Jump to content

Baldurs Gate I & II


Valinion

Recommended Posts

ja ti preporucujem enhanced edition.

 

ruzan interfejs i jedan deo dodatnog sadrzaja koji nije najkvalitetniji su offsetovani tehnickim poboljsanjima koja stvarno dramaticno poboljsavaju igrivost. par saveta:

 

- iskljuci sarene selection markere (pretpostavljam da te to nervira kao i mene)

- igraj na core rules tezini (normal tezina nije zapravo normalna nego je vestacki umanjena i to preterano)

- ako hoces iskustvo sto vernije originalnoj igri preporujucem ti da ne uzimas u druzinu ona tri nova lika; njihovi kvestovi nisu toliko losi ali taj novi sadrzaj iskace estetski, bar meni

- nemoj mnogo da istrazujes na overworld-u mimo kvestova - ne zajebavam se, iako je rpg u pitanju u originalnoj igri je sloboda kretanja bila dosta manja i preterano "nelinearno igranje" uglavnom rasplinjava dozivljaj i proizvodi frustraciju i nepotreban backtracking

- nemoj da izaberes glupu klasu i slabe pocetne statove samo zbog roleplayinga - iako ovo delimicno funkcionise u bg1 i bg2, u poslednjem delu trilogije, ekspanziji od dvojke, igra se snazno orijentise na hack&slash i bice ti zao sto ti lik nije nabudzen kao pratioci (zvuci gej ali garantujem ti da ce totalno nestati svaki tracak rp dozivljaja kada ti PC bude levo smetalo u tezim bitkama)

- instaliraj obavezno SCS mod koji na lep i logican nacin balansira tezinu (npr daje neprijateljima mogucnost da piju napitke, sto je sasvim logicno i u skladu sa pravilima a nije ubaceno u original iz nepoznatog razloga) - http://www.gibberlings3.net/scs/; sto se instalacije tice odaberi komponentu "ai enhancements" i podkomponentu "smarter general ai"; u okviru iste komponente instaliraj i "smarter mages" ali kad te pita za instant casting ili tako nesto odaberi "Option 3: Mages never cast spells instantly." (ovo nije vazno u BG1 ali je brutalno vazno za nastavke) ... ostale komponente nisu nesto krucijalne tako da mozes da ih ostavis

...i najvaznije:

- pomocu konzole prizovi sve ne-magicne containere na samom pocetku igre (zamisli da si ih dobio u candlekeep-u ako vec nista drugo korisno nisi dobio) - ovo NIJE cheat i stedi enormno maltretiranje oko inventara; postoji jos jedan, mocan magicni container i njega ces naci u toku igre

ovo su komande; kako se ukljucuje konzola imas na netu

 

BAG02 - Gem Bag (BAG02B-BAG02I also work)

BAG03 - Scroll Case (BAG03B-BAG03I also work)

BAG05 - Ammo Belt

BAG06 - Potion Case (BAG06B-BAG06D also work) - paznja - napici imaju tezinu tako da je ovo ipak mali cheat, ali svejedno preporucujem

 

 

 

edit: sto napisah: "... ostale komponente nisu nesto krucijalne tako da mozes da ih ostavis", htedoh reci preskocis (a ne da ih instaliras sa difolt setinzima)

Edited by Čarli
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Čarli na savetima sad znam koju verziju da krenem ( u stvari već sam krenuo lagano). Što se tiče tog daljeg modovanja, nisam siguran da ču to uspeti jer igram preko Linux-a ( playonlinux programa), jasno mogu da menjam fajlove, ali pošto nije Win u pitanju, modovanje će teže ići.

Koliki gameplay time mogu da očekujem ako igram malo detaljnije ( tj krenem da zalazim po nekim budžacima iako si rekao da to baš i ne treba)?

Edited by Schneider

Share this post


Link to post
Share on other sites

treba definitivno u nekom momentu sve da bude istrazeno ali treba pratiti kvestlajnove da bi igra imala strukturu, pogotovo za prvi put. znaci ne preporucujem preterano random premestanje sa mape na mapu iako velika sloboda kretanja nekako vuce u pravcu lutanja. ponavljam, originalna igra je pruzala manju slobodu.

 

takodje, da bi resio sto vise kvestova treba konstantno da primas nove likove u druzinu (ima ih dosta i javljaju se kroz celu igru) od kojih vecina imaju neki zadatak - to znaci da treba imati cetiri stalna kompanjona u druzini i jedan uglavnom slobodan slot za rotaciju (pet likova nisu nista slabiji od sest likova inace zbog raspodele exp-a). ovo je malo metagaming ali vrlo blag.

 

sto se tice trajanja, skupa s reloadovanjem 60+ sati, mozda i do 80.

 

dobar nacin da se kompenzuje sto igra omogucava neograniceno restovanje (sto totalno kvari roleplaying izazov i potrebu za srednjorocnom strategijom jer uvek imas pun hp i spellbook) je da se postavi granica restova, tretiraj to kao nekakav inverzni skor. npr 120 dana je dobar time-limit za pocetnika (naravno ako prepucas neces bataliti igru i igrati ispocetka, nego drzati taj tempo restovanja koji si skontao da ti odgovara). najbolja i naj-roleplaying fora je izgurati jednu lokaciju sa jednim restovanjem a restovati se pretezno u gradovima, izmedju ekskurzija. tako se moze i za 60 ingame dana opusteno preci igra, nije ni tesko.

...po mom misljenju igra postaje ozbiljno glupa ako se restuje posle svake bitke iako je to savrseno legitimo (postoje indikacije da je glavni kvest trebalo da ima kodirane rokove ali se od toga odustalo u dizajnu; ipak pojedini kvestovi su ostali vremenski ograniceni); ovo za restovanje vazi za sve nastavke

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti si Čarli baš prostudirao Baldur's Gate. :)

Ja još ne krenuh ponovo.

 

Elem, jesi li igrao Might and Magic VI - Mandate of Heaven?

ili VII, ili VIII (IX je sranje... a koliko vidim.. i desetka)?

 

Ako nisi - preporuka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja sam obrunuo pre par godina BG2 + ekspanziju, hocu sada da krenem ponovo, ali od pocetka sa BG1 ove nove produzene verzije sto su izasle. Mada imam problem izgleda sa WIN 7, zvuk mi se ubrza x2 cim udjem u igru, jel imao neko ovaj problem, i kako da ga resim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

izlazi icewind dale - enhanced edition (trenutno u beti)

 

jako dobra vest zato sto je *ovo* igra kojoj treba enhanced tretman posto ima znacajna ogranicenja i probleme za razliku od baldurs gejtova koji su sasvim ok bili i as is.

bice fantasticno igrati sa bgII klasama i pravilima, a i izaci ce ubrzo i modovi koji ce popraviti neke vazne bitke koje su jako glupe u originalnoj igri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tja, Icewind je kul, ali sama cinjenica da pravis kompletan parti me je uvek odbijala.. taj party interaction, likovi koje upoznajes, pokusavas da uklopis u koherentnu ekipicu i sprecis ih da se pobiju medjusobno je ono sto je meni u Balduru bilo najupecatljivije.. Icewind je imao super grafiku (u poredjenju sa BG) i kul neke forice, ali generalno nije ni prismrdeti sto se tice price i likova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I naravno momenat gde ti je najbolji parti likova koji su potpuno imbecilno fokusirani na jednu ili dve stvari :D Svi sem lika koji komunicira sa ostalima imaju 1 harizmu, magovi/klerici 20 int/wis, fajteri 20 str i to je to :D Bilo bi mnogo kulje da prave Enhanced Edition Planescape-a, e to je vec neprejebiva igrica koju bi mogli (prevashodno graficki) da unaprede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

icewind dale zaostaje kao punokrvan rpg u skoro svakom pogledu ali ima neke aspekte u kojima se i u tom pogledu izdvaja a to je recimo sistem reputacije koji je mnogo bolji i harizma kao atribut koji zapravo sluzi necemu. ali sto se tice atmosfere, lokacija i borbi odlicna mi je igra i svakako je bolje izbalansirana od bg sage. magija su zabavnije, da ne pricam o bard songovima. ima i delimicno random loot sto je jako kul.

 

napravice bez sumnje i torment, ali nece moci da menjaju grafiku zato sto nemaju pristup art-asetima ni za jednu od tih igara (valjda su izgubljeni)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

izasao icewind dale ii enhanced edition, eno ga na tpb

 

koga interesuje, ova verzija sadrzi sve bg2 potklase + 2 nove za klerika i sve magije iz bg (stotine ukupno) su prenete u iwd i spojene sa postojecim magijama tako da igra verovatno ima vise magija od bilo kog crpg-a napravljenog u istoriji. povratili su iseceni sadrzaj (par novih kvestova i razresenja postojecih kvestova) i ubacili dosta nasumicno dropovanih predmeta tako da ce igra verovatno imati jos izrazeniji h&s karakter sto je skroz kul. jedino sto nisu prebacili su HLA-ovi iz ToB-a, sto je malo steta.

tako da nije tacno da je isto kao da si samo primenio hi-res mod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

izasao icewind dale ii enhanced edition, eno ga na tpb

 

koga interesuje, ova verzija sadrzi sve bg2 potklase + 2 nove za klerika i sve magije iz bg (stotine ukupno) su prenete u iwd i spojene sa postojecim magijama tako da igra verovatno ima vise magija od bilo kog crpg-a napravljenog u istoriji. povratili su iseceni sadrzaj (par novih kvestova i razresenja postojecih kvestova) i ubacili dosta nasumicno dropovanih predmeta tako da ce igra verovatno imati jos izrazeniji h&s karakter sto je skroz kul. jedino sto nisu prebacili su HLA-ovi iz ToB-a, sto je malo steta.

tako da nije tacno da je isto kao da si samo primenio hi-res mod.

 

A je l' borba dosadno lazno real-time, a zapravo potezno dice roll D&D smece? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 10 months later...

Age of Empires 2 je dobio expanziju posle 16 godina (primer da nije nemoguće izbaciti dodatak za prematoru igru), a na Beamdog sajtu imaš već preorder opciju disk i digitalne ekspanzije, zašto bi se ljudi zajebavali sa parama koje su im delimično sigurica?

 

Edited by VoivodBG

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...