Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

A kako su dobili ime hriscani?

 

Znaci, ako kazes za sebe da si Hriscanin i cinis neka dela, to automatski treba da se gleda kao osobina Hriscanstva, tj. da si ta dela pocinio jer tako Hriscanstvo kaze?

Nisi me dobro razumeo. Ja sam rekao da ne treba traziti argumente za i protiv religije u njenim sledbenicima (tj. ne uvek)

Po meni najveci problem sa religijom, sto je i njena najveca opasnost, su razlicita tumacenja, razlicite interpretacije. Pa tako imas ubicu jer ubija jer mu je "Bog tako rekao", imas vojnike koji ubijaju "u ime Boga", imas razlicita tumacenja Islama, da ne nabrajam dalje...shvatas i sam. To sam rekao jer ne mislim da ne treba pljuvati neku veru jer je pop pedofil, i jer je "svestenik blagoslovio crvene beretke".

 

A to sto kazes DMW, i ja sam protiv toga, ali jebiga...

 

Meni je najzalije sto vera danas u svetu ( a ne znam da li je ikad i bila) nije licna stvar, vec je opijum za mase u najvecem broju slucajeva.

Edited by Hevayous Jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je najzalije sto vera danas u svetu ( a ne znam da li je ikad i bila) nije licna stvar, vec je opijum za mase u najvecem broju slucajeva.

Uvek je to i bila i uvek cje to i biti, a ti zhali kolko god ocjesh, bog te je obdario tom osobinom...

Idealizam je anti-pamet...

Tol'ko o tome...

Edited by Ol' Scratch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нерон, Диоклецијан и компанија су прогањали хришћане, убијали их и мучили и прогласили хришћанство забрањеном вером у свим деловима Римског царства. Онда се појави Теодосије и прогласи га једином дозвољеном вером. Поента је јасна.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti si vidim hriscanin i Srbin kao i ja.Ali ja ne mogu zatvorit oci pred svestenicima koji ne svjedoce ono sto propovjedaju.Koji su i kakvi su to veci problemi Svete i Apostolske SPC od kukolja u Njenim redovima?Pa evo ti ovaj Vladika Filaret, on prvi ne postuje ono sto je u Pismu zapisato: ''Pokoravajte se svakoj visoj vlasti, jer nema vlasti da nije od Boga''.Umjesto da okrene drugi obraz i ako treba, ja ne bih volio, ali ako treba da bude i mucenik za vjeru svoju.Nesto ne vjerujem, doduse, da bi on bio mucenik-ja sam ga licno slusao kad je na radiju izjavio da je pedofilija americka izmisljotina.Covjece VBoziji, kako MOZES to da izjavis?A da ne pricam kako se slikao sa lobanjom i mitraljezom u rukama, velicao Milosevica, najveceg izdajnika roda srpskoga od Vuka Brankovica naovamo.Ubijalo se i u ime Hristovo, i to mnogo; suvise je nevine krvi proliveno u Ime Njegovo.Ja nemam tu vise nista da kazem, istorijske cinjenice su cinjenice, i svako ce pred Njim licno odgovarat za svoja djela.Ti ovdje kazes da je dobro sto su podmenute bombe i sto je mnogo ljudi izginulo.Znam ja dobro za ono ''zlo cinjet od zla se branec, tu zlocinstva nema nikakvoga'', ali to je rekao samo jedan covjek, Bogocovjek to nikad i nigjde nije rekao

A sta treba da radim sa svestenicima koji se tako ponasaju? Da im lupam packe? Nema sanse, vrlo tezak greh je osudjivati, jer gledam i sam ne mogu da se izborim sa mnogim iskusenjima pa padnem.A tek o onima koji svesno rade to sto rade da ne pricam.Dosta toga sam se nagledao po manastirima i Crkvama, cuo i video verujucih ljudi koji se bacaju po Crkvi a ovamo su da te Bog sacuva ali sta cu, svako se, kao sto rekoh, bori ili barem glumi da to radi. itd itd. To je jedan globalni problem i kao sto rece Sv. Ignjatije ''ukloni se, to je po Bozijem dopustenju, ne mozes ti tu nista svojom malenom rucicom promeniti''.

U vladiku Filareta ako mi verujes nisam imao uvid sve do ovog skandala sa CG-om.A gresis kada kazes da se ne valja boriti. Ovde je visa stvar u pitanju, da su tako nekada radili sv. oci danas ko zna kakvo bi bilo Isticno pravoslavlje i uopsteno hriscanstvo. Mozda bi smo bili arijanci ili ko zna sta...a ovo je sve povodom stvaranja CPC. Da, ubijano je pod Hristovim imenom ali je odavno prestalo i katolicka Crkva a i mnoge druge konfesije bi trebale da se izvine zbog tog cina iako i dan danas tradicionalni katolici podrzavaju inkviziciju i govore kako to uopste nije losa stvar hehe!

Rekao sam da borba nije bila uzaludna jer je danas u mnogim delovima severne amerike smanjena stopa abortusa i to u velikim procentima!Ali nisam rekao da podrzavam bombaske napade na klinike!Mozda bagerima da :redface: Kada bi svi postovali ono sto je Bogocovek rekao bio bi definitivno raj na zemlji ali tako je kako je i po mom licnom misljenju sve je gore, i sve ce borba biti teza.Sve se ubrzava kao kad pustis play pa ga odjednom prebacis na Fast Forward.Uopsteno u pravoslavnom svetu kuljaju price o apokalipsi bas iz toga razloga koji se desava u Crkvi. Jeste ogroman problem je sto Crkva duhovno menja. Sve manje i manje ima duhovnika i ljudi koji su u duhovnom stanju bliskom Bogu a sve vise ima politicara, biznismena i da ne kazem kojih sve jos. Ali ne manji problem je sto se neke dogme i kanoni menjaju, sto je ekumenizam takav kakav je na pomolu, ma sijaset problema koji se samo stavljaju pod tepih. Ja se samo pitam sta ce se desavati, kad se daj Boze sto kasnije, nas patrijarh promeni.

Edited by Villain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Свако, без изузетака, ради оно што мисли да је најбоље.

Свако мисли да је у праву, није ли тако?

Мишљења сам да Православац има шири појам стварности, свеобухватније знање живота и да је на најкраћем и најлакшем (ех!) путу да појми његов смисао јер убеђења сам да је смисао живота далеко од топле воде, хамбургера, мобилног телефона од 300 евра и аутомобила, то не може бити сврха само себи, сувише је бедно и приземно да се тиме правдају сва узвишена осећања и мисли које човек има а сваки их има, без икаквих изузетака, такође.

Дакле, сам модерног човека није уздизање већ приземност, ваљање по блату и сперми, можда и ишчепрка неки бисер али мора дубоко да загњури главу у измет да би ишта нашао.

Ничег узвишеног, сасвим је јасно.

Што је ниже - то је аутомобил бољи, то је стан већи.

Значи да постоји нешто даље од мртвих и хладних костију у гробу;

Значи да се пут ту не окончава, само се путује другачијим средством, далеко брже од југа, мерцедеса или коњске запреге.

Јурећи, човек је пре стигао само-уништењу него истинском напредку, пре ћемо бити жедни него срећни због нове дуксерице, пре ћемо бити осамљени, поред рачунара него што ћемо волети једни друге.

Нема Бога међу нама, нема среће а нема ни напретка, све без Бога је само јаловост упакована у чоколаде, аутомобиле и Интернет.

Лаж.

А срце је даље осамљено ...

Међу милионима срца, нема још једног срца за нас саме.

И идемо где год политичари кажу, где год мерцедес каже, где год певачи говоре, где год ТВ покаже.

А срце вапи за љубављу, вапи за Богом.

Истина.

Share this post


Link to post
Share on other sites

obzirom da je ovo nedavno monstruozno ubistvo 'dokazalo' da u Srbiji postoje satanisticke sekte(sto je potvrdio i ministar Jocic :) ), bio bi red da se opet vrati tema o satanizmu, koju je moderator ugasio zbog toga jer je zakljucio da isti ne postoji. hvala

 

Nemam pojma iz kojih razloga je moderator izbrisao temu,ali ako je tako kao što kažeš,meni se čini da je tema bila više poligon za spamovanje ili jednostavno nije bilo adekvatnih ljudi da pričaju o tome šta je satanizam i zašto ga oni podržavaju,tako da je tema uglavnom bila neaktivna.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Свако мисли да је у праву, није ли тако?

zavisi o kojim stvarima pricamo.

najveci problem vidim u tome sto covek de fakto ne zna mnoge stvari, i tesko mu je prizna samom sebi da ih ne zna. u krajevima u kojima ja zivim, recenice NAJREDJE pocinju sa "ja mislim", "ja verujem", "meni se cini", ili ne daj boze "nisam siguran". "ne znam" se najredje cuje.

 

da li ja znam koliko je 2+2? znam!

da li ja znam nesto o postojanju boga? ne znam.

da li ima jos mnogo stvari o kojima ja nemam pojma? ima.

da li je sramota reci da nesto ne znas ili je bolje ubedjivati sebe da znas - e, to je na svakome da odluci za sebe. i sve je ok dok jedni drugima ne pocnemo da solimo pamet i da razlike po tom pitanju koristimo da sebe uzdignemo iznad nekoga:

 

Мишљења сам да Православац има шири појам стварности, свеобухватније знање живота

misljenja sam da su "pojam stvarnosti" i "znanje zivota" dosta nedefinisane kategorije, i da necija veroispovest nije preduslov za bolje shvatanje pomenuta dvapojma. na primer, samo kad bi pokusali da definisemo "zivot" naleteli bi toliku gomilu problema da je to cudo, a kamo li da dalje pokusamo da se bavimo "shvatanjem" navedenog...

 

osnovni inhibitor napredka u razumevanju bilo cega je inercija i ponos koji nam ne dozvoljavaju da promenimo misljenje o necemu - cak i onda kad ocigledno gresimo. malo ko uspe da pobegne od toga, a sto je najgore, to je jedna od stvari koje covek vremenom ne ispravlja nego sve vise srlja u greske kako je stariji - jer zivi u iluziji da je iskustvo "opsta kategorija" kojia ima neke veze sa godinama...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Јурећи, човек је пре стигао само-уништењу него истинском напредку, пре ћемо бити жедни него срећни због нове дуксерице, пре ћемо бити осамљени, поред рачунара него што ћемо волети једни друге.

Нема Бога међу нама, нема среће а нема ни напретка, све без Бога је само јаловост упакована у чоколаде, аутомобиле и Интернет.

Лаж.

А срце је даље осамљено ...

Међу милионима срца, нема још једног срца за нас саме.

И идемо где год политичари кажу, где год мерцедес каже, где год певачи говоре, где год ТВ покаже.

А срце вапи за љубављу, вапи за Богом.

Истина.

Kao sto je Dostojevski prorocki opisao u velikom inkvizitoru! Tu negde je tajna! Citao sam podavno da mnogi tvrde da je tajna iz otkrovenja Crkva i da se Jovan uznenadio zato sto je video nesto cemu se ne bi nadao, opet...gde se najvise vrzma djavo!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li ja znam koliko je 2+2? znam!

da li ja znam nesto o postojanju boga? ne znam.

da li ima jos mnogo stvari o kojima ja nemam pojma? ima.

Није тачно.

Родио си се и прихватио да је 2+2=4, ниси дошао до тога већ си прихватио, то не мора да буде истина, ти прихваташ и осећаш да је то 4.

Тако и ја прихватам и осећам да Бог постоји и да је веома, веома реалан с тим што сам, рођењем, морао да прихватим да Бога нема јер сам васпитаван у атеистичком друштву.

Тим следом догађаја пре атеиста прихвата све и свашта тј. не доводи у питање разне одлуке са стране него Православац, тим следом дешавања, лакше је обманути атеисту него Православца и завести га и манипулисати њиме.

Ти прихваташ грађанске истине (не ти као јединка, грађанин, уопште) не доказујући их самом себи јер је грађанин учен да никада, ништа не пита, систем образовања од детињства је такав, да будеш онеспособљен за размишљање и одлучивање већ други одлучује за тебе (представничка демоНкратија) кога ти чак и не познајеш док је то у Православљу немогуће, ти мораш да константно општиш са собом и Господом и изнова и изнова доказујеш Његово постојање и изграђујеш се у свим, и духовним и телесним аспектима човека као бића.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Родио си се и прихватио да је 2+2=4, ниси дошао до тога већ си прихватио, то не мора да буде истина, ти прихваташ и осећаш да је то 4.

imam utisak da ljudi sami sebi dokazuju veru u boga tako sto na najbrutalnije nacine odbacuju logiku - koja je de fakto najveci neprijatelj njihovom poimanju boga. sumnja je jako zdrava stvar u pravim dozama i ne treba je se plasiti, a najgore od svega je primenjivati je selektivno i dogmatski.

 

Тако и ја прихватам и осећам да Бог постоји и да је веома, веома реалан с тим што сам, рођењем, морао да прихватим да Бога нема јер сам васпитаван у атеистичком друштву.

vidis, razlika je u sledecem: - ti prihvatas da je bog realan, neko prihvata da bog ne postoji, neko ovo, neko ono, ali 2+2=4 u svakoj tacki na svetu. tu je razlika. ako bog treba da bude univerzalan i sve-prisutan, onda mi se cini da ga treba traziti u "2+2=4", a ne medju mnostvom razlicitih interpretacija gde svaka tvrdi za sebe da je prava - a gle cuda - sve ostale su pogresne.

 

Тим следом догађаја пре атеиста прихвата све и свашта тј. не доводи у питање разне одлуке са стране него Православац, тим следом дешавања, лакше је обманути атеисту него Православца и завести га и манипулисати њиме.

bojim se da je ovo pokusaj da racionalizujes svoje verovanjem tako sto ces "uniziti" ateiste nekim retorickim manevrom koji je u koliziji sa cinjenicama i logikom. jel treba da prebrojavamo mrtve koje su pobili vernici? jel treba da prebrojavamo zablude koje su proistekle od covekovog poimanja boga?

 

i nazalost, opet se oseca ta zelja da se postavis iznad "drugog tabora" (ateista) tako sto sebi lepis etiketu savrsenijeg coveka koga je "teze obmanuti", dakle impliciras da si po necemu bolji i kvalitetniji od onoga ko ne deli tvoje poimanje boga. to mozda tebi daje "krila" i lepo ti zvuci, ali nazalost, ne postoje realne osnove da bi se tako nesto tvrdilo.

 

Ти прихваташ грађанске истине (не ти као јединка, грађанин, уопште) не доказујући их самом себи јер је грађанин учен да никада, ништа не пита, систем образовања од детињства је такав,

ja ne znam gde si ti to cuo, ali mene su cak i u skoli ucili da u sve sumnjam. na primer, kad sam ucio lekciju o tome da su nekad davno ljudi mislili da je zemlja ravna, a da danas znamo da je to pogresno - ja sam iz toga naucio da treba da sumnjam u sve sto nije temeljno provereno, i naucio sam da razlikujem termine "verovanje" i "saznanje". jasna granica izmedju ta dva pojma je ono sto religija, ma koja da je u pitanju, jos uvek nije uspela da premosti. takodje sam naucio da ne treba da se zalecem da sa malo ili nimalo informacija donosim zakljucke, ali to sad nije tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bojim se da je ovo pokusaj da racionalizujes svoje verovanjem tako sto ces "uniziti" ateiste nekim retorickim manevrom koji je u koliziji sa cinjenicama i logikom. jel treba da prebrojavamo mrtve koje su pobili vernici? jel treba da prebrojavamo zablude koje su proistekle od covekovog poimanja boga?

 

i nazalost, opet se oseca ta zelja da se postavis iznad "drugog tabora" (ateista) tako sto sebi lepis etiketu savrsenijeg coveka koga je "teze obmanuti", dakle impliciras da si po necemu bolji i kvalitetniji od onoga ko ne deli tvoje poimanje boga. to mozda tebi daje "krila" i lepo ti zvuci, ali nazalost, ne postoje realne osnove da bi se tako nesto tvrdilo.

Далеко веће злочине су починили неверници: комунисти, нацисти и њима слични него што су починили Православци тако да Православац не трпи никакав терет неке велике смрти на глобалном плану и то могу да одбацим без напора.

То што ће немац или американац говорити ово или оно, подсећам на 99-у када су исте те "демократе" гађале цивилне циљеве по Србији тако да ми њихово мишљење о себи самом само шкоди. У име Православља нико није убијан и мучен, далеко више у име "демократије", "људских права" и "љубави међу људима".

Покушава да ми се имплицира некакав став сличан аријавском тј. да сматрам да су неки изнад неких других што, такође, није тачно. Сматрам да је човек - човек и да је бесмислено мрзети га због његове (погрешне) идеологије али сам истакао да верујем да је Православац у предности а то није исто.

Грађанштина негира постојање било чега изван ње саме, тако да и она чини изолован круг који се узда само у сопствене ресурсе а то, признаћете, никада није сасвим здраво (моју кривицу доказује управо мој џелат?, није ли то најсуровији облик фашизма - данашња демоНкратија, лака на осуди, бомбардовању, забрањивању? није ли те основе поставио управо онај против кога се грађанштина највише бори - онај дух Немачке?).

Православље нуди истинску толеранцију и усавршавање, не негура науку, супротно примитивном, средњевековном схватању данашњих Срба тако да и те информације треба, најзад, update-овати али је не сматра ни највишим степеном духовно-телесног развоја, не сматра је таквом јер она то и није нити може бити.

Наука је ту да помаже човеку у његовој вери у Бога и оплемењује га а не да га одваја и раздваја од вере чинећи од њега декадентног грађанина без вере и у шта сем у ропство евру, динару и долару.

Share this post


Link to post
Share on other sites

У име Православља нико није убијан и мучен, далеко више у име "демократије", "људских права" и "љубави међу људима".

 

Amfilohije blagoslovio skorpione

 

Cetnici u vreme WW II

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amfilohije blagoslovio skorpione

 

Cetnici u vreme WW II

Шта - Амфилохије?

Благословити = Убити?

Очигледно да се подлеже медијима и губи индивидуални осећај истине и праведности већ прихвата психологија масе јер се у мноштву лакше сакрити.

И шта са Другим Светском Ратом?

Са вером у Бога, за Краља и Отаџбину - то је нешто лоше, нешто погрешно?

Шта је требало - са вером у Хитлера?

За истребљење и Јосипа Броза?

Share this post


Link to post
Share on other sites

neka,pusti broza,hitlera i kompaniju za sada...ovde je prica o pravoslavlju jel da?

 

Amfilohije koji je po cinu pukovnik u vojsci(a svi znamo kako se cinovi dobijaju(lepa sela lepo gore primer)),i koji je slikan sa mitraljezom,blagoslovio je skorpione,paravojnu jedinicu koja je sest nenaoruzanih civila ubila sa ledja....

 

WW II sam cisto naveo i kao grupni primer...samim time sto si rekao

Са вером у Бога, за Краља и Отаџбину - то је нешто лоше, нешто погрешно?

Шта је требало - са вером у Хитлера?

priznajes da nesto nije u redu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Григорије

Браћо, немојте да мислите олако о таквим стварима као што је Амфилохије урадио.Имам дуг језик и много лајем, и због тога сам имао неспоразума и у манастиру, и у црквама, у разговорима са духовницима.Мени није јасно како свештено лице, дакле неко ко је Богу заветован и ширењу Његове поруке, која је Љубав, да благосиља оружје и људе који то носе, и који су са његовим балгословом убијали.Убијали, браћо, убијали.

Ево и Филарет-владика који је одбио да се подвргне послушању према свом Патријарху, то је мени незамисливо.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...