Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Evo da se i ja oglasim. Nisam vernik, mislim da su religije tvorevine ljudi. U pocetku su im sluzile da bi opisali sta vide oko sebe, a posle je naravno doslo do zloupotrebe; to je neki moj stav.

 

Ne slazem se sa dosta Hriscanskih i Islamskih stavova, sa Budizmom nisam nesto upoznat. Ali, realno gledano, nisu toliko religije lose koliko su kvarni i slepi ljudi koji ih sporvode/prate (naravno, ne svi). Dakle, ako Arkan nosi krst oko vrata a svi znamo da je gadno okrvavio ruke, to ne znaci da je Hriscanstvo lose, vec da je Arkan los covek. Ako je pop pedofil, to ne znaci automatski da Crkva propagira pedofiliju. Gledam temu uglavnom, ali sam eto hteo da cisto kazem kako je Lunatic pobrkao neke stvari...

 

Ja ne mislim da je religija laz, vec sistem verovanja, ali su ljudi kvarljiva roba. Inace, onaj ko ide u rat nije Hriscanin, on je licemer, pa cak i kad ide da odbrani. I nemojte da se pravite ludi, popovi su znali kuda idu vojnici, ne izmisljajte stvari. Ali jos jednom, lepo rece neko ovde, Hriscanstvo i Hriscani nisu isto. Takodje, mislim da je religija, ako si stavrno iskren, duboko intimna stvar. To sto se njom danas mase tamo i vamo, ko je veci vernik i sl, opet nije do religije, vec do ljudi.

 

 

 

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ljomljenju krsnog hleba, koljiivu (prekadnji), bukliji i zdravicama kako se citaju i kojim redom te o molitvi koju svestenok cita mogu da ti pricam koligo god zelis.

 

Svaka chast tvojoj baki, koliko je starija od mene, bzvz bi bilo da je manje od mene u crkvi.

A nisam prichao o molitvama koje chita pop, vecj o molitvama koje chita porodica. Ne zdravica, nego molitva. Inache, pevanje velikih kanona nekad traje i blizu sat vremena; naravno, chitanje je kracje.

Zdravice uopshte nisu obichaj, to je novijeg datuma, jer Srbi dok su bili Pravoslavni, i nisu bili toliki ljubitelji alkohola.

A inache, shto sam pomenuo krkanje, i ranije su se pravili svechani slavski ruchkovi, samo nisu zvani prijatelji i rodbina, vecj prosjaci i beskucjnici. To se srpski obichaj, i to je slavljenje slave.

 

U svakom slucaju moje znanje je mnogo sire od tvog i to ti uvek mogu dokazati na mestu koje je za to prikladno.

 

Ja uopshte nisam rekao da je tvoje znanje malo. Blago tebi, i ja nesumnjam da ti znash od mene vishe o dosta stvari, ali Pravoslavlje nije jedna od njih. Nisi ni morao da pokazujesh neznanje o Pravoslavlju u svojim porukama- da bi ovo shvatio, dovoljna je bila tvoja rechenica da ti "ne pada na pamet da chitash te gluposti".

 

Lepo se vrati i dobro pregledaj sve moje postove i ako nadjes i jednu psovku ja cu licno traziti da me iskljuce sa foruma. Posebno nikada i nikome ne bih opsovao majku kako si ti naveo.

 

Naveo sam majku kao primer svetinje, i nechega zbog chega se chovek uvredi, ako mu je neko vredja. Pretpostavljam da ti je majka svetinja, ali mi vernici imamo i druge. Upravo o tome pricham, ti vredjash ono shto je nama svetinja- a to je kao da ti ja opsujem majku, i kazhem da je to moja sloboda (govora).

 

A pravoslavci i papisti ti se razlikuju samo po orentaciji oltara, Kod pravoslavaca je okrenut istoku a kod papista zapadu.

 

Sad ja mogu da te uputim da razne knjige, a ti cjesh o5 recji da ti ne pada na pamet da chitash te gluposti?

I o ovome pricham, koja je poenta tvog postovanja, kada necjesh nishta da chujesh sa suprotne strane.

Ja od tebe ne trazhim da menjash stavove, niti bih ikad, ali zhelim da ti napomenem kada iznosish netachne stvari, i da te uputim gde mozhesh da nadjesh vishe informacija o onome shto prichash.

 

I jos nesto, kako ti znas sta pise u knjigama Dena Brauna ako ih nisi citao?

 

Pa jesam. Nisam ja kao ti, da stavim amove, i da chitam samo jednu stranu priche.

 

"Dobar pravoslavac je onaj ko ubije braneci bliznje svoje." - ova recenica mi dovoljno govori. Komentar je suvisan. Drago mi je sto nisam dobar Pravoslavac.

 

Imash 2 opcije:

Dobar Pravoslavac je onaj ko ubije branecji svoje blizhnje.

Dobar Pravoslavac je onaj koji dopusti da mu blizhnji budu ubijeni.

Mislim da je logichno koja je rechina istinitija.

 

Prvo bih da kazem da si kroz svoje postove pokazao ogromnu dozu gordosti uvek se postavljacu sa visine prema sagovorniku.

 

Brate, nemozhesh da ochekujesh smirenje od choveka koji pripada zapadnjachkoj kuturi. Ja se kao trudim da budem Hrishcjanin, pa sam gord koliko i on.

 

nekada su hriscani iscekivali smak zeljno

 

I danas ochekuju. Mozhda "hrishcjani" ne ochekuju.

 

Kad to?Kad su bili muceni, proganjani, ubijani?Mozda, i to ne radi unistenja drugih, vec radi spasenja od muka.Lions then..

Kao sto covek u ratu zeli da on prestane!

 

Nije istina.

A da su hteli spasenje od muka, ne bi se sami prijavljivali na muchenje. Prochitaj zhitije svetog Kiprijana Kartaginskog.

 

Dakle, ako Arkan nosi krst oko vrata a svi znamo da je gadno okrvavio ruke, to ne znaci da je Hriscanstvo lose, vec da je Arkan los covek. Ako je pop pedofil, to ne znaci automatski da Crkva propagira pedofiliju.

 

Hvala! :)

 

Inace, onaj ko ide u rat nije Hriscanin, on je licemer, pa cak i kad ide da odbrani.

 

E, sad si batalio ovaj post, a bash si lepo pocheo. Pisao sam o ovome iznad, da se ne ponavljam.

 

odlucio sam da je vise ne skrnavim prerirkama sa ostalim likovima.

 

:) Skrnavish temu.....

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao sam vec, necu vise postovati na ovoj temi. Evo, ujedno cu iskoristiti priliku da se izvinem svim clanovima koje sam uvredio svojim recima, stavovima i ubedjenjima.

Sta ti je covece?

Zasto ne bi postovao?

Kako bi samo svet izgledao da su svi ljudi istomisljenici... :no:

Treba da izneses svoje stavove i ubedjenja. I ne mozes to uraditi nicijim, do svojim recima. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedno pitanje za tebe kao coveka, da li je u redu blagosloviti ljude koji idu u rat? Koliko ja znam, jedna od bozijih zapovesti kaze - "ne ubij!"

 

Ti niti čitaš imam utisak ovo što mi pišemo,a imam utisak i da te to ne interesuje.Pročitao si citat povodom ovog Patrijarha Pavla koji sam ja rekao skoro ? Zašto pitaš opet isto ? Pročitaj šta piše u katihizisu svetog Vladike Nikolaja pod objašnjenjem za zapovest "ne ubij" ako misliš da nemam više argumenata.To bi značilo da kosovski boj je po tebi neopravdan,znači jes da smo slabiji,al ajd da sedimo kući i čekamo da dođu turci,pa sad ako nekog ubiju ako ne,šta se tu može,bolji su.

I da ne dužim dalje sa primerima-

 

Posle deljenja crkve u jedanaestom veku osnova i ucenje Pravoslavlja i Katolicanstva je ostala ista.

 

Normalno da nisu,podelili su se.Da su učenja ista,ne bi se delili.

 

Upravo zbog njih i onoga sto su oni radili "u bozije ime" imam ovakav stav prema religiji, crkvi i svestenicima.

 

Niko tebi ne spori da ima loših sveštenika.Ali to da ti ne veruješ u Boga zbog njih,to je tvoj izbor.Ima i dobrih sveštenika i dobrih ljudi ali se o njima ne priča.Kao što ima loših lekara pa ne sedim kući,ne grickam nokte jer sam čuo da su mene/nekog drugog upropastili i da im više ne verujem,tj ne idem kod istih.Kao što ima loših advokata i sl.Moj izbor je da ne gubim poverenje u lekare,a crkva je institucija koja postoji duže od bilo kog lošeg sveštenika pa ne vidim razlog vezivati se za pojedince.

 

Ja ti govorim ono sto sam video kada je cenjeni patrijarh dolazio u manastir Papraca - vozio se u crnom audiju.

Ajde ovako ćemo,čovek može da živi bez zamerke,ali ako se jednom provoza u audiju,onda je gotov ?

Znači nema mu spasa,gotov je,ima toliku fleku da se to ne može ničim izbrisati ?

Da nije zagustilo na Kosovu proveo bi on dole i ceo zivot, zasto da ne.

Aman čoveče,ti opet ne čitaš ? Jel po tebi treba da provede 70 godina tamo da bi bio ispravan ? 35 je malo ? Kažem nema u monaštvu toga "ja hoću i ja želim".Ostao je na Kosovu jer ga nisu premestili u neku drugu eparhiju,a kada je postao Patrijarh,ostao bi na Kosovu jedino da je glavni grad Priština i sedište Patrijaršije u tom glavnom gradu.

 

Lepo se vrati i dobro pregledaj sve moje postove i ako nadjes i jednu psovku ja cu licno traziti da me iskljuce sa foruma.

 

Što,a ako nema psovke,i to vređa ? Izjave poput toga da smo svi mi u zabludi,da monasi pojma nemaju,da se mole misleći da su bliže nekom bogu a nisu...Mislim to je opšta pljuvačina,po principu "sve je bezveze al ovo me baš nervira".

 

Mozda ti se moje misljenje ne svidja, preskoci i ne citaj ono sto sam postovao. A pravoslavci i papisti ti se razlikuju samo po orentaciji oltara

Katolici ne poste kao pravoslavci.Kod njih nije pričest kao kod pravoslavaca.Ispovest je veoma različita kod pravoslavaca i katolika.Kod katolika se kaže da Sveti Duh ishodi iz Oca i iz Sina,a kod pravoslavaca samo iz Oca...

Prvo bih da kazem da si kroz svoje postove pokazao ogromnu dozu gordosti uvek se postavljacu sa visine prema sagovorniku.

Hrabar si momče.Da bi nekog osudio za gordost,moraš 1) biti ne 100 nego 1000% siguran da ti to ne poseduješ. 2) Hrišćanstvo kaže ne sudi,čak i da je čovek čist od nekog greha.

Ja se nikada bih usuđudio da uradim to što ti radiš.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve u svemu, cinjenica da Hriscanstvo nije ispravno implementirano u drustvo je nepobitna i upravo zbog nje se ovakve diskusije mogu voditi vekovima. Onaj koji proziva ce uvek imati odredjeno moralno pravo i istorijsku podlogu da to radi jer je apsurde pri primeni npr. bozijih zapovesti, kao i apsurde u Hriscanstvu uopste izuzetno lako naci.

 

Situacija je dakle (socioloski gledano) opravdano na nivou otvorenog konflikta. Duhovno, u dozivljaju pojedinca, hriscanstvo je cesto nesto potpuno drugacije, ali buduci da duhovno iskustvo ne moze biti spoznato verbalnim nadjacavanjem, ovakva sukobljavanja ce postojati sve dok se svetlost rasipa u spektar.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne mislim da je religija laz, vec sistem verovanja, ali su ljudi kvarljiva roba. Inace, onaj ko ide u rat nije Hriscanin, on je licemer, pa cak i kad ide da odbrani.

 

 

 

ok, zanemarimo teoretisanje - ajmo ovako..

 

zamisli da imas porodicu (zenu i djecu).. vodite miran i normalan zivot, dok jednog dana ne skontate da je rat poceo i da nema sanse da se izvucete iz grada.. kuce oko vas gore, desavaju se pljacke, ubistva i silovanja. ti ces, kao svaki pravi otac - dignuti ruke, ostaviti djecu na milost i nemilost neprijatelju?

 

 

naravno da ima ljudi koji vole rat - takvi se zovu PLACENICI ili prosto nemaju sta drugo u zivotu, sjebani su psihicki - i briga ih da li je u pitanju Irak, Vijetnam, Srbija ili Afganistan.

no njih je zanemarljiv procenat i ne pricamo o njima.

 

 

nego o onima, koji nemajuci kud, i NE ZELECI da bjeze, zateceni situacijom - ostaju na svome, braneci domove i porodice.

KAKVI SU TO LICEMJERI! :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

zamisli da imas porodicu (zenu i djecu).. vodite miran i normalan zivot, dok jednog dana ne skontate da je rat poceo i da nema sanse da se izvucete iz grada.. kuce oko vas gore, desavaju se pljacke, ubistva i silovanja. ti ces, kao svaki pravi otac - dignuti ruke, ostaviti djecu na milost i nemilost neprijatelju?

 

nego o onima, koji nemajuci kud, i NE ZELECI da bjeze, zateceni situacijom - ostaju na svome, braneci domove i porodice.

To o cemu ti pricas je borba za zivot, instinkt za prezivljavanjem koje poseduju sva primitivna bica na ovoj planeti. Poenta Hriscanstva je svesna transformacija tog instinkta u finiju formu i uzdizanje iznad materijalnih slojeva zivota. Usput, zaista mi nije jasno sta jedan iskreni i odlucni vernik moze da izgubi svojom smrcu?

 

Meni je jasno da su strah od smrti i zelja za zivotom veoma jaki pokretaci ljudske sudbine i ne krivim nikoga ko je branio svoj zivot u teskim okolnostima koje si opisala, ali ta tezina nije razlog da se na duhovnoj skali ubijanje "neprijatelja" nazove ispravnim. Ok, u svetovnim merilima, ali u duhovnim ne. Sad, pitanje je na kojoj "visini" pricamo i koje dvoriste cistimo? Gornje ili donje?

 

Iz ugla doslednog hriscanina, ako krenes u konflikt, krenuo si u konflikt sa bogom. Od koga branis svoju porodicu? Od boga koji zeli da ih uzme u vecno kraljevstvo? Ta tacka kada covek pod pritiskom situacije dozvoljava sebi da dovede boziju volju u pitanje, to je linija kada covek zakratko prestaje da biva Hriscanin. Cim instinkt za prezivljavanjem prevlada, Hriscanin je duhom pao stepenik dole, sta god on mislio da radi. To na srecu nije kraj, ali treba razumeti da cilj hriscanstva nije covek koji ce biti sposoban da pobedi svakog neprijatelja u materijalnom svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ja cu teze (ja ne postim ovih dana :) ) - lupas ko Maksim po diviziji.

 

 

 

ukratko, ako neke stvari nisu jasne, evo ovdje su detaljnije objasnjene:

 

 

И наша Света Црква се нашла на удару оних пропагандних центара који заступају теорију да су Срби узрочници и кривци за све ратове на бившим југословенским просторима. У том смислу, настоји се да целокупан терет ратних злочина заврши управо на српској страни. Какав је, Ваша Светости, однос православља и рата, посебно у светлу историјских примера истинског српског родољубља?

Њ. С. ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ: Свакако, став је хришћански да је рат зло, али у том погледу са хришћанског гледишта дозвољен је и благословен одбрамбени рат, а освајачки рат је за осуду. И при том одбрамбеном рату да поступамо као људи достојни имена хришћанског, то јест, не може се ни према злочинцу употребити тај исти метод који је он употребио као злочинац. Оно што наш народ каже: пушка ти је пушка ми је, оно је Бог и срећа јуначка; али ако је њему пушка избачена из руку па га онда везати па му вадити очи и масакрирати, то је злочинац, ко био да био.

Пре једно 6-7 година био сам у Бечу на прослави стогодишњице цркве Светог Саве у Бечу, коју су наши преци онде живећи подигли. Ујутру кад сам ја дошао са другим епископима и пратњом, у новинама је било чланака у којима се говорило да је српски Патријарх дошао да баци свету прашину у очи, да брани своју кривицу а у ствари и он, и Српска Црква, криви су за све те ратове, јер су позивали српски народ у рат да би се одржала Велика Србија. Ту, на једном скупу, ја сам говорио, и, између осталог, поменуо ово што се приписује, пребацује Српској Цркви и мени лично, да позивамо српски народ у рат да се одржи Велика Србија. А ја кажем: ако би требало да се одржи Велика Србија злочином, ја на то пристао не бих никада; нека нестане Велике Србије, али злочином да се одржава – не. Ако би било потребно и нужно једино да се одржи Мала Србија злочином, ја и на то не бих пристао. Нека нестане и Мале Србије али злочином да се одржи – не. И кад би требало да се одржи последњи Србин, ја да сам тај последњи Србин, а да се одржи злочином – не пристајем, нека нас нестане али да нестанемо као људи, јер нећемо онда нестати, живи ћемо отићи у руке Бога Живога. То је, дакле, тај начин и то је тај пут, без жеље да своје слабости правдам или бацам на друге, али истина је она која нас обавезује.

 

 

vec smo o ovome pricali.. mislim da je tekst originalno postavio diamond..

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Ja bih rekao da ti mene ne mozes da pratis.

 

 

Зашто и где бих те пратио?

:lol:

Не, у овој твојој предходној причи не постоји ништа, нема шта да се испрати.

Не схвати погрешно али прича је шупља.

Edited by Билбо

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda treba napisati rec Srbija 30 puta kao u ovom Blondinom quotovanju gore, pa da se nesto uhvati ? :lol:

Ја се не стидим онога одакле сам.

Не стидим се онога што имам и онога у шта верујем.

Никада.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onaj koji proziva ce uvek imati odredjeno moralno pravo i istorijsku podlogu da to radi jer je apsurde pri primeni npr. bozijih zapovesti, kao i apsurde u Hriscanstvu uopste izuzetno lako naci.

 

Navedi neki primer,pa će nadam se neko se naći ko može da pomogne i razjasni nedoumicu.Ne bih to tek tako olako etiketirao raznim izrazima.

 

Usput, zaista mi nije jasno sta jedan iskreni i odlucni vernik moze da izgubi svojom smrcu?

 

Ako nije dovoljno,naglasiću ponovo,slažem se sa blondie,i da dodam jedan primer

 

Bejahu neki monasi koje su jurili ljudi koji su hteli da ih ubiju.Elem oni bežahu i bežahu i tako na kraju se ispostavi kako to da oni beže,a ne nadaju se u Boga,odnosno nemaju ravnodušnost prema smrti ?

Jedan od njih je rekao ,ne mogu tačno da citiram,ali odprilike "ne budi drugom povod za greh".Oni će umreti,npr ali onda će oni koji su ih ubili,svejedno da li bili otkriveni ili ne,imati na savesti ubistvo.

 

Iz ugla doslednog hriscanina, ako krenes u konflikt, krenuo si u konflikt sa bogom. Od koga branis svoju porodicu?

 

Ako je potrebno,objasniću.

 

Шеста заповест Божја

 

Шта нам је забрањено шестом заповешћу Божјом?

 

Забрањено је да убијамо свога ближњега из зависти, или мржње, или због користи, или због освете.

 

Зашто је забрањено убијање ближњега?

 

Бог је створио човека по својој слици и Он му је дао живот. Следствено: убијањем човека устајемо против Божјег подобија у њему и против Божје својине. Што не можемо дати, немамо право ни одузимати.

 

Како треба да гледамо на самоубиство?

 

Оно је равно убиству. Наш живот не припада нама већ Богу.

 

Шта треба да мислимо о убиству у рату?

 

Постоје различите врсте рата. У Старом завету је често говорено о рату као „Божјем рату". Под овим се разуме рат за правду против ужаса неправде. У таквом рату оправдано је убијање и сматрано заслугом бити убијен (Изл. XIV, 13—14; XXXI, 6—8; II Днев. ХХ, 15).

 

Постоје ли различите врсте убица у мирном времену?

 

Постоје убице тела и убице душа. Убице душа су они који убијају људске душе кварећи их и одвајајући их од Бога, будући да су сами искварени и безбожни.

 

Зашто су двобоји забрањени?

 

Јер који учествују у двобоју не поштују ни црквене ни државне законе. У двобоју може невина страна да буде убијена, а крива да буде поштеђена.

 

Како да схватимо библијско одобрење двобоја између Давида и Голијата?

 

То није био двобој због личних размирица између Давида и Голијата, већ борба између војске истинитог Бога и војске Божјих непријатеља, идолопоклоника. Давид је ишао против заштитника незнабоштва и Божјим надахнућем и Божјом силом је победио. То нам је дивна поука о Божјем руковођењу и Његовој моћи, и нема сличности с обичним двобојима.

 

Ко је најстарији и највећи убица у свету?

 

Ђаво, за кога је Христос рекао: „Он је убица од почетка" (Јн. VIII, 44). Да га Бог не спречава, он би поубијао сва људска бића. Остале људске убице су оруђа и инструменти ђавола.

 

Из којих мотива ђаво жели истребљење људског рода?

 

Из мржње и злобе, јер он зна да је људима одређено да наследе Царство небеско које је лудо изгубио. Стога се ђаво и зове човекомрзац.

 

Из којих мотива Бог штити и чува људске животе?

 

Из љубави према људима. Стога се Бог зове Човекољубац.

 

Katihizis Istočne Pravoslavne Crkve,sv Vladika Nikolaj.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navedi neki primer,pa će nadam se neko se naći ko može da pomogne i razjasni nedoumicu.Ne bih to tek tako olako etiketirao raznim izrazima.

 

Nikakva pomoc nije potrebna niti postoje ikakve nedoumice. Takodje, odavno je navedeno dovoljno primera i Ja trenutno nisam raspolozen za jos jedan krug razgovora kojim jedan drugog necemo ni zagolicati. Ko hoce videce sam. Nista na silu.

Pozdrav.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usput, zaista mi nije jasno sta jedan iskreni i odlucni vernik moze da izgubi svojom smrcu?

 

 

ja se smrti ne bojim. bojim se da budem kukavica i da pokleknem. ako moram da umrem - sasvim okej.

ali ne moram da stojim i prizivam smrt. takodje, nisam nihilista.

kakav bi to ja, ili bilo ko drugi - bio vjernik, ako bi vise slavio smrt nego zivot? pesimizam i sve sto on nosi su uvreda Tvorcu. nije grijeh braniti se, grijeh je ubiti zna se pod kojim okolnostima - lijepo je gore Patrijarh rekao (u citatu).

 

ako nekome te po meni, OSNOVNE moralne postavke nisu jasne - onda u kakvom to svijetu zivimo?

 

 

 

sto je najgore od svega, ta pitanja su dosla od onih (ako me pamcenje sluzi, mislim da je bio Sojer) koji su na nekoj od tema (da me ubijes ne znam koja, mozda i ova) branili legalizovanje prostitucije i ne znam sta jos..

i tu lezi odgovor na pitanje - u kakvom svijetu zivimo.

 

sjebanom.

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pesimizam i sve sto on nosi su uvreda Tvorcu.

dobro...

i tu lezi odgovor na pitanje - u kakvom svijetu zivimo.

sjebanom.

Jel to pesimizam? Ne vredjaj tvorca.

 

Vidis, coveku se greska neprimetno potkrade. Iz najbolje namere. Jedno je teorija, a drugo su propusti pri njenoj primeni. To je prokletstvo koje i Hriscanstvo nosi, a negiranje te cinjenice je detalj koji provocira svakoga ko se drzne da stvar sagleda iz daljine.

 

I u tom odnosu je kompletna mehanika "ne razumem te" price:

 

Ljudi koji veruju u savrsenstvo

Ljudi koji ne veruju u savrsenstvo

 

Sve ostalo su razrade teme u raznim pravcima.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...