Jump to content

Recommended Posts

E bas si nas'o 'de ces xD

 

И да је барем у питању сумња апостола Томе јер је он ипак тражио Бога да види, а овде, код атеиста, нема ни тог искорака, нема оног Христовог: „Испитајте Писма и видећете да она сведоче за Мене„, него одрицање, негирање, у старту пре него што је пневматолошко-еклисиолошки експеримент започео. Сами себи не дају шансу мислећи да је сама вера конзервативног карактера.

 

Nije mi jasno zasto Hriscani (velikim, malim slovom :confused:) misle da su svi ateisti neuki nedotupavi stvorovi koji u zivotu knjigu nisu otvorili, a pogotovo oni voljni polemike, verujem da su bar donekle usli u stivo.

I da, za sta to tacno sebi ne daju sansu, za spasenje? KAMAN?!

 

EDIT: @Lou, kad si tako recit, de mi objasni sta znaci пневматолошко-еклисиолошки, tu moje poimanje hriscanskog/filozofskog/za-sta-god terminologija-vezana-bila vokabulara prestaje xD

Edited by ~HaVoC~

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato sto je religija kao velika firma,cim nisi u nasoj firmi odmah si imbecil,budala,bednik,nisi vredan niceg osim da pljunemo na tebe.

 

ali sve ti je oprosteno ako se pridruzis nama i pomognes nam da pljackamo neuke budale koje mislie da je bog spasitelj i ostalo,bla bla,jada jada...

 

Ako ljudska civilizacija preizivi treci svetski,siguran sam da nece biti religije,jer je to evolutionary baggage koji je poodavno trebao biti odbacen,recimo u drugom svetskom.

 

Napraviti genocid u ime Isusa i Boga,ali onda pravoslavci tvrde da nemaju veze sa time jer to nije taj Isus i BOg vec njihov,i tako...GLuposti.

 

Najbolji su mi oni koji kad se razbole terminalno jure po crkvama i daruju ikone u hiljadama dinara.Pogotovu tgoa ima na crkvama na Fruskoj gori,krusedol i ostlae.

 

Neko je pametno rekao,Crkva(hricanska) je jedina firma koja posluje 2000 godina u plusu,ako nista drugo,trebamo joj odati priznanjenj za to.

Edited by Egzistencijalni Bol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti, ti... "odvec suvislo", "poimanje", "negativisticka religija apokalipse", sta ti je, si lestanbo?

 

Bez namere da vređam, ovo bi trebalo da bude sastavni deo vokabulara svake iole obrazovane osobe. Osim što mislim da se Lou zbunio kad je upotrebio reč "suvislo" koja znači "razumno", a siguran sam da nije to hteo da kaže :)

Edited by oʞɾoƃ

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDIT: @Lou, kad si tako recit, de mi objasni sta znaci пневматолошко-еклисиолошки, tu moje poimanje hriscanskog/filozofskog/za-sta-god terminologija-vezana-bila vokabulara prestaje xD

 

u kontekstu ("pnevmatolosko-eklisioliski eksperiment") znaci postepeno ukljucivanje u crkvenu zajednicu hosted by holy spirit™ i sjedinjenje s bogom

izvan konteksta, treba teologisati malo da se definise, ne spada u opstu kulturu u svakom slucaju. odnosi se na prirodu crkve i pricesca

Edited by Нормалан и Природан

Share this post


Link to post
Share on other sites

AKA klasično proseravanje teološkim terminima kako bi se stekao osećaj nadmoći u raspravi. Imali smo jedan primerak tog tipa na RMF pre nekog vremena, zajebancije su se mesecima koristile po forumu posle. Zabuna per multa, toto genere, s'exposer un hasard...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim što mislim da se Lou zbunio kad je upotrebio reč "suvislo" koja znači "razumno", a siguran sam da nije to hteo da kaže :)

'Bem li ga, htedoh da napišem "suvišno".

 

Inače, kad smo već kod toga, jedino što je karakteristično (i, možda, neuobičajeno) u mom govoru, je stalna upotreba aorista i imperfekta, jer mi je jednostavno praktičnije tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@N&P ok, jasno. Btw, pneVmatoloski-pneUmatoloski, sinonimi?

 

"Pnevmatološki" znači "svetoduhovski", a "eklisiološki" znači "crkveno"; eklisiologija ispituje pitanje Crkve i njene uloge u društvu. Kao što rekoh, termini za koje apsolutno postoji srpski ekvivalent, ne mora se pribegavati pompeznom grčkom :)

Edited by oʞɾoƃ

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pnevmatološki" znači "svetoduhovski", a "eklisiološki" znači "crkveno"; eklisiologija ispituje pitanje Crkve i njene uloge u društvu. Kao što rekoh, termini za koje apsolutno postoji srpski ekvivalent, ne mora se pribegavati pompeznom grčkom :)

 

dobro to, ali ipak nisi objasnio sta znaci "pnevmatolosko-eklisioloski" :lol:

a ne znaci samo "svetoduhovsko-crkveni"

 

@lou: hahaha ja samo aorist i imprfkt u sms, ozloglasen sam zbog toga

Edited by Нормалан и Природан

Share this post


Link to post
Share on other sites

smešan si...da ne ulazim u tvoj "sistem eliminacije", ti i sam kažeš da je ovo dokaz da postoji bog tek ako postoji i slobodna volja... ok, još samo da definišeš i dokažeš slobodnu volju i na konju si... pa pa...

slobodna volja =/= determinizam. a ako verujesh u determinizam, samim tim verujesh da su tvoje misli odredjene nechim shto nisi "ti". tj, verujesh da ti ne postojish, shto mu dodje kontradikcija u pojmu. da bi se vodio bilo kakav razgovor koji ima imalo smisla, sagovornici moraju da odbace determinizam. a poenta ovog argumenta je- ako odbacish determinizam a hocjesh da budesh dosledan, morash da prihvatish da postoji bog.

 

Pojam savršenog Boga Tvorca je nekompatibilan sa pojmom slobodne volje već u startu.

bog zna sve sto se ikad desilo i sto se desava, ali ne zna sta ce se desiti, moze da pretpostavi (i to vrlo dobro- jer je savrseno bice), ali ne i da sa sigurnoscu zna sta ce se desiti, jer buducnost jos ne postoji, i posto se ne moze znati nesto sto ne postoji, to sto bog "ne zna buducnost" ni na koji ne umanjuje njegovo sveznanje.

 

Jednostavno, sveznajući Bog ne može da stvori nešto što bi mu i najmanjim delom bilo nepoznato.Još jedan problem koji imaš jeste sledeći - da bi slobodna volja postojala kao koncept, ona bi morala biti stvorena paralelno sa univerzumom, a svi dobro znamo da milijardama godina nakon postanka kosmosa nije postojalo ništa što bi se uopšte moglo nazvati oblikom života, a kamoli bićem sa slobodnom voljom. Stvaranje čoveka ex nihilo? Sumnjam.

bog ne moze ni da napravi trouglove sa 4 ugla, ili jednobojnu stvar koja ima na sebi 3 posebne boje, i to shto on to "ne mozhe" opet ni na koji nachin ne umanjuje njegovu svemocj.

stvaranje svega shto postoji- i materijalnog i duhovnog je ex deo, a ne ex nihilo (nemozhe da postoji ex nihilo jer bi to bilo u kontradikciji sa bozhijom sveprisutnoshcju), a chovek ima slobodnu volju jer je njegovo "ja", iznad ove materije i iznad ove prirode, dakle, nad-materijalno, i nad-prirodno je; nije rex extensa, nego je res cogitans, sho bi reko dekart.

 

a shto reche havok, nije joj jasno zashto su hrishcjani ovakvi i onakvi, isto tako meni nije jasno zashto se vi ponashate kao da je hrishcjanstvo jedina religija. postoje religije koje nisu uopshte fideistichke [vernichke], nego su racionalistichke, a inache takodje postoje i religije koje su ateistichke (dzhainizam) i agnostichke (teravada budizam)

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

slobodna volja =/= determinizam. a ako verujesh u determinizam, samim tim verujesh da su tvoje misli odredjene nechim shto nisi "ti". tj, verujesh da ti ne postojish, shto mu dodje kontradikcija u pojmu. da bi se vodio bilo kakav razgovor koji ima imalo smisla, sagovornici moraju da odbace determinizam. a poenta ovog argumenta je- ako odbacish determinizam a hocjesh da budesh dosledan, morash da prihvatish da postoji bog.

gluposti

Share this post


Link to post
Share on other sites

slobodna volja =/= determinizam. a ako verujesh u determinizam, samim tim verujesh da su tvoje misli odredjene nechim shto nisi "ti".

 

Prošli put me smorilo da ti objašnjavam da je slobodna volja nemoguća bez determinizma, ali ajde da pokušamo ponovo. Eto mogu sam da pretpostavim šta je sve to što nije "ja", a ti mi navedi ta... čuda koja jesu "ja", pa da vidimo kuda to vodi.

 

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošli put me smorilo da ti objašnjavam da je slobodna volja nemoguća bez determinizma

kada prichamo o svetu- da, kada prichamo o filozofiji uma- ne, tu- sve shto nije libertarijalizam jeste u sushtini determinizam (u smislu nepostojanje slobode)

 

Eto mogu sam da pretpostavim šta je sve to što nije "ja", a ti mi navedi ta... čuda koja jesu "ja", pa da vidimo kuda to vodi.

sve ti pishe, ali ochigledno treba da ti se ponavlja. chuda koja nisu "ja" su zakoni prirode, sistem haotichnosti, ili nasumichnost, a jedino mogucje "ja" je nad-materijalno i natprirodno "ja", ono shto je buda nazivao um, isus dusha, dekart res kogitans, itd.

Edited by рогозуб

Share this post


Link to post
Share on other sites

kada prichamo o svetu- da, kada prichamo o filozofiji uma- ne, tu- sve shto nije libertarijalizam jeste u sushtini determinizam (u smislu nepostojanje slobode)

 

Šta bre "kada pričamo o svetu"?! Volja je mentalni fenomen pa samim tim ako pričamo o slobodnoj volji to ipso facto znači da pričamo u domenu filozofije uma.

 

 

 

Evo malo statistika u korist onoga što sam ranije govorio da si ti totalno neupućen u tematiku. Procenat libertarijanaca u svim oblastima profesionalne analitičke filozofije:

8ppUL.png

 

 

 

Procenat libertarijanaca medju onima koji specijalizuju u oblasti filozofije uma:

HlHMN.png

UPS!

 

sve ti pishe, ali ochigledno treba da ti se ponavlja. chuda koja nisu "ja" su zakoni prirode, sistem haotichnosti, ili nasumichnost, a jedino mogucje "ja" je nad-materijalno i natprirodno "ja", ono shto je buda nazivao um, isus dusha, dekart res kogitans, itd.

 

Ništa tu ne piše, samo gomila sinonima. Šta je to "nešto" što je Buda nazivao umom, Isus dušom itd. Želim neko konkretno objašnjenje. Nešto poput, recimo, Hjumove "bundle" teorije identiteta, samo bez determinizma.

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...