Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Gojko,jesi li ti krsten ?

 

Ne, i na tome sam veoma zahvalan roditeljima, iako oni pomalo prekorno gledaju na moj militantni ateizam.

 

I nisam "pročitao nikakve knjige", sa 12-13 godina sam počeo o tome da razmišljam i sopstvenom logikom došao do zaključka da je koncept Boga kakvim ga religija predstavlja logički potpuno nemoguć, a da je i vanreligijski Bog prilično neverovatan koncept. Bilo kakva literatura i ostalo je došlo mnogo kasnije, a Paskal mi je do dan-danas jedan od omiljenih pisaca, iako je hrišćanski apologetik, tako da mi književnost uopšte nije ideološki obojena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene jesu krstili i ti ces naravno shvatiti da mi je nametnuto. Ali ja sam to prihvatio zato sto sam uvideo da verujem u to sto pravoslavlje propoveda i prigrlio,a gledam da sto vise napredujem u tom putu.

Imamo izbor,izabrali smo.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja verujem da nas je Bog stvorio

 

Ja verujem da su te stvorili majka i otac.

 

da je osnovni zakon prirode moral

 

Moral ne može biti osnovni zakon prirode iz više razloga. Prvi je što je čovek samo deo prirode, te moral kao čisto ljudska kategorija ne može biti univerzalni zakon. Drugi je što je pojam moralnog daleko od fiksnog i nepromenljivog, jer ne samo da svako društvo na planeti ima svoj pojam moralnog i nemoralnog, već i svaki čovek ponaosob. Dakle, reći da je moral prirodni zakon je ili zabluda ili prazna retorika.

 

da mi ne treba vidljivi i fizicki dokaz da bih verovao u Boga.

 

Naravno da ti ne treba, zato se verovanje i zove verovanje, a ne znanje. U mom referentnom sistemu je verovanje na granici bitnog, a znanje je ono što se ceni. Svako ima pravo da odabere svoj put u tom smislu, baš kao što ja imam pravo da takav izbor poštujem ili ne.

 

Ali ja sam to prihvatio zato sto sam uvideo da verujem u to sto pravoslavlje propoveda i prigrlio,a gledam da sto vise napredujem u tom putu.

 

Ne odričem ja tebi slobodnu volju i razumnost, ali ne mogu ni da prihvatim da si ti u teško pravoslavnoj sredini odabrao pravoslavlje iz čiste slobodne volje. Što imaginos uvek kaže, jednostavno su bile sve šanse da završiš kao pravoslavac, isto kao što su sve šanse da osoba rođena u Iranu završi kao musliman. Mnogo više faktora je tu umešano od religijske dogme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ne odričem ja tebi slobodnu volju i razumnost, ali ne mogu ni da prihvatim da si ti u teško pravoslavnoj sredini odabrao pravoslavlje iz čiste slobodne volje. Što imaginos uvek kaže, jednostavno su bile sve šanse da završiš kao pravoslavac, isto kao što su sve šanse da osoba rođena u Iranu završi kao musliman.

 

Mislim da za to ne postoji pravilo. Istina je da religijsko opredeljenje dolazi najviše od porodice i okruženja, ali ne mora da znači da je uvek tako. Dešava se da u porodici ateista neko sam dođe do religije (što je bio, eto, moj slučaj), a i obratno. Zato i jeste moj stav prema religiji takav da treba da bude stvar izbora, a ne nešto što ti je nametnuto ili dato od samog starta.

(naravno, pričam o prostorima gde ti je dato pravo na izbor . Ne želim previše da razvodnjavam priču na to šta bi bilo kad bi bilo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo smrtni, večni život nam nije urođen, a ukoliko ne budemo spaseni preti nam kazna večne SMRTI zbog naših greha! Da bismo se spasili, moramo da se rodimo od Boga koji je Duh. Život su nam podarili naši biološki roditelji, pa smo stoga i mi obično telo, prah zemaljski, načinjeni od zemlje (Jevanđelje po Jovanu 3:3, 6; Prva knjiga Mojsijeva 2:7; 3:19; Prva Korinćanima 15:47-49). Da bismo se rodili od Boga, prvo moramo da primimo od Gospoda oplodni ŽIVOT - Sveti Duh - u ovom sadašnjem životu. Kao što je slučaj sa još nerođenom bebom u majčinoj utrobi, mi tada bivamo samo duhovno začeti, a da još uvek nismo zaista ROĐENI. U tom trenutku postajemo samo zaveštani NASLEDNICI Carstva, a da još uvek nismo dobili nasledstvo.

 

Obratiti se Bogu podrazumeva promene u ličnom životu. Kada neko primi Sveti Božiji Duh, sva njegova razmišljanja, pogledi na svet, namere, ciljevi - sve - počinje da se MENJA! To je obnova RAZUMA, jer sam Duh je Duh zdravog razuma. Ali, čovek u tom stadijumu je još uvek samo začet. I, kao što još nerođena beba mora da se hrani preko svoje majke i da se fizički razvija i raste pre nego što uopšte može da se rodi, tako i preobraćenik, koji je sada duhovno začet, mora da se hrani duhovnom hranom iz Božije Reči i da RASTE DUHOVNO u milosti i poznanju Hrista, onako kako On otkriva to duhovno znanje kroz Svoju Reč (Druga Petrova 3:18). On mora da SAVLADA svoju ljudsku prirodu i postigne samodisciplinu. Mora da se nauči STRPLJENJU, razvije LJUBAV, VERU i RAZUMEVANJE. On mora da čini DELA Hristova; i u tom duhovnom razvoju - ovom životu aktivnog služenja drugima - on mora da PRETRPI progone, mučenja i iskušenja DO SAMOG KRAJA! Samo onima koji tokom svog - Duhom začetog - hrišćanskog života rastu u znanju i milosti, savlađuju svoju prirodu, duhovno se razvijaju, čine dela Hristova i trpe do kraja, na kraju će biti data BESMRTNOST. Oni će se na kraju, u vreme drugog Hristovog dolaska, promeniti iz smrtnog u BESMRTNO (Prva Korinćanima 15:53-54). Dakle, kao što kažemo, biti preobraćen - primanjem Svetog Božijeg Duha - je samo početak, jer nakon toga započinje period ŽIVOTA pod Božijom VLAŠĆU - po Božijim zakonima u kojima je izražena Njegova volja, umesto da živimo po našoj volji i željama. Osoba nije čak ni začeta od Boga ako ne pripada Hristu (Prva Jovanova 5:12), a ne može da pripada Hristu ako ne primi Sveti Duh (Rimljanima 8:9). Čovek nije niti preobraćen - duhovno začet - niti je čak kročio na put ka konačnom spasenju sve dok od Boga ne PRIMI SVETI DUH! Dakle, pitanje o tome šta je prvi korak ka hrišćanstvu i kako započeti hrišćanski život koji vodi u večan život, vezano je za lične promene i primanje Božijeg Svetog Duha!

  • Upvote 2
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene jesu krstili i ti ces naravno shvatiti da mi je nametnuto. Ali ja sam to prihvatio zato sto sam uvideo da verujem u to sto pravoslavlje propoveda i prigrlio,a gledam da sto vise napredujem u tom putu.

Imamo izbor,izabrali smo.

 

Можеш ли да ми кажеш на које аспекте твоје личности примењиве у реалном животу је православље имало одлучујући утицај, тј. да ми објасниш по чему се твоји свакодневни поступци разликују од понашања некога ко није верник?

 

Моје досадашње искуство, стечено у контакту са људима који себе сматрају верницима, је поражавајуће када се гледа њихов однос према ономе у шта, како кажу, верују. Притом не мислим на поступања која су правно санкционисана и која су се у готово свим епохама сматрала неприхватљивим (попут појединих заповести које су постале неизбежан део свих светских законодавних система), него на она дела која су постала мање-више општеприхваћена, иако су у јасној супротности са хришћанским нормама. Претеривање у јелу и пићу, конзумирање супстанци које слабе дух и тело, задовољавање телесних нагона, похлепа, лењост, слабост воље и други видови испољавања слабости личности најчешће нису ни најмање страни особама које тврде да живе у православном духу (или духу неке друге вероисповести).

 

Стога, занима ме твој однос према тим, по мом мишљењу у данашње време суштинским, дужностима које намеће религија (суштинским због тога што су оне древне, као што су "Не убиј!" и "Не укради!" одавно постале део система који имају неупоредиво опипљивији и поузданији систем контроле и санкционисања), а волео бих и да ми наведеш разлике између некога ко живи по тим правилима и верујући је и онога ко такође живи на тај начин, али није верник.

Edited by Underkuruz
  • Upvote 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uticalo je da se osecam srecnijim i da tezim da budem bolji,pravedniji,volim sebe vise i postujem,a takodje i druge. Zato sto to mene cini onime sto jesam,osecam se potpunijim,optimisticniji. Vecina se deklarisu kao hriscani,cine grehe i popustaju pod uzivanjima.

Al bice rasporedjeni kad dodje Sud Gospodnji.

  • Upvote 2
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih rekao,na primer, da je Gojko los covek,s obzirom da ga ne poznajem licno,i da se ne pridrzava osnovnih stvari vezanih za ljudskost,takodje cenim sto ima svoj izgradjen pogled na svet.

Smatram samo da je taj njegov militanti pogled na svet poguban za njega samog,da nikad time nece naci sebe u dusi,ako me razumes. Uvek ce biti ogorcen,ljut,gadice mu se okolina. Ja sam pomiren da je svet takav kakav je oko mene. I da ja tu ne mogu da promenim sam nista,mogu samo da promenim sebe i da budem bolji,i da ne bude licemer ako se zalazem za nesto.

A znam da se o tome radi ovde,gadi vam se licemerje vecine ljudi u vasoj okolini.

Avaj,globalizam je danas toliko jak da nijedno drustvi nisu izbegli uzivanja droge,cigareta,prekomernog alkoholisanja i kancerogene hrane,a u svemu tome lezi profit. I ti isti bezboznici koji su napravili taj sistem su licno sluge Satane.

Sve je do snage u coveku,njegove predanosti tome u sta veruje (ne u smislu da veruje u bozansko bice,navodim i napredak,ljubav,ideal) i koliko je snazna volja da se odupre necemu.

Nisam zapalio cigaretu u zivotu,nisam nikad probao psihoaktivne supstance,smatram da su pogubne i po telo i po duh. Da,volim da popijem pivo,rakiju,vino,napijem se nekad, Ali necu da robujem tome.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Дрога и алкохол нису производи глобализма, него људске руке, а њихова употреба је последица слабости људске воље, или, ако се гледа из другог угла, апсолутне слободе воље. Свака религија је на првом месту нормативни систем створен да би се ограничила људска воља која се у огромном делу испољава кроз ограничавање туђе воље. И то је оно што се не схвата - религије су претече правних система какве данас познајемо.

 

Оне представљају извесне кодификације моралних начела која су била важећа на подручјима њиховог настанка у време када држава није била устројена онако како је то данас случај. На основама религије су се развили правни системи, а религије су изгубиле свој значај у том смислу. Оне су као мостови склепани од дасака и канапа да би се дошло до друге стране реке и саградили мостови од бетона и челика. Религије су изгубиле свој практични значај и претвориле се у средство за манипулацију масама од стране самопрокламованих тумача вере.

Edited by Underkuruz
  • Upvote 5
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smatram samo da je taj njegov militanti pogled na svet poguban za njega samog,da nikad time nece naci sebe u dusi,ako me razumes.

 

Ja ne razumem. Kako da nadje sebe u dusi? Kako bi iz ugla psihologije objasnio to?

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ej ovo je vise za opstu diskusiju nego za pravoslavlje sto se mene tice ;)

ok, ovo je prvi konkretan pokusaj da se definise "duhovni razvoj" na ovoj temi.

nazalost, ispada je duhovni razvoj povezan sa nekom samoobnamom (racionalizacijom) i bezanjem u bajke (metafizika?). tako sam bar ja shvatio tvoje reci "onom sto racionalizujes dajes novo metafizicko znacenje".

 

za me ne je "metafizika" je jedna od kljucnih reci kad u mojim fijokama pretrazujem stvari vezane za proroke, vracare, pseudo-nauku i razne druge stvari koje nemaju dodira sa logikom a vrlo retko i sa istinom. mozes li da mi kazes sta za tebe znaci "metafizika" cisto da bi znali o cemu pricamo?

dakle, ispada da je duhovni razvoj = religioznost?

 

Kada kazem metafizika mislim na Aristotela definicija pojma citiram "Aristotle himself described his subject matter in a variety of ways: as ‘first philosophy’, or ‘the study of being qua being’, or ‘wisdom’, or ‘theology". Ne zaboraviti da je aristotel veliki postovalac sistema i kategorija, a kako mi je zaista drag ja sam religiju shvatila kao sistem, a duhovni razvoj kao proces u okviru tog sistema. On dalje kaze da u metafizici imamo tri etape 1. studija, 2. subjekt (bitak),3. proces u kome tokom studije spoznajemo bitak. Sada cu skociti malo do istocne filozofije i zakaciti se za pojam braman onaj koji nije rodjen niti se radja, koji je beskonacan i apsolut.

 

moze li zadrti ateista biti duhovno razvijen, ili je taj termin "duhovni razvoj" upravo izmisljen kao retoricka poluga u kojoj rec "razvoj" treba da insinuira da je dobro biti religiozan i da je to neki pomak? ako postavimo stvari onako kako sam ja tebe razumeo - bojim se da duhovni "razvoj" zapravo oznacava nivo spremnosti osobe da ubedi sebe u nesto za sta nema racionalnih i realnih indicija i da zanemari logiku. u coveku postoje mocni mehanizmi samoobmane i samozavaravanja po pitanju mnogih stvari, a zajednicno svima njima je da zrtvuju racio i logiku na ustrb zadovoljenja emocija i emotivnog komfora.

 

Ateista ne moze da ima koncept duhovnog razvoja jer on u startu negira isti. Priznaje intelektualni razvoj koji je baziran na cinjenicama, ali teista ce "intelektualni razvoj" pre definisati kao duhovni razvoj jer on u startu pocinje sa premisom postojanja Apsoluta u kome smo mi sadrzani. Dve krajnosti, istina je najcesce u sredini ;)

 

umesto "duhovni razvoj", predlazem termin "infantilna samoobmana" koja po meni realnije i preciznije opisuje potrebu coveka da bude religiozan (trazi roditelja i staratelja u nekom "vrhovnom bicu", a to je indikator nezrelosti i neodrastanja). o detetu vode racuna roditelji i oni su odgovorni za dobar deo onog sto mu se desava, i ako je detinjstvo lepo doba zivota (nekim ljudima jeste, a nekim nije) oni ce teziti da taj osecaj da o njima neko brine produze kroz ceo zivot. to je jedan od pokretaca covekove potrebe da veruje u nesto iznad i kad kazes "ne zadovoljava me koncept da ne postoji bog", onda je vrlo verovatno da to nezadovoljstvo potice upravo iz gore opisanog razloga.

 

Vidis taj koncept potrebe za bogom je proizisao iz bavljenja naukom i ljudima (a radim i jedno i drugo). Radeci sa ljudima uocaves neke celine na makro planu, a onda naukom spustis se na mikro nivo i vidis da je postojanje jedne cerke celije neophodno i njeno savrseno funckionisanje uslovljeno je postojanjem apsoluta (organizma u celini). Primer: stres ti pokrene osovinu, koja dovoodi do oslobadjanja hormona i svaka celija u organizmu je zakacen tim malim molekulom, remeti se balans potom se oslobadja novi niz hormona da se suprotstavi dejstcu prvih a sve zarad ravnoteze i balansa, ako se ne izboris sa prvim hormonom jacajuci svoje psihicke odbrambene mehanizme (upergni neurone) nastupa bolest (rak, autoimuna bolest, one su tek zabavne). Samim tim svako bice je deo Apsoluta i sa njim je u nekom odnosu, koji tezi ravnoteznom stanju, u zavisnosti od tvoje izgradnje odnosa sa tim apsolutom zavisice i tvoje psihicko stanje (izgradnje odbrambenih mehanizama). Cisto zabave i razmiljanja radi.. Da li mislis da je onda koncept Boga psihicki odbrambeni mehanizam (kontinuirano uporiste nade, ljubavi, dobrote...) na koje covek u ovom surovom svetu moze da se osloni. I zasto bi mu oduzimao nesto i unizavao to nesto ako to njega cini zdravim i funkcionalnim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo smrtni, večni život nam nije urođen, a ukoliko ne budemo spaseni preti nam kazna večne SMRTI zbog naših greha! Da bismo se spasili, moramo da se rodimo od Boga koji je Duh. Život su nam podarili naši biološki roditelji, pa smo stoga i mi obično telo, prah zemaljski, načinjeni od zemlje (Jevanđelje po Jovanu 3:3, 6; Prva knjiga Mojsijeva 2:7; 3:19; Prva Korinćanima 15:47-49). Da bismo se rodili od Boga, prvo moramo da primimo od Gospoda oplodni ŽIVOT - Sveti Duh - u ovom sadašnjem životu. Kao što je slučaj sa još nerođenom bebom u majčinoj utrobi, mi tada bivamo samo duhovno začeti, a da još uvek nismo zaista ROĐENI. U tom trenutku postajemo samo zaveštani NASLEDNICI Carstva, a da još uvek nismo dobili nasledstvo.

 

Obratiti se Bogu podrazumeva promene u ličnom životu. Kada neko primi Sveti Božiji Duh, sva njegova razmišljanja, pogledi na svet, namere, ciljevi - sve - počinje da se MENJA! To je obnova RAZUMA, jer sam Duh je Duh zdravog razuma. Ali, čovek u tom stadijumu je još uvek samo začet. I, kao što još nerođena beba mora da se hrani preko svoje majke i da se fizički razvija i raste pre nego što uopšte može da se rodi, tako i preobraćenik, koji je sada duhovno začet, mora da se hrani duhovnom hranom iz Božije Reči i da RASTE DUHOVNO u milosti i poznanju Hrista, onako kako On otkriva to duhovno znanje kroz Svoju Reč (Druga Petrova 3:18). On mora da SAVLADA svoju ljudsku prirodu i postigne samodisciplinu. Mora da se nauči STRPLJENJU, razvije LJUBAV, VERU i RAZUMEVANJE. On mora da čini DELA Hristova; i u tom duhovnom razvoju - ovom životu aktivnog služenja drugima - on mora da PRETRPI progone, mučenja i iskušenja DO SAMOG KRAJA! Samo onima koji tokom svog - Duhom začetog - hrišćanskog života rastu u znanju i milosti, savlađuju svoju prirodu, duhovno se razvijaju, čine dela Hristova i trpe do kraja, na kraju će biti data BESMRTNOST. Oni će se na kraju, u vreme drugog Hristovog dolaska, promeniti iz smrtnog u BESMRTNO (Prva Korinćanima 15:53-54). Dakle, kao što kažemo, biti preobraćen - primanjem Svetog Božijeg Duha - je samo početak, jer nakon toga započinje period ŽIVOTA pod Božijom VLAŠĆU - po Božijim zakonima u kojima je izražena Njegova volja, umesto da živimo po našoj volji i željama. Osoba nije čak ni začeta od Boga ako ne pripada Hristu (Prva Jovanova 5:12), a ne može da pripada Hristu ako ne primi Sveti Duh (Rimljanima 8:9). Čovek nije niti preobraćen - duhovno začet - niti je čak kročio na put ka konačnom spasenju sve dok od Boga ne PRIMI SVETI DUH! Dakle, pitanje o tome šta je prvi korak ka hrišćanstvu i kako započeti hrišćanski život koji vodi u večan život, vezano je za lične promene i primanje Božijeg Svetog Duha!

 

Herbert Armstrong...

 

Uticalo je da se osecam srecnijim i da tezim da budem bolji,pravedniji,volim sebe vise i postujem,a takodje i druge. Zato sto to mene cini onime sto jesam,osecam se potpunijim,optimisticniji. Vecina se deklarisu kao hriscani,cine grehe i popustaju pod uzivanjima.

Al bice rasporedjeni kad dodje Sud Gospodnji.

 

Ako se osecas srecnijim,popustio si pod uzivanjem.

Taj sud gospodnji dodje nesto kao smak sveta....

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

da je osnovni zakon prirode moral

Objasni moral kao osnovni zakon prirode na biljkama, životinjama i neorganskoj materiji.

 

Mislim da za to ne postoji pravilo. Istina je da religijsko opredeljenje dolazi najviše od porodice i okruženja, ali ne mora da znači da je uvek tako. Dešava se da u porodici ateista neko sam dođe do religije (što je bio, eto, moj slučaj), a i obratno. Zato i jeste moj stav prema religiji takav da treba da bude stvar izbora, a ne nešto što ti je nametnuto ili dato od samog starta.

(naravno, pričam o prostorima gde ti je dato pravo na izbor . Ne želim previše da razvodnjavam priču na to šta bi bilo kad bi bilo)

Po drugi put, čini mi se, pogrešno tumačiš poentu postavke izbora religije. Osim što sredina igra ogromnu ulogu u tome da li će pojedinac biti religiozan ili ne, samo područje utiče na to kojoj religiji će se prikloniti. Čime, po mom mišljenju, dolazimo do toga da odabir religije, ipak, nije toliko slobodan i nezavisan kao što neki žele to da predstave.

 

Na primer, neko je religiozan, jer kaže da je sam stigao do toga, uprkos činjenici da je odrastao u religioznoj porodici. Ali, taj neko je i hrišćanin u Srbiji, te je logično da je upravo te, pravoslavo hrišćanske veroispovesti. Gde je tu, onda, izbor i sloboda istog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Породица није једино окружење у којем појединац може да се сусретне са нечим. Да си се родила у култури која не познаје хришћанство, где мислим на то да буквално не постоји ниједан једини помен те религије и да ти никакве информације о свету изван те културе нису познате, не би могла да будеш хришћанка.

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Али морају је познавати, јер би је једини други начин било стварање нове религије (у смислу да је нова у посматраном друштву, пошто се не зна да у идентичном облику постоји негде другде).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smatram samo da je taj njegov militanti pogled na svet poguban za njega samog,da nikad time nece naci sebe u dusi,ako me razumes. Uvek ce biti ogorcen,ljut,gadice mu se okolina.

 

Tačno tako. Osećam gađenje prema besmislu koji me okružuje. Ali upravo svest o tom besmislu mi daje istinsku slobodu, jer svoje ponašanje regulišem svojom voljom, a ne strahovanjem od strašnog suda ili večne kazne. Takođe, nemam potrebu da se "pronalazim", jer sam tu takav kakav sam. Čovek je dovoljno kompleksno biće da mu ne bude potreban nikakav misticizam.

 

Jednostavno, smatram da postoje osobe koje su sklone traženju utehe u religiji, i osobe koje odbacuju religiju kao netačnu uprkos praznini i strepnji koji ostaju na njenom mestu. Pitanje je samo ko je koliko snažan po karakteru.

 

Ja sam pomiren da je svet takav kakav je oko mene.

 

Ova pasivnost i jeste moja glavna zamerka hrišćanskoj dogmi.

 

Породица није једино окружење у којем појединац може да се сусретне са нечим. Да си се родила у култури која не познаје хришћанство, где мислим на то да буквално не постоји ниједан једини помен те религије и да ти никакве информације о свету изван те културе нису познате, не би могла да будеш хришћанка.

 

Još jedan od pokazatelja nelogičnosti predstavljanja bilo koje religije kao univerzalne. Svaka, ali svaka religija je vezana za određenu kulturu, i može uhvatiti koren samo tamo gde ju je ta kultura i donela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Породица није једино окружење у којем појединац може да се сусретне са нечим. Да си се родила у култури која не познаје хришћанство, где мислим на то да буквално не постоји ниједан једини помен те религије и да ти никакве информације о свету изван те културе нису познате, не би могла да будеш хришћанка.

 

PRIRPODA POTRAGE ZA RELIGIJOM JE LIDŽIT

 

P:S: POLILA SAM

 

PPS ZAŠTO KUCAM JA ĆIRILICOM

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...