Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

imam još nekoliko pitanja na koja bih voleo da mi neko upućen odgovori.

 

 

1. da li je potrebno biti pravoslavac da ne odeš u pakao?

šta se dešava sa svim milijardama ljudi (od postanka sveta) koji nisu ni čuli za hrista a kamo li pravoslavlje?

npr.. neki crnci u africi pre jedno 10 hiljada godina.. neki kinez, duša od čoveka, koji je živeo pre jedno 5 hiljada godina, i molio se nekom svom levom božastvu, jer nije mogao da bira, a nije ni znao za drugo..?

 

2. zar ne mislite da je nepravedno što se vaš bog prikazao samo uskoj grupi ljudi (jevrejima), i što mnogi ljudi nisu ni mogli da čuju za njega i njegova univerzalna pravila po kojima je trebalo da žive?

 

3. mislite li da su hiljade i hiljade religija koje su postojale tokom istorije i/ili još postoje sve bile pogrešne, a ova vaša u kojoj ste se rodili i kojom su vas drugi naučili JEDINA ispravna? i da li bi isto to mislili da ste rođeni u nekoj muslimanskoj porodici? ili u porodici kanibala iz amazonske prašume?

 

i poenta svega ovog je sledeća: može li nekom biti suđeno ako nije sam birao svoje potupke? može li se kanibalu iz amazonije suditi što je takav kad je odrastao u takvom okruženju i tako vaspitavan od rođenja?

 

još nešto..

zašto smo takvi kakvi smo?

1. ako je nasledni/genetski faktor, kako taj neko može biti kažnjen kad niko ne može da bira svoje nasledstvo od predaka?

2. ako je faktor sredine/vaspitanja, kako neko može biti kažnjen za nešto što je naučen da radi?

narano, u pitanju je kombinacija ova dva, ali sve jedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam još nekoliko pitanja...

 

1. Свако може да путује у земље ЕУ, али је лакше кад си на белој шенгенској листи. :) Иначе, свако ко живи по заповестима и ко је чист ће бити спашен. Поновићу још једном речи Светог владике Николаја, и то ће бити последњи пут - нико ме не може убедити да се један аскета, мученик, жртва и смирен човек попут Гандија није спасио.

Били су у Аду, који није Пакао већ нешто попут сумрака и вечне полутаме. Ко год је заслужио да будем спашен, спашен је наког Христовог силаска у Ад (на Велику суботу, што ће рећи - дан после распећа).

 

2. Наравно да није неправедно. Неком је морао, одабрао је Јевреје. Човек ослобођен сујете и гордости из самог посмарања природе и савршеног устројства исте може спознати Господа, не мора нико да му каже. Имаш чак и цитат из Светог Писма који указује на то "Запитај стоку и научиће те, или прите небеске, казаће ти. Или се разговори са земљом, научиће те, и рибе ће ти морске приповедати. Ко не зна од свега тога да је рука Господња то учинила?" (Јов. 12, 7-9)

 

3. Да не мислим не бих био Православац. Да, ако бих имао приступ литератури којој сад имам. Канибали не постоје више. У питању су изоловани примери лудости и безумништва који се не могу везати сам за подручје Амазона. Било како било, чак и неуки човек, просторно и обичајно, предодређен да буде канибал је посматрајући природу схватити није лепо јести припаднике своје врсте. :) То није могао видети ни од једне животињске врсте (можда од неких јесте, али генерално не), осим кад је можда го живот у питању (што чине и људи, знатно разумнији и са више него развијеном свешћу, сигуран сам да су ти познати примери неких бродоломника или људи који су били заробљени на неким планинама).

 

Што се поенте тиче, делимично сам ти одговорио, али какав бих човек био кад бих младом истраживачком духу ускратио највеће задовољство - да неке одговоре сам потражи. ;)

 

још нешто ....

 

Нисам баш најбоље разумео последња два питања, али такви смо каквим ми одаберемо да будемо. Такође, не знам на које окружење мислиш, ово модерно или неко изоловано лудило. Може тебе неко научити да нешто радиш, али као што рекох, ослободиш ли се сујете и гордости, све ће ти се само казати. Опет, ти се питаш и сам одлучујеш, имаш слободну вољу. Помињеш васпитање... Не верујем да су те отац и мајка васпитавали да девојке, које ти се на неки начин не допадну, називаш кујама, па то ипак радиш (небитно је да ли је то шала, да ли озбиљно мислиш или шта већ. сигуран сам да то никоме не прија, као што сам сигуран да те томе нико није научио). Безвезе је пример, али сам сигуран да капираш поенту.

 

----------------------------------

 

Не упирем прст ни у кога конкретно, али мислим да је безвезе да је једино знање које одређени људи имају о Православљу (које је истинско Хришћанство) оно које су стекли гледајући Симпсоне или Саут Парк (где се исмева онај пакао и хаос које неки пророци, проповедници и 750000 протестантских секти праве по САД), па им онда ништа није јасно и све би одговоре одједном. Као што се интеграли не могу решавати док се не савладају основне рачунске операције, тако се и неке ствари које се тичу Православља не могу схватити док се не прочитао нешто литературе уско повезане са истим. Свакако, сасвим је довољно читати Свето Писмо јер је оно реч Божја, поштовати шта пише и спасити се. Но, желиш ли конкретнијих одговора, читај још понешто.

Ипак почни од Светог Писма, нема много слика, али има супер причица. :mhihi:;)

Хвала ти што си ме "натерао" да поново потражим одговоре на нека питања и само утврдим оно што сам и раније знао - да је Православље једина истина.

Свако добро

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo sto cu sada reci nije vezano za pravoslavlje.

KRANG,

3.Ovo pitanje je veoma kompleksno. Razmisljao sam dosta o tome jos davno.

Otprilike se svodi da su sve dosadasnje religije i ustrojstva , koje vuku sa sobom norme ponasanja, bile vezane lokacijski. To mu u prevodu znaci da ako odes u tudju teritoriju neko ce ti suditi po njegovim pravilima. Licno mislim da je to oduvek bilo otkad postoji covek, tako da je to tesko izmeniti. I meni izgleda nenormalno da se u nekim muslimanskim zemljama devojcicama odrezuje klitoris, ali to vuce korene ko zna od kada. To se ne radi u prasumi i nije retka pojava, ali kako postupiti?Poslati Amerikance da kaznjavaju, edukovati narod ili pustiti da iscezne vremenom?

Ovo za gene i sredinu

U Americi 50-60 tih godina (ako se nevaram) su sudili jednom masovnom ubici. Njemu je jedina odbrana bila da su mu svi preci za koje zna bili ubice (postoje zapisi o njima naravno). Odbrana je odbacena da nema naucnih osnova i pogubljen je. Posle 20 tak godina napretkom nauke ustanovljeno je da IPAK postoji realna osnova da takva osobina udje u gene. Ako bi se danas neko branio sa istom odbranom za slicna dela u istoj zemlji, mislim da ne bi isto prosao.

Аксеаносилас,

Mislim da gresis. Covek prepusten samo prirodi ponasa se kako ga priroda vuce. Gde moze covek da vidi kanibalizam? Moze da vidi gde god hoces kod zivotinja. Kod riba prvo. Riba je osnovna hrana koju koristi covek prepusten prirodi. Neke vrste majmuna. Da se ne ogranicimo na prasumu, mozemo da odemo u pustinju, pa da spomenemo mednog jazavca. Hocu da kazem da na svakom terenu ce covek naici na kanibalizam,pre ili kasnije. Normalno je da ih je najvise bilo u Australiji i Amazonu jer je zivotinjski svet mnogo raznovrsniji nego u sahari. Zaboravio sam neke orlove koji u cilju ocuvanja vrste iskoriste zakrzljalog ptica da nahrane onog naprednijeg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Аксеаносилас,

Mislim da gresis. Covek prepusten samo prirodi ponasa se kako ga priroda vuce. Gde moze covek da vidi kanibalizam? Moze da vidi gde god hoces kod zivotinja. Kod riba prvo. Riba je osnovna hrana koju koristi covek prepusten prirodi. Neke vrste majmuna. Da se ne ogranicimo na prasumu, mozemo da odemo u pustinju, pa da spomenemo mednog jazavca. Hocu da kazem da na svakom terenu ce covek naici na kanibalizam,pre ili kasnije. Normalno je da ih je najvise bilo u Australiji i Amazonu jer je zivotinjski svet mnogo raznovrsniji nego u sahari. Zaboravio sam neke orlove koji u cilju ocuvanja vrste iskoriste zakrzljalog ptica da nahrane onog naprednijeg.

 

Већ рекох, постоје изузеци, али генерално припадници одређене животињске врсте не хране се својом врстом. Опет, можда грешим, зоологија и ја нисмо баш "у руку". :)

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. da li je potrebno biti pravoslavac da ne odeš u pakao?

šta se dešava sa svim milijardama ljudi (od postanka sveta) koji nisu ni čuli za hrista a kamo li pravoslavlje?

npr.. neki crnci u africi pre jedno 10 hiljada godina.. neki kinez, duša od čoveka, koji je živeo pre jedno 5 hiljada godina, i molio se nekom svom levom božastvu, jer nije mogao da bira, a nije ni znao za drugo..?

 

Dobro pitanje.Pre Gospoda,postojao je Mojsije.Pre mojsija - moralni zakoni.

 

Ono sto je sigurno,ko je ziveo od vremena Mojsija i postovao zakone a umro pre pojavljivanja Gospoda Isusa Hrista,nece biti automatski bacen u pakao,jer nije hriscanin,vec ce se ceniti postovanje zakona koje je postojalo u to vreme.

 

2. zar ne mislite da je nepravedno što se vaš bog prikazao samo uskoj grupi ljudi (jevrejima), i što mnogi ljudi nisu ni mogli da čuju za njega i njegova univerzalna pravila po kojima je trebalo da žive?

 

u to vreme nije bilo aviona,tako da nije bilo izvodljivo da se ide sa kontinenta na kontinent i da se prezentuje svima.Gospod se nije pokazao samo jevrejima,posle njegove smrti,sedamdesetorica odabranih su isli po svetu i propovedali Jevandjelja,za sve one koji nisu culi za Gospoda.

 

 

3. mislite li da su hiljade i hiljade religija koje su postojale tokom istorije i/ili još postoje sve bile pogrešne, a ova vaša u kojoj ste se rodili i kojom su vas drugi naučili JEDINA ispravna? i da li bi isto to mislili da ste rođeni u nekoj muslimanskoj porodici? ili u porodici kanibala iz amazonske prašume?

Svaka religija je iskljuciva.Odnosno nema religije koja ce ti reci "mi smo hriscani/budisti/muslimani" al nisu ni losi ni pripadnici neke xyz religije,spasce se sigurno.Ili mozda.

Svaka religija propoveda kako se spasiti,i ima svoja pravila za to.

 

i poenta svega ovog je sledeća: može li nekom biti suđeno ako nije sam birao svoje potupke? može li se kanibalu iz amazonije suditi što je takav kad je odrastao u takvom okruženju i tako vaspitavan od rođenja?

 

Sloboda volje.Svako bira hoce li verovati u Gospoda ili ne.Kako god bio vaspitavan.Znam da ti mozda nije jasno,ali evo sta kaze Patrijarh Pavle povodom toga,odlican tekst...

 

http://verujem.org/forum/viewtopic.php?t=957

 

I sveti Teofan Zatvornik lepo kaze.Gospod vidi nase slobodne odluke.I sve se desava po Bozjem promislu.Sto znaci,ako nesto ne treba da se desi,gospod ce spreciti da se izvrsi neciji naum,odnosno slobodna odluka.

 

Da li je citao neko nesto od Oca Tadeja, npr. "Kakve su ti misli takav ti je zivot"?

 

Ja sam citao.Nije lose,mada su neke druge knjige ostavile bolji utisak na mene,npr Lestvica od Sv Jovana Lestvicnika,Sv Ignjatije Brjancaninov - O prelesti (ovo preporucujem svima,a i tebi ako zelis za pocetak),i naravno knjiga koja mi je veoma,veoma draga,jer sam joj se puno vracao "Misli o dobru i zlu" Svetog Vladike Nikolaja,od skoro i u elektronskoj formi.

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/vlNi...Nikolaj0606.htm

 

cudo od knjige.

Edited by diamond73

Share this post


Link to post
Share on other sites

Аксеаносилас,

Rekao sam da necu vise o pravoslavlju, ali sam pre neki dan saznao nesto pa me veoma zanima tvoj komentar. Bio sam na sahrani na centralnom groblju i slucajno pricao sa jednim radnikom na groblju. Kada se udje na glavnu kapiju pa desno ima jedna parcela gde su sve novi grobovi. Meni ne bi bilo nista cudno da ta parcela nije okruzena starim grobovima. Odgovor grobara je : " Sine to su unuci prodali dedove, eno dole malo nize njihova zajednicka grobnica". Kako ti kao pravoslavac mozes da komentarises da su unuci (verovatno vecina pravoslavci) prodali kosti dedova zbog novca? Zasto se crkva nije usprotivila? (opet komunizam naravno).Doduse mozda to crkvi odgovara jer onim starima nema ko da pali svece a samim tim i da kupuje u crkvi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Аксеаносилас,

Rekao sam da necu vise o pravoslavlju, ali sam pre neki dan saznao nesto pa me veoma zanima tvoj komentar. Bio sam na sahrani na centralnom groblju i slucajno pricao sa jednim radnikom na groblju. Kada se udje na glavnu kapiju pa desno ima jedna parcela gde su sve novi grobovi. Meni ne bi bilo nista cudno da ta parcela nije okruzena starim grobovima. Odgovor grobara je : " Sine to su unuci prodali dedove, eno dole malo nize njihova zajednicka grobnica". Kako ti kao pravoslavac mozes da komentarises da su unuci (verovatno vecina pravoslavci) prodali kosti dedova zbog novca? Zasto se crkva nije usprotivila? (opet komunizam naravno).Doduse mozda to crkvi odgovara jer onim starima nema ko da pali svece a samim tim i da kupuje u crkvi.

 

Пријатељу, Цркву не интересује тело нити оно што остаје од тела.

 

Искрено, мени је то што су урадили безвезе, али реално, шта треба учинити? Проширити гробље? Људи продају веру, мајке и сестре, а да неће кости. Не допада ми се, али њихов проблем. Немој се заносити мишљу да Црква леба једе од свећа које су продате на гробљима. Црква живи од прилога и наплаћивања одређених услуга (покаткад безразложно скупих, ако ћемо искрено). Опет, има људи којима је много да једном годишње дају 600 динџи да им се прекади славски колач, али није фрка кад се та сума пропије за једно вече. Зашто би се Црква бунила? Кости су уредно премештене. Знаш ли ти колико људи умире. Мислиш ли да би гробља била овако "мала" да се ствари које ти помињеш не раде?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je citao neko nesto od Oca Tadeja, npr. "Kakve su ti misli takav ti je zivot"?

Čitao malo i koliko ja vidim "blago cenzurisano". Da li je ponešto i sa njegove strane jer je bio skroman ili smatrao da neke stvari nije bitno staviti na papir jer su samo forma, ili se crkvi nije dopadalo da se baš sve pomene, zaista ne mogu tvrditi, ali knjige (bar ono što sam držao u rukama) su jako suvoparne i pune fraza u poređenju.

 

Пријатељу, Цркву не интересује тело нити оно што остаје од тела.

E sad, preteruješ. Nema spasa u idealima.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad, preteruješ. Nema spasa u idealima.

Не, стварно је тако.

 

Čitao malo i koliko ja vidim "blago cenzurisano". Da li je ponešto i sa njegove strane jer je bio skroman ili smatrao da neke stvari nije bitno staviti na papir jer su samo forma, ili se crkvi nije dopadalo da se baš sve pomene, zaista ne mogu tvrditi, ali knjige (bar ono što sam držao u rukama) su jako suvoparne i pune fraza u poređenju.

Какве, бре, цензура?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не, стварно је тако.

Pa ja mislim da bih primetio da su prestali da se bave materijalnim svetom, ali uvek je pretpostavljam moguće da neki vernik potegne kako sama organizacija crkve sirota mora da se prehrani pa ubiranje "poreza" u različitim vidovima predstavlja nužnost. Ja ne mislim da predstavlja nužnost, ali bi se to pretpostavljam pretvorilo u besmislenu raspravu. Tako da ćemo to da preskočimo i reći ću da bih evo ja bio zadovoljan samo da prestanu da zabadaju nos u politiku a sa druge strane prestanu da peru ruke kako sa politikom veze nemaju.

 

 

Какве, бре, цензура?
Ne možeš pročitati u odštampanim "delima" ništa od onoga što je otac Tadej rekao a što se ne poklapa 101% sa crkvenim kanonima ili što se ne može već vrlo slično naći u nekim tipičnim knjigama "Mudrih reči svetih otaca" i tome slično. A ima onih koji su čuli i ponešto drugo. Što naravno ne znači da on nije dobar hrišćanin već da se njegovo shvatanje duhovnosti i prosečnog sveštenika pomalo razlikovalo, jel. Ničeg ružnog nemam reći o samom Ocu Tadeju, Lazaru i ostalima tamo, naprotiv čak.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja se izvinjavam ako malo naglo upadam u diskusiju.

 

Nepostovanje kanona ? Pa zavisi od konteksta.

 

i otac Joil,dugogodisnji cuvar kivota svetog Vasilija Ostroskog je rekao da crkva priznaje samo jedan brak.Rekao je i da mozda to neko ne shvata tako,tj svestenici vencavaju ali Bog ne prihvata.

 

Kanoni su da se prihvata maksimalno cetiri braka,normalno nisu laki uslovi za sam razvod.

 

Tako da,po meni,kontekst je da se ljudi spasavaju kroz svoj brak,i takodje da ne ulecu olako u brak.Takodje mislim da je smisao u trpljenju kako muza tako i zene,i ljubavi.Naravno uz sve ostalo sto se pod pravoslavnim brakom podrazumeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Занемарићу остало, смара ме да се понављам.

 

A ima onih koji su čuli i ponešto drugo.

 

Који су ти и шта су чули, баш ме интересује?

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja mislim da bih primetio da su prestali da se bave materijalnim svetom, ali uvek je pretpostavljam moguće da neki vernik potegne kako sama organizacija crkve sirota mora da se prehrani pa ubiranje "poreza" u različitim vidovima predstavlja nužnost. Ja ne mislim da predstavlja nužnost,

 

ОК, нећу бранити Цркву ни као институцију ни као убеђење, само ћу упитати једну ствар:

Јеси ли ти ручао данас?

Отац, мајка, дете ако га имаш?

Да ли то значи да ти људи и њихове породице не треба да једу?

Не треба да плате струју, грејање, професоре на Факултету и сл.?

 

Треба?

Од чега?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ВЕЛИКИ


14. јануар по новом / 1. јануар по старом



Свети Василије Велики, архиепископ кесаријски, рођен је у време цара Константина. Још док је био некрштен школовао се у Атини и био је врло образован јер је петнаест година учио философију, реторику, астрологију и остале науке. Школски другови су му били Григорије Богослов и Јулијан - касније цар одступник. У зрелим годинама крстио се на реци Јордану заједно са својим бившим учитељем Евулом.

Поставши чврсти поборник православља, луча моралне чистоте и верске ревности, овај умни богослов се с правом назива Велики. Живео је само педесет година, али је био чврсти стуб Цркве и њен постојани стројитељ. Десет година је служио као епископ Кесарије кападокијске и називан је пчелом цркве Христове.

Сачувана су многобројна дела овог светог оца Цркве - богословска, канонска, апологетска као и служба названа по његовом имену. Ова служба се служи десет пута у години и то 14. јануара (1. јануар по старом календару), уочи Божића, уочи Богојављења, у све недеље Часног поста, осим Цветне, на Велики четвртак и на Велику суботу.

Свети Василијемирно се упокојио и преселио у царство Христово 14. јануара (1. јануар по старом календару) 379. године.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.usatoday.com/news/religion/2007...-orthodox_x.htm

 

Јашта море... :pivopije::)

 

Мораћемо да мењамо песмицу...

Од Јапана (преко Милвокија) па до Трста, крстиће се са три прста. :)

 

 

 

:D svaka cast.. dobar clanak. (samo da ne bude sad da je u pitanju neka ZAVJERA, lazni clanak, hakovan sajt pa neki pravoslavac ubacio i tako to :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D svaka cast.. dobar clanak. (samo da ne bude sad da je u pitanju neka ZAVJERA, lazni clanak, hakovan sajt pa neki pravoslavac ubacio i tako to :) )

 

Амери су апсолутно изгубили додир са Хришћанством и ово је логична последица. Па, да је са Црквом ( да не кажем црквама, јер тамо има на хиљаде и хиљаде којекаквих протестантских секти) у САД све у реду, не би је свако исмевао, што кроз серије, што овако. Причао ми један пријатељ, а њему причала сестра (која ће се, по свему судећи, замонашити у Жичи) о посети једном америчког монаха, који се замонашио ту код тебе у комшилуку, у Платини. Причао да се много људи враћа у Православље, пуштао ми неки снимак, Амери монаси певају Светосавску химну, каже Јелена да причају чистије од друге генерације исељеника. :) Свакако, Грци имају кључну улогу у спашавању Амера, али нисмо ни ми лоши, како чујем.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Доста православних класичних композитора је "радило" и духовну музику (Корсаков, Мокрањац итд), тако да "тема" радија и није промашена. Убедљиво (музички) најбоља Литургија којој сам присуствовао је Васкршња у Неготину. Тамошња црква је изненађујуће велика, а имају и направљену галерију и баш је било лепо слушати тај хор. затекнеш ли се некада тамо током неких великих празника, обавезно сврати, бићеш одушевљен.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Занемарићу остало, смара ме да се понављам.

Који су ти и шта су чули, баш ме интересује?

Eh sad. Pa što nisi na vreme svratio da Tadeja. (a i od kad internet forum služi razmeni stvarnih podataka, ti bi kao moderator trebalo da znaš da on služi zajebanciji i dokazivanju čiji je polni organ veći :meshuggah: ) Takođe, nije on jedini. Ima čak i štampanih knjiga (mada ne da se radi o srpskoj pravoslavnoj crkvi, tj bar ne da ja znam) u kojima se može naći mnogo toga interesantnog ako čovek baš nije vernik "by the book" pa samo želi da vidi ono što očekuje da vidi u njima. Meni su neke ovako knjige vezano za pravoslavlje bile iznenađujuće interesantne za čitanje, dok sve što se izdaje kod nas izgleda kao da civilizacijski kaska za stoleće i većina knjiga su neke vrste ispraznih mini zakonika u kojima se iznose "pametne misli" i saveti vernicima kako treba živeti, a jako malo suštinski duhovnog ima, što je zaista šteta, i valjda donekle (opet nažalost) odslikava stav nekih ljudi iz SPC o svojoj pastvi i kakav marketing treba primenjivati. (čuvena narod je glup i ne zna za bolje maksima). naravno možda su te knjige nekome "biseri mudrosti", meni zvuče kao da se iz jedne veće prepisuje u mnogo malih, sve liči jedno na drugo.

 

ОК, нећу бранити Цркву ни као институцију ни као убеђење, само ћу упитати једну ствар:

Јеси ли ти ручао данас?

Отац, мајка, дете ако га имаш?

Да ли то значи да ти људи и њихове породице не треба да једу?

Не треба да плате струју, грејање, професоре на Факултету и сл.?

 

Треба?

Од чега?

Znaš, neverovatno je kako ljudi sve uspeju izvrnuti naopačke. Nedavno ja otvorim neke novine i vidim da prozivaju nekog popa iz unutrašnjosti što ima neki svoj biznis od koga zarađuje, nešto oko gradnje i čudom se čudim. Ja kao kapiram da je to u stvari ideal kome treba težiti. Jer neizbežno je da ako nešto plaćaš a radi se o duhovnom, praviš nakaradnu situaciju da je duhovnost biznis.

Ja apsolutno razumem rezon kada recimo ljudi odu u manastir pa se daju prilozi, donosi hrana na poklon itd. To je tako širom planete i normalno je jer je problematično baviti se bogom ako misliš da ti jedina briga bude da se moliš-meditiraš po ceo dan. Sa druge strane mnogi manastiri su se i sami izdržavali.

Ali mislim da je crkvena hierarhija nešto sasvim drugo. U nekim religijama nije bilo potrebno da postoje zasebno sveštenici već su ti ljudi istovremeno imali svoje privatne živote, a duhovna služba je bila nešto mimo toga, što su radili od srca. ideal bi bilo kada bi svaki sveštenik živeo od nečeg drugog a bavio se božijim poslom samo iz srca, i ne tražio nikakve naknade za to. ovako je prvo to bio "dobrovoljni prihod" pa se sve više podrazumeva koliki je dobrovoljni prihod, i imaš crkvu koja je lagano od tela hristovog postala monetarna i politička sila, ubire poreze, koristi novac u političke svrhe itd. da ne ulazim sad u analizu istorije zapadnog sveta. Da neko postaje pop samo iz ljubavi prema bogu nešto mislim da bi bogoslovski fakultet bio poluprazan.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh sad. Pa što nisi na vreme svratio da Tadeja. (a i od kad internet forum služi razmeni stvarnih podataka, ti bi kao moderator trebalo da znaš da on služi zajebanciji i dokazivanju čiji je polni organ veći :meshuggah: ) Takođe, nije on jedini. Ima čak i štampanih knjiga (mada ne da se radi o srpskoj pravoslavnoj crkvi, tj bar ne da ja znam) u kojima se može naći mnogo toga interesantnog ako čovek baš nije vernik "by the book" pa samo želi da vidi ono što očekuje da vidi u njima. Meni su neke ovako knjige vezano za pravoslavlje bile iznenađujuće interesantne za čitanje, dok sve što se izdaje kod nas izgleda kao da civilizacijski kaska za stoleće i većina knjiga su neke vrste ispraznih mini zakonika u kojima se iznose "pametne misli" i saveti vernicima kako treba živeti, a jako malo suštinski duhovnog ima, što je zaista šteta, i valjda donekle (opet nažalost) odslikava stav nekih ljudi iz SPC o svojoj pastvi i kakav marketing treba primenjivati. (čuvena narod je glup i ne zna za bolje maksima). naravno možda su te knjige nekome "biseri mudrosti", meni zvuče kao da se iz jedne veće prepisuje u mnogo malih, sve liči jedno na drugo.

 

Типичан и очекиван одговор. Много речи, никакве суштине, неко мало "спорији" би помислио - гле, мудра човека. :)

Ниси ти клинац, мајку му, ако имаш одговоре, дај их, ако немаш реци љуЦки - срао сам, извините, и нико ти неће замерити. Ипак је ово Нет, као и сам кажеш.

 

П.С. Иначе, наравно да сам знао да ће се неко некада закачити покојног оца Тадеја, сећам се оних блесавих прича које су се причале у време његове самоизолације, да не кажем - отселништва.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Типичан и очекиван одговор. Много речи, никакве суштине, неко мало "спорији" би помислио - гле, мудра човека. :)

Ниси ти клинац, мајку му, ако имаш одговоре, дај их, ако немаш реци љуЦки - срао сам, извините, и нико ти неће замерити. Ипак је ово Нет, као и сам кажеш.

A neko malo pametniji bi razumeo zašto mislim da neke stvari nisu za internet forume pa pošto je moj post upućen tebi bio fin (za razliku od toga kad zajebavam i kad se zajebavam) ovakav komentar pre pokazuje neku tvoju nezrelost i možda neko osnovno nerazumevanje iz kog ugla ja pričam o svemu što pričam. Nisam ja neki neprijatelj hrišćanstva, ima ih dovoljno hrišćanstvo u svojim redovima :meshuggah:

Znači upravo to što sam ti rekao, kako ja mogu da ti objasnim šta je Tadej pričao ako nisi ti pričao sa njim? A i onda kada neki tipičan pravoslavac to sluša, dolazi do filtriranja podataka, jednostavno nenamerno, dolazi se sa pretpostavkom da će biti rečene određene stvari. U svakom slučaju, osoba koja je na određenom duhovnom stepenu ne pati od hvatanja za pisane zakone i kanone i za religiju kao spisak statuta po kojima se misli, jer sama postaje izvor znanja. Vernik je samo to , vernik, a Tadej je Znao određene stvari, to je prilična razlika.

 

П.С. Иначе, наравно да сам знао да ће се неко некада закачити покојног оца Тадеја, сећам се оних блесавих прича које су се причале у време његове самоизолације, да не кажем - отселништва.

Ne znam nikakve blesave priče, niti se iko "kači" za bilo koga. Nije on jedini pravoslavni duhovnik koji je znao šta priča, nego je problem što većina ostalih u pravoslavlju ne zna šta priča i što raja ne ume da razlikuje živu istinu od praznih fraziranja.

 

A ti se nemoj toliko hvatati šablona, vidim da me neprestano pokušavaš postaviti kao nekog ko je "protiv" a ti si "za", što je nerealno. Ja sam ZA kad se radi o onome što je i tvoj ideal, ali ti kad pričaš mešaš sam ideal i organ koji bi trebalo da materijalizuje taj ideal a to ne uspeva kako trebe vekovima. Za mene je crkva validna samo kao metod, kao i bilo koja druga duhovna škola, a klasični hrišćani ne uspevaju da razluče, šta je hrišćanstvo kao metod od crkve kao organizacije, hrišćanstva kao sistema moralnih normmi i zakona i konačno hrišćanstva u kulturološkom smislu. Naravno klasični vernici (bilo koje religije) nisu poznati kao objektivni i realistični ljudi, ili ljudi koji dovode stvari u pitanje i žele da ih provere kroz praksu pa sad...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A neko malo pametniji bi razumeo zašto mislim da neke stvari nisu za internet forume pa pošto je moj post upućen tebi bio fin (za razliku od toga kad zajebavam i kad se zajebavam) ovakav komentar pre pokazuje neku tvoju nezrelost i možda neko osnovno nerazumevanje iz kog ugla ja pričam o svemu što pričam. Nisam ja neki neprijatelj hrišćanstva, ima ih dovoljno hrišćanstvo u svojim redovima :meshuggah:

Znači upravo to što sam ti rekao, kako ja mogu da ti objasnim šta je Tadej pričao ako nisi ti pričao sa njim? A i onda kada neki tipičan pravoslavac to sluša, dolazi do filtriranja podataka, jednostavno nenamerno, dolazi se sa pretpostavkom da će biti rečene određene stvari. U svakom slučaju, osoba koja je na određenom duhovnom stepenu ne pati od hvatanja za pisane zakone i kanone i za religiju kao spisak statuta po kojima se misli, jer sama postaje izvor znanja. Vernik je samo to , vernik, a Tadej je Znao određene stvari, to je prilična razlika.

Ne znam nikakve blesave priče, niti se iko "kači" za bilo koga. Nije on jedini pravoslavni duhovnik koji je znao šta priča, nego je problem što većina ostalih u pravoslavlju ne zna šta priča i što raja ne ume da razlikuje živu istinu od praznih fraziranja.

Ако мислиш да нешто није за јавност, онда то и не наговештаваш. У супротном имамо класичну причу - "Јеси јеб'о? Јесам. Кога? Нећу да ти кажем." која је карактеристична за период адолесценције. Мало ко је причао са старцем Тадејем током његових последњих неколико година на овом свету, епископ Порфирије, онај Павловић са СТБ и још неколико људи. Чак и да сам хтео не бих се могао пробити до њега. Ако то "знао" значи да је био прозорљив, онда не видим шта је ту чудно. То су сви око њега причали. Прозорљиви су и Патријарх и Отац Јоил и владика Атанасије. Није то ишта чудно у Православљу. Ако "знао" значи да га је обасјала Таворска светлост, шта је ту чудно, исихазам се итекако практикује.

Кад кажем приче, мислим на оне будалаштине - старац Тадеј пао у немилост јер је запао у јерес па га држе у кућном притвору. Знаш ли да је Старац Тадеј имао инфаркт? Да човек не поверује. Зато се кроз све његове поуке и провлачи - смирење, смирење и само смирење.

 

A ti se nemoj toliko hvatati šablona, vidim da me neprestano pokušavaš postaviti kao nekog ko je "protiv" a ti si "za", što je nerealno. Ja sam ZA kad se radi o onome što je i tvoj ideal, ali ti kad pričaš mešaš sam ideal i organ koji bi trebalo da materijalizuje taj ideal a to ne uspeva kako trebe vekovima. Za mene je crkva validna samo kao metod, kao i bilo koja druga duhovna škola, a klasični hrišćani ne uspevaju da razluče, šta je hrišćanstvo kao metod od crkve kao organizacije, hrišćanstva kao sistema moralnih normmi i zakona i konačno hrišćanstva u kulturološkom smislu. Naravno klasični vernici (bilo koje religije) nisu poznati kao objektivni i realistični ljudi, ili ljudi koji dovode stvari u pitanje i žele da ih provere kroz praksu pa sad...

 

Не би да учествојем у овој испразној расправи. Ја само дискутује са тобом, да ли си ти за или против ме и не интересује, интересује ме само оно о чему "причамо" и интересују ме одговори на питања која ти постављам. Остало ме не занима, а то укључује и твоје виђење тебе као "нечега" и мене као "класичног Православца". Те приче задржи за себе, мени нису интересантне.

Edited by Аксеаносилас

Share this post


Link to post
Share on other sites

Е да, изашла је и појавила се на трафикама сјајна монографија, заправо, под именом: "Свети Сава, Принц и Просветитељ" у издању Светигоре и цена је 360 динара.

У питању је тврди повез, ћирилица, са обиљем информација, фотографија, иконица, мапа и сл. дакле - врло богато и свеобухватно издање које су благословили Патријарх Српски Господин Павле; Архиепископ Цетињски, Митрополит Амфилохије и Епископ Атанасије (Јевтић), уз помоћ Академика Матије Бећковића.

Трошили смо новац на свакакве глупости, верујем да је душекорисно и богоугодно приуштити себи ову, историјску, верску и образовну књижицу, да знамо и памтимо да нисмо тикве без корена, да имамо из чега да учимо и чиме да се поносимо, да имамо и ми да нешто пренесемо својој деци.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...