Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

 

Religija treba da je neka oaza za dusu, da duhovno uzdize tog koji veruje u to ili zeli da veruje ili ne zna bolje ili gore, cini ga duhovno plemenitim, otvorenim za sva pitanja, a ne da bude zadrt i ularen

Што је и поента хришћанства. Наравно да има задртих људи у свим религијама, али само је хришћанство право !

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ima dosta mudrosti jednakih jednom Platonu.Tako nesto npr moze da bude pozitivno i upravo da doprinese coveku i njegovom uzdizanju.

Ne mora neko biti religiozan i slepo pratiti crkvu i njene verodostojnike i da radi ono sto oni kazu.Primer moj matori, religiozan, posti, slavi slavu, bozic, uskrs, ali o popovima i crkvi sve najgore, niti se libi to samim popovima i da kaze u lice.

Sta ce ti crkva i pop da bi bio vernik.I sam Isus lepo kaze(iliti pise u Jevandjelima, da Isus kaze)- moli se u svoja cetiri zida a ne pred svetom da te svi vide.

 

To. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rogozub

to je tako nesto jednostavno za razumeti ali tipicno je za vernike da to ne shvataju. vecina religija u sebi sadrzi ideje o univerzalnom ustrojstvu i kako sve na sve na svetu ima svoje mesto, pa tako i popovi sa skupocenim kolima. i oni su ljudi i grese, sta ce jadni, opet su bolji od prosecnog gresnika jelda? iskritikovati neku pojavu na nivou drustva je nesto sto ja ne ocekujem od ljudi koji se zadovoljavaju izmisljotinama i laznim, ismisljenim moralom.

 

edit: da ti odgovorim doslednije u cemu su saucesnici - u degradiranju svoje organizacije, prema merilima kako same te organizacije tako i citavog drustva i u nesnosnom nepostenom ravnom-pljacci licnom bogacenju velikog broja clanova te organizacije a i organizacije ucelo.

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada su već skupocena kola u pitanju, ja samo da se nadovežem.

Ne mora da znači da, ukoliko sveštenik i ima skupocena kola, da su ona stečena isključivo svešteničkim radom. Imaš mnoge koji su došli sa strane, prodali svoja imanja i/ili se bave nečim sa strane tipa prodajom domaće rakije, mesa, i slično.

 

Dakle, sveštenik ne može da ima bilo koji drugi stalni posao pored svog, ali može da da zarađuje dodatni novac nekim drugim angažovanjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi dobrovoljno daju crkvi pare. to shto su ti ljudi glupi je samo njihov problem, ne vidim poentu da popove zbog skupocenih kola pljuju ljudi koji ne daju pare crkvi. ajde da dajete, pa ste u fazonu- e, ja sam hteo da moje pare odu na izgradnje crkava ili neshto slichno a ne na skupa kola, al ovako ne vidim shta se to vas tiche, nego volite da gurate nos de mu nije mesto.

 

a pored besmilenosti da lichno ponashanje sveshtenika u crkvi pljuju ljudi koji nisu deo te crkve josh je dodatna besmislenost da o nedostatku asketizma prichaju ljudi koji nisu askete. "mi samo ukazujemo na njihovu nedoslednost, jer oni propovedaju asketizam", dakle, u prevodu, gurate nos de mu nije mesto, shta vas bole dal je neko licemeran ili nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma koji crni asketizam, ja ovde pricam o enormnom bogacenju. zamena teza skoro na nivou kao da me kritikujes dvostruke standarde sto pripisujem manjak asketizma jednom menadzeru hedz fonda kog optuzujem za proneveru itd.

na stranu to, ja sam kao ateista veoma zainteresovan i pozvan da konstatujem da se crkva ne pridrzava svojih nacela stavise da im je u korenu tih nacela usadjeno jedno licemerje sto pokazuje da ni oni sami ne veruju u to sto propovedaju sto lepo ilustruje da je ta organizacija izgradjena na obicnoj prevari

Share this post


Link to post
Share on other sites

da konstatujem da se crkva ne pridrzava svojih nacela stavise da im je u korenu tih nacela usadjeno jedno licemerje sto pokazuje da ni oni sami ne veruju u to sto propovedaju sto lepo ilustruje da je ta organizacija izgradjena na obicnoj prevari

ad hominem logichka greshka. chak i da su najvecji licemeri na svetu, to ne govori nishta o tome da li je ono shto oni prichaju istina ili prevara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tuzno je videti nekog ko je toliko indoktriniran i povodljiv za laznim autoritetima.

iz ovog je sasvim jasno da bi ti (i popovi kojima se klanjas) vrlo rado oduzeli pravo ljudima da govore sve ono sa cime se ne slazu i sto im ne ide u (licnu) korist i korist njihove nevladine organizacije.jedini koji pokazuju znake histerije su upravo zagrizeni vernici i njihove vodje, popovi.

Па да би уопште могао да се сложиш или не сложиш, мораш прво да научиш нешто, зар не?Скренуо сам ти пажњу да та твоја спољашња логика и доживљај нису довољни да би говорио и иоле озбиљно критиковао у овом случају Хришћнаство.Сама твоја констатација о "лажним ауторитетима" и папагајског помињиања "индоктринирције", која се у твом случају односи на све оне који себе дефинишу вјерницима, одаје утисак да реагујеш у једном расположењу неразумијевања и нетрпљељивости.Тако да, јесте, право ти се одузима, јер када су нечији аргументи одвојени од реалности онда нема шта да се буниш што ти се одузима.

 

 

jedini koji pokazuju znake histerije su upravo zagrizeni vernici i njihove vodje, popovi. jasno je da religija okuplja ljude koji imaju neke unutrasnje probleme kojih su i sami svesni i sa kojima zele da se pomire. zato ljudima poput tebe prija drustvo popova koji ce ti pruziti opradvanje i olaksati teret unutrasnjeg otrova koji nosis, a ovde ga obilato prosipas.

ljudi koji imaju problema sa besom, gordoscu, egom... svi oni traze utociste u religiji gde su im gresi "oprosteni" (a zapravo im je samo savest ociscena) i onda mogu da uzivajuci nastavljaju po starom.

Прво, ми се не миримо са тим унутрашњим проблемима, него се са њима боримо.Ти си неки изван-људски феномен па са тим страстима (ми их зовемо страсти душе) немаш проблема,а?Друго, тај однос гријеха/опроштаја је сигурно изван твојих јуридичких размишљања о истима, јер вјероватно у другим оквирима сам појам гријех не можеш ни да сагледаш.Он нема везе са моралношћу, ни јуридиком.То је константно проживљавање дубоке рањености наше људске природе, која још овдје на земљи тежи да се освети, да превазиђе тај плостски ниво постојања тј. саму смртност.И то остаје сусрет двије слободе - Божије и људске. Црква у себи чува искуство тог сусрета и на том искуству се и ми учимо и трудимо.Ти на тај сусрет немаш одговор, тако да не знам одакле познање тога шта ко тражи у религији, каква је то врста уточишта...једноставно прихвати да постоје ствари које су изван твог домашаја...уосталом и теби се сјутра може десити један такав сусрет.

 

ali ne postalja sebi isto pitanje kad pljuje i generalizuje celu skupinu ljudi cije misljenje mu smeta i zulja ga.

Да,али ја сам навео конкретан примјер те хистеричности, на коју ни ти ниси имун, а то њена пројава на одређену вјерску заједницу, и то баш на ону која је ту испред куће.У овом случају је то рецимо може епархија-крушевачка и сл. То је тај модел пун предрасуда и непознавања неких елементарних ствари, што доводи то тог стања.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad hominem logichka greshka. chak i da su najvecji licemeri na svetu, to ne govori nishta o tome da li je ono shto oni prichaju istina ili prevara.

 

ocigledno se ne bavim nekakvim formalnologickim izvodjenjima razloga za ateizam nego pricam sa vec ranije utvrdjenog polazista, rekao sam "ilustruje", ne "dokazuje"

 

спољашња логика

:bigblue:

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima dosta mudrosti jednakih jednom Platonu.Tako nesto npr moze da bude pozitivno i upravo da doprinese coveku i njegovom uzdizanju.

Ne mora neko biti religiozan i slepo pratiti crkvu i njene verodostojnike i da radi ono sto oni kazu.Primer moj matori, religiozan, posti, slavi slavu, bozic, uskrs, ali o popovima i crkvi sve najgore, niti se libi to samim popovima i da kaze u lice.

Sta ce ti crkva i pop da bi bio vernik.I sam Isus lepo kaze(iliti pise u Jevandjelima, da Isus kaze)- moli se u svoja cetiri zida a ne pred svetom da te svi vide.

 

То је равно расколничком начину размишљања.Али пошто је Црква "невладина организација" и попови су они који свете водице,врше опијела и возе добра кола не онда није чудно да се тако мисли.Теби Црква и поп нису потребни да би био "вјерник", али ако хоћеш да будеш православни хришћанин тј. православни вјерник, или римокатолички, е онда су потребни.И то што Исус каже, не можеш тек тако да узимаш и тумачиш како ти хоћеш, него постоји 2000+ година историје хришћанства тј. саме Цркве...Постоје апостоли, постоје васељенски сабори, постоје исповједници, постоје светитељи итд.

"Коме Црква није мајка, томе ни Бог није отац" - ово се приписује св.Кипријану Картагинском, иначе писцем чувеног списа "Јединство Католичанске (Саборне) Цркве:

http://verujem.org/sveti_oci/kiprijan_kartaginski.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlazak u crkvu jeste bitan za vernike, ali za to treba da postoji lična potreba. Bitan je u smislu obnavljanja svog mira i čeličenje molitve . Mada džaba sve to ako neko nema potrebu za odlaskom.

Ne mogu da se složim sa tim "kome crkva nije majka" jer ne možeš nekog na silu naterati da izgradi takvu emociju ako je u biti ne oseća i ako se po pitanju odlaska u istu ne oseća da dobro. Ni sam Hrist ne traži od ljudi da ga ljube na silu. Takva "ljubav" nema suštinu.

A i šta bi sa onim mestima koja nemaju ckvu, a vera i molitva postoji? Šta je sa onima "u izgnanstvu, bolesnicima, putnicima, paćenicima"... Da li njihova vera gubi na vrednosti time što nemaju mogućnost da odu u crkvu? Ja mislim da ne.

 

Stalno se dešava kad sam u crkvi da postoji konstantno gurkanje, priča, smeh i došaptavanje koje meni ne prija. Samim tim gubim koncetraciju za ono zbog čega sam i došla.

Edited by Bourbon Princess

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi dobrovoljno daju crkvi pare. to shto su ti ljudi glupi je samo njihov problem, ne vidim poentu da popove zbog skupocenih kola pljuju ljudi koji ne daju pare crkvi. ajde da dajete, pa ste u fazonu- e, ja sam hteo da moje pare odu na izgradnje crkava ili neshto slichno a ne na skupa kola, al ovako ne vidim shta se to vas tiche, nego volite da gurate nos de mu nije mesto.

 

a pored besmilenosti da lichno ponashanje sveshtenika u crkvi pljuju ljudi koji nisu deo te crkve josh je dodatna besmislenost da o nedostatku asketizma prichaju ljudi koji nisu askete. "mi samo ukazujemo na njihovu nedoslednost, jer oni propovedaju asketizam", dakle, u prevodu, gurate nos de mu nije mesto, shta vas bole dal je neko licemeran ili nije.

 

Dakle ti podržavaš eksploataciju glupih ljudi od strane inteligentnih i pokvarenih? Smatraš to moralnim i ne vidiš nikakvu svoju obavezu da na to skreneš pažnju? Ti si onda još gori od njih, a da ne pričam kakvo svetlo to baca na tvoje propovedi o zlom kapitalizmu i eksploataciji radnika.

 

Takođe, u nekoj krajnjoj liniji bih i mogao da se složim da me se to ne tiče, ali za to su potrebna dva uslova:

 

1) da se SPC ukine apsolutno svaki dinar koji nije dat direktno od strane vernika

2) da se crkvi naplaćuje porez bez ijedne jedine privilegije za usluge koje vrši

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlazak u crkvu jeste bitan za vernike, ali za to treba da postoji lična potreba. Bitan je u smislu obnavljanja svog mira i čeličenje molitve . Mada džaba sve to ako neko nema potrebu za odlaskom.

 

 

Па сад, постојаност Цркве не зависи од нечијих личних потреба и жеља.Идентитет Цркве је дат, откривен, присутан.

 

Ne mogu da se složim sa tim "kome crkva nije majka" jer ne možeš nekog na silu naterati da izgradi takvu emociju ako je u biti ne oseća i ako se po pitanju odlaska u istu ne oseća da dobro. Ni sam Hrist ne traži od ljudi da ga ljube na silu. Takva "ljubav" nema suštinu.

A i šta bi sa onim mestima koja nemaju ckvu, a vera i molitva postoji? Šta je sa onima "u izgnanstvu, bolesnicima, putnicima, paćenicima"... Da li njihova vera gubi na vrednosti time što nemaju mogućnost da odu u crkvu? Ja mislim da ne.

То није речено да би неког на силу натјерало да иде у Цркву,то је учење Цркве о тајни јединства.Божија благодат је оно што везује и привлачи људе Цркви, то је њено дејство на друге људе кроз њено свједочење.На литургији, ако присуствујеш, се читава Црква у једном духу моли за све прогнане, болеснике, путнике и паћенике" и то сваки дан, тј. непрестано... и ту се испуњава она Апостола Павла "молите се непрестано".Па и ја вјерујем да њихова или било чија вјера не губи на вриједности, али опет, све је то ван нашег познања..

 

Stalno se dešava kad sam u crkvi da postoji konstantno gurkanje, priča, smeh i došaptavanje koje meni ne prija. Samim tim gubim koncetraciju za ono zbog čega sam i došla.
Не долазиш само због себе и неке своје "приватности", зар не?У сваком случају Литургија је централни догађај и она нас свему учи, како и шта треба.Све ван ње је климаво на глиненим ногицама.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ta dva uslova su sasvim pravedna i potrebna (sto je Gojko napisao) . Dovoljan je i samo prvi ,kada bi se u potpunosti primenio ,vodio bi u sekularnost (jer kad nema para ,nema ni interesa da se bavi odredjenim poslom) ,a tek tada bi pravoslavlje naislo na izistinski test. Podaci sasvim objektivnog popisa iz 1990-e za Jugoslaviju (dakle nakon decenija manje-vece sekularnosti) pokazuju da je vernika bilo nesto manje od 50% ,a onih koji su se definisali kao pravoslavci ili katolici jos manje. Deceniju kasnije bilo je potpuno drugacije ,i to je dokaz na na odabir vere kljucni uticaj imaju socijani i politicki faktori ,ne slobodna volja.

 

Zakljucak je da jedini vetar u ledja koji ima pravoslavlje je onaj koji dolazi od pravoslavne crkve ,i to vazi i za sve ostale religije. Bez institucije na duze staze pripadnost odredjenoj religiji bi se modifikovala u teizam ili verovanje u visu silu ,a i oni bi bili na velikom testu jer ne bi imali povlasceni-populisticki status ,te bi bili izlozeni objektivnoj kritici.

 

Sam pokusaj da neko brani pravoslavlje iz sredine u kojoj je pravoslavlje populisticko ,je ravno pokusaju nekog da brani islam u sredini u kojoj je islam populisticki ,a sve njih karakterise opsti nedostatak objektivnosti. Ta odredjena religija im je nametnuta, njima nesvesno ,i nema nikave veze sa slobodnim izborom.

 

Da se vratimo na novac koji crkva dobija od drzave. On se dakle ,uzima od poreza ,i daje crkvi ,bez obzira na to da li onaj ko je platio taj porez ,zeli da tako bude i da li ce uopste da koristi crkvu za molitvu i slicno. Opsti zakljucak je da je to ondak legalizovana kradja ,i da je svako ko se bavi svestenickim pozivom kriminalac ,ne zakonski ,ali u objektivno da. Da je njima jedini izvor prihoda novac koji dobijaju od korisnika ,onda za mene ne bi bilo problema ,kao sam npr astrologijom ili tarotom. Jedna strana da kvazi-uslugu ,druga plati ,svakom po zasluzi ,molim lepo.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ta dva uslova su sasvim pravedna i potrebna (sto je Gojko napisao) . Dovoljan je i samo prvi ,kada bi se u potpunosti primenio ,vodio bi u sekularnost (jer kad nema para ,nema ni interesa da se bavi odredjenim poslom) ,a tek tada bi pravoslavlje naislo na izistinski test. Podaci sasvim objektivnog popisa iz 1990-e za Jugoslaviju (dakle nakon decenija manje-vece sekularnosti) pokazuju da je vernika bilo nesto manje od 50% ,a onih koji su se definisali kao pravoslavci ili katolici jos manje. Deceniju kasnije bilo je potpuno drugacije ,i to je dokaz na na odabir vere kljucni uticaj imaju socijani i politicki faktori ,ne slobodna volja.
Ти статистчки биланси ништа не говоре о самој основи и присутности Цркве у времену, историји и свједочанству које даје кроз себе и кроз оне који су је прихватили свим бићем.Јасно је свима да нико нема никакву корист од Цркве у материјалном смислу,зато и нема много народа у њу.Она позива на обожење кроз литургију, на потчињавање тијела духу на дубоки светотајински живот и на радост у Господу.

 

 

Zakljucak je da jedini vetar u ledja koji ima pravoslavlje je onaj koji dolazi od pravoslavne crkve ,i to vazi i za sve ostale religije. Bez institucije na duze staze pripadnost odredjenoj religiji bi se modifikovala u teizam ili verovanje u visu silu ,a i oni bi bili na velikom testu jer ne bi imali povlasceni-populisticki status ,te bi bili izlozeni objektivnoj kritici.
Не, модификовала би се у сујеверје и са само људским могућностима просјечног духа би се вратила вјероватно у неки архаични монотеизам, политеизам и слично.Иза те спољашње маске институционалности на коју се ти осврћеш, добри мој, стоји дубоко и 2000 година прожето искуство, . тако да изложење објективној критици би дошло од стране кога?Од стране Токи89 који не зна ко је св.Јован Златоусти?

 

 

Sam pokusaj da neko brani pravoslavlje iz sredine u kojoj je pravoslavlje populisticko ,je ravno pokusaju nekog da brani islam u sredini u kojoj je islam populisticki ,a sve njih karakterise opsti nedostatak objektivnosti. Ta odredjena religija im je nametnuta, njima nesvesno ,i nema nikave veze sa slobodnim izborom.
Ја сам потпуно слободно пришао у својој 21 години (сад ми је 25) Литургијској заједници наше Православне Цркве.Свакако све је то било постепено, онако неочекивано, то су потреси унутрашњег човјека, дрхтаји духа..тако да ја за себе лично свједочим да мени ништа није наметнуто, посебно не "несвјесно" шта год то значило,а и бивајући да моји родитељи нису вјерници, не знам како говориш да то нема никакве везе са слободном вољом?Даље, чињеница је да човјек имајући ту потребу духа да вјерује, најчешће и природно прилази ономе што је у његовој средини вјековима присутно али постоји сијасет примјера, од поједница до поједница, коју руше те илузије о наметуности конкретне вјере на простору на коме је неко рођен.Уосталом ако је нека религија, вјерска заједница, присутна ту, у епохи у којој ја и ти живимо, то не значи да се она намеће.Она је присутна, то је једна постојаност која у осталом ником не одређује да ли ће вјеровати или не.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se čovek rodi isti kao što je ovde, od istih roditelja, u nekoj bliskoistočnoj zemlji, "potpuno slobodno" bi nakon unutrašnjih potresa (bez namere da uvredim) prišao islamu. Naravno, to u tvom slučaju ne mora da bude istina, jer je očigledno da je tvoje poznavanje pravoslavlja na teološkom nivou iznad 95% vernika, pa zvuči sasvim prihvatljivo da su tebe zaista privukle njegove suštinske karakteristike. Međutim, jednostavno nije istina reći da je pravoslavlje na ovim prostorima prosto "prisutno" vekovima. Ovde je pripadnost pravoslavnoj crkvi mnogo bitnija kao faktor društvenog života i ličnog identiteta nego kao pojavni oblik duhovnosti. U pitanju je sociološki kriterijum za razlikovanje "nas" i "njih", i u tome se sastoji moć crkve. To je ona ružna strana "nacionalizovane" religije - što ne znači da ih nema dobrih, naročito istorijski.

Edited by oʞɾoƃ

Share this post


Link to post
Share on other sites

На литургији, ако присуствујеш, се читава Црква у једном духу моли за све прогнане, болеснике, путнике и паћенике" и то сваки дан, тј. непрестано... и ту се испуњава она Апостола Павла "молите се непрестано".Па и ја вјерујем да њихова или било чија вјера не губи на вриједности, али опет, све је то ван нашег познања..

 

Naravno da prisustvujem zato i jesam pomenula :smile:

 

Не долазиш само због себе и неке своје "приватности", зар не?У сваком случају Литургија је централни догађај и она нас свему учи, како и шта треба.Све ван ње је климаво на глиненим ногицама.

 

Suština liturgije jeste pričešće, jer se samo kroz pričešće obnavlja zajednica sa Bogom.

 

Da, odlazim zbog sebe i svoje privatnosti što jeste moj način.

Svi smo drugačiji i drugačije nam stvari priraju.

 

Doduše, moja promišljanja su krajnje atipična i uopšte ne mora da znači da sam u pravu. Postoji toliko stvari sa kojim se ne slažem sa crkvom. Recimo, primera radi, njihov pogled na homoseksualizam (a i seksualnosti uopšte) i osuda istog. Svakako da neću ići u crkvu koju propoveda bilo koji oblik mržnje, a kako o svim ti stvarima propoveda sam Patrijarh, to bi trebalo da znači da ne treba da ulazim ni u jednu pravoslavnu crkvu.

 

Zbog toga i jesu moji odlasci zbog spostvene utehe.

Edited by Bourbon Princess
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji više nivoa na kojima se možeš "protiviti" hrišćanstvu: logički, filozofski, biološko-naučni, sociološki i naposletku čisto socijalni. Mi smo se trenutno uhvatili ovog poslednjeg.

 

Ressistance is futile,you will be assimilated.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se čovek rodi isti kao što je ovde, od istih roditelja, u nekoj bliskoistočnoj zemlji, "potpuno slobodno" bi nakon unutrašnjih potresa (bez namere da uvredim) prišao islamu. Naravno, to u tvom slučaju ne mora da bude istina, jer je očigledno da je tvoje poznavanje pravoslavlja na teološkom nivou iznad 95% vernika, pa zvuči sasvim prihvatljivo da su tebe zaista privukle njegove suštinske karakteristike. Međutim, jednostavno nije istina reći da je pravoslavlje na ovim prostorima prosto "prisutno" vekovima. Ovde je pripadnost pravoslavnoj crkvi mnogo bitnija kao faktor društvenog života i ličnog identiteta nego kao pojavni oblik duhovnosti. U pitanju je sociološki kriterijum za razlikovanje "nas" i "njih", i u tome se sastoji moć crkve. To je ona ružna strana "nacionalizovane" religije - što ne znači da ih nema dobrih, naročito istorijski.

Све то стоји, само припадност правосалвној цркви суштински и јесте фактор личног идентитета али на основи наше тежње ка личносној максими која је откривена у Христу, Затим сви социолошки критеријуми вјероватно се и наметну временом и некако их је немогуће заобићи, јер ми смо друштвена бића у социолишком смислу, без обзира на све напоре и очигледну димензију религије која излази и превазилази оквире таквих критеријума.Мада, треба много разборитости и храбрости да би се иза тих оквира загризла барем сијенка неке суштине и на тај начин нам отворила нове просторе и доживљаје религије.

И само бих скренуо пажњу да ја не бих рекао да моје познавање православља на теолошком нивоу баш изнад 95%, јер када се каже теолошко знање онда се мисли вјероватно на ниво академског, разумског познавања.То је једна од опција и заиста постоје теолошки факултети широм свијета на којима људи изучавају теологију на том нивоу, литургику, егзегезу итд...Али може да звучи парадокслно, већи ниво богословља и познања самог Бога, могу да имају они од којих то најмање очекујемо. од простих и једноставних душа.Рецимо недавно сам читао старца Јосифа Исихасту, који је живио у 20 вијеку и био старац једном изузетном братству на Светој Гори, и на чијем примјеру и писмима се данас многи поучавају и преображавју.Он је завршио само 2 разреда основне школе, а за савјет, поуку су му долазили људи из Њемачке, Француске, Америке...издата је и књига са тим његовим писмима.Он је кроз истрајност, подвиг, послушност и молитву стигао до оних висина богословља о нашем постојању, нашем односу са Христом, стигао до смирења...и вјеруј ми да после читања њега, онда рецимо Старца Силуана или Порфирија Кавсокаливита....мало има мјеста за сумњу и уопште да се постављају питања неких уских домета.

Ово предавање светогорца оца Василија ме је, мало је рећи одушевило.Какав је ово дух, заиста ми дође да понекад жалим људе што ниси чули за њега и сличне примјере.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...