Jump to content

Recommended Posts

Нешто о чему појма немаш, не можеш интелектуално да одбациш.

a još manje možeš da prihvatiš... a dajem ruku da preko 50% posto ljudi koji se izjašnjavaju kao vernici u srbiji u životu nisu pročitali ništa vezano za svoju religiju... da li su oni podjednako debilno hrišćani koliko i ti ateisti koje spominješ?

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ste znali da postojanje ateizma logicki nije moguce? Po pravilu, da bi nesto negirali treba da dokazemo, a to je nemoguce u slucaju religije.

 

Svasta.

 

Неприхватање хипотезе о постајоњу Бога од стране "атеиста" се испољава на мало другачији начин,а то код нас можеш да видиш код већ поменутог удружења атеиста Србије - званично оформљеног.Дакле,то не значи само неруковођење свог живота вјером (иако је она неизбјежна) него просто брутално исмијавање сваком виду ирационалног приступа нечему.Овим нашим "балканским" атеистима би позавидјели многи пародичари..само не знам одакле да почнем,да ли њиховом интелектуалним калупом и оним клсичним богоборачким приступом Православљу,са непознавањем основне катихезе - одакле произилазе разне теорије и глупости,острашћени изливи својих размишљања који су последица претјераног некритичког сагледавања ствари покупљених из медија и жуте штампе а које се тичу првенствено на нашим просторима Православне Цркве.Данас има мало правих атеиста дубоког ума и уверења који су разумели Хришћанство па онда одлучили да не верују. У наше време то су већином ограничени паланачки псеудо-интелектуалци који су сувише лењи (или сувише неспособни и необразовани) да се уопште упознају са вером, размисле о свему, па донесу неки свој став и мишљење на основу тога. Они заправо и немају свој став и мишљење, осим "чим ја не разумем и не знам ништа о томе, мода да је нешто глупо". То је тужно стање свести. Да би био а-теиста, мораш прво упознати "теизмам" па га одбацити. Нешто о чему појма немаш, не можеш интелектуално да одбациш. Зато је св. вл. Николај рекао - "ако си прави атеиста, ти си на корак од Бога".

 

Ja kao ateista sam procitao Bibliju a znam par stotina vernika(od kojih su neki zagrizeni pravoslavci) koji je pogledali nisu.Sa obe strane ima ljudi koji pojma nemaju o teizmu/ateizmu ali u Srbiji ima MNOGO vise vernika koji pojma nemaju o svojoj religiji.Ne znaju ni zapovesti,kamoli sta drugo.Nisi realan.

 

Па,не мораш увек да упознаш теизам да би га одбацио, можеш га одбацити из неких сасвим личних неинтелектуалних разлога,то схватам. Једноставно не осећаш призив. Али такви атеисти никада неће да правдају свој атеизам било чиме. Једноставно не верују, али поштују оне који верују и не раде ништа да би овог другог који вјерује било чим омаловажили.То је оно на шта је мој претходни пост имао циљ,уствари то је основни осјећај према људима који су другачији,да не причам о мало са хришћанске етике гледано бруталним позивима на које нас Христос позива када каже : "Него љубите непријатеље своје, и чините добро, и дајите у зајам не надајући се ничему..."

Разумио сам ја да је то тек оформељена заједница људи,и колико сам могао да видим на те теме су углваном рапсрављали 3-4 члана,али издвојио сам примјере да се види како не треба да изгледа атеиста.То су анти-теисти,значи имају отворен проблем за одређеном вјерском заједницом око њих,људи углавном исфрустрираног карактера,далеко од смирења и шансе за било какав нормалан дијалог.Да не цитирам овдје писанија појединих чланова,то би било већ превише.Довољно је ућу у њихову групу на фејбуку па да се види колико мржње имају према другима.

 

 

Kod nas je normalna pojava ljudi koji imaju problem sa religijom,da ne kazem mrze je.A za to je kriva SPC.Jebu nas u mozak 20 godina.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

a još manje možeš da prihvatiš... a dajem ruku da preko 50% posto ljudi koji se izjašnjavaju kao vernici u srbiji u životu nisu pročitali ništa vezano za svoju religiju... da li su oni podjednako debilno hrišćani koliko i ti ateisti koje spominješ?

А зашто нас увјек толико интересује неки проценати и бављење бројкама?Бавиш ли се ти истраживањем колико је вјерника шта прочитало?Истина је да имамо доста народа који нема неко знање и не труди се на пољу упознавања са Православљем.Али имамо народ који је до јуче био под комунизмом гдје се урадила једна систематска атеизација друштва.И тај исти народ који је до јуче живио под таквим кровом,данас је изашао и почео полако да се враћа Цркви да се упознаје са својом вјером.И наравно да ту има огромних проблема и од њих не жели нико да бјежи,ту има да се приговори штошта али Црква од тога и не бјежи јер она је свјесна тога,проблеми који су се данас појавили нису нимало наивни и јављају се разне подјеле (па имамо и ревнитеље тј. зилоте,онда ткзв.старообреднике).Мислите да наше Владике и свештеници незнају са ким имају проблема,шта су горући проблеми скојим се народ сусреће у Цркви у својој вјери?Ма нека,ми ћемо да их учимо.Али са друге стране има и доста вјерника који знају о својој вјери,имамо и дивног простог народа,али штета што о њима мање причамо и увјек налетимо на неког фундаменталисту,конзервативца или како би их већ назвали.Него од реалности не желимо да бјежимо,али треба да будемо доста смирени по том питању.Не да нам мишљења кроје медији и жута штампа,од којих смо свакодневно бомбардовани разним бљувотинама које прихватамо,морамо да признамо често некритички тј.потпуно механички,јер смо се навикли да тамо нека СПЦ води политику итд.

 

Ja kao ateista sam procitao Bibliju a znam par stotina vernika(od kojih su neki zagrizeni pravoslavci) koji je pogledali nisu.Sa obe strane ima ljudi koji pojma nemaju o teizmu/ateizmu ali u Srbiji ima MNOGO vise vernika koji pojma nemaju o svojoj religiji.Ne znaju ni zapovesti,kamoli sta drugo.Nisi realan.
На ово сам одговорио мање-више изнад.Али зауставио бих се на једној чињеници коју сусрећем доста пута у разговору са атеистима.Кажеш да си причитао Библију?Ајде да уземо да си прочитао читав Стари и Нови Завјет.Међутим,какав нагласак на томе да си је причитао желиш себи да даш?Желиш да те ја као вјерник,сматрам са већег атеисту од неког ко то није урадио или да те сматрам за већег човјека од вјерника који иде иде у Цркву а то није урадио?Рецимо,ја као вјерник нисам прочитао читаво Свето Писмо.Друго,да сада ја и ти кренемо да дискутујемо о Светом Писму,ја ако искористим неко моје малено искуство на том пољу могао бих да нађем неправилности у твом тумачењу Светог Писма и да дођем до закључка како си је читао и зашто си је одбацио.Дакле,није проблем прочитати Библију (ту се од тебе тражи да знаш да читаш),него тај проблем иде мало даље,и о томе би могло да се доста пише - зато наша Црква има Свето Предање.Ако мало завириш у историју хришћанства,доћи ћеш до фрапантног сазнања да је Свето Писмо у обилку у којем га данас имамо,сакупљен и читан у IV вијеку.Шта су радили мученици и светитељи првих вјекова?Спасавали су се једним цитатом из библије.И шта ћемо са тим?Неки су чули и знали само једно - Христос Васкрсе из мртвих,смрћу смрт уништи,и онима у гробове живот дарова.А данас јесте чињеница,да имамо више него икад,духовне литературе,приступ вјери је много олакпшан,али јесте до нас је али Црква сваког појединачно позива да дође и види. Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne poslusah sebe i bacih pogled na temu, opet, piskaranje me strasno nervira pogotovo sto se prica o ovako (barem za mene) bitnim stvarima. Samo cu izdvojiti neke segmente koji su mi najvise zasmetali, kao prvo,

kako mozes da kazes da nije bitno procitati Bibliju, naravno da je bitno i naravno da sam je procitao, iako sam najblaze receno ateista (za potrebe evidencije i skracivanja objasnjavanja), a u nekom ozbiljnijem razgovoru se deklarisem kao protivnik religije (bilo koje), smatram da je procitati Bibliju deo opste kulture (bez obzira na veroispovest), argument neobrazovanosti i neznanja si upravo ti izdvojio kao nesto sto ti smeta kod ateista a posebno ovih nasih pseudo-balkano kvazi intelektualaca.

Polako vracanje naroda religiji, kakvo crno polako (ili ja gresim, ali period od najblaze receno 20 god, da ne pominjem sta se sve tu desavalo) mi nije bas polako, pa onda ovo potezanje komunizma kao jednog od vecitih "penal" argumenata za sve gluposti koje nam se desavaju, ljudi su pukli i nemaju pojma vise sta rade, (da ne pricam o krstu od 18m i brodu crkvi i ostalim egzibicijama), gde se pre svega ne postuju ostali koji nemaju veze sa pravoslavljem a tu je i onaj

simpaticni princip odvojenosti crkve i drzave , pa sve verske zajednice jednake pred zakonom, nema drzavne ili obavezne religije and all that shit. My point is, sve je cool i katehizis, i ova frakcija i liturgija ovako i liturgija onako, niko ne porice pravo vernicima da u svojim hramovima/kucama/glavama postuju to sto zele da postuju, mozemo raspravljati i filozofirati do sutra o raznim pitanjima vezanim za religiju, ali moj najveci problem je taj preterani, preveliki uticaj/mesanje religije u svakodnevni zivot (tako je bilo, tako je sada, a ja bih zeleo da tako vise ne bude) uz duzno postovanje. Svega bi se tu jos moglo dodati, ali rekao sam ono sto je meni ovde najbitnije.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Хм,то више вуче на агностицизам,знаш оно - само опуштено - хлеба и игара.

 

Неприхватање хипотезе о постајоњу Бога од стране "атеиста" се испољава на мало другачији начин,а то код нас можеш да видиш код већ поменутог удружења атеиста Србије - званично оформљеног.Дакле,то не значи само неруковођење свог живота вјером (иако је она неизбјежна) него просто брутално исмијавање сваком виду ирационалног приступа нечему.Овим нашим "балканским" атеистима би позавидјели многи пародичари..само не знам одакле да почнем,да ли њиховом интелектуалним калупом и оним клсичним богоборачким приступом Православљу,са непознавањем основне катихезе - одакле произилазе разне теорије и глупости,острашћени изливи својих размишљања који су последица претјераног некритичког сагледавања ствари покупљених из медија и жуте штампе а које се тичу првенствено на нашим просторима Православне Цркве.Данас има мало правих атеиста дубоког ума и уверења који су разумели Хришћанство па онда одлучили да не верују. У наше време то су већином ограничени паланачки псеудо-интелектуалци који су сувише лењи (или сувише неспособни и необразовани) да се уопште упознају са вером, размисле о свему, па донесу неки свој став и мишљење на основу тога. Они заправо и немају свој став и мишљење, осим "чим ја не разумем и не знам ништа о томе, мода да је нешто глупо". То је тужно стање свести. Да би био а-теиста, мораш прво упознати "теизмам" па га одбацити. Нешто о чему појма немаш, не можеш интелектуално да одбациш. Зато је св. вл. Николај рекао - "ако си прави атеиста, ти си на корак од Бога".

 

Kao prvo, svaka iracionalnost i treba da bude ismejana (mislim, stvarno, 21. vek jebo te, dokle više bajki?!).

 

Dalje, govoriš o kritičkom razmišljanju i upoznavanju sa materijom, a kao hrišćanin svakako odbacuješ npr. teorije evolucije, Velikog praska (samo da ponovim, naučna teorija nema isto značenje što i teorija u svakodnevnom govoru) i ostale koje su u sukobu sa tvojim verovanjem i prihvataš biblijsko objašnjenje nastanka sveta, odnosa u prirodi i sl. Pa religija je antiteza kritičkom razmišljanju.

 

I kao treće, naravno da se ne moraš upoznati sa nečim da bi ga odbacio - dovoljno je samo imati osnovnu ideju, predstavu šta je to (u ovom slučaju vera u božanstvo, život posle smrti...). Hoću da kažem, ima milion religija na svetu, da li sam trebao svaku da izučim pa tek onda da donesem odluku kojoj ću i da li ću uopšte nekoj da se priključim (doduše, naravno da sam pročitao Bibliju ali to nema veze sa ovom pričom)? Argument ti nije na mestu.

 

Zapravo izmedju ateizma i antiteizma nema nikakve razlike. Ateizam naravno negira postojanje boga, a da bi se nesto negiralo, prvo se mora imati neka predstava o tome. Tako da se sve svodi na npr. "crkva propagira postojanje boga, dok mi kazemo da boga nema". Kada ne bi postojala predstava o bogu, ne bi se moglo negirati njegovo postojanje. Logicno, pojam boga mora biti stariji od negacije postojanja boga. I to se naravno podrazumeva, ili bi bar trebalo. Tako da su teizam i ateizam, tj. antiteizam zapravo dve strane istog novcica. Kao sto ne moze postojati satanista koji u boga ne veruje. Dok je agnosticizam nesto sasvim drugo, to jest priznavanje sopstvenog neznanja u odnosu na zivot, svemir i sve ostalo. I to je posten stav btw, za razliku od nekih trendova. A vecina danasnjih ateista nisu nista drugo nego osobe koje cela ta tematika jednostavno ne zanima, pa se jednostavno deklarisu kao ateisti. Wrong.

 

 

Razlika je u tome što teizam nešto tvrdi (bog postoji, duša je besmrtna, raj/pakao, stvaranje sveta za 6 dana...) bez ikakvog dokaza, ikakve racionalne osnove (svete knjige se ne mogu uzeti kao relevantne), a ateizam se jednostavno ne zadovoljava takvim objašnjenjem poretka stvari, prirode, odnosa... Naravno, opet ponavljam, nemoguće je dokazati negaciju, kao što ne možeš dokazati nepostojanje Deda mraza i jednoroga, tako ne možeš dokazati nepostojanje ni boga. S tim što, ako za neku tvrdnju nemaš konkretne dokaze za/protiv, ne znači da je šansa za istinitost te trvrdnje 50-50.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

На ово сам одговорио мање-више изнад.Али зауставио бих се на једној чињеници коју сусрећем доста пута у разговору са атеистима.Кажеш да си причитао Библију?Ајде да уземо да си прочитао читав Стари и Нови Завјет.Међутим,какав нагласак на томе да си је причитао желиш себи да даш?Желиш да те ја као вјерник,сматрам са већег атеисту од неког ко то није урадио или да те сматрам за већег човјека од вјерника који иде иде у Цркву а то није урадио?Рецимо,ја као вјерник нисам прочитао читаво Свето Писмо.Друго,да сада ја и ти кренемо да дискутујемо о Светом Писму,ја ако искористим неко моје малено искуство на том пољу могао бих да нађем неправилности у твом тумачењу Светог Писма и да дођем до закључка како си је читао и зашто си је одбацио.Дакле,није проблем прочитати Библију (ту се од тебе тражи да знаш да читаш),него тај проблем иде мало даље,и о томе би могло да се доста пише - зато наша Црква има Свето Предање.Ако мало завириш у историју хришћанства,доћи ћеш до фрапантног сазнања да је Свето Писмо у обилку у којем га данас имамо,сакупљен и читан у IV вијеку.Шта су радили мученици и светитељи првих вјекова?Спасавали су се једним цитатом из библије.И шта ћемо са тим?Неки су чули и знали само једно - Христос Васкрсе из мртвих,смрћу смрт уништи,и онима у гробове живот дарова.А данас јесте чињеница,да имамо више него икад,духовне литературе,приступ вјери је много олакпшан,али јесте до нас је али Црква сваког појединачно позива да дође и види.

 

U prevodu-mozes da citas Bibliju milion puta,ako je ne tumacis kao i ja nisi u pravu.Mozda sam se ja udubio u izucavanje Biblije pa opet nisam vernik,zasto iskljucujes tu mogucnost?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo, svaka iracionalnost i treba da bude ismejana (mislim, stvarno, 21. vek jebo te, dokle više bajki?!).
Свака ирациналност може да буде исмијана,не кажем да не може,али у Хришћанству се не ради само о пукој ирационалности,ако и мислиш да је тако,онда вјероватно је негдје проблем поимања исте.И та прича да је ово 21 вијек не пије воду.Шта ако кажем да је ово морално један од најхаотичнијих и најлуђих вјекова?
Dalje, govoriš o kritičkom razmišljanju i upoznavanju sa materijom, a kao hrišćanin svakako odbacuješ npr. teorije evolucije, Velikog praska (samo da ponovim, naučna teorija nema isto značenje što i teorija u svakodnevnom govoru) i ostale koje su u sukobu sa tvojim verovanjem i prihvataš biblijsko objašnjenje nastanka sveta, odnosa u prirodi i sl. Pa religija je antiteza kritičkom razmišljanju.
Ја лично не одбацујем теорију еволуиције,него је прихватам отворених руку.Свјестан сам да има доста "противника" исте,али то је вјероватно због неке научне неутемељености и наравно дрскости.Само што наука у својој љепоти и и отворености и наравно потреби човјековој,мени као вјернику не игра кључну улогу за спасење,али то не значи да је одбацујем - никако.Па велики умови науке,као што су Исак Њутн,Вилиам Оцам,Роберт Бекон,Руђер Бошковић и да не набрајам jер је листа превелика,су сви били хришћани.Друго,Христос је дошао на земљу.Да ли је у новом завјету покренуо икаква питања о еволуцијоној биологији,геолошким истраживањима земље.Није.Зашто је дошао?Да каже људи ви сте створени да живите,а не да умирете.У реду,ја се слажем са еволуционом биологијом,поштујем тренутно најпотврђенију теорију на земљи,то је теорија еволуције,много се радујем истраживању свемира и напретком науке.Али ја сјутра умирем,од када сам крочио на овај свијет ја полако умирем.А Христово Јеванђеље нам свједочи и каже да смо ми створени да живимо.И како сада то да повежем са реалношћу пропадљивог свијета у којем све што је створено полако нестаје?
I kao treće, naravno da se ne moraš upoznati sa nečim da bi ga odbacio - dovoljno je samo imati osnovnu ideju, predstavu šta je to (u ovom slučaju vera u božanstvo, život posle smrti...). Hoću da kažem, ima milion religija na svetu, da li sam trebao svaku da izučim pa tek onda da donesem odluku kojoj ću i da li ću uopšte nekoj da se priključim (doduše, naravno da sam pročitao Bibliju ali to nema veze sa ovom pričom)? Argument ti nije na mestu.
Из искуства знам да није довољно имато само идеју о нечему,посебно не кад је у питању учење Православне Цркве о спасењу.Ту себе одмах стављаш у позицији размишљања о вјери,затим о животу после смрти,из неке своје перспективе која је продукт твог искуства и неких размишљања на ту тему.А сада је запитај какво је твоје искуство?Ако оно није пропраћено литургисјко-подвижничким животом у Цркви (наравно ово говорим из перпспективе православља),онда је врло јалово и недовољно да би био копетентан на разговор о животу после смрти и самој Библији.И ти понављаш да си прочитао Библију?Као прво,она не може да се чита као роман,неки бестселер као најпродаванија и најштампанија књига на свијету.Она мора да се чита у искуству Светог Предања које је искуство Светих Отаца.А ко су Свети Оци?То су људи,од крви и меса као и ми,који су се својим подвигом удостојили великих благодатних дарова Духа Светога у тумачењу светог писма.И не мораш да изучаваш милион религија,ако баш хоћеш узими Хришћанство и Ислам као водеће религије у свијету. :zeleni:

 

Razlika je u tome što teizam nešto tvrdi (bog postoji, duša je besmrtna, raj/pakao, stvaranje sveta za 6 dana...) bez ikakvog dokaza, ikakve racionalne osnove (svete knjige se ne mogu uzeti kao relevantne), a ateizam se jednostavno ne zadovoljava takvim objašnjenjem poretka stvari, prirode, odnosa... Naravno, opet ponavljam, nemoguće je dokazati negaciju, kao što ne možeš dokazati nepostojanje Deda mraza i jednoroga, tako ne možeš dokazati nepostojanje ni boga. S tim što, ako za neku tvrdnju nemaš konkretne dokaze za/protiv, ne znači da je šansa za istinitost te trvrdnje 50-50.
Да,али се ни православни теизам не задовољава буквалним тумачњима библије и прича о стварању свијета за 6 дана,неке своје пројекције да не кажем визије раја и пакла...

U prevodu-mozes da citas Bibliju milion puta,ako je ne tumacis kao i ja nisi u pravu.Mozda sam se ja udubio u izucavanje Biblije pa opet nisam vernik,zasto iskljucujes tu mogucnost?

Није добар превод,нисмо се разумјели.Ја поштујем твоје изучавање Библије,али као православни хришћанин ћу да ти скренем пажњу да твоје изучавање неће уродити плодом богопознања,и да може да буде опасно ако се погрешно тумачи,а тумачење ван ограда Цркве је јалово.Друго је што сад можеш да наиђеш на неког протестанта,адвентисту или нешто слично,и они ће да ти проспу потпуно другачију причу,да де убјеђују са буквалним тумачењем библије,и да ти кажу како је само потребно да чиниш добра дјела и читаш билблију и да ти пуне главу креационистичким глупостима.
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne poslusah sebe i bacih pogled na temu, opet, piskaranje me strasno nervira pogotovo sto se prica o ovako (barem za mene) bitnim stvarima. Samo cu izdvojiti neke segmente koji su mi najvise zasmetali, kao prvo,

kako mozes da kazes da nije bitno procitati Bibliju, naravno da je bitno i naravno da sam je procitao, iako sam najblaze receno ateista (za potrebe evidencije i skracivanja objasnjavanja), a u nekom ozbiljnijem razgovoru se deklarisem kao protivnik religije (bilo koje), smatram da je procitati Bibliju deo opste kulture (bez obzira na veroispovest), argument neobrazovanosti i neznanja si upravo ti izdvojio kao nesto sto ti smeta kod ateista a posebno ovih nasih pseudo-balkano kvazi intelektualaca.

Хм,добро је да су ово за тебе битне ствари.Али гдје ја то рекох да није битно прочитати Библију? :smile:
, ali moj najveci problem je taj preterani, preveliki uticaj/mesanje religije u svakodnevni zivot (tako je bilo, tako je sada, a ja bih zeleo da tako vise ne bude) uz duzno postovanje. Svega bi se tu jos moglo dodati, ali rekao sam ono sto je meni ovde najbitnije.
Шта је теби/какве је теби конкретно утицај религије штете нанио,кад причамо о свакодневном животу?
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Свака ирациналност може да буде исмијана,не кажем да не може,али у Хришћанству се не ради само о пукој ирационалности,ако и мислиш да је тако,онда вјероватно је негдје проблем поимања исте.И та прича да је ово 21 вијек не пије воду.Шта ако кажем да је ово морално један од најхаотичнијих и најлуђих вјекова?Ја лично не одбацујем теорију еволуиције,него је прихватам отворених руку.Свјестан сам да има доста "противника" исте,али то је вјероватно због неке научне неутемељености и наравно дрскости.Само што наука у својој љепоти и и отворености и наравно потреби човјековој,мени као вјернику не игра кључну улогу за спасење,али то не значи да је одбацујем - никако.Па велики умови науке,као што су Исак Њутн,Вилиам Оцам,Роберт Бекон,Руђер Бошковић и да не набрајам jер је листа превелика,су сви били хришћани.Друго,Христос је дошао на земљу.Да ли је у новом завјету покренуо икаква питања о еволуцијоној биологији,геолошким истраживањима земље.Није.Зашто је дошао?Да каже људи ви сте створени да живите,а не да умирете.У реду,ја се слажем са еволуционом биологијом,поштујем тренутно најпотврђенију теорију на земљи,то је теорија еволуције,много се радујем истраживању свемира и напретком науке.Али ја сјутра умирем,од када сам крочио на овај свијет ја полако умирем.А Христово Јеванђеље нам свједочи и каже да смо ми створени да живимо.И како сада то да повежем са реалношћу пропадљивог свијета у којем све што је створено полако нестаје?

Из искуства знам да није довољно имато само идеју о нечему,посебно не кад је у питању учење Православне Цркве о спасењу.Ту себе одмах стављаш у позицији размишљања о вјери,затим о животу после смрти,из неке своје перспективе која је продукт твог искуства и неких размишљања на ту тему.А сада је запитај какво је твоје искуство?Ако оно није пропраћено литургисјко-подвижничким животом у Цркви (наравно ово говорим из перпспективе православља),онда је врло јалово и недовољно да би био копетентан на разговор о животу после смрти и самој Библији.И ти понављаш да си прочитао Библију?Као прво,она не може да се чита као роман,неки бестселер као најпродаванија и најштампанија књига на свијету.Она мора да се чита у искуству Светог Предања које је искуство Светих Отаца.А ко су Свети Оци?То су људи,од крви и меса као и ми,који су се својим подвигом удостојили великих благодатних дарова Духа Светога у тумачењу светог писма.И не мораш да изучаваш милион религија,ако баш хоћеш узими Хришћанство и Ислам као водеће религије у свијету. 233.gif

 

Да,али се ни православни теизам не задовољава буквалним тумачњима библије и прича о стварању свијета за 6 дана,неке своје пројекције да не кажем визије раја и пакла...

Није добар превод,нисмо се разумјели.Ја поштујем твоје изучавање Библије,али као православни хришћанин ћу да ти скренем пажњу да твоје изучавање неће уродити плодом богопознања,и да може да буде опасно ако се погрешно тумачи,а тумачење ван ограда Цркве је јалово.Друго је што сад можеш да наиђеш на неког протестанта,адвентисту или нешто слично,и они ће да ти проспу потпуно другачију причу,да де убјеђују са буквалним тумачењем библије,и да ти кажу како је само потребно да чиниш добра дјела и читаш билблију и да ти пуне главу креационистичким глупостима.

 

 

Meni je iskreno, ovo najbolje vreme u kom sam mogao da budem rođen, i što se tiče morala i sloboda pojedinca. Ako ti u modernom dobu vidiš Sodomu i Gomoru i slobodoumnost (trn u oku relijige još od prosvetiteljstva), šta da ti radim... A to što ne možeš da se pomiriš sa svojom smrtnošću i prolaznošću pa moraš da tražiš utehu u veri u neki spas, samo predstavlja još jedan od razloga (možda i glavni?) za opstanak religije ovoliko dugo.

 

U svakom slučaju, možemo ovako da udaramo replike jedan drugom u nedogled, jednostavno imamo dijametralno suprotne poglede na svet, tebi je dovoljna slepa vera, meni dokazi, ti nećeš ubediti mene, ja neću tebe, rasprava postaje prilično besmislena.

 

Pozdrav!

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

tebi je dovoljna slepa vera, meni dokazi

mirišem pleonazam... vera i ne može da bude drugačija nego slepa, jer u trenutku kada je dokažeš (i prestane da bude slepa) to više nije vera nego činjenica... u tome je i veliki problem između vernika i nevernika, ateista, antiteista ili kako god... vernik ne bi trebalo da traži niti da nudi dokaze o postojanju boga... ovi drugi, mi, ne bi trebalo da dokazuju vernicima da boga nema, jednostavno, verovanje i dokazivanje isključuju jedno drugo i ne mogu biti u istoj priči...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svakom slučaju, možemo ovako da udaramo replike jedan drugom u nedogled, jednostavno imamo dijametralno suprotne poglede na svet, tebi je dovoljna slepa vera, meni dokazi, ti nećeš ubediti mene, ja neću tebe, rasprava postaje prilično besmislena.

Нећемо да се вријеђамо. :bigblue: Ето рецимо Ајнтшајн је рекао "наука без религије је слаба,а религија без науке је слијепа" .Ом је то рекао на научник,имајући у виду неке ствари.

 

Pa nikad mi ne "dokazujemo" nepostojanje Boga u pravom smislu reči, samo ukazujemo na logičke greške koje čine postojanje hrišćanskog Boga nemogućim.
Баш би волио да их чујем. :smile:
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nobel Prize-winning philosopher/mathematician, Bertrand Russell, explains why he does not believe in God.

 

 

"If I were to suggest that between the Earth and Mars there is a china teapot revolving about the sun in an elliptical orbit, nobody would be able to disprove my assertion provided I were careful to add that the teapot is too small to be revealed even by our most powerful telescopes. But if I were to go on to say that, since my assertion cannot be disproved, it is an intolerable presumption on the part of human reason to doubt it, I should rightly be thought to be talking nonsense. If, however, the existence of such a teapot were affirmed in ancient books, taught as the sacred truth every Sunday, and instilled into the minds of children at school, hesitation to believe in its existence would become a mark of eccentricity and entitle the doubter to the attentions of the psychiatrist in an enlightened age or of the Inquisitor in an earlier time" Bertrand Russell

 

 

 

 

 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

siks steps:

 

lik na nim klipovima sto si pokacio je lijepo srocio definiciju ateizma,sustina je u tome da ateizam postoji samo u kontekstu odnosa jedne teisticke religije i osobe koju tu religiju odbaca.znaci krajnje je ogranicen i lican pojam,i kao takav ne trpi kritiku i valorizaciju bilo koga drugog.sad,ti mozes pitati ateistu prema tvojoj religiji zasto npr. ne priznaje cuda svetaca i sl. i dobiti neko njegovo misljenje,ali to ne ulazi u polje njegovog ateizma jer je ateizam deklaracija,izjava,cinjenicno stanje u psihi jedne osobe,kao sto je i vjera.ako ti smatras da imas pravo da vjerujes,moras shvatiti da te stvari medju ljudima funkcionisu tako da moras prihvatiti da neko ima pravo da kaze da ne vjeruje u tvoju vjeru i vjerovanje.

 

uspjesno pokrstavanje i konvertovanje nevjerujucih hriscani u cjelini generalno uspjesno su vrsili nasilno, demonstracijom pozitivnih aspekata hriscanskog sistema ili poistovjecivanjem vec postojecih religija sa hriscanstvom.ova tvoja metoda dijaloga i pokusaja demonstracije superiornosti tvog intelekta i vjere nad ostalima u proslosti i nije dobro prosla.ali,rokaj ti i dalje,boli te kurac.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

lik na nim klipovima sto si pokacio je lijepo srocio definiciju ateizma,sustina je u tome da ateizam postoji samo u kontekstu odnosa jedne teisticke religije i osobe koju tu religiju odbaca.znaci krajnje je ogranicen i lican pojam,i kao takav ne trpi kritiku i valorizaciju bilo koga drugog.
Па како онда да причамо о слободи атеизма,али и слободи уопште?Јер како кажеш он зависи од видљивог постојања неке религије?Зависност од било чега ствара немогућност остваривања себе као личности у пуној слободи.

 

sad,ti mozes pitati ateistu prema tvojoj religiji zasto npr. ne priznaje cuda svetaca i sl. i dobiti neko njegovo misljenje,ali to ne ulazi u polje njegovog ateizma jer je ateizam deklaracija,izjava,cinjenicno stanje u psihi jedne osobe,kao sto je i vjera.ako ti smatras da imas pravo da vjerujes,moras shvatiti da te stvari medju ljudima funkcionisu tako da moras prihvatiti da neko ima pravo da kaze da ne vjeruje u tvoju vjeru i vjerovanje.

Ја не знам чему овај монолог,ја нигдје нисам рекао да не прихватам невјеровање неког атеисте,само имам право да му као хришћанин укажем на неке заблуде које можда има око наше вјере и да га поштедим погрешних интерпретацијама све то у форми нормалног дијалога.Али прво да ја њега саслушам.Зато сам и рекао Гојку да изнесе логичке грешке којим жели да покаже постојање Свете Тројице немогућим,а ја ћу ако наиђем на неке његове очигледне промашаје да му укажем,како би ако ништа друго могао са неким другим хришћанином да дискутује са тим сазнањем. :smile:

 

uspjesno pokrstavanje i konvertovanje nevjerujucih hriscani u cjelini generalno uspjesno su vrsili nasilno, demonstracijom pozitivnih aspekata hriscanskog sistema ili poistovjecivanjem vec postojecih religija sa hriscanstvom.
Насиље је слабост људске природе,али у својој суштини нема никакве додирне тачке са Христом.То асоцирање на насиљу би можда могло да се историјски употријеби у искуству Римске Цркве од крсташких похода па на овамо,али Православни Црква то одбацује као начин привођења некога вјери и насилног покрштавања.Ако нас је Христос позвао на живот не од свијета,то значи да нас је позвао да љубимо своје непријатеље,да окренемо други образ када нас неко удари,да живимо у љубави и Цркви његовој,да свијетлимо свијету и будемо со земљи - онда какве то има везе са Васкрслим Господом?Никакве.То све је немогуће без Јеванђеља.Да си њега прочитао и тумачио на предањски начин,не би ти се омакло да овако критикујеш.Него би стао на страну Господа који се за нас разапео на крсту и за нас Васкрсао.Који нас је учио љубави,који је сам прао ноге својим ученицима и рекао нам да ми то исто чинимо једни другима.Који нас је позвао на служење један другоме,и ношења бремена један другоме.Па би рекао,стани брате?Христос је рекао то и то,а шта ови ради бре?И онда би твоја прича имала потпуно другачију позадину и донекле објективност при сагледавању Хришћанства као религије.
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde si kao argument protiv ateizma dao moj glavni argument protiv hrišćanstva.

Дпбро,онда мораш да кажеш шта се под том слободом подразумијева.Знам да је питање је преобухватно,али и слобода је једна од најпознатијих али и најмање познатих ријечи.

 

Апостол Павле каже благовјестивиши о љубави у Христу : "Стојте, дакле, у слободи којом нас Христос ослободи..."(посл.Галатима гл.5 стих 1).Знаш ли шта да слобода подразумијева?

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Па како онда да причамо о слободи атеизма,али и слободи уопште?Јер како кажеш он зависи од видљивог постојања неке религије?Зависност од било чега ствара немогућност остваривања себе као личности у пуној слободи.

 

Kad ne bi bilo religija,ne bi bilo ni potrebe za ateizmom,tj. ateizam bi postojao ali posto niko ne bi verovao u Boga svi bi bili ateisti i niko to ne bi isticao.

 

Edit-Sto se slobode tice...Religija oduzima slobodu coveku samim tim sto se covek svojevoljno opredeli da poveruje u nesto neracionalno i to ga onemogucava da prihvati neke nove cinjenice.Religija je dogma,sto takodje onemogucava racionalno razmisljanje i ukida verniku slobodu misljenja.

Edited by El Karnisero

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad ne bi bilo religija,ne bi bilo ni potrebe za ateizmom,tj. ateizam bi postojao ali posto niko ne bi verovao u Boga svi bi bili ateisti i niko to ne bi isticao.
Уу,али ти је машта - кажу да може свашта. 170fs799081.gifЧовјек је по природи религиозно биће,а то ти свједочи историја.Увјек је имао потребу да вјерује у нешто.

 

Edit-Sto se slobode tice...Religija oduzima slobodu coveku samim tim sto se covek svojevoljno opredeli da poveruje u nesto neracionalno i to ga onemogucava da prihvati neke nove cinjenice.Religija je dogma,sto takodje onemogucava racionalno razmisljanje i ukida verniku slobodu misljenja.
Ово просто није тачно.Религија не сужава и не одузима човјекову слободу,већ напротив пружа му већу могућност постојања.У философији људи траже одговоре на тешка питања у чему је смисао животаи итд и религија открива човјеку оно што се налази изван граница науке и филсофије - узрок,смисао и циљ живота.Стога ако гледаш на религију као насредство познања свијета и човјека,онда она представља науку над наукама.Догме нису основе наше вјере (оне и не могу да буду јасне без њеног правилног тумачења),него самодрицање ради другога и љубав према Богу и људима.Ако упоредиш било коју земаљску љубав са хришћанском,увидјећеш колико је она радоснија и светлија.А видјећеш како искрено вјерујући човјек лакше подноси страдање и искушења...Наравно,религија у себе укључује и мистику али то је посебан топик.На крају да цитирам великог хришћанског подвижника: "Хришћанство нам показује у чему је слобода. Она је у могућности човека да следи своје најважније призванње и да остварује потенцијал који је у њега уложен - образ и подобије Божије. Свако може да у свом унутрашњем искуству увиди како страсти сужавају човечије срце и обрнуто - како победа над страстима даје души некакву унутрашнњу слободу." Суштина је борби са својом палом природом.На то нас је позвао Христос - и ту се открива истинска слобода. Edited by SixStepsOnTheMoon
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Човјек је по природи религиозно биће,а то ти свједочи историја.

sa ovim ne mogu da se složim...

 

Дпбро,онда мораш да кажеш шта се под том слободом подразумијева.Знам да је питање је преобухватно,али и слобода је једна од најпознатијих али и најмање познатих ријечи.

sloboda da sam odrediš svoja "pravila" kojima ćeš da se rukovodiš u životu, i to ne jednom, već da ih konstantno preispituješ i menjaš, da možeš konstantno da se razvijaš... da li to možeš kao hrišćanin? pa ne možeš, dobiješ "manual" pod nazivom "sveto pismo" i tu imaš lepo objašnjeno da si rođen grešan i kako treba da se ponašaš da bi jednom kada umreš konačno bio čovek... meni je dovoljno da neka religija ima samo jednu zapovest, ma koliko da je ona smislena - ta jedna zapovest je nešto što mene ograničava... možda sada za mene važi "ne ubij", ali možda me iskustvo nauči nekada da postoji situacija u kojoj je opravdano ubiti... banalizujem... i nije samo religija u pitanju... svako "učenje" koje slepo (prim.prevod - bez preispitivanja) prihvatamo, čega god ono bilo deo (religija, subkultura, bilo kakav pokret, ma bilo šta), je kutija u koju se zatvaramo i ograničavamo sebe... samo preispitivanje i progres... i progresiv rok...

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Уу,али ти је машта - кажу да може свашта. Posted ImageЧовјек је по природи религиозно биће,а то ти свједочи историја.Увјек је имао потребу да вјерује у нешто.

 

Nije to bila poenta,ja sam samo ukazao na to da ateizam ne zavisi od religije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...