Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Čak i ajde da je samo to, nego što im to daje nekakvu nadmenu smjelost da preko ovog događaja otpišu 99% čestitih i diskredituju same ličnosti i čitavu Crkvu.

 

Nista ne diskredituje citavu Crkvu vise nego kad toliko godina drze na funkciji episkopa koji se bahati sa parama i jebe musku decu.

 

A ako bi rekao da to u SPC nisu znali do skoro, e to je vec nesto sto bi bilo licemerno...

Edited by Demon Seed
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, možda je svaka kritika "svijeta" i njenih strasti uzaludna u ovakvim situacijama, jer sa druge strane imamo kako je jednom sv.Ignjatije rekao:

 

"Достојан је горкога ридања овај призор: хришћани који не знају шта је хришћанство. A са овим призором сада се скоро непрестано суочавамо. Погледи ретко налазе супротан, заиста утешан призор. У мноштву оних који себе називају хришћанима очи ретко могу да се зауставе на хришћанину који је то и именом и делом."

 

ali dešavaju se krajnje paradoksalne stvari i možda se tu vidi u kakvom post-zbunjenom vremenu živimo, znači balkan ni na nebu ni na zemlji - atrofija mentaliteta i svih vrijednosti, koji se ucrtava u ovom komentaru, preuzeto sa jednog posjećenog sajta u cg:

 

222.png

 

Nema bez komunista?

 

Nažalost, ali iza ostrašćenosti prema Crkvi kod nas Balkanu se krije ostatak komunističkog šljama, bez obzira na ovu situaciju sa vl.Vasilijem.

Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu dobri ni komunisti, daleko od toga, ali ova recenica po meni nema veze s realnoscu:

 

Nažalost, ali iza ostrašćenosti prema Crkvi kod nas Balkanu se krije ostatak komunističkog šljama, bez obzira na ovu situaciju sa vl.Vasilijem.

 

To sto ce ne ko da dodje da kenja po commentima da su komunisti bili pametni i da je Tito bio super, nikako ne predstavlja dokaz da se "iza ostrašćenosti prema Crkvi se krije ostatak komunističkog šljama", nego si ti samo hteo brze-bolje da etiketiras.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voleo bih da mi objasni odumiranje crkve na zapadu.

A, jebote komunizmu mogu da zahvale ovu poplavu turbo-pravoslavlja,ono jetse to potpuna degeneracija vere, ali makar crkve rade uspešnije no ikad. Jeste da se u crkvama klanjaju kao da su u džamijama, jeste da za posne dane i posne slave zlostavljaju svoje telo svinjetinom i rakijom, ali vernici su, pravi. Ostavljaju kintu ispod ikona.

 

I je l to sada neki trend da se klinci krste kada prolaze pored crkve (peške ili u basu)? Kada sam ja išao u srednju, pa saranili bi od zajebavanja nekog da to radi, sada se valjda okrenulo, kao da bi se spradali sa nekim ko to slučajno ne čini i... pa, jezivo mi je. Posebno način na koji se krste, ne nešto diskretno, nego mašu rukom u širokom luku od čela, do ivice ramena, pa maltene do pubičnih dlaka, tako zaneseno i snažno da prstima (noktima) zabadaju meso, očekujem da će uskoro u iskazivanju vere puštati krv sebi na čelu od silnog krštenja.

Edited by truliandedzombileš!
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

I je l to sada neki trend da se klinci krste kada prolaze pored crkve (peške ili u basu)?

Strašno koliko meni ovo ide na živce. Što je najgore, moj instruktor vožnje se krstio u kolima svaki put kad smo prolazili pored crkve, ja mislila da je to zato što loše vozim. :haha: Još me pita što se ja nisam prekrstila.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam nešto primetio starije ljude da to praktikuju, već kod dečkića što su tek naučili obrijati svoje još uvek paperjaste brke i curica s kojima bi sve, osim priče o vremenu, prošlo nekažnjeno tek uz silno krvljenje zakona i baš dobrog advokata. dakle, generacije koje ne bi trebale da se sećaju nemačkih maraka, inflacije, rana, bombdardovanja, masovnih mitinga,školskih štrajkova i trebale da odrastaju u makar malo otvorenijoj i normalnijoj srbiji.

Jalova nada, očigledno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto ce ne ko da dodje da kenja po commentima da su komunisti bili pametni i da je Tito bio super, nikako ne predstavlja dokaz da se "iza ostrašćenosti prema Crkvi se krije ostatak komunističkog šljama", nego si ti samo hteo brze-bolje da etiketiras.

 

Nije to etiketa, nego realnost na našem balkanu.Svakako, to ne može da se odnosi na sve ponaosob, ali taj mentalitet otpora i nepovjerenja prema Crkvi se duboko razvio u decenijama iza nas, ima to snažno uporište u komunistićkoj tradiciji, jedan narod nije imun na to.

 

Taj povratak turbo-pravoslavlja ima dobar opis u ovome :

 

"Након што је храмове прегазио стампедо дојучерашњих партијских бирократчика, те набријаних неуротика којима је новооткривена "религиозност" била још један од повода за фарисејско "фала ти Боже што нисам к'о они други", и читаве плејаде ликова од којих је све и један "славио славу и поштовао све у боцу" настало је и материјално благостање које је очигледно било повод за политику "ћути, како је било, сад је одлично".

 

Uostalom ove turbo-anomalije uočava najbolje sama liturgijska zajednica, brzo se tu vidi šta ko hoće i šta traži i čemu teži.Većina se ukalupe u godišnji krug slavljenja slave, posta na badnji dan i veliki petak i to je to za njih - vjera otaca naših.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima ih, od predskolskog uzrasta do matorih, ja sam juce video devojcicu kako se krsti ispred crkve, i mislio sam da truliendblabla prica o tome kad kaze klinci, dok nije pomenuo pubicne dlake :haha:

 

 

Sto se tice komunizam vs crkva price, komunisti su iskorenjivali veru iz istog razloga iz kog je crkva sirila: radi kontrole.

Tako da mu dodje na isto, da l' ces da idolizujes Tita kao faraona, ili ces da idolizujes nesto drugo, manje-vise jednaka steta.

 

I to je to od mene za danas sto se tice macevanja sa vetrenjacama :haha:

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni od komunizma nema većeg zla (anarhija isti kurac) - sistem koji propagira opšti prosek i sivilo, jezivo i nečovečno.

Opet, nije baš ni hrišćanstvo mnogo bolje sa svojim suštinski robovlasničkim načelima.

 

p.s. u mojoj knjizi pubične dlake nisu sasvim dovoljne za levelovanje "devojčice" u "devojku".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni od komunizma nema većeg zla (anarhija isti kurac) - sistem koji propagira opšti prosek i sivilo, jezivo i nečovečno.

Opet, nije baš ni hrišćanstvo mnogo bolje sa svojim suštinski robovlasničkim načelima.

Hrišćanstvo je vjera slobode, jer hrišćanska može biti samo ličnost (ne hrišćanski metal, hrišćanska pašteta itd.) Zapovjesti novog testamenta imaju vrijednosti kojima je maksima ohristovljene i preobraženje naše prirode, ljubavi koje nema bez žrtve.Uostalom tu se govori o slobodi od smrti, grijeha i đavola...to su dimenzije one suštinske borbe čovjeka kojim teži da prevlada svoju ograničenost, izađe iz sebe.Može se reći da sve veće religije govore o tome. ali hrišćanstvo je jedinstvo po iskustvu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eni od komunizma nema većeg zla (anarhija isti kurac) - sistem koji propagira opšti prosek i sivilo, jezivo i nečovečno.

ako je zbog nechega boljshevizam losh to je zbog uspostavljanje hijerarhije i represije u drushtvu, nikako zbog anarhije i "proseka", i anarhija i komunizam su pozitivne stvari jer predstavljaju slobodu, ali boljevizam nema veze sa tim.

 

Opet, nije baš ni hrišćanstvo mnogo bolje sa svojim suštinski robovlasničkim načelima.
Hrišćanstvo je vjera slobode

Hrishcjanstvo odobrava robovlasnishtvo. A ostatak tvojih baljezgarija nije vredan komentara, na takve gluposti se i hrishcjani gade, sem ako su hipi-liberali kojima je filozofija opre vinfri bitnija od hrishcjanstva.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda divni su komunizam i ostale srodne mu baljezgarije, eno ti sivilo novobeorgadskih blokova kao slika i prilika. ogavština.

definicija komunizma je besklasno, bezdrzavno, bezmonetarno uredjenje sa zajednichkim upravljanjem sredstvima za proizvodnju u drushtvu. kod nas nije postojalo ali ishta slichno, kod nas je postojao boljshevizam, komunizam je postojao jedino u Revolucionarnoj Shpaniji za vreme Shpanskog gradjanskog rata.

 

odobrava robovlasnistvo u kom smislu?

Odobravati je glagol koji znaci slagati se sa nechim, smatrati zadovoljavajucjim, smatrati da je neshto dobro, prihvatljivo; a njegovi antonimi su neslagati se, neodobravati, protiviti se. Hrishcjanstvo odobrava robovlasnishtvo. Stari zavet pogotovu, ali i novi zavet takodje, daje savet robovima da se pokoravaju svojim gospodarima, vaseljenski sabori pominju ropstvo vishe puta nigde ne prichajucji da je ono loshe ili da ga treba ukinuti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odobravati je glagol koji znaci slagati se sa nechim, smatrati zadovoljavajucjim, smatrati da je neshto dobro, prihvatljivo; a njegovi antonimi su neslagati se, neodobravati, protiviti se. Hrishcjanstvo odobrava robovlasnishtvo. Stari zavet pogotovu, ali i novi zavet takodje, daje savet robovima da se pokoravaju svojim gospodarima, vaseljenski sabori pominju ropstvo vishe puta nigde ne prichajucji da je ono loshe ili da ga treba ukinuti.

 

To je zapovijest koja kaže da se "Da caru carevo, a bogu božije", ovaj drugi dio je srž hrišćanstva kao i cijeli novi testament.Srce, um i volja, u kojima po pisanju svetih otaca vlada disharmonija, treba da se dovedu u sinergiji sa voljom Božijom, i bilo na kom mjestu, u bilo koje vrijeme, pa radili i kao robovi, šankeri, čistači ulica, treba da stremimo toj maksimi koja je otkrivena u liku Hristovom.

 

Treba pročitati knjigu "Crtež u pijesku" da bi se vidjelo kako jedan hrišćanin na djelu svjedoči svoju vjeru, radeći kao rob sina jednog cara.To je svojevrsna harizma ranohrišćanskih mučenika, njihova nepolebljivost i disanje tim jevanđelskim etosom.

 

crtez_u_pesku_korice.jpg

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

bukvalno diverzija. jeste da odobravamo robovlasnishtvo ali cju nastaviti da kenjam o hipi-opra glupostima koristecji rechi koje imaju veze sa hrishcjanstvom.

 

6steps, bukvalno zvuchish kao da si mentalno oboleo, koristish interni diskurs liberalnih hrishcjana medju ljudima koji uopshte nisu ni hrishcjani, a kamoli opra vinfri hrishcjani. prichaj kao normalan chovek, ovako zvuchish kao da imash neki poremecjaj.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali sa druge strane zanimljivo je gledati kako se aktiviraju ljudi koji su po svom opredeljenju van Crkve, i koje Crkva i njeno učenje uopšte ne zanima da su čak i anti-hrišćanski ili anti-teistički nastrojeni, kako odjednom postaju, reklo bi se preko noći, eksperti za hrišćansku etiku, crkvena pitanja i sa takvom nekom licemjernom radošću ili ti zluradošću prate dešavanja ovog tipa i hrane se time što zadovoljavaju svoju patološku netrpljivost prema konrketnoj zajednici vjernih u Hristu.

Ljudi postaju eksperti? Zadovoljavaju svoju patološku netrpeljivost? Rekao bih da je ljudima drago što je seksualni prestupnik dobio svoje, pa bio on svešteno lice il ne. Ceo slučaj dobija na težini zato što je u pitanju organizacija koja ima dugu istoriju prikrivanja takvih stvari i premeštanja sveštenika da bi se izbegla suđenja i slučajevi zastareli. U pitanju je pravda, što se mene tiče, ništa drugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi postaju eksperti? Zadovoljavaju svoju patološku netrpeljivost? Rekao bih da je ljudima drago što je seksualni prestupnik dobio svoje, pa bio on svešteno lice il ne. Ceo slučaj dobija na težini zato što je u pitanju organizacija koja ima dugu istoriju prikrivanja takvih stvari i premeštanja sveštenika da bi se izbegla suđenja i slučajevi zastareli. U pitanju je pravda, što se mene tiče, ništa drugo.

 

Nije on dobio svoje, treba da lezi robiju, a ne samo da bude rascinjen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali sa druge strane zanimljivo je gledati kako se aktiviraju ljudi koji su po svom opredeljenju van Crkve, i koje Crkva i njeno učenje uopšte ne zanima da su čak i anti-hrišćanski ili anti-teistički nastrojeni, kako odjednom postaju, reklo bi se preko noći, eksperti za hrišćansku etiku, crkvena pitanja i sa takvom nekom licemjernom radošću ili ti zluradošću prate dešavanja ovog tipa i hrane se time što zadovoljavaju svoju patološku netrpljivost prema konrketnoj zajednici vjernih u Hristu.Čak i ajde da je samo to, nego što im to daje nekakvu nadmenu smjelost da preko ovog događaja otpišu 99% čestitih i diskredituju same ličnosti i čitavu Crkvu.Nivo te (ne)kulture, zajedljivosti i neprosvećenosti može da se vidi u praznoslovljima (komentarima) koji dopiru sa tastatura na raznim forumima i sajtovima plitkih informacija, koja bijesne, histerišu i reže čekajući kad bi mogli i na lomači da spale pojedince.

 

Ako je išta licemerno, to je stav da se pitanja Crkve tiču samo Crkve i njenih vernika. Crkva po svojoj definiciji pokušava da ostvari uticaj na društvo van svojih granica, društvo koga sam ja deo. Ukoliko imam negativan stav o crkvi, apsolutno ću ovakvu vest dočekati sa zluradošću, jer mi to daje kakvu-takvu utehu što je organizacija koju smatram duboko kriminalnom i rakom ovog društva izgubila na kredibilitetu pred običnim neukim i glupim narodom. Naravno, tu je i činjenica da je lično ponižen siledžija i kriminalac koji se ponaša kao obor-knez u svojoj eparhiji. Onog trenutka kad Crkva prestane da daje svaki komentar na društvena dešavanja, tog trenutka ću ja prestati da se bavim njom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onog trenutka kad Crkva prestane da daje svaki komentar na društvena dešavanja, tog trenutka ću ja prestati da se bavim njom.

 

Ovo je sustina. Uticu ili barem pokusavaju da uticu (a kod nas im to uglavnom i uspijeva) na sva moguca drustvena desavanja, a sve sto se tice njih kao treba da se rijesava iskljucivo unutra. To je potpuno isto kao ono "priznajem samo sud sopstvene partije".

 

Sve dok crkva bude svojim djelovanjem imala bilo kakav uticaj na zivote ne-pravoslavaca (u slucaju SPC), svako ima pravo da je kritikuje kao i bilo koju drugu politicku partiju, nevladinu organizaciju ili preduzece.

Edited by Descender

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...