Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

nego shta je? :/ iz straha Bozhijeg se razvija sve ostalo. bash kako kazhe citat koji si postavio..

 

Okej,nešto sam žurio pa je ispalo konfuzno.Kad sam rekao "osnova" mislio sam da neki misle da hrišćanstvo nema ničega osim straha od Boga.

Opet imamo i "ljubav,veru i nadu,od kojih najveća je ljubav",i tu dolazimo do nekog principa ljubavi,koji je dosta prisutan u Novom Zavetu.

Tako i u veri,dolazi želja da poštujemo pravila iz ljubavi,a ne iz straha,što kaže Patrijarh Pavle,jer je to veći nivo,nivo sina,a ne nivo najamnika (koji radi za korist) ili roba (koji radi iz straha od kazne).Ali da bi se došlo do nivoa ljubavi,moraju se proći prethodna dva nivoa.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

klasicna-res.jpgMonika-res.jpgbrunelo-res.jpg

 

 

 

evo ga Sveto Trojstvo, mislim ako smo realni ljudi ovo je jedini oblik religioznosti koji ima smisla (naročito druga Ipostas :meshuggah: ) siguran sam da će se Rogozub i Diamond složiti da je tako (makar u sebi ako ne javno), kažem, ako su realni i iskreni momci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. ja nepricham o muzici, vecj o crkvenom pojanju.

 

2. jedan komunista, drugi chetnik.

 

3. jesam, chisto da chujem.

 

4. i guuuzovi poustovi su pocheli da doprinose temi Pravoslavlje kao i poustovi hudinija.. kao da je ovo neko takmichenje..

1. Onda lepo kaži da pričaš o crkvenom pojanju jer sve vreme naglašavaš da pričaš o duhovnoj muzici. Razreši malo tu konfuziju u svojoj glavi pa onda seri.

 

2. Demokratija na delu.

 

3. Pravoslavlje na delu.

 

4. Ako si već toliki Srbin i pravoslavac, objasni mi šta na srpskom znače sledeće reči:

- "nepricham"

- "vecj"

- "poustovi"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da sam jednom napisala nesto slicno na ovoj temi, ali nije na odmet da ponovim.

 

Sta ovde vidim? Gomilu pametnjakovica, koji se hvataju za svaku rec neistomisljenika, tako bezocno i grcevito, kao da im je zivot u pitanju…Vera se ne "tuvi" nikome u glavu - ona se trazi u srcu i uvek nadje put, do onoga ko je trazi. Pravoslavna sam Hriscanka rodjenjem. I to je moja stvar. Nikoga ne zelim da opterecujem time, jos manje "argumentovano" objasnjavam zasto sam to sto jesam. Moje srce, koje me je uvek vodilo (cesto na ustrb racionalnosti) kaze da to jesam, jer iznad svega stavljam ljubav, veru i nadu. Ljubav prema onima koji me vole, ali i prema neistomisljenicima, otvorenim ili prikrivenim neprijateljima, onima koji su me povredili i sl. Znaci bliznjima. Meni vera pomaze. Da shvatim koliko sam "mala" da razumem stvari koje mi se desavaju i da ih, bilo lepe ili ruzne, prepisem Bozijoj volji. Jer, koliko god se trudio, (licno uvek dajem svoj maksimum), covek ne moze da sve uradi po planu i zeljama. Neko ce ovakav stav nazvati odbrambenim mehanizmom. Pa sta? I upravo ovo sto pisem je moje vidjenje kako bi tema o Pravoslavlju trebala da izgleda. Da ljudi koji jesu Pravoslavci, razmene svoj dozivljaj vere, dodatno se edukuju, dobiju odgovor na neka svoja pitanja i nadju mir, a ne mrznju, koja isijava iz skoro svakog posta. Muka mi je bila dok sam citala. Aman, otvorite vise posebnu temu za spam i pljuvanje verskih neistomisljenika …

Share this post


Link to post
Share on other sites

vojadzher, prichash gnusobe. gnusno ne prestaje da bude gnusno zato shto je pomodno. makar nama koji nepratimo modu.

klasicna-res.jpgMonika-res.jpgbrunelo-res.jpg

 

gnusobe?! šta je ovde gnusno? (izvinjavam se zbog ovog mini-spama, obećavam neće se ponoviti ;) ) ništa pomodno, samo sam naveo simbole vrhunskih vrednosti - muzika, žena, vino - pa ne možeš reći da si ravnodušan prema ovom trojstvu izvora vrhunskog zadovoljstva. biti u ženskom društvu uz muziku i vino, ne vidim pravoverniji i pravoslavniji način da se proslavi Bog kao stvoritelj ovoga sveta, i onoga što je u njemu najveća divota i lepota, da ne kažem milina čuti, dotaći i okusiti. slažeš li se ti, odgovori mi?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz
Mislim da sam jednom napisala nesto slicno na ovoj temi, ali nije na odmet da ponovim.

 

Sta ovde vidim? Gomilu pametnjakovica, koji se hvataju za svaku rec neistomisljenika, tako bezocno i grcevito, kao da im je zivot u pitanju…Vera se ne "tuvi" nikome u glavu - ona se trazi u srcu i uvek nadje put, do onoga ko je trazi. Pravoslavna sam Hriscanka rodjenjem. I to je moja stvar. Nikoga ne zelim da opterecujem time, jos manje "argumentovano" objasnjavam zasto sam to sto jesam. Moje srce, koje me je uvek vodilo (cesto na ustrb racionalnosti) kaze da to jesam, jer iznad svega stavljam ljubav, veru i nadu. Ljubav prema onima koji me vole, ali i prema neistomisljenicima, otvorenim ili prikrivenim neprijateljima, onima koji su me povredili i sl. Znaci bliznjima. Meni vera pomaze. Da shvatim koliko sam "mala" da razumem stvari koje mi se desavaju i da ih, bilo lepe ili ruzne, prepisem Bozijoj volji. Jer, koliko god se trudio, (licno uvek dajem svoj maksimum), covek ne moze da sve uradi po planu i zeljama. Neko ce ovakav stav nazvati odbrambenim mehanizmom. Pa sta? I upravo ovo sto pisem je moje vidjenje kako bi tema o Pravoslavlju trebala da izgleda. Da ljudi koji jesu Pravoslavci, razmene svoj dozivljaj vere, dodatno se edukuju, dobiju odgovor na neka svoja pitanja i nadju mir, a ne mrznju, koja isijava iz skoro svakog posta. Muka mi je bila dok sam citala. Aman, otvorite vise posebnu temu za spam i pljuvanje verskih neistomisljenika …

 

 

nije ovo crkva, ovo je metal crkva

Share this post


Link to post
Share on other sites

gnusno je. muzika je zabava, zabava je sluzhenje djavolu. stavio si sliku ne neke tamo zhene, vecj glumice, bludnice, bezbozhnice. stavio si sliku flashe vina, koje Hrishcjani ne konzumiraju. nijedna od ove tri stvari nema veze sa pravoverjem, tj. Pravoslavljem. uzhivanjem u "divoti, lepoti, i milini" 'proslavlja' se samo bog onih kojima sa Hristos nije Bog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz
gnusno je. muzika je zabava, zabava je sluzhenje djavolu. stavio si sliku ne neke tamo zhene, vecj glumice, bludnice, bezbozhnice. stavio si sliku flashe vina, koje Hrishcjani ne konzumiraju. nijedna od ove tri stvari nema veze sa pravoverjem, tj. Pravoslavljem. uzhivanjem u "divoti, lepoti, i milini" 'proslavlja' se samo bog onih kojima sa Hristos nije Bog.

 

koji ćeš moj onda na metal forumu???

 

idi u pustinju, odrekni se svega!!!

 

ko kaže da hrišćani ne konzumiraju vino, nije im zabranjeno, muslimanima jeste - nešto si pobrkao; neumerenost u jelu i piću je nešto drugo

 

naravno da treba uživati u lepoti - pogotovo ženskoj - ne treba valjda uživati u grozoti/ili ne uživati u jedinstvenoj prilici koja ti je pružena na ovoj planeti/u ovom telu u kome si??? - to je mazohizam (btw nije li sam bog rekao nešto o razmnožavanju???)

 

nezainteresovanost, učmalost.. je najveće zlo, a onaj koji se ne istutnji i ne nauživa, kad tad pukne i počne da pravi sranja..da ugrožava sebe i druge..

 

odbijam da prihvatim taj negativistički stav.. to je suludo i blage veze nema sa hrišćanstvom, pre mi liči na neke zadrte stavove iz doba inkvizicije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bog necje da se zabavljamo, vecj da se spasimo. ne da uzhivamo, vecj da se odreknemo sebe. kakve veze ima metal forum? ja o metalu ne pishem. necju u pustinju, u manastir cju. sveti oci kazhu. -hrishcjanin zhedj ne gasi sem vodom. dozvoljeno je uzhivati u pravljenju dece, u Hrishcjanskom braku, naravno. nezainteresovanost i uchmalost- to je budizam. Pravoslavlje je neprestana borba protiv pale prirode. srednji vek itekako ima veze sa Hrishcjanstvom. inkvizicija naravno nema, to su papicji. Hrishcjanstvo je ono shto je propovedao Hristos. u Jevandjeljima sve lepo pishe.

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta fali prirodi? Nije ona posrnula. Uostalom, ako je bog savršen, onda ne može da stvori ništa što nije savršeno, ili ako je već stvorio nešto što nije savršeno, onda ni on sam nije savršen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ju je bog stvorio savršenom, ova bi savršena i ostala, jer nešto što je savršeno se ne može "pokvariti"... Nema u sebi klicu nesavršenstva koja bi mogla da se razvije, upravo zbog toga što je savršena. Jednostavno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz jedne perspektive to je dobar odgovor.

 

Međutim, da ponovim ono što sam rekao. Ako je bog stvorio savršenu prirodu nečega, to onda znači da to savršenstvo nije u stanju da se izopači ni u šta drugo, jer se inače ne bi zvalo savršenstvo, već za-malo savršenstvo. U tom slučaju bi se sloboda kretala u domenu - da li da uradim manje ili veće dobro, slobodan sam da biram. Sama klica zla, ili pogreške je mogla da se desi samo u začetku, nikako nije mogla da nastane ni iz čega.

A opet, mogu i da pitam - ko to kaže da neko savršenstvo mora uključuje slobodu? Odakle nam ta ideja?

 

Da se razumijemo, nemam ja uopšte potrebu da osporavam tvoju vjeru. Ako si vjernik, ako to čini dobro i tebi i drugima, samo napred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Međutim, da ponovim ono što sam rekao. Ako je bog stvorio savršenu prirodu nečega, to onda znači da to savršenstvo nije u stanju da se izopači ni u šta drugo, jer se inače ne bi zvalo savršenstvo, već za-malo savršenstvo.

Medjutim, da ponovim ono shta sam napisao. savrshenstvo bez slobode nije savrshenstvo. sloboda ukljuchuje i izbor da se to savrshenstvo odbaci.

 

Sama klica zla, ili pogreške je mogla da se desi samo u začetku, nikako nije mogla da nastane ni iz čega.

klica zla ne postoji. jer zlo nije entitet, nego nedostak entiteta. tama ne postoji, postoji odsustvo svetlosti. hladnocja ne postoji, postoji odsustvo toplote. isto tako i zlo.

 

i čuvaj se u manastiru

ko se ne chuva, Bog ga ne chuva. nebitno gde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...