Jump to content

Recommended Posts

Guest pixelmolester
Zaista? Vase reci ipak odaju blag osecaj nervoze, egoizma i mrznje, a to je znak slabosti, pre svega.

 

:) Naravno, znate zamislite da odjedared sa sviju strana pochnu da izviru ljudi sa tvrdnjama da je 1+1 = 5, jednom, drugom trechem se smejesh - funny fool, ali posle shestochetrdesetpetog koji ne zzeli da zna - osnovne stvari prirode, izlazi sa istim false and debunked tvrdnjama, tudjim lazzima, a njegove se tvrdnje direktno kose sa svime shto je osnova nauke koja je svuda oko nas praktichno svima dostupne samo mozzda nezainteresovanom svetu nerazumljive kao visha matematika, naravno da mogu zvuchati nervozno. Nije me briga da li to zvuchi kao slabost, i da li u tome neko vidi nekakav sitan trijumf.

 

 

Vidite, ja nemam problem sa ateistima, sve dok ne predju odredjenu granicu tolerancije, i kada, zaneseni cudesnom mislju da isprave veliku nepravdu nanesenu ovom covecanstvu, krenu da prosvetljuju nizu vrstu (''one sa ispranim mozgovima'') recnikom savremene, sveznajuce nauke. Nemam, takodje, nista protiv i teorije evolucije.

 

Ok. Nemam ni ja nishta protiv religioznih verovanja, dok ne pochnu da se javljaju i daju mishljenje o nechemu, za shta bi makar morali da pokazzu da su razumeli shta im se pricha. Ako mi neko pricha o nekakvoj nemoguchoj slozzenosti DNK na primer, a ne zna osnove, ni sastav, ni nachin ii osnove mutacija... onda ne mozze ni da pricha o tome da li j mogucha evolucija.

Ok. Mozzda vi sve to znate i prihvatate, ali verujem i da znate ko i kakvi ljudi prave takav problem jer ste sigurno chuli i videli bar onoliko fundamentalista koliko ja.

 

Prijatelju, ljude ne mozes ubediti cisto logicnim i naucnim dokazima.

 

Da, to sa rezignacijom ponekad prihvatam. :) Smeshno je shto vi (mislim na kreacioniste) to uzimate kao pozitivan argument u svoju korist.

 

Da je tako, svete knjige raznih religija ne bi nikada vrsile tako velik uticaj, buduci da je ono sto prenose u misaonoj formi malo u poredjenju sa delima velikih naucnika i filozofa. Magija reci je vazna.

Verovatno, ali nikakva magija rechi i umotavanje u ono shto je uhu blizze neche kreacionizam uchiniti istinom.

 

 

Sta je zapravo Kreacionizam? Prvobitni mit? Ili jedini mit? Mislim da je ovo drugo. Da li si proucavao prvobitni mit mnogih naroda sirom sveta, i pronasao matricu, osnovnu formu, koja ih iznenadjujuce povezuje?

 

Da li je mozzda, MOOZZZDA, mmoguche da su svi narodi povezani i da su mitovi prepisivani? Ne znam koja je tvoja religija (nije ovde ni primarno) ali chak ono shto se svakako ne tiche samo starozavetnih pricha, a jeste ikonografija religje preslikava se besomuchno.

Ako je kreacionizam samo metafora i alegorija istog onog shto pricha nauka i evolucija, onda to tako treba i rechi.

 

 

Problem savremenih mitografa je sto vulgarizuju mitove, te bezvremenske nosioce Istine, dajuci im etiketu bajki za laku noc (..''za verovanjem u deda mraza.''). Pa dovoljno je da krenemo od Pitagore i njegove skole, posebno od ezotericnog, unutrasnjeg reda, pa da uvidimo tu vezu nauke i duhovnosti, misticizma. I najvisa filozofija je neodvojiva od nauke, takodje.

 

Problem savremenih mitologa je shto ne prave razliku izmedju mita i istine. Mitovi su kao i mnoge druge stvari vezane za ljude, zzive stvari. Oni se krechu, menjaju, shire i dele sa narodima. Kao jezik na primer. To shto danas postoji srpski jezik ne znachi da je postojao i pre 10 000 godina. Sa druge strane, ako nadjemo u srpskom trag nekog jezika koji je postojao pre 10 000 godina to ne znachi da mi i dalje prichamo taj jezik. Tako i mit kao mit. Nije isti kao prvobitna verzija, to shto je od njega neshto ostalo ne chini ga istinom, vech zapamchenim i preradjenim mitom, a to shto ima puno elemenata koji povezuju prvobitni i moderni mit samo ga lepo uklapa u ono shto se zove ljudska priroda. Dakle, sam mit je podlozzan promenama i gluvom telefoniranju.

Sa druge strane mitove su stvarali ljudi koji nisu imali osnovna saznanja o svetu u kome zzive. Zbog svojih evolucijom formiranih sklonosti, javlja se potreba i za nalazzenjem pravila u potpuno haotichnom svetu, pravila koja bi im omogucila da vladaju sopstvenim zivotom...- zashto je grom udario tu i tu, zashto nema hrane, zashto ima hrane, zashto je hladno, zashto pada kisha... onda tu dodate urodjenu zavisnost od autoriteta - roditelja, vodja grupe itd... Dobichete ljude koji veruju da njihova dela imaju nekakve veze sa deshavanjima u prirodi, da su nesreche ili dobra koja im se deshavaju posledice neke vishe sile koja prati njihova dela i eto vech imate primitivnu religiju... Naravno, kao antropocentrici prvo chemo pomisliti da ta visha sila deli nashe emocije ljubav, mrznju, zavist itd itd te da mu se mozzemo udvoriti ako ga molimo, prinosimo zzrtve itd itd ( kao da bi nekakav tvorac neuporedivo slozzeniji od univerzuma bio neka zadushna baba)

 

Vi ateisti imate taj teret za dokazivanjem bilo cega, jer ste vi ti koji sumnjate. Vernici nemaju sta da dokazuju bilo kome, oni veruju i to im je dovoljno.

 

Na zzalost, ne vernici, vech religiozni fanatici, aktivno lobiraju i guranju svoja shvatanja, uchenja (o prirodi) tamo gde im mesto nije i tamo gde je apsolutno potrebna logika um i racionalno.

 

 

 

Zapravo je moderan covek duhovno oslepljen, zahvaljujuci institucijama koje postoje da bi ga kontrolisale. Ma koliko moderni covek sebe smatrao nereligioznim, njegovo najdublje bice u svojim onirickim iskustvima i dalje hrani simbolima i tako mu obezbedjuju psihicku ravnotezu (ne treba da nastavim ovu misao, mada ako je nekome potrebno..?).

 

To je argument po kome chovek treba da bude religiozan, zato shto mu to psihichki ili fizichki treba.

To i dalje ne chini kreacionizam istinom.

Ako, zzelish da verujesh zato shto mislish da je to dobro za tebe, to drugo. Ja mogu da zzelim da verujem da sam Roman Abramovich (ili uzmi bilo shta shto bi u zivotu moglo da ti bude ispunjenje), i to bi bilo super, mogu da se oseccham super u svojoj zamishljenoj jahti, sa svojim zamishljenim parama. To je dobro jer je meni to potrebno (?) ali to i dalje ne znachi da sam ja Roman Abramovich niti da chu ikada biti i kada ubedim sve oko sebe u to.

Drugo, sve psiholoshke beneficije koje donosi verovanje, ok, mozzda nekome nemaju alternativu. Da li to znachi da racionalno, logichno i nauchno treba da budu relativizovani ili rezervisani samo za posvechenike i nauchnike, zato shto eto shiroka javnost nema kapaciteta ili zzelje da ih shvati?

 

 

Kada sam rekao ''deda i deda njegovog dede'', zapravo sam mislio na kompletno filozofsko-naucno-misticno iskustvo stvarano hiljadama godina od strane raznih civilizacija.

 

Civilizacije su nastajale iz civilizacija. JEdne su smenjivale druge, i preuzimale mitove prethodnih i susednih. Izolovane ljudske grupe, imale su sasvim razlichite mitove, ili onoliko slichne koliko je i okolina univerzalna i sastav ljudskog uma. Sunce che recimo uvek i svim prvobitnim religijama biti vrhunska snaga i vrhunsko bozanstvo (iz koga che kasnije proistechi chovekolikije fizionomije), to je potpuno logichno, jer svuda ima isti znachaj i uticaj...IZ takvih prvobitnih religija dalje "evolucijom" ti simboli se "personofikuju" itd. Kroz 500 godina neko che pogledati u knjige i rechi vidi ima stotine hrischanskih religija i sekti, nemoguche da su svi oni pisali o istom, a da to shto prichaju nije istina... Ali, mi znamo da su sve hrischanske sekte i sva verovanja proizashla iz jedne religije i jednog "uchenja"...pa njihova brojnost opet nije dokaz ni za shta.

Mi znamo za bolje, mi imamo moguchnost da mnogo vishe toga sagledamo, moguchnost koju nashi preci nisu imali vech su morali da smishljaju i prihvataju shortcute (shto religija jeste) ka prihvatanju sveta. Te hiljade generacija pre nas nisu imali nikakve bolje sposobnosti i moguchnosti. Hiljade generacija pre nas da izvinesh nisu imale pojma ni o osnovnoj higijeni - trebalo je da imash desetoro dece da bi mogao da ochekujesh da che jedno ili dvoje prezziveti (moralo je da ima i neko straashno ime da uplashi zle veshtice)...

 

Ako se pod "duhovnoschu" podrazumeva verovanje u izmishljena svemogucha bicha, onda toga verovatno imamo manje, ali to je irelevantno. Ako, pod duhovnoschhu podrazumevamo moral i ljudske vrednosti to je durga stvar. Ako ga nema, to je zato shto smo se oslonili na nekakvog boga koji bi trebo da nam ih ulije strahoposhtovanjem, ili zato shto smo se oslonili na drzzavu koja treba umesto nas da o tome brine - umesto da smo prihvatili da su to stvari koje nas chine ljudima, svesnim bichima, vrednim bichima i za koje imamo genetske predispozicije, zaista, ali na njima mora da se radi, mora da se uchi inache preovladava nasha zzivotinjska proshlost. Kada skromnost i poshtenje ponovo budu vrlina, iskrena, ne zbog nekakvog straha od boga, onda chemo se stvarno mochi nazvati naprednom vrstom.

Kada roditelji budu uchili decu - dobroti - jer je dobrota ono chemu treba tezziti zbog sebe same, neche nikome trebati packe "odozgo", a dotle, neche nam pomochi sve i da on odozgo sidje i lichno nam svima zavrche ushi svaki dan u beskonachnost, jer chemo budemo li ga samo zato slushali, biti i dalje - samo latentne gnjide, i on bi to znao - shto je drugi logichki nedosled - jer ako je svemoguch onda je znao da chemo biti kakvi jesmo, ako nas kazznjava zato shto smo takvi kakvi smo onda znachi da nije svemoguch, kao i ako ne zna ko smo shta smo i shta chemo raditi, nego dela od danas do sutra - shta je tu bozzansko? Ako je hteo da prodjemo katarzu, shto nas je pravio nesavrshene? Hteo je da vidi da li mozze? Da li chemo uspeti prema planu? Ima problem sa samopouzdanjem? ...

Ali uzmimo da bog postoji -Ja mislim da, ako je neki vrhinski inzzenjer i napravio ovo sve putem evolucije i kroz zakone prirode, sedi gore i cheka kada chemo zapravo shvatiti zaista te njegove puteve ili prosto - do not give a fuck - posebno za to shta mi pojedinachno mislimo o njemu...

Edited by pixelmolester

Share this post


Link to post
Share on other sites

Creationism is the idea that God was so bored out of his mind he spent 6 days creating everything on our planet, and for good measure put in several jokes to fool us into believing it must have taken him much longer.

(malo glupo da ostavljam referencu, jel'te...)

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako za početak ostavite lučenje mističnih tečnosti i vulgarnosti tipa

 

prayer.jpg

 

po strani, kao i obraćanje sebi kroz monolog/dijalog ili nekakvu kuru preporučenu od vašeg religioznog gurua, ostaje nam da pogledamo oko sebe. Za trenutak.

 

Evolucija?

 

Juna 2007. uspešno je reverznim bioinženjeringom stvorena stem ćelija od tkiva kože primata. Od tada naučnici su se igrali na razne načine, neki u primenljivom a neki u eksperimentalnom smeru. Povređeni čovek je dobio novo uho a nesrećni gmizavci fancy izrasline koje njihovi preci nisu imali. A nije ni dve godine prošlo od trenutka kada je sam mehanizam "provaljen". Ovo odavno nije novina SF piscima/futurolozima, već imate mnogo scenarija obrađenih u knjigama i filmovima. Krajnja destinacija iz našeg ugla je poboljšani čovek, savršena percepcija na primer. Ima toga još naravno - uticaj na sve što postoji.

 

Veoma je blizu trenutak kada će "evolucija" kakvom je učite biti prekinuta na najvulgarniji mogući način. Do sada je čovek to pasivno radio, sada može da menja mikrokod ćelija, uzgaja organe i menja tok razvoja (mesto za bilo šta organsko što vam padne na pamet). Od ćelije do "ćelijske lokomotive".

 

To opet dovodi do starih pitanja uglavnom ontološkog karaktera.

 

A ove rasprave gde jedni odbijaju Boga Tvorca jer su sanskritski "istraživači" ili iz čiste gluposti i onih koji mislite da je Bog Jedan je materijal za kokice oduvek bio. Žao mi je samo što nisam nešto u flejming raspoloženju, imam materijala za obe strane. Najjači mi je ovaj što se regovao pre par dana i vodi neki dubokoumni monolog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I don't like expresion "to beleive in (something)". Let's say exploring instead. :) I explained my point of view a while ago on topic that didn't survive our forum "cleansing". People obviously didn't like open and more personal discussion than this "name your favorite philosopher" game present on these forums, because they actually don't have opinion. Besides, it's irrelevant in this case. I just enjoy the thought while it lasts because it gives me enough peace of mind so I'm able to dive into decadent ways of modern living. For the time being. This was art of saying nothing in 100 words.

 

It could change too.

 

Cheers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I don't like expresion "to beleive in (something)". Let's say exploring instead. :) I explained my point of view a while ago on topic that didn't survive our forum "cleansing". People obviously didn't like open and more personal discussion than this "name your favorite philosopher" game present on these forums, because they actually don't have opinion. Besides, it's irrelevant in this case. I just enjoy the thought while it lasts because it gives me enough peace of mind so I'm able to dive into decadent ways of modern living. For the time being. This was art of saying nothing in 100 words.

 

It could change too.

 

Cheers.

Ah, but my dear fellow, you are merely letting yourself entertain a thought and then letting go. Whereas that is a bulletproof evidence of education, it hardly represents an opinion. Besides, most ppl on this forum are retards with regards to their social skills. Thus, one should not expect a meaningful conversation with them.

You still have a 14900 words quota to fill in order to attain the verbal ability of a CEO.

 

A i ne znam koji nam kurac bi s ovim prebacivanjima. Malo je adolescentski. Ja sam ‘tia aludirat’ na neshto shto bi shvatio uzhi krug.

Izvin’te.

Moja loshe.

Edited by matatrtaDgrejt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskustva istinitija od onoga sto mozemo videti, cuti, omirisati, o cemu mozemo misliti itd. su tako fundamentalna da ne mogu bitio objasnjena niti opisana, jer ne postoji nista cime bi se mogla uporediti, niti se bilo nikakvom imaginacijom mogu povezati. To su, jednostavno, predosecanja viseg stanja postojanja.

Pitas zbog cega evolucija? Zbog toga sto je to zivot. Bozanstvo je sam zivot. A da li kreacija ima konacan cilj? mozda se on ostvaruje kroz evoluciju?

A sto se tice magije reci..

Ne potcenjuj magiju reci, jer to ne znaci da primitivan covek veruje da komad papira vodi nezavistan zivot, vec da da daje potrebnu vaznost covekovom vlastitom nacinu misljenja. Nista vise, ni manje. A ono svoj izraz nalazi u svim tim akcijama i daje osnovu za prepoznavanje uvek prisutne vise stvarnosti. Simboli su danas degradirani i materijalizovani, u eri medija, bombardovanja informacijama sa svih strana, te gube na vrednosti. Ali to sto mi zovemo materijalnim ili profanim liseno je zemaljskog materijalnog karaktera- i postala je jedina stvarnost koja daje misao nasem zivotu.

 

A covek je oduvek bio i bice homo religiosus, u svom punom bicu a Svetost, osnovno nacelo svake religije je sastavni deo strukture svesti. Ona transcendira ovaj svet i ispoljava apsolutnu stvarnost, koja je nekada za coveka podrazumevala svakodnevnicu- uzimanje hrane itd. da ne nabrajam. Sam zivot je bio religiozni cin, zapravo, jer je zivot religioznog coveka ponavljanje arhetipskih modela- covek je mikrokosmos, u njemu zive mitovi, a sam je otelovljenje kosmogonijskog mita, tj. jedinog mita (zbog toga sam to spomenuo u prethodnoj poruci). Sveprozimajuci axis mundi je u nama samima, povezujuci tokove energija u nasem telu. Tri osnovna nivoa svesti se takodje mogu poistovetiti sa tri nivoa postojanja koji opisuju mitovi a koji probija taj isti Stub Sveta i objedinjuje ih- Kosmicko Drvo, Planina Sveta, Zigurat itd. (pricam dakle o istovetnim pojmovima kod svih svetskih mitologija, prakticno ''proverenih'' kod samana npr.). Podsvest, svest i supersvest (nadsvest), receno terminom psihologije.

Dalje, kosmogonijske mitove povezuje pojam zvuka, pokreta. logos, ''u pocetku bese rec''.. primordijalni vrisak nordijskog Orgalmera (Imira) npr. A danas i nauka prica o kretanju, odnosno vibraciji materije koja je preduslov egzistenciji. Magija reci.

 

Nauka i religija su Jedno, kao sto su proslost i sadasnjost, stvarnost i san, zivot i smrt. To je sustina.

Da si proucavao mitove onako kako treba, sa razumevanjem, otkrio bi koliko ima istine u njima. Ali radi se o simbolicnom, tajnom jeziku koji zahteva desifrovanje i koji prica o kosmickim dogadjajima koje savremena nauka tek pocinje da objasnjava. Ako te mentalne slike prihvatas u najgrubljem obliku, dobices vulgarne i primitivne bajke za malu decu. U tome lezi najveca vrednost mita, oni su univerzalni prenosioci Istine prepricani u vidu bajki za zabavu. U ovoj cinjenici lezi njihova tajna. Koliko covek zna, toliko i vidi. Ono sto vidimo je jedna vrsta jezika nasih osecanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest HEFEST

Ateizam je nista drugo do realizam. Uplitanje neke velike filozofije nije uopste neophodno. Onaj ko voli bajke neka se mane biblije i nek cita bracu Grim i Hansa Kristijana Andersena. Od njih nema boljih!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Bata Životinja

Vodeći svjetski ateista, prof. Entoni Flu objavio da je postao religiozan

Profesor filozofije Dr Entoni Flu (Anthony Flew) (star 81 godinu), koji je do skoro smatran

„ikonom“ i „šampionom“ ateizma, objavio je da je postao religiozan, što je izazvalo pravi šok u

ateističkim krugovima. Ateisti su potom izjavili da prof. Flu samo uzima u razmatranje mogućnost da

Bog postoji, ali ih je on odmah demantovao i ponovio da „vjeruje u Boga“.

Treba reći da je prof. Flu predavao filozofiju na najpoznatijim svjetskim univerzitetima, kao što

su Harvard, Oksford, Kembridž, Jejl i drugi. On je imao status profesora „et lardž“ (at large), koji ima

veoma mali broj profesora u svijetu. Taj status mu je omogućavao da predaje studentima šta želi iz

svoje oblasti.

Poznata je njegova knjiga „Bog i filozofija“ (God and Phylosophy), koja predstavlja najsnažniju

kritiku religije i Biblije. Ali, prof. Flu sada izjavljuje da su njegove knjige „prevaziđene“ i da je u

pripremi novo izdanje u kome će on to i reći.

Vijest je odjeknula u intervjuu koji je prof. Flu dao filozofskom magazinu Philosophia Christi.

Ovaj intervju predstavlja razgovor između prof. Flua i Geri Habermasa (Gary Habermas), profesora

filozofije sa Univerziteta Liberty, kome je prof. Flu zahvalan što je promijenio svoje mišljenje.

Prof. Flu kaže da razlog zašto je donio ovakvu odluku jeste ono što je uvidio analizirajući DNK.

Nensi Pirsi (Nancy Pearcey) autor knjige „Totalna istina“ (Total Truth) to objašnjava: „U središtu

života, u centru svake ćelije kod svakog živog organizma, nalazi se jezik, kod, ili ono što zovemo

informacija. Ne postoji poznati prirodni proces sposoban da proizvede informaciju. Poruka ili

informacija jesu potvrda postojanja inteligentnog izvora informacije.“

Prof. Flu i prof. Habermas su se susreli nekoliko puta u debatama oko pitanja religije, i tako su

postali prijatelji. Habermas kaže da je prvo okretanje ka religiji Flu učinio 2000. godine nakon njihove

debate na nacionalnoj televiziji. Tada je Flu kazao: „Ja sam ateista sa mnogim velikim nedoumicama.“

Flu je tada tražio od Habermasa da mu preporuči knjige vezane za inteligentni dizajn. Bio je

oduševljen sa knjigom „Zaključak dizajna“ (The Design Inference) koju je napisao matematičar

Vilijem Demski (William Dembski), a naročito knjigom „Darvinova crna kutija“ (Darwin's Black Box)

koju je napisao biolog Majkl Bih (Michael Behe) (ova knjiga će se uskoro pojaviti na našem jeziku).

U svojoj knjizi, Majkl Bih pokazuje da minimalni ćelijski i biohemijski zahtjevi za postojanjem

života otkrivaju „složenost koja se ne može svesti na niži nivo“, a koja ne može nastati slučajno, već

mora biti dizajnirana.

U januaru 2004. godine, Flu je kazao Habermasu da je definitivno prihvatio da Bog postoji.

Habermas kaže da će ovaj događaj imati takav uticaj na ateistički pokret. Ateisti su u stanju

šoka i tvrde da je Flu samo pretpostavio jednu hipotezu ili da je samo prihvatio nekog „veoma

minimalnog boga“, tako da njegova odluka i nije toliko važna. Ali, Habermas kaže da je odluka

vodećeg ateiste da prihvati postojanje Tvorca, koga naziva Bogom, zaista veliki i važan događaj.

Flu kaže da je njegova odluka pitanje intelektualnog poštenja: „Cio moj život je vođen

principom Platona i Sokrata, da slijedim činjenice gdje god me one odvele.“

Flu ne prihvata neke religijske koncepte koji uče da će Bog vječno mučiti ljude u paklu.

Takođe, Flu kaže da su primjeri vaskrsenja u Bibliji veoma logični i imaju mnogo više dokaza nego

razna čuda u koja ljudi veruju.

Vrijeme će pokazati kakve će posledice izazvati odluka prof. Flua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Religija protiv Ateizma? Corav protiv gluvog.

 

Neki to mogu da opisu kao nauku protiv vere, ali ja se sa tim uopste ne slazem.

Prvo i Religija i Ateizam imaju jednu kljucnu zajednicku tacku - veruju u nesto. Nesto sto ne moze da se dokaze.

Religija veruje u boga kao visu silu, tvorca, kreatora univerzuma i ljudi, ljudsku dusu, zivot posle smrti, dogmatichna pravila zivota, i religija im je "opravdanje" ili "put".

Ateizam takodje veruje u sve to isto ali malo obrnuto, veruje da je sve to glupost. Da ne postoji visa sila, da ne postoji bog, da su religije u zabludi.

 

Do se pod uticajem emocija i ega svako trudi da dokaze svoje, i stari obicaj stvarnja domena.

Pa tako imamo religiozne ljude koji su prekreacionisti, ateiste koji su evolucionisti.

I josh mnogo teorija koje prate celu tu pricu.

Ali poenta je da ni jedna od tih teorija:

1. Ne dokazuje Boga

2. Ne pobija Boga.

 

tako da je sve to borba slepog ( ateiste ko ne zeli da vidi stvari koje vidi teista ) i gluvog (teiste koji ne zeli da cuje ono sto cuje ateista)

 

Mene u principu vise brine ideja " moja religija je prava" ili kako ja volim da kazem "machevanje kurcima" deciji posao po sistemu "moj tata ima bolja kola"

Ako pogledamo religije unazad, znamo da su recimo Hriscanstvo sastavili ljudi, rimski savet je birao sta ce biti sta nece biti u bibliji, i opet ljudi su prevodili bibliju.

Islam, je opet sastavio covek, muhamed.

Budizam, malo ispada iz tog tipa religije ali je treca religija world wide, opet je sastavio covek - buda.

 

Ako pogledamo njihove zivote, mozemo da spoznamo jedno.

Budino ucenje se znatno razlikuje od ucenja Hrista i Muhameda.

Ali, ja lichno imam misljenje, da su u principu sva trojica pricali istu pricu, samo na svoj nacin, u skladu sa svojim podnebljem i domenom razmisljanja ljudi.

 

Primer:

Kada zapadnjaku kazemo BOG i Istocnjaku kazemo BOG, oni ne misle na istu stvar.

Drugim recima da je isus predavao u Indiji, ne bi ga razumeli 2 reci, kao da je Buddha predavao u jerusalimu.

 

Problem je u duhu jezika. Banalni primer "englezi jasu biciklu ( ride a bike) " mi "vozimo biciklu".

A duh jezika je ujedno i duh mentaliteta, josh u to vreme, kada je rimsko carstvo valdalo evropom bio je apsolutno drugaciji mentalitet od indijskog.

 

Dakle, po meni je ATEIZAM, religija bunta bez razloga. I svako suprostavljanje teizmu totalno besmisleno.

 

No, svako ima pravo na svoje misljenje. Tu se bar svi slazemo.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ateista je sve vise i vise, ljudi jednostavno gube veru da gore postoji neka ljudina koja ce nas zastititi, previse toga se desilo da bi i dalje verovali...

 

 

Glupost. Ateista je odavno puno.

To sto neko kaze da veruje u nesto ne znaci da stvarno veruje.

Poenta je sto je svi vise PRAVIH VERNIKA, i onih koji shvataju da su zapravo ateisti.

 

Drugim recima cisti se golema SIVA ZONA ljud koji nisu izjasnjeni ni kao ateisti ili teisti.

 

No, sve je to opet moje i tvoje vidjenje nije dokazano 'statistikom" nikakvom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Kada zapadnjaku kazemo BOG i Istocnjaku kazemo BOG, oni ne misle na istu stvar.

 

ali misle na natprirodnu stvar

 

a to može da se dokaže prostom logikom, pitanjem da li svemir (priroda) ima kraj?

 

Ako ima kraj, šta je iza toga, ako nema kraj - beskonačnost je božanska neprirodna osobina - možda panteizam?

 

U suštini, bog je realna kategorija, bez nje ne može da se objasni stvarnost. a šta je bog, to je već druga stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali misle na natprirodnu stvar

 

a to može da se dokaže prostom logikom, pitanjem da li svemir (priroda) ima kraj?

 

Ako ima kraj, šta je iza toga, ako nema kraj - beskonačnost je božanska neprirodna osobina - možda panteizam?

 

U suštini, bog je realna kategorija, bez nje ne može da se objasni stvarnost. a šta je bog, to je već druga stvar.

 

Ako se Natprirodno smatra u "ono sto ne moze da shvatimo" transceedentalno onda - ok.

No, sa ostalim izjavama nemam nikakvih problema.

 

Sem ovog za kraj.

Ako ima kraj, šta je iza toga, ako nema kraj - beskonačnost je božanska neprirodna osobina - možda panteizam?

 

Mi realno zamisljamo u nase tri dimenzije + vreme za koje znamo da postoji al ga ne razumemo.

E sad zamislimo da smo u 2 dimenzije, dakle jedan papir recimo, mi smo papir. Dvodimenzionalni crtez na papiru. I neko taj papir probusi olovkom. Mi ne moze da vidimo i da spoznamo odakle je ta olovka dosla,. nece da nam bude jasno nista o njoj, jer ne vidimo t.j ne poznajemo trecu dimenziju. dimenziju koja se sadrzi u olovci ali ne u nasem crtezu.

 

Sto znac da mi ne mozemo da razumemo tu olovku van nasih domena. tako ne mozemo i pojam Beskonachnost konachnsot. Jer ispada van nasih domena. Mi vreme primecujemo ali ga ne dozivljavamo.

 

Drugim recima nemamo organ za "dozivljaj" vremena i percepciju vremena.

 

pa samim tim, opusteno moz' da kazemo da o vremenu pojma nemamo kao crtez na papiru o trodimenzionalnoj olovci. :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

nije baš tako. Mi ne možemo da doživimo ili pojmimo beskonačnost, ali nije to pitanje. Pitanje je da li ima kraja, ne šta je kraj.

 

To je, da ga nespretno nazovem, poimanje pojma beskonačnosti, a ne poimanje beskonačnosti. Prvo možemo, drugo ne možemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije baš tako. Mi ne možemo da doživimo ili pojmimo beskonačnost, ali nije to pitanje. Pitanje je da li ima kraja, ne šta je kraj.

 

To je, da ga nespretno nazovem, poimanje pojma beskonačnosti, a ne poimanje beskonačnosti. Prvo možemo, drugo ne možemo.

 

Da ga dozivimo? U smislu osetimo? O mozemo, veruj mi. :)

Iz lichnog iskustva pricham.

 

No, ne mozemo kako ti kazes da ga pojmimo, objasnimo rechima i mislima, jer u trenucima kad dozivimo beskonachsnost gledamo ovaj svet kao kad bi dvodimenzionalno bice gledalo trodimenzionalno.

 

samo sto ovde trodimenzionalno ( mi) gleda ko-zna-koliko dimenzionalno. Pa zato i ne mozemo da objasnimo, shvatimo t.j pojmimo - ali moze da osetimo.

 

 

Ateizam je nista drugo do realizam. Uplitanje neke velike filozofije nije uopste neophodno. Onaj ko voli bajke neka se mane biblije i nek cita bracu Grim i Hansa Kristijana Andersena. Od njih nema boljih!!!

 

 

Realizam je vera u logiku, a logija je teska kuchka, ume da slaze gore i vise od svih lazi sveta zajedno.

 

Tako da, realizam? Ofucan pojam ako mene pitas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da ateisti postoje jos odavno, samo kazem da ih je sve vise i vise

 

Licno smatram da ljudi veruju u boga, samo da bi verovali, u neku silu, koja ce im pomoci da prebrode teske trenutke, kojoj ce moci da se obrate za pomoc i koja ce im "sigurno" pomoci, a djavo je tu da ga okrive za sve lose i da opravdaju boga, naravno, ovo je moje misljenje......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da ateisti postoje jos odavno, samo kazem da ih je sve vise i vise

 

Ne bih bash bio siguran u taj podatak.

 

Licno smatram da ljudi veruju u boga, samo da bi verovali, u neku silu, koja ce im pomoci da prebrode teske trenutke, kojoj ce moci da se obrate za pomoc i koja ce im "sigurno" pomoci, a djavo je tu da ga okrive za sve lose i da opravdaju boga, naravno, ovo je moje misljenje......

 

Neki verovatno da, ali je smeshno da to bude "generalizacija" da bi opravdala svoje ateisticko ubedjenje. Ja mogu da kazem da su ateisti ateisti jer se plase da mozda ipak postoji neka sila koja upravlja nama i da covek nije "uber" bice sa svom svojom tehnologijom i bullshitima. I da covek ne moze da zna i da razume sve kako bi ateisti voleli, pa eto posto znaju da to ne moze da se dokaze oni se furaju na ateizam. Dakle....

 

;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) , ok, budi ti siguran u sta hoces

 

Da, mozes to da kazes, svako ima pravo na svoje misljenje, zar ne... :)

 

Ne verujem u boga, jer mi je besmislena ideja o sili koja je toliko dobra i koja toliko pomaze, koja je van vremena i prostora, koja zna sta ce se desiti, a ipak dozvoljava sva ta zla!!; koja je nemilosrdna u kaznjavanju i svoje dece i svojih andjela, a mogla je sve to da spreci; koja je onako savrsena, stvorila nas savrsene :) ...itd...da ne nastavljam...

Savrsenstvo ne postoji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mogu da kazem da su ateisti ateisti jer se plase da mozda ipak postoji neka sila koja upravlja nama i da covek nije "uber" bice sa svom svojom tehnologijom i bullshitima. I da covek ne moze da zna i da razume sve kako bi ateisti voleli, pa eto posto znaju da to ne moze da se dokaze oni se furaju na ateizam. Dakle....

 

:huh: :huh: :huh:

 

Ako se plaše ičega takvog zašto bi onda bili ateisti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Писао сам раније о Атеизму, но сада посматрам и видим да гомила пише глупости о томе колико је атеизам, заправо, добар или одличан.

 

Атеизам у својој основи одбацује било какву надреалистичку веру у постојање било какве силе која није условљена познавањем онога што људски разум схвата и разуме. То је арогантно.

 

Атеизам је само идеологија и ништа више. У атеизму не постоји нека виша истина која наглашава да људи који не верују ни у шта имају апсолутно знање и познавање апсолутно свега што представља манифестацију постојања у односу на манифестацију непостојања, ако таква ствар у општем смислу постоји и у домету је људских мисли.

 

Атеизам у својој основи одбацује веру у бога, заправо атеизам је, на неки начин, претходник нихилизма у ком се одбацује вера у било шта осим онога што постоји и ''опипљиво је''.

 

Уколико се неко, било ко, гади религије и означавања било чега у домену ''чике који седи на небу и лоче пиво'' ни у каквом случају се не би требало окретати к атеизму и завршити причу већ пронаћи далеко боље и свршисходније одговоре на своја питања, за својом потрагом за истином.

 

Чика који седи на небу је груб приказ Бога, често у цртаћима и заиста би само морон могао да верује у то да у овом постојању постоји таква личност. Кроз читаву религију све се схвата на метафоричан начин и једноставно не може другачије. То значи, дакле, да се Бог или ''сила'' или шта год не може сматрати кроз буквалан смисао ''спасиоца'' нити било чим што ''неће да дозволи зло''. Многа предавања уче томе да ''зло лежи у нама'', да су ''демони у нама'', да ''истину проналазимо у себи'', да ''када подигнеш камен, наћи ћеш ме'' итд - МеТаФоРе!

 

Постојање виших сила и оних које су апсолутно непознате човековом знању или постоје или не. Логично је да то не знамо с сигурношћу. Човекова сигурност у оно шта познаје и зна се своди на врло климав положај који се ослања на фрагилну стаклену структуру. И то је баш због тога што без обзира колико човек зна, он нем апсолутно знање и то је чињеница. Обзиром на ту чињеницу као и на чињеницу да човек не зна зашто постоји у бш оваквом облику постојања, иако је то можда фикција која се ослања на дојам о томе да све ''мора'' имати смисао, што би поново било арогантно, апсолутно је логично да је свако у стању да верује у шта жели обзиром да је све толико анархично, а поново све тако фино усклађено у анархичном реду ствари које се базирају на најпростији однос природе - '' + и - ''.

 

Докле год постоји тенденција за уздизањем и усавршавањем, човек ће сходно свом знању увек тежити к припајању с идеологијом Бога који нема никакву мерну јединицу, осим апстрактнијих делова интелигенције и менталитета - маште и инвенције.

 

Поента је следећа - једноставно указујем на то да човек не може да тврди да све зн те да прихвата непостојање бога као дефинитвно чињенично стање. То је апсурд и врло јака увреда за интелигенцију и мајку свих наук - филозофију. Толико о томе.

 

 

Vitoras123> Савршенство постоји. Све је апсолутно савршено онако како већ јесте. Свако је уникатан на свој начин и сама та непроменљива чињеница блиста својом савршеношћу. Свака ствар је толико савршена да је то готово апсурдно. Сад, шта су твоји критеријуми савршеног је тотално и апсолутно твоја ствар као и твоја перспектива посматрања и схватања дојма и термина ''савршеност'. И то је савршено.

 

Иначе, мислим да је мало глупо веровати у постојање Бога и Ђавола, Пакла и Раја. Постоје далеко веће истине од таквих баналитета.

Edited by Onime no Kyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...