milion citata, tudjih misli i kojekakvih tekstova, ali se svaka diskusija oko njih ili bilo koji pokusaj analize zavrsavao sa nekim oblikom sukoba-ti si ateista, ne kapiras, ne lupaj i sve se na kraju svodilo na ja sam vernik znam bolje ili "valjda bolje zna onaj ko je citiran nego ti"

A da bi na kraju o necemu diskutovao valjda je potrebno i da se ima neko predznanje.tj o religiji, pa o tome kako je nastajala, pa judaizmu pa kako se rodilo iz toga hriscanstvo, pa kasnije iz njega islam, koje su slicnosti sa drugim religijama....kako drugacije razumeti bilo sta?

 

Slažem se. Bez obzira na svoju religioznost, postoje stvari u kojima se ne slažem sa religijiom kao ni sa mnogim idejama crkve i samih njihovih predstavnika i pripadnika. Meni dođe bezveze kada čitam srčane komenetare pripadnika svoje religije, iz prostog razloga što samo izazivaju kontraefekat kod bilo koga ko iste i čita. Po meni sama ta srčanost nije u skaldu sa samom idejom pravoslavlja.

No, ne može se sa svakim diskutovati jer nije svako za diskusiju raspoložen i spreman, a, recimo, stalno je tu da povede razgovor na temu. Pogotovu je to teško u momentima kada se generalizuje i posmatra na stvari crno-belo. Prosto dok čitam kako su "svi popovi lopovi" ili kako su "svi ateisti 100 puta gori od..." i slične izjave, mene to samo podseti na ono "sve su žene kurve". Nije mi jasno da neko zaista može da ima takvo razmišljanje koje lupa tačku na svaki mogući dalji razgovor.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bourbon Princess - немам шта да додам, убола си поенту у твом одговору из много аспеката.

 

 

У ишчекивању Васкрса ево нешто о дочеку истог на Светој Гори.Лично мислим да су то вриједности и моменти на које треба обратити пажњу у времену кад је Правосалвље у питању...А не шта неки свештеник вози и како живи, а све то опет гледајући неким замагљеним дурбином из својих удобних столичица или не дај боже преко медија, жуте штампе и осталих минорних представа реалности.

 

http://vimeo.com/56364979

Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

е сад, мијешања у политику...свако има право да има став према неким таквим питањима, што свештника не изузима од осталох људи...али нисам ни ја за неко претјерано уплитање самих свештеника у тај начин живота и размишљања, што мислим да код нас то није изражено толико...Са тим цјеновницима нисам нешто посебно упознат, барем овдје у Црној Гори сам присуствао конркетно на неколико крштења, и људи који су се крштавали су добровољно остављали прилог, није било истакнутих цјеновника....такође за славу и освештавања колача...то није обавеза да се плати да би се освештало, то је на добровољну основу и могућност некога да остави неки динар...Светотајински живот Цркве излази из тих оквира..

 

...значи Јеванђељу нема равне књиге у историји.Васкрсење је највећа побуна, и то против смрти у историји човјечанства која свједочи о обнављању људске природе,Дај ми нешто јаче о Васкрсења?Или од Крста?Бог се открио човјеку и открива постепено, зато је ту и стари завјет и пророци, неопходни и присутни кроз тај континутитет историје, који је континуитет откровења, коначано испуњен у Богочовјеку Христу.

Tu se slazem, njegov licni stav ako zeli da se mesa u politiku je njegovo pravo, ali meni takodje smeta sto to cine kao organizacija.Za cenovnike da, uvek je bilo to daj koliko das i mozes a onda sve cesce udare tarifu(konkretno sahrana ortakove majke, svadba mog brata, krstenje necaka....tri razlicite opstine u Beogradu,kod svakog istaknuto sta koliko kosta) I sad ovo zvuci kao napadanje, ali to je npr mracni primer iskvarenog svestenika.

 

To za Jevandjelje ce reci isto i Jevrejin za Tanah, musliman za Kuran, ateista za svoju slobodnu pobunu.Za nekoga vaskrsenje i raj, za nekoga dzenet, nekome nirvana i reinkarnacija...

 

 

Glavna svrha sveštenika jeste da služi narodu.

Mnogi ne razmišljaju o tome koja je to vrsta posla i posmatraju samu na vršenje krštenja, svadbi, opela i slično. Napomenula bih da, pored svih tih dužnosti koje imaju, jeste i dužnost duhovnika. Dakle, sveštenik je neko kod koga ljudi samovoljno odlaze i govore o stvarima koje ih, u suštini, tište. Kako su sami ljudski životi kompleksni i životne priče različite, to povlači i razgovor o krajnje neprijatnim stvarima. Sveštenik će znati tvoje stanje u kući, slučaje zlostavljanja, laž, prevaru, preljubu itd, a ujedno će ostati osoba koja će ti posle ući u taj isti dom i tretirati te kao da priča o svim tim stvari nije ni postojala. I neće postojati samo tvoja priča, već priča još ne znam kog broja ljudi.

Kao što sam rekla predhodno, razni će ljudi dolaziti sa raznim svojim demonima i jedan čovek sve to treba da podnese i nosi sa sobom. Kada sagledam njihovu ulogu kao jednu od takvih, ne deluje mi ni malo naivno.

Nije to uloga psihologa koliko je, kao što i samo ime kaže, uloga duhovnika. Neko ko će te podsetiti na to da treba ostati smiren, strpljiv, da treba pronaći ljubav i za onog ko ti čini nažao.

 

Ne znam koliko banalizujem, ali samo se trudim da objasnim jedan od aspekata funkcije sveštenstva.

 

Duhovni pastir jednom recju. Moglo bi se reci da bi svestenik bio duhovni psiholog.A coveku je uvek nekako lakse kad se ispovedi nekome.Poneki svestenik se tako i ne ponasa, poneki ce to zloupotrebiti ili to koristiti za sopstvenu dobit, a ateista se uhvati bas za njih, ne za onog dobrog.

 

Monaštvo je jedna sasvim druga priča jer u monaštvu ti ne služiš nikom drugom sem Bogu i posvećen si usavršavanju sebe samoga što ne povlači probleme sa kojima se susreću ljudi iz sveta.

 

pa da upravo po tome mislim da su nekako najblizi ideji hriscanstva ili drugog oblika religije.

 

Kada pomenu sve one ideje koje nisu ideje "duhovnog spasenja", ta priča se povela na nekoj od predhodnih strana. Dešava se, na žalost, sve i svašta... i u sveštenstvu i u gore pomenutom monaštvu i u crkvi. To, po celoj ideji pravoslavlja i hrišćanstva generalno, ne bi trebalo da bude tako. Mislim da svi imamo svest o tome. Ali tako je. U suštini, dešava se sve ono što se dešava i u ostalim profesijama, samo što, kada se to isto dešava u crkvi, predstavlja jednu kontradiktornost.

Ljudi su ljudi i samim tim kvarljiva roba, bili oni sveštenici, lekari, advokati ili metalostrugari. Ne vidim zašto bi njihova dela uticala na bilo čiju religioznost. Ako već na situaciju ne mogu da utičem, a sama moja religija nalaže da ne osuđujem, onda ja, kao vernik, treba da se potrudim da se ponašam u skladu sa onim u šta verujem. Može samo da mi bude žao što stvari nisu u skladu i da se ja trudim da dam dobar primer ako već neko kome je to dužnost ne daje.

i da time ,uz pomoc religije budes bolji covek.

 

 

 

Slažem se. Bez obzira na svoju religioznost, postoje stvari u kojima se ne slažem sa religijiom kao ni sa mnogim idejama crkve i samih njihovih predstavnika i pripadnika. Meni dođe bezveze kada čitam srčane komenetare pripadnika svoje religije, iz prostog razloga što samo izazivaju kontraefekat kod bilo koga ko iste i čita. Po meni sama ta srčanost nije u skaldu sa samom idejom pravoslavlja.

No, ne može se sa svakim diskutovati jer nije svako za diskusiju raspoložen i spreman, a, recimo, stalno je tu da povede razgovor na temu. Pogotovu je to teško u momentima kada se generalizuje i posmatra na stvari crno-belo. Prosto dok čitam kako su "svi popovi lopovi" ili kako su "svi ateisti 100 puta gori od..." i slične izjave, mene to samo podseti na ono "sve su žene kurve". Nije mi jasno da neko zaista može da ima takvo razmišljanje koje lupa tačku na svaki mogući dalji razgovor.

Pa ne samo pravoslavlja, bilo koje religije, svaka ima cilj nekog mira, jedinstva, sloge, spasenja.

 

Problem ateista je sto se uhvate bas za te koji bi bili korov svestenstva i odmah to pripisu svima i generalizuju.

Evo npr kad smo kod tih voznih parkova, cesto potenciraju bemvejce, audije i mercedese, popove bajkere...a ja jako cesto vidim popa kako se vozi autobusom.Cesto se uhvate Amfilohija, Pahomija, ovog bajkera ubice, a niko npr jednog Atanasija Rakite.

 

Rekao sam da je mnoge stvari Starog i Novog Zaveta vreme davno pregazilo....postoje i stvari koje kazu da mnogo toga ostalo isto i da se covek nije mnogo unapredio i duhovno obgatio od vremena radjanja hriscanstva i da.I dalje vidjamo trunje u tudjim ocima,a balvane u svojima ne vidimo i dalje su tu izdaje, zavisti, prevare, zloba, greh, ratovi....

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa da upravo po tome mislim da su nekako najblizi ideji hriscanstva ili drugog oblika religije.

 

Možda zbog izolacije od sveta.

Meni nekako dođe teže ostati pribran ovde, u svetu, gde si izložen svakakvim stresovima i neprijatnostima. Ako smo već uzeli za primer sveštenike, a možemo uzeti bilo kog čoveka za primer, koji imaju svoje bračne probleme, porodicu, decu, susreću se sa raznim oblicima nečijeg ludila i dužnost im je da od tog ludila izbave... pored svih tih životnih problema koje je teško sve navesti i nabrojati treba ostati pribran i čovek za primer jer te zbog tvog poziva i uniforme koju nosiš svi primećuju. Monah ne razmišlja o svom potomstvu, da li će imati da nahrani svoju decu, plati račune itd. Po meni je, iskreno, sveštenička uloga dosta teža. Daleko od toga da umanjujem vrednost monaštva. Sama činjenica da se odričeš svega telesnog i radiš na samom sebi i ukroćenju sopstvenih misli je jedna težina. Ali ona ne povlači probleme modernog doba.

 

Pa ne samo pravoslavlja, bilo koje religije, svaka ima cilj nekog mira, jedinstva, sloge, spasenja.

 

Tako je.

Uzela sam pravoslavlje za primer jer se povela priča o tome da je ovo tema o pravoslavlju :smile:

 

Duhovni pastir jednom recju. Moglo bi se reci da bi svestenik bio duhovni psiholog.A coveku je uvek nekako lakse kad se ispovedi nekome.Poneki svestenik se tako i ne ponasa, poneki ce to zloupotrebiti ili to koristiti za sopstvenu dobit, a ateista se uhvati bas za njih, ne za onog dobrog.

Problem ateista je sto se uhvate bas za te koji bi bili korov svestenstva i odmah to pripisu svima i generalizuju.

Evo npr kad smo kod tih voznih parkova, cesto potenciraju bemvejce, audije i mercedese, popove bajkere...a ja jako cesto vidim popa kako se vozi autobusom.Cesto se uhvate Amfilohija, Pahomija, ovog bajkera ubice, a niko npr jednog Atanasija Rakite.

 

Da. Baš to.

Svako vidi ono što želi da vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu se slazem, njegov licni stav ako zeli da se mesa u politiku je njegovo pravo, ali meni takodje smeta sto to cine kao organizacija.Za cenovnike da, uvek je bilo to daj koliko das i mozes a onda sve cesce udare tarifu(konkretno sahrana ortakove majke, svadba mog brata, krstenje necaka....tri razlicite opstine u Beogradu,kod svakog istaknuto sta koliko kosta) I sad ovo zvuci kao napadanje, ali to je npr mracni primer iskvarenog svestenika.

 

To za Jevandjelje ce reci isto i Jevrejin za Tanah, musliman za Kuran, ateista za svoju slobodnu pobunu.Za nekoga vaskrsenje i raj, za nekoga dzenet, nekome nirvana i reinkarnacija...

 

Па јасно је то за цјеновнике вјероватно је и оправдано негодовање, јер се опет мало обрати пажња на конкретну димензију рецимо крштења, брака...наш народ је и такав, то му упада у очи па се све тако сведе на формални ниво, традиционални па има некад и помодарства што одвлачи пажњу и заклања ону суштину.Тако да ја разумијем и могу да саслушам нечију нелагодност кад види цјеновнике неки добар ауто и тако, иако је то изазвано можда и сосптевеном сујетом, али са друге стране да то буде главни (нечији) разлог за доживљај саме црквености, јеванђеља, светотајинске димензије цркве и свега онога што у себи баштини од апостолских дана до данас, све то њено учење...да неко због ових спољашњих баналних ствари то омаловажи и да су му то главни аргументи у нападу на православље, е то онда стварно треба онако игнорисати и наравно одговорати на такве површне доживљаје.

 

To za Jevandjelje ce reci isto i Jevrejin za Tanah, musliman za Kuran, ateista za svoju slobodnu pobunu.Za nekoga vaskrsenje i raj, za nekoga dzenet, nekome nirvana i reinkarnacija...

 

Јесте, то је чињеница...ником не одузимамо или омаловажавамо приступ светим књигама, јер треба напоменути да се свака од поменутих религија сматра себе достојним и јединим исправним настваком Старог Завјета...али једна има Христа Васкрслога, то је дио који одваја Јевнађеље од било којих других светих књига, вјеровања уз сво уважавање њих.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uskrs je pomerljiv praznik.

Katolički se računa po gregorijasnkom, kod pravoslavaca po julijanskom, a kod jevreja po lunarnom kalendaru.

Kod katolika, Uskrs mora da bude između 22. marta i 25. aprila jer se određuje kao prva nedelja koja pada nakon 14. dana lunarnog meseca. Tj “Uskrs pada u prvu nedelju, nakon punog Meseca, posle prolećne ravnodnevice”. Zbog razlike od 13 dana, kod pravoslavaca Uskrs je uvek između 4. aprila i 8. maja po kalendaru koji svakodnevno koristimo.

Međutim, pravoslavni Uskrs zavisi najpre od toga kada pada jevrejski praznih Pasha, pošto pravoslavni nikada ne može da bude pre Pashe. Veza ovog praznika sa hrišćanstvom i Uskrsom potiče od Jevanđelja. Po Jevanđelju, Hrist je raspet tokom Pashe, a vaskrasao u nedelju. Prema tome, Tajna večera bila je pre raspeća pa Uskrs nikako ne može da nastupi pre Tajne večere, tj. pre Pashe.

Lunarni kalendar je dosta drugačiji i komplikovaniji od julijanskog i gregorijanskog. Zasnovan je na kretanju Meseca za razliku od kalendara koji su zasnovani na kretanje Zemlje oko Sunca. Kada se sračuna kada tačno pada Pasha, zna se kada pada pravoslavni Uskrs.

Edited by Bourbon Princess
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na osnovu čega se određuje datum Vaskrsa i zašto je ove godine tek u maju?

najprostrije- vaskrs uvek pada u prvu nedelju posle punog meseca iza prolecne ravnodnevice.

 

malo komplikovanije- isus je raspet na starozavetni praznik pashu- koji se slavio 14. dana u biblijskom mesecu Avivu (kasniji naziv Nisan). biblijski kalendar je solarno-lunarni, i meseci pochinju mladim mesecom, i ima 12 meseci u godini, sa poslednjim mesecom, koji nadoknadjuje razliku do pochetka godine. godina pochinje sazrevanjem jechma u palestini (Aviv je prvi mesec u godini). poshto meseci pochinju mladim mesecom, to cje recji da je 14. dan meseca pun mesec. buducji da je isus raspet tog 14. aviva po biblijskom rachunanju, vaskrs se zato slavio u prvu nedelju (jer je vaskrsao u nedelju) posle punog meseca koji je posle sazrevanja jechma u palestini.

 

kada su hrishcjani pocheli da se shire po celom rimskom carstvu, nisu svi mogli da slave vaskrs rachunajucji pochetak godine na osnovu jechma u okolini jerusalima (i jevreji su shirecji se u dijasporu napustili biblijski i napravili novi kalendar), a poshto jecham tamo sazreva oko prolecjne ravnodnevnice (i samim tim je biblijska godina uvek pochinjala oko prolecjne ravnodnevnice), na prvom vaseljenskom saboru je odredjeno da svi hrishcjani zajedno slave vaskrs u nedelju posle punog meseca posle prolecjne ravnodnevnice, i odredjeno je da se prolecjna ravnodnevnica rachuna 21. marta po julijanskom kalendaru.

 

tako da vaskrs mozhe da padne od 22. marta do 25. aprila po julijanskom kalendaru, shto je danas 4.april - 8.maj po gregorijanskom.

Edited by рогозуб
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Твоје право или да буде отворени твоју компетентност да говориш о хришћанству по било којој основи је сведено на нулу (0).

 

tuzno je videti nekog ko je toliko indoktriniran i povodljiv za laznim autoritetima.

iz ovog je sasvim jasno da bi ti (i popovi kojima se klanjas) vrlo rado oduzeli pravo ljudima da govore sve ono sa cime se ne slazu i sto im ne ide u (licnu) korist i korist njihove nevladine organizacije.

 

jedini koji pokazuju znake histerije su upravo zagrizeni vernici i njihove vodje, popovi. jasno je da religija okuplja ljude koji imaju neke unutrasnje probleme kojih su i sami svesni i sa kojima zele da se pomire. zato ljudima poput tebe prija drustvo popova koji ce ti pruziti opradvanje i olaksati teret unutrasnjeg otrova koji nosis, a ovde ga obilato prosipas. ljudi koji imaju problema sa besom, gordoscu, egom... svi oni traze utociste u religiji gde su im gresi "oprosteni" (a zapravo im je samo savest ociscena) i onda mogu da uzivajuci nastavljaju po starom.

 

to je jedna od nekoliko najpogubnijih i najnehumanijih uticaja religije.

 

Da li je religioznost suvisna danas, ocigledno ne, covek je i pored svega danas i dalje prilicno priglup koliko je bio i kada su religije uzimale daha i kontrolisale ljude, i potreban mu je takav vid oslonca.

 

ja mislim da je religija ne samo suvisna, nego i stetna.

stvar je u tome sto religija, otelotvorena u ljudima koji su na celu organizacija - plasira medju ljude ubedjenje da neko drugi (pod izgovorom "vise sile") kontrolise njihov zivot. odgovornost se vadi iz samog coveka i postavlja u neki spoljasnji entitet koji je van covekovog dometa. to znaci da religija indoktrinira, truje i otupljuje ljude plasirajuci im ideju da ne mogu nista da urade za sebe i svoj zivot i da se krajnja odgovornost nalazi u rukama boga (ciju rec popovi tumace po licnim, najcesce primitivnim i sebicnim sablonima).

 

tako se gusi svaki individualizam, covekova vera u sebe i svoje sposobnosti, gusi se svaka ideja u coveku da preuzme odgovornost za sebe. slobodni ljudi ne trebaju ni jednoj religiji, cilj je otupeti i indoktrinirati, napraviti mentalne zombije od ljudi koji ce slepo slusati lazne autoritete. tipican primer za to imamo na ovoj temi u liku sixstepsonthemoon.

 

evo primera kako religija uci ljude licemerju i motivise pokvareno i nisko ponasanje:

 

Колико ти свештеника заправо лично познајеш?

 

ali ne postalja sebi isto pitanje kad pljuje i generalizuje celu skupinu ljudi cije misljenje mu smeta i zulja ga.

 

Хистеричност, која је својствена атеистима,анти-теистима па чак и агностицима са ових простора је последица једне нетрпељивости чија је појава најчешће усмјерена на конкренту вјерску заједницу, а њена основа је мржња.

 

 

 

Napomenula bih da, pored svih tih dužnosti koje imaju, jeste i dužnost duhovnika. Dakle, sveštenik je neko kod koga ljudi samovoljno odlaze i govore o stvarima koje ih, u suštini, tište. Kako su sami ljudski životi kompleksni i životne priče različite, to povlači i razgovor o krajnje neprijatnim stvarima. Sveštenik će znati tvoje stanje u kući, slučaje zlostavljanja, laž, prevaru, preljubu itd,

meni je besmislena ta romantizacija svestanika kao duhovnika i "savetnika" u zivotu. koji je on faktor da zna sta je najbolje za nekog? "duhovnik" najcesce pojma nema niti ga licno pogadja problem koji cuje, a sto je zapravo najgore - on nije strucan, ni ucen, niti kvalifikovan da nekom bude vodic i polu-psiholog. u tom konktesktu on ce naneti vise stete nego koristi.

 

konkretno,

dodje zena kod duhovnika i kaze da je muz bije i siluje. i svestenik pocne da joj lupeta citate iz biblije tipa "zena treba da postuje svog muza i da mu pere noge, cuti i trip zarad mira u kuci, misli na decu, to je bozja volja sigurno si i ti tome doprinela, tako je bog hteo, cudni su putevi gospodnji bla bla bla".

 

a ujedno će ostati osoba koja će ti posle ući u taj isti dom i tretirati te kao da priča o svim tim stvari nije ni postojala. I neće postojati samo tvoja priča, već priča još ne znam kog broja ljudi.

 

dakle, profesionalni licemerer.

jedino sto iole pristojan i moralan covek treba da uradi je da ode direktno u policiju, prijavi slucaj i svedoci.

 

Kao što sam rekla predhodno, razni će ljudi dolaziti sa raznim svojim demonima i jedan čovek sve to treba da podnese i nosi sa sobom. Kada sagledam njihovu ulogu kao jednu od takvih, ne deluje mi ni malo naivno.

 

ne unose se oni previse u probleme ljudi niti ih je briga u toj meri koliko ti zamisljas.

ja licno upoznao popa koji je otac dobrog dela dece u jednom "okrugu" na jugu srbije. leci covek neplodnost. ;)

 

inace,

primetite da svi popovi govore tiho i sporo. to je poznat trik, kad pricas tiho, ljudi naculje usi i obrate vise paznje. ne znam pouzdano, ali sam skoro siguran da ih tome uce u skolama manipulacije koje prolaze. ;)

 

Svako vidi ono što želi da vidi.

upravo suprotno. svako bira da zazmuri i tolerise ono sto vidi. na primer, covek koji je duboko religiozan i postuje crkvene autoritete ce videti da su neki popovi osudjeni pedofili, ali ce izabrati da zazmuri i opravda takvu stvar.

 

 

Problem ateista je sto se uhvate bas za te koji bi bili korov svestenstva i odmah to pripisu svima i generalizuju.

Evo npr kad smo kod tih voznih parkova, cesto potenciraju bemvejce, audije i mercedese, popove bajkere...a ja jako cesto vidim popa kako se vozi autobusom.Cesto se uhvate Amfilohija, Pahomija, ovog bajkera ubice, a niko npr jednog Atanasija Rakite.

ne verujem da ateisti imaju problem sa takvim ljudima iz crkve.

ali para usi cinjenica da NIKAD ni jedan pop nije izasao u javnost da upre prstom u lopove iz njegove organizacije i da se ogradi od toga. to precutno odobravanje ih cini delom iste ekipe, pogotovo sto se ti ljudi bave poslom moralisanja i "life coachinga". stajanje sa strane i cuvanje sopstvene guzice je po mojim merilima - bljutavno i takve ljude ne mogu da postujem. sta sad, treba da se divim nekom sto ne krade? pa super, ima takvih ljudi koliko hoces, ali ne nose mantije i nisu u organizaciji.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni je besmislena ta romantizacija svestanika kao duhovnika i "savetnika" u zivotu. koji je on faktor da zna sta je najbolje za nekog? "duhovnik" najcesce pojma nema niti ga licno pogadja problem koji cuje, a sto je zapravo najgore - on nije strucan, ni ucen, niti kvalifikovan da nekom bude vodic i polu-psiholog. u tom konktesktu on ce naneti vise stete nego koristi.

 

konkretno,

dodje zena kod duhovnika i kaze da je muz bije i siluje. i svestenik pocne da joj lupeta citate iz biblije tipa "zena treba da postuje svog muza i da mu pere noge, cuti i trip zarad mira u kuci, misli na decu, to je bozja volja sigurno si i ti tome doprinela, tako je bog hteo, cudni su putevi gospodnji bla bla bla".

 

Nije romatizacija već njihova funkcija.

Da li stvarno misliš da se priča o psihologiji i karakteru čoveka povela u vreme kada je ona definisana kao nauka?

 

Posmatraš stvari isuviše plastično, po nekim nepostojećim šablonima. Kao da ne postoje finese. Samo crno, samo belo. Ne znam odakle ti ideja da bi baš na tom primeru koji si naveo sveštenik reagovao baš tako kao što ti pričaš.

 

dakle, profesionalni licemerer.

jedino sto iole pristojan i moralan covek treba da uradi je da ode direktno u policiju, prijavi slucaj i svedoci.

 

Ne. Sama tajna ispovesti jeste da se o tome što se ispoveda ne govori, tj. da je zabranjeno iznositi bilo šta što je ispovedano u javnost. Zbog tog istog razloga ljudi samovoljno i odlaze na ispovest.

 

Postoje razne druge ustanove koje rešavaju problem nasilja u prodici. Ne znam zašto bi se taj isti rešavao u crkvi.

 

Ispovest = ispovedanje grehova ukoliko neko smatra da ih ima i želi da se tog tereta oslobodi. Ne mora uopšte da znači da se sve svodi na davanje saveta.

 

ne unose se oni previse u probleme ljudi niti ih je briga u toj meri koliko ti zamisljas.

ja licno upoznao popa koji je otac dobrog dela dece u jednom "okrugu" na jugu srbije. leci covek neplodnost. ;)

 

Imam iskustvo i ne moram da zamišljam.

A ako već poznaješ takav slučaj, zašto ga ne prijaviš i rešiš problem? Biće raščinjen i uklonjen sa svoje pozicije.

Tako se to radi.

 

inace,

primetite da svi popovi govore tiho i sporo. to je poznat trik, kad pricas tiho, ljudi naculje usi i obrate vise paznje. ne znam pouzdano, ali sam skoro siguran da ih tome uce u skolama manipulacije koje prolaze. ;)

 

Koji svi? Ponovo generalizuješ i govoriš kao da poznaješ sve sveštenike, pa možeš da kažeš da su svi tihi.

I ako već ne znaš pouzdano, zašto onda pričaš o tome.

 

upravo suprotno. svako bira da zazmuri i tolerise ono sto vidi. na primer, covek koji je duboko religiozan i postuje crkvene autoritete ce videti da su neki popovi osudjeni pedofili, ali ce izabrati da zazmuri i opravda takvu stvar.

 

Ne znam kako iko normalan može da zažmuri i opravda pedofiliju na bilo koji način.

Čini mi se da ponovo generalizuješ.

Edited by Bourbon Princess
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

tja mislim da je religija ne samo suvisna, nego i stetna.

stvar je u tome sto religija, otelotvorena u ljudima koji su na celu organizacija - plasira medju ljude ubedjenje da neko drugi (pod izgovorom "vise sile") kontrolise njihov zivot. odgovornost se vadi iz samog coveka i postavlja u neki spoljasnji entitet koji je van covekovog dometa. to znaci da religija indoktrinira, truje i otupljuje ljude plasirajuci im ideju da ne mogu nista da urade za sebe i svoj zivot i da se krajnja odgovornost nalazi u rukama boga (ciju rec popovi tumace po licnim, najcesce primitivnim i sebicnim sablonima).

 

tako se gusi svaki individualizam, covekova vera u sebe i svoje sposobnosti, gusi se svaka ideja u coveku da preuzme odgovornost za sebe. slobodni ljudi ne trebaju ni jednoj religiji, cilj je otupeti i indoktrinirati, napraviti mentalne zombije od ljudi koji ce slepo slusati lazne autoritete. tipican primer za to imamo na ovoj temi u liku sixstepsonthemoon.

 

ne verujem da ateisti imaju problem sa takvim ljudima iz crkve.

ali para usi cinjenica da NIKAD ni jedan pop nije izasao u javnost da upre prstom u lopove iz njegove organizacije i da se ogradi od toga. to precutno odobravanje ih cini delom iste ekipe, pogotovo sto se ti ljudi bave poslom moralisanja i "life coachinga". stajanje sa strane i cuvanje sopstvene guzice je po mojim merilima - bljutavno i takve ljude ne mogu da postujem. sta sad, treba da se divim nekom sto ne krade? pa super, ima takvih ljudi koliko hoces, ali ne nose mantije i nisu u organizaciji.

 

Religija ne mora da bude stetna.Ne gledaj predstavnike nego bas na samu ideju religije.U religioznim tekstovima, pored mantri tipicnih za neki kult, ima i dosta pametnih i mudrih stvari.Klasican primer bi bili npr boziji zakoni, koji su i danas koren zakonitosti drustva.Ima puno slikovitih prica koje se prozimaju kroz bibliju i koje mogu biti jako korisne coveku. Steta je sto to vecina ne gleda i ne razume.Ima dosta vernika koji verske knjige nikad nisu procitali.

Za neki verski tekst ti ne treba svestenik(gledaj na to kao na stivo koje profesor ne mora da predaje, vec mozes da spremis i kod kuce :mhihi: )

 

"Da bi video buducnost moras pogledati unazad"

Isaija, ne znam koji broj...jako lep izvor one Cercilove-"sto dalje unazad mozes videti, verovatno ces dalje videti napred"

 

Ima dosta mudrosti jednakih jednom Platonu.Tako nesto npr moze da bude pozitivno i upravo da doprinese coveku i njegovom uzdizanju.

Ne mora neko biti religiozan i slepo pratiti crkvu i njene verodostojnike i da radi ono sto oni kazu.Primer moj matori, religiozan, posti, slavi slavu, bozic, uskrs, ali o popovima i crkvi sve najgore, niti se libi to samim popovima i da kaze u lice.

Sta ce ti crkva i pop da bi bio vernik.I sam Isus lepo kaze(iliti pise u Jevandjelima, da Isus kaze)- moli se u svoja cetiri zida a ne pred svetom da te svi vide.

 

 

Ali vidis isto tako kao sto ne cujes ogradu od strane crkvenih predstavnika od onih koji kaljaju njeno ime, ne cujes ni pohvalu prema onima koji jesu ono sto bi nekoga cinilo svetim i velikim za pojmove crkve.Ipak je bilo slucajeva da je neko izbacen iz sluzbe zbog necega.Ali da, i to je jedna od mana, ako je neko stetan, odstrani ga ne prikrivaj jer ce te napasti onda drugi jos gore, jer nista ne cinis.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...