Jump to content

Medieval Total War 2


STARSHOOTER_SUPREME

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Minimum ti je:

Amd/Intel procesor na 1.8 Ghz

512 mb ram memorije

graficka od 128 mb

11 gb praznog prostora na HDD

 

Meni je igrica dosla na 2 dvd-a, i stvarno je monstrum. Pohvalno je to da se sa minimalnom konfiguracijom mozemo sasvim fino igrati, a da pri tom ne treba previse smanjivati detalje. Pozeljno je smanjiti shadows i grass na minimum, iskljuciti AA, a ovo ostalo se sve moze ostaviti na medium ili high(mada ovo nisam sve provjeravao, ali znam iz iskustva nekih drugih igraca).

 

Mene je igrica odusevila(kao i svaka u Total War serijalu do sad), a to mora da znaci nesto jer nisam pretjerani ljubitelj igrica uopste(igram jos samo PES, nezaobilzani Tomb Raider i poneku avanturu). Diplomatija i upravljanje su podignuti na visok nivo u odnosu na prethodnike, ima jos mali milion opcija kako da prethodnika oslabite prije nego li ga vojnicki rasturite. Pokrajine/Gradovi se sad dijele na Towns i Castles, gdje Towns donose vise novca, ali nemaju previse opcija kada je u pitanju proizvodnja jedinica(+ imaju manje slotova za shtancovanje istih). Castles sa druge strane imaju mnogo bolje mogucnosti za proizvodnju jedinica, ali zato donose manje novca na kraju turna. Po meni je idealan omjer 4 grada na svaki zamak, jer je novac veoma bitan, posebno u kasnijoj fazi kad se nagomila vojska, a treba placat upkeep za nju.. cisto da vam se ne dogodi kao meni da u jednom momentu osvajate kao ludi, a onda odjednom stanete jer nema vise evrica :)

Ima tu jos mali milion opcija, posebno je zanimljivo da ko igra kao katolik, non stop mora da slusa papu jer u suprotnom raste papina netrpeljivost ka toj frakciji. Ratovanje sa ostalim katolickim frakcijama moze povuci ekskomunikaciju, a kad se excomunicated, onda se tretirate kao heretic, i svi ostali katolici uz papin blagoslov mogu da udare na vas :) Tu su i neizbjezni krstaski ratovi, kao sto i islamske zemlje imaju svoj Jihad, uglavnom usmjeren na gradove bliskog istoka i male Azije.

Kao agenti, pojavljuju se priests(sluze sa sirenje vjere na lokacijama), diplomate, spijuni(spijuniraju neprijatelja i otkrivaju protivnicke agente) i ubice(u pocetku ih trenirajte na nekim manje bitnim likovima da bi uvecali expirience, kako bi kasnije sa njima mogli da ubijate protivnicke generale, princeve i kraljeve, sto umije da utice na moral protivnickih vojnika i time vam znatno olaksa borbu)

Osim toga, igrica pocinje 1080 AD, a zavrsava se negdje oko 1520 AD. Izdijeljena je na turnove, a ere(periodi) koje se mjenjaju za to vrijeme su early, high i late. To je zanimljivo(i ima istorijsku potporu) jer neke frakcije/drzave imaju vece mogucnosti prilikom tehnoloskih inovacija kao i proizvodnje i jacine vojske u ranijem periodu, da bi stagnirali kako vrijeme odmice( i obrnuto). To itekako ima veze sa kvalitetom vojske, ali da ne detaljisem previse o tome. Cilj igrice je da osvojite 45 provincija + (u zavisnosti od frakcije) da u svom posjedu drzite neki od svetih gradova (Jerusalim, Baghdad, Rome, Constantinopole). Ima i kraca kampanja, gdje je cilj da drzite nekih 15 provincija i eliminisete neku frakciju(npr. ako ste Englezi, cilj je da sjebete Shkote i pobunjenike, kao i Francuze).

 

Znaci, ovo je bio sam diplomatsko/upravljacki dio, i to ukratko :)

 

Najbolji dio igrice je svakako kad se vojske sudare, gdje imate opcije da kompjuter sam (automatski) rijesi sukob, da se povucete ili da sami vodite armiju. Ne preporucujem u vecini slucajeva automatsko rijesavanje borbe, jer kompjuter zna da zajebava i da rijesi bitku u korist AI iako bi to (ukoliko je igrac sam vodi) moglo da se zavrsi potpuno drugacije.

Grafika je odlicna, jedinice su odradjene detaljno, isto kao i sam teren sa propratnim elementima. Ishod bitke zavisi od pravilnog upotrebljavanja jedinica, kao i od njihovog expirience i jos mali milion parametara (tipa attack, defence, jacina oklopa i stita...) AI je malo debilan u osnovnoj verziji, umije da bude pasivan, zato vidite da nabavite ove patch-eve kojima se odredjeni nedostaci ispravljaju.

U bitkama je veoma bitna pravilna upotreba jedinica, gdje je npr. konjica nezaustavljiva kad je u punom jurisu(razbijaju pjesadiju kao tenk), ali zato najebu ako ih u bliskoj borbi zaskoce kopljanici. Napadi sa bokova i ledja su najdjelotvorniji, jer uticu i na moral jedinice koja je napadnuta. U momentima kada moral pane, jedinice razbijaju bojni poredak i pocinju da bjeze, sto omogucava protivniku da ih lagaano sasjece. Tu takodje i expirience level igra ulogu, jer ce manje iskusne jedinice prije poceti da se gube. Takodje, na moral bitno utice i ubistvo generala za vrijeme borbe, a ima tu jos dosta faktora koje sad ne mogu nabrajati. Osim toga, razne jedinice imaju i odredjen bonus u zavisnosti ako se bore na odgovarajucim terenima (jedinice iz srednje i sjeverne evrope se npr. dobro bore u sumama, brdovitom terenu i snijegu, dok se muslimani odlicno snalaze u pustinjama). Tako se npr. evropljani brze umaraju dok se bore po pustinjama, sto utice na njihov moral i borbenu sposobnost..

Dodajmo jos i vizuelni dojam borbi, sa hiljadama vojnika koji se makljaju na ekranu, sto doprinosi utisku kao da stvarno prisustvujete nekoj borbi iz srednjeg vijeka. Kontrola vojske je i pored tolike brojnosti pojednostavljena, sa dobrim interfejsom koji daje brojne opcije i pomaze da se snadjete u haosu koji nastane kad borba pocne.

Ima i opcija napada na utvrdjenja, gdje se za tu svrhu koriste borbeni ovnovi, merdevine, kule, neizbjezni katapulti i sl. Same opsade su dobro napravljenje, ali treba tu jos poboljsanja i novih opcija, a vidim da je u Expansion Pack-u koji se najavljuje za jesen, to i naznaceno(uz neke nove misije i kampanje, kao sto su krstaski ratovi i krstaske drzave, englesko-skotski rat, i cuvena teutonska kampanja)

 

Izbor jedinica je ogroman, svaka frakcija(a ukupno ih ima oko 20 u igri) raspolaze sa odredjenim jedinicama koje su bile karakteristicne za tu drzavu u to vrijeme. Tako se npr. katolicke zemlje odlikuju jakom i dobro oklopljenom konjicom i pjesadijom, ali samim tim i smanjenom mobilnoscu, dok se islamske zemlje i uopste taj istocni blok, odlikuje pokretnijim i brzim jedinicama, od kojih su najistaknutiji strijelci na konjima, koji u bliskom okrsaju sa zapadnjackom konjicom zbog slabijeg oklopa i oruzja najebu, ali zato pametnom taktikom i borbom sa distance(hit and run) mogu da izmore protivnika i nanesu mu povece gubitke bez direktne borbe. Vremenom i islamske zemlje napreduju tehnoloski, i u stanju su da stvaraju kvalitetnu tesku oklopljenu konjicu, bas kao sto je istorijski i bilo. Sto se tice samih frakcija, navescu i neke karakteristike za par najzanimljivijih:

-Francuzi imaju veoma kvalitetnu konjicu i vitezove, ali slabiju obicnu pjesadiju u pocetku

-Englezi imaju najbolje strijelce(+veliki izbor istih), kvalitetnu pjesadiju, dok se malo vise muche u vezi konjice

-Njemci(Holy Roman Empire) su all-round frakcija, svugdje su ujednaceni i kvalitetni, ali imaju zajebanu poziciju posto su sa svih strana okruzeni drugim zemljama, sto zna da bude prilicno zajebano kad svi krenu da udaraju po njima :)

-Vizantija je u pocetku odlicna, ima jaku finansijsku moc. Nemaju prevelik izbor jedinica tokom citave kampanje, mada tu su veoma kvalitetni strijelci-konjanici, teska konjica se pojavljuje malo kasnije, dok je pjesadija osrednja(i da, zastava i grb Vizantije imaju 4 ocila na sebi, interesantno)

-Egipat i Turci se odliku fantasticnom lakom konjicom i strijelcima-konjanicima, malo losijom pjesadijom u pocetku, ali kasnije i oni pocinju da stancaju kvalitetne pjesake + zajebanu tesku konjicu

Balkan je uradjen ocajno, od frakcija su ponudjene samo Ugarska i Venecija, i nema Srbije, sto je veci istorijski promasaj ove igrice. Ali obzirom da su autori igrice ostavili mogucnost da igraci sami prave svoje modove, tako ce se valjda ubrzo pojaviti M2TW: Feudalism, koji rade momci iz Srbije, i u kojem ce ubaciti neke nove frakcije, prvenstveno srpsku kraljevinu, sa sve uredno narpavljenim grbovima, zastavama i karakteristicnim jedinicama za svaki period.

 

 

Ovo je definitivno igrica koja me je odusevila, sto se moze i vidjeti, obzirom koliki sam tekst iskucao gore :) Mozda je to zato sto i generalno volim tematiku srednjeg vijeka

Pohvalio bih jos i odlican zvuk, dok je muzika bas u duhu epike i tog vremena. Kako bilo, igrica ima i mana koje su manje vise ispravljene patchevima, ali opet uvjek ima mjesta za napredak. To bi bili prije svega AI za vrijeme borbi, koji zna da bude dobar, ali isto tako umije da zabudali i postane vrlo pasivan(osim toga, ne umije bas da cuva generala :) ) Ipak, glavna zamjerka ide na istorijsku nedoslednost vezanu za Balkan, mada kapiram da je to zato sto znaju da ovdje ne prodaju previse originala, pa ih je boljela guzica da se trude oko nas. Kapitalizam na dijelu, ali eto par nasih momaka radi na tome da se odredjni propusti originalne igrice isprave.

 

Jos mi ostaje da igru probam u multiplayer modu, jer mi je rokanje sa compom postalo malo monotono. Steta je sto nema opcije da se uradi Campaign mode izmedju 2 i vise igraca, ali valjda ce i ta opcija biti omogucena u nekom narednom pack-u. Ovako za sad ostaje stari dobri custom battle, gdje protivnici biraju mjesto i vojske, nakon cega pocinje tucha :)

 

 

 

Edited by morbid god

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra igra. Evo za 3 dana zavrsavam fax pa cu ponovo da navalim na osvajanje. Nervira me samo sto te saveznici napadaju cim osete da mogu tj da ti je slaba vojska pored njihove granice. Ne volim da krsim rec - svetinja!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Teško da može da dosadi, pošto svako malo izlazi neki mod, koji malo ili potpuno mijenja igru. Super je igrati sa različitim nacijama, jer dobijaš različte govore generala pred bitku. Inače, govori su strašno duhoviti. Između ostalog - "They say the French are great lovers. That is true, ask any farm animal" :). Ili "I want them dead, dead, dead like a Scott's soul" :). Nisam siguran kako tačno ide jedna, ali otprilike glasi - did you see their wives (govori se za Škote)? They are hideous, and if we kill them today we'll be doing them a favour. :)

Super je što govori zavise i od karakternih crta koje vaš general ima. Ako je pogubljen, tako će i zvučati, ako je kukavica, hrabar, umišljen...

 

Total War serijal je neprevaziđen. Plašio sam se da Sega može da upropasti igru, ali dobro je da je sve ostalo u rukama CA. Uskoro će valjad izaći i mod sa Srbijom. Možda čak bude izlazio i onaj XL mod koji je napravio neki čovjek za prvi MTW, a u kom je između ostalih bila i Srbija sa speciajlnim jedinicama i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 8 months later...

Skidaš preko torrenta ili rapidshare-a?

No-cd će ti sigurno trebati. Ako ti ne bude radio, ili bude pravio probleme, pošto ih je bilo par defektnih, javi mi pa ću ti poslati.

 

EDIT: E da, da ne prizivam sada nesreću, ali se lako može desiti da imaš problema pri instalaciji (uobičajeni problemi su kod instalacije ili patchovanja kod fajlova voice.dat i sfx.dat, kao i data_0.pack) napiši ovdje pa da kažem kako sam ja to riješio.

Edited by Thule

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...