Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Kako je lepo zaboraviti nezgodne stvari kao sto je pokolj bogumila.

Gordost, opasan greh.Imas li monopol na istinu, ili si je samo ti, ili su je samo pravoslavci spoznali?

 

Poniznost? Skrusenost? Strah od Gospoda?

''Rekoh vam: Bogovi ste''. ''Ako se dvojica od vas sloze, i kazete onoj gori: pomeri se, pomerice se''.

 

Nagradno pitanje: ko je to rekao?

 

 

врло ми је драго што си се дотакао богумилске јереси.

надам се да си заиста читао историјске изворе, а не "рекла казала".

као прво, суштина богумислке јереси је у манихејству.

врло опасна јерес, која говори да је све што је од материје зло.

Свети Стефан Немања је случајно сазнао од жене великаша

да је та јерес узела маха у Србији па ина двору.

и никаквог покоља није било (типа покоља "крижара")

већ је био сукоб две војске, у којој су Православни, милошћу Божијом однели победу.

и пре тога су богумили инили насиља по српским земљама, ли не само по њима већ и другим земљама овог региона.

колико ми се чини, били су раширени и по Западу.

 

што се тиче "монопола на истину", нико није рекао да је ја поседујем.

то је брате, нека "гуру" прича. ако знаш историју, а требало би да је знаш,

видећеш да су Праваославни увек страдали због чувања и верности Истини.

опет, поовићу, читај мало шта се догодило у не тако далекој прошлости нпр. у Беогаду 1937. године.

Истина је Господ наш Исус Христос (Јн. 14:6). (оно су Његове речи којеси навео)

да, Православни су спознали Истину јер су вековима умирали за њу, а тек ће умирати.

 

или су је можда спознали рациоиналисти, или сатансисти, или Блавацка, или гностици, или Арије, или несторијанци, или монофизити, или паписти, или 23000 протестантских "цркава"?

 

ако говориш о наградном питању,

врати се мало на претходне постове па опет прочитај шта ја писах.

застани, па крени да куцаш по тастатури.

 

и погани сатана дрхти од Христа. мали погани пацовчић.

 

 

свако добро брате мој.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocigledno ne mozemo ravnopravno da pricamo jer uvek se u pricu uvodi Gospod, koji je Bogocovek.

Iza komunizma stoje ljudi koji su smrtni i mozes za njih da pricas sve gadosti ovoga svera, a o njemu ne moze tako da se prica jer je nesto sasvim drugo.Zamisli jednu situaciju.Tvoj pradeda bio pagan i kad ti trebas da stasas u coveka, krene prica o nekom Bogocoveku i ti sada trebas da odbacis dosadasnje verovanje i da se poklonis tom Bogocoveku. Sa tom pricom O isusu ponasas se kao da je vreme pocelo pre 2000 god. Jel to normalno covece? Zasto se ne zainteresujes kako se zivelo pre 10.000 godina? Mozda su tada ljudi bili srecni i zadovoljniji i bez Hrista, jel si razmisljao o tome?Ako nisi obisao sela Srbije onda pogledaj reportaze koje daje RTS. Videces koliko je paganizam zastupljen u narodu. Jel znas zasto ti ovo kazem? Sve sa ciljem da ti docaram malo da vreme nije pocelo pre 2000 god kako ti mislis.I pre tog Bogocoveka ljudi su se ljubili, smejali, radovali otapanju snega, slavili rodjenje, sahranjivali...Te prethodne religije su isto bile od nekog Boga, ali su nestale zbog religije koja je nastupila od nekog "boljeg" Boga, bas trezveno.

Kroz nasu zemlju su protutnjeli krstaski ratovi i neki nasi tadasnji vladari su morali da pomognu u vojsci.Nasi pravoslavci su ginuli za sultana jel su nasi vazali bili u obavezi da po potrebi daju odredjeni broj vojnika.To fakticki znaci da je pravoslavac nekada seko' sabljom drugog pravoslavca. Gde ces gore? Nasa plava krv nista ne zaostaje za tom zapadnom, koju pljujes. Vlastela se bila oko prestola a jadan narod radio za saku pasulja ceo dan.

Carigrad?

Vidis, pisac "Stefan Cvajg", Austrijanac opisuje da je carigrad pao pod velikom najezdom osmalnija. Posekli su celu sumu, prevezli preko debla brodove i pojavili se na nebranjenom delu mora. Uz to su obecali svim vojnicima da dele plen iz grada itd.

Dok Milorad Pavic, znamo ko je, u "Srpskim Pricama" kaze kako Carigrad nikada ne bi pao da nije neki Pravoslavac otvorio vrata grada.Da ti dam Pavicev mail da mu malo ocitas lekciju.

Sto se tice crkve, uvek je bilo, kolko para- tolko muzike.

Hram

Ja mislio da smo pred Hristom svi jednaki i anonimni, barem u Pravoslavlju.

matatrtaDgrejt,

I Budizam je teznja ka mnogo vecem idealu.

ljudi nikada nisu, niti ce biti sposobni da zive idealno. To je cela poenta moga posta. Ja branim komunizam zato sto je pokusao da sprovede neki ideal. Naravno zbog gramzive osobine coveka taj pokusaj je zavrsio tragicno. Hriscanstvo se bori sa ljudskom pohlepom 2000 god, pa opet rezultati su slabi.

 

 

чекај, како је било пре Христа? јел си читао можда о култу Молоха?

а шта је радио Монтезума а шта и дан данас раде на окултном Тибету?

шта раде Шри Раџниш, Мун, Ауробиндо, Џим Џонс...

шта је радио онај несрећник Кроули?

пази за сваки покољ имаш "теолошко" оправдање...

 

ако погледаш мало боље видећеш да је заиста само са Христом кренула промена у свести људи.

довољно је само рећи каква је промена била у сексуалној револуцији.

хришћанство је мушкарца враило жени. (сетио се древне Грчке)

која је од паганских тадашњих, па и садашњих религија нудила човеку оно што му Христос нуди?

паганске религије су у суштини исте. клањање природи, идолима

(сад, да ли је то Бекам или је камени кип перуна или цезара) у суштини нема разлике.

да су се љубили, грлили, веселили, да ли би грчки философи рекли "само неки Бог може спасити свет"?

 

Милорад Павић је документовани масон. то зна и мало дете.

 

будизам је религија песимизма. људи тежемда се утопе у несвесно. желе да не постоје.

нису у стању да издрже постојање као личности,

не желе да се боре за човекову суштину која јесте ЛИЧНОСТ.

 

зашто је Гаутама рекао демону (он о томе јасно говори, не крије)

да је дошао да спаси и људе и богове. ако је то виши идеал, како то да онда јадни и несрећни човек може да спасава богове?зашто тежи у нирвану, која је небиће, непостојање, зар је то виши идеал?

како је завршио Кобејн који је само практично извршио оно што проповеда будизам? (у будизму, многи људи не знају да постоји и "самади", који може бити успешан и неуспешан. Кобејнов самади - "највише стање сједињења" - је било успешно).

то је брате мој, велика празнина у души човека. то је нихилизам.

то је одсуство сваког смисла. (Логоса - имена Христовог).

то је религија данашњих младих људи.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

чекај, како је било пре Христа? јел си читао можда о култу Молоха?

а шта је радио Монтезума а шта и дан данас раде на окултном Тибету?

шта раде Шри Раџниш, Мун, Ауробиндо, Џим Џонс...

шта је радио онај несрећник Кроули?

пази за сваки покољ имаш "теолошко" оправдање...

 

ако погледаш мало боље видећеш да је заиста само са Христом кренула промена у свести људи.

довољно је само рећи каква је промена била у сексуалној револуцији.

хришћанство је мушкарца враило жени. (сетио се древне Грчке)

која је од паганских тадашњих, па и садашњих религија нудила човеку оно што му Христос нуди?

паганске религије су у суштини исте. клањање природи, идолима

(сад, да ли је то Бекам или је камени кип перуна или цезара) у суштини нема разлике.

да су се љубили, грлили, веселили, да ли би грчки философи рекли "само неки Бог може спасити свет"?

 

Милорад Павић је документовани масон. то зна и мало дете.

 

будизам је религија песимизма. људи тежемда се утопе у несвесно. желе да не постоје.

нису у стању да издрже постојање као личности,

не желе да се боре за човекову суштину која јесте ЛИЧНОСТ.

 

зашто је Гаутама рекао демону (он о томе јасно говори, не крије)

да је дошао да спаси и људе и богове. ако је то виши идеал, како то да онда јадни и несрећни човек може да спасава богове?зашто тежи у нирвану, која је небиће, непостојање, зар је то виши идеал?

како је завршио Кобејн који је само практично извршио оно што проповеда будизам? (у будизму, многи људи не знају да постоји и "самади", који може бити успешан и неуспешан. Кобејнов самади - "највише стање сједињења" - је било успешно).

то је брате мој, велика празнина у души човека. то је нихилизам.

то је одсуство сваког смисла. (Логоса - имена Христовог).

то је религија данашњих младих људи.

 

 

додао бих још нешто брате суми у вези твојих постова.

без љутење, лично мало су ми конфузни,

мало се држиш комунизма, па онда говориш о својој баки,

која је очигледно била истински хришћанин.

 

да, поновићу, мени смета комунизам јер је он заклети комунизам свега људског.

и поново ћу навести ГУЛАГ, црвену Кину, (обавезне абортусе),

Пол Пота, Тита, Стаљина, Лењина, Туркемнбашу...

 

сва његова "лепота" и све идеје потичу из хришћанства - читај Дела Апостолска.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

vi mene ljudi tolko zbunite sa svojim postovima da ja prosto izgubim zelju da se ponovo pojavljujem ovde i citam ovo.

 

odakle ti da je milorad pavic mason?

 

kako je budizam religija pesimizma? jeste da je njihova vera zasnovana na nihilizmu (ako sam dobro upucena) ali zar to nije i svaka druga vera/religija (pa i hriscanstvo-pravoslavlje)? ja se izvinjavam ako sam nekog uvredila ovim, nije mi to bila namera, ali napravili ste mi konfuziju... ima toga jos ali necu sad...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgovoricu za Pavica, mrzi me da prekucavam ceo intervju pa dajem samo isecke, nalazi se u Playboy magazinu, br.5, maj 2004.

 

"... da nam svaka veza sa svetom, pa i masonska, moze samo da koristi.

Mislim da je masonerija u nasoj zemlji bila dugo uspavana. Da je ona pocela svoje korake tek nedavno da pravi i da jos nije prelezala sve svoje decje bolesti. Dakle, ona mora jos da radi na tome, mora da gleda kako se to radi u svetu"

 

Playboy: Jedan u nizu traceva koji kruze o Vama, jeste da je Hazarski recnik postigao toliki uspeh onoga trenutka kada ste, de facto, primili tu masonsku inicijaciju?

 

"Tu postoje dve stvari. Prva, to se nije dogodilo u isto vreme. Druga je, ipak, zamisljanje kako te stvari funkcionisu, na jedan naivan nacin"

---------------

Dakle, ni u jednom momentu ne porice, cak "to se nije dogodilo u isto vreme", sto znaci da su se obe stvari dogodile: i inicijacija i uspeh knjige.

On je mason 100%, van svake sumnje.

 

Oprostite na sablazni (izvor intervjua) ali ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

као прво, суштина богумислке јереси је у манихејству.

врло опасна јерес, која говори да је све што је од материје зло.

Свети Стефан Немања је случајно сазнао од жене великаша

да је та јерес узела маха у Србији па ина двору.

и никаквог покоља није било (типа покоља "крижара")

већ је био сукоб две војске, у којој су Православни, милошћу Божијом однели победу.

и пре тога су богумили инили насиља по српским земљама, ли не само по њима већ и другим земљама овог региона.

колико ми се чини, били су раширени и по Западу.

 

Zanimaju me ti istorijski izvori koji kazu da je bilo sukoba dve vojske.KOliko se zna, pokolja bogumila bilo je i u Bosni, iskljucivo zato sto su bogumili predstavljali ''jeres'', odnosno pretnju poretku.Nisu bili rasireni na zapadu, sem na jugu Francuske, gde su potpuno istrebljeni, ukljucujuci i zene i decu; racuna se pokolj oko 50 000 ljudi.Sad, da li je rimokatolicka crkva ucinila uslugu hriscanstvu kao takvom koljuci zene i decu?

Zanima me i kako je i zasto Stefan Nemanja ''svet'' i koja su to nasilja bogumili cinili po srpskim i drugim zemljama.

 

да, Православни су спознали Истину јер су вековима умирали за њу, а тек ће умирати.

 

Zasto zelis takvu buducnost svom narodu? Uostalom, kako se vidi i kako stvari teku, sa umiranjem za religiju je zavrseno za sva vremena, i dobro je sto je tako.

 

или су је можда спознали рациоиналисти, или сатансисти, или Блавацка, или гностици, или Арије, или несторијанци, или монофизити, или паписти, или 23000 протестантских "цркава"?

 

Ti to ne mozes da znas, to ne mogu da znam ni ja, jer je istina od pocetka veka i sveta individualna; svako nametanja ''svoje'' istine drugima redovno se zavrsava velikom nesrecom, kao sto se videlo, upravo, kroz istoriju.I na kraju od istine ne ostane nista, samo mnogo uzalud prolivene krvi.

 

будизам је религија песимизма. људи тежемда се утопе у несвесно. желе да не постоје.

нису у стању да издрже постојање као личности,

не желе да се боре за човекову суштину која јесте ЛИЧНОСТ.

 

зашто је Гаутама рекао демону (он о томе јасно говори, не крије)

да је дошао да спаси и људе и богове. ако је то виши идеал, како то да онда јадни и несрећни човек може да спасава богове?зашто тежи у нирвану, која је небиће, непостојање, зар је то виши идеал?

 

Sustina budizma nije nirvana, jer je ona samo jedno od stanja koja se mogu dostici, a i takva nije poslednja stanica.Sustina budizma je ''dukkha'', nestalnost, koja je uzrok patnje na ovom svetu, a ta nestalnost je posledica nestalnosti uma; vezbanjem i koncentracijom uma nestalnost moze da se prevazidje.

NIrvana se, uostalom, prevodi kao ''ne-postojanje'', postojanje negativne vrste, oslobodjeno netsalnosti, nigde se nije pomenula nesvesnost kao takva.Dakle, budizam je izrazito optimisticna religija, odnosno ucenje tokom vekova pretvoreno u religiju, koje pruza mogucnost oslobodjenja od patnje, u ovom zivotu.

A zivo me zanima i sta se to danas radi na ''okultnom'' Tibetu.

 

Милорад Павић је документовани масон. то зна и мало дете.

 

Jeste mason.Pa sta? Da li ga to cini losim piscem ili losim covekom?

 

 

 

Svako dobro i tebi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedan od brace,

Prvo da ti povezem moju prababu, Pavica i komunizam.

Ti citas ono sto zelis da procitas, preskaces redove. Hteo sam da kazem da ako je narod ISTRAJAN u veri treba mnogo nedaca da se udruzi da slomi jedan narod. Posto nas narod nije bio istrajan u veri mnogi su poklekli pod komunizmom, jel to tacno?Ja sam samo uzeo moju prababu kao primer da je istrajala u veri, kao i drugi, ne kazem mnogi drugi jel mnogi nisu.Sta povezuje Pavica sa ovom pricom? Mason, teska rec ali mi ide u prilog u ovoj prici. Jel imas predstavu koliko je taj mason prodao knjiga???Prodao je vise nego sto su se prodale sve knjige koje propagiraju pravoslavlje u zadnjih 20 god.Jel ti to nesto govori? Verovatno ne ali ja cu da ti kazem : Ovaj "pravoslavni" narod ima svest i odlucuje sam sta ce da cita, jede i kako da razmislja. Znaci vise mu se svidja Pavic nego neki velikani pravoslavlja, zasto? Pitaj narod. Sa druge strane Aleksandar Dima je prodao vise knjiga nego sve crkvene knjige u njegovo vreme, zasto? Pa vise je obicnom prostom narodu odgovaralo da cita "tri musketara" nego verske price. Kazes bogumilska vojska, bravo! Jel ti to nesto govori?Ja cu da ti kazem: To ti je dokaz da su od vajkada ljudi tezili da biraju a ne da im se nesto namece.Vojska? pa u to vreme nije tek tako iz sume mogla da se pojavi neka vojska,znalo se ko ima vojnike.Iz tvojih postova moze da se zakljuci da je samo pravoslavlje ispravno na celoj zemaljskoj kugli, sve druge religije i ucenja imaju rupe, skroz su neprimerene coveku kao bicu. Pretpostavljam da si predstavnik svestenstva cim imas ovolike knjiske istorijske izvore.Sve je to lepo i pohvalno, ali stoji jedna cinjenica : to sto citas je nastalo kao produkt hriscanske svesti i kao takvo ne moze da bude opsteprihvaceno za ceo svet.

Za kraj navescu ti jednu pricicu iz zivota

dijalog je sledeci

Kum : Zdravo kume, posto ce uskoro biti vencanje treba mi tvoja krstenica

Ja : Ja, kume nemam, nisam krsten

Kum : Dobro kume nije problem ima jos sedam dana, mozes to da obavis narednih dana.

Ja : Izvini kume ja ne mogu to tek tako, ako budem osetio da treba da se krstim ja cu to uraditi.

Kum : Ma hajde kume, ucini to zbog mene...

Ja : Kako bi bilo da ja od tebe trazim da se ne vencas u crkvi?

Kum : pa dobro onda moracu da potrazim drugog kuma.

 

Mnogim ljudima je krstenje tek onako, na zalost. Zato ne mozemo ni da istrajemo u veri. Pomiri se sa cinjenicom da su polovina naseg naroda parcijalni vernici, postuju Boga samo kada ih stisne nevolja ili uzimaju iz religije sto im odgovara i mesaju to sa paganizmom.Parcijalnih vernika je oduvek bilo i bice, to je dokaz da pravoslavlje nije savrseno, kao ni jedna druga religija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimaju me ti istorijski izvori koji kazu da je bilo sukoba dve vojske.KOliko se zna, pokolja bogumila bilo je i u Bosni, iskljucivo zato sto su bogumili predstavljali ''jeres'', odnosno pretnju poretku.Nisu bili rasireni na zapadu, sem na jugu Francuske, gde su potpuno istrebljeni, ukljucujuci i zene i decu; racuna se pokolj oko 50 000 ljudi.Sad, da li je rimokatolicka crkva ucinila uslugu hriscanstvu kao takvom koljuci zene i decu?

Zanima me i kako je i zasto Stefan Nemanja ''svet'' i koja su to nasilja bogumili cinili po srpskim i drugim zemljama.

Zasto zelis takvu buducnost svom narodu? Uostalom, kako se vidi i kako stvari teku, sa umiranjem za religiju je zavrseno za sva vremena, i dobro je sto je tako.

Ti to ne mozes da znas, to ne mogu da znam ni ja, jer je istina od pocetka veka i sveta individualna; svako nametanja ''svoje'' istine drugima redovno se zavrsava velikom nesrecom, kao sto se videlo, upravo, kroz istoriju.I na kraju od istine ne ostane nista, samo mnogo uzalud prolivene krvi.

Sustina budizma nije nirvana, jer je ona samo jedno od stanja koja se mogu dostici, a i takva nije poslednja stanica.Sustina budizma je ''dukkha'', nestalnost, koja je uzrok patnje na ovom svetu, a ta nestalnost je posledica nestalnosti uma; vezbanjem i koncentracijom uma nestalnost moze da se prevazidje.

NIrvana se, uostalom, prevodi kao ''ne-postojanje'', postojanje negativne vrste, oslobodjeno netsalnosti, nigde se nije pomenula nesvesnost kao takva.Dakle, budizam je izrazito optimisticna religija, odnosno ucenje tokom vekova pretvoreno u religiju, koje pruza mogucnost oslobodjenja od patnje, u ovom zivotu.

A zivo me zanima i sta se to danas radi na ''okultnom'' Tibetu.

Jeste mason.Pa sta? Da li ga to cini losim piscem ili losim covekom?

Svako dobro i tebi.

 

 

 

очигледно да знаш да је био сукоб две војске, а не "покољ".

изворе које ти могу навести, за тебе ће бити неверодостојни.

опет, изворе који су писани у наше "просветљено време" у задњих 50 година,

ја не могу да прихватим са поверењем.

нећеш ми замерити.

опет покоље су чинили римокатолици, Православни нису.

то су две одвојене религије. по опажању једног адвоката,

ислам и Православље су у неким ставрима ближи, од Православља и папизма.

па знаш шта, по некој логици мислим твојој, испада да треба сваког пустити да ради шта хоће, чак и ако је стварна претња поретку. да пустим сатанисте да вршљају и да преврћу гробља? да пустим јогине и тоталитарне секте да од људских мозгова праве кашу?

 

никакву такву будућност ја не желим било коме, поготову свом народу.

на Литургији се молимо за "мир свега света... за сједињење свих,

за изобиље плодова земаљских и времена мирна..."

одакле ти онда то?

ја то говорим зато што је то историја вековима потврђивала.

а брате мој, живи били па видели,

врло брзо ће "фундаменталисти, фанатици, мрачњаци" - Православни бити прогоњени.

не зато што ја тако желим, него зато што ствари иду у том правцу.

"Ако је Мене свет омрзнуо знајте да ће и вас омрзнути".

 

Истина је Личност. Исус Христос. Онај ко је Њега спознао, тај је спознао и Истину.

 

ти кажеш суштина будизма је несталност која је узрок патње.

суштина те религије је узрок патње.

и онда на крају кажеш да је та религија оптимистична?

не, нирвана је непостојање.

ти своје постојање осећаш, доказујеш својом СВЕШЋУ,

(делом твоје личности која се назива ДУХ)

којом се управо и разликујеш од животиња.

во, коњ и медвед брате мој, нису свесни свог постојања.

 

ако мислиш да јесу, онда је у тој фиософији најгоре понижење за човека.

изједначавти "круну стварања" са неразумним животињама.

 

ево, да не наводим "фанатике", нађи негде мемоаре Александре Нил,

путописца из Енглеске која је проборавила две године на Тибету,

па ћеш видети шта се тамо ради.

њен коментар када се вратила из те земље је врло занимљив

"Тибет је земља демона".

као друго, нађи о повезаности тибетанских лама са нацистима

и њиховим подухватима у борби са Русима на граници са Кином.

завеса која преграђује олтар у тибетанском манастиру у Ласи је сачињен од људске коже.

опет то је општепозната чињеница, за сваког ко је читао о њиховим ритуалима.

 

ја не говорим ништа против људи, и они су иконе Бога Живога,

све време говорим да је то потпуно погрешно учење,

и то је она истина Писма да "су сви богови незнабожаца демони".

 

свако добро

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vera (religija, kako je neki zovu) se ne odrzava sama od sebe niti je ona svrha samoj sebi, ona postoji za ljude; ljudi su onaj krucijalni element za njeno odrzavanje i sto je covek cistiji to je i njegova vera cistija i obratno; vera je i model i nacin razmisljanja i skup svih delatnosti jednoga coveka i stoga je vrlo bitna (da ne kazem neophodna), sto se manje misli sudara u coveku to je njegova vera cvrsca i plodonosnija; najveca borba verujuceg coveka je borba sa svetom, kada prestane da se bori sa svetom u sebi on je slobodan i prema njemu i prema ljudima, covek cvrst u veri tj. Pravoslavlju je daleko najslobodnija jedinka na planeti jer ne sluzi svetu (a necastivi je knez ovoga sveta, upamtite) vec Gospodu, odnosno svetlosti.

 

Ne moze nikako da se kaze da je svetlost pogresna samo zato ako je covek ne vidi ili ne zeli da je vidi; ne moze se reci da Bog ne postoji zato sto neko ne zeli da veruje u Njega, ne moze se reci da je ideja Pravoslavlja losa samo zato je covek slab da se bori sa sobom i svojim problemima, covek je lenj i zato trazi mane i nesavrsenosti u svemu, pri tom on kao i dodje do nekih zakljucaka sto ga navodi na pomisao da je izuzetno pametan i eto sujete koja guta sve pred sobom a sujeta je nezamislivo snazan i nemilosrdan demon.

 

Odgovore traziti tamo gde postoje a Pravoslavlje nudi odgovor na sve, apsolutno sve;

nije sramota imati ucitelja, nikako nije za stid biti ucenikom;

ne postoji osoba koja zna sve niti osoba koja treba da zna sve ali treba biti otvoren

i pokusati proucavati nesto bez predrasuda.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedan od brace,

Prvo da ti povezem moju prababu, Pavica i komunizam.

Ti citas ono sto zelis da procitas, preskaces redove. Hteo sam da kazem da ako je narod ISTRAJAN u veri treba mnogo nedaca da se udruzi da slomi jedan narod. Posto nas narod nije bio istrajan u veri mnogi su poklekli pod komunizmom, jel to tacno?Ja sam samo uzeo moju prababu kao primer da je istrajala u veri, kao i drugi, ne kazem mnogi drugi jel mnogi nisu.Sta povezuje Pavica sa ovom pricom? Mason, teska rec ali mi ide u prilog u ovoj prici. Jel imas predstavu koliko je taj mason prodao knjiga???Prodao je vise nego sto su se prodale sve knjige koje propagiraju pravoslavlje u zadnjih 20 god.Jel ti to nesto govori? Verovatno ne ali ja cu da ti kazem : Ovaj "pravoslavni" narod ima svest i odlucuje sam sta ce da cita, jede i kako da razmislja. Znaci vise mu se svidja Pavic nego neki velikani pravoslavlja, zasto? Pitaj narod. Sa druge strane Aleksandar Dima je prodao vise knjiga nego sve crkvene knjige u njegovo vreme, zasto? Pa vise je obicnom prostom narodu odgovaralo da cita "tri musketara" nego verske price. Kazes bogumilska vojska, bravo! Jel ti to nesto govori?Ja cu da ti kazem: To ti je dokaz da su od vajkada ljudi tezili da biraju a ne da im se nesto namece.Vojska? pa u to vreme nije tek tako iz sume mogla da se pojavi neka vojska,znalo se ko ima vojnike.Iz tvojih postova moze da se zakljuci da je samo pravoslavlje ispravno na celoj zemaljskoj kugli, sve druge religije i ucenja imaju rupe, skroz su neprimerene coveku kao bicu. Pretpostavljam da si predstavnik svestenstva cim imas ovolike knjiske istorijske izvore.Sve je to lepo i pohvalno, ali stoji jedna cinjenica : to sto citas je nastalo kao produkt hriscanske svesti i kao takvo ne moze da bude opsteprihvaceno za ceo svet.

Za kraj navescu ti jednu pricicu iz zivota

dijalog je sledeci

Kum : Zdravo kume, posto ce uskoro biti vencanje treba mi tvoja krstenica

Ja : Ja, kume nemam, nisam krsten

Kum : Dobro kume nije problem ima jos sedam dana, mozes to da obavis narednih dana.

Ja : Izvini kume ja ne mogu to tek tako, ako budem osetio da treba da se krstim ja cu to uraditi.

Kum : Ma hajde kume, ucini to zbog mene...

Ja : Kako bi bilo da ja od tebe trazim da se ne vencas u crkvi?

Kum : pa dobro onda moracu da potrazim drugog kuma.

 

Mnogim ljudima je krstenje tek onako, na zalost. Zato ne mozemo ni da istrajemo u veri. Pomiri se sa cinjenicom da su polovina naseg naroda parcijalni vernici, postuju Boga samo kada ih stisne nevolja ili uzimaju iz religije sto im odgovara i mesaju to sa paganizmom.Parcijalnih vernika je oduvek bilo i bice, to je dokaz da pravoslavlje nije savrseno, kao ni jedna druga religija.

 

 

нисам представник свештенства.

ја сам неко ко је прошао раније све те тибетанске, будистичке "науке", мантре, тао...

осетио на својој кожи.

Богу хвала па не одох предалеко.

знаш оно кад босанца питају јел читао "На Дрини ћуприја", а он "Ћуј чито! ОДО!"...

 

 

ти исправно примећујеш разлоге зашто је вера опала, и то ти смета.

а онда ти смета, када ја верујем да је Православље Истина (значи апсолутна вредност) - не оно што људи својим умовима криве, мењају због "социолошких, културолошких и историјских" разлога,

већ оно ШТО ЈЕ УВЕК ИСТО. Истина је Личност Христова.

Ко позна Личност Христа Богочовека, тај има и Истину.

 

нико никад није страдао за своју Веру, колико Православни за своју.

мартир - са грчког преведено значи мученик.

али значи и СВЕДОК. Сведок Христа Бога Живога.

како рече један писац, "знаш ипак ја више верујем оним људима који су за своју веру ишли и под нож".

значи, себе жртвовали, а не друге (типа самоубице у "име Бога").

 

и видиш, постоје у једној Цркви два дела - организација (храмови, службе, одежде, хуманитарна друштва...) и Организам - Тело Христово.

суштина је Организам. никако не сме да се говори да је организација непотребна,

то никад нико ко иоле познаје учење не би могао да каже.

 

али суштина је у Организму. у мистичком Телу. у уподобљавању Богу.

мислим да мало чешће нестаје онај део Цркве - Организма

испред очију многих а остаје само организација "институција".

 

Бог постаде човек да би човек постао бог (по благодати). - основна истина, онтолошка истина.

 

 

праштајте браћо, ако неког увредих.

нек вас Благи Христос све сачува.

 

збогом

 

----------------------------------------------------

 

 

само још да додам за читање Пвићевих књига и књига Отаца.

видиш, његове књиге можеш да нађеш и на "божићном" сајму

у дому синдиката који је 98% чисти окултизам.

а где можеш да нађеш књиге Отаца?

друго, кнезу овог света много више одговара да се читају књиге таквих писаца него Павића.

да ли ће се читати можда књиге

које су писане од стране сличних Павићу кроз пола века, а не кроз више.

 

а колико траје Јеванђеље. толико напдано, клеветано, проналажено "ново, оригинално"

 

па опет, ту је и светли Истином.

 

збогом брате.

 

---------------------------------

Само сам средио дупло цитирање, ништа није мењано.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

очигледно да знаш да је био сукоб две војске, а не "покољ".

изворе које ти могу навести, за тебе ће бити неверодостојни.

опет, изворе који су писани у наше "просветљено време" у задњих 50 година,

ја не могу да прихватим са поверењем.

нећеш ми замерити.

опет покоље су чинили римокатолици, Православни нису.

то су две одвојене религије. по опажању једног адвоката,

ислам и Православље су у неким ставрима ближи, од Православља и папизма.

па знаш шта, по некој логици мислим твојој, испада да треба сваког пустити да ради шта хоће, чак и ако је стварна претња поретку. да пустим сатанисте да вршљају и да преврћу гробља? да пустим јогине и тоталитарне секте да од људских мозгова праве кашу?

 

Ne, nisam nigde procitao da je bio posredi sukob dve vojske.

Da, treba pustiti ljude da rade sta hoce sve dok to sto rade ne skodi drugim ljudima.

 

ти кажеш суштина будизма је несталност која је узрок патње.

суштина те религије је узрок патње.

и онда на крају кажеш да је та религија оптимистична?

не, нирвана је непостојање.

ти своје постојање осећаш, доказујеш својом СВЕШЋУ,

(делом твоје личности која се назива ДУХ)

којом се управо и разликујеш од животиња.

во, коњ и медвед брате мој, нису свесни свог постојања.

 

Ne, sustina budizma je eliminisanje uzroka patnje.Svest je ego, um koji se menja i nikada nije isti.Budizam omogucuje spoznavanje sustine uma i dolazak do onoga sto je iza uma.

I da, samtram da zaivotinje poseduju razumevanje, da osecaju i da su sposobne za komunikaciju sa nama.Ljudi su kruna stvaranja, zasto, zato sto tako pise?

 

врло брзо ће "фундаменталисти, фанатици, мрачњаци" - Православни бити прогоњени.

не зато што ја тако желим, него зато што ствари иду у том правцу.

"Ако је Мене свет омрзнуо знајте да ће и вас омрзнути".

 

Ko ce da ih progoni, gde, kako? Koliko vidim, i po nekim desavanjima u skorije vreme, upravo je suprotno: pravoslavna crkva progoni, zabranjuje i pritiska sve sto ona smatra stenim i satanistickim.A sustina toga , kao i svakog totalitarnog sistema (a ovde mislim na crkvu kao sistem, ne licnu veru) je strah od drugoga i nesigurnost u svoja ubedjenja.Neko ko je apsolutno siguran da zna istinu i cvrsto veruje, nema razloga da zabranjuje bilo sta, jer ga ne dotice.

 

ево, да не наводим "фанатике", нађи негде мемоаре Александре Нил,

путописца из Енглеске која је проборавила две године на Тибету,

па ћеш видети шта се тамо ради.

њен коментар када се вратила из те земље је врло занимљив

"Тибет је земља демона".

као друго, нађи о повезаности тибетанских лама са нацистима

и њиховим подухватима у борби са Русима на граници са Кином.

завеса која преграђује олтар у тибетанском манастиру у Ласи је сачињен од људске коже.

опет то је општепозната чињеница, за сваког ко је читао о њиховим ритуалима.

 

tesko je zapadnom, hriscanskom umu da shvati nesto sto je potpuno razlicito.A ako je videla nesto sto je uplasilo, to je svakako deo Bon religije, koju je budizam u velikoj meri potisnuo.

Veze tibetanskih lama sa nacistima nisu nikada dokazane i plod su maste popularnih autora kao sto je onaj sto napisa ''Koplje sudbine''.Budizam kao sistem/religija raumevanja, meditacije, tolerancije i ljubavi nema nikakvih dodirnih tacaka sa nacizmom.

Smatram krajnje neprimerenim da hriscanstvio optuzuje druge religije za bilo sta; suvise krvi je proliveno zbog hriscanstva.

 

само још да додам за читање Пвићевих књига и књига Отаца.

видиш, његове књиге можеш да нађеш и на "божићном" сајму

у дому синдиката који је 98% чисти окултизам.

а где можеш да нађеш књиге Отаца?

друго, кнезу овог света много више одговара да се читају књиге таквих писаца него Павића.

да ли ће се читати можда књиге

које су писане од стране сличних Павићу кроз пола века, а не кроз више.

 

а колико траје Јеванђеље. толико напдано, клеветано, проналажено "ново, оригинално"

 

Da ima ''okultnih'' knjiga, ima, i ne vidim u cemu je probelm ako nije u pomenutom strahu od razlicitog.Knjige Otaca mogu da se nadju u crkvenim prodavnicama i mnogim knjizarama, tako da ni tu ne vidim problem.

Pavic ce se sigurno citati za 50 godina, kao sto se danas citaju mnogi pisci koji nisu bili hriscanskih uverenja.

 

и видиш, постоје у једној Цркви два дела - организација (храмови, службе, одежде, хуманитарна друштва...) и Организам - Тело Христово.

суштина је Организам. никако не сме да се говори да је организација непотребна,

то никад нико ко иоле познаје учење не би могао да каже.

 

али суштина је у Организму. у мистичком Телу. у уподобљавању Богу.

 

Upravo tako.A ta sustina nestaje zbog neprimerenih postupaka delova tog tela, naime svestenika.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Немам воље ни времена па ћу бити кратак...

 

@Шуми

 

Pa vidis deca se prave sexom. Ako bi supruznici koji su katolici, pridrzavali, nekog njihovog "pravila" da mogu da vode ljubav samo oprani i to cini mi se zadnje subote u mesecu (mozda gresim ali se svodi na neku subotu), onda bi se oni ugasili odavno. Medjutim sex sex sex....i eto dece. Mnogi ljudi ne bi stali pred oltar da ona nije ostala u drugom stanju. A sta je to? Sex sex sex sex...

Ниси схватио шта сам хтео да кажем. Да, децу се праве сексом, али кад ЖЕЛИШ да их правиш. Рађају се кад их направиш и одлучиш да их у утроби убијеш. Капираш сад?

 

Za onu devojku sam hteo da kazem da je zivela po nekim religijskim "pravilima" i ubedjenjima. Naljutila se sto sam je positovetio sam majmunom od koga je mozda i postala. Rekla mi je dureci se da je Bog stvorio coveka. Kada je osvanuo novi dan usli smo u darvinizam u koji ona svesno ne veruje ali podsvesno sprovodi.

Чекај, значи да ако се туцаш онда си дарвиниста? И даље не разумем, опрости.

 

Vratite se malo dublje u proslost pre Hrista i docicete do zakljucka da se nista radikalno nije izmenilo "dolaskom" Hrista.

 

Све се изменило, живот је добио смисао. Поред тога, све се базира на Хришћанству, закони, морал и све остале вредности.

 

ZASTO TEBI SMETA KOMUNIZAM KOJI PROPAGIRA JEDNU SASVIM NAPREDNU IDEJU?

Комунизам не пропагира ништа што Хришћанство већ није пропагирало. Проблем је баш у ономе што је рекао МатаТрта. Овако, невезано за религиу, смета ми што ми је скоро уништио народ и државу, али то је већ политика и нећемо о томе.

 

Hram

Ja mislio da smo pred Hristom svi jednaki i anonimni, barem u Pravoslavlju.

Једнаки - сигурно. Анонимни - ко жели да буде. Нађеш ли се на литургији обрати пажњу да се врло често моли за "ктиторе и све приложнике храма". Значи - све.

 

И ја те опомињем да не хулиш. Схвати то овако - исто тако бих те опоменуо и кад бих видео да се играш напуњеним револвером. Што се каже - за твоје добро, и само због тога.

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

Мали офтопик...

 

Ово је застава ЈПЦ, баш су се лепо и интересантно снашли. :da:

IPB Image

 

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ако неко износи смеле тврдње, нека их поткрепи доказима, каквим-таквим. Да не буде после кукњава - обрисали ми пост.

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, nisam nigde procitao da je bio posredi sukob dve vojske.

Da, treba pustiti ljude da rade sta hoce sve dok to sto rade ne skodi drugim ljudima.

Ne, sustina budizma je eliminisanje uzroka patnje.Svest je ego, um koji se menja i nikada nije isti.Budizam omogucuje spoznavanje sustine uma i dolazak do onoga sto je iza uma.

I da, samtram da zaivotinje poseduju razumevanje, da osecaju i da su sposobne za komunikaciju sa nama.Ljudi su kruna stvaranja, zasto, zato sto tako pise?

Ko ce da ih progoni, gde, kako? Koliko vidim, i po nekim desavanjima u skorije vreme, upravo je suprotno: pravoslavna crkva progoni, zabranjuje i pritiska sve sto ona smatra stenim i satanistickim.A sustina toga , kao i svakog totalitarnog sistema (a ovde mislim na crkvu kao sistem, ne licnu veru) je strah od drugoga i nesigurnost u svoja ubedjenja.Neko ko je apsolutno siguran da zna istinu i cvrsto veruje, nema razloga da zabranjuje bilo sta, jer ga ne dotice.

tesko je zapadnom, hriscanskom umu da shvati nesto sto je potpuno razlicito.A ako je videla nesto sto je uplasilo, to je svakako deo Bon religije, koju je budizam u velikoj meri potisnuo.

Veze tibetanskih lama sa nacistima nisu nikada dokazane i plod su maste popularnih autora kao sto je onaj sto napisa ''Koplje sudbine''.Budizam kao sistem/religija raumevanja, meditacije, tolerancije i ljubavi nema nikakvih dodirnih tacaka sa nacizmom.

Smatram krajnje neprimerenim da hriscanstvio optuzuje druge religije za bilo sta; suvise krvi je proliveno zbog hriscanstva.

Da ima ''okultnih'' knjiga, ima, i ne vidim u cemu je probelm ako nije u pomenutom strahu od razlicitog.Knjige Otaca mogu da se nadju u crkvenim prodavnicama i mnogim knjizarama, tako da ni tu ne vidim problem.

Pavic ce se sigurno citati za 50 godina, kao sto se danas citaju mnogi pisci koji nisu bili hriscanskih uverenja.

Upravo tako.A ta sustina nestaje zbog neprimerenih postupaka delova tog tela, naime svestenika.Evo, Filaret danas podrzao DSS i NS.Sta ima svesteno lice da podrzava svetovnu organizaciju?

Zasto svesteno lice izlazi iz crkve na Banovom brdu, prelazi preko prosjaka ne pogledavsi ih, i ulazi u vatreno crvenu Subaru Imprezu WRX sa sve nalepnicom SPC na soferki? To su mozda sitnice, ali kad se nataloze jedna na drugu ostavljaju utisak.

''Nekad smo imali zlatne popove i drvene crkve, a danas imamo zlatne ckve i drvene popove'' rece Patrijarh, i zato je i sam organizam Crkve drven i nepodesan da sluzi svojoj svrsi.

 

 

можемо овако до сутра.

заиста имаш неких ствари које су за размишљање.

Православна црква прогања неког? ова ти је добра.

 

нека они које Истина занима пију са "чистог извора", а то су књиге Отаца,

Једине Истините и Свете, Цркве Православне

оних људи који су то живели, који су за то умирали.

 

свако добро брате

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ниси схватио шта сам хтео да кажем. Да, децу се праве сексом, али кад ЖЕЛИШ да их правиш. Рађају се кад их направиш и одлучиш да их у утроби убијеш. Капираш сад?"

ovo gore nista ne kapiram. Ako mislis na abortus ili kontracepciju mogu da i tu dam komentar. U Poljskoj mozes da kupis pilule za kontracepciju samo ako ti lekar prepise.Abortus mislim da je zabranjen, nisam siguran. Jel bi zeleo da budemo ko Poljska?Po nekoj bioloskoj definiciji covek je jedino zivo bice koje moze da planira porodicu, ali su pri toj definiciji verovatno ukljucili kontracepciju i abortus.Za abortus nemam predstavu da li se upotrebljavao"nekada davno" a za kontracepciju su "nekada daaavno" stavljali lisce. Ali nema svrhe o tome.

Sto se tice darvinizma i devojke, kratko: Tu noc me ispljuvala i rekla mi da ne veruje da je postala od majmuna. Uvredjena je bila sto sam rekao "hajdemo kao majmuni". Ujutru su hormoni odradili svoje i radili smo to bas kao majmuni (samo sto joj to nisam rekao, valjda je videla kako to rade majmuni, rade to stalno u zoo vrtu). Kada su hormoni u pitanju "moral" i hriscanska ucenja posustaju.

Ne znam sta treba da uradim da nekom nesto dopre do mozga, sem da ponovo kazem.

Svet je odlicno funkcionisao i pre Hrista sa privremenim crnim fazama, koju je imalo i Hriscanstvo.

Crtezi na pecinama i grncariji govore sve. Da li je taj pra narod stvarno tako ziveo mi to sa sigurnoscu ne znamo, ali ako su crtali nesto lepo, sigurno su tome tezili,ako nisu tako ziveli.Ako su pak crtali nesto ruzno, to ne znaci defakto da su to i radili, mozda su samo opminjali naredne generacije da ne rade to. Naravno sadasnji covek ima razvijenu svest, koja se umnogome razlikuje od nacina razmisljanja od tadasnjih ljudi i sasvim sigurno tesko je doneti pravi sud.

Ja samo zelim da pitam : ko ste vi koji sebi dajete za pravo da pricate "ostalima" kako je Pravoslavlje, prava, najbolja i nepogresiva religija. Ko ste vi da sudite da li neko huli na Boga ili ne?Jel' ste stvarno tako dobri pa se plasite da mene Bog ne "kazni" ili se plasite da Bog vas ne kazni zato sto ne propagirate pravoslavlje najbolje? Ja se Boga ne plasim, imam razvijen moralni sud i moralnu sankciju kod sebe.

U svakom dodiru sa Hriscanstvom trudio sam se da nesto naucim, to i dalje radim.

Ja ni za jednu religiju nisam rekao da je PRAVA, za razliku od vas. Razmislite malo sta pricate, da bi se za nesto reklo da je "najbolje" mora da postoji etalon,koji vi nikada niste izneli.

Hvala Vam sto ste utrosili vreme, uveravam vas da nije uzaludno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da nije uzaludno, svi cemo odgovarati za ono sto cinimo.

Ono sto mene zanima je: Mi, Hriscani, konstantno i gotovo uvek argumentovano i zdravorazumski iznosimo svoje stavove i misljenja zasto smatramo da smo u pravu,

vrlo jasno i precizno govorimo sta Hriscanstvo nudi;

Vi, koji niste Hriscani, se po pravilu ne slazete, s tim sto nigde ne vidim sta je to sto Vi nudite,

ukoliko je, vec, Hriscanstvo tako nesavrseno.

Ne vidim ni jedan razlog zasto bih morao/trebao da branim svoja uverenja a da za uzvrat ne dobijam odgovore, resenja i stavove vec samo pitanja, skepsu a cesto i huljenje ili unizavanje i obezvrednjivanje tudjih uverenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ниси схватио шта сам хтео да кажем. Да, децу се праве сексом, али кад ЖЕЛИШ да их правиш. Рађају се кад их направиш и одлучиш да их у утроби убијеш. Капираш сад?"

 

ovo gore nista ne kapiram. Ako mislis na abortus ili kontracepciju mogu da i tu dam komentar. U Poljskoj mozes da kupis pilule za kontracepciju samo ako ti lekar prepise.Abortus mislim da je zabranjen, nisam siguran. Jel bi zeleo da budemo ko Poljska?Po nekoj bioloskoj definiciji covek je jedino zivo bice koje moze da planira porodicu, ali su pri toj definiciji verovatno ukljucili kontracepciju i abortus.Za abortus nemam predstavu da li se upotrebljavao"nekada davno" a za kontracepciju su "nekada daaavno" stavljali lisce. Ali nema svrhe o tome.

 

Ти си поменуо секс и чињеницу да нестајемо. Ја сам ти да не нестајемо због мањка секса, већ због тога што има толико абортуса. Желео бих да се абортуси не раде. Против контрацепције немам ништа. Било како било, ја не видим да Пољској нешто фали.

 

Sto se tice darvinizma i devojke, kratko: Tu noc me ispljuvala i rekla mi da ne veruje da je postala od majmuna. Uvredjena je bila sto sam rekao "hajdemo kao majmuni". Ujutru su hormoni odradili svoje i radili smo to bas kao majmuni (samo sto joj to nisam rekao, valjda je videla kako to rade majmuni, rade to stalno u zoo vrtu). Kada su hormoni u pitanju "moral" i hriscanska ucenja posustaju.

Ne znam sta treba da uradim da nekom nesto dopre do mozga, sem da ponovo kazem.

Не знам како то мајмуни раде? Друго, није ми јасна поента, капирао бих да се никад нисте потуцали и да је она била невина, па она наскочила ујутро на тебе. Треће, не знам како је на предлог "Хајде да то радимо као мајмуни" могао уследити одговор - "Човек није постао од мајмуна". Поштујући аналогију, стичем утисак да бих ја на предлог "Хај'мо сви заједно, као пси да лајемо" требао рећи "Не, човек није настао од пса".

 

Svet je odlicno funkcionisao i pre Hrista sa privremenim crnim fazama, koju je imalo i Hriscanstvo.

Crtezi na pecinama i grncariji govore sve. Da li je taj pra narod stvarno tako ziveo mi to sa sigurnoscu ne znamo, ali ako su crtali nesto lepo, sigurno su tome tezili,ako nisu tako ziveli.Ako su pak crtali nesto ruzno, to ne znaci defakto da su to i radili, mozda su samo opminjali naredne generacije da ne rade to. Naravno sadasnji covek ima razvijenu svest, koja se umnogome razlikuje od nacina razmisljanja od tadasnjih ljudi i sasvim sigurno tesko je doneti pravi sud.

Није Хришћанство имало црне фазе, већ људи који су мислили (бар су се надали) да га спроводе.

 

Ja samo zelim da pitam : ko ste vi koji sebi dajete za pravo da pricate "ostalima" kako je Pravoslavlje, prava, najbolja i nepogresiva religija.

Ја могу само у своје име да причам, а ако се то мишљење подудара са још нечијим, јееееј. Православље је све то што си навео. Питање је мало безвезе и могу одговорити у истом стилу - "Ко си ти да причаш да није". Капираш сад колико је питање твоје питање сулудо? Мислим, овде смо и причамо, аргументовано се сукобљавамо, нема потреба за некаквом поделом од почетка приче. Наравно, ако неко стоји на одређеним становиштиња и веровањима, нека то и каже у простој форми - ја сам "то" и верујем у "то". Ја сам то давно рекао.

 

Ko ste vi da sudite da li neko huli na Boga ili ne?

Врло је јасно шта је хула, тако да нема ту шта да се суди. Рецимо да твоја изјава која се тиче петинга није само хула, већ се може тумачити и као увреда. Неке ствари се једноставно не могу схватити - поменућу још једном многопомињани силазак Светог Огња, али ћу и поновити једну причу коју сам раније причао. Имам неки видео материјал на коме је интервју са бившим игуманом манастира Острог. Он јасно каже да му је пре 20, 30 година дошла жен аи рекла да су јој лекари, након више прегледа и снимања, рекли да треба да абортира јер је дете "физички, а сасвим сигурно и интелектуално ретардирано". Наравно да игуман то није дозволио рекавши да га роди и да га донесе њему на чување. Прошло је неколико месеци и родило се здраво дете. Он наводи и његово име и посао којим се бави, значи да је информација проверљива. Сигурно су и лекари који су донели дијагнозу живи, постоји и снимци вероватно и бла, бла. Имајући ово у виду, а ја у ово верујем, није ми тешко замислити ни оно што је теби незамисливо. Наравно, нема сумње код мене, чисто да се разумемо.

 

Jel' ste stvarno tako dobri pa se plasite da mene Bog ne "kazni" ili se plasite da Bog vas ne kazni zato sto ne propagirate pravoslavlje najbolje?

Плашим се гриже савести што нисам упозорио кад сам већ могао, а ништа ме не кошта. Друго, ја нити сам мисионар, нити пропагирам, ја само причам, нема шта да се плашим. Реч на овом подфоруму не бих рекао да ми једног дана није било преко главе кјекавих безумних крадљиваца душа и њихових будаластих, неутемељених прича, па сам одлучио да кажем понеку. Одвратно је читати како људи баљезгају о нечему, а појма о томе немају. Само се сети свог примера - ужасно ти је засметало ка је ЕФ продавао сулуду причу о некаквом музичком ДВД формату, бољем квалитету и бла, бла, па си одлучио да реагујеш. Исто тако и ја. Немам ја чега да се плашим, биће како заслужим.

 

Ja se Boga ne plasim, imam razvijen moralni sud i moralnu sankciju kod sebe.

Твој избор и твоја воља.

 

U svakom dodiru sa Hriscanstvom trudio sam se da nesto naucim, to i dalje radim.

Ja ni za jednu religiju nisam rekao da je PRAVA, za razliku od vas. Razmislite malo sta pricate, da bi se za nesto reklo da je "najbolje" mora da postoji etalon,koji vi nikada niste izneli.

Hvala Vam sto ste utrosili vreme, uveravam vas da nije uzaludno.

Не постоји еталон за Истину. Мени је Правоиславље Истина једина и вечна. Ко жели да мисли другачије нека мисли.

Све најбоље

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

gavrosaurus,

Postavlja se pitanje zasto mora nesto da se ponudi da bi ono "drugo" otpalo?

Jel stvarno treba da zivim ceo vek u ubedjenju (ne zabludi, ne vredjam te), da je Hriscanstvo ponudilo nesto ljudima veoma napredno i kao takvo potislo nesto pre njega?

Ja NIKAD nisam rekao da postoji bolja religija od Hriscanstva, samo sam rekao da Hriscanstvo nije savrseno i spomenuo druge religije koje su prisutne. Ako nisam pripadnik nijedne religije, sta sam ja? Bezboznik? Jer to znaci da sam kao takav nepodoban ili jednostavno beskoristan?Znaci, poenta je da ako ja hocu da zivim bez Boga, to ne znaci da neko treba da me PITA, sta mi je to neko drugi ponudio?Ne mogu da shvatim kako je moj predak kojeg je stvorio Bog, nije imao problem sa sinusima jer je isao povijeno a ja danas imam jer idem uspravno. Pored toga sto to ne mogu da shvatim ja se tome ne iscudjavam i ne trazim odgovor od drugih ljudi.

Axeanosilas,

Ne zelim da raspravljam o abortusu, to je vrlo komplesno i mislim da je najbolje da o tome odlucuje majka u cijoj se to utrobi to desava.

Sto se tice devojke povlacim se iz rasprave jer si poceo da manipulises.

u vezi hule...

Ja ne verujem u Boga (pisem velikim slovom zbog pravopisa) i kao takav covek nema nikakvog smisla da uvredim ni Boga ni nekog ko veruje u Boga.Ako bih posao analogijom onda je tvoja misao o neisparavnosti/neistinosti drugih religija veoma uvredljiva po pripadnike drugih religija i shvatanja.

Moja je snaja nosila u sebi dete koje je bilo predodredjeno na smrt po rodjenju. Tako se i desilo. Lekar to nije konstatovao i imala je tezak porodjaj koji je ostavio velike posledice po njenu psihu i danas dan.Zakljucak?pa i lekari grese.

Vidim da trazis istorisjke izvore za "pokolj" bogumila?

Jel mozes da mi kazes zasto je posle povlacenja Turaka ostala samo jedna dzamija u Beogradu?

Naravno to nije tako davno bilo i postoje pisani podaci o broju dzamija u Beogradu u to vreme.

Znaci nagradno pitanje:

1) da li je posle povlacenja turaka zemljom Srbijom protutnjao selektivni zemljotres?

2) Da li su Srbi zaboravili na Pravoslavna ucenja o miru i dobroti?

3) Da li se neposlusni narod oteo vladerevim naredbama?

4) da li su se Pravoslavci ugledali na Rimokatolike i pretvorili dzamije u magacine,stale i ostale opstepotrebne objekte?

Sve najbolje

Edited by sumi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokusajte samo da na veru gledate kao na nesto sto svako poseduje u sebi, a ne kao nesto sto morate da klasifikujete. Svaka vera u sustini u sebi sadrzi pravilnu poruku, budi sto bolji covek, nemoj da ubijas, nemoj da lazes, ne budi pohlepan... Vernik je covek koji postuje te osnovne poruke. Zato iskreno mislim da debata o veri nije potrebna. I molim vas da ovo ne shvatite kao uvredu vec kao drugi ugao gledanja na stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne zelim da raspravljam o abortusu, to je vrlo komplesno i mislim da je najbolje da o tome odlucuje majka u cijoj se to utrobi to desava.

Sto se tice devojke povlacim se iz rasprave jer si poceo da manipulises.

Комплексно је, а што се тиче девојке, стварно не манипулишем, од почетка ми није било јасно шта си хтео да кажеш, но, небитно.

 

Ja ne verujem u Boga (pisem velikim slovom zbog pravopisa) i kao takav covek nema nikakvog smisla da uvredim ni Boga ni nekog ko veruje u Boga.Ako bih posao analogijom onda je tvoja misao o neisparavnosti/neistinosti drugih religija veoma uvredljiva po pripadnike drugih religija i shvatanja.

Као што непознавања законе не оправдава, тако не оправдава ни чињеница да ти не признајеш Бога. Ипак ће ти бити суђено. Могуће је да се неко може наћи увређен али ја ту не могу ништа - мислим да не постоје две Истине.

 

Moja je snaja nosila u sebi dete koje je bilo predodredjeno na smrt po rodjenju. Tako se i desilo. Lekar to nije konstatovao i imala je tezak porodjaj koji je ostavio velike posledice po njenu psihu i danas dan.Zakljucak?pa i lekari grese.

Лекари греше, наравно, али у мом пимеру је било неколико прегледа у питању и неколико лекара. жао ми је због твоје снахе.

 

Vidim da trazis istorisjke izvore za "pokolj" bogumila?

Jel mozes da mi kazes zasto je posle povlacenja Turaka ostala samo jedna dzamija u Beogradu?

Naravno to nije tako davno bilo i postoje pisani podaci o broju dzamija u Beogradu u to vreme.

Znaci nagradno pitanje:

1) da li je posle povlacenja turaka zemljom Srbijom protutnjao selektivni zemljotres?

2) Da li su Srbi zaboravili na Pravoslavna ucenja o miru i dobroti?

3) Da li se neposlusni narod oteo vladerevim naredbama?

4) da li su se Pravoslavci ugledali na Rimokatolike i pretvorili dzamije u magacine,stale i ostale opstepotrebne objekte?

Sve najbolje

 

Зато што су их све или порушили или запустили па су се саме срушиле. Те џамије у тим временима нису биле симбол Ислама већ симбол окупатора који је уништавао земљу вековима. Шта је награда? ;)

 

 

-----------------------------------------------------------------

 

@Ика краљица

 

Немој да допушташ да те смарају маторци као што је МатаТрта. Нека си га спустила, шта он има ту да прича теби, па шта ако је старији више од два пута од тебе. :mhihi::):muzicar: Маторци, фуј, као они нешто знају. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postavlja se pitanje zasto mora nesto da se ponudi da bi ono "drugo" otpalo?

 

Da, druze, ako ja kazem u sta verujem i to pricam sve vreme i trudim se da objasnim zasto je tako, ocekujem da to isto i drugi urade - kazu u sta veruju a ne u sta ne veruju.

 

Ja NIKAD nisam rekao da postoji bolja religija od Hriscanstva

 

I dobro je sto nisi, pogresio bi.

;)

 

Ako nisam pripadnik nijedne religije, sta sam ja? Bezboznik? Jer to znaci da sam kao takav nepodoban ili jednostavno beskoristan?

 

To je kompleksno pitanje jer obuhvata vise nivoa koje bi trebalo pretresti ali ako ne verujes u Boga - zar nisi bezboznik, izvini? Jedna stvar: biti pripadnik i verovati su dve razlicite stvari.

Vidi, ne mogu da kazem da li iko ima svrhu ili je koristan; mogu da tvrdim da bih ja, bez misli o Bogu (a o Njemu razmisljam 95% od svog vremena za razmisljanje) bio nesto sasvim drugo i da bih bio prazan i da bih bio nekoristan i to samom sebi, ponajvise.

Misli o veri dozivljavam kao vrlo konstruktivan deo covekove psihe i coveka uopste, ja osecam da se u meni stalno nesto gradi, popravlja, rusi, meri i osecam tu aktivnost sve vreme.

To Bog radi u meni (On radi u svakome, nisam ja nikakav izuzetak niti "the chosen one") a ja odlucujem da li cu Ga pustiti ili necu, to odlucuje svaki covek.

U zavisnosti od stepena u kom Ga pustas su i ti radovi kvalitetniji ili slabiji, dakle - to nije ni u kom smislu pasivan odnos gde je Bog tiranin koji stalno nesto ucenjuje a ti si potcinjeni rob, vec saradnja, ljubav i postovanje koje je na korist i radovanje svakoga od ucesnika.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axeanosilas,

Molim te reci ko su to oni, da ne bih ja rekao nesto pogresno.

Zapustene? Ako hocemo o tome, onda bolje da pogledamo na onaj objekat koji se nalazi kod one male benziske pumpice ispod Studentskog trga. Zasto je iz krova tog "objekta" nikao jasen? Kako na taj objekat da gledamo danas?

Taj isti okupator je dozvolio gradjenje crkvi u tada porobljenoj zemlji, ili gresim?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Axeanosilas,

Molim te reci ko su to oni, da ne bih ja rekao nesto pogresno.

Zapustene? Ako hocemo o tome, onda bolje da pogledamo na onaj objekat koji se nalazi kod one male benziske pumpice ispod Studentskog trga. Zasto je iz krova tog "objekta" nikao jasen? Kako na taj objekat da gledamo danas?

Taj isti okupator je dozvolio gradjenje crkvi u tada porobljenoj zemlji, ili gresim?

 

Ма, опуштено, Ика је нова чланица форума и има 13 годиница, а мало се "свађала" са "маторцем" Матом.. :)

 

У Змаја од Ноћаја? Подсети ме, заборавих шта је на том месту, чини ми се да сам приметио неку таблу која има везе са неким састанком, не могу да се сетим... Не сећам се јасена, било како било, о том објекту се лоше старамо...

 

Ако мислиш на партизане, не знам шта да ти одговорим. Велики број храмова је срушен, не сећам се да сам читао да се градило. Чак и да јесте, није много.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada budes prolazio prepoznaces kakav je objekat.

Nismo pricali o rusenju dzamija iz doba partizana, tada je ostala jedna koja nije srusena. Pricali smo o Turcima.

A ti isti partizani su amenovali da se snimi film "Banovic Strahinja"

Sumnjam da si se udubio u moj post o dzamijama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene samo zanima, posto je ovde receno da je dolaskom Hrista zivot na zemlji dobio smisao i da je poboljsan, kako se tacno poboljsao.Vidim, grade se mnoge crkve, ''vernici'' doniraju ogromne sume novca crkvama u gradjenju i inim, krstovi na crkvama se optacu zlatom, dok, eto, moraju da se skupljaju pare putem sms-ova za sigurnu zensku kucu, bolnice i skole zavise od donacija za mrskog Zapada, kriminala nikad vise, ratova nikad vise, omladina izgubljena po splavovima i narodnjackim tuljenjima u Srba ili u potorsackom zombiranju na Zapadu, i sve tako, vera nikad slabija.Dakle, kako se TACNO zivot na zemlji poboljsao navodnim dolaskom i vaskrsenjem Hrista?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada budes prolazio prepoznaces kakav je objekat.

Nismo pricali o rusenju dzamija iz doba partizana, tada je ostala jedna koja nije srusena. Pricali smo o Turcima.

A ti isti partizani su amenovali da se snimi film "Banovic Strahinja"

Sumnjam da si se udubio u moj post o dzamijama.

 

 

Јесам. Него не могу да се сетим која је намено оног објекта била, па нисам био сигуран да ли се под "окупатор" подрзумевају турци или комунисти.

 

Јесу, у режији Ватрослава Мимице. :) Удаљисмо се од теме...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...