Jump to content

Recommended Posts

problem sa tobom je shto ne vidish da meni uopshte ne smeta shto ne postoji nikakav nauchni dokaz za Bozhije postojanje. od objektivnih, postoje logichki. a pored njih i subjektivni.

Bog mozhe da se pokazhe ljudima, i da svaki chovek zna da On postoji, ali onda niko ne bi imao izbora sem da ga prihvati kao Boga. svejedno, Bog je uchinio svoje postojanje dovoljno ochiglednim. ateisti samim tim shto ne veruju u Njega zasluzhuju pakao.

 

И поново шириш своје семе мржње према свему што није хришћанског порекла. Шта очекујеш? Медаљу части зато што си православне вероисповести? И одлика хришћана није у хваљењу или наметању вере, спамеру, већ лежи у скромности и индивидуалном размишљању. Не разумем како те не смори да стално пишеш и увлачиш се људима и испод ноктију својим смарањем. Због тога ја сам сигуран да ниси хришћанин већ си само неко ко се труди да шири своја уверења која у основи припадају некој секти. Твој Бог је само за тебе!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Што се атеизма тиче ја нисам атеист, али не волим људе који приступају атеизму само због контрадикције данашњој организованој религији, односно религијама. :]

Да се разумемо, није лоше бити православне вероисповести све док је љубав пут који се следи без обзира на оно шта изазива гађење према црквеној заједници, односно неким од исувише буквално схваћених ''закона'' који спадају у домен баналисања.

Share this post


Link to post
Share on other sites

И поново шириш своје семе мржње

ovo se zove projekcija. isto kad ljudi chitaju moje poruke na internetu i misle da se ja nerviram..

 

Шта очекујеш? Медаљу части

jok, ja spasenje.

 

И одлика хришћана није у ... већ лежи у ...

da, ti bi znao... ajde idi radi natalnu kartu svom hrchku.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ateizam jeste pravljenje sopstvenog puta, ali bez prihvatanja bilo kakve više sile, božanstva i slično. Budizam takođe propagira sličan način napretka pojedinca ali podrazumeva i Bogove, Titane, dakle postojanje božanstva, iako su i oni nesavršeni- u besmrtnosti i neprestanoj gozbi, zaboravili su na svoju prolaznost i smrt koja će natupiti krajem sveta.

Dakle, Bogovi su takođe unutar ''kruga reinkarnacije'' kao i ljudi, i ne utiču kao što sam rekao na jednog Budistu u svom duhovnom razvoju ali opet moramo razlikovati Budistu i Ateistu po pitanju pogleda na svet i njegovu strukturu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ateizam jeste pravljenje sopstvenog puta, ali bez prihvatanja bilo kakve više sile, božanstva i slično. Budizam takođe propagira sličan način napretka pojedinca ali podrazumeva i Bogove, Titane, dakle postojanje božanstva, iako su i oni nesavršeni- u besmrtnosti i neprestanoj gozbi, zaboravili su na svoju prolaznost i smrt koja će natupiti krajem sveta.

Dakle, Bogovi su takođe unutar ''kruga reinkarnacije'' kao i ljudi, i ne utiču kao što sam rekao na jednog Budistu u svom duhovnom razvoju ali opet moramo razlikovati Budistu i Ateistu po pitanju pogleda na svet i njegovu strukturu.

 

Da. Upravo tako.

Ali Budizam nema vrhovnog Boga, sto je zapravo sam kljuc ateizma.

Mogu postojati sa strane raznorazne stvari, ali ne postoji nikakva vrhovna sila koja bi uticala na celokupnost svega sto postoji. Kao npr. kod klasicnih teistickih religija.

Uostalom, kada sam mislio kombinovati ateizam i budizam, pre svega sam mislio na stav pojedinca koji odbacuje Boga kao vrhovno bice i Budizam kao filozofiju zivota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, ima logike :D

 

EDIT- Mada postoji Božanstvo koje je u obliku Buda raznih boja posećivalo svetove i donosilo znanje. Ono je kao neko vrhovno Božanstvo..ali to nije tema..

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, ima logike :D

 

EDIT- Mada postoji Božanstvo koje je u obliku Buda raznih boja posećivalo svetove i donosilo znanje. Ono je kao neko vrhovno Božanstvo..ali to nije tema..

 

Slazem se da ovde ima jako interesantnih teorija, ali kao sto kazes. Nije ovo tema za to. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ne može baš tako da se kaže. Koliko god poštovao Budizam, njegova filozofija ipak odgovara mentalnom sklopu istočnjaka, koliko god on popularan bio na zapadu. Npr. nordijci jesu imali svoju religiju, stvorenu kroz tradiciju, vekove življenja na Severu i prilagođenu njima. Isti je slučaj manje više sa svim narodima. Upravo zbog toga je važna vernost religiji i tradiciji svog podneblja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ne može baš tako da se kaže. Koliko god poštovao Budizam, njegova filozofija ipak odgovara mentalnom sklopu istočnjaka, koliko god on popularan bio na zapadu. Npr. nordijci jesu imali svoju religiju, stvorenu kroz tradiciju, vekove življenja na Severu i prilagođenu njima. Isti je slučaj manje više sa svim narodima. Upravo zbog toga je važna vernost religiji i tradiciji svog podneblja.

 

Takva vernost nije nimalo vazna.Znam mnogo ljudi u Srbiji, Poljskoj, Italiji...koji su jako uspesni i posveceni budisti, raznih podvrsta: zen, theravada itd. Najvaznija je vernost samom sebi, odnosno tradiciji i/ili magijskom sistemu koji tebi licno odgovara. Krouli je pisao o magijskoj rasi kojoj neki covek moze da pripada i da je ta cinjenica mnogo vaznija od pripadnosti fizickoj rasi ili nekom podneblju.Bilo bi krajnje nekonstruktivno da ja sad uzmem i budem pripadnik srpskog rodoverja iako me ono ni najmanje ne zanima ili privlaci, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji razlog zbog čega se Budizam pojavio na Istoku a ne u Africi ili Norveškoj, a danas kada su sve informacije dostupne, kada je ceo svet postao jedno globalno selo što se kaže, normalno da će biti svega i svačega- da bude toliko zapadnjaka koji će praktikovati Budizam, Jogu..što je pre svega rezultat njihovog duhovnog degenerisanja. Nema puno tibetanaca koji praktikuju nešto što je sa zapada, da li i postoji ijedan takav? Lama Govinda koji se edukovao u Nemačkoj opet je ostao veran tibetanskoj filozofiji i lamaizmu. Znao je on Ničea, mitologiju, širio znanje, a opet ostao dosledan i vratio se na Tibet gde je dugo godina boravio u pustinji.

Svi su imali religiju prilagođenu sebi i nastalu kroz vekove iskustva. Zašto Egipćani nemaju šumska božanstva, vile i ostala bića slične orijentacije karakteristične za npr. Indoevropljane koji su tolike godine živeli po šumama, na obalama reka. I meni ne može zbog toga recimo egipatski sistem da bude blizak. Ne osećam ga u krvi. Fali im jedan zdrav animizam :)

Najvažnije je da su sve te religije međusobno tolerantne; da Budista priznaje veru nekog zapadnjaka, da Odinista prizna Budistu itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li postoji istocnjak koji je prigrlio zapadni sistem ili ne, nije vazno.Poenta je da apsolutno nista ne treba da te odredjuje u najmanjoj meri. Jedina mera svih stvari si ti; prema tome, ako zivis u kucici iznad nekog fjorda i privlaci te staroegipatska religija postovanja Imena, ili zivis u amazonskoj dzungli i imas neobjasnjive snove o vukovima i ledu i snegu, tvoje je da to pratis i postujes svoju Volju, bez obzira sta govorili saplemenici ili plavokosi Vikinzi.

Slazem se za toleranciju.Kao sto je opisano u Aetirima, svi putevi vode ka istoj Palati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tome sam i govorio, pre 1000g nijedan nordijac, ako je i čuo za egipatsku religiju, ne bi imao ni najmanji razlog da postane njen sledbenik. I vice versa. A ako bi imao neobjašnjive snove, želju za tako nešto, slažem se, treba slediti Put ali čisto sumnjam da je bilo takvih slučajeva sve do ''modernizacije'' društva. Sada odeš na net, pročitaš 3 članka o Budizmu i spreman si da postaneš Budista, poklonik religije koja je proizvod tolikih godina filozofiranja i iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li ce neko da praktikuje zen, therava budizam ili jogu na zapadu nema veze... u knjizi koju sam ja imao o theravada budizmu a ima ih dosta i preporucili su mi jos ozbiljnije knjige se npr. pominje deo hriscanstva, ali samo manji deo koji u toj knjizi izgleda bitan za ucenje budizma, tj. neke stvari se manje-vise poklapaju u obe religije, i budisticki pogled na sve to... u njoj ne stoji i kako da ne mislis malim mozgom setajuci se a na misliti na svoje noge npr. samo sam to hteo da kazem.

Edited by Dionis6

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...