Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

ne mogu da se simpatisem s tobom i sa tvojim postovima u poslednjih par strana i smatram da fundementalno gresis i ako si hteo da budes dosledan bolje da nisi nista pisao

 

pre svega nemoguce je biti kritican a ne biti objektivan

dalje, ja uvek gledam sa ugla kritike i ni sa kojeg drugog ugla i ocekujem samo to od svakog drugog

dalje, ako na javnom forumu u nekoj raspravi gde se o necemu daje sud osporavas stranu koja kritikuje tako sto zastupas neutralnost i pomirljivost na bazi "svakom svoje" i "gledaj siru sliku" potpuno preskocivsi meritum stvari (tvoja sira slika je jedno prazno platno) ti zapravo zastupas status quo. to se jos zove turning a blind eye.

misaoni tok ti ide putem da imunizujuci sebe i "druge" od kritike (pomocu slobode izbora i opstih mesta) nastojis da imunizujes jednu pojavu od kritike koja nije u domenu licnosti nego je struktuna po prirodi

 

dakle moze se raditi o (blago) prikrivenom apologetizmu, o tome da zelis da razvodnjis diskusiju ili o tome da si relativno naivan i da ti kritika izgleda kao nekakva agresija i nasrtaj pa se vodis impulsom da stvari treba da se vrate u ravnotezu (i da na temi 'pravoslavlje' treba da se prica o pravoslavlju a ne o 'kritici pravoslavlja', sto smo vec prezvakavali na ovom delu foruma sto puta; ne bih da ti pripisujem to automatski, ali tako mi se cini)

 

i na kraju, gle cuda, ispadnes ti neobjektivan, ti si taj koji je implicitno pristrasan a ja sam taj koji je dosao na temu da legitimno kritikuje i izrazi svoje misljenje (a bivam poredjen sa navijacima i nazvan *hardcore* ateistom)

treba da razumes niko te nije zvao da budes arbitar, a ako ces da budes to onda moras da se koncentrises na meritum stvari, znaci na 'ono o cemu se prica' a ne da prezvakavas opsta mesta i vrtis lepse je kad je lepo kao nekakva ketrin eston

Edited by Čarli
  • Upvote 2
  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa...smatraj. :mhihi:

 

Nemoguce je biti samo kritican i misliti da si time objektivan.Samim tim sto samo gledas stvar iz jednog ugla gubis objektivnost.A samim tim sto sagledavas i pozitivne i negativne strane nekog pitanja, u ovom slucaju pravoslavlja, ne mozes nikako biti ni neutralan.

Mozes ti da kritikujes Real Madrid, da pljujes po njemu, da ti Murinjo ide na nerve, manekena da zamisljas pod valjkom na autoputu, ali kako onda mislis da samo kritikom preskocis sve titule Lige Sampiona, sve trofeje u Spaniji, ukratko kompletnu istoriju,uspehe i velicinu tog kluba.

 

Dakle sve sto ja radim je da razdvojim sta je pozitivno, a sta je negativno za mene, i da pozitivno pohalim, a negativno kritikujem.Nema tu nikakve ravnoteze,ono sto je pozitivno nece prebrisati negativno.Ako ti to vidis kao neobjektivnost, pristrasnost, neutralnost, ok meni ne smeta, samo jedino kritikovanjem neces bas imati mnogo prostora da postignes bilo sta u raspravi.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jer sta ako mu das pecat krstenja a ono odraste u jeretika,verskog fanatika ili jednostavno mu religija ne predstavlja nista, popismani se primi Islam za veru, ubije nekoga,ubije tebe na kraju krajeva, pozeli zene svoga brata ili bude gej, bude lopov, kriminalac, pedofil....sta onda?

 

Odakle je kog djavola ovo doslo? :haha:

 

Sta znam, meni to izgleda kao naturanje necega detetu dok jos nije svesno nicega.Za sve postoji vreme.Na kraju krajeva ni sam Isus nije krsten kao beba.

Jer sta ako mu das pecat krstenja a ono odraste u jeretika,verskog fanatika ili jednostavno mu religija ne predstavlja nista,

 

Ako mu religija ne bude predstavljala nista, onda mu ni "pecat krstenja" nece predstavljati nista, kao npr. meni, ja sam krsten sa godinu dana.

(inace imam sliku kako pisam po svetoj vodici dok me krste :mhihi: )

 

A dok je mali, kao i vekovima do sada-bajke, pojam dobra i zla, tu je raj, tu je pakao, tu je tamo neki bog koji sve vidi i sve zna,tu je cika Isus, rodio se na Bozic tada lomimo cesnicu pa ko pronadje dukat taj ima srece cele godine,vaskrsao na Uskrs, a tada farbamo jaja...za jedno dete je to sasvim dovoljno da zna, pa kroz obicaje u kuci, kroz veronauku u skoli,kroz razgovor neka istrazi i samo donese stav o pitanju religije i svog verovanja.

 

Za mene je ovo npr. mnogo vise naturanje necega nego krstenje, a posebno kroz "veronauku". (rec veronauka je oksimoron)

Ja mu sigurno necu pricati o tamo nekom bogu koji sve vidi i sve zna.

Doduse, ako se raznajsni da je u pitanju bajka kao sto kazes, onda ok donekle.

 

A opet sa druge strane moze da odraste u sasvim normalnog coveka, koji ce sam svojom voljom odrediti hoce li biti vernik ili mu to nece biti bitno. U bilo kom slucaju od svog matorog ce dobiti punu podrsku.

 

Od mene sigurno nece da ima podrsku da bude vernik, mada necu ni da mu se penjem na glavu ako tako ispadne...

 

Btw pogle sto sam mu pazario igracku:

 

20130401140308.jpg

 

:obrv:

Edited by Demon Seed
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde uši na tu lutku Emperor patch, mislim da bi mu to bio dobar detalj. :D Ako detinjstvo provede sa tom lutkom, da zna od malena šta su proverene vrednosti.

Edited by Lunar

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Demon

 

ma karikiram :mhihi: ,prelazak u drugu veru, prekrsavanje bozijih zapovesti, pocinjeni smrtni greh ili postane ono cemu se crkva protivi i smatra nakaradnim....na to sam mislio.

 

pa da al onda ispadne "dzaba ste krecili" hehe

 

veronauka zato sto je to sad opet vraceno kao predmet u skolama(u moje vreme toga nije bilo)

al za dete je ipak bitno da nauci sta je dobro a sta zlo, tako mu je doba, tada mu je i masta snazna, pa mu je sve stvarno, e sad oko boga, ako pita pita ili cu se izvucem kao i ocevi vekovima do sada-"e idi pitaj mamu to" :haha:

 

 

:mhihi: :mhihi: :mhihi:

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da :D

 

Pa dobro, to je ubaceno dok sam bio u srednjoj, i toliko je udavila ova na gradjanskom, da sam na kraju otisao na veronauku, a odatle me izbacio gospodin katiheta jer nisam naucio "Molitvu andjelu cuvaru"...

 

Mada je bilo na veronauci blistavih momenata sa matorim profesorom pre nego sto je otisao u penziju i dosao ovaj mladunac sto izbacuje ko ne zna molitve, pricao nam je o satanizmu, zasto se mladi tetoviraju, i tako to :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пише да идем на веронауку, ал' немам појма кад сам се последњи пут појавила, пошто је седми час поподне или први ујутру :haha:

А некад ми глупо што не идем, вероучитељ ми је много добар лик.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ради се математика и физика, ако уопште неко и дође (бар је код нас тако). :haha:

Требало би да се прича о заповестима, причама из Библије, симболици хришћанских празника и још милион ствари, ал' нико од ученика није заинтересован, па и вероучитељ одустане.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod nas se baš radila Biblija u fulu, stalno. imali smo neku knjigu gde je baš onako prepričana i uprošćena Biblija od početka do kraja, nije se mnogo pričalo o ovako ovim običajima i tako tome, ali naš profesor je baš bio teolog, ne pop.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...