Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

ovo je lou odlicno objasnio tako da ne ponavljam.

prakticno da ne postoje militantni i agresivni ateisti koji bi zbog ateizma nekog ubili, na primer. religiozni ljudi su neuporedivo agresivniji po pitanju ateizma.

 

Religija ispunjava svoju svrhu kada preraste u duhovnost. U slučaju kada se religioznost odvaja od duhovnog razvoja dobijemo čoveka sa praznom verom. Takav je i agresivan i netolerantan i potencijalni zločinac. Po mom mišljenju, što je strože uređen sistem normi i pravila u religiji, ljudi će biti agresivniji. Jer podsticanje treba da stiže iznutra, ne spolja.

  • Upvote 5
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да не буде да дискутујем о атеизму на теми за православље , елем , само бих хтео да вас питам све , шта мислите , зашто су Срби то јест, српске породице почели да славе славе,и јел зна неко када је то почело?

Ја сам у слободно време размишљао о томе , и има ми некако смисла да нека породица "одабере" неког свеца који би штитио ту породицу и да славе његов дан .

:)

 

Slava je određena datumom na koji je određena grupa (pleme, porodica) prešla na hrišćanstvo. Običaj je star koliko i hrišćanstvo kod Slovena.

 

Veliki deo se pokrstio na svetog Nikolu, čime je on postao njihov svetac itd.

 

Što se ateizma tiče, ja se smatram radikalnim ateistom utoliko što smatram da religiju treba izopštiti iz državnog aparata na svaki način, osim poreza, kao i da religiozne ljude ne treba proganjati niti kinjiti, ali ih treba opravdano smatrati manje sposobnim i inteligentnim od nereligioznih.

 

Za one koji imaju problema sa logikom, a ovde ih ima dosta, NISAM rekao da je neko automatski sposobniji i inteligentniji time što je nereligiozan. Svi S su P, ali nisu svi P S.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba da se uvede lepo poseban porez za crkvu ,izmedju ostalih. Dok bi svi placali ostale poreze ,ovaj bi placali samo oni koji se deklarisu kao vernici ,a ostali su oslobodjeni. Ako si pravoslavac,novac ide pravoslavnoj crkvi ,ako si katolik -katolickoj itd....zvuci sasvim fer ,zar ne? Ako stvarno volis boga ,odrekao bi se nesto novca zbog toga. Koliki bi onda procenat stanovnostva placao to? Mozda koliko je RTS ugrabio npr...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ta baba placa RTS :bigblue: a mejnstrim turboslavci...sumnjam...mozda da bi se pokazali ,u tom slucaju samo napred...drugo ,lako je toj babi da sere ,ona ne daje na porez ,a da joj se uzima od bedne penzije (u tom imaginarnom slucaju) najurila bi popadiju kukom i motikom i zalila bi sto nismo ostali ko stara jugoslavija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene zasvrbi mozaG kada pričam sa kolegom koji je najklasičniji ekstremni teista, koji je ubeđen da je zemlja stara 7k godina, da su prvi ljudi živeli stotinama godina, koji bez d atrepne odbacuje teoriju evolucije i velikog praska, a sve u bibliji uzima kao činjenice... nisam ateista, smatram se duhovnim čovekom - iako nisam sklon hrišćanskoj tradiciji ili verovanjima, iako možda sasvim ni sam još uvek ne mogu definisati sopstvenu duhovnost - poštujem sve, čak i ove turbo, post-komunističke pravoslavce poput Paje, ali shvatiti čoveka koji doslovce veruje bibliji, pa jebeno je nemoguće.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Religija ispunjava svoju svrhu kada preraste u duhovnost. U slučaju kada se religioznost odvaja od duhovnog razvoja dobijemo čoveka sa praznom verom. Takav je i agresivan i netolerantan i potencijalni zločinac. Po mom mišljenju, što je strože uređen sistem normi i pravila u religiji, ljudi će biti agresivniji. Jer podsticanje treba da stiže iznutra, ne spolja.

 

definisi "duhovnost i duhovni razvoj", ali molim te - konkretno i nedvosmisleno.

 

cisto da bi znali o cemu pricas, jer ovako ispada da religizan covek koji je agresivan i netolerantan - nema duhovnost, a onaj koji je religiozan ali nije agresivan - ima duhovnost. ispada da je duhovnost = neagresivnost i tolerantnost. za to ti ne treba religija jer je jasno da postoje nereligiozni ljudi koji nisu agresivni na primer.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebi ga sad. Šta je duhovnost? Šta je istina? Šta je univerzum? Takve stvari se ne definišu.

Ali dobro.

 

Pre svega, odvojila sam duhovnost i religioznost. One mogu ali ne moraju da stoje zajedno. Duhovni razvoj podrazumeva sumnju i preispitivanje, potragu. Religiozni ljudi će odgovore na pitanja o svetu oko sebe i u sebi tražiti u religiji, mi ostali u književnosti, muzici, ljubavi itd. I jedni i drugi mogu biti "produhovljeni".

 

Duhovnu osobu ćeš na forumu :P prepoznati po tome što nema predrasuda, ne tvrdi da zna nešto već je otvorena za nova saznanja, ne tvrdi da je duhovna, ne ulazi u nepotrebne rasprave gde se očigledno vodi borba ega.

 

Pravoslavno hrišćanstvo i budizam (primer) su u najvećoj meri relaksirane od dogmi, pravila, obreda i otvaraju širi put ka duhovnom razvoju jer su okrenute čoveku. U katoličanstvu i islamu imaš silna obećanja za život nakon smrti. Na jednoj strani je pakao, raj i ČISTILIŠTE. Mislim, daj, kao nivoi u igrici! Čistilište je glupa ideja. Dok će dobri muslimani u raju će biti okruženi lepim devojkama i piće mleko, jesti med i urme. Aaaaaaa!!! Ne favorizujem ni jednu religiju, samo na neozbiljan način približavam svoju poentu.

Delim religije na one u kojima se ljudima usađuju glupe predstave o životu i smrti i religije koje ti stvarno mogu pomoći da uradiš nešto korisno sa sobom u duhovnom smislu. I naravno, treća mogućnost, to si i sam kazao - kako biti duhovan koliko je to moguće a nemati ni jednu religiju.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo nekoliko manjih propusta. :D

 

Ozbiljno, smešno mi je da se to o čemu ti pričaš naziva duhovnošću, kada postoje tačni nazivi za to. Duhovnost mi više deluje kao termin koji je ostao iz perioda kada su samo crkvena lica imala pristup knjigama i znanju (držali narod u neznanju i postavljali se kao autoritet), te je uz njihov položaj išlo i obrazovanje.

 

Na kraju, dođemo do toga da je duhovni razvoj intelektualni razvoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol oni će odgovore na pitanja o svetu tražiti u religiji :D I na tom ispitu će osvojiti 0 bodova. Religija ne govori o stvarnosti, i to je to, ljudsko znanje je dovoljno uznapredovalo da mi sa sigurnošću znamo da religije ne daju istinite odgovore na pitanja o prirodi. Ili ćete da zažmurite na dostignuća prirodnih nauka, ili ćete da zažmurite na religijska učenja o prirodi. U okviru religija može da se diskutuje o stvarima tipa svrhe postojanja, ali o načinu funkcionisanja prirode nikako.

Edited by Stolet
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tužan sam što su sada svi moderatori ateisti pa trolovanje R&M više nema smisla. :cry:

 

Na kraju, dođemo do toga da je duhovni razvoj intelektualni razvoj.

 

Kod nereligioznih - da.

 

Kontam da kod religioznih označava dovođenje samoobmane do vrhunca. Osećaj ostvarenosti i vere u sebe (tj projektovano - boga) koji nisu mogli na drugi način da postignu ovde su našli.

 

Krivo mi je što me žešće mrzi da kucam o ovome. :haha:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu svi moderatori ateisti, ja nisam, stavise poprilicni sam teista, samo imam svoje vidjenje stvari i na osnovu saznanja, traganja, samoobmane (mozda je sve oko nas obmana?) dolazis do duhovnog razvoja koji je u mom smislu povezan sa intelektualnim razvojem jer je svako verovanje bazirano na tvrdnji do koje si morao prethodno da dodjes, kako iskustveno tako i citanjem tj edukacijom o teistickom sistemu, korenima, religijama a potom moras imati i poznavanje filozofije (pratis razvoj misli koja prati religijski sistem u vremenu, religija se uvek pozivala na filozofe), bavljanjem psihickim aspektom "zasto je coveku potrebna religija?", do toga da osobe koje su vernici imaju vecu aktivnost odredjenih zona (limbickog sistema) detektovanih na FMRI (funkcionalna magnetna rezonanca). Citiram Dekrta za kraj "na kraju svega je Bog" u orginalu: "By the name God I understand a substance that is infinite, independent, all-knowing, all-powerful, and by which I myself and everything else, if anything else does exist, has been created"

edit: bolesna sam pa mi neka slova ispadaju, sta god :)

Edited by Face Of Melinda

Share this post


Link to post
Share on other sites

To se naziva skepticizam i radoznalost.

Ok, onda edituj i umesto "podrazumeva" stavi "polazi od".

I ne zaboravi da izmeriš lenjirom. Proveri i zareze, glagolske oblike i konstrukciju.

Skontah da si mislila da te ispravljam lingvistički, što mi nije bila namera. Hteo sam da ukažem na to da pomenute stvari (sumnja i potraga, skepticizam i radoznalost, kako god se izrazili) predstavljaju osnovne odlike naučno, tj. kritički orijentisanog uma, racionalnog i logičkog razmišljanja koje zahteva empirijske dokaze. Samim tim, duhovnost kao ideja koju si opisala mi deluje nepovezano sa time. Mislim da čovek nije duhovan kada želi da zna, shvati, nauči, pri tom unapređujući sebe na poljima na kojima je to moguće. To je, kao što sam rekao, isključivo intelektualni razvoj pojedinca.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

osobe koje su vernici imaju vecu aktivnost odredjenih zona (limbickog sistema)

 

Emotivnije reaguju na postavljena pitanja od ateista?

 

Ma nisam ništa ozbiljno mislio onim da su svi modovi ateisti. Trebalo je preciznije da kažem šta sam želeo: bilo je praktikanata svakakvih škola, od popularnih religija, antireligija do sekti... Ti mi izgledaš kao simpatizer teizma. :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tvoj predlog evo ti odgovor http://www.youtube.com/watch?v=sUQyzuhS6oo

 

Baba glupa ko kurac

 

U životu nikoga nisam pitao "Kako možeš da veruješ u ...?"

 

Ja jesam, pitao sam jednog svog velikog prijatelja(!) "Kako tako inteligentan decko moze da veruje u boga?".

 

Paja dobio nedelju dana odmora, ostali - lepo se igrajte.

 

Meri krismas

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

74365_578439332181498_570327749_n.jpg

 

 

Jebi ga sad. Šta je duhovnost? Šta je istina? Šta je univerzum? Takve stvari se ne definišu.

Ali dobro.

nije dobro... :haha:

kako da pricamo o necemu ako ne definisemo temu? tako nedefinisani pojmovi i maglovita znacenja skrecu razgovor na kolosek retorike, praznih reci, parola i izraza koji "lepo zvuce", ali cije se znacenje ne zna. tako mozemo da kazemo "on je duhovna osoba" bez da smo rekli bilo sta konkretno o njemu, samo zvuci dobro kad ga hvalimo. to je bezveze..

 

Duhovni razvoj podrazumeva sumnju i preispitivanje, potragu. Religiozni ljudi će odgovore na pitanja o svetu oko sebe i u sebi tražiti u religiji, mi ostali u književnosti, muzici, ljubavi itd. I jedni i drugi mogu biti "produhovljeni".

sumnja, preispitivanje i potraga su elementi skepticizma i analiticnosti.

onaj ko trazi, i misli da je nasao odgovore na pitanja o svetu u religiji - nije ni skeptican ni analitican, vec dogmatski prihvata stvari. u tom smislu ne postoji razlika izmedju vernika i bilo koje religije.

 

ne razumem kako se odgovori na pitanja o svetu oko sebe mogu traziti, na primer, u muzici. mozes li to da definises i na koja pitanja se to odnosi?

mozes li da definises sta je to "svet u sebi"?

 

Pravoslavno hrišćanstvo i budizam (primer) su u najvećoj meri relaksirane od dogmi, pravila, obreda i otvaraju širi put ka duhovnom razvoju jer su okrenute čoveku.

posto je ovo tema o pravoslavlju, ogranicicu se na tu crkvu.

dogme i pravila se i te kako danas kroz pravoslavlje plasiraju ljudima u srbiji. vec sam kacio snimke raznih propovedi, predavanja i ispiranja mozgova.

 

Nisu svi moderatori ateisti, ja nisam, stavise poprilicni sam teista, samo imam svoje vidjenje stvari i na osnovu saznanja, traganja, samoobmane (mozda je sve oko nas obmana?) dolazis do duhovnog razvoja koji je u mom smislu povezan sa intelektualnim razvojem jer je svako verovanje bazirano na tvrdnji do koje si morao prethodno da dodjes, kako iskustveno tako i citanjem tj edukacijom o teistickom sistemu, korenima, religijama a potom moras imati i poznavanje filozofije (pratis razvoj misli koja prati religijski sistem u vremenu, religija se uvek pozivala na filozofe), bavljanjem psihickim aspektom "zasto je coveku potrebna religija?", do toga da osobe koje su vernici imaju vecu aktivnost odredjenih zona (limbickog sistema) detektovanih na FMRI (funkcionalna magnetna rezonanca).

coveku nije potrebna religija o cemu svedoci veliki broj nereligioznih ljudi.

 

mozes li bar ti da nam definises duhovni razvoj?

vezu duhovnog razvoja i religije?

 

 

 

------------------

 

kad se prica o ovim stvarima cesto srecemo igru "jakih reci".

u fazonu ako kazem da sam religiozan i da radim na svom "duhovnom razvoju" (ne smem da kazem da sam prezadovoljan svojim duhovnim razvojem da ne bih ispao neskroman, ali to zapravo mislim) i ako kazem da sam do toga dosao "intelektualnim razvojem i obrazovanjem", iza toga stoji zapravo ovo:

- znam da to u sta verujem nema mnogo sanse da bude realno, ali mi je komforno da zivim u iluzijama koje mi olaksavaju da na emotivnom planu podnesem pitanja koja mi se cesto motaju po glavi (da li sam kriv sto mi je lose, kako da se osecam bolje kad uradim nesto sto znam da je pogresno, kako da lakse podnesem sranja koja sam uradio drugima i koja drugi meni rade, itd).

ljudi cesto u tu pricu ubacuju element "racionalnog" (ali samo deklarativno i retoricki) da bi verovanju dali neki intelektualni kredibilitet. naravno taj koncept pada u vodu kad treba da se konkretno predstavi i objasni, jer iza svega stoji ovo sto sam napisao gore.

 

religija i vera 99.999999% ljudi je odredjena iskljucivo mestom gde su rodjeni. vrlo su retki oni koji su (na primer) rodjeni u pravoslavoj sredini, a postali su budisti/hindu/shinto u pravom smislu te reci. cak i tad, uglavnom se bira neka dalekoistocna, egzoticna religija, a iza svega se nazire motiv da se bude sto razlicitiji od ljudi medju kojima takva osoba zivi i zelja da se bude poseban i "neshvacen". biti razlicit i neshvacen je vrlo komforna pozicija, idealno stvorena da se odgovornost prebaci na ljude u okolini, a ne na nas same.

  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emotivnije reaguju na postavljena pitanja od ateista?

 

Ma nisam ništa ozbiljno mislio onim da su svi modovi ateisti. Trebalo je preciznije da kažem šta sam želeo: bilo je praktikanata svakakvih škola, od popularnih religija, antireligija do sekti... Ti mi izgledaš kao simpatizer teizma. :)

Vitaminko opustencija, kapiram u kom smislu je isla diskusija, nervira me sto kod ovih rasprava uvek se sve tumaci isuvise "emotivno" (ljudi toliko veruju u svoju rec? :haha: ) tj kada argumentujes i udjes u diskusiju sa nekim, sagovornici cesto to protumace kao da ides nasuprot njih a ne uporedo sa njima samo iznoseci drugo vidjenje.

 

 

Postoje te emotivnije reakcije, kao i one koje su u vezi sa nasim primalnim strukturama tj basicly nasim ID-om, tako nekako barem u starijim radovima od pre par godina, sada sam na casak bacila pogled na med. sajtu za naucna istrazivanja u medjuvremenu izaslo je dosta novih radova, pa cu ih pregledati i proslediti vam linkove ili cu napisati ovde neki clanak o tome ako budete zeleli, jer to oduzima vreme, koje nemam bas za bacanje, vec da ga konkretno utrosim ako nekoga to zanima.

 

 

 

coveku nije potrebna religija o cemu svedoci veliki broj nereligioznih ljudi.

 

mozes li bar ti da nam definises duhovni razvoj?

vezu duhovnog razvoja i religije?

 

Dajem ti odgovor na osnovu svog iskustva. Recimo da razmisljam na nivou sistema, i za svaki sistem imam podfioke u kojima drzim stvari i pozivam i povezujem ih u zavisnosti od situacije. Godinama citajuci razlicitu literaturu i prolazeci kroz odredjena zivotna iskustva pratila sam i promenu svog duhovnog razvoja, ali startna premisa je je bila da postoji neko Vrhovno Bice (jerbo sam u tom duhu vaspitana, znaci pravoslavni religijski sitem). Potom tokom intelektualnog razvoja (citanje, ucenje, sazrevanje i sinteza) sledi negacija postojanja tog Vrhovnog Bica, ali me to nezadovoljava i trazim dalje naravno sve vreme vrsim sintezu iskustva i teorije, da bih se na kraju vratila na pocetnu premisu da postoji Vrhovno Bice ali broj fioka i podfioka je u ovim godinama znacajno veci kao i iskustvo. Tako da se ovaj pregled moze posmatrati kao ciklus. Duhovni razvoj se odrazava upravo u tome da onome sto racionalizujes dajes sada novo metafizicko znacenje, tacnije mozes skakati koliko god puta hoces u nekoj reci ali nikada neces ugaziti u istu reku. A sistem koji je u vezi sa duhovnim razvojem je religija, zar ne? Kljucno pitanje je u koj sistem sebe svrstati? A na to pitanje nemam odgovor ;)

Ukratko sam pokusala da ti sumiram neko svoje vidjenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...