Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

vecjina tih ljudi koji peva po horovima u crkvama nema pojma ni kako Hrishcjanin treba da zhivi, a tek da tako zhive.

Moraju li svi pevači u horu biti kršteni da bi mogli pevati u crkvi? Ja sam se jednom prilikom prošvercovao na probu hora, prethodno sam uzeo note od jedne vernice i probao malo kod kuće. Već sam pomenuo, taj Drugi Antifon mi je zvučao dobro i provežbam malo... Odem na probu i iznenadim se u koliko brzom tempu pevaju tu stvar, učini mi se da kvare lepotu te pesme. Priupitam jednu ribu - što ovo ovako brzo ide - a ona kaže - ma nije to ništa, dešava se na jutrenjima da neki baš ubrzaju, šta će ljudi, žure na posao... :confused: Kapiram ni bogoslužbenik se ne buni, nego daj da se odradi pa da palimo :)

 

ima. znam jednog dechka, koji stvarno jeste Hrishcjanin, a pre je bio rob bluda, droga, i chega sve ne. on se jeste sushtinski promenio. ja nisam, samo sam se spoljashnje promenio, sad mi je josh ostao onaj deo da moja pravda bude vecja od pravde fariseja. samo...

Lepo od tebe, cenim iskrenost, a ovo što kažeš za tog dečka i to ti verujem na reč. Jer, drugačije spoznaješ svu težinu i vrednost vrline ako si pethodno sagrešio. Zato i nije nebično da npr. teški pajdomani postanu iskreni vernici jer uzrastanje u vrlini ne doživljajavu formalno, kao puki ritual samousavršavanja i kupovanja karte za večni život. Ne, već kao nasušnu duhovnu potrebu, spas od unutarnjeg horora koji su sebi dozvolili. Strah od smrti tu ne mora biti presudan, već onaj trenutak kada ti se povrati savest, kada se suočiš sa zjapećom prazninom i besmislom doperskog života, pa još krenu suze iz samosažaljenja, stida i sramote što si sjebo sebe i ljude oko sebe - i tu negde počinje proces kajanja i izbavljenja.

 

Ne kažem da treba grešiti i odavati se porocima, ali ako neko već oseća tu potrebu i jaku želju da udovolji niskim strastima - treba tako i da učini. Naravno, ovde mislim na puteni greh, sladostrašće, ne na potrebu da se ubija, vara i laže. Krade, da, ako se uzima od bogatih i daje siromašnima :da: Znači ako neko želi da se gudra, cirka, ždere slatko i masno, i jebe sve što stigne - samo napred momče, devojče. Što rek'o najveći pravoslavni duhovnik svih vremena Grigorij Jefimovič Raspućin: "Unizite se grehom!" Ali, postoji jedan zajeb u svemu tome,

 

i da napomenem, nije loshe ako pijemo samo malo iz djavole chashe, a malo iz Bozhije, opasno je samo ako krenemo vishe da pijemo iz djavolje chashe...

što često ne primetimo da smo počeli da natežemo debelo iz đavolje flajke, i onda ako se to nastavi od toga može i da se rikne :pivopije::red::mrtav:

Edited by Voyager

Share this post


Link to post
Share on other sites

šta reći - life kills

pa da, oćeš da jedeš da jebeš a to košta. mnogo košta... i vredi svaku jebenu paru :pivopije:

 

u principu je bitno da, pre no što te život dokusuri, odradiš svoje najveće tripove i poduhvate a onda je manje bitno da li ćeš odapeti u 35-oj, 45-oj ili dočekati dublju starost. Šta vredi dug život uzdržan i umeren u svemu kad nisi probao ono što si želeo i koliko si želeo i napravio sve što si mogao. Ipak, vernici će reći da vredi jer je bogougodan, hrišćanski upodobljen život preduslov za spasenje duše i večni život. Taj motiv meni nije baš jasan, mislim, šta će im koji moj večnost? Ajde da ih čeka neka Velika Nagrada, u vidu konačnog sjedinjenja sa Bogom, pa da ih razumem. Ali, od toga nema ništa - samo večno uzrastanje i približavanje Bogu, ali nikad konačno stapanje. Beskonačno se približavaš y osi ali je nikad ne sečeš. Znači, moša :meshuggah:

 

Prema tome, trebamo divljati, iživljavati se koliko god možemo dok se ne zasitimo, pa onda opet ruke uzrak, par litara rakije i udri dernek i tombola do zore! :lol:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz

pa da večni limes - x teži beskonačno

 

treba iskoristiti ono što je na raspolaganju:

 

ko ima glas neka peva

ko ima stas neka se bavi sportom

ko ima mozak neka ga iskoristi za nešto kreativno

valjda je to poenta

 

suzdržavanje vodi u lenjost - a nije li to greota?

 

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

mnogo košta... i vredi svaku jebenu paru

videcjesh koliko vredi, kada djavoli budi trazhili da im se da tvoja dusha na mitarstvima...

 

Šta vredi dug život uzdržan i umeren u svemu kad nisi probao ono što si želeo i koliko si želeo i napravio sve što si mogao

zato shto onda dobijeh vechni zhivot, npr...

 

Taj motiv meni nije baš jasan, mislim, šta će im koji moj večnost?

Pa nije da mozhesh da birash- vechnost, ili nepostojanje posle telesne smrti. ide ili raj, ili vechna patnja u paklu.

 

Ali, od toga nema ništa - samo večno uzrastanje i približavanje Bogu, ali nikad konačno stapanje.

naravno, sa Bogom se nije mogucje sjediniti. a da i jeste mogucje, koja je tek poenta toga- chitavu vechnost si na istom stupnju. ovako se chitavu vechnost uzdizhesh.

 

suzdržavanje vodi u lenjost - a nije li to greota?

Bezbozhno suzdrzhavanje da. Pravoslavno ne, samo vodi u borbu. Chim krenesh da se uzdrzhavash od uzhivanja, demoni krenu da te napadaju. Dok si miran u njihovim lancima, necje ti nishta, ali cje da napadaju ako pokushash da se oslobodish. kako kazhe Apostol Hrishcjanima- nasha borba nije protiv krvi i mesa, nego protiv poglavarstva pod nebom.. aoratos polemos..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ček' da ti razvijem:

 

Tvrdiš da duhovna muzika nema ritam. Dakle, u muzičku teoriju se ne razumeš ni mrvicu i nemaš pravo o tome da pričaš.

 

Izvođenje duhovne muzike van crkve porediš sa sranjem u kacu za kupus. Prema tome, nemaš ni malo poštovanja prema nečemu što navodno braniš.

 

Crkvu porediš sa WC šoljom. Dakle, nemaš poštovanja ni prema crkvi.

 

Po tebi, duhovnu muziku bi trebalo izvoditi isključivo u crkvi.

 

Izgleda da poistovećuješ crkveno pojanje sa duhovnom muzikom, što znači da ne znaš razliku između ova dva pojma. Crkveno pojanje je deo pravoslavnog bogosluženja i izvodi se isključivo na svetim i osvećenim mestima (dakle u crkvi, na groblju i u kući koja prima sveštenika), a duhovna muzika je muzika inspirisana religijskim motivima i uglavnom se izvodi van crkve.

 

Na primer, Mokranjčeva Liturgija je delo duhovne muzike, kao i Mocartov Rekvijem. Treba li ova dela izvoditi isključivo u crkvi?

 

Ako nisi dobro razumeo moj prethodni post, da ti objasnim na srpskom: puno sereš, a nemaš pojma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nije da mozhesh da birash- vechnost, ili nepostojanje posle telesne smrti. ide ili raj, ili vechna patnja u paklu.

pa nisi baš objektivan, ovo si napisao iz ugla hrišćanskog vernika koji već veruje u večni život duše (u raju ili paklu). jer, postoji i mogućnost da je telesna smrt The Kraj, znači nema ničeg posle, nema svesti ni bića u bilo kom obliku, samo ništavilo. zar je ta mogućnost toliko strašna? rođen si, živeo si kolko si živeo, rikneš i to je sve. šta fali tome? drugo, postoji mogućnost da ljudska "duša" nastavlja da živi posle telesne smrti kao prirodna pojava, znači svi mi bez razlike, bili vernici, ateisti ili agnostici, nastavljamo u večnost kao nekakav nematerijalni entitet. u tom slučaju, motiv da se postane vernik radi spasenja iz smrtnog tela, praktično strah od smrti, postaje potpuno izlišan. mada, iz ugla Crkve kao centra moći je uvek bio najbolji mamac za pecanje vernika - oćeš večni život, eee dečko prvo nas da ispoštuješ :da:

 

naravno, sa Bogom se nije mogucje sjediniti. a da i jeste mogucje, koja je tek poenta toga- chitavu vechnost si na istom stupnju. ovako se chitavu vechnost uzdizhesh.

pa to je već stvar ukusa :meshuggah: neko više voli da ako je negde krenuo tamo i stigne, doživi ispunjenje i konačnu svrhu, a neko bi samo da se beskonačno vozi i uživa u vožnji. ja bih uvek izabrao varijantu u kojoj znam na čemu sam, pa makar u nedogled statirao, nego da me Neko večno ispaljuje - bravo, blizu si, ajde, još malo još malo i... prc! you can't touch this :razz:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali ti si voyager - 'point of a journey - is not to arrive'

i ako sam negde stigao bilo je iznutra :udri:

 

jeste mi to jedan od omiljenih filmova, ali sam dovoljno mator da se više ne identifikujem sa filmskim/književnim/stripovskim likovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvrdiš da duhovna muzika nema ritam. Dakle, u muzičku teoriju se ne razumeš ni mrvicu i nemaš pravo o tome da pričaš.

da li sam negde rekao da sam muzichar?

 

Mokranjčeva Liturgija

Treba li ova dela izvoditi isključivo u crkvi?

da.

 

Mocartov Rekvijem

Treba li ova dela izvoditi isključivo u crkvi?

zashto bi me ovo zanimalo?

 

jer, postoji i mogućnost da je telesna smrt The Kraj, znači nema ničeg posle, nema svesti ni bića u bilo kom obliku, samo ništavilo.

postoji mogucjnost da cju sutra israti florescentno ljubichasto govno, ali to se jednostavno necje destiti...

 

nego da me Neko večno ispaljuje

taj Neko ti nikad nije ni rekao da mozhesh da Ga dostignesh...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jer, postoji i mogućnost da je telesna smrt The Kraj, znači nema ničeg posle, nema svesti ni bića u bilo kom obliku, samo ništavilo. zar je ta mogućnost toliko strašna?

I ti ovo govoriš iz perspektive čoveka koji ne veruje.Tako da je jedino sigurno da ne možemo usaglasiti argumente verujućih i neverujućih.

Pričali smo već i stavljali citate o tome da crkva ne drži vernike u strahu,ako se ne varam.Negde je to citirano baš od strane Patrijarha Pavla.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dajmond, nemoj "braniti" Crkvu na taj nachin... ako neko kazhe da je Crkva dosadna, koja je poenta sada objashnjavati kako nije, jer Ona to jeste. poenta Crkve nije zabava (vecj spasenje), i ona cje uvek onima koji trazhe zabavu biti dosadna. potpuno je bzvz "braniti" Crkvu od takvih stvari.

strah je dobar. strah od Boga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jer, postoji i mogućnost da je telesna smrt The Kraj, znači nema ničeg posle, nema svesti ni bića u bilo kom obliku, samo ništavilo.

postoji mogucjnost da cju sutra israti florescentno ljubichasto govno, ali to se jednostavno necje destiti...

otkud znaš da neće? imaš neoborivi dokaz? naravno da nemaš niti možeš imati, sve što možeš je da veruješ u večni život i neumitnost iseravanja niza običnih smeđih govana. nemam ništa protiv, ali je šteta. jer, kad bi ljudi više verovali u mogućnost iseravanja ultraljubišastog govneta a manje o smrti i večnosti, svet bi bio prepun sjajnih ljudskih dostignuća. ovako, većina unapred odustaje i kompenzuje verovanjem u "ono što dolazi posle..."

 

nego da me Neko večno ispaljuje

taj Neko ti nikad nije ni rekao da mozhesh da Ga dostignesh...

"Budite savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski", ko je to rekao? a, s druge strane "ne možeš da Ga dostigneš". tako je to kad te Neko podjebava i još uživa u tome, zabavlja se :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

poenta Crkve nije zabava (vecj spasenje), i ona cje uvek onima koji trazhe zabavu biti dosadna.

sigurno da tražimo zabavu, vino-žene-muzika eto ti Svetog Trojstva ;) nego, opet ta reč - spasenje. spasenje od čega, od koga, iz čega? šta je to toliko strašno što nam preti ili nas ugrožava pa da treba da se spasavamo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. da li sam negde rekao da sam muzichar?

 

2. Treba li ova dela izvoditi isključivo u crkvi?

 

Mokranjčeva Liturgija

da.

 

Mocartov Rekvijem

zashto bi me ovo zanimalo?

 

3. postoji mogucjnost da cju sutra israti florescentno ljubichasto govno, ali to se jednostavno necje destiti...

1. Onda jednostavno prestani da prdiš o muzičkoj teoriji i pokrij se ušima.

 

2. Ti si jedan najobičniji snobovski bogomoljac koji se pravi veći pravoslavac od Svetog Save i dajem glavu da u životu nisi preslušao Mocartov Rekvijem, a kamoli Mokranjčevu Liturgiju koja je 100 puta ređe delo. Verovatno ti je deda bio komunista pa sad zbog toga imaš grižu savesti u ovom kvazi demokratskom društvu.

 

3. Iz ovih tvojih postova vrlo je verovatno da se to ipak već desilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz
postoji mogucjnost da cju sutra israti florescentno ljubichasto govno, ali to se jednostavno necje destiti...

 

 

možda i hoćeš, ali uz ispunjenje jednog od ova dva uslova:

 

1. pojeo si teglu radioaktivne cvekle

 

2. čvrsto veruješ da si pod 1.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.ja nepricham o muzici, vecj o crkvenom pojanju.

 

u životu nisi preslušao Mocartov Rekvijem

a to ima veze sa?

 

ti je deda bio komunista

jedan komunista, drugi chetnik.

 

kamoli Mokranjčevu Liturgiju

jesam, chisto da chujem.

 

i guuuzovi poustovi su pocheli da doprinose temi Pravoslavlje kao i poustovi hudinija.. kao da je ovo neko takmichenje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

strah je dobar. strah od Boga.

 

"početak premudrosti je strah Božji".

 

Samo neki pogrešno misle da je to neka osnova hrišćanstva,šta li.Čisto kažem da izbegnemo neke nedoumice,tj ako se niko ne buni,ispašće da se neke izjave pogrešno shvate.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tako je to kad te Neko podjebava i još uživa u tome, zabavlja se

malo ti podjebavash...

malo. ali ja sam sporedan. tebe, mene, sve nas oduvek i zauvek podjebava "Otac naš nebeski" zato što mu je dosadno, smara se, pa uzme i stvori čoveka da vidi kako će se ovaj snaći. dokoni bog sebi pravi zanimaciju.

 

od čega, od koga, iz čega? šta je to toliko strašno što nam preti ili nas ugrožava

pakao.

kažem, to je samo jedna od mogućnosti (raj/pakao). postoje još najmanje dve:

- biološka smrt je kraj u svakom smislu.

- sva ljudska bića, bezuslovno i po prirodi stvari, nakon telesne smrti prelaze u novi oblik postojanja, isti za sve. to je čisto fizički proces, bez ikakve moralne dimenzije.

 

ti si izabrao hrišćansku varijantu. imaš svoje razloge, poštujem to, ali svoj izbor nemoj predstavljati kao jedini pravi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...