Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

brate, moj otac obisao sve zivo, i uspio da uzme jednu kopiju.. i trazio jednu i meni ovdje da posalje i nigdje nije mogao naci.. cak je nudio nekom covjeku da mu preproda, ali ovaj nije htio..

 

jel ima jos negdje da se to uzme?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не знам, право да ти кажем; узео сам је чим сам видео да се продаје а има томе већ 2-3 недеље.

Ма, има је сигурно негде, нема шансе да је све продато ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако мислиш да нешто није за јавност, онда то и не наговештаваш. У супротном имамо класичну причу - "Јеси јеб'о? Јесам. Кога? Нећу да ти кажем." која је карактеристична за период адолесценције. Мало ко је причао са старцем Тадејем током његових последњих неколико година на овом свету, епископ Порфирије, онај Павловић са СТБ и још неколико људи.

Ne radi se uopšte o nečemu tajnom, bar ne za one koje interesuje. Ne znam zašto bih se busao time, ko da je neki lični domet bilo otići do Tadeja, mogla je svaka šuša da ode i da ga pita šta hoće. Jednostavno nema smisla pominjati neke stvari jer će se onda to pretvoriti u Jeste-nije priglupo dokazivanje. Upravo mislim da je nagoveštavanje ispravan postupak u životu, koga interesuje tako zna da može nešto interesantno da pronaže u vezi sa nečim. To što se mi ovde na forumu bavimo adolescentskim obaranjem psiholoških ruku, je druga stvar, al to ne znači da ne mogu da dobacim neki "hint" za onoga koga interesuje, i to se ne računa u dobitne poene u nekoj igri u kojoj se dokazujemo.

Кад кажем приче, мислим на оне будалаштине - старац Тадеј пао у немилост јер је запао у јерес па га држе у кућном притвору. Знаш ли да је Старац Тадеј имао инфаркт? Да човек не поверује. Зато се кроз све његове поуке и провлачи - смирење, смирење и само смирење.

On je preživeo sve i svašta pa je realno i jako dugo poživeo kakvo mu je zdravlje bilo. To da je pao u nemilost je besmisleno.

 

Не би да учествојем у овој испразној расправи. Ја само дискутује са тобом, да ли си ти за или против ме и не интересује, интересује ме само оно о чему "причамо" и интересују ме одговори на питања која ти постављам. Остало ме не занима, а то укључује и твоје виђење тебе као "нечега" и мене као "класичног Православца". Те приче задржи за себе, мени нису интересантне.
pa ako ti nisu interesantne ti se nemoj ponašati kao da si pravoslavac by the book, i nemoj mi se obraćati sa određenim tonom kao da sam ja apriori protivnik ne znam čega već pa i razgovor neće biti takav. Konačno kakav ti je ovo kvazi autoritativan ton u ovih par zadnjih rečenica? Treniraš strogoću?

Problem je često u onome šta podrazumevaš. Nemoj podrazumevati. Kada prestaneš preispitivati, sve je mrtvo uključujući i duhovnost.

 

Jer ako će od pravoslavne duhovnosti da ostane samo nešto kao ovaj reklamni tekst od Gavrosaurusa koji priča kao da prepisuje iz knjiga i ljudi koji parafraziraju i uče postojeće napamet misleći da je to duhovnost i bavljenje istom, onda mrka kapa.

 

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne radi se uopšte o nečemu tajnom, bar ne za one koje interesuje. Ne znam zašto bih se busao time, ko da je neki lični domet bilo otići do Tadeja, mogla je svaka šuša da ode i da ga pita šta hoće. Jednostavno nema smisla pominjati neke stvari jer će se onda to pretvoriti u Jeste-nije priglupo dokazivanje. Upravo mislim da je nagoveštavanje ispravan postupak u životu, koga interesuje tako zna da može nešto interesantno da pronaže u vezi sa nečim. To što se mi ovde na forumu bavimo adolescentskim obaranjem psiholoških ruku, je druga stvar, al to ne znači da ne mogu da dobacim neki "hint" za onoga koga interesuje, i to se ne računa u dobitne poene u nekoj igri u kojoj se dokazujemo.

On je preživeo sve i svašta pa je realno i jako dugo poživeo kakvo mu je zdravlje bilo. To da je pao u nemilost je besmisleno.

Наговештавање има смисла кад се из наговештаја може изродити нешто, нека референца, нека додатна информација, што је у овом случају немогуће, осим ако ти не кажеш ту ТАЈНУ. Овако је млаћење празне сламе, а то већ рекох - много речи, никаквог смисла нити поруке.

Бесмислено него шта, а оно што сам изнео је најблажа верзија приче.

 

pa ako ti nisu interesantne ti se nemoj ponašati kao da si pravoslavac by the book, i nemoj mi se obraćati sa određenim tonom kao da sam ja apriori protivnik ne znam čega već pa i razgovor neće biti takav. Konačno kakav ti je ovo kvazi autoritativan ton u ovih par zadnjih rečenica? Treniraš strogoću?

Problem je često u onome šta podrazumevaš. Nemoj podrazumevati. Kada prestaneš preispitivati, sve je mrtvo uključujući i duhovnost.

Не би да учествојем у овој испразној расправи. Ја само дискутујем са тобом, да ли си ти за или против ме и не интересује, интересује ме само оно о чему "причамо" и интересују ме одговори на питања која ти постављам. Остало ме не занима, а то укључује и твоје виђење тебе као "нечега" и мене као "класичног Православца". Те приче задржи за себе, мени нису интересантне.

 

Jer ako će od pravoslavne duhovnosti da ostane samo nešto kao ovaj reklamni tekst od Gavrosaurusa koji priča kao da prepisuje iz knjiga i ljudi koji parafraziraju i uče postojeće napamet misleći da je to duhovnost i bavljenje istom, onda mrka kapa.

Што, је ли забрањено пренети информацију да је изашла књига? Можда је требало да остави линк ка сајту оне Маје што за десет јура чисти ауру, ради дивинације и учи деклинације, али само ако понесеш "црвено конче, пар шарених стаклића, шарену трачку и некакво мало џакче". :)

Пусти ти нас, држ' се своје духовности.

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Наговештавање има смисла кад се из наговештаја може изродити нешто, нека референца, нека додатна информација, што је у овом случају немогуће, осим ако ти не кажеш ту ТАЈНУ. Овако је млаћење празне сламе, а то већ рекох - много речи, никаквог смисла нити поруке.

Бесмислено него шта, а оно што сам изнео је најблажа верзија приче.

Што, је ли забрањено пренети информацију да је изашла књига? Можда је требало да остави линк ка сајту оне Маје што за десет јура чисти ауру, ради дивинације и учи деклинације, али само ако понесеш "црвено конче, пар шарених стаклића, шарену трачку и некакво мало џакче". :)

Пусти ти нас, држ' се своје духовности.

Pazi meni to nije isto. Ne mislim ja da je loše da se pomene da je izašla knjiga, naravno, nego na način kako je to rečeno, isto bi bilo i da se pojavi neko ko se loži na Telemu i zazvuči kao da ne ume da koristi svoje reči nego kao pokretni advertazment. Što se tiče dotične Maje, samo je pitanje da li to radi ili ne. Mene lično ne interesuje da probam, napamet naravno da ne mogu da znam, pa to ne mogu komentarisati, jel.

 

Što se tiče nagoveštavanja, ne postoji nikakva tajna. Jednostavno se radi o tome šta i kako je čovek pričao, saslušaš 10 minuta toga i onda uporediš sa nekim suvoparnim naklapanjem raznih ljudi na koje se ovaj narod loži kao na "svetitelje" i onda kao prvo pomisliš ko je i zašto nakon toga izdao knjigu sa mislima oca Tadeja koja zvuči kao da se na naslovnoj strani nalazi Nikolaj Velimirović i kao da je prepisivano (pri čemu su neke stvari čak blago prosrpske i religiozno netrpeljive, a to mi jako ne liči na njega, na primer oštro kritikovanje protestanata), i kao drugo šta uraditi sa time da je Otac Tadej recimo imao određene sposobnosti za koje bi u srednjem veku imao problema i koje crkva generalno ne voli mnogo. Ja mislim da niti mogu da citiram njegove priče napamet pa da to upoređujemo, niti da ima smisla da govorim o stvarima o kojima je on govorio a nije ostao niti jedan pisani dokument a da ja znam za njega niti je to neko pominjao iz crkve, pa i dalje stojim pri tome da ako znaš nekoga ko ima malo šire vidike i neutralan je dovoljno a da je ikad posetio Tadeja, popričaj sa njim. Nije tajna jednostavno je bespredmetno raspredati o tome kad ne postoji materijalni dokaz pa bih ja pričao samo u moje ime ili ime ljudi koje privatno znam. Ako te interesuje ti vidi, nije sad bitno da se dokazuješ sa mnom, niti je to neki adut u raspravi pa je preko te informacije neko u pravu ili nije u pravu (ponavljam se, ali imam utisak da stalno postavljaš stvari upravo tako)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jer ako će od pravoslavne duhovnosti da ostane samo nešto kao ovaj reklamni tekst od Gavrosaurusa koji priča kao da prepisuje iz knjiga i ljudi koji parafraziraju i uče postojeće napamet misleći da je to duhovnost i bavljenje istom, onda mrka kapa.

 

Да, част ми је да представим књигу о Светом Сави, хвала што си приметио, надам се благослову да, некад, и сам учествујем у сличном пројекту.

Не, када преписујем и користим туђе мисли, оне су увек под наводницима, сматрам да је истинско задовољство особе која је привржена читању да се позове на то што је прочитала и ода, својеврсно, признање ономе који је написао то, прочитано.

Проблем са твојим текстовима је то што су незанимљиви, нити врући нити хладни већ млаки, ту не постоји стварни став јер је и један и други: Ти ниси нити Хришћанин нити било шта друго, једну идеју "обараш" другом и сл. и проћи ће ти цео живот а нећеш видети да је прошао у "испитивању" и "обарању" неких идеја за које мислиш да се требају испитати и оборити.

Где си ти, у свом том испитивању?

Твоје срце?

У сајентолошком галванометру?

Ја сам се одлучио да верујем, верујем и срцем и умом и не испитујем ништа мање него ти, и верујем све чвршће и озбиљније.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, част ми је да представим књигу о Светом Сави, хвала што си приметио, надам се благослову да, некад, и сам учествујем у сличном пројекту.

Не, када преписујем и користим туђе мисли, оне су увек под наводницима, сматрам да је истинско задовољство особе која је привржена читању да се позове на то што је прочитала и ода, својеврсно, признање ономе који је написао то, прочитано.

Проблем са твојим текстовима је то што су незанимљиви, нити врући нити хладни већ млаки, ту не постоји стварни став јер је и један и други: Ти ниси нити Хришћанин нити било шта друго, једну идеју "обараш" другом и сл. и проћи ће ти цео живот а нећеш видети да је прошао у "испитивању" и "обарању" неких идеја за које мислиш да се требају испитати и оборити.

Где си ти, у свом том испитивању?

Твоје срце?

У сајентолошком галванометру?

Ја сам се одлучио да верујем, верујем и срцем и умом и не испитујем ништа мање него ти, и верујем све чвршће и озбиљније.

Ajd molim te Dinosauruse, ne budi neozbiljan. AKo neko nešto iskreno ispituje i dovodi u pitanje, onda ne može unapred da vidi projekciju kao što je ti vidiš, jer ti očigledno jesi siguran da ništa neće poremetiti tvoju veru. Ti to ni ne želiš.

Ne pišem nikakve "tekstove" forumski postovi nisu literarna dela, ali ako ti kažeš da su nezanimljivi onda verovatno nisu loši i na dobrom sam putu :meshuggah: Inače ja ne obaram ideje, ideje su samo to što su, ideje. Mogu biti bolje ili lošije. Ali ljudi sa svojim verovanjima i interpretacijama tih ideja... e to je već nešto drugo. Naravno preduslov je da razlikuješ sebe od ideje. Recimo da razumeš da ti nisi pravoslavlje, već imaš samo svoje shvatanje istog i interpretaciju, te da ako ti neko kaže da je tvoj Golf dvojka pokvaren i u lošem stanju te da ga ne voziš kako treba, to ne znači da ima negativan stav prema Wolkswagen fabrici već prema tome kako se ti personalno odnosiš prema svojim kolima. Generalno vernici se najčešće toliko identifikuju sa religijom da misle da ako neko kaže nešto na račun njih samih, napada principe vere. Ja recimo nemam nikakav problem sa onim momkom Isusom i bilo čime što je on rekao, niti sam ikada to napadao.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi meni to nije isto. Ne mislim ja da je loše da se pomene da je izašla knjiga, naravno, nego na način kako je to rečeno, isto bi bilo i da se pojavi neko ko se loži na Telemu i zazvuči kao da ne ume da koristi svoje reči nego kao pokretni advertazment. Što se tiče dotične Maje, samo je pitanje da li to radi ili ne. Mene lično ne interesuje da probam, napamet naravno da ne mogu da znam, pa to ne mogu komentarisati, jel.

То што неко носи маркетиншко-пропагандни "моменат" у себи је плус, по мом мишљењу, и не видим разлог зашто би то некоме сметало.

 

Što se tiče nagoveštavanja, ne postoji nikakva tajna. Jednostavno se radi o tome šta i kako je čovek pričao, saslušaš 10 minuta toga i onda uporediš sa nekim suvoparnim naklapanjem raznih ljudi na koje se ovaj narod loži kao na "svetitelje" i onda kao prvo pomisliš ko je i zašto nakon toga izdao knjigu sa mislima oca Tadeja koja zvuči kao da se na naslovnoj strani nalazi Nikolaj Velimirović i kao da je prepisivano (pri čemu su neke stvari čak blago prosrpske i religiozno netrpeljive, a to mi jako ne liči na njega, na primer oštro kritikovanje protestanata), i kao drugo šta uraditi sa time da je Otac Tadej recimo imao određene sposobnosti za koje bi u srednjem veku imao problema i koje crkva generalno ne voli mnogo. Ja mislim da niti mogu da citiram njegove priče napamet pa da to upoređujemo, niti da ima smisla da govorim o stvarima o kojima je on govorio a nije ostao niti jedan pisani dokument a da ja znam za njega niti je to neko pominjao iz crkve, pa i dalje stojim pri tome da ako znaš nekoga ko ima malo šire vidike i neutralan je dovoljno a da je ikad posetio Tadeja, popričaj sa njim. Nije tajna jednostavno je bespredmetno raspredati o tome kad ne postoji materijalni dokaz pa bih ja pričao samo u moje ime ili ime ljudi koje privatno znam. Ako te interesuje ti vidi, nije sad bitno da se dokazuješ sa mnom, niti je to neki adut u raspravi pa je preko te informacije neko u pravu ili nije u pravu (ponavljam se, ali imam utisak da stalno postavljaš stvari upravo tako)

Ти си био духовник старца Тадеја, исповедао ти се, па знаш шта је он мислио?

Просрпски - заиста чудно, обзиром да је блаженопочивши старац Тадеј био Србин па се очекивало да буде "наклоњен" припадницима племена Мау Мау.

Протестантизам - јерес отпала од јереси. Ако се према римокатолицима и може бити "благ", према протестантима се не може. Ти људи везе са Христом немају, НИКАКВЕ. Све су одбацили.

КОЈЕ СПОСОБНОСТИ?

 

И сада долазимо до суштине - поново ништа ниси рекао. Пре десет дана си причао о накаквој "цензури" и стварима које су неки "начули" али и даље нисам добио конкретан одговор на питања која сам ти поставио. Стога ћу те замолити да ако немаш ништа "јаче" од рекла-казала и "причао ми комшија коме је причао рођак коме је рекла жена коју је туцао", онда престани да постујеш на овој теми. Провео сам два сата чистећи је, не пада ми на памет да то радим поново, преведено - брисаћу ти постове.

Свако добро

Share this post


Link to post
Share on other sites

Стога ћу те замолити да ако немаш ништа "јаче" од рекла-казала и "причао ми комшија коме је причао рођак коме је рекла жена коју је туцао", онда престани да постујеш на овој теми. Провео сам два сата чистећи је, не пада ми на памет да то радим поново, преведено - брисаћу ти постове.

da li ovo vazi za sve, to jest, ako prijavim pisanje "rekla-kazala" da li ce poruke biti brisane bez obzrira koji stav zastupaju?

 

pitanje je ozbiljno, i ako je odgovor potvrdan, poceo bih sa prikupljanjem takvih citata radi brisanja poruka.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не знам, право да ти кажем; узео сам је чим сам видео да се продаје а има томе већ 2-3 недеље.

Ма, има је сигурно негде, нема шансе да је све продато ...

 

 

 

 

mo`sh zamislit`..... stigo mi paketic veceras (zakasnio Deda Mraz) i u njemu knjiga...... :veseli:

 

Да, част ми је да представим књигу о Светом Сави, хвала што си приметио, надам се благослову да, некад, и сам учествујем у сличном пројекту.

 

 

eeeeee.... onda mogu racunati i na potpise :D

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

То што неко носи маркетиншко-пропагандни "моменат" у себи је плус, по мом мишљењу, и не видим разлог зашто би то некоме сметало.

Ти си био духовник старца Тадеја, исповедао ти се, па знаш шта је он мислио?

Просрпски - заиста чудно, обзиром да је блаженопочивши старац Тадеј био Србин па се очекивало да буде "наклоњен" припадницима племена Мау Мау.

Протестантизам - јерес отпала од јереси. Ако се према римокатолицима и може бити "благ", према протестантима се не може. Ти људи везе са Христом немају, НИКАКВЕ. Све су одбацили.

КОЈЕ СПОСОБНОСТИ?

 

И сада долазимо до суштине - поново ништа ниси рекао. Пре десет дана си причао о накаквој "цензури" и стварима које су неки "начули" али и даље нисам добио конкретан одговор на питања која сам ти поставио. Стога ћу те замолити да ако немаш ништа "јаче" од рекла-казала и "причао ми комшија коме је причао рођак коме је рекла жена коју је туцао", онда престани да постујеш на овој теми. Провео сам два сата чистећи је, не пада ми на памет да то радим поново, преведено - брисаћу ти постове.

Свако добро

Pa da smo sedeli za kafanskim stolom, možda bi i mogli da pričamo, jer bih video ko si i šta si, i da li nešto znaš i ne znaš te da li ima ikakve praktične svrhe sa tobom pričati, a to se ne može videti ovako. Takođe jako si arogantan bez ikakve potrebe: pazi, već dva posta ti normalno odgovaram bez zajebancije (što je ipak vredno postignuće u mom slučaju) a ti se nešto furaš da mi pokažeš zube što mi je onako malo nedoraslo. Verovao ili ne drugi ljudi mogu da imaju informacije o stvarima koje tebi ni ne padaju na pamet, svako ima neki svoj život i iskustva, da li ti to umeš da vidiš i prepoznaš je do tebe. ZAMERATI nekome što ne želi da se udubljuje u ovakve teme(a ja dosada na celom ovom podforumu nisam pročitao 2 ipo posta koji nisu samo površno naklapanje) i prepričava imena ljudi i događaje na YuMetal forumu je onako...

Da li ti to preozbiljno shvataš ovaj forum ili ti je teško da razumeš da ne treba pričati o nečemu javno? Ja sam dobacio informaciju koja se zasniva na nečemu tačnom, ne samo tebi lično i personalno, da li ćeš ti zato što si takvog karaktera kakvog si to izignorisati nije moj problem ali je bezobrazno mahati brisanjem post-ova, jer tvoje lično shvatanje tačnog i netačnog, važnog i nevažnog, a sve to kroz prizmu samo tvojih verovanja ne mora biti validno. Tako da me molim te poštedi pretnje cenzurisanjem zato što me ne interesuje da tebi obrazlažem nešto jer se tebi ne dopada ideja pa je ja sad moram braniti. Znači lepo produži dalje i pusti te pogrešne informacije o kojima ništa ne znaš i koje sam ja izmislio (pa ih sad podlo krijem jer sam to izmislio ujutru uz kafu) i piči umesto što se oštriš ničim izazvano pa završavaš sa "svako dobro". Pobogu.

 

 

da li ovo vazi za sve, to jest, ako prijavim pisanje "rekla-kazala" da li ce poruke biti brisane bez obzrira koji stav zastupaju?

 

pitanje je ozbiljno, i ako je odgovor potvrdan, poceo bih sa prikupljanjem takvih citata radi brisanja poruka.

To što kaže čovek.

 

I Akseanosilase, ti nemaš nikakav legitimitet u bilo kom smislu ako ćeš zastupati stav verske netrpeljivosti. Ko si ti da javno osuđuješ Protestante i Katolike, kako su oni na pogrešnom putu? Spusti malo loptu.

 

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ti to preozbiljno shvataš ovaj forum ili ti je teško da razumeš da ne treba pričati o nečemu javno?

 

Преозбиљно схватам само рекла-казала приче о Православљу, било да потичу од људи који се за исте издају, а причају како тамо неки игуман скидан црну магију, било да о истом појма немају, а воле да полемишу или било ко други...

Но, да не дужим, као што рекох, тема је таква каква јесте...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima čak i štampanih knjiga (mada ne da se radi o srpskoj pravoslavnoj crkvi, tj bar ne da ja znam) u kojima se može naći mnogo toga interesantnog ako čovek baš nije vernik "by the book" pa samo želi da vidi ono što očekuje da vidi u njima. Meni su neke ovako knjige vezano za pravoslavlje bile iznenađujuće interesantne za čitanje, dok sve što se izdaje kod nas izgleda kao da civilizacijski kaska za stoleće i većina knjiga su neke vrste ispraznih mini zakonika u kojima se iznose "pametne misli" i saveti vernicima kako treba živeti, a jako malo suštinski duhovnog ima, što je zaista šteta, i valjda donekle (opet nažalost) odslikava stav nekih ljudi iz SPC o svojoj pastvi i kakav marketing treba primenjivati. (čuvena narod je glup i ne zna za bolje maksima). naravno možda su te knjige nekome "biseri mudrosti", meni zvuče kao da se iz jedne veće prepisuje u mnogo malih, sve liči jedno na drugo.

 

Mozda bi mogao da navedes nesto konretno,ne znam da postoji nesto sto je toliko lose kako si ti naveo.Cak naprotiv,mnoga dela su prevedena sa ruskog,npr tako da nema tu "ono sto se izdaje kod nas" i ono sto se izdaje "negde tamo".I nisu uopste losa.

 

Evo jedne pricice,poucne za sve.

 

Једном приликом старац ми је испричао следећи догађај.

Један човек је устао рано ујутру, док још није свануло, да иде на посао. На путу га је срео један коцкар и помислио: Где ли иде онако рано ? Вероватно да се коцка на неком тајном месту.

Касније га је срео један Хришћанин и помислио у себи: Видиш, устао је тако рано да би отишао у неку Цркву да се помоли пре него што оде на посао.

На крају га је срео један лопов и помислио: Овај сигурно иде да краде, јер је још увек ноћ и сви спавају.

Старац се насмејао...

- Видиш, сви оцењују ствари у складу са својим духовним стањем. Ако неко има покваренуу мисао, и његова „машина“ је покаварена, и да ставип „злато“ у њу... она ће од њега направити „златне метке“ да би убијао.

...(ћутање)

- Страшно ! Страшно ! Највећа људска болест је покварена помисао... Лоша помисао је тешка болест !!!

 

(из књиге: „Старац Пајсије ми је причао...“)

 

@blondie:Citas li ti nesto od Svetog Vladike Nikolaja ? Nemoj te knjige da stoje u nekom cosku...mada imas i u elektronskom obliku dosta knjiga od njega.

Edited by diamond73

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

@blondie:Citas li ti nesto od Svetog Vladike Nikolaja ? Nemoj te knjige da stoje u nekom cosku...mada imas i u elektronskom obliku dosta knjiga od njega.

 

 

imam ih nekoliko, znam napamet, citam s vremena na vrijeme.. (ono, iz sredine okinem).. a ima i na rastko sajtu dosta tekstova/knjiga..

 

trenutno citam ovo sto mi moji poslali o Sv. Savi..... :D

 

 

 

 

ma mi nazovi "pravo"slavci smo mnogo bolji...

 

 

jesmo. ako ti se ne svidja sto si pravoslavac, a ti budi sta oces. aj poz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Као што већ рекох - на овој теми се прича о Православљу. Значи - шта, како, ко, где? Рекао сам већ десет пута да нећу да се тема пуни глупостима, спамом и већ прежваканим питањима. Све то лепо има и о већини ствари је већ писано, само треба урадити претрагу.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest 10 dinara

Katolici su se sami odrekli hrišćanskog učenja odstupivši od prave vere i napravivši sebi nepogrešivog idola na zemlji.

 

 

Katolicka crkva odavno nema nikakve veze sa religijom uopste..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Како ми, Православни, данас празнујемо Светог мученика Трифуна а како се огрешујемо безумништвом славећи "дан заљубљених" или "дан заљубљености" или "Svetog Valentina" или шта већ и да се не огрешмо и обрукамо баш начисто - пар речи о овом Свецу:

IPB Image

Српска Православна Црква, верујући у чудну моћ молитвеног заступништва Светог мученика Трифуна, установила је нарочити молитвени чин, који се врши на њивама или баштама, ако се догоди штета од инсеката, мишева и других животиња. Кад се врши овај чин узима се зејтин из кандила Светог Трифуна и богојављенска водица, па свештеник унакрст шкропи њиву, башту или виноград, и поред осталог чита и "заклињање свјатаго мученика Трифуна". На тај начин Свети Трифун се сматра заштитником пољских усева.

 

Наши виноградари због тога славе Светог Трифуна као патрона, по тога дана иду у винограде, орезују по коју лозу и вином заливају по који чокот, да би тиме повратили винограду малаксалу снагу, после дугог зимског мртвила, па да почне бујати у пролеће кад се већ почиње примицати. У Источној Србији зову га Орезач или Заризој.

 

Светог Трифуна славе гостионичари, а он је и заштитник града Котора.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јесте ли видели како ће изгледати нови трофеј који добија победник Купа? Не бих то помињао на овој теми да нисам чуо аутора како објашњава...

 

Цитат са Б92

Fudbalski savez Srbije predstavio je novi trofej nacionalnog Lav Kupa, koji je izabran na konkursu Fakulteta likovnih umetnosti.

 

Novi trofej osmislio je Mihailo Mlinar kome je pripalo i 250.000 dinara.

 

Mlinar je novinarima rekao da mu je čast što je imao priliku da osmisli prvi trofej srpskog Kupa i da to takmičenje "vrati pravoslavlju".

 

"Trofej je zasnovan na tri tačke koje simbolizuju Svetu Trojicu", rekao je izmedju ostalog Mlinar i dodao da u životu nije imao ni jedan dan treninga, a da fudbal "gleda na filozofski način".

 

Upitan da kaže za koga navija Mlinar je odgovorio: "Navijam za Srbiju".

 

Drugu nagradu dobio je zajednički rad Nenada Živića i Milorada Panića, koji će podeliti 100.000 dinara. Dušanu Petroviću pripalo je 50.00 dinara, pošto je njegov rad dobio treću nagradu.

 

Na konkursu, koji je prema rečima direktora marketinga Fudbalskog saveza Srbije Aleksandra Bjelića organizovan kako bi najmasovnijem nacionalnom takmičenju bio "vraćen značaj, izgubljen proteklih godina", učestvovalo je 36 radova.

 

Svi radovi su na sebi imali stari grb Fudbalskog saveza Srbije, pošto je konkurs organizovan pre nego što je on promenjen.

 

Свакако, одмах се јавило неколико безумника да прокоментарише...

 

Иначе, чим добисмо Православни Куп, некако у исто време добисмо и најлакшу У21 квалификациону групу... :) Бог воли Србе. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po mojim informacijama,sveti Valentin,taj koji slave katolici je svetac koga priznaju i pravoslavci,tj on je iz perioda zajednicke crkve.

 

Sad ovaj "opsti praznik zaljubljenosti" dobija neki uzasan smisao,samim tim sto se svake godine sveti Trifun proglasava zastitinikom iskreno zaljubljenih.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...