Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Evo ja cu sada zavrsiti ekonomsku pa cu ici na filozofiju, no nikada mi nece biti jasno kako ljude moze da interesuje ekonomija, tracenje zivota na knjizenje i resavanje finansijskih problema. Svaka cast tim ljudima...

 

Takodje... I ja zavrsio ekonomsku (finansijski administrator), i nikad mi nije islo knjizenje i ta sranja. Oduvek sam bio IT frik i to su znali u srednjoj i pustali me :) Neko pomenu IT industriju... Nije ni tu tako bajno, jer vecina firmi trazio seniore programere, nikad juniore (valjda im se ne isplati da uce decu ono sto nisu naucili na faxu), pa i tu moras da stices volontersko znanje duze vreme...

 

BTW, da imam love (nekih 2000 evra godisnje za skolarinu) upisao bih FIT, a kako nemam iste love, upisujem nesto sto mi je isto interesantno (a i pricao sam sa studentima istog fakulteta), Fakultet Bezbednosti (jurim budzet)...

Edited by Shinigamy91

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolji ti je RAF, od FIT-a - neuporedivo, a bolji je SI (cuveno softversko inzenjerstvo) na ETF-u od oba. Naravno pod uslovom da imas 2000e ili vec koliko koji kosta. A realno ako juris tako neko znanje ni IT smer na FON-u nije los... U principu to su ti neke varijante sto se tice IT-a kod nas. Imas jos na ETF-u odsek IR (ili RTI) i na PMF-u ima nesto slicno.

Ono sto je meni smesno je sto se na FIT-u uopste ne radi C++, nego odmah JAVA - glupost...

Inace ja sam apsolvent na ETF-u, odsek racunarska tehnika i informatika (IR), pa znam o cemu pricam... Btw, ovo bih ti samo preporucio ako si mazohista. :D

Realno ETF ti pruza najsire znanje, ali je cena velika, u smislu da se dosta vise radi hardver nego na ostalim ovim fakultetima i da ima dosta sistemskog programiranja, dok su ovi drugi bazirani pre svega na aplikativnom, koje je realno - neuporedivo lakse, al' je s druge strane veliko pitanje koliko ces se ti ako zelis da ostanes u Srbiji baviti sistemskim programiranjem - sanse za to su vise nego mizerne. + na regularnom ETF-u, imas osnove elektrotehnike, elektoroniku, telekomunikacije... To na SI-u i svim ovim drugim fakultetima nemas... Iako je za IT preporucljivo da imas neku predstavu o telekomunikacijama bar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja cu sada zavrsiti ekonomsku pa cu ici na filozofiju, no nikada mi nece biti jasno kako ljude moze da interesuje ekonomija, tracenje zivota na knjizenje i resavanje finansijskih problema. Svaka cast tim ljudima...

Мени није јасно како је могуће да некога занима филозофија.

 

Иначе, имао сам идеју да упишем економију кад завршим право, али нема од тога ништа, пошто треба полагати правосудни, па не бих да уписујем други факултет са 25, 26 година.

Edited by Undertаker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš da nađeš posao sa trogodišnjim srerdnjim, tipa frizer, mesar, pekar. Takođe ako si žensko možeš da nađeš sa srednjom medicinskom kao medicinska sestra.

Naravno, uvek ima izuzetaka. :da: Ali, evo, sada gledaju da ukinu trogodišnje srednje škole, zar ne? A posao medicinskog tehničara je krvava rabota, prvo volontiraš godinu dana, a onda ostaneš na poslu brisanja govana, čišćenja posteljine, menjanja guske, kupanja svih mogućih bolesnika i pridržavanja svih mogućih rekvizita dok doktor obavlja svoj posao, bez mogućnosti napredovanja (osim ako "glavna sestra" nije cilj u životu).

 

To je možda važilo prije, sad istu funkciju ima i ekonomska škola, nisam vjerovao kad sam vidio da ljudi iz ekomske idu na filološki.

Pa, onda važi još uvek, samo se ekonomska škola ubacila u tu jednačinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez uvrede, više od polovine navedenih zanimanja se svodi na proseravanje. A za neka od zanimanja škola nije potrebna. Kritičar umetnosti? To, beše, onaj ko sam nije uspeo da bude umetnik? Umetnik? Potrebna je škola? Profesor - obećavajuće radno mesto, otvoreno za napredak. Kolumnista i novinar - u doba kada se svaka budala bavi novinarstvom. Razni kritičari, razni stručnjaci, islamolog, osnivač sekte... Čovek može sve to da postane putem studija koje su mnogo lakše i zahvalnije nego filozofija na Filozofskom fakultetu u Beogradu.Znaš ko je još obrazovan o svemu i ničemu? Maturant gimnazije. Pokušaj da nađeš zaista dobar posao sa tom diplomom.

 

ne svodi se nijedno od navedenih zanimanja na proseravanje,sta vise svaka od navedenih poslova je vrlo tezak,ako mi ne verujes pokusaj i sam da se bavis bilo cime od pomenutog.ako hoces da budes pravi umetnicki kriticar moras da posedujes znanja iz estetike,sociologije,istorije umetnosti i filozofije.ako nemas ta znanja onda nisi pravi kriticar umetnosti.novinari mogu da budu ljudi koji su zavrsili razne fakultete,a izmedju ostalog i filozofski pruza dosta dobru podlogu za bavljenje tom oblascu.a i sto se tice bavljenja nekom od ostalih pomenutih oblasti, filozofija je mnogo bolji izbor od ostalih fakulteta jer pruza mnogo sire obrazovanje.recimo na primer neko ko je zavrsio politikologiju je definitivno manje kvalifikovan za politicara od nekog ko je zavrsio filozofiju.a imati siroko obrazovanje je izetno bitna stvar ako neko zeli da bude veliki intelektualac.i sada nas jos poredis sa maturantima srednje skole, kao da ispada da svako moze da zavrsi filozofiju.filozofija je relativno teska za studiranje.i moguce je naci dobar posao sa ovim fakultetom,kao primer bi naveo onog govnara djindjica sto je bio premijer pre nego sto su ga roknuli

 

Mozes postati i fejk trendi komunjara,to isto se puno desava na filozofskom...

 

da ima takvih pun kurac kod mene na faksu,tatini i mamini sinovi koji studiraju zadnjih 15 godina,idu okolo u palestinskim marama glume neke urbane komunjare,bas govna.ali srecom 90 odsto tih likova studiraju sociologiju a ne filozofiju

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne svodi se nijedno od navedenih zanimanja na proseravanje,sta vise svaka od navedenih poslova je vrlo tezak,ako mi ne verujes pokusaj i sam da se bavis bilo cime od pomenutog.ako hoces da budes pravi umetnicki kriticar moras da posedujes znanja iz estetike,sociologije,istorije umetnosti i filozofije.ako nemas ta znanja onda nisi pravi kriticar umetnosti.novinari mogu da budu ljudi koji su zavrsili razne fakultete,a izmedju ostalog i filozofski pruza dosta dobru podlogu za bavljenje tom oblascu.a i sto se tice bavljenja nekom od ostalih pomenutih oblasti, filozofija je mnogo bolji izbor od ostalih fakulteta jer pruza mnogo sire obrazovanje.recimo na primer neko ko je zavrsio politikologiju je definitivno manje kvalifikovan za politicara od nekog ko je zavrsio filozofiju.

Vidim da se ne slažemo po ovom pitanju. Tvrdiš da je bolje studirati filozofiju nego fakultete na kojima se uči ono što je čoveku potrebno da bi se bavio željenim zanimanjem.

Možda će ovo biti banalan primer, ali to je kao da kažeš da je bolje studirati istoriju umetnosti nego grafički dizajn, ako hoću da se bavim grafičkim dizajnom.

 

i sada nas jos poredis sa maturantima srednje skole, kao da ispada da svako moze da zavrsi filozofiju.filozofija je relativno teska za studiranje.i moguce je naci dobar posao sa ovim fakultetom,kao primer bi naveo onog govnara djindjica sto je bio premijer pre nego sto su ga roknuli

To nije bilo poređenje, nego zaključak. Kada kažeš da na studijama filozofije naučiš sve i ništa, to zvuči isto kao gimnazija - sve i ništa. Opšte znanje o svemu, a ništa određeno. A na Filozofskom fakultetu je sve teško za studiranje, jer velika većina profesora, a i uprava, jebu u mozak svojim elitističkim proseravanjima. Đinđić možda i nije toliko dobar primer, vidi koje opasnosti nosi to radno mesto. :bigblue:

Edited by Lou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da se ne slažemo po ovom pitanju. Tvrdiš da je bolje studirati filozofiju nego fakultete na kojima se uči ono što je čoveku potrebno da bi se bavio željenim zanimanjem.

Možda će ovo biti banalan primer, ali to je kao da kažeš da je bolje studirati istoriju umetnosti nego grafički dizajn, ako hoću da se bavim grafičkim dizajnom.

 

ovako navedeni primer sa grafickim dizajnom nije bas najbolji jer je graficki dizajn umetnost i zbog toga zahteva vise praksu i talenat nego znanje.ali naprimer ako neko zeli da se bavi problemima razvoja nauke iz filozofske perspektive,moze time da se lepo bavi ako recimo zavrsi fiziku,ali mu je jos bolje da se time bavi ako je zavrsio filozofiju

 

To nije bilo poređenje, nego zaključak. Kada kažeš da na studijama filozofije naučiš sve i ništa, to zvuči isto kao gimnazija - sve i ništa. Opšte znanje o svemu, a ništa određeno. A na Filozofskom fakultetu je sve teško za studiranje, jer velika većina profesora, a i uprava, jebu u mozak svojim elitističkim proseravanjima. Đinđić možda i nije toliko dobar primer, vidi koje opasnosti nosi to radno mesto. :bigblue:

 

pa sve i nista je najbolja stvar koja moze da ti se desi,to i mozes da budes sa zavrsenom filozofijom,sve i nista.to pomaze osobi da radi na svojem uspehu,da se pravilno razvije.bilo bi smor kada bi jednostavno posle faksa nasao posao i radio na tom radnom mestu do kraja zivota.ovako imas vise mogucnosti.a neznam bas to za elitizam, nisam ja licno primetio ni kod jednog profesora koji je meni predavao do sada bilo kakavo elitisticko preseravanje,sta vise svi su bili jako na zemlji

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda si svestan toga da razvoj intelektualnih sposobnosti, kao i proširenje znanja zavisi od same osobe, a ne od prirode završenog fakulteta. Nije problem raditi poslove isljučivo u jednoj oblasti do kraja života, ali ne naučiti ništa drugo za sve to vreme jeste. Razvoj osobe i rad na sebi traje tokom čitavog života i samo smo odgovorni za to.

 

Očigledno si imao dobra iskustva sa profesorima, pitaj kolege sa drugih katedri šta misle o profesorima koji menjaju pravila nastave kada dođe ispitni rok, koji dozvoljavaju samo dva izostanka u toku slušanja predmeta, koji cimaju studente nepotrebnim obavezama i zadacima za koje ne postoji literatura. Da li je potrebno spominjati profesore koji naturaju svoja politička gledišta ili činjenicu da praktično ne postoji fakultet sa kojeg neki ispit može da se prenese na Filozofski fakultet?

 

A što se tiče mog primera, rekoh da može da bude banalan. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda si svestan toga da razvoj intelektualnih sposobnosti, kao i proširenje znanja zavisi od same osobe, a ne od prirode završenog fakulteta. Nije problem raditi poslove isljučivo u jednoj oblasti do kraja života, ali ne naučiti ništa drugo za sve to vreme jeste. Razvoj osobe i rad na sebi traje tokom čitavog života i samo smo odgovorni za to.

 

slazem se

 

Očigledno si imao dobra iskustva sa profesorima, pitaj kolege sa drugih katedri šta misle o profesorima koji menjaju pravila nastave kada dođe ispitni rok, koji dozvoljavaju samo dva izostanka u toku slušanja predmeta, koji cimaju studente nepotrebnim obavezama i zadacima za koje ne postoji literatura. Da li je potrebno spominjati profesore koji naturaju svoja politička gledišta ili činjenicu da praktično ne postoji fakultet sa kojeg neki ispit može da se prenese na Filozofski fakultet?

 

A što se tiče mog primera, rekoh da može da bude banalan. ;)

 

pa mislim da si i sto se tice ovoga upravu,naime cuo sam bas lose price sto se tice profesora na katedri za sociologiju.i moguce je da stvarno tako kao sto ti kazes,samo ja licno nisam imao losa iskustva na katedri za filozofiju,mada verovatno bi imao losa iskustva da sam upisao sociologiju

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne svodi se nijedno od navedenih zanimanja na proseravanje,sta vise svaka od navedenih poslova je vrlo tezak,ako mi ne verujes pokusaj i sam da se bavis bilo cime od pomenutog.ako hoces da budes pravi umetnicki kriticar moras da posedujes znanja iz estetike,sociologije,istorije umetnosti i filozofije.ako nemas ta znanja onda nisi pravi kriticar umetnosti.novinari mogu da budu ljudi koji su zavrsili razne fakultete,a izmedju ostalog i filozofski pruza dosta dobru podlogu za bavljenje tom oblascu.

 

Zato su nam mediji i u kurcu, svako misli da moze da bude novinar. :) Postoji veliki broj slicnih predmeta na FPN-u i Filozofskom, ali samo u domenu nekih osnova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato su nam mediji i u kurcu, svako misli da moze da bude novinar. :) Postoji veliki broj slicnih predmeta na FPN-u i Filozofskom, ali samo u domenu nekih osnova.

 

ma neko ko je zavrsio filozofiju je vise nego kvalifikovan za novinara,da bude novinar moze da bude bilo ko je zavrsio bilo koji fakultet drustvenih nauka

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma neko ko je zavrsio filozofiju je vise nego kvalifikovan za novinara,da bude novinar moze da bude bilo ko je zavrsio bilo koji fakultet drustvenih nauka

 

Da kenja po lokalnim novinama i bude uclanjen u UNS moze svako, ako hoces da se bavis ozbiljno novinarstvom, moras to i da zavrsis.

 

novine su u kurcu jer ih drzi djile :rolleyes:

 

Ako mislis na Djilasa, on ne drzi ni jedne, ali drzi marketinsku agenciju koja ustupa najvise prostora za reklame, tako da ga boli kurac, mlati pare samo tako.

 

Nisam mislio samo na novine, vec na sve tipove medija, ljude koji se time bave, kao i sve jebene vlasti od Drugog svetskog rata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa mislim da si i sto se tice ovoga upravu,naime cuo sam bas lose price sto se tice profesora na katedri za sociologiju.i moguce je da stvarno tako kao sto ti kazes,samo ja licno nisam imao losa iskustva na katedri za filozofiju,mada verovatno bi imao losa iskustva da sam upisao sociologiju

To si dobro čuo, sociologija deluje najgore. Stariji studenti mlađima kažu da će do treće godine da im se tresu ruke, a ovi misle da ih podjebavaju dok su brucoši. A onda dođu do pomenute godine i vide da nije bila zajebancija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja cu sada zavrsiti ekonomsku pa cu ici na filozofiju, no nikada mi nece biti jasno kako ljude moze da interesuje ekonomija, tracenje zivota na knjizenje i resavanje finansijskih problema. Svaka cast tim ljudima...

 

Upravo. Ma koliko god volela pare, tim se ne bih nikada mogla baviti. Imala sam priliku da prevodim skripte iz ekonomije i menadzmenta, i to je bila najgora nedelja u mom zivotu. :wacko:

 

 

 

 

 

Uglavnom, maturant sam gimnazije :bigblue: i planiram da upisem biologiju na PMF-u u Novom Sadu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da kenja po lokalnim novinama i bude uclanjen u UNS moze svako, ako hoces da se bavis ozbiljno novinarstvom, moras to i da zavrsis

 

ma nemoram uopste,mogu da ti navedem primere mnogih velikih novinara koji za novinare nisu zavrsili.dragos kalajic i momo kapor su bili novinari pa su oboje zavrsili likovne akademije.kalajic je sta vise bio nagradjeni novinar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolji ti je RAF, od FIT-a - neuporedivo, a bolji je SI (cuveno softversko inzenjerstvo) na ETF-u od oba. Naravno pod uslovom da imas 2000e ili vec koliko koji kosta. A realno ako juris tako neko znanje ni IT smer na FON-u nije los... U principu to su ti neke varijante sto se tice IT-a kod nas. Imas jos na ETF-u odsek IR (ili RTI) i na PMF-u ima nesto slicno.

Ono sto je meni smesno je sto se na FIT-u uopste ne radi C++, nego odmah JAVA - glupost...

Inace ja sam apsolvent na ETF-u, odsek racunarska tehnika i informatika (IR), pa znam o cemu pricam... Btw, ovo bih ti samo preporucio ako si mazohista. :D

Realno ETF ti pruza najsire znanje, ali je cena velika, u smislu da se dosta vise radi hardver nego na ostalim ovim fakultetima i da ima dosta sistemskog programiranja, dok su ovi drugi bazirani pre svega na aplikativnom, koje je realno - neuporedivo lakse, al' je s druge strane veliko pitanje koliko ces se ti ako zelis da ostanes u Srbiji baviti sistemskim programiranjem - sanse za to su vise nego mizerne. + na regularnom ETF-u, imas osnove elektrotehnike, elektoroniku, telekomunikacije... To na SI-u i svim ovim drugim fakultetima nemas... Iako je za IT preporucljivo da imas neku predstavu o telekomunikacijama bar...

pa dobro, na RAF-u rade prvo Javu pa C++. a realno, Java se (koliko sam upoznat) vise koristi. mada, kao sto jedan moj drugar rece meni kad sam mu rekao da se razmisljam da uzmem Javu(posto sam ja samo C++ ucio), izaberi jedan jezik i guli njega, razvijaj logiku, nacin resavanja problema i sl., sa cime se donekle i slazem. kod nas na ETF-u po mom misljenju dosta zamaraju stuidente tim nepotrebnim stvarima(npr. sto radimo prvo Pascal pa C, a mozemo odmah C), zatim OET-i, TEK, i sl., ja nisam na IRu, ali vas ubise sa tim realno. svakako da se slazem da treba da vas uce i tim elektrotehnickim predmetima, ali trebalo bi ipak redukovati to jos.

 

inace ja nemam predstavu sta se radi na SIu kod nas, znam kakav je preogram na RAF-u i to mi deluje poprilicno kul, mada nisam previse kompetentan da pricam o tome. zato me zanima bas, zasto mislis da je SI bolji od RAF-a, ako moze neko krece poredjenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo. Ma koliko god volela pare, tim se ne bih nikada mogla baviti. Imala sam priliku da prevodim skripte iz ekonomije i menadzmenta, i to je bila najgora nedelja u mom zivotu. wacko.gif

 

 

 

 

 

Uglavnom, maturant sam gimnazije icon_biggrin.gif i planiram da upisem biologiju na PMF-u u Novom Sadu.

 

 

 

Nego šta, PMF najbolji izbor. Mada sam na hemiji, nema korupcije na relaciji profesor-studenti, profesori su korektni, niko te ne obara zato što imaš dugu kosu, minđušu u nosu i tako :) Za biologiju nisam čuo ništa loše, tako da, highly recommended, i srećno pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas je svaka budaletina novinar. sasvim je nebitno da li je zavrsio fakultet i , ako jeste , koji je zavrsio.

mrzim novinare , njih ima kao kusih pasa i serem im se u profesiju. pocevsi od onih koji rade za tijanica , pa preko novinara kurira, presa , aloa , novosti , blica , skandala , pa sve do b92 i svemocnog pinka. prepisuju svi jedni od drugih , a u sustini serviraju vesti preuzete od globalnih informativnih medija. ja sam ''novinar'' i mnogo sam objektivan i pametan. nema sta ne znam :uhoh: mo's misliti :puke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa dobro, na RAF-u rade prvo Javu pa C++. a realno, Java se (koliko sam upoznat) vise koristi. mada, kao sto jedan moj drugar rece meni kad sam mu rekao da se razmisljam da uzmem Javu(posto sam ja samo C++ ucio), izaberi jedan jezik i guli njega, razvijaj logiku, nacin resavanja problema i sl., sa cime se donekle i slazem. kod nas na ETF-u po mom misljenju dosta zamaraju stuidente tim nepotrebnim stvarima(npr. sto radimo prvo Pascal pa C, a mozemo odmah C), zatim OET-i, TEK, i sl., ja nisam na IRu, ali vas ubise sa tim realno. svakako da se slazem da treba da vas uce i tim elektrotehnickim predmetima, ali trebalo bi ipak redukovati to jos.

 

inace ja nemam predstavu sta se radi na SIu kod nas, znam kakav je preogram na RAF-u i to mi deluje poprilicno kul, mada nisam previse kompetentan da pricam o tome. zato me zanima bas, zasto mislis da je SI bolji od RAF-a, ako moze neko krece poredjenje?

Jeste kul program na RAF-u - nije los program, puno izbornih predmeta, al' mislim da je SI jaci faks, mislim da se stice bolje znanje, a svakako je znanje na SI-u sire. Sumnjam da na RAF-u imaju Operativne sisteme kao sto su na ETF-u npr, vise to lici na one na FON-u, sto je u odnosu na nase - smejurija, realno. Ko je radio ikada projekat kod Sase iz OS1 na ETF-u, zna o cemu pricam. Glavna razlika izmedju svih pomenutih fakulteta i ETF-a je sistemsko programiranje i hardver.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa SI je koliko sam ja upoznat fokusiran na Sistemsko programiranje (hard core C i c++), dok je na FIT-u npr fokusirano na Javu i web programiranje (sto ne znaci da ti moras da radis Javu, profesor objasnjava u Javi jer je njemu tako receno, ali ti mozes taj problem resiti i u C ili koji hoces programski jezik. Samo da ga resis). RAF vec nznm, ali pretpostavljam da su oni nesto izmedju (tj imaju i sistemsko i softversko?)

 

EDIT: Btw, ja se ne slazem sa ovom izjavom da se uzme jedan jezik i da se razvija logika. To ti ni jedan iskusni programer nece preporuciti. Znam programere koji znaju po 3-4 jezika (i to su razvili bolje od nekih koji furaju samo jedan)... Vazno je ostati u toku, zato nije preporucljivo da se zakuca u jednom jeziku. Naravno, u pocetku da, ali nakon nekog vremena, potrebno je upoznati se i uciti sto vise sa strane :)

Edited by Shinigamy91

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...