Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

Bez uvrede,ali kad ne kažeš šta ti nije jasno u okviru pojma slobodne volje,ili u okviru onoga što sam napisao,citirao ili šta već,mislim da bi sve bilo nekako lakše.

 

Pošto kažeš da "nije ispravno",to meni nije jasno,tako da se ne razumemo,dok ne shvatim šta to znači "nije ispravno",a sve je jasno.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

а нећу да вам тврдим ни да је у манастирима све идеално-али ту су ствари, и вера и искушенија, много јача.

 

jea.. ti dechaci tamo mogu bas da budu submisivni.. pa ko ne bi pao u iskushenije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez uvrede,ali kad ne kažeš šta ti nije jasno u okviru pojma slobodne volje,ili u okviru onoga što sam napisao,citirao ili šta već,mislim da bi sve bilo nekako lakše.

 

Pošto kažeš da "nije ispravno",to meni nije jasno,tako da se ne razumemo,dok ne shvatim šta to znači "nije ispravno",a sve je jasno.

 

Nije ispravna logika zaključivanja. Ništa nije nejasno, prosto nije ispravno. Slobodna volja-predestinacija, odnos, tekst, ovo-ono...

 

Edited by Thule

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Григорије
jea.. ti dechaci tamo mogu bas da budu submisivni.. pa ko ne bi pao u iskushenije?

 

Брате мој, ја сам и рекао да у манастирима нема идеалног, јер и манацтир чини човек, да, понекад и само један.Видео сам свашта, и лепог и ружног, и може бити сам превише обратио позорност на ружне ствари, и зато нисам био способан да останем унутра.Али не ограничавај педофилију само на манастире-педофилија је присутна и код мирјана итекако.Можда, али само можда, кад би ти несрећници само мало више имали Бога на уму, можда би дечица расла слободније.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jea.. ti dechaci tamo mogu bas da budu submisivni.. pa ko ne bi pao u iskushenije?

 

Mislim da je brat Grigogije imao u vidu problematiku života u manastiru u današnje vreme u odnosu na neku prošlost.I ljudi su se promenili,i monasi...Nekada su monasi manje imali poslušanja da idu u grad,čini mi se da je danas toga više.Takođe,nekada su ljudi išli u manastir da bi imali svoj mir u odsecanju strasti,odnosno u udaljavanju od sveta.

No danas je to specifično,zbog konstantnih turističkih obilazaka mnogobrojnih manastira.Lepo je što monasi tu mogu da pomognu ljudima,ne kažem,ali jednostavno vremena se menjaju.

 

Ništa nije nejasno, prosto nije ispravno

Okej,ukapirao sam,u pitanju je tvoj vrednosni sud,jasno je ali se tebi ne sviđa.

 

Elem,kad smo kod one priče da se nesreće dešavaju i da je Bog nepravedan,baš sam našao sad u okviru pravoslavnog štiva,kako ponekad čak i vernici imaju floskulu "ako mi Bog ne ispuni to i to,onda znači da Boga i nema",ili češći slučaj,tj oko onog što smo pričali,da se vernici pitaju "pa ako Bog meni nije ispunio .... onda je Bog nepravedan,a kako to da je on toliko nepravedan".

Generalno to predstavlja očajno loš ugao gledanja,najviše što se ocenjuje pravednost ili nepravednost Boga na osnovu jednog traženja ili jednog moljenja,a i bez obzira na to,loše je izvlačiti takve zaključke.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okej,ukapirao sam,u pitanju je tvoj vrednosni sud,jasno je ali se tebi ne sviđa.

 

Nemam nikakav stav u tom smislu, prosto logika zaključivanja je pogrešna. Iliti, kaže, ako je ovo i ako je ono, onda mora biti to. E tu pravi grešku, jer taj zaključak koji izvede nema mnogo veze sa premisama. Kažem, ništa posebno bitno, čisto primetih. To mi je bio zadatak da primećujem takve stvari na filozofiji, pa eto, ostalo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije red da se ovako predpostavljam prvim postom, ali moram da recem sto mislim.Ljudi i ovdje u srpskoj Crnoj Gori, i u Srbiji, i u dijaspori cine ozbiljnu gresku poistovjecujuci pravoslavlje sa Crkvom.Sad, Crkva jeste tijelo Hirstovo na zemlji, i Hrist je glava Crkve; ali cesto mnogi svestenici nisu na visini svoga zadatka, odnosno ne svjedoce svojim zivotom ono sto propovjedaju.Ja u Crkvu idem rijetko, kad osjetim potrebu.Ulaskom u Crkvu ja sam usao u prostor posvecen Bogu, i nikakvi postupci svestenika, jereja, djakona , posluzitelja ili vjernika ne mogu da me pomjere iz moje vjere u Boga.Greska je , dakle, poistovjetiti Crkvu, koju ipak cine ljudi i Crkvu kao tijelo Hristovo.Iz tog razloga ja cjelivam ikone, ali ne cjelivam ruku svesteniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno. Vera je duboko intimna stvar (moje misljenje), ali eto vidimo danas u kakve se svrhe koristi...

Zato mi je i smesno kad su argumenti ateista/... da je Hriscanstvo lazno jer je pop pedofil u Americi napao dete ili ovo ili ono...to su ljudi, a ljudi su kvarljiva roba. Naravno, smesni su mi komentari i druge "strane" u dosta slucaja...samo primecujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije red da se ovako predpostavljam prvim postom, ali moram da recem sto mislim.Ljudi i ovdje u srpskoj Crnoj Gori, i u Srbiji, i u dijaspori cine ozbiljnu gresku poistovjecujuci pravoslavlje sa Crkvom.Sad, Crkva jeste tijelo Hirstovo na zemlji, i Hrist je glava Crkve; ali cesto mnogi svestenici nisu na visini svoga zadatka, odnosno ne svjedoce svojim zivotom ono sto propovjedaju.Ja u Crkvu idem rijetko, kad osjetim potrebu.Ulaskom u Crkvu ja sam usao u prostor posvecen Bogu, i nikakvi postupci svestenika, jereja, djakona , posluzitelja ili vjernika ne mogu da me pomjere iz moje vjere u Boga.Greska je , dakle, poistovjetiti Crkvu, koju ipak cine ljudi i Crkvu kao tijelo Hristovo.Iz tog razloga ja cjelivam ikone, ali ne cjelivam ruku svesteniku.

 

poslije ovog "srpska crna gora" sam prestao da citam.. ocigledno jos jedan instant srbin troo pravoslavac iz kesice. bez zelje da vrijedjam i upadam u rasprave oko istorije i crkve, ali stvarno :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

poslije ovog "srpska crna gora" sam prestao da citam.. ocigledno jos jedan instant srbin troo pravoslavac iz kesice. bez zelje da vrijedjam i upadam u rasprave oko istorije i crkve, ali stvarno :rolleyes:

Totalno je glupo izjaviti nešto ovako i onda reći kako ne želiš raspravu i kako nikoga ne vređaš. Slično bi bilo da sam ja rekao: "ti si peder, ali ne želim da izazivam rasprave i da vređam..."

 

Nema razloga da se plašite izjava tipa "ja sam Srbin" i sl. Takve rečenice ne znače početak nekog novog rata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poslije ovog "srpska crna gora" sam prestao da citam.. ocigledno jos jedan instant srbin troo pravoslavac iz kesice. bez zelje da vrijedjam i upadam u rasprave oko istorije i crkve, ali stvarno icon_rolleyes.gif

 

Vidji da ti recem, ti ne znas ni da li sam ja uopste '' troo'' pravoslavac niti da li sam iz kesice.Ja rekoh sta i kako vjerujem, a tebi sto smeta sto ja mislim da je Crna Gora srpska, ko sto je vazda i bila, ja ti tu, moj pobro, ne mogu nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidji da ti recem, ti ne znas ni da li sam ja uopste '' troo'' pravoslavac niti da li sam iz kesice.Ja rekoh sta i kako vjerujem, a tebi sto smeta sto ja mislim da je Crna Gora srpska, ko sto je vazda i bila, ja ti tu, moj pobro, ne mogu nista.

 

300, u pravu si - ne poznajem te, stoga ne mogu ni da donosim sud o nekom na osnovu jedne izjave.

Ne pogadja mene izjava jel Crna Gora srpska zemlja, eto bila je turska 300 godina pa nikom nista. Samo upadaju u oci ti nacionalisticki izlivi ljubavi, gdje se ne zna jesu li gori ovi sto propagiraju veliko-crnogorstvo, zavijeno o pricu o dukljanizaciji, ili veliko-srpstvo koje se bazira samo na Njegoshu i dijelimicno kralju Nikoli. A sto cemo sa ostalim vladarima u istoriji koji se nisu busali srpstvom :)

 

Tu je i problem danasnjih crkvi u CG, ove crnogorske-pajserske-autokefalne, i Mitropolije sa Amfilohijem - svugdje guraju i jebenu politiku. Malo im je sto opuchaju narod sa nekim bajkama, vec moraju i da se mjesaju i u sve ostalo.

 

I Thule, ne znam ko je tebe sto pitao. Eto ako vec bude diskusije, nema problema.A sto se tice toga "Srbin", nemam ja nista protiv toga - moj pradjed se na nekom davnom popisu pisao kao srbin, bio je covjek za zajednicu i ujedinjenje 1918-e i tako je bilo. Doduse, na drugom mjestu se pisao kao crnogorac, isto kao moj djed, otac i ja... mada meni generalno puca kurac za te stvari, znam ko sam i odakle i ne opterecujem se mnogo sa tim. pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

300, u pravu si - ne poznajem te, stoga ne mogu ni da donosim sud o nekom na osnovu jedne izjave.

Ne pogadja mene izjava jel Crna Gora srpska zemlja, eto bila je turska 300 godina pa nikom nista. Samo upadaju u oci ti nacionalisticki izlivi ljubavi, gdje se ne zna jesu li gori ovi sto propagiraju veliko-crnogorstvo, zavijeno o pricu o dukljanizaciji, ili veliko-srpstvo koje se bazira samo na Njegoshu i dijelimicno kralju Nikoli. A sto cemo sa ostalim vladarima u istoriji koji se nisu busali srpstvom icon_smile.gif

 

To i mene smeta.Ja sam pravoslavac zato sto je to tradicija mene i mojega naroda, da ne govorimo o kulturnoj bastini.Ali da li bih mogao da se nazovem ''pravim'' pravoslavcem, ne znam.Imam neki svoj odnos sa Crkvom i Bogom, kao sto sam vec rekao, i trudim se da me to inspirise da budem bolji covjek.jebes religiju koja te na to ne tjera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali cesto mnogi svestenici nisu na visini svoga zadatka, odnosno ne svjedoce svojim zivotom ono sto propovjedaju

Ovde bih voleo da citiram jednog od sveštenika,što ono reče,ljudi kritikuju da nam je narod ovakav i onakav.A sveštenstvo je od naroda.

Mislim kad je neko dobar,nikada se o njemu ne priča,uvek je lakše reći kad je neko loš.

Ja u Crkvu idem rijetko, kad osjetim potrebu.Ulaskom u Crkvu ja sam usao u prostor posvecen Bogu, i nikakvi postupci svestenika, jereja, djakona , posluzitelja ili vjernika ne mogu da me pomjere iz moje vjere u Boga.Greska je , dakle, poistovjetiti Crkvu, koju ipak cine ljudi i Crkvu kao tijelo Hristovo.Iz tog razloga ja cjelivam ikone, ali ne cjelivam ruku svesteniku.

Nemoguće je razdvojiti sveštenstvo od crkve.Sveštenici imaju ovlašćenja da vrše svete tajne.Što se ono kaže,ako neko neće da se ispoveda i pričešćuje,okej to je svačiji izbor.takođe imamo i svetu tajnu venčanja i druge.

Crkva bez vernika normalno da ne može biti crkva,ne može sveštenik služiti u praznoj crkvi,ali to već zadire u drugu problematiku o tome koliko se često ide u crkvu,što predstavlja ličnu stvar svakog pojedinca.

Što se cele te priče oko nacija i sličnog tiče...ne vidim tu nikakav problem.Kad troo amerikanac može biti član ruske ili srpske pravoslavne crkve,ne vidim ni kod nas problem.

Mada bih citirao Ramba "bosanci su glupi,crnogorci su lijeni,slovenci su škrti,a mi iz mešanih brakova smo najgori".

 

Mislim uz dužno poštovanje svima,ima ljudi kojima nisu svi sa majčine i očeve linije sve do pradede bili čisti Srbi.I tu nema nikakav problem niti dilema u kontekstu SPC.

Mislim kad japanci mogu biti u pravoslavnoj crkvi,mislim da se bezveze ovde raspravljamo ko je odakle i ko je šta.

A što se tiče toga da se treba postati bolji čovek,treba,normalno da vera i treba da podstiče na to.No kad pročitamo deset Božjih zapovesti i sedam smrtnih grehova,pa se makar negde nađemo...

Tu čovek ne može svojim "vratolomijama" i slično bez ispovesti i pričesti da bude bolji.I molitve,naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Thule, ne znam ko je tebe sto pitao. Eto ako vec bude diskusije, nema problema.A sto se tice toga "Srbin", nemam ja nista protiv toga - moj pradjed se na nekom davnom popisu pisao kao srbin, bio je covjek za zajednicu i ujedinjenje 1918-e i tako je bilo. Doduse, na drugom mjestu se pisao kao crnogorac, isto kao moj djed, otac i ja... mada meni generalno puca kurac za te stvari, znam ko sam i odakle i ne opterecujem se mnogo sa tim. pozdrav

Ne mora niko niŠta da me pita. Postovao si svoj stav na javnom delu foruma, što znači da svako može da odgovori na njega. Ako imaš nekih problema po tom pitanju, sledeći put koristi privatne poruke.

Očito se opterećuješ ovim pitanjem dok imaš potrebu da se javiš na temi koja čak nema ni veze sa onim što je ovaj momak napisao i da mu odgovoriš. Nešto te zasvrbelo pa si morao to da počešeš.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajde me ti nauci.

 

edit:

ima to o cemu sam ja pricao vise veze nego sto mislis. da si pratio raspravu, vidio bi da se kod nas crnogoraca pravoslavlje i politika itekako ukrstaju. i nemoj vise da izigravas nekog moralistu ako ne znas o cemu se radi, a i tad je pozeljno da se ne mjesas.

pozdrav

Edited by morbid god

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajde me ti nauci.

 

edit:

ima to o cemu sam ja pricao vise veze nego sto mislis. da si pratio raspravu, vidio bi da se kod nas crnogoraca pravoslavlje i politika itekako ukrstaju. i nemoj vise da izigravas nekog moralistu ako ne znas o cemu se radi, a i tad je pozeljno da se ne mjesas.

pozdrav

 

A zašto si ti tako agresivan i nervozan? Popij čašu mleka, smiri se malo.

 

Ubuduće, ako nećeš da ti se neko miješa u raspravu, kao što rekoh, prenesi je na privatne poruke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...