Jump to content

Opšta tema o računarima


Vlaja Buraz

Recommended Posts

problem je što se žice u sluškama izoluju nekim posebnim premazom, umesto gumom/plastikom, kao ranije, i jako je teško skinuti taj premaz, nekad hoće da upali ako zapališ kraj, pa izgori, ali to neće uvek da prođe i jako teško se hvata lem, tako da je pipav posao u pitanju, plus u svakom slučaju narušiće se estetika do bola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

jedno bas strucno pitanje koje moze da mi ustedi dan-dva akanja. ne znam da li ima eksperata za ovo na forumu, ali da probamo.

 

imam raspberry pi zero (w), 512mb rama.

hocu da napisem server (jednostavan RESTfull u pythonu3) i treba mi neka lightweight baza. mysql ok, znam ali jel ima nesto sa jos manjim footprintom zbog malo rama. nece biti vise od 20-30mb podataka u bazi tako da mi to nije vazno.

 

koji python ide je najlakse instalirati na linuxu (neki ubuntu koji ce da trci u virt.boxu na primer, ili neki drugi linux)? pretpostavljam pycharm.. najidealnije bi bilo nesto sto samo trazi jedan apt-get i cao.

 

 

p.s.

u pitanju je pracenje temperature, plus senzor za svetlost koji hocu da iskoristim za automatsko paljenje svetala (philips hue), a kontrolu hocu preko restful apija. ovo je hobi projekat u slobodno vreme. nisu bitne ni performanse, ni stabilnost ni nista - najbitnije je da sto pre mogu da pocnem sa kodiranjem sa sto manje gubljenja vremena na setup.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

5-10$ mesecno linode virtuelni server, podigni svoj VPN, obezbedi ga sa stvarima koje ti zelis, onda pinguj sa tog VPN-a neki proxy vani, i onda si siguran (bar od ovih nasih :) ).

 

reci pls gde ima za te pare?

za sad koristim amazonov aws server koji je besplatan (naravno samo slaba isntanca, ali bolja mi trenutno i ne treba) i koji se placa po satnici (sto je ok za development i povremenu upotrebu). sta se nudi za 5-10 mesecno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

reci pls gde ima za te pare?

za sad koristim amazonov aws server koji je besplatan (naravno samo slaba isntanca, ali bolja mi trenutno i ne treba) i koji se placa po satnici (sto je ok za development i povremenu upotrebu). sta se nudi za 5-10 mesecno?

 

http://welcome.linod...m/features-1gb/

 

1gb ram / 1cpu / 20gb storage = 5$ mesecno . Ja nastekao 4 masine takve uglavnom za VPN, Jenkins i jos neke igracke, i 2 jace za svoje potrebe tj projekte :) od AWS imas Lightsail ali su slabiji za sada i podrska je prilicno njesra ...

 

BTW Linode uopste nisu novi igraci, oni su tu maltene od starta sa VPS pricom, cak i pre digital ocean i heroku. Samo imaju konkretnu bazu ljudi koji koriste i ne sire se previse, ne kurobecaju se da se izrazim :D

Edited by ShinigаmY

Share this post


Link to post
Share on other sites

1gb ram / 1cpu / 20gb storage = 5$ mesecno

 

ovo je sjajno. jer ono sam ja gledao kod drugih kosta vise. tipa 150 eur godisnje da stalno radi takav server na amazonu. dovidjenja amazon. :)

 

inace, za neki moj razvoj i hobije imam 3 komada raspberry pi-ja (sve ukupno 50-60 eur) i tu se zezam sa hobi projektima. samo me mrzelo da stavljam git na jedan od njih sto bi bilo najbolje. :)

 

kad vec pricamo: ako imas jenkins na svom serveru, pretpostavljam da u tom slucaju imas i git repozitorijum negde privatno (ili koristis javni github) pa na svaki commit krece build na tvoj sever?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam BitBucket kod Atlassian kao privatan, odatle ispodesavam commit hooks i onda imam 4 slave-a za Jenkins koji odradjuju posao u paraleli. Imam i javni github isto tako, ali uglavnom za svoje projekte koristim Bitbucket a za open source GitHub. Ali da, svaki put kada commitujem nesto imam dev / test / prod environment, i jos neke Jenkins plugine koji testiraju kod, analiziraju i ostalo.

 

U sustini svaki commit ide na Jenkins -> par faza provera koda i ostalo -> deploy na DEV server. Nakon toga, mogu da isti taj DEV ukoliko zelim prosledim na TEST gde moze jos neko da testira i na kraju kada sam zadovoljan sa TEST uradim deploy na PROD. Takav mi je neki CI / CD chain.

Share this post


Link to post
Share on other sites

do jaja. sve by the book. super je kad si sam svoj gazda za setup. ;-)

 

sad vidim da ima i besplatan bitbucket. lepo. (jbg, navikao sam da koristim resurse firme za sve zivo pa ne pratim sta se nudi na trzistu ;) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

lenovo g770, star oko 5 godina, ozbiljno usporio. reinstall windowsa (nakon 4 godine) nije pomogao.

 

tu je bilo jasno da je hard disk odsvirao svoje performanse. uzeo SDD od 256GB za 100 evra, zamenio ga za 3 minuta i praktično dobio nov komp.

 

kad sam vec otvorio laptop, ocistio kuler, zamenio termo pastu (4 eur) - ventilator se smirio i sad se vise i ne cuje.

 

ovo je cisto ideja za one koji su bili zadovoljni svojim laptopom dok nije krenuo da koci, a nema potrebe da pucaju lovu za nov.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja gulim na 2012. laptopu kome nikad nije reinstaliran sistem u životu xD

 

I tek skoro se usporio, do jaja je, HP 650, ko bi rekao. Malo se gasio kad ga napnem nečim (ili stavim na ćebe) ali sam obratio pažnju malo samo da ga stavljam na ravne površine i da ne pokušavam da upalim Mass Effect (radi on, ali ''Intel HD'' grafika je nalepljena na CPU :D) i radi skroz kul. I ja razmišljam da ga malo posredim, mada moram da priznam da sam se nosio i mišlju nov da uzmem.

 

 

Generalno ljudi kad su kompovi u pitanju ne pridaju mnogo značaja zamoru materijala (barem meni tako deluje), ali je poznato i da procesori kojima naizgled (i na testovima) sve radi normalno, počnu nekad da se ponašaju nepredvidivo, naročito raniji AMD, ako ti se pregrejao i ugasio par puta, mož da smatraš da je gotov... Uzeo sam pre nekoliko godina Hyper 212+ EVO da hladim pomenutog Athlona i opet je umeo da se pregreje kad mu dođe... Al' nije mi žao, Hyper 212 EVO je dobrodošao u svaki naredni komp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stariji AMD-ovi su grejalice.Kad pricamo o hladjenu,bitno je uzeti i krsteno kuciste.Dzaba ti hladnjaci kad imas kutiju kroz koju slabo cirkulise vazduh.Barem danas kupiti solidno kuciste nije prevelik problem.U rangu od 30 do 50e mogu se uzeti bas dobra kucista,lepog dizajna,solidnog air flow-a,sa ventilatorima u njima.

 

A sto se tice laptopova,HDD-ovi sa 5400 rpm prosto ih guse.Ko god moze neka ih menja za SSD.Razlika je nenormalna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@demon, armatura

 

sto se grejanja kompa tice ovako sam skapirao: posle nekoliko godina, termo pasta koja treba da odvodi toplotu sa procesora prema hladnjaku se skori i postane krta kao kamen, vise nema dodirne povrsine sa procesorom i efekat hladnjaka se bitno umanji. pouzdan pokazatelj da se to desilo je kad ventilator cesto radi na max broju obrtaja cak i kad komp ne radi nista sto zahteva pun procesor.

 

uradio sam zamenu paste na dva laptopa, pomenutom lenovo g770 i jednom dell-u e6420. oba su se "smirila" posle zamene paste, ventilatori im skoro i ne rade u normalnom rezimu rada, kad sam na netu, itd.

 

tuba paste kosta tipa 4 eur, i cela akcija zamene traje par minuta (ako se pre toga pogleda video na youtube-u).

 

samo treba imati na umu da je termo pasta veoma otrovna i treba paziti da se ne unese preko ruku (najbolje je imati one rukavice sto zene koriste kad farbaju kosu, ili prosto oprati dobro ruke posle zamene paste.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krpa,tuba ili spric sa pastom.Ocistis staru pastu,stavis zrno nove,to je cela filozofija.Ako uspes da se oturjues,onda si stvarno sampion.Vece je cimanje demontiranje i montiranje hladnjaka(pogotovo PC,pogotovo stari AMD,ljudi su lomili ploce ili hladnjake).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno,ja to ne bih preporucio ljudima da rade sami.Postoji brdo servisa koji to rade za sitne pare.Za 10ak eura ljudi ti sve to odrade(izduvaju prasinu,zamene pastu).Naravno,pricam o proverenim servisima,ne o onim sto ce tvoje delove hardware-a zameniti za neke raspale stare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

treba mi za casual čitanje tu i tamo, mada bih ga verovatno koristio i kod kuće za knjige koje nemam

 

memorija mi nije previše bitna, lako se brišu i dodaju knjige, ali bih voleo da može i noću da se čita (vidim da postoje neki bez pozadinskog osvetljenja)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...