Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Tetragrammaton Cleric,

Pa crkve moraju da budu sto raskosnije da bi se kusalo svestenstvo. Osim toga kada ponovo dodje neprijatelj, da ima sta da se pohara da bi zabelezile knjige kako su ginuli pravoslavci, braneci svetinju. Moramo da podignemo najveci Bozji hram na Balakanu (ah sta bi smo bez Balkana) da digitalnim zvonima najavimo digitalnu eru. Sto se tice bolnica moram da kazem da nisi u pravu. Svet se suocio sa problemom dezinfekcije bolnickih prostorija i izdvaja ogromne sume za dezinfekciju istih. Medjutim, nas svestenik pospe po prostorijama bogojavljensku vodicu i sve sterilno, znas li koja je to usteda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tetragrammaton Cleric,

Pa crkve moraju da budu sto raskosnije da bi se kusalo svestenstvo. Osim toga kada ponovo dodje neprijatelj, da ima sta da se pohara da bi zabelezile knjige kako su ginuli pravoslavci, braneci svetinju. Moramo da podignemo najveci Bozji hram na Balakanu (ah sta bi smo bez Balkana) da digitalnim zvonima najavimo digitalnu eru. Sto se tice bolnica moram da kazem da nisi u pravu. Svet se suocio sa problemom dezinfekcije bolnickih prostorija i izdvaja ogromne sume za dezinfekciju istih. Medjutim, nas svestenik pospe po prostorijama bogojavljensku vodicu i sve sterilno, znas li koja je to usteda?

 

 

Ko da gine? Sudeci po ''kvalitetu'' vernika, mislim da bi im izbor izmedju zrtve za veru i jos jedne noci na splavovima uz maloletnice i Cecu bio vrlo lak.Kad pomenu digitalna zvona, zaboravio si na onaj fensi krst na crkvi svetog Marka, oivicen crvenim neonskim lamipcama, svojevremeno.

A kad vec neko pomenu da je dolaskom hriscanstva zivot dobio smisao, mislim da trajnost spomenika istog i postovanje koje ljudi iskazuju prema istima (a da se ne meri evrima kojima se kupuje zivot vecni-pravoslavna savremena varijanta indulgencija), odnosno rusenje, paljenje i crkava i dzamija govori dovoljno, dok recimo nikom na pamet palo nije da rusi hram u Luxoru, sravni Machu Pichu i ukloni Partenon.Sapienti sat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jedan od brace

и никаквог покоља није било (типа покоља "крижара

pretpostavljam da je i holokaust stvar maste?

 

то је брате, нека "гуру" прича. ако знаш историју, а требало би да је знаш,

svaku tvoju ili bilo ciju istorijisku pricu moguce je banalizovati na nacin na koji ti to radis. tako ja sad mogu da kazem da srbija nije bila pod slobom 90-ih, i da je ovde vladao kralj iz senke, ali da je to sad zataskano, zatim mogu da izmislim razna tajna udruzenja i ostale gluposti i da povedem svoj "rat" protv BILO KOGA ko mi padne na pamet, samo kazem "on je sa njima" i tako opradvam i racionalizujem sve zlo koje mu nanesem. kad dodjem na vlast mogu da proteram i pobijem sve one koji mi se iz bilo kog razloga ne svidjaju, samo treba da ih proglasim unutrasnjim neprijateljem i napujdam ljude na njih.

 

taktika je poznata bukvalno vekovima i uvek pali samo iz tog razloga sto ljudi ne uce istoriju kao sistem uzrocno-posledicnih veza nego je selektivno uce kao faktografski navedene dogadjaje koje tumace razni autori, vesto filtrirajuci njen sadrzaj i odbacujuci cinjenice koje ne bi isle u prilog krajnjoj tezi.

 

видећеш да су Праваославни увек страдали због чувања и верности Истини.

to se moze reci i za budiste, i za muslimane i za katolike i za koga god hoces. u svakoj religiji imas ljude koji su ginuli za nju. meriti "kvalitet" bilo cega brojem zrtava koje su izginule, nije bas razumno.

 

Истина је Господ наш Исус Христос (Јн. 14:6). (оно су Његове речи којеси навео)да, Православни су спознали Истину јер су вековима умирали за њу, а тек ће умирати.

izvini, ali ovo nema veze sa zdravim rezonom. tako ja mogu da kazem da je islam jedina istina i da su je muslimani spoznali jer vekovima umiru za nju i umirace u buduce. kakav je to argument kad je istina u pitanju?

 

verovanje u bilo sta (ne mislim samo na bogove) je domen verovanja, ubedjenja i stava, i to samo za sebe uopste nije losa stvar, cak naprotiv. ali, ako neko pogine za to u sta veruje, to ne znaci da je to istina (niti neistina). to samo znaci da je on dovoljno jako verovao.

 

ако погледаш мало боље видећеш да је заиста само са Христом кренула промена у свести људи.

evo, pogledao sam malo bolje i vidim da je covek ista stoka kakva je i bio pre 2000 godina. isto je sebican, gadan, nemoralan, itd. i pre su se kao i danas ljudi ubijali, bili podli jedni prema drugima, bavili se prevarama, i cinili sve ono sto znaju da ne valja, ali im je lakse da tako dodju do svog komfora...

 

будизам је религија песимизма. људи тежемда се утопе у несвесно. желе да не постоје.

da to kazes nekom budisti, on bi verovatno mislio da si totalno odlepio. :)

 

не желе да се боре за човекову суштину која јесте ЛИЧНОСТ.

olako se razbacujes krupnim recima i banalizujes stvari. otkud ti znas sta je covekova sustina? mnogo pametnh ljudi u istoriji nije uspelo da da konacan odgovor na to pitanje.

 

Истина је Личност. Исус Христос. Онај ко је Њега спознао, тај је спознао и Истину.

nije tacno. "istina je alah i njegov prorok muhamed. onaj ko je njih spoznao taj je spoznao i istinu." i sta sad? mogu da jednostavno zamenim rec "isus" imenom bilo kog mesija iz bilo koje religije i ta recenica ce imati istu tezinu kao tvoja. ako ispred ovakve recenice ne stavis reci "ja mislim" ona dobija imperativni prizvuk. shodno tome i moj komentar.

 

хришћанско савршенство јесте страх Божији, страх сина да не ражалости Оца свог. то је љубав, да не разочараш Оног кога волиш.

problem kod ljubavi koja nastaje iz straha je taj sto ona lezi na temeljima sebicnosti i straha za svoju guzicu. kazu da je istinska ljubav 100% davanje i ne trazenje nicega za uzvrat, ali ja o tome ne bih ozbiljno pricao na ovoj temi...

 

povezati ljubav i strah, pa jos to prezentovati kao kamen temeljac vere i religije je za mene neprihvatljivo. to je popularizacija stokholmskog sindroma i hipoteze o pravednom svetu. ta dva mehanizma sluze da se covek oseti sigurnije i zasticenije kroz iluziju koju prihvata kao istinu. dakle, sebicni motivi da zastitimo sebe. te dve pojave dalje vode u stanje "okriviti zrtvu", koja se najlakse pokazuje na primeru "sama je kriva sto je silovana kad se tako izazovno obukla". u tvojim porukama se vidi zacetak takvog rezona, narocito u momentu kad ti klerik kaze "pokolj bogumila", a ti odgovaras "oni su opasna jeres", dakle, u tom slucaju se nazire da je opravdano pobiti ih, sami su krivi za pokolj koji im se desio (mada u nastavku negiras takav dogadjaj, ali implicitras da ne bi bilo lose ni da se odigrao). bilo bi mi drago da gresim, ali takav utisak sticem.

 

---

 

za postovanje je svaki covek koji kaze "ja verujem u to i to", i stane iza svojih reci. to je vise nego ok. ne mislim samo na religiju i boga, mislim uopste, kad covek odredi svoj put vodjen zeljom da cini dobro i ostane na tom putu. ono sto nije ok, to je kad je neko negativan prema nekome/necemu sto je drugacije od onoga u sta on veruje, i nije ok kad neko velica sebe i svoju "ekipu" tako sto satanizuje sve ostale. takodje nije u redu kad neko sebe smatra boljim i vrednijim od drugog coveka koji ne deli njegova verovanja. sta se desava kad grupa ljudi sebe proglasi superiornom u odnosu na sve ostale, to se moze videti u istoriji. nista dobro, u svakom slucaju.

 

ljudi koji (po mojim shvatanjima) zaista VERUJU, ali bas iskreno i potpuno, nikad nisu negativni prema onima koji imaju drugaciju veru ili misljenje od njih. oni su u celoj toj prici toliko pozitivni i otvoreni za normalan razgovor da je meni zadovoljstvo da pricam sa takvima. oni mi nikad ne sole pamet, ne trude se da me skrenu na "pravi put" niti da me regrutuju u svoje redove. kad pricam sa takvim covekom, nemam osecaj da se on postavio "iznad" sagovornika niti da sebe smatra vrednijim i boljim u nekom smislu. o bahatosti da i ne govorim. takav covek nece sebi dozvoliti bilo kakve ispade agresivnosti, cak ni u naznakama...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaginos,

Sve si to VEOMA lepo ispricao,zahvalan sam ti sto si utrosio vreme i izneo koncizno to sto si imao da kazes.

To nece dopreti do njihovih glava. Znas, sastavni deo ama, je jedan deo sto se stavi konju na oci koji sprecava konja da gleda sa strane, vec samo put kojim treba da ide (i koji je gazda zamislio). Ja ne znam kako se tacno zove taj deo ama, ali ima ime sigurno jer se ne stavlja svim konjima.

Tetragrammaton Cleric,

Ja sam bio sa ribom koja je u crkvenom kalendaru pisala kada dobije menzis, cool zar ne?

Dolaskom Hrista zivot dobio smisao?

Znas, NASA je pre neku godinu spijunirala Latinsku Ameriku i videla neke kanale ispod zemlje. Prvo su pomislili da to emigranti kopaju i zele da udju u USA :). Medjutim opseznijom analaziom doslo se do zakljucka, da su to MAYA-e pravile meliracione sisteme da bi ukrotile mocvare na kojima su gajile useve.Ukrotiti "rain forest" interesantno zar ne? Na drugom kraju planete Egipcani prave kanale za navodnjavanje, nebili ukrotili pesak i obezbedili hranu za potomostvo. Onda Hriscani samo "putuju" i sire veru po putevima koje su napravili Rimljani,bas za duboko postovanje, zar ne?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretpostavljam da je i holokaust stvar maste?

 

A ne ne, ovako necemo da se igramo, izvini.

Holokaust ni po kom osnovu ne moze da se dovede u svezu niti sa Pravoslavljem, niti sa Srbima, niti sa bilo cime vezanim za predhodne dve stvari.

Mislim da ovome apsolutno nije mesto ovde gde se nalazi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve si to VEOMA lepo ispricao,zahvalan sam ti sto si utrosio vreme i izneo koncizno to sto si imao da kazes.

molim lepo, i drugi put.

 

inace, prigovoreno mi je da se retko pojavljujem ovde i da tresnem poruke tek tako. meni treba malo vise vremena da napisem poruku kako treba, i da obratim paznju na sve detaljne. i inace, mislim da bi bilo najbolje kad mi svi mi ostavili poruke da "prenoce" pa ih sutradan ponovo procitali. sva je prilika da ce nam zvucati drugacije i da cemo nesto izmeniti.

 

To nece dopreti do njihovih glava. Znas, sastavni deo ama, je jedan deo sto se stavi konju na oci koji sprecava konja da gleda sa strane, vec samo put kojim treba da ide (i koji je gazda zamislio). Ja ne znam kako se tacno zove taj deo ama, ali ima ime sigurno jer se ne stavlja svim konjima.

izvini, ali ovde mi se ne svidja tvoj ton i recnik koji upotrebljavas prema "njima". da li je na meni da nekome "dopirm do glave" i da nekome "otvaram oci"? misim da nije. ako poredis ljude sa konjima i koristis takve izraze, sva je prilika da ce razgovor otici u nezeljnom pravcu. mislim da bi trebalo drugacije da formulises to sto zelis da kazes jer neko bi ovo sto si napisao mogao da shvati kao uvredu, i opste, ja sam protiv toga da neki covek drugome namece bilo sta i da nipodastava tudja uverenja i verovanja. po meni, svako treba da misli i radi onako kako oseca i veruje, dok god ne ugrozava drugoga.

 

---

 

A ne ne, ovako necemo da se igramo, izvini.

Holokaust ni po kom osnovu ne moze da se dovede u svezu niti sa Pravoslavljem, niti sa Srbima, niti sa bilo cime vezanim za predhodne dve stvari.

Mislim da ovome apsolutno nije mesto ovde gde se nalazi.

mislim da me nisi shvatio.

holokaust sam pomenuo NE ZATO da bih to na bilo koji nacin povezao sa srbima i pravoslavljem (?) nego da bih na primeru ljudi koji negiraju holokaust pokazao da se svaki istorijiski dogadjaj moze banalizovati i dovesti u pitanje, zato sto je "jedan od brace" slican mehanizam upotrebio kad je negirao druge istorijiske dogadjaje.

 

da ne bi bilo zabune, ponavljam: NE POVEZUJEM HOLOKAUST SA PRAVOSLAVLJEM, niti uvodim tu tezu (glupost) u pricu. samo sam se posluzio primerom za neprihvatanje istorije.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

(Mozda) offtopic

 

Znam sta si hteo da kazes i zato sam reagovao, ovakvo kakvo je (a uvek je istovetno) tematika stradanja jevreja je tendenciozna.

Famozni holokaust koji nas prati u stopu, ne usudjuj se da pomisis da ga nije bilo ili da ih nije stradalo u onom broju u kom si obavezan da mislis i navedes.

Svi znaju, svi znamo koliko je jevreja stradalo a koliko je Rusa tj. Sovjeta?

Zna li iko?

11.500.000. civilnih zrtava a cak 23.200.000. ukupno.

Meni su Rusi, u svakom smislu blizi, kakve veze prosecni Srbin ima sa jevrejima?

Ne mogu da prihvatim holokaust kao neumitnost i istorijsku konstantu; medju tolikim primerima, taj ne mogu da prihvatim.

Edited by gavrosaurus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uchio da je brojka skoro dvostruko vecha (22 miliona)...chak vishe i od 20 miliona Svaba...hm, trebalo bi preispitati udzbenike istorije....

 

Edit...e jbg sad ga i ti editovao....

:pivopije:

 

A shto se tiche veze s Jevrejima mislim da je mnogo jacha nego s prosechnim Rusom...al' to je neka druga pricha...

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uchio da je brojka skoro dvostruko vecha (22 miliona)...chak vishe i od 20 miliona Svaba...hm, trebalo bi preispitati udzbenike istorije....

 

Edit...e jbg sad ga i ti editovao....

:pivopije:

 

A shto se tiche veze s Jevrejima mislim da je mnogo jacha nego s prosechnim Rusom...al' to je neka druga pricha...

 

 

драга браћо,

 

мало је и комично ако се погледа ова ситуација...

ова тема би се једноставно могла звати "пљување по Православљу" а не Православље.

на форуму који је посвећен металу (превасходно) говорити о вери :confused:

али добро...

 

и већ ако расправљате братије, могли би мало да се користите аргументима, јер ако говорите о вери, аргументи нису типа, "чуо сам од моје тетке", или "причала ми моја другарица", или "ја сам видео да је неки тамо свештеник то и то урадио", и цели домострој спасења пада у воду, јер је ето неко тамо нешто погрешно урадио. хм, занимљиво.

ако говорите са богословске тачке гледишта (једино смислене тачке) требало би да се зна и прочита покоје дело Отаца, да се о томе озбиљно поразмисли, и ако се изнађе, изнесе неки солидан аргумент.

али опет, не из књига Павића и њему сличних, који "објективно" говоре о томе и томе.

 

не можете ви говорити о вери (а да вас неко озбиљно схвати) прочитавши пар ударних наслова из жуте штампе како се ето неки владика или свештеник нешто урадио. још нешто, то што ви говорите требало би да буде историјски потковано.

 

ако ме занима да положим неки испит, ићи ћу на консултације код прфесора, не код студента, бруцоша (пренесено значење) какав сам и сам ја, да бих га питао.

 

али опет то је људска слобода...

 

 

свако вам добро желим и сад слободно оплетите...

Share this post


Link to post
Share on other sites

драга браћо,

 

мало је и комично ако се погледа ова ситуација...

ова тема би се једноставно могла звати "пљување по Православљу" а не Православље.

на форуму који је посвећен металу (превасходно) говорити о вери :confused:

али добро...

 

Драги брате,

 

Не бригај бригу. Ако ти нешто заличи на пљување, ти покушај да оповргнеш или једноставно игнориши. Друго, нико те није терао да се учлањујеш и да причаш, ако већ мислиш да нека тему не припада неком форуму. Треће, мени је ово једини форум на коме сам активан, ако си ти активан на још некима где се о Православљу прича, јави ми на ПП и реци који ти је надимак, па ћу се и ја учланити на тај форум где можемо опширније причати (пошто како кажеш - амбијент није одговарајући).

Свако добро од Господа

Share this post


Link to post
Share on other sites

драга браћо,

 

мало је и комично ако се погледа ова ситуација...

ова тема би се једноставно могла звати "пљување по Православљу" а не Православље.

на форуму који је посвећен металу (превасходно) говорити о вери :confused:

али добро...

 

и већ ако расправљате братије, могли би мало да се користите аргументима, јер ако говорите о вери, аргументи нису типа, "чуо сам од моје тетке", или "причала ми моја другарица", или "ја сам видео да је неки тамо свештеник то и то урадио", и цели домострој спасења пада у воду, јер је ето неко тамо нешто погрешно урадио. хм, занимљиво.

ако говорите са богословске тачке гледишта (једино смислене тачке) требало би да се зна и прочита покоје дело Отаца, да се о томе озбиљно поразмисли, и ако се изнађе, изнесе неки солидан аргумент.

али опет, не из књига Павића и њему сличних, који "објективно" говоре о томе и томе.

 

не можете ви говорити о вери (а да вас неко озбиљно схвати) прочитавши пар ударних наслова из жуте штампе како се ето неки владика или свештеник нешто урадио. још нешто, то што ви говорите требало би да буде историјски потковано.

 

ако ме занима да положим неки испит, ићи ћу на консултације код прфесора, не код студента, бруцоша (пренесено значење) какав сам и сам ја, да бих га питао.

 

али опет то је људска слобода...

свако вам добро желим и сад слободно оплетите...

 

Dragi Jedan od,

Pretpostavljam da si kliknuo na Reply umesto na Add reply pa je ispalo da citirash moj post. Ako nisi, moram priznati da nisam uspeo da nadjem nikakvu vezu izmedju onoga shto sam ja napisao i onoga shto si ti napisao...molim te pojasni.

 

Samo opushteno...

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaginos,

Tacno je sto kazes za moj ton i ophodjenje. To je preisteklo zbog njihovog nepostovanja drugih religija, samim tim i drugih ljudi, posto ljudi cine religiju. Sve sto sam hteo od pocetka, jeste da ukazem da bi trezveni ljudi trebalo da se osvrnu na postojanje drugih religija. Znam da je tesko coveku, koju je kao mali bio vaspitavan u pravoslavnom duhu, da proba da sagleda malo drugacije svet oko sebe.Mislim da svako treba barem da razmisli.

jedan od brace,

Pavica sam slucajno naveo kada je bilo reci o Carigradu. Ali se postavlja pitanje, da li vodi pristrasnosti ako se samo citaju dela Otaca?Vidis ja sam kao mali procitao SVE bajke iz edicje "bajke juznih mora". Nisam se zaustavio na onome sto je "standard". Ja bih ipak da rasprava ide u smeru "pravoslavlje danas". Vreme je jedini, nemi, parametar koje nekim stvarima daje tezinu kada nesto ne moze da se stavi na kantar. Ako insistiras na cinjenicama, molim te odgovor mi na pitanje zasto danas u Beogradu postoji samo jedna dzmamija. Kada su turci otisli (da ne kazem proterani, nije lep izraz), govori se o broju od oko 15-20 dzamija. Nekada je bilo mnogo vise jer je Beograd bio podeljen na mahale, a svaka mahala je imala po dzamiju. Cestim austrijskim osvajanjima neke su dzamije porusene ili pretvorene u nesto drugo, ali je cinjenica da ih je BILO pre odlaska Turaka. To nije bilo tako davno, potkovan si istorijom, pa izvoli odgovori.Ovo pitam zato zelim odgovor, da li je u pravoslanom duhu rusenje tudjih verskih objekata?

P.S

Pavic je sigurno procitao gomilu rukopisa Otaca pre nego sto je poceo da bilo sta pise.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je preisteklo zbog njihovog nepostovanja drugih religija, samim tim i drugih ljudi, posto ljudi cine religiju.

 

Prvo, da li postujem (pricam u svoje ime, moji postovi ne podrazumevaju druge ljude ili bar retko) odredjene religije je samo moja stvar, kao sto je samo moja stvar da ih ne postujem jer ne vidim religiju, niti me iko moze osuditi jer je moje ubedjenje takvo.

Drugo, ukoliko osoba koja ne pokazuje ubedjenje prema Pravoslavlju niti onima koji ga nose, ne moze ocekivati da drugi postuju njega samog ili neka njegova ubedjenja, pri tome im stalno naturajuci na nos da ne valjaju a na temi koja se tice njihovim ubedjenja.

Trece, ti si od onih koji napadaju nesto pri tome ne prilozivsi ista u sta sami veruju tako da mogu da sumnjam da samo provociras.

 

Sve sto sam hteo od pocetka, jeste da ukazem da bi trezveni ljudi trebalo da se osvrnu na postojanje drugih religija

 

Prvo, po ovome sledi da su Hriscani beslovesni ili opijeni; gde nestadose vapaji za tolerantnoscu Hriscana?

Posteno mu sudite pa da ga streljamo.

OK, iz jednog dela tvojih razmisljanja mogu da zakljucim da smatras da je pod turcima bilo jedno progresivno doba, pod komunistima takodje; ovo ne bih ni da komentarisem, pojmove trezvenosti.

Drugo, moja je volja da li cu nesto prihvatiti ili ne, priznati ili ne; za sopstveni pojam: razne wicce, theleme i sl. ne smatram realnijim bajkama od Petra Pana ili Crvenkape, sto ne znaci da poricem njihovo postojanje tako da sam jos uvek, po malo, trezven i sposoban da biram i odlucujem sta je najbolje za mene.

To, sto, za neke stvari, smatram da su neozbiljne i ne-vredne nekog dubljeg (ili ikakvog) proucavanja ne znaci da cu otici i zapaliti im knjige i sl. niti otici na njihove teme i smarati ih sa frazama: "znas li ti da gresis ..."

 

Mislim da svako treba barem da razmisli.

 

Ja to, takodje, mislim, s tim sto (podvlacim) ne mozes osudjivati druge za ne-toleranciju (a ova rec je izgubila svaki smisao) a pri tom ih i sam osudjivati.

Jos nesto, ja branim svoj stav, svoje ubedjenje, gde je tvoje?

Stav nije "biti protiv", jednom za uvek; govoreci "meni se ne dopada" ti ne govoris "meni se dopada" nesto drugo.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shvatio sam.Ova tema sluzi da se uvelica pravoslavlje. Ja sam pomenuo komunizam i pravoslavje u konektsu ideja! Rekao sam da za obe ideje covek na ovom stadijumu nije zreo da se nosi. Ako si preskocio taj moj post, procitaj. Ako sam priznao da sadasnja covekova svest nije zrela za komunizam, jel ga ja to kritikujem ili ga velicam?Jos jednom : Komunizam je ponudio coveku materijalnu jednakost, za razliku od duhovne koja je propagirana u pravoslavlju.Ni komunizam ni pravoslavlje nisu se pokazali dobro u praksi. Jedno su ideje a drugo je praksa.Kad smo kod turaka, Pod turskim ropstvom su podignuti mnogi manastiri u koje se danas kunemo, zauzvrat smo im porusili dzamije kada su proterani u tursku. Ja to shvatam normalno. Turcima nije bilo primarno da sire islam, vec da osnuju carstvo da ubiraju porez. Moze raja da veruje usta god hoce samo da placa porez.Katarina Velika je imala u jednom trenutku 30 mil podanika, koji nisu bili svi pravoslavci, bitno joj je bilo da se sliva 1/3 u njenu kasu. Posto sam ocenjen kako provociram, ja vas ostavljam da sami razvijate pravoslavnu svest. Sta god rekli, makar i licno, ja vise necu postovati.Svako dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shvatio sam.Ova tema sluzi da se uvelica pravoslavlje. Ja sam pomenuo komunizam i pravoslavje u konektsu ideja! Rekao sam da za obe ideje covek na ovom stadijumu nije zreo da se nosi. Ako si preskocio taj moj post, procitaj. Ako sam priznao da sadasnja covekova svest nije zrela za komunizam, jel ga ja to kritikujem ili ga velicam?Jos jednom : Komunizam je ponudio coveku materijalnu jednakost, za razliku od duhovne koja je propagirana u pravoslavlju.Ni komunizam ni pravoslavlje nisu se pokazali dobro u praksi. Jedno su ideje a drugo je praksa.Kad smo kod turaka, Pod turskim ropstvom su podignuti mnogi manastiri u koje se danas kunemo, zauzvrat smo im porusili dzamije kada su proterani u tursku. Ja to shvatam normalno. Turcima nije bilo primarno da sire islam, vec da osnuju carstvo da ubiraju porez. Moze raja da veruje usta god hoce samo da placa porez.Katarina Velika je imala u jednom trenutku 30 mil podanika, koji nisu bili svi pravoslavci, bitno joj je bilo da se sliva 1/3 u njenu kasu. Posto sam ocenjen kako provociram, ja vas ostavljam da sami razvijate pravoslavnu svest. Sta god rekli, makar i licno, ja vise necu postovati.Svako dobro.

 

Ех, сад, немој да си на крај срца. Тема служи да се о Православљу прича. Ако ти то што се пљување (неаргументовано) не толерише личи на величање, онда не знам шта да кажем.

Ја сам те већ питао, а нисам добио одговор - кад већ толико величаш комунизам, реци ми шта је комунизам "донео" а да то већ није "донето" Хришћанством.

Пријатељу, под турским ропством је једино обновљена Пећка Патријаршија (колико ја знам). И тога не би било да није било турског великог везира који бејаше српског порекла (знамо ко је, зар не). Реци ми ЈЕДАН, само ЈЕДАН манастир који је подигнут за турског ропства, а у који се ми кунемо данас?!?! Хајде, не срамоти се човече.

Џамија у Призрену је направљена од камена који је остао кад су турци срушили Свете Архангеле.

Иначе, ово за порез и неширење Ислама нећу ни да коментаришем.

 

 

Што се твог претходног поста тиче, Гавра је рекао оно што и ја мање-више мислим. Убо је суштину, свакако.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je preisteklo zbog njihovog nepostovanja drugih religija, samim tim i drugih ljudi, posto ljudi cine religiju.

 

Hm,ovo ne stoji.To sto je neko u zabludi,pa je ateista ili recimo pripadnik druge religije,ne znaci mrznju.

 

Postoje dva najveca pravila hriscanstva,jedno od njih je "voli bliznjeg svog kao samog sebe".

Sto znaci da ne mrzimo jedni druge,bez obzira na sve.

 

Sve sto sam hteo od pocetka, jeste da ukazem da bi trezveni ljudi trebalo da se osvrnu na postojanje drugih religija.

 

Trezveni ? Druge religije postoje,al sad glupo je ici u fazonu "da u svim religijama ima nesto lepo" i da ce se tamo neki covek spasiti samim tim sto je budista i sto je dobar.Tj poenta je da je dobar.

 

E pa same religije,o kojima pricas su ISKLJUCIVE.NEMA RELIGIJE koja ce reci da je neka druga "simpaticna" i da ce se spasti ako verujemo i u tu religiju,ili neku njenu podvrstu.

 

Kad se kaze religija,znaci misli se samo na religiju.Mrznja se ne opravdava necijom religijom.

Kad nekog mrzis,mrzeces ga i zato sto je ateista,jedino ako neko ima "slepu" mrznju,i mrzi ljude koje nije ni upoznao,samo ako su pripadnici druge religije.

 

Ali se postavlja pitanje, da li vodi pristrasnosti ako se samo citaju dela Otaca?

 

Jedino da navedes nesto konretno,pa da razgovaramo o tome.

 

мало је и комично ако се погледа ова ситуација...

ова тема би се једноставно могла звати "пљување по Православљу" а не Православље.

на форуму који је посвећен металу (превасходно) говорити о вери icon_confused.gif

али добро...

 

Ne znam da li smo se ranije sretali,brate,no svejedno,metal nije bas potpuno suprotan veri.Ima raznih stvari,ali ne treba celu muziku stavljati u isti kos.

 

Sto se ljutis,brate ? ovde je prosecni broj godina 17 :)

 

Ne zaboravi brate :lol:

 

To, sto, za neke stvari, smatram da su neozbiljne i ne-vredne nekog dubljeg (ili ikakvog) proucavanja ne znaci da cu otici i zapaliti im knjige i sl. niti otici na njihove teme i smarati ih sa frazama: "znas li ti da gresis ..."

 

I da dodam,vera se ne stvara nekakvim ubedjivanjem,nego ako se ljudi zainteresuju za npr. pravoslavnu veru iz samog zivota pravoslavaca,to je uspeh.Nikako ubedjivati.

 

Shvatio sam.Ova tema sluzi da se uvelica pravoslavlje.

 

Ako pogledas obrnuto,da li se na ovom forumu velica satanizam,islam ili nesto trece ?

 

I o tome postoje teme.

 

ili,da li ne pravoslavlje treba da nestane sa ovog foruma da ne bi neko pomislio da se ovde ono velica ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedini preostali kvalitet Pravoslavlja danas vidim u antiglobalizacijskom karakteru i izrazito lokalnoj podeli. Vrši se lokalna podela duhovne vlasti na manje regionalne (samostalne) religijske jedinice koje u svakom trenutku mogu krenuti u kontraofanzivu bilo kom globalno organizovanom trendu.

 

To je ono što je danas bitno. Održavanje zdrave kontrateze onome što se istorijsko-dijalektički nužno nameće. Svaka priča o kvalitetima jedne takve religije je prevaziđena, jer njen smisao jeste da, kao i arapski fundamentalizam, utemelji autonomne i samostalne ideološke jedinice koje se stavljaju kao antiteza dominantnoj globalnoj tezi.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravoslavlje nikad nije ni gubilo svoje kvalitete, pa nemozhemo prichati o onima koji su ostali.

 

A to ne da nije bitno, nego suprotno, potpuno je nebitno. Uloga Pravoslavlje je vecj 2000 godina spasavanje ljudi.

 

Mene samo zanima, posto je ovde receno da je dolaskom Hrista zivot na zemlji dobio smisao i da je poboljsan, kako se tacno poboljsao.Vidim, grade se mnoge crkve, ''vernici'' doniraju ogromne sume novca crkvama u gradjenju i inim, krstovi na crkvama se optacu zlatom, dok, eto, moraju da se skupljaju pare putem sms-ova za sigurnu zensku kucu, bolnice i skole zavise od donacija za mrskog Zapada, kriminala nikad vise, ratova nikad vise, omladina izgubljena po splavovima i narodnjackim tuljenjima u Srba ili u potorsackom zombiranju na Zapadu, i sve tako, vera nikad slabija.Dakle, kako se TACNO zivot na zemlji poboljsao navodnim dolaskom i vaskrsenjem Hrista?

 

Tako shto je ljudima sada ponudjen izlaz iz toga, npr.....

 

pretpostavljam da je i holokaust stvar maste?

Jeste. Po zvanichnim podacima crvenog krsta po zavrshetku DSR nije bilo 400.000 mrtvih Jevreja- moja neka slobodna procena je 1.000.000 i uporedi to sa cifrom od 70.000 Jevreja u Vermahtu! A prvo su sojveti rekli 4.000.000, pa su onda demokrate naduvale do 6.Pa o chemu prichamo. Sve prostore dokle su doshli Nemci bogati Jevreji su napustili 2,3 godine pre pochetka rata. Pa pogledaj Sarajevo- vishe od 4.000 Jevreja je otishlo 37e za Ameriku- a ovi shto su ostali su pobijeni...

 

Православни...су вековима умирали за њу, а тек ће умирати.

 

 

Zasto zelis takvu buducnost svom narodu? Uostalom, kako se vidi i kako stvari teku, sa umiranjem za religiju je zavrseno za sva vremena, i dobro je sto je tako.

 

Kom narodu? Ovaj narod je Pravoslavan?

Kako zavrsheno, mudzhe svaki dan umiru za svoju. A stradanje Pravoslavnih cje tek da pochne, ono u Rimskom carstvu je bilo nishta...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Znam sta si hteo da kazes i zato sam reagovao, ovakvo kakvo je (a uvek je istovetno) tematika stradanja jevreja je tendenciozna.

mozda ce biti lakse za shvatanje ako povucem ovakvu paralelu:

- neki ljudi danas tvrde da u jasenovcu nije ubijen ni jedan srbin i izvore koji drugacije tvrde smatraju laznim i podmetnutim od strane komunista i jevrejske propagande (jer ces u vecini lista logora u spisama o holokaustu naci i jasenovac). postoje i oni koji broj stradalih srba procenjuju na 100-200, ne vise. u medjuvremenu, nesto vise o tom mestu se moze saznati na sajtu koji je posvecen, verovali ili ne upravo holokaustu: http://www.ushmm.org/wlc/en/index.php?ModuleId=10005449

i ovde: http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsourc.../Jasenovac.html

 

jel moze taj primer umesto jevreja? mada, meni oba imaju isto znacenje, i za njihovo negiranje se koriste ISTE metode i podrivanje istih izvora. prosto, negirati holokaust znaci negirati i stradanje sopstvrnog (srpskog) naroda u drugom svetskom ratu, jer se isti rezoni koriste za negiranje oba. stavise, jedna definicija reci "holokaust" se odnosi na jevreje, srbe, cigane, poljake, itd..

 

Famozni holokaust koji nas prati u stopu, ne usudjuj se da pomisis da ga nije bilo ili da ih nije stradalo u onom broju u kom si obavezan da mislis i navedes.

brojke u razlicitim izvorima variraju i meni je nehumano kad se ljudi prepucavaju da li je ubijeno X ili Y miliona ljudi. kao da je u tom slucaju tragedija duplo manja, prakticno zanemarljiva. mene je malo sramota (a mislim da bi i druge trebalo da bude) da iz udobnosti svoje fotelje licitiram koliko je hiljada i miliona ljudi pobijeno i da te aproksimacije koristim da bih umanjio ili uvecao nacije stradanje. po meni, nije primereno, pristojno niti moralno licitirati na tu temu.

 

Meni su Rusi, u svakom smislu blizi, kakve veze prosecni Srbin ima sa jevrejima?

meni je strana ideja da mi je neki narod blizi ili dalji od drugog. prosto, kad upoznam coveka, pri kraju liste stvari koje me o njemu zanimaju su njegova veroispovest, nacionalnost i slicno. upoznao sam i dobre i lose ljude razlicitih nacija, pa, ako je suditi po mom iskustvu, na osnovu toga se ne moze zakljuciti nista o covekovim kvalitetima. "kvalitete naroda" su pokusali da izmere i definisu neki ljudi u istoriji, nije da nisu. tako su na primer neki ustanovili da je "arijevkska rasa" najkvalitetnija. pretpostavljam da su ti poznate posledice takve kolektivne procene naroda. ako ce biti lakse za ilustrovanje, srbi su na toj skali kvaliteta bili jako nisko, te su zivoti pripadnika srpskog naroda prema tome i vrednovani.

 

hocu da kazem da je pripisivanje BILO KOJE osobine jednom NARODU, pogubna predrasuda sa posledicama koje su istorijiski dokazane kao lose.

 

Ne mogu da prihvatim holokaust kao neumitnost i istorijsku konstantu; medju tolikim primerima, taj ne mogu da prihvatim.

tvoje je pravo da prihvatis bilo sta ili da ne prihvatis. kao sto sam vec napomenuo, neki ljudi danas "ne prihvataju" ni stradanje srba u jasenovcu, banjici ili sajmistu, pa sa moje tacke gledista, ti delis isti nacin rezonovanja (pretpostavljam, ne i misljenje) sa njima.

inace, negiranje i "neprihvatanje" holokausta je narocito pustilo korenje u fundamentalistickim islamskim zemljama koje prednjace po zatucanosti, ali to je sad druga tema. recimo, doktorska disertacija ahmud abasa, a on je popularan u svom narodu, dovodi u pitanje masovno ubijanje jevreja u gasnim komorama. a vidim, ovih dana su u zemljama koje se granice sa izraelom popularne tribine na tu temu.

inace, interesanto je da anti-semitizam i negiranje holokausta ugalvnom nalazi plodno tle tamo gde je kler manje-vise preuzeo zakonodavnu i/ili sudsku vlast. mislim da je to nesto na sta treba obratiti paznju.

 

dokaza o holokaustu ima toliko da ne bi bio dovoljno 100 godina da ih jedan covek sve pregleda. jedan vrlo mali deo toga je:

-> ovde <-

http://shamash.org/holocaust/denial/nazi_doc.txt

http://shamash.org/holocaust/denial/summary.txt

 

net je prepun clanaka o tome sa sve fotografijama, knjge su takodje pune informacija od kojih su mnoge direktno iz nacistickih izvora, svedocenja samih pocinilaca -> ovde. to, naravno, ni iz bliza nije dovoljno ako je covek u glavi odlucio da su svi dokazi lazni. tom logikom je moguce racionalizovati i najbesmislenije teze.

 

ono sto je u velikom broju slucajeva dovoljno je, na primer, licno iskustvo. ali to u ovom slucaju, ne daj boze nikome. problem je sto mi na sve to gledamo sa distance i kad kazemo "holokaust", "logor", "istrebljivanje" i slicne reci, one nama imaju slabo znacenje i ne pogadjaju nas toliko koliko bi trebalo. ti i ja kad idemo da popravljamo zub, mi trazimo anesteziju, a ovamo se frljamo ciframa reda milion mrtvih i ne prihvatamo "konstante". danas imas klince koji su kao nesto "nacisti", loze se na to, a u zivotu nisu popili malo jaci samar... olako se izgovaraju neke reci jer nas ne pogadjaju direktno. istorija sluzi upravo zato da ih ne bismo olako izgovarali.

 

----

 

malo mi je glupo da ovde na forumu prepricavam ko mi je od rodbine bio u kom nacisticnom logoru. u svakom slucaju, ja sam imao tu priliku da iz prve ruke cujem sta se zaista desavalo, i to od ljudi koji su mi najblizi rod, te nemaju ni jedan razlog da me lazu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaginos,

 

jesi li ti svestan koliko ima sajtova o holokaustu i ko vodi te sajtove? Pored svih mogucih informacija koje kolaju internetom i knjigama, sanse su velike da se provlace i tacne i netacne informacije. Ja ne znam stvarno sta ti bi pa da povezujes holokaust sa Srbima, boze sacuvaj. Ostalo je dosta od glavnih ideja komunistickog jevandjelja na ovim prostorima, ali uprkos tome cinjenica je da se STRADANJE JEVREJA NE MOZE POREDITI SA NASIM STRADANJEM (jer smo suma sumarum mnogo gore prosli).

Mislim ovde pises kilometarske postove, trudis se da budu smisleni i sve to a postavis neka dva/tri sajta koja garant ni sam nisi istrazio i mislis da mozes da nekome dokazes da je proveravati holokaust nemoralno itd.

Postoje jaki dokazi da holokausta nije bilo i da nije postojala politka istrebljenja jevreja na tlu Evrope, ali tebe to ne zanima. Cisto da znas, holokaust nije aksiom i sve se moze proveriti. Za stradanje Srba moze ponovo, iako se sve zna. Jedina je razlika u tome sto Jevreju umeju da naplate taj "zlocin" izvrsen nad njima, a mi ne umemo iako smo doziveli pravi holokaust. Mislim, ne bi ni bili Jevreji da to ne rade.

 

ed: jeste oftopicenje, znam da je poltika zabranjena. Neka se nastavi o pravoslavlju.

Edited by Stribog

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni je strana ideja da mi je neki narod blizi ili dalji od drugog. prosto, kad upoznam coveka, pri kraju liste stvari koje me o njemu zanimaju su njegova veroispovest, nacionalnost i slicno.

 

 

1. cija je ovo izjava? (mrzi me da iscitavam sve unazad)

 

2. izjava je glupost. ako je neko musliman (primjera radi), to mnogo govori o njemu, njegovoj kulturi, nacinu zivota, mentalitetu i sl. isto tako i budista, ili neko deseti.

znaci kad upoznas Indijanca iz plemena Navaho, uvrijedices ga ako ga ne upitas za njegovo porijeklo (i jos gore ako mu kazes da je iz drugog plemena), njegove Bogove, molitve, i sve ostalo sto to nosi.

 

iz toga ispada da posto saznas da covjek zivi u vigvamu (a to saznas posljednje) - krenes da kontas da je totalni ludak :)

i nije preporucljivo nuditi balije slaninom - tako da, informisanost mnogo znaci ;)

 

 

 

To je takođe diskriminacija.

 

nego sta.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Маните се тих Јевреја, макар на овој теми. Сваког нормалног смара више та прича. Опсујеш црнцу мајку - расиста си, кажеш да Јевреји истребљују сабраћу арапске семите - антисемита си :confused:. Кажеш Јеврејину да је Јеврејин, одмах си антисемита. Докле више са тим глупостима. Било је злочина и над другим народима, па не видим да сваки дан плачу и позивају се на исте. Нико није чуо да се СОАД позива на турски злочин над Јерменима, кад их неко нападне. Чињеница је да су Јевреји "искористили" тај злочин не би ли поново направили државу. Чињеница је да га и дан-данас искоришћавају. Чињеница је да су тај злочин који називају холокаустом (приметих да је та реча резервисана за Јевреје, а за остале се говори геноцид) управо сами Јевреји највише изрелативизовали и да се грубо изразим, огадили народу, баш тим константним позивањем на исти, а да, при том, исто то што су њима радили они раде другима.

Исто ово важи и за Сребреницу. Где је тих 8000 и нешто људи? До сада су нашли нешто више од 2000. Шта је са осталима, постоје ли или су измишљени? Мислим, лако је наћи некога и запретити му доживотном робијом ако не призна неку цифру. Где су ти људи?

Такође, ако здраворазумски постаматрам ствари, бројка од преко 700000 убијених Срба само у Јесеновцу је претерана. Опет, ако неко у мом присуству каже да је убијено мање од 20000, добиће такве батине да ће зажалити што се родио.

Како неко рече, све се може поново испитати.

Што се мене тиче, злочин је злочин, сваки је страшан и не мери се бројем. Злочинима се не тргује.

 

Ако неко жели да прича о злочинима (о Другом светском рату и слично), нека отвори тему. Ја спам редовно чистим, а пљувања бити неће.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...