Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Док год ми, Православни, знамо у шта верујемо и док год у то и верујемо, не треба да нас занима шта о томе било ко прича а нарочито папе, кришне, бабе и други.

Тешко је сазнавати о својим убеђењима кроз непријатеље.

Речи не коштају ништа, управо због тога оне, често, ништа и не вреде.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Papa je institucija koja na najgori nachin krsi Bibliju i prava iz knjige. On je iz Katolicke Crkve prikazan i to i dan danas stoji u njihovom Statutu kao Zemljanin koji je predstavnik samog Isusa na Zemlji. KAko je to moguce kada i njega biraju ljudi i to kao na svakim dugim izborima... chak uvek ima vishe kandidata za Papu. PApa je institucija koja je sirila i koja shiri zlo kroz navodnu dobrotu vekovima, pa je i moguce govoriti o istinitosti Prorocanstva Sv. MAlahija koji je prorekao da ce od njegove posete Rimu biti josh 112 papa. Benedikt XVI je pretposlednji, iliti 111.

Kod Pravoslavlja je drugacije. Prirodnija i zdravija je vera, i sama srz te vere nije pokvarena i nije donela na ovozemaljski svet zlo. Nije da branim svim srcem Pravoslavnu crkvu, jer postoje mnogi stavovi recimo SPC-a sa kojima se ne slazem i za koje mislim da su nepravedni. Nazalost, Crkva je u prethodnih 60 godina bila institucija bez znacaja zbog potpune sekularnosti drzave Srbije koja je bila satavni deo SFRJ. U tom vremena se uvukla u nju do srzi Drzavna bezbednost kao i u sve druge pore nasheg drustva. PA i dan danas iz Crkve cujete pomalo neprirodan stav za jednu Crkvu. Normalno da to nijke zvanicni stav, vec najbicniji uticaj odredjenih drzavnih struktura na Crkvu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Док год ми, Православни, знамо у шта верујемо и док год у то и верујемо, не треба да нас занима шта о томе било ко прича а нарочито папе, кришне, бабе и други.

Тешко је сазнавати о својим убеђењима кроз непријатеље.

Речи не коштају ништа, управо због тога оне, често, ништа и не вреде.

 

Mislim da nisi u pravu, dok god druge ljude smatras neprijateljima ti zivis u zabludi, jer ti si sam sebi najveci neprijatelj tj onaj koji je izlozen iskusenjima, ako podlegnes njima niko nije kriv osim tebe.

 

Dok god na druge budemo gledali na neprijatelje nema nama spasa :)

Sto se mene tice proucavala sam i citala dosta i moj zakljucak je prvo nadji hram, boga i prijatelja u samome sebi kada budes postigao mir, imaces drugaciji pogled na svet, i nece te biti briga sta drugi misle i rade, tvoje je da verujes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravi vernik ne brine o zemaljskim institucijama (izmedju ostalog i o crkvi jer nju je stvorio covek a samim tim je podlozna kvarenju ako već nije iskvarena) i kojekakvim izjavama nekih papa. On veruje i to mu je dovoljno a i onom gore bi trebalo da bude.

 

"Ne može biti besmrtno što smrtni naprave" - Tomas Hobs

 

Ili postanite ateista ko ja. Tad stvari postaju mnooogo jednostavnije :wink2:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"The church says the earth is flat, but I know that it is round, for I have seen the shadow on the moon, and I have more faith in a shadow than in the church."

-- Ferdinand Magellan

 

"God made me an atheist. Who are you to question his wisdom?"

 

"Religion is excellent stuff for keeping common people quiet."

-- Napoleon Bonaparte

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, a kakve veze to ima sa Pravoslavljem ?

Inache Crkva je samo institucija nastala od ljudske ruke, i gresna je kao i covek. Slepi su ljui koji ne vide sta se desava iaz svega toga. Ne moze neko sebe proglasiti Deistom, a da pritom svoje chinjenice gradi na nepravilnostima i netacnostima Crkve koja je ljudsko delo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

zbog potpune sekularnosti drzave Srbije

 

ima li nesto lose u sekularnosti drzave?(bilo koje drzave) svaki covek ima pravo da veruje(ili ne veruje) u sta hoce.

 

po meni je najgora stvar u vezi sa religijom to sto roditelji zbog svoje religioznosti(ili prihvacenosti u drustvu) cine svoju decu clanovima svoje crkve, "uceci ih da veruju" u ono sto oni veruju. sto je samo po sebi glupost, zato sto je svaki covek drugaciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

po meni je najgora stvar u vezi sa religijom to sto roditelji zbog svoje religioznosti(ili prihvacenosti u drustvu) cine svoju decu clanovima svoje crkve, "uceci ih da veruju" u ono sto oni veruju. sto je samo po sebi glupost, zato sto je svaki covek drugaciji.

 

Potpuno se slazem sa ovim. Cak bih rekao da deci ne treba govoriti o religiji sve do 17/18 godina, kad mogu da naprave sopstven izbor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da nisi u pravu, dok god druge ljude smatras neprijateljima ti zivis u zabludi, jer ti si sam sebi najveci neprijatelj tj onaj koji je izlozen iskusenjima, ako podlegnes njima niko nije kriv osim tebe.

 

Dok god na druge budemo gledali na neprijatelje nema nama spasa :)

Sto se mene tice proucavala sam i citala dosta i moj zakljucak je prvo nadji hram, boga i prijatelja u samome sebi kada budes postigao mir, imaces drugaciji pogled na svet, i nece te biti briga sta drugi misle i rade, tvoje je da verujes.

Pazi ovako,gavra je u pravu,bar po meni.Jer činjenica da možemo da volimo druge,ali i da se molimo za njih bili oni prijatelji ili neprijatelji.

Da volimo ceo svet,to lepo zvuči,ali to je proces koji traje,sam vrh piramide.Za početak se treba moliti za svoje neprijatelje,kao što i jevanđelja kažu.

Što se iskušenja tiče,što kažu sveti oci,kad podlegnemo njima,naravno da smo sami krivi,ali ukoliko se (manje ili više) oslonimo samo na sebe a ne na Boga.

Jer se kaže "ništa dobro bez mene ne možete činiti".

A Bog kad daje blagodat,daje uvek besplatno,a da mi nismo ni zaslužili to.Sad ako mi baš preteramo sa devizama poput "normalno da sam imao snage za to i to",onda nismo baš na dobrom putu.I onda blagodat odlazi,pa kad ostanemo sami,to je sad druga priča.

Sto se mene tice proucavala sam i citala dosta i moj zakljucak je prvo nadji hram, boga i prijatelja u samome sebi kada budes postigao mir

To stoji.Što se ono kaže,smirenje je jako važno za spasenje.Ili što Jevanđelja kažu,"Carstvo Božje je unutra u vama".

Podrazumeva se post,ispovest i pričest,naravno,bez toga se ne može sticati unutrašnji mir.

Pravi vernik ne brine o zemaljskim institucijama (izmedju ostalog i o crkvi jer nju je stvorio covek

Ispravka,hrišćansku crkvu stvorio je bogočovek Isus Hristos.

po meni je najgora stvar u vezi sa religijom to sto roditelji zbog svoje religioznosti(ili prihvacenosti u drustvu) cine svoju decu clanovima svoje crkve, "uceci ih da veruju" u ono sto oni veruju. sto je samo po sebi glupost, zato sto je svaki covek drugaciji.

kako god obrneš,sve je u Božjim rukama.Postoje ne tako mali broj slučajeva da su deca od roditelja ateista postali vernici.Takođe postoji i situacije kada su deca od roditelja vernika postali ateisti.

A i sada su neka druga vremena,nije isto sada imati dete od 15 godina i vaspitavati ga i nije to bilo isto pre samo 5-10 godina,a da ne idemo dalje u prošlost.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isus je doneo ucenje. Sveti Petar je stvorio crkvu.

 

Ako je sve u Bozijim rukama onda nema slobodne volje koju je on "podario" coveku. Dakle nije sve u Bozijim rukama. Zapravo sve je u covekovim rukama. Bog je samo konacni arbitar njegovih zivotnih dela. To je bar jednostavno.

Edited by Morte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sveti Petar je stvorio crkvu

Pa ipak, nije je ni on stvorio. Crkva, u sirem smislu te reci - dakle Hristovom, nikada nije ni osnovana.

Ne postavlja se tu pitanje da li je Pera, Mika ili Zika osnovao Crkvu, vec da ona prosto ne moze da egzistira na svetu, sto je uostalom i bio osnovni prigovor ateisticke filozofije Ivana Karamazova. Osnovni hriscanski princip "Ljubi bliznjeg kao samog sebe" jednostavno ne moze da se nakalemi na celjad, i to je sve. Karamazov dalje zakljucuje i to da se moze voleti samo najdalji (kome lice jos nisi video) a nikako bliznji.

 

Bog je samo konacni arbitar njegovih zivotnih dela

Pre bi se moglo reci njegovih nedela ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje da ćutim na ovu temu, opet ćete me brisati i reći da je u pitanju bezumlje...

Samo ne kapiram zašto ne prihvatate ništa što je drugačije?

Mislim, da ne budem shvaćena pogrešno, ne pljujem ni jednu religiju, niti sam neki veliki vernik, podjednako poštujem sve vere, ali zašto ste toliko zapeli da je pavoslavlje jedina prava vera?

Ako postoji, jedan je, pa ga zovi kako hoćeš! Bog, Alah, Višna... Svejedno...

Nije u crkvi i nije različit za različite ljude!

Share this post


Link to post
Share on other sites

zašto ste toliko zapeli da je pavoslavlje jedina prava vera?Ako postoji, jedan je, pa ga zovi kako hoćeš! Bog, Alah, Višna... Svejedno...Nije u crkvi i nije različit za različite ljude!
Ko je rekao da je pravoslavlje jedina prava vera? To je kompletno nebulozna konstatacija. I sta to uopste znaci "prava" vera? Pravoslavlje je isto kao i sve druge vere, a u hriscanskom svetu je uz protestantizam bliza osnovnom hriscanskom idealu nego katolicka crkva, mada je ovo moje subjektivno misljenje. Uzimajuci u obzir da sam ateista nemam razloga da insistiram da je ijedna vera prava. Niti ona to moze biti. Samo vernici mogu biti pravi ili lazni. Vera nikako ne. Sve su vere legitime i dozvoljene pa cak i Wicca i razne sekte sve dok ne naturaju svoja gledista drugima (mada to sekte po svojoj prirodi rade tako da su uvek na granici zabrane).
Pa ipak, nije je ni on stvorio. Crkva, u sirem smislu te reci - dakle Hristovom, nikada nije ni osnovana.Ne postavlja se tu pitanje da li je Pera, Mika ili Zika osnovao Crkvu, vec da ona prosto ne moze da egzistira na svetu, sto je uostalom i bio osnovni prigovor ateisticke filozofije Ivana Karamazova. Osnovni hriscanski princip "Ljubi bliznjeg kao samog sebe" jednostavno ne moze da se nakalemi na celjad, i to je sve. Karamazov dalje zakljucuje i to da se moze voleti samo najdalji (kome lice jos nisi video) a nikako bliznji.Pre bi se moglo reci njegovih nedela ;)
Prelazis bez razloga na metafiziku. Iako crkva u originalnom hriscanskom smislu ne postoji, postoji institucija koja se vec 2000 godina tako naziva, tako da ne vredi pobijati ono sto ocigledno postoji. Pa makar i bilo laznjak. No, shvatam sta hoces da kazes. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je sve u Bozijim rukama onda nema slobodne volje koju je on "podario" coveku. Dakle nije sve u Bozijim rukama. Zapravo sve je u covekovim rukama. Bog je samo konacni arbitar njegovih zivotnih dela. To je bar jednostavno.

 

Ima slobodne volje,što ne bi bilo ? Ne vidim otkuda ti taj zaključak da je nema.

Bog je svedržitelj,što znači da ne može da se desi neko zlo bez njegovog dopuštenja.

Sve je u čovekovim rukama ? Ne bih baš rekao.Ovo mi više zvuči kao tvoj subjektivni stav,no hurt feelings što bi rekli Ameri.

 

Pa ipak, nije je ni on stvorio. Crkva, u sirem smislu te reci - dakle Hristovom, nikada nije ni osnovana.

Ne postavlja se tu pitanje da li je Pera, Mika ili Zika osnovao Crkvu, vec da ona prosto ne moze da egzistira na svetu,

Hteli mi to ili ne postoji stotine miliona hrišćana na svetu,ne vidim čime sad dolazimo do zaključka da hrišćanstvo ne može da egzistira na svetu.Zbog svojih principa ? Ne vidim nikakav problem sa ljubavlju kao takvom,tj tu nije ništa loše.

 

Samo ne kapiram zašto ne prihvatate ništa što je drugačije?...

Bez uvrede,ali u čemu je problem ?

Nađi mi religiju na svetu koja kaže "mi smo pravi,ali ni ovi nisu loši,spasiće te se ako verujete u njih".Takvog uverenja nema,pođi od hrišćanskih konfesija,preko budizma i nigde to nećeš naći.

ranije smo konstatovali da do dolaska Isusa Hrista je jevrejska religija bila legitimna,nadam se da si primetila tu diskusiju.

 

Ako postoji, jedan je, pa ga zovi kako hoćeš! Bog, Alah, Višna... Svejedno...

Nije baš svejedno.

Ako je potrebno,mogu da linkujem tekst o viziji strašnog suda,ako iko hoće da čita.

Što se hrišćanstva tiče,ne mogu tek tako da prihvatim za "normalne" hrišćanske kofesije kod kojih je sve potpuno "modernizovano" i deformisano,od liturgije preko ispovesti i do posta i pričesti.

Pravoslavlje je isto kao i sve druge vere, a u hriscanskom svetu je uz protestantizam bliza osnovnom hriscanskom idealu nego katolicka crkva,

Protestantizam se definiše kao devijacija devijacije.Kažu,nisam baš stručnjak,da postoji tek tamo dosta vrsta i podvrsta.

Ono što sam čuo je da nemaju neke na koje se treba ugledati,već što smisliš i sam "prokljuviš",to ti je od vere.

U pravoslavlju imaš svete oce i možeš lepo da se informišeš kod razne vrste nedoumica,teških delova Novog Zaveta i sl.

 

tako da ne vredi pobijati ono sto ocigledno postoji. Pa makar i bilo laznjak.

Ovo mi je malo nejasno,tj kako si došao do ovog zaključka ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima slobodne volje,što ne bi bilo ? Ne vidim otkuda ti taj zaključak da je nema.

Bog je svedržitelj,što znači da ne može da se desi neko zlo bez njegovog dopuštenja.

Sve je u čovekovim rukama ? Ne bih baš rekao.Ovo mi više zvuči kao tvoj subjektivni stav,no hurt feelings što bi rekli Ameri.

 

 

Hteli mi to ili ne postoji stotine miliona hrišćana na svetu,ne vidim čime sad dolazimo do zaključka da hrišćanstvo ne može da egzistira na svetu.Zbog svojih principa ? Ne vidim nikakav problem sa ljubavlju kao takvom,tj tu nije ništa loše.

 

 

Bez uvrede,ali u čemu je problem ?

Nađi mi religiju na svetu koja kaže "mi smo pravi,ali ni ovi nisu loši,spasiće te se ako verujete u njih".Takvog uverenja nema,pođi od hrišćanskih konfesija,preko budizma i nigde to nećeš naći.

ranije smo konstatovali da do dolaska Isusa Hrista je jevrejska religija bila legitimna,nadam se da si primetila tu diskusiju.

 

 

Nije baš svejedno.

Ako je potrebno,mogu da linkujem tekst o viziji strašnog suda,ako iko hoće da čita.

Što se hrišćanstva tiče,ne mogu tek tako da prihvatim za "normalne" hrišćanske kofesije kod kojih je sve potpuno "modernizovano" i deformisano,od liturgije preko ispovesti i do posta i pričesti.

 

Protestantizam se definiše kao devijacija devijacije.Kažu,nisam baš stručnjak,da postoji tek tamo dosta vrsta i podvrsta.

Ono što sam čuo je da nemaju neke na koje se treba ugledati,već što smisliš i sam "prokljuviš",to ti je od vere.

U pravoslavlju imaš svete oce i možeš lepo da se informišeš kod razne vrste nedoumica,teških delova Novog Zaveta i sl.

 

 

Ovo mi je malo nejasno,tj kako si došao do ovog zaključka ?

 

Ako je bog po definiciji vrhovno dobro zasto bi dopustio bilo kakvo zlo? Teoloski odgovor je da je coveku data slobodna volja da sam bira izmedju dobra i zla, a da ce mu se suditi na strasnom sudu. Efektivno to je isto kao da se kaze: "Nemamo odgovor" jer se odgovor odlaze za neko nedefinisano vreme (strasni sud). Al da ne idemo u disksiju o tome da li bog postoji ili ne postoji jer je to filozofski zavrsena rasprava i konstatacija je da se ne moze dokazati ni da postoji ni da ne postoji jer nema prilog u korist oba stanovista. Mada se postojanje moze osporavati kao u gore navedenom argumentu, ipak se ne-postojanje ne moze dokazati.

 

Anonymous kaze da crkva ne moze da postoji jer je ideal koji nije moguce isputniti. Moj odgovor je bio da postoji institucija koja se naziva crkva i koja postoji 2000 godina tako da je ocigledno da postoji, ali je takodje i laznjak u smislu da ne ispunjava niti moze ispuniti ono sto je zamisljena da bude u originalnom smislu, i iako je sa jedne tacke Anonymous u pravu to je zalazenje u cistu metafiziku.

 

Kazes da nije svejedno koji je bog ali to govoris s tacke hriscanina. Tebi naravno nije svejedno, ali nekom ko sire shvata religiju apsolutno je svejedno. Ateisti kao sto sam ja je takodje svejedno. Dakle razlika je u tvom osnovnom polazistu.

 

Protestantizam i pravoslavlje su daleko skromnije (materijalno) crkve od katolicke koja se uvek gusila u bogatstvu. To je ono sto ih cini slicnim. Inace da bi definisao realnu razliku izmedju glavnih hriscanskih vera treba biti doktor teologije jer su razlike skoro nikakve. Politicke razlike, medjutim su ogromne. Zbog politike su se rascepili katolicanstvo i pravoslavlje, a iz slicnih razloga i protestantizam od katolicizma. Inace to sto si cuo se odnosi na Luterov zahtev da svako moze da tumaci veru, u smislu da nije potrebno papino misljenje tj. misljenje vatikana o tome sta je pravo hriscanstvo. Taj zahtev je bio sredstvo politickog sukoba sa vatikanom. I oni naravno imaju svete oce.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je bog po definiciji vrhovno dobro zasto bi dopustio bilo kakvo zlo?

 

Zato što je on iznad dobra i zla. To bi bio neki najkraći odgovor, mrzi me da kucam sad više :)

Mi ljudi smo ''stvorili'' pojmove 'dobro' i 'zlo' a možda je bolje reći da je moderan čovek dao neku završnu defeniciju. Ranije je bilo drugačije :) Npr. Loki za koga ćeš uvek pročitati u nekoj površnoj literaturi da je zao, pokvaren bla bla..a on je u stvari pokretač, akcija koja donosi korist. Itekako je potreban ljudima i Bogovima čak i pored svih onih zavrzlama :) e ovde ti je najprostiji primer te neke ravnoteže ''dobra i zla'', tj. kako su nam potrebne obe strane. Ništa nije crnobelo i pogrešno je gledati na svet kroz takvu plitku podelu..

..ma sad sam počeo da pišem nešto a nemam pojma ni šta :) a i mrzi me.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali i tama i hladnoća su podjendako potrebni kao i toplota i svetlost u ovom materijalnom svetu. Kao što rekoh, ništa nije crno belo, a Bog mora biti iznad ''dobra i zla'', baš kao i ''prosvetljena duša'' :)

Zlo postoji dokle god čovek misli o njemu. :opusteno:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zlo postoji dok chovek ne razmishlja o njemu.

 

 

Isto kao shto korov postoji kad chovek ne brine o bashti. Ako hocjesh lepo cvecje u bashti, treba da se potrudish, i neprestano da se trudish, a ako hocjesh korov, nemorash nishta da radish. Isto i sa dushom.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno nije isto, ali to je samo moje mišljenje :D

Zamisli to ovako. Čovek koji ima samo pozitivne, nesebične misli, da li može da ''stvori'' zlo? Kad bi svi ljudi bili takvi da li bi postojalo zlo u onom smislu kako ga zamišljamo?

Nemoguće u praksi, da, ali teoretski.. :)

Takav tvoj stav je u korenu pogrešan i upravo je to najveći problem. Sve stvari koje ljudi rade na ovoj našoj lepoj planeti ne prolaze nekažnjeno, to je sigurno. Haha, verujem u neke univerzalne zakone, pravdu, karmu, šta li već..

Ubistva, krađe, dakle sve što je ZLO dolazi iz čovekove glave tj. iz njegove slabosti i dovoljno je samo promeniti svoje misli, spoznati sebe pa onda i svet i eto čuda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...