Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Hoćeš mi reći da je neko intuicijom došao do saznanja da je Isus Hrist stradao za naše grehe?

To pitanje menja suštinu u zavisnosti od teorije koju uzmeš za objašnjenje intuicije. :mrgreen:

 

Potreba za pojmom veće sile, ovde boga, je evolutivne i psihološke prirode. Pojedinac to može da uobliči na mnoštvo načina. Institucija nije osmislila religiju, nego počela da koristi i propoveda istu na većem planu.

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Црква је самопрокламовани тумач религије, доносилац правила, цензор који одређује шта је добро, а шта лоше, неко ко се сматра и кога сматрају позваним да узиме учешће у готово свим битним друштвеним питањима. Није извор религије, али одређује шта јесте, а шта није извор религије и у том смислу не постоји слобода верника.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potreba za pojmom veće sile, ovde boga, je evolutivne i psihološke prirode. Pojedinac to može da uobliči na mnoštvo načina. Institucija nije osmislila religiju, nego počela da koristi i propoveda istu na većem planu.

 

OK, različito shvatamo pojam religije. Meni je "organizovana religija" pleonazam, jer razdvajam veru/duhovnost od religije. Sad je jasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Са оцем Рафаилом разговарали смо о Символу вере, Свештеној отаџбини, јединству у Светој Цркви, опасности од раскола, греха, духовног мртвила и порока, о страшном греху чедоморства, о браку и породици... Отац је говорио и о избору духовника, а чули смо и поуке пред Васкршњи пост. Било је речи и о манастиру Подмаине.

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, ako kazemo da je religija = skup nekih spisa (doduse sumnjivog porekla i cenzure, ali ajde), u tom slucaju nemam nista protiv religije. ima tu pametnih i sasvim ok stvari. ali isto tako i u stripovima o spajdermenu ima pametnih i moralnih pouka. problem sa religijom je sto se moze tumaciti na vise nacina, a autoriteti za tumacenje (sluzbenici organizacije) taj materijal ne tumace uvek u korist opsteg dobra, cak naprotiv.

 

Nebitno poreklo, gledas pouke.Eto bitno je da se iz tog ugla ipak slazes. :mhihi: Samo ne pravi paralelu sa spajdermenom nego sa npr Platonovim Zakonima ili Drzavom ili Konfucijem.Jedini autoritet treba da budes ti, jer ti tumacis za sebe, a svestenika mozes da iskoristis za savet, da cujes njegovo misljenje, kako on to tumaci i sl...jer ako on to sve umesto tebe radi(a to je vec problem onoga ko je vernik a koji ne ume mozak da upali niti razume bilo sta od te vere kojoj pripada), moze da manipulise tobom kako pozeli(primer hodza koji ce kuran protumaciti slepcu kao stvarnu borbu s nevernicima pa ce ovaj u ime tog i tog, da ode i raznese i sebe i pola pijace)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osnovna razlika između većine hrišćana i nehrišćana je u njihvoom stavu prema Bibliji. Većina reformisanih i evanđeoskih hrišćana veruju da je Biblija istinita Reč Božija, autoritativno pravilo vere i prakse. S druge strane, nehrišćani veruju kako je Biblija samo još jedno literarno delo ljudskog porekla i odbacuju njeno učenje o tome kako grešan čovek može imati značajan odnos sa Svetim Bogom. Radi toga hrišćani moraju odvojiti vreme za razumevanje toga šta je Biblija i zašto trebaju verovati u nju i u sve što ona objavljuje, a tiče se našeg verovanja i života.

 

Pravi hrišćanin je onaj ko je primio Isusa Hrista kao svoga ličnog Gospoda i Spasitelja i gleda u Njemu temeljni izvor autoriteta i informacije. Koje mesto Biblija treba zauzeti u našim životima? Nedovoljno je samo tvrditi da verujemo u njeno nadahnuće i nepogrešivost; moramo je uzeti za pravilo naše vere i života. Najduži psalam u Psaltiru jeste Psalam 119, u kojem Psalmist govori o svom stavu prema Reči Božijoj. Stih 105 i nas poziva da tvrdimo: Tvoja reč nozi je mojoj svetiljka i svetlo mojoj stazi.

 

Istina je kako je vidljivo Božije otkrivenje u celokupnoj prirodi oko nas (Psalam 19,1-7) u kojoj vidimo posledice greha, ali ona nam ne pokazuje put spasenja. Samo u Bibliji možemo naći objašnjenje našega pada i posledice kao i radosnu vest što je Bog učinio u Isusu Hristu za dobrobit grešnika.

 

Biblija je naš vodič za ono što trebamo verovati – naše pravilo vere; otkrivenje Božijeg zakona, izražaj kako bi trebali živeti u ovom svetu. Jedino je ona nepogrešivo pravilo vere i prakse.

 

Na kraju, od primarne je važnosti biti siguran u zajedništvo s Isusom Hristom kao našim ličnim Gospodom i Spasiteljem kakvog ga Biblija objavljuje. Apostol Pavel nas uči kako je Pismo sposobno učiniti nas mudrim za spasenje po veri u Hrista Isusa. (2.Timoteju 3,15)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne može se porediti mitologija jednog naroda sa ozbiljnim teorijama države i društva. Biblija je bliža Spajdermenu nego Platonovoj Državi, to je sigurno.

Ne, nema veze sa teorijom drzave i drustva, to je za neku drugu temu, ovde se pozivam na nju jer je Platonova Drzava bas prozeta religijom i mitologijom, tacnije sve sto sam do sada od njega procitao, jer u to doba su filozofija i religija i dalje nerazdvojni.I bas zbog toga sam je pomenuo jer ima dozu religijskog u sebi(Zevs, prorocista, Jupiter na kog se poziva Sokrat u svojoj odbrani u Apologiji) a opet dosta poucnih i dubokih misli.

A zapravo je jako prosto pisana, u stilu Ilijade i Odiseje, prakticno nivo Biblije, ja sam se zgranuo kad sam je citao, ocekivao sam da cu da padnem u trip kao sa Niceom, al jok,.

 

Dakle trazimo i one dobre stvari u religiji, ne samo i stalno kritiku iste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја верујем да су стрипови о Бетмену управо његова аутобиографија и да их је лично он писао. Својим спаситељем и врховним ауторитетом сматрам Бетмена и убеђен сам да је заједништво са Бетменом од примарног значаја за моју личност. Већина мојих познаника каже да су то тешке будалаштине, али они су неверници који одбијају да се повинују Бетменовој власти и због тога ће завршити под точковима бетмобила.

  • Upvote 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osnovna razlika između većine hrišćana i nehrišćana je u njihvoom stavu prema Bibliji. Većina reformisanih i evanđeoskih hrišćana veruju da je Biblija istinita Reč Božija, autoritativno pravilo vere i prakse. S druge strane, nehrišćani veruju kako je Biblija samo još jedno literarno delo ljudskog porekla

Ako uzmemo da je autor pod "nehrišćani" mislio na ateiste (neka pojasni onaj ko zna), napravio je kardinalnu grešku rekavši da isti veruju kako je Biblija literarno delo. Verovanje nije potrebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedini autoritet treba da budes ti, jer ti tumacis za sebe, a svestenika mozes da iskoristis za savet, da cujes njegovo misljenje, kako on to tumaci i sl...jer ako on to sve umesto tebe radi(a to je vec problem onoga ko je vernik a koji ne ume mozak da upali niti razume bilo sta od te vere kojoj pripada), moze da manipulise tobom kako pozeli(primer hodza koji ce kuran protumaciti slepcu kao stvarnu borbu s nevernicima pa ce ovaj u ime tog i tog, da ode i raznese i sebe i pola pijace)

 

zavuces ruku u sesir. neko ce izvuci nesto dobro a neko drugi nesto lose. kolo srece se okrece

ti mozes koliko hoces da probiras sta ti se svidja, ali religija je hiljadama godina funkcionisala (i jos uvek...) na suprotnom principu - poruke se emituju iz stozera i urezuju se u svest i psihu.

te poruke u svetu onda proizvode mnogo toga loseg i to je lose mnogo losije nego sto je ono dobro dobro (a ja ne sporim da postoji i to).

onda kad postanes svestan toga shvatis da takav tvoj rezon nije nimalo drustveno odgovoran kao neki sud o religiji uopste, a vidim da naginjes u tom pravcu -- meni to izgleda kao sledeca logika: "ko je ljudima kriv sto su budale i sto iz religije izvlace lose poruke, zasto to znaci da je religija losa ako budale samo potvrdjuju to sto jesu?"

sto malo smesno ispada ako znamo upravo religija pravi budale od ljudi i onda im servira kojekakve poruke

 

pretpostavljam da u danasnje vreme neki luteranci u holandiji ne proizvode nista konkretno lose na sirem planu i prihvatam da su neke religije benigne, no pravoslavlje nije jedna od njih.

imamo ulogu crkve u ratu, imamo opste zaglupljivanje dece kroz veronauku, imamo pahomija i popa ubicu itd. i opstanak jednog implodirajuce neracionalnog pogleda na svet koji jedan od razloga zasto je nase drustvo relativno retrogradno.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osnovna razlika između većine hrišćana i nehrišćana je u njihvoom stavu prema Bibliji.

 

ja bih rekao manjine.Stav harcore hriscana i hardcore nehriscana je mozda takav, ali vecina nije toliko opicena ni sa jedne ni sa druge strane.To spada u grupe fanatika,a kritika upucena njima je sasvim opravdana, i normalno da cu da se sprdam s njima dok ne flipnu. :mhihi:

 

Jbg ne mogu normalno da posmatram nekoga ko slepo veruje u Bibliju, slepo veruje u potope i price, cepanje vode, Isusovo hranjenje ogromne mase ljudi sa par komada ribe i 'leba, setnju po vodi, pretvaranje vode u vino, izlecenje gubavaca, da je zacet od strane duha itd......na to mogu samo da gledam kao na alegoriju, da nesto sto je simbolicno i slozeno, izvan shvatanja prosecnog coveka, mu to na slikovit nacin priblis, kako bi nesto skapirao(nesto poput basne ili bjake za decu).E sad to ce neko da skapira neko nece, a neko ce potraziti savet tj da mu neko protumaci.

 

Pravi vernik(ili pravi tumac verske knjige) ce biti onaj koji shvati tu alegoriju i shvati pouku takve neke price.I da je prihvati i time se duhovno oplemeni(verzija za nehriscane-da shvati o cemu se govori u toj i toj prici)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја верујем да су стрипови о Бетмену управо његова аутобиографија и да их је лично он писао. Својим спаситељем и врховним ауторитетом сматрам Бетмена и убеђен сам да је заједништво са Бетменом од примарног значаја за моју личност. Већина мојих познаника каже да су то тешке будалаштине, али они су неверници који одбијају да се повинују Бетменовој власти и због тога ће завршити под точковима бетмобила.

Hulk bi prebio betmena k'o od šale i s toga ne mogu uzeti za ozbiljno to što pišeš, a ako si ikada iskreno skakao u busu znaš da je to zato što je hulk u tebi i svuda oko tebe i u svima nama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Скакање у превозу је вид клањања Бетмену. Као што слепи мишеви лете путањама које нама делују хаотично, иако су у ствари прорачунате, тако је и скакање гробарске стоке наизглед неред, а у ствари израз најдубљег поштовања према Мрачном Витезу. Хулк нема шансе, џабе широка рамена кад су муда малена.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jedan od carlija

 

pa normalno, zato nikad nisam ni bio deo mase.Ni vernika ni nevernika....pokupis najbolje s obe strane.

Zvucalo bi vise ovako-ko je ljudima kriv sto su budale i sto nisu i sto iz religije izvlace samo dobre ili samo lose poruke, zasto to znaci da je religija losa ako budale samo potvrdjuju to sto jesu i zasto to znaci da je religija dobra ako nebudale samo potvrdjuju to sto jesu?

Dakle sagledas i + i - i dobru i losu stranu, nikako samo dobru kako bi radio hardcore vernik i nikako samo losu kako bi radio hardcore ateista.

 

E da za Betmena i tu ima isto dosta toga za razmisljanje.

Dobre stvari baja, superheroj, bori se protiv zloca,a s druge strane sto se krije u lateksu,iza alter ega, sto je podvojena licnost, vodi dva zivota....

 

Samo Nik Sloter nikad superheroji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sale 83

samo sto religija u danasnje vreme privlaci prevashodno budale i stavise reprodukuje budale tako da nije religija neki pasivni vrednosno-neinvolvirani skup ucenja kakvim ga ti predstavljas

tvoje rezonovanje je na nivou "lepse je kad je lepo" bez ikakve dubine. ja kapiram da to funkcionise za tebe ali sta bi eventualno rekao svom detetu o tome sta je religija tako da malo razume svet oko sebe; valjda bi bio malo kriticniji

  • Upvote 2
  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sale 83

samo sto religija u danasnje vreme privlaci prevashodno budale i stavise reprodukuje budale tako da nije religija neki pasivni vrednosno-neinvolvirani skup ucenja kakvim ga ti predstavljas

tvoje rezonovanje je na nivou "lepse je kad je lepo" bez ikakve dubine. ja kapiram da to funkcionise za tebe ali sta bi eventualno rekao svom detetu o tome sta je religija tako da malo razume svet oko sebe; valjda bi bio malo kriticniji

 

jbg svakom svoje sto kazu, ako nekoga to privuce i reprodukuje ga u budalu ili boljeg coveka, to je do te jedninke.Da li ce to biti rezonovanje bez ikakve dubine ili sagledavanje necega iz svih uglova, to je opet do toga kako ce neko gledati na to kako ja sagledavam neku stvar.

Pa nista, isto kao sto su mene moji pustili da istrazujem i nikad me nisu prisiljavali niti vrbovali religiji, tako cu i svojoj deci da ostavim izbor, dacu im svoje vidjenje stvari pa neka sama odluce.

Npr deca mog brata od strica krstena kao bebe...meni je to besmisleno, tako nesto svom detetu necu raditi jer cemu to?Niti je svesno niti je izrazilo zelju da to cini niti mu je to potrebno.Neka dete odraste pa kad samo izgradi stav o tome, neka se krsti ili ne(ja npr nisam krsten, ali znam dosta ljudi koji su se krstili kasnije tj kad su presli dvadesetu, svojom voljom, to postujem)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ako je svakom svoje sto onda komentarises religiju kao pojavu. drzi se svog religijskog iskustva i pouka koje izvlacis, ali ne znam sta ti imas da kritikujes bilo "hardcore vernike" bilo "hardcore ateiste", i njima je njihovo. ne mozes ti da pricas o tome sta je "pravi vernik" i sta je normalno i uravnotezeno kad ne uspostavljas nikakve standarde.

edit: isto kao sto sa te pozicije ne mozes kritikovati religiju kao pojavu ne mozes kritikovati ni polemisanje ateista oko religije, zato sto je njihovo polaziste totalno drugacije. mozes eventualno kritikovati njihovo polaziste, ali tvoje polaziste u tom slucaju opet ne moze biti svakom svoje, ne znam da li kapiras to

Edited by Čarli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Npr deca mog brata od strica krstena kao bebe...meni je to besmisleno, tako nesto svom detetu necu raditi jer cemu to?Niti je svesno niti je izrazilo zelju da to cini niti mu je to potrebno.Neka dete odraste pa kad samo izgradi stav o tome, neka se krsti ili ne(ja npr nisam krsten, ali znam dosta ljudi koji su se krstili kasnije tj kad su presli dvadesetu, svojom voljom, to postujem)

 

Znas kako, noje lose dete da se krsti dok je malo, jer onda kad krenu u pubertetu malo buntovnicki tripovi, bolje da se buni sto je krsten, nego da ide tamo da mi se krsti u 15-16-17-18 godina...

Edited by Demon Seed
  • Upvote 3
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

sobzirom da je nestao snimak na prethodnoj strani greskom moderatora, evo da ponovim predavanje igumana o.Rafaila, btw ovo je moj duhovnik,iguman je man.Podmaine u Budvu, :wub:

Са оцем Рафаилом разговарали смо о Символу вере, Свештеној отаџбини, јединству у Светој Цркви, опасности од раскола, греха, духовног мртвила и порока, о страшном греху чедоморства, о браку и породици... Отац је говорио и о избору духовника, а чули смо и поуке пред Васкршњи пост. Било је речи и о манастиру Подмаине.

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LiMemHIzkrU

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ako je svakom svoje sto onda komentarises religiju kao pojavu. drzi se svog religijskog iskustva i pouka koje izvlacis, ali ne znam sta ti imas da kritikujes bilo "hardcore vernike" bilo "hardcore ateiste", i njima je njihovo. ne mozes ti da pricas o tome sta je "pravi vernik" i sta je normalno i uravnotezeno kad ne uspostavljas nikakve standarde.

edit: isto kao sto sa te pozicije ne mozes kritikovati religiju kao pojavu ne mozes kritikovati ni polemisanje ateista oko religije, zato sto je njihovo polaziste totalno drugacije. mozes eventualno kritikovati njihovo polaziste, ali tvoje polaziste u tom slucaju opet ne moze biti svakom svoje, ne znam da li kapiras to

zasto trcis i pokusavas da zakljucis sta mislim?Moze mi se da kritikujem i hvalim i jedne i druge jer je to moje pravo i moje je pravo da ne gledam stvari iz samo jednog ugla vec da objektivno sagledam sa svih strana ako cui da dam bilo kakav sud..

Kao fudbal, imas vatrene navijace jednog tima, vatrene protivnike istog tima i imas one koji objektivno prate i taj tim i tim onih koji mrze prvi tim ili pak navijaju za neki treci.Ko razume shvatice.

Svakom svoje znaci da svako ima pravo na svoje misljenje i svoje vidjenje i kako ce verovati i kako nece verovati.

Eto ti i ovde gledas samo iz jednog ugla, ugla kritike, bilo religije bilo ateista.

 

Znas kako, noje lose dete da se krsti dok je malo, jer onda kad krenu u pubertetu malo buntovnicki tripovi, bolje da se buni sto je krsten, nego da ide tamo da mi se krsti u 15-16-17-18 godina...

 

Sta znam, meni to izgleda kao naturanje necega detetu dok jos nije svesno nicega.Za sve postoji vreme.Na kraju krajeva ni sam Isus nije krsten kao beba.

Jer sta ako mu das pecat krstenja a ono odraste u jeretika,verskog fanatika ili jednostavno mu religija ne predstavlja nista, popismani se primi Islam za veru, ubije nekoga,ubije tebe na kraju krajeva, pozeli zene svoga brata ili bude gej, bude lopov, kriminalac, pedofil....sta onda?A opet sa druge strane moze da odraste u sasvim normalnog coveka, koji ce sam svojom voljom odrediti hoce li biti vernik ili mu to nece biti bitno.U bilo kom slucaju od svog matorog ce dobiti punu podrsku.

A dok je mali, kao i vekovima do sada-bajke, pojam dobra i zla, tu je raj, tu je pakao, tu je tamo neki bog koji sve vidi i sve zna,tu je cika Isus, rodio se na Bozic tada lomimo cesnicu pa ko pronadje dukat taj ima srece cele godine,vaskrsao na Uskrs, a tada farbamo jaja...za jedno dete je to sasvim dovoljno da zna, pa kroz obicaje u kuci, kroz veronauku u skoli,kroz razgovor neka istrazi i samo donese stav o pitanju religije i svog verovanja.

Tako barem ja gledam, ne mora biti uopste ispravno misljenje.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...