Jump to content

Fridrih Niče


Recommended Posts

Ko bi ikad rekao da postoji takav kolegijum mudraca na ovom sajtu?KAkve veze imaju apostoli sa Niceom,mora da sam taj cas prespavao.

 

Apostol Pavle ili ti Pavle iz Tarsa je posebno gotivio filozofe:

 

"Braco,cuvajte se da vas ko ne zarobi filozofijom, praznom prevarom, prikazivanjem coveka po nauci sveta, a ne po Hristu."

 

A meni je inace posebno interesantan Tertulijan,cikica iz Kartagine,koji kaze:

 

"Vama posle Hrista nije potrebna nikakva radoznalost."

 i

"Verovatno jeste jer je nerazumno;sigurno jeste jer je nemoguce;verujem jer je apsurdno."

 

A, inace, i ja se divim cinjenici da postoji tako fin kolegijum na ovoj temi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

Ova diskusija me pomalo podseca na raspravu o Dragosu Kalajicu, na koju sam, na veliku zalost, naleteo na forumu b92.

Uglavnom, znajuci kakvi crvi obitavaju tamo, nisam se preterano iznenadio reakcijama dok nisam procitao komentar ''ima Boga'', odnoseci se na vest o njegovoj smrti od raka (navodno kao posledica bombardovanja Srbije, sto i ako je tacno, ne menja nista bitno). Bedno.

 

E da, dosao sam na ovu temu da bih postovao jednu sliku Nicea neposredno pred smrt..

 

690616221_l.jpg

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opa! Ozivljena tema o Niceu. Bicu iskrena, nisam ga citala, izbegavala sam to iz raznoranih razloga, ali me to nije sprecilo da nesto nacujem o njemu i sklopim kockice.

Ubedljivo najcesce citirana "Bog je mrtav!". Idu mi na kurac njegovi kvazibiografi kojih ima i ovde. Samo polaziste da je time pokazao nihilisticku opredeljenost je apsurdna! Nije covek rekao "boga nema", nego MRTAV JE! Da bi nesto umrlo, mora prvo da zivi, s time u vezi Nice ne osporava postojanje boga. A neki samozvani ateisti se drze za tu filozofiju kao da je barica u pustinji! Jos jedan razlog mog hejta prema celokupnom filozofskom opusu! Cak i kada su tako radikalne ideje u pitanju, ljudi ne mogu da se ograde i misle svojom glavom, vec pozajmljuju tudje misli i slede ih kao ovce, pritom verujuci da time sto odstupaju od vecine njihovo misljenje je jedinstveno i "nezagadjeno"! Svi pozajmljuju, nacisti od Nicea, Nice od hriscana, hriscani od starijih religija, pravoslavci od staroslovenaca, Elvis od crnaca... Beskrajan krug, Nice je rekao. U pravu je. Ali iako mudar covek, jedan od retkih koji je svoju zamiso uoblicio i sklopio recenicu, opet izmislja toplu vodu! Ja sam znala da je Bog mrtav i pre nego sto sam cula za Nicea. I ja sam znala da se sve vrti u krug kada mi je deda umro. Ja samo imam pametnija posla nego da sebi stvaram sledbenike!

Sad, da cujem njegove fanove. Ko ce prvi da vice "Off with her head!!"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo polaziste da je time pokazao nihilisticku opredeljenost je apsurdna! Nije covek rekao "boga nema", nego MRTAV JE! Da bi nesto umrlo, mora prvo da zivi, s time u vezi Nice ne osporava postojanje boga. A neki samozvani ateisti se drze za tu filozofiju kao da je barica u pustinji!

 

Vodiš se krajnje pogrešnom logikom. Znači da bi nešto umrlo, mora prvo da živi. A ako Bog postoji, kako može da umre? Ili ne može da umre, ili nije Bog. Prema tome, kako god obrneš, Niče tvrdi da Boga nema. Čovek je pod "Bog je mrtav" iskazao da je mrtva bajka o istom.

 

I leba ti, šta to znači "samozvani ateisti"? :)

 

Inače, palamudili mi nadugačko i naširoko o postojanju (hrišćanskog) Boga ili ne, u suštini se bilo kakav argument o postojanju istog može pobiti Epikurovim paradoksom.

Edited by Gojko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

''Bog je mrtav'' znači da je mrtva hrišćanska civilizacija i da se treba vratiti antičkoj Grčkoj, paganizmu, Dionisu.

 

Definitivno ne znači da Niče tvrdi da je Bog nekad postojao, pa on se okreće istočnim religijama, npr budizmu - u kojima i nema Boga, nikad ga nije ni bilo!

 

Taj povratak paganizmu je samo povratak energiji u nama samima, našoj dioniskoj energiji.

 

Bogovi, to smo mi.

 

I to je Niče, kratko, jasno, jebitačno. Zato je i poludio.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gospode, dzem! Preneseno znacenje, Gojko, sine! Preneseno! Ako uzmes u obzir i podjes od pretpostavke da bog ne postoji, ali smo ga stvorili iz tih i tih pobuda, sto je lepo, Nice, mudar ali lud covek kaze da je ta ideja o bogu nekad bila super, i super je funkcionisala, ali se vremenom izdeformisala, sad je idiJotluk. El ti sad jasnije sta je pisac hteo da kaze? Kad kaze Bog misli na Crkvu! Get it?

 

A "samozvani pomenuti" su oni blekercici koji kazu "ja sam ateista, bog je mrtav, hejl Satan...." i slicna govna. I to je moj termin. Ne svidja ti se? Sew me! Mislim....sue me! :razz:

 

Ne zelim da se svadjam, delujes kao fin indijanac, ja ne verujem u Boga u hriscanskom smislu, al necu da pljujem, ipak je Isus rekao par pametnih stvari, ljubi bliznjeg svog, sve sto radis vratice ti se... blah blah

 

Sve se to moze zakljuciti zdravorazumski, ne potezi mi paradokse, imam ja vucjaka :razz:

Dobro, nemam bas....

 

A ovaj o Dionisu.... :)

Edited by Faustus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izadji iz okvira recenice...

Ja bih mogla da napisem esej na temu analiza pesme Epitaf - Branko Miljkovic

 

Mada ako ti je tesko, evo: "Hriscanstvo je nekad bilo skroz super, vise nije" - Nice

 

Happy? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Mada ako ti je tesko, evo: "Hriscanstvo je nekad bilo skroz super, vise nije" - Nice

 

o bre, o bre, obrenovac.... čitaš li ti šta ja pišem? :)

 

NIKAD hrišćanstvo nije bilo ni blizu super - Niče.

 

Bolest zvana ''hrišćanstvo'' počinje u drugoj polovini 5. vijeka prije nove ere, sa učenjem Sokrata i njegovog učenika Platona. To nikad nije hrišćanstvo kao vjera, nego kao dijagnoza, bolest koja po njemu traje 2400 godina, dakle od prije Hrista, Hrist je tu samo jedan od ''oboljelih'', zaražen virusom B.O.G.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fridrihove ideje, o "vecnom vracanju" i "nadcoveku" i dalje stoje predamnom..."preostaje samo taj koji svoje postojanje smatra sposobnim za vecno ponavljanje"..odbacujem, jer gledao je u daljinu prema duhu... :no:

 

u razumevanju pomogao Rudolf Stajner

 

A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miljkovic emo?

Ostala sam bez teksta! Razumem ja nezadovoljstvo danasnje omladine, lepo je rekao cika Frojd, samounistenje i nema da brines, u srzi svakog coveka stoji teznja ka ratu i ubistvu, stoga kapiram da tu mrznju moramo negde okrenuti, emo je savrsena prilika za to... I sve ovo sto sam rekla nema veze sa zdravim razumom i onim sto sam htela da kazem, a to je sledece: odjebite s tim da sve sto vam je mrsko nazivate emo, naucite vise sta emo uopste znaci, ako cete da ga mrzite koji kurac, ne mesajte suicidne tendencije sa emo pop kulturom, Miljkovic je samo u jednoj pesmi opisao svoju zelju da umre, ali to ne znaci da je bilo koja njegova pesma, cak i ta, shit!

 

Ontopik: Hmmmm sta bi Nice rekao na sve ovo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pa ima mnogo toga da se kaze o filozofiji nicea a mene stvarno mrzi da pisem sve to na forumu.uglavnom nicea previse iskoriscavaju ljudi koji nemaju pojma sa icim.ono nisu nikada procitali nijedno filozofsko delo i tvrde da im imaju filozofski stav koji je identican niceu.ti ljudi su kreteni.usput nice je bio stvarno genije

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...