Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Био сам забезекнут кад сам сазнао да су католици изменили 10 Заповести. Све, све, али Заповести. Уместо друге (Не прави себи идола...) коју су изоставили (вероватно због тога што су од Папе направили идола, па не иде...) су убацили неку девету на фору " Не пожели брачног друга ближњег свога"). Невероватно, а то сам тек јуче открио. Просто ми није падало на памет да неко може то да уради и да се назове Хришћанином...

Zezas se, ili stvarno mislis da je ovo sto si napisao tacno?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zezas se, ili stvarno mislis da je ovo sto si napisao tacno?

 

Не знам на који део цитираног мислиш кад ме питаш да ли се зезам.

А пропо Заповести, ево ти са хрватске википедије. Не верујем да би они лагали на "својој" страни...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Deset_Božjih_zapovijedi

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мислиш да хрватски римокатолици и уређивачи википедије лажу?

Или мислиш да не знају?

И да ниједном римокатолику не би пало на памет да одреагује?

:)

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, al ti igleda ne nemas o tome bas mnogp! Ucila mo sto su ti prosuli u skoli i super!

Daj mi Boze takav mozak (ma koji da je dezurn danas), malo da odmorom!

 

 

 

odgovorila bi ti ja, ali ne znam sta si napisala :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moras da odgovaras, i tako je pocela da me smara ova tema, isto kao i svi veliki vernici, koji do pre deset godina nisu hteli ni da prodju pored crkve, a sad naprasno poste i pale svece, idu na 'jutrenje' i 'vecernje' tako da me vise nama u ovoj temi, samo se vi zabavljajte...

I tako ste, ocito, nesposobni da shvatite bilo sta sto je drugacije od vas!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moras da odgovaras, i tako je pocela da me smara ova tema, isto kao i svi veliki vernici, koji do pre deset godina nisu hteli ni da prodju pored crkve, a sad naprasno poste i pale svece, idu na 'jutrenje' i 'vecernje' tako da me vise nama u ovoj temi, samo se vi zabavljajte...

I tako ste, ocito, nesposobni da shvatite bilo sta sto je drugacije od vas!

 

Да ли ти о себи и свету око себе мислиш исто као и када си имала 14 година?

Људи не уче, не мењају се?

Замена теза, ти не разумеш и оптужујеш друге да не разумеју али морам ти разбити сујету јер је овде било 10 пута квалитетнијих и конструктивнијих напада.

Ово и није атак, ово је само покушај, слабашан.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekoh li ja ADIOS ovoj temi?

I nije bio nikakav atak, samo sam u fazonu da treba biti tolerantan prema onima koji misle drugacije od tebe...

 

Јасно, зар толеранција није обостана ствар, обавезујући (условно) појам за обе стране?

Или Православце не треба толерисати?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad me bas prozivas, evo ovako: jesam pravoslavne vere, kao sto vec napisah, i druzim se sa raznim ljudima: Visnaistima, Protestantima, Muslimanima, Katolicima...

Samo, jedino vecu versku netrpeljivost ne primetih nigde kao kod pravoslavaca, jedino su Muslimani mozda gori od toga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne ljutim se, i nazalost, odavno nisam tinejdzerka, i zakacila sam se za ovu temu skroz slucajno, iz dva razloga:

1. Nije mi jasno kako sad odjednom svi postase veliki vernici;

2. Svi nesto kao sole pamet oko vere, rade sta im padne napamet, nemaju pojma o drugim, starijim religijam od toga, i vliki su PRAVOSLAVCI, jer je lako biti pravoslavac...

Pravi sranja ceo zivot, pokaj se pred smrt i bice ti opropsteno... Zajebi sa tom pricom...

 

Fora "pravi S** ceo zivot" je glupost,naravno da jeste.Slazem se sa tim.To niti moze niti treba da bude poenta vere.

Btw,niko ovde nikog ne "prosvetljuje".Vidis recimo,sta ja da sad kazem za temu "satanizam".Neko tamo valja gluposti,a nema pojma o satani.I danas svi nesto furaju 666 fore.So ? Treba da upadam na takve teme,da kazem da mi je vise dosta toga... Ja tu ne vidim nista dobro.

 

Inace na datoj temi smo ustanovili da ljudi se bas ne razumeju u satanizam,tj neko je pricao da je hriscanstvo na istoj temi offtopic :)

 

Dalje,Biblija je pisana po blagodati svetog Duha.Znaci nece Bog licno da se materijalizuje i da kaze svima "ja sam Bog" i da pise knjigu.

 

Pa, imam prijatelja, buduceg popa...

Ovo mi liči na princip "imam prijatelja doktora koji je kreten,mrzim sve doktore zbog njega.I naravno ne bih ni za kakve pare išao kod lekara,oni pojma nemaju".

Mislim takva šema se može primeniti na milion zaposlenja,npr kao što rekosmo na profesore,učitelje,advokate...I na kraju samo da sednemo i plačemo jer su svi bezveze.A to što ima i dobrih,to nema veze.Poenta je da se uvek piše i čita o onima koji su loši,u svakoj profesiji.

 

I tako, za njih nece da postoji ni jedna druga vera osim pravoslavne...

A to sto potoje starije vere od gore navedne, niko nece ni s+da im spomene! Sad je moderno biti dobar pravoslavac!

Morala bi da definišes šta znači "biti veliki vernik" i "biti pravoslavac",da li je to isto,neke razlike i sl.Malo su opšti pojmovi u pitanju.

Postoje Jevreji,naravno da postoje.Pošto su oni bili narod koji je živeo u iščekivanju mesije,a mesija je Hristos,do pojave Hrišćanstva,legitimna religija je bio judaizam.

Zato su i Mojsije i Avraam i svi proroci i pravednici starog zaveta nešto pozitivno,a ne nešto negativno.Uostalom i kod proroka se između ostalog nagoveštava dolazak Hrista.

 

Kad me bas prozivas, evo ovako: jesam pravoslavne vere, kao sto vec napisah, i druzim se sa raznim ljudima: Visnaistima, Protestantima, Muslimanima, Katolicima...

Pravoslavlje odnosno hrišćanstvo propoveda ljubav.Znači slažemo se,čemu problem ? Sve dok neko ne poželi da me "ubeđuje" da je njegova vera bolja od moje,nemam ništa protiv druženja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

od jednog filozofa i pravoslavca sam cuo nedavno par stvari koje su mi se veoma dopale

rekao je da u "bibliji nema ni jedne jedine logicne tvrdnje" - dobro tu je malo pretjerao ali poenta mu je bila to da biblija definitivno oskudjeva u tom smislu

takodjer je rekao da vjernici ne treba da mnogo da razmisljaju o tome sta to "u stvari" pise u bibliji, traze nekakva skrivena znacenja, prave svoja tumacenja i generalno mnogo razmisljaju o tome vec da se uzdaju u tokom vjekova dobro utaban put vjere i u tradiciju i da je to jedini nacin da se bude pravoslavac

 

..to je bio mozda prvi put da sam upoznao jednog postenog a istinskog vjernika...znaci tip nema neku potrebu da se objasnjava i da ubjedjuje vec jednostavno kaze ko vjeruje vjeruje i tacka. ostali pravoslavci koje sam upoznao su uglavnom agresivni likovi i prosipaju nekakav hejt i svi misle da su najpametniji i bolji vjernici od svih ostalih a zvuce kao da se nesto pravdaju i totalno su jadni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Имам ја пријатељицу која је била дроља највећа кад је била клнка, а пила је и дрогирала се више него било који мушкарац кога познајем. Туцали су је ожењени, ћелави ликови, а бавила се и "црном магијом". Завршила је учитељски и више је него извесно да ће бити учитељица мојој деци, ако останем да живим овде. Значи ли то да ја не треба да шаљем своју децу у школу или да кажем да је просвета и школовање, генерално, једно велико срање и да се примим на то...

 

ne znaci da treba da ne saljes decu u tu skolu. treba da napravite peticiju da necete da takva osoba predaje deci, jer i ne treba. ne mora da radi u prosveti, moze negde druge. a ne, lik u mom gradu koji je predavao fizicko je pedofil, stalno je gledao devojcice (osnovna skola) kako se svlace, bio u zatvoru, i opet radi u skoli, predaje fizicko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не знам на који део цитираног мислиш кад ме питаш да ли се зезам.

А пропо Заповести, ево ти са хрватске википедије. Не верујем да би они лагали на "својој" страни...

http://hr.wikipedia.org/wiki/Deset_Božjih_zapovijedi

I ja sam pitao Wiki, ali onu na engleskom, opsirniju ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Commandments

 

Dakle, stvar je u tome sto se tekst Zapovesti u Bibliji nalazi u obliku nekih petnaestak prostih (prostoprosirenih) zapovednih recenica, koje same po sebi nisu izdeljene u deset grupa. Zbog toga, sve velike verske grupacije koje za osnovu uzimaju Stari Zavet imaju donekle razlicite Zapovesti. Tako je tekst sadrzan u Prvoj Zapovesti Katolicke i Luteranske crkve podeljen u Prvu i Drugu Zapovest Pravoslavne i Protestantske crkve. Uostalom, to pise i na stranici ciji link si postavio:

Za zapovijed koja spominje zabranu izrađivanja likova Katolička Crkva drži da je sadržana u prvoj zapovijedi...

Slicno tome, tekst koji je u Katolickoj i Luteranskoj crkvi izdeljen u Devetu i Desetu Zapovest, sadrzi se u Desetoj Zapovesti u Protestantskoj i Pravoslavnoj crkvi, kao i u Judaizmu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

od jednog filozofa i pravoslavca sam cuo nedavno par stvari koje su mi se veoma dopale

rekao je da u "bibliji nema ni jedne jedine logicne tvrdnje" - dobro tu je malo pretjerao ali poenta mu je bila to da biblija definitivno oskudjeva u tom smislu

takodjer je rekao da vjernici ne treba da mnogo da razmisljaju o tome sta to "u stvari" pise u bibliji, traze nekakva skrivena znacenja, prave svoja tumacenja i generalno mnogo razmisljaju o tome vec da se uzdaju u tokom vjekova dobro utaban put vjere i u tradiciju i da je to jedini nacin da se bude pravoslavac

Не, не и не. То доводи до онога што се овде, у западној Србији, зове "босанско" Православље, при том се ограничавајући на источни део РС, где има гомила људи који везе о религији немају, а о оним будалаштинама типа "кољем прасе за Никољдан јер сам код пријатеља на Јовањдан јео прасетину, па је ОК да му вратим", да не причам. Срећом људи се све више информишу, па ово зло полако нестаје. Но, има га, наравно...

То сам ја назвао "ратни парадокс". 20 дана пре него што ће Насерова банда, на Божић, напасти Скелане и околину, уочи Никољдана, лик кога познајем се уби од клања и печења прасића за Србе из Босне (Скелана). Ови долазе и само возе. Слушам локални радио, жеље и поздрави, јелте, и свака друга помиње Свето Православље, Србију, крст у Сарајеву, ово, оно, уништавање "муслиманштине", а ако изузмемо "ратни" репертоар ниједну песму није певао Србин или Српкиња. Све неке Шемсе, Халиди, Мурати, Есади и Кемали...

Питам школског сутра - "Шта радите ви, бре?". Он ме гледа...

Надам се да схваташ поенту.

 

Ко је тај филозоф?

Такође, реци ми шта мислиш о проблему који муслимани у Србији имају. Мислим конкретно на то што ИЗ "Санџака" не признаје ИЗ Србије са седиштем у Бгд-у већ себе "ставља" под власт Сарајева?

 

..to je bio mozda prvi put da sam upoznao jednog postenog a istinskog vjernika...znaci tip nema neku potrebu da se objasnjava i da ubjedjuje vec jednostavno kaze ko vjeruje vjeruje i tacka. ostali pravoslavci koje sam upoznao su uglavnom agresivni likovi i prosipaju nekakav hejt i svi misle da su najpametniji i bolji vjernici od svih ostalih a zvuce kao da se nesto pravdaju i totalno su jadni

Ситуација је обрнута, а доказ је ова тема, а и лично искуство. Никад ништа осим: "Ок, ти тако мислиш, а ја овако" нисам рекао особи која ми је рекла: "Мислим да Бог не постоји и да је све то измишљотина". 

 

ne znaci da treba da ne saljes decu u tu skolu. treba da napravite peticiju da necete da takva osoba predaje deci, jer i ne treba. ne mora da radi u prosveti, moze negde druge. a ne, lik u mom gradu koji je predavao fizicko je pedofil, stalno je gledao devojcice (osnovna skola) kako se svlace, bio u zatvoru, i opet radi u skoli, predaje fizicko.

1. Да - јер родитељи имају право да одлучују ко ће им школовати децу.

2. Не - јер то што је она радила не значи да не би била сјајан педагог.

 

Сад упореди мој пост са постом који сам цитирао, примени ово што си ти рекао + моје горе наведене одговоре и биће ти јасно шта сам хтео да кажем. ;)

 

I ja sam pitao Wiki, ali onu na engleskom, opsirniju ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Commandments

 

Dakle, stvar je u tome sto se tekst Zapovesti u Bibliji nalazi u obliku nekih petnaestak prostih (prostoprosirenih) zapovednih recenica, koje same po sebi nisu izdeljene u deset grupa. Zbog toga, sve velike verske grupacije koje za osnovu uzimaju Stari Zavet imaju donekle razlicite Zapovesti. Tako je tekst sadrzan u Prvoj Zapovesti Katolicke i Luteranske crkve podeljen u Prvu i Drugu Zapovest Pravoslavne i Protestantske crkve. Uostalom, to pise i na stranici ciji link si postavio:

Slicno tome, tekst koji je u Katolickoj i Luteranskoj crkvi izdeljen u Devetu i Desetu Zapovest, sadrzi se u Desetoj Zapovesti u Protestantskoj i Pravoslavnoj crkvi, kao i u Judaizmu.

 

Не спорим. Опет, симптоматично је да римокатолицима то није сметало више од 1100 година, али су се сетили да би могли да сажну прве две у једну, а десету поделе у две и то на крајње неприродан и извештачен начин. То нешто говори, макар мени. Такође, ова измена се десила негде између њиховог пада у јерес и Лутерове реформације. Да не помињем да су Заповести исте за све (за Јевреје, у Исламу, као и за Првославне). Разликују се само код РКЦ и одређених верских групација отпалих од РКЦ. Што ли, питам се? ;)

Не знам колико те интересује ово штиво, али видим да свашта пратиш и свашта читаш, па бих те замолио (и било кога ко ово чита) да ако знаш нешто прецизније о времену кад је РКЦ изменила Декалог то и кажеш и упутиш на неку литературу. Сад сам тражио по Нету, али не могу да нађем...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znaci da treba da ne saljes decu u tu skolu. treba da napravite peticiju da necete da takva osoba predaje deci, jer i ne treba. ne mora da radi u prosveti, moze negde druge. a ne, lik u mom gradu koji je predavao fizicko je pedofil, stalno je gledao devojcice (osnovna skola) kako se svlace, bio u zatvoru, i opet radi u skoli, predaje fizicko.

 

To za učiteljicu je pitanje morala,da li se neko popravio ili ne.Da li dati nekom šansu za novi život.

Taj pedofil mi zvuči kao bolesnik,tj mislim da bi lekari imali posla oko njega.To je već direktna i velika opasnost za decu.

 

 

od jednog filozofa i pravoslavca sam cuo nedavno par stvari koje su mi se veoma dopale

rekao je da u "bibliji nema ni jedne jedine logicne tvrdnje"

 

Baš ni jedne ? Ima ih,i to više,sigurno,uverite se i sami,pročitajte pa će te naći.

 

Sa poslednjim delom se slazem, ali, nervira me, kao sto vec tekoh, to sto su svi odjednom postali veliki pravoslavci i sole pamet svima koji nisu u tom fazonu!

 

Biti pravoslavac je daleko od popularnog.Još uvek ne znam šta to znači biti "veliki pravoslavac" niti znam ko i kako "soli pamet" drugima.Sole i ateisti ostali pamet pravoslavcima da se manu Boga,pa je meni bespredmetno da pišem o tome ovde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

odlican sajt za pravoslavce, sadrzi crkveni kalendar za 2007, i jos neke dodantne informacije: obicaji, slave, molitvenik...

http://www.pravoslavnikalendar.com/

 

ima na sajtu da se skine isto to u formi programa koji se instalira pa moze offline da se gleda:

http://www.pravoslavnikalendar.com/pravoslavac.exe

Share this post


Link to post
Share on other sites

odlican sajt za pravoslavce, sadrzi crkveni kalendar za 2007, i jos neke dodantne informacije: obicaji, slave, molitvenik...

http://www.pravoslavnikalendar.com/

 

ima na sajtu da se skine isto to u formi programa koji se instalira pa moze offline da se gleda:

http://www.pravoslavnikalendar.com/pravoslavac.exe

 

Тај програм је раније био много добар, то јест бољи. Мишљења сам да га је аутор искварио у новој верзији. Раније је функционисао тако што се подизао са системом и кратке информације о дану (светац, да ли се пости, црвено слово) избацивао у виду оног таскбар прозорчета (облачића). Скоро све ове информације које помињеш су постојале (молитвеник, написи из Охридског Пролога - кад су већи празници). Сад је безвезе. Писао сам аутору и замолио га да се у следећој верзији врати на стари "изглед".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpisujem i ja.

 

Nekako kao da je malo "prešaren",više sam voleo onaj klasični izgled od ranije.A i ne znam koji je prevod za neke molitve,kao da su prevođene sa staroslovenskog,nekim novim prevodom.U pitanju su molitve pre i posle jela,ima neke koje se razlikuju od zvaničnih objavljenih u pravoslavnom molitveniku.

 

A i oće da baguje ta v4.Javlja neke greške,malo-malo,bar kod mene,pa moram dva puta da startujem program.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не спорим. Опет, симптоматично је да римокатолицима то није сметало више од 1100 година, али су се сетили да би могли да сажну прве две у једну, а десету поделе у две и то на крајње неприродан и извештачен начин. То нешто говори, макар мени. Такође, ова измена се десила негде између њиховог пада у јерес и Лутерове реформације. Да не помињем да су Заповести исте за све (за Јевреје, у Исламу, као и за Првославне). Разликују се само код РКЦ и одређених верских групација отпалих од РКЦ. Што ли, питам се? ;)

Не знам колико те интересује ово штиво, али видим да свашта пратиш и свашта читаш, па бих те замолио (и било кога ко ово чита) да ако знаш нешто прецизније о времену кад је РКЦ изменила Декалог то и кажеш и упутиш на неку литературу. Сад сам тражио по Нету, али не могу да нађем...

Vidis, jevrejskih Deset se razlikuje od Pravoslavnih, koje se razlikuju od Katolickih. U Islamu eksplicitno navedenoh Dekaloga, mada se odgovarajuci tekst u Kur'anu u velikoj meri poklapa sa onim u Starom zavetu.

 

Inace, katolicko-luteransko-anglikanski oblik Zapovesti potice od Svetog Avgustina, sto je bio tada aktuelni oblik zapisa istih u sinagogama. Dakle, rec je o IV-V veku n. e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidis, jevrejskih Deset se razlikuje od Pravoslavnih, koje se razlikuju od Katolickih. U Islamu eksplicitno navedenoh Dekaloga, mada se odgovarajuci tekst u Kur'anu u velikoj meri poklapa sa onim u Starom zavetu.

Не разликују се. Свакако, нису таксативно наведене (нумерисане) као код нас, али се тај сет закона који се налази у Старом завету не разликује од 10 Заповести. Исто и у Исламу, постоји скоро идентичан сет закона. Јел' ти капираш шта је мени чудно - то што је цела једна заповест нестала/избрисана/"припојена првој", а да је при том десета на крајње неприродан начин подељена? Јасна и прецизна реченица о забрани идолатрије постоји и у јеврејско/исламском сету закона, као и у Заповестима. Само код РКЦ не постоји. То је оно што ми је чудно. Сад, кад мало размислим, можда то није урађено само због Папе, већ и због оних кипова.

 

 

Inace, katolicko-luteransko-anglikanski oblik Zapovesti potice od Svetog Avgustina, sto je bio tada aktuelni oblik zapisa istih u sinagogama. Dakle, rec je o IV-V veku n. e.

Извор?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Pravoslavci imaju ikone zbog kojih im se prebacuje da ne postuju Zapovesti ;)

 

Katolicka crkva ima isti pun tekst zapovesti kao i svi ostali, sa izmenjenom podelom, isti set zakona, zato sto sledi isti Stari zavet. Jedino se skracena (katehisticka) verzija razlikuje.

 

Izvor je Wikipedia, stranica koju sam vec linkovao, preciznije:

http://en.wikipedia.org/wiki/Commandments#...an_Christianity

Edited by Fiery

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...